Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 05 Αύγ 2019, 01:01

ο καπιταλισμος (δυντηρητικος η μη) συνθλιβει την γεννητικοτητα
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 01:06

Chainis έγραψε:
05 Αύγ 2019, 00:58
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 00:55
Chainis έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 16:04
Γιατί γίναμε άχρηστοι και μας ενδιαφέρει μόνο η βόλεψη μας.
Cavaliere έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 18:00
Δεν κάνουμε παιδιά επειδή είμαστε εγωιστές κι εγωκεντρικοί.


Πείτε μου έναν μη εγωιστικό λόγο για να κάνεις παιδιά.
Είναι η βάση μιας ακμάζουσας κοινωνίας.
Τώρα ζούμε σε μια γερασμένη παρακμιακή κοινωνία που φθίνει.
Α, εσύ κάνεις παιδιά για να ακμάσει η κοινωνία, δηλαδή. Η Αθήνα που είχε μισό εκατομμύριο κατοίκους το 400 π.Χ. ήταν παρηκμασμένη σε σχέση με την σημερινή εποχή. Μαθαίνει κανείς καινούργια πράγματα κάθε μέρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 01:09

Και δεν μου λες, ήρωα Χαΐνη, που θέλεις παιδιά για να ακμάσει η κοινωνία, θα είχες αντίρρηση να σου παίρνει το κράτος τα παιδιά για να τα μεγαλώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να ακμάσει η κοινωνία, αντί να αφήσει τις λανθασμένες επιλογές σου να χαραμίσουν το δυνητικό μέλλον των παιδιών σου και κατ' επέκταση της κοινωνίας;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Αύγ 2019, 01:14

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 01:06
Chainis έγραψε:
05 Αύγ 2019, 00:58
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 00:55






Πείτε μου έναν μη εγωιστικό λόγο για να κάνεις παιδιά.
Είναι η βάση μιας ακμάζουσας κοινωνίας.
Τώρα ζούμε σε μια γερασμένη παρακμιακή κοινωνία που φθίνει.
Α, εσύ κάνεις παιδιά για να ακμάσει η κοινωνία, δηλαδή. Η Αθήνα που είχε μισό εκατομμύριο κατοίκους το 400 π.Χ. ήταν παρηκμασμένη σε σχέση με την σημερινή εποχή. Μαθαίνει κανείς καινούργια πράγματα κάθε μέρα.
Εγώ σου είπα έναν σοβαρό λόγο γιατί πρέπει να γενιούνται αρκετά παιδιά.
Αν δεν σου αρέσει ή αν αρέσει σε μένα αδιάφορο.

Ο πληθυσμός της Αθήνας τότε και τώρα δεν έχει σχέση με ότι συζητάμε παρά μόνο στο ότι τότε η Αθήνα ήταν κοινωνία ακμαίων νέων και τώρα γέρων.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 01:21

Αφενός ο λόγος σου δεν έχει λογική βάση, το παρουσιάζεις σαν αυτονόητο ενώ είναι στερείται νοήματος, αφετέρου δεν σε ρώτησα αυτό. Κατάλαβες την ερώτησή μου ή να την επαναλάβω;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Αύγ 2019, 01:34

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 01:09
Και δεν μου λες, ήρωα Χαΐνη, που θέλεις παιδιά για να ακμάσει η κοινωνία, θα είχες αντίρρηση να σου παίρνει το κράτος τα παιδιά για να τα μεγαλώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να ακμάσει η κοινωνία, αντί να αφήσει τις λανθασμένες επιλογές σου να χαραμίσουν το δυνητικό μέλλον των παιδιών σου και κατ' επέκταση της κοινωνίας;
Το πρόβλημα δεν είναι ποιος μεγαλώνει τα παιδιά αλλά ότι έχουμε λίγα παιδιά, πολύ λιγότερα από όσα έπρεπε.

Στην ερώτηση σου, ναι θα είχα αντίρρηση, τα παιδιά δεν μεγαλώνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από απρόσωπες δομές αλλά μέσα σε περιβάλλον αγάπης και φροντίδας που μόνο η οικογένεια προσφέρει, γι' αυτό και τα παιδιά από ιδρύματα είναι σε μεγάλο ποσοστό προβληματικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 05 Αύγ 2019, 01:42

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 01:21
Αφενός ο λόγος σου δεν έχει λογική βάση, το παρουσιάζεις σαν αυτονόητο ενώ είναι στερείται νοήματος, αφετέρου δεν σε ρώτησα αυτό. Κατάλαβες την ερώτησή μου ή να την επαναλάβω;
Έχει απόλυτα λογική βάση.
Για να σε βοηθήσω σου λέω ότι στην Ελλάδα σήμερα η σχέση συνταξιούχων προς εργαζομένους είναι 1/1,5 περίπου ενώ θα έπρεπε να είναι 1/3 και αυτό οφείλεται κατά βάση στην υπογεννητικότητα των τελευταίων 40-50 χρόνων.

Ρώτησες για έναν μη εγωιστικό λόγο για να κάνουμε παιδιά και σου έδωσα έναν τέτοιο, τι άλλο να καταλάβω από την ερώτηση σου;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 01:56

Δεν έχει καθόλου λογική βάση. Το μέγεθος του πληθυσμού δεν επηρεάζει την οικονομία άμεσα. Η σχέση συνταξιούχων/εργαζομένων είναι τώρα υψηλή. Δεν θα είναι πάντα. Κάποτε θα πεθάνουν και απλώς θα μειωθεί ο πληθυσμός. Για πολλούς λόγους είναι θετικό βήμα η μείωση του πληθυσμού.

Σε ρώτησα έναν μη εγωιστικό λόγο για να κάνεις παιδιά, γιατί είπες ότι δεν κάνουμε παιδιά επειδή είμαστε εγωιστές. Ο λόγος που δίνεις είναι λόγος για να αυξάνεται ή να διατηρείται στα ίδια επίπεδα ο πληθυσμός του κράτους, όχι λόγος για να κάνεις ΕΣΥ παιδιά.

Εσύ απαντάς σε τι -νομίζεις ότι- βοηθάει να κάνεις πολλά παιδιά, όχι για ποιον λόγο θέλεις να κάνεις παιδιά. Εγώ σε ρώτησα το δεύτερο. Δεν με ενδιαφέρει τι νομίζεις ότι έχει ως συνέπεια -θετική ή αρνητική- η επιλογή σου να κάνεις πολλά παιδιά. Δεν σε ρώτησα αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Αύγ 2019, 17:29

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 00:55
Πείτε μου έναν μη εγωιστικό λόγο για να κάνεις παιδιά.
Na ξεβολέψεις τον κώλο σου και να αφιερώσεις τη ζωή σου στην πρόοδο ενός νέου ανθρώπου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 05 Αύγ 2019, 17:33

Μια και μιλάμε για παιδιά, αφήνω αυτό εδω. Ειμαι σίγουρος πως τα δύο μέτρα και σταθμά είναι εντελώς τυχαία από τον αγαπητο guardian.


Εικόνα



Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Ορέστης 35

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 05 Αύγ 2019, 17:34

Η υπαρξη ειναι μια βλακει που το συμπαν αποφασισε για εμας. Δεν υπαρχει λογος να την επιβαλλουμε στους αλλους.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8787
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 05 Αύγ 2019, 17:37

Cavaliere έγραψε:
05 Αύγ 2019, 17:29
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 00:55
Πείτε μου έναν μη εγωιστικό λόγο για να κάνεις παιδιά.
Na ξεβολέψεις τον κώλο σου και να αφιερώσεις τη ζωή σου στην πρόοδο ενός νέου ανθρώπου.
αυτό, ΑΝ συμβαίνει, συμβαίνει σε πάρα πολύ μικρό ποσοστό

το διαπιστώνει κανείς με μια απλή παρατήρηση γύρω του
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Αύγ 2019, 17:41

νύχτα έγραψε:
05 Αύγ 2019, 17:37
αυτό, ΑΝ συμβαίνει, συμβαίνει σε πάρα πολύ μικρό ποσοστό

το διαπιστώνει κανείς με μια απλή παρατήρηση γύρω του
Ξέρω για τι μιλάς, υπάρχει ΚΑΙ αυτό. Αλλά υπάρχει και ο ανέραστος εαυτούλης που θέλει τη βολή του, και βέβαια και ο ψευτοπουτσαράς που χρησιμοποιεί το παιδί για το image του.
Ordem e Progresso.

Επαμεινώνδας
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: 01 Δεκ 2018, 21:46

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Επαμεινώνδας » 05 Αύγ 2019, 17:41

Δεν γνωρίζω κανέναν εγωιστικό λόγο για να κάνεις παιδιά. Μπορείτε να βοηθήσετε;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί (Νομίζουμε Ότι) Δεν Κάνουμε Πολλά Παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2019, 17:44

Chainis έγραψε:
05 Αύγ 2019, 01:34
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 01:09
Και δεν μου λες, ήρωα Χαΐνη, που θέλεις παιδιά για να ακμάσει η κοινωνία, θα είχες αντίρρηση να σου παίρνει το κράτος τα παιδιά για να τα μεγαλώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να ακμάσει η κοινωνία, αντί να αφήσει τις λανθασμένες επιλογές σου να χαραμίσουν το δυνητικό μέλλον των παιδιών σου και κατ' επέκταση της κοινωνίας;
Το πρόβλημα δεν είναι ποιος μεγαλώνει τα παιδιά αλλά ότι έχουμε λίγα παιδιά, πολύ λιγότερα από όσα έπρεπε.
Νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να διαλευκάνουμε κάποια πράγματα που είναι λίγο θολά.
Το "πόσα παιδιά πρέπει" είναι έκφραση που προέρχεται από λάθος συλλογισμούς, όπως πχ. "για να είναι βιώσιμο το ασφαλιστικό" κι άλλα τέτοια φαιδρά.
Το "πόσο παιδιά πρέπει" προέρχεται επίσης από συγκριτική πολιτική, πχ. συγκρινόμενος με τους τούρκους ή τους κινέζους, και προσπαθώντας να νοηματοδοτηθεί η "συνέχεια του έθνους".

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν "πρέπει" τίποτα. Και φυσικά, όλοι αυτοί δεν κάνουν παιδιά επειδή κάποιος τους είπε ότι "πρέπει". Είναι ανόητο να μιλάμε για "πρέπει" στη γέννηση ενός ανθρώπου.

Το πώς και γιατί προκύπτουν στατιστικά οι γεννήσεις είναι ζήτημα που μπορεί να σχολιαστεί, αλλά μάλλον θα δυσαρεστήσει πολλούς "προοδευτικούς" δεδομένου ότι φαίνεται να αυξάνεται ο αριθμός των γεννήσεων ανάλογα με το πόσο υποανάπτυκτο είναι το περιβάλλον σου και πόση ανασφάλεια νιώθεις υποσυνείδητα για εσένα και την οικογένειά σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών