Απιστευτο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2019, 12:17

Για την ελλάδα ισχύει η συμβουλή που έλαβα πριν ξεκινήσω για τρεις εβδομάδες τρέκινγκ στο σουλαβέσι: είσαι απόλυτα και αποκλειστικά υπεύθυνος για την ασφάλειά σου. Μην θεωρείς δεδομένο ότι υπάρχει μέριμνα πρόληψης ή προστασίας από το κράτος ή οποιονδήποτε άλλο φορέα. Γου αρ ον γιορ όουν
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 06 Αύγ 2019, 12:24

Αυτο ελειπε να καθόμαστε να προσέχουμε το καθε γιδι που θελει να τρεξει στα βουνά,πληρωσε μια πεντακόσαρα να σε προσέχουν.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 06 Αύγ 2019, 12:27

Οταν ειχα τον παιδότοπο μου εστειλαν κατι μαλακιες για να αλλάξω παιχνιδια βάσει προδιαγραφών (παροτι ειχαν ελοτ τα δικα μου) παίρνω τηλέφωνο και ρωταω τι είστε εσεις ρε παιδια? Μηχανολογοι μου λενε και τι εμπειρια εχετε πανω στο θεμα? Σουξου μουξου.

Αυτή ειναι η απαντηση 0 λεφτα για αθλητικα και 410 χιλ για παιδικές χαρες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Αύγ 2019, 13:13

Lord Brum έγραψε:
06 Αύγ 2019, 12:02
αυτό σε απασχολεί ή ότι δνε υπάρχει ίχνος οπλισμού στη θεμελίωση της μπασκέτας?
Όλα. Μια σειρά επιπολαιότητες και έχασε την ζωή του ένας νέος άνθρωπος χωρίς λόγο. Τι να πεις σ'αυτούς τους γονείς...

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15019
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 06 Αύγ 2019, 13:18

ST48410 έγραψε:
06 Αύγ 2019, 13:13
Lord Brum έγραψε:
06 Αύγ 2019, 12:02
αυτό σε απασχολεί ή ότι δνε υπάρχει ίχνος οπλισμού στη θεμελίωση της μπασκέτας?
Όλα. Μια σειρά επιπολαιότητες και έχασε την ζωή του ένας νέος άνθρωπος χωρίς λόγο. Τι να πεις σ'αυτούς τους γονείς...
Τίποτα δεν μπορέις να πεις, ατυχήματα συμβαίνουν δυστυχώς και ακόμη και όταν υπάρχει υπαιτιότητα άλλου (π.χ. δούρου στο μάτι και στη μάντρα) καμιά τιμωρία δεν διορθώνει την κατάσταση. Ισχύει αυτό που είπε ο ΣΕ, στην Ελλάδα ο καθένας οφείλει να φροντίζει μόνος του για την ασφάλειά του. Αν στηρίζεσαι στο κράτος την πάτησες, και αν είσαι άτυχος μπορέι να χάσεις και τη ζωή σου.
Σημαίνει αυτό ότι όταν πάμε για μπακσετ δεν πρέπει να καρφώνουμε? Μπα, πολλοί το κάνουν, ένας στα 20 χρόνια στέκεται άτυχος.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Αύγ 2019, 13:21

Δεν ξέρω. Αυτός ο θάνατος μου φαίνεται ιδιαίτερα "άδικος". Δεν βρίσκω καταλληλότερη λέξη. Ναι, ατυχήματα πάντα θα γίνονται αλλά αν έχεις τόσο επιπόλαια εγκατεστημένες μπασκέτες είναι σα να προκαλείς την τύχη σου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Αύγ 2019, 13:36

Aφου τα 'παμε.
Αδιαφορια και ατιμωρησια παντου.
Απο τον μηχανικο που εφτιαξε το εργο,απο την επιτροπη του Δημου που παρελαβε και απο τις τεχνικες υπηρεσιες που δεν ελεγχουν τιποτα.
Παρτε το χαμπαρι.
Αν δεν πεσουν κεφαλια στη χωρα δεν προκειται να διορθωθει τιποτα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2019, 14:03

ST48410 έγραψε:
06 Αύγ 2019, 12:00
perseus έγραψε:
06 Αύγ 2019, 11:06
Το μπετουδακι το έριξαν με αμμοχαλικο απο παραλία φαινονται οι κροκαλες ,πως να αντεξει.
Θα εφαγε και διαβρωση από την παραλία...
Ναι, γεμάτο βότσαλα είναι.

Εικόνα
Δεν φαίνεται να είναι μπετό με βότσαλα, φαίνεται ότι η μπασκέτα ήταν σφηνωμένη σε χώμα με βότσαλα και έχυσαν μπετό περιμετρικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2019, 14:07

Επιπροσθέτως είναι αθεμελίωτη, στην άμμο, και σε περιοχή με χημική διάβρωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 06 Αύγ 2019, 14:17

Κοντά σε μένα, σε παραλιακή περιοχή, είχε φτιάξει ο δήμος κάποτε πριν καμιά 20ριά χρόνια και βάλε, ένα γηπεδάκι μπάσκετ για τους παραθεριστές. Με τα χρόνια σκούριασαν, το στεφάνι στη μια έφυγε, έγιναν κάποιες οχλήσεις στον δήμο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.. Τα παιδιά που έπαιζαν εκεί, αγόρασαν διχτάκι για την μπασκέτα που απέμεινε λειτουργική και συνέχισαν να παίζουν.. Πριν δυο χρόνια, χειμώνα ευτυχώς που δεν ήταν κανείς, μετά από μια μπόρα, βρέθηκε η μια μπασκέτα πεσμένη.. Είχαν ξηλωθεί/κοπεί τα μπουλόνια που τη στήριζαν στη πακτωμένη βάση της και από το πέσιμο, λόγω και της σκουριάς, κόπηκε στα δυο... Το ότι παρέμεινε για άλλους έξι μήνες πεσμένη χωρίς να απομακρυνθεί είναι άλλο ανεξήγητο....

Πάλι καλά να λέμε λοιπον που βγήκε πριν 2-3 χρόνια εκείνη η νομοθεσία που απαιτεί επανέλεγχο και πιστοποίηση σε όλες τις παιδικές χαρές τουλάχιστον που παίζουν παιδάκια...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Αύγ 2019, 15:56

hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 14:03
Δεν φαίνεται να είναι μπετό με βότσαλα, φαίνεται ότι η μπασκέτα ήταν σφηνωμένη σε χώμα με βότσαλα και έχυσαν μπετό περιμετρικά.
Ακόμα χειρότερα αν έγινε έτσι. Αλλά αν είναι έτσι δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσο λίγο μπετό μπόρεσε να την κρατήσει όρθια εξαρχής.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Αύγ 2019, 18:12

ST48410 έγραψε:
06 Αύγ 2019, 11:01
stergiosbik έγραψε:
05 Αύγ 2019, 10:20
Εικόνα
Δεν φαίνονται βίδες. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως έστεκε η μπασκέτα κατά την αρχική εγκατάσταση. Είχε κάποιο μεγάλο τσιμεντένιο πέδιλο που είναι κάτω από το χώμα και δεν φαίνεται; Κάτι άλλο; Δηλαδή αν απλώς την πάκτωσαν με τσιμέντο πως δεν ανατράπηκε αμέσως; Ίσως κάτι δεν δείχνουν οι φωτογραφίες.

Ερώτημα: Αν η μπασκέτα ήταν απλώς φυτεμένη μέσα σε μεγάλη μάζα τσιμέντου, ικανή να την στηρίζει όρθια όσο το τσιμέντο είναι σε καλή κατάσταση, ποιος ευθύνεται; Ο μηχανικός που δεν έκανε προδιέγραψε μια ακόμα στιβαρότερη κατασκευή, ή οι υπηρεσίες που δεν συντήρησαν και διαβρώθηκε;
αν ειδα καλα σε καποια φωτο, πισω φαινεται η θαλασσα. καθολου απιθανο να εχουν "εξαφανιστει" οι βιδες απο τη σκουρια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Αύγ 2019, 18:13

ST48410 έγραψε:
06 Αύγ 2019, 15:56
hellegennes έγραψε:
06 Αύγ 2019, 14:03
Δεν φαίνεται να είναι μπετό με βότσαλα, φαίνεται ότι η μπασκέτα ήταν σφηνωμένη σε χώμα με βότσαλα και έχυσαν μπετό περιμετρικά.
Ακόμα χειρότερα αν έγινε έτσι. Αλλά αν είναι έτσι δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσο λίγο μπετό μπόρεσε να την κρατήσει όρθια εξαρχής.
Πιθανολογώ ότι αυτό δεν είναι το πρώτο μπετό που έπεσε όταν μπήκε η μπασκέτα. Υποψιάζομαι ότι έχουν ξαναρίξει στα πρόχειρα μπετό για συντήρηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών