Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Ορέστης 35

Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 05 Μάιος 2018, 14:21

Παρα πολυ καλο αρθρο!
Πέρασα τριάντα ημέρες στην πιάτσα ναρκωτικών του Πεδίου του Άρεως για να διαμορφώσω τη δική μου κρίση για το πρεζεμπόριο στο Πάρκο χωρίς να βασίζομαι σε διηγήσεις άλλων, παρακολουθήσεις εξ αποστάσεως ή – ακόμα χειρότερα – αποστειρωμένα στοιχεία «ερευνών».

Για τριάντα ημέρες πήγαινα στην πιάτσα από το πρωί μέχρι το απόγευμα ή από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ – τις νύχτες πάντα έφευγα λόγω φόβου…
--> http://www.postmodern.gr/trianta-imeres ... toy-areos/

Ορέστης 35

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 05 Μάιος 2018, 14:33

«Το πρεζάκι», μου λέει ο Θανάσης -24 χρόνια στην πρέζα, «δεν θέλει να πάρει απλά την πρέζα του. Θέλει να έχει πέντε ανθρώπους να μιλήσει. Θέλει ένα στέκι με ανθρώπους σαν κι αυτό. Τι να την κάνεις τη μεθαδόνη όταν μετά θα πρέπει να ξαναπάς στην πιάτσα – γιατί μόνο εκεί έχεις να πάς; Και αφού ξαναπάς στην πιάτσα, δεν θα «συμπληρώσεις» τη μεθαδόνη με σίσα και πρέζα και ό,τι άλλο βρεις; Η πρέζα δεν είναι απλή χρήση. Είναι κοινωνία.»
Μεγαλη κουβεντα!

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 05 Μάιος 2018, 14:45

Ορέστης 35 έγραψε:
05 Μάιος 2018, 14:33
«Το πρεζάκι», μου λέει ο Θανάσης -24 χρόνια στην πρέζα, «δεν θέλει να πάρει απλά την πρέζα του. Θέλει να έχει πέντε ανθρώπους να μιλήσει. Θέλει ένα στέκι με ανθρώπους σαν κι αυτό. Τι να την κάνεις τη μεθαδόνη όταν μετά θα πρέπει να ξαναπάς στην πιάτσα – γιατί μόνο εκεί έχεις να πάς; Και αφού ξαναπάς στην πιάτσα, δεν θα «συμπληρώσεις» τη μεθαδόνη με σίσα και πρέζα και ό,τι άλλο βρεις; Η πρέζα δεν είναι απλή χρήση. Είναι κοινωνία.»
Μεγαλη κουβεντα!
δε χρειάζεται να συμβεί μόνο στο συγκεκριμένο σημείο.
αρκεί να έρθεις σε επαφή με έναν χρήστη,σε οποιοδήποτε σημείο.
όσο διάστημα δούλευα ερχόντουσαν 2 παιδιά.
όχι σε καθημερινή βάση,αλλά σίγουρα μία φορά την εβδομάδα.
το γεγονός ότι επιαναν την κουβέντα δεν με ενοχλούσε αλλά μου τρωγε χρόνο αφήνοντας την εκάστοτε δουλειά μου πίσω,από την άλλη σκεφτόμουν πόσο ανάγκη είχαν να πιάσουν κουβέντα, πόσο λύνονταν η γλώσσα τους και με πόση ευχέρεια έλεγαν πληροφορίες για την ζωή του,με κάθε λεπτομέρεια χωρίς να τους νοιάζει,παρά μόνο το πόσο απολάμβαναν το γεγονός ότι εκράζονταν σε κάποιον άλλο άνθρωπο,πόσο μάλλον όταν αυτός είναι καθαρός, Γι'αυτό άλλωστε δεν τους απέφευγα ή να τους ξεκόψω τελείως την οποιαδήποτε κουβέντα. Δε μου πηγαινε καρδιά.

αυτό που επιθυμούν είναι κι αυτό που επιθυμούμε κι εμείς. οι εξαρτήσεις τους είναι απλώς το κερασάκι στη τούρτα.
κι εμείς είμαστε εξαρτημένοι ,νομίζω.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Διασκερφόσαρτος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 22:38

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διασκερφόσαρτος » 05 Μάιος 2018, 15:09

Πλέον στα τριανταφεύγα μπορώ να το πω πλήρως απενεχοποιημένα.Δεν τους λυπάμαι καθόλου.Και πέρα από το νοικοκυρίστικο "δεν έχει δεν ξέρω,ήξεραν που έμπλεκαν" υπάρχει και βίωμα που είχε να κάνει με έντονη συναναστροφή μαζί τους.Τα μισά και βάλε από όσα λένε,ακόμα και νηφάλιοι,είναι ψέμματα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 05 Μάιος 2018, 15:12

Διασκερφόσαρτος έγραψε:
05 Μάιος 2018, 15:09
Τα μισά και βάλε από όσα λένε,ακόμα και νηφάλιοι,είναι ψέμματα.
καλό ποσοστό είναι αν είναι τα μισά, που να δεις τους υπόλοιπους.

Άβαταρ μέλους
Αίολος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 17:22
Phorum.gr user: Αίολος

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίολος » 05 Μάιος 2018, 15:31

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
05 Μάιος 2018, 14:45


δε χρειάζεται να συμβεί μόνο στο συγκεκριμένο σημείο.
αρκεί να έρθεις σε επαφή με έναν χρήστη,σε οποιοδήποτε σημείο.
όσο διάστημα δούλευα ερχόντουσαν 2 παιδιά.
όχι σε καθημερινή βάση,αλλά σίγουρα μία φορά την εβδομάδα.
το γεγονός ότι επιαναν την κουβέντα δεν με ενοχλούσε αλλά μου τρωγε χρόνο αφήνοντας την εκάστοτε δουλειά μου πίσω,από την άλλη σκεφτόμουν πόσο ανάγκη είχαν να πιάσουν κουβέντα, πόσο λύνονταν η γλώσσα τους και με πόση ευχέρεια έλεγαν πληροφορίες για την ζωή του,με κάθε λεπτομέρεια χωρίς να τους νοιάζει,παρά μόνο το πόσο απολάμβαναν το γεγονός ότι εκράζονταν σε κάποιον άλλο άνθρωπο,πόσο μάλλον όταν αυτός είναι καθαρός, Γι'αυτό άλλωστε δεν τους απέφευγα ή να τους ξεκόψω τελείως την οποιαδήποτε κουβέντα. Δε μου πηγαινε καρδιά.

αυτό που επιθυμούν είναι κι αυτό που επιθυμούμε κι εμείς. οι εξαρτήσεις τους είναι απλώς το κερασάκι στη τούρτα.
κι εμείς είμαστε εξαρτημένοι ,νομίζω.

:goodpost:

Ορέστης 35

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 05 Μάιος 2018, 15:32

Διασκερφόσαρτος έγραψε:
05 Μάιος 2018, 15:09
Πλέον στα τριανταφεύγα μπορώ να το πω πλήρως απενεχοποιημένα.Δεν τους λυπάμαι καθόλου.Και πέρα από το νοικοκυρίστικο "δεν έχει δεν ξέρω,ήξεραν που έμπλεκαν" υπάρχει και βίωμα που είχε να κάνει με έντονη συναναστροφή μαζί τους.Τα μισά και βάλε από όσα λένε,ακόμα και νηφάλιοι,είναι ψέμματα.
Και ποιος λεει αληθεια στην σκατοκοινωνια;

Άβαταρ μέλους
Διασκερφόσαρτος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 22:38

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διασκερφόσαρτος » 05 Μάιος 2018, 15:42

Τα ψέμματα τα δικά μου και τα δικά σου δεν θα γίνουν εργαλείο μαζικής συγκινησιακής χειραγώγησης και απόσεισης ατομικών ευθυνών,αυτή είναι η διαφορά.

Ορέστης 35

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 05 Μάιος 2018, 15:47

Διασκερφόσαρτος έγραψε:
05 Μάιος 2018, 15:42
Τα ψέμματα τα δικά μου και τα δικά σου δεν θα γίνουν εργαλείο μαζικής συγκινησιακής χειραγώγησης και απόσεισης ατομικών ευθυνών,αυτή είναι η διαφορά.
Δεν πιστευω οτι πεφτει κανεις στην πρεζα αν δεν τον σπρωξουν με τα λαθη τους οι γονεις του.

[42]

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από [42] » 05 Μάιος 2018, 15:49

δυστυχώς η ηρωίνη είναι ακριβό σπορ και όση ανοχή αναπτύσεις γίνεται ακόμα πιο ακριβό. είναι επίσης απαιτητικό από ιατροφαρμακευτικής πλευράς - δλδ πως θα διαχειριστείς την κατάσταση όταν ξεκόβεις για λίγο, όταν ξαναπέφτεις. έχω ζήσει παρόμοιες καταστάσεις από σχετικά κοντά, καταστάσεις που έμπλεξαν φίλοι και γνωστοί. αν δεν μπορείς να το υποστηρίξεις οικονομικά και φαρμακευτικά κάπως έτσι καταλήγεις, όπως αυτοί που περιγράφει το άρθρο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τριαντα ημερες στο πεδιον του Αρεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 05 Μάιος 2018, 15:49

Διασκερφόσαρτος έγραψε:
05 Μάιος 2018, 15:42
Τα ψέμματα τα δικά μου και τα δικά σου δεν θα γίνουν εργαλείο μαζικής συγκινησιακής χειραγώγησης και απόσεισης ατομικών ευθυνών,αυτή είναι η διαφορά.
τωρα οκ, το γ΄μησες. Αυτά δεν τα λέμε ψέμματα, τα λέμε σοβαρές δικαιολογίες, πολιτικά επιχειρήματα, διάλεξε και πάρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών