Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 12 Δεκ 2019, 00:34

Kauldron έγραψε:
11 Δεκ 2019, 23:54
Τί λύσεις? να πετάμε λεφτά στο πρόβλημα?
E! Ό,τι λύσεις εφαρμόζονταν και προ Τουμπεργκ εποχή και τότε πάλι λεφτά πετόντουσαν, μόνο αν αρνηθείς τελείως το περιβαλλοντικό πρόβλημα θα τα γλιτώσεις.
Kauldron έγραψε:
11 Δεκ 2019, 23:54
Δηλαδή να παρέμβουμε στη Φύση. Πολύ ωραία. Εφόσον είναι φυσικό φαινόμενο, η παρέμβαση των ανθρώπων σ' αυτό μπορεί να έχει πολύ χειρότερες συνέπειες. Ακόμα και ΑΝ δεχτούμε οτι μπορεί ο άνθρωπος να κάνει κάτι.
Πρώτον, ήδη παρεμβαίνεις σε έντονο βαθμό στη φύση, δεύτερον μιλάμε για modifications στην κοινωνία σου, την οικονομία σου και τη πολιτική σου που θα αναγκαστείς να κάνεις , πως αντιλαμβάνεσαι την επέμβαση στη φύση από μέρους μας στο συγκεκριμένο θέμα;
Kauldron έγραψε:
11 Δεκ 2019, 23:54
Οικονομικά μέτρα. Βάλε δασμούς στα κινέζικα, να δούμε αν θα συμμορφωθούν.
Γιατί όχι; Αν είναι λύση αποτελεσματική, εγώ δεν υποστηρίζω φανατικά το ελεύθερο διεθνές και παγκοσμοιοποιημένο εμπόριο.
Kauldron έγραψε:
11 Δεκ 2019, 23:54
Α, να μην αναμειχθούμε μη μας πούν αποικιοκράτες, αλλά στους Δυτικούς βάρα πρόστιμα και φόρους. Γιατί οι Δυτικοί είναι οι κακοί πάντα.
Φίλε θα μας τρελάνεις; Από πάνω τώρα μόλις μου έγραψες να μπουν δασμοί στα Κινέζικα, εσύ είσαι αυτός που του τα πουλάνε, ο κύριος καταναλωτής τους, εσύ ο Δυτικός τους έκανες γίγαντες βιομηχανίας. Τα δικά σου απορρίμματα αγόραζαν για να τα ανακυκλώσουν.Αποφάσισε τι θες.
Kauldron έγραψε:
11 Δεκ 2019, 23:54
Έλα ντε. Πού ξανακούστηκε η ερημοποίηση και η διάβρωση του εδάφους να είναι θέμα? :P
Δηλαδή θες να μας πεις ότι το Μάτι εσύ περιμένεις να στο δενδροφυτεύσουνε 5-10 άτομα οικολογιστές απο ΜΚΟ; Ε τότε κλάψε μας χαράλαμπε. Η περιοχή είναι αρμοδιότητα της Περιφέρειας και η οποία δεν έβγαλε φράγκο για να κάνει δενδροφύτευση. Αυτό για να γίνει σωστά και να το αναλάβει η Περιφέρεια που είναι αρμοδιότητα της, απαιτεί πολίτες με πολιτική περιβαλλοντική συνείδηση και ενεργούς για να το απαιτήσουν από την ίδια την Περιφέρεια.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48620
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Δεκ 2019, 11:47

Από πάνω τώρα μόλις μου έγραψες να μπουν δασμοί στα Κινέζικα, εσύ είσαι αυτός που του τα πουλάνε, ο κύριος καταναλωτής τους, εσύ ο Δυτικός τους έκανες γίγαντες βιομηχανίας.
Εγώ προσωπικά είμαι κάθετα εναντίον του να έχει η Κίνα την παραγωγή. Προσωπικά είμαι υπέρ του να καλύπτεται (σε κάθε χώρα) ένα μεγάλο ποσοστό των αναγκών από εσωτερική (εγχώρια) βιομηχανία και βιοτεχνία. Θυμάσαι κάποτε που είχε η Ελλάδα όλη την παραγωγή σε μακό μπλουζάκια? Αυτό.

Τεσπα, κρατάω το σημείο στο οποίο συμφωνούμε, τους δασμούς στην Κίνα. Κάτι τέτοιο θα ενθάρρυνε την εγχώρια παραγωγή.
Δηλαδή θες να μας πεις ότι το Μάτι εσύ περιμένεις να στο δενδροφυτεύσουνε 5-10 άτομα οικολογιστές απο ΜΚΟ; Ε τότε κλάψε μας χαράλαμπε.
Ποιά 5-10 άτομα? Να πάνε σχολεία ολόκληρα, το Σάββατο το πρωί, ή άντε αν πέσει κλάψα καθημερινή, αντί εκδρομής όμως. Η/και το κράτος/ο Δήμος, να πληρώσει ένα συμβολικό ποσό για κάθε άτομο που θέλει να συμμετάσχει. Επί "Χούντας" γίνονταν ένα σωρό δενδροφυτεύσεις.
E! Ό,τι λύσεις εφαρμόζονταν και προ Τουμπεργκ εποχή και τότε πάλι λεφτά πετόντουσαν, μόνο αν αρνηθείς τελείως το περιβαλλοντικό πρόβλημα θα τα γλιτώσεις.
Η Τούνμπεργκ προωθεί το greenwashing. Δεν ξέρω αν το γνωρίζει, αλλά αυτό κάνει.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Δεκ 2019, 11:52

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 00:27
Δεν έχουμε τις ίδιες ανησυχίες και ευαισθησίες. Εγώ πραγματικά ενδιαφέρομαι να μην γαμάει το λάιφστάιλ μου το περιβάλλον,
Αυτός είναι ο αρρωστημένος εγωκεντρισμος της κοινωνίας μας, η ιδέα ότι αν ο καθένας καθαρίσει το κατώφλι του ή πόλη θα είναι καθαρή. Τι και αν η πόλη είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από ένα σύνολο κατωφλιων. Ο οπαδός του εγωκεντρισμου δεν το αποδέχεται αυτό, αρκεί αυτός να έχει καθαρό κατώφλι και να κουνάει στους άλλους το δάχτυλο και όλα καλά γι αυτόν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 12:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Δεκ 2019, 11:52
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 00:27
Δεν έχουμε τις ίδιες ανησυχίες και ευαισθησίες. Εγώ πραγματικά ενδιαφέρομαι να μην γαμάει το λάιφστάιλ μου το περιβάλλον,
Αυτός είναι ο αρρωστημένος εγωκεντρισμος της κοινωνίας μας, η ιδέα ότι αν ο καθένας καθαρίσει το κατώφλι του ή πόλη θα είναι καθαρή. Τι και αν η πόλη είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από ένα σύνολο κατωφλιων. Ο οπαδός του εγωκεντρισμου δεν το αποδέχεται αυτό, αρκεί αυτός να έχει καθαρό κατώφλι και να κουνάει στους άλλους το δάχτυλο και όλα καλά γι αυτόν.
Κοντεύουμε τα 8 δις πληθυσμό. Κάνε μαθηματικούλια και βρες πώς μεταφράζονται όλα αυτά τα λίγο-λίγο σε έναν τεράστιο αριθμό που δεν έχει καμμιά σχέση με το σύνολο.

Είναι τρομερά αστείο επειδή δεν θέλεις να ξεβολευτείς και να κουνήσεις την κωλάρα σου να κατηγορείς την μοναδική σωστή οπτική ως εγωκεντρική. Πραγματικά για γέλια και ταυτόχρονα για πολλά μπατσίδια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 12:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Δεκ 2019, 11:52
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 00:27
Δεν έχουμε τις ίδιες ανησυχίες και ευαισθησίες. Εγώ πραγματικά ενδιαφέρομαι να μην γαμάει το λάιφστάιλ μου το περιβάλλον,
Αυτός είναι ο αρρωστημένος εγωκεντρισμος της κοινωνίας μας, η ιδέα ότι αν ο καθένας καθαρίσει το κατώφλι του ή πόλη θα είναι καθαρή. Τι και αν η πόλη είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από ένα σύνολο κατωφλιων. Ο οπαδός του εγωκεντρισμου δεν το αποδέχεται αυτό, αρκεί αυτός να έχει καθαρό κατώφλι και να κουνάει στους άλλους το δάχτυλο και όλα καλά γι αυτόν.
Στάσου ρε συ. Η όποια αλλαγή για να έχει νόημα πρέπει να αφορά και τα οργανωμένα σύνολα (κράτη) και τους μεμονωμένους ανθρώπους. Με αλλαγή νομοθεσίας στα κράτη και αλλαγή νοοτροπίας στα άτομα. Τι να το κάνεις ένα αυστηρότατο νομοθετικό πλαίσιο με μεγάλους φόρους αν ο καθένας μολύνει όπου και όπως μπορεί σε ότι δεν είναι νομοθετημένο;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Δεκ 2019, 12:38

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Δεκ 2019, 11:52
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 00:27
Δεν έχουμε τις ίδιες ανησυχίες και ευαισθησίες. Εγώ πραγματικά ενδιαφέρομαι να μην γαμάει το λάιφστάιλ μου το περιβάλλον,
Αυτός είναι ο αρρωστημένος εγωκεντρισμος της κοινωνίας μας, η ιδέα ότι αν ο καθένας καθαρίσει το κατώφλι του ή πόλη θα είναι καθαρή. Τι και αν η πόλη είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από ένα σύνολο κατωφλιων. Ο οπαδός του εγωκεντρισμου δεν το αποδέχεται αυτό, αρκεί αυτός να έχει καθαρό κατώφλι και να κουνάει στους άλλους το δάχτυλο και όλα καλά γι αυτόν.
Στάσου ρε συ. Η όποια αλλαγή για να έχει νόημα πρέπει να αφορά και τα οργανωμένα σύνολα (κράτη) και τους μεμονωμένους ανθρώπους. Με αλλαγή νομοθεσίας στα κράτη και αλλαγή νοοτροπίας στα άτομα. Τι να το κάνεις ένα αυστηρότατο νομοθετικό πλαίσιο με μεγάλους φόρους αν ο καθένας μολύνει όπου και όπως μπορεί σε ότι δεν είναι νομοθετημένο;
Καμία αντίρρηση σε αυτό προφανώς. Όποιος στηρίζει μόνο το ένα όπως ο Χέλης είναι ακριβώς το ίδιο με κάποιον που στηρίζει κατάργηση δημόσιας υγείας και δίνει 5 ευρώ το χρόνο στους Γιατρούς χωρίς σύνορα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 12:39

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Δεκ 2019, 11:52
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 00:27
Δεν έχουμε τις ίδιες ανησυχίες και ευαισθησίες. Εγώ πραγματικά ενδιαφέρομαι να μην γαμάει το λάιφστάιλ μου το περιβάλλον,
Αυτός είναι ο αρρωστημένος εγωκεντρισμος της κοινωνίας μας, η ιδέα ότι αν ο καθένας καθαρίσει το κατώφλι του ή πόλη θα είναι καθαρή. Τι και αν η πόλη είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από ένα σύνολο κατωφλιων. Ο οπαδός του εγωκεντρισμου δεν το αποδέχεται αυτό, αρκεί αυτός να έχει καθαρό κατώφλι και να κουνάει στους άλλους το δάχτυλο και όλα καλά γι αυτόν.
Στάσου ρε συ. Η όποια αλλαγή για να έχει νόημα πρέπει να αφορά και τα οργανωμένα σύνολα (κράτη) και τους μεμονωμένους ανθρώπους. Με αλλαγή νομοθεσίας στα κράτη και αλλαγή νοοτροπίας στα άτομα. Τι να το κάνεις ένα αυστηρότατο νομοθετικό πλαίσιο με μεγάλους φόρους αν ο καθένας μολύνει όπου και όπως μπορεί σε ότι δεν είναι νομοθετημένο;
Απλά δεν τον βολεύει και αρέσκεται να πιστεύει ότι το πρόβλημα της παγκόσμιας θέρμανσης είναι ότι δεν έχουν θεσπίσει τα κράτη κάποιον νόμο που να απαγορεύει στην ατμόσφαιρα να συσσωρεύει CO2.

Πώς το λέμε αυτό; Α, ναι. Ψεκασμένος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 12 Δεκ 2019, 13:36

Kauldron έγραψε:
12 Δεκ 2019, 11:47
.....
Εχουν γινει πολλες δενδροφυτευσεις απο σχολεια, οι τριτοκοσμικες Φιλιπιννες υποχρεωνουν εναν μαθητη για να αποφοιτησει να φυτεψει τουλαχιστον 10 δεντρα, δεν ειναι ολος ο αναπτυσσομενος κοσμος αναισθητος. Τεσπα! Επειδη σου ανεφερα πριν οτι η αλλαγη του κλιματος θα μας αγγιζει νωριτερα απο το τελικο καταστροφολογικο γεγονος και στο ανεφερα με το παραδειγμα του πετρελαιου, τωρα δες και ενα αλλο παραδειγμα εδω.

https://gr.euronews.com/2019/12/09/peri ... ta-ispania

Οι θαλασσες εχουν εισβαλει στους υδροφορους υπογειους οριζοντες της ΝΑ Ισπανιας και απειλουν τον αλλωτε ως γνωστο "Οπωρωνα της Ευρωπης". Κανενας αγροτης στην ΝΑ Ισπανια δεν αμφισβητει πλεον την αλλαγη του κλιματος, εχουν φτασει να ποτιζουν με επεξεργασμενα βιομηχανικα λυματα, αν χαθει αυτη η παραγωγη, θα μειωθουν τα φρουτα στην Ευρωπη κατα 40%, μονο οσοι εχουν λεφτα θα αγοραζουν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 12 Δεκ 2019, 20:01

Ανοικος χουντογερος επιτιθεται λεκτικα σε ανηλικο στο ιντερνετ..
"So ridiculous. Greta must work on her Anger Management problem, then go to a good old fashioned movie with a friend! Chill Greta, Chill!" Trump wrote Thursday morning, responding to a tweet congratulating Thunberg on being named Person of the Year.
https://edition.cnn.com/2019/12/12/poli ... index.html
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 20:12

Την λεκτική επίθεση που την βλέπεις;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Nero

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 12 Δεκ 2019, 20:28

70+ άνθρωπος..πρόεδρος της αμερικής και κάθεται και κοροιδεύει ένα 16χρονο στο twιtter γιατί του πήρε το εξώφυλλο. Αυτό το γαμημένο το cern φταίει :e040:


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 20:58

Nero έγραψε:
12 Δεκ 2019, 20:28
70+ άνθρωπος..πρόεδρος της αμερικής και κάθεται και κοροιδεύει ένα 16χρονο στο twιtter γιατί του πήρε το εξώφυλλο.
Εχμ... πόσες φορές θα τον βάλουν πρόσωπο της χρονιάς στο Time;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Δεκ 2019, 20:19

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Δεκ 2019, 20:45

Και όλα αυτά για ένα κοριτσάκι που λόγω άσπρεγκερ έπαθε εμμονή με το να μισεί τους μεγάλους και οι ακτιβιστές γονείς του, του έδωσαν έναν λόγο προκειμένου να έχει νόημα το μίσος του.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11908
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γκρέτα Τούνμπεργκ και πώς έγινα εκατομμυριούχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 14 Δεκ 2019, 15:46

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών