Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Το δημοψήφισμα λήγει την 29 Σεπ 2019, 14:49

Ναι
19
26%
Οχι
54
74%
 
Σύνολο ψήφων: 73

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Αύγ 2019, 19:54

O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:51
Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:41
O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:23

Άστο ρε Νάνδρε
Όσο εσύ ήσουν στα καράβια και ασχολούσουν με τη "χείρα" εγώ είχα καλή παρεούλα και πλούσια προσωπική ζωή με τα μεμπτά της και τα καλά της μπάρμπα, που εσύ μόνο στις φαντασιώσεις σου στο καράβι ασχολούμενος με την "χείρα" θα βρισκόσουν μαζί τους.

Δεν ήμουν συνειδητοποιημένος Χριστιανός από πάντα ρε Νάνδρος και έχω ζήσει πολλά στη ζωή μου που ούτε στα καλύτερα και τα χειρότερα όνειρα σου δεν έχεις ζήσει.

Βρες τη τώρα με τα βυζάκια της μικρής Επιστήμης τού αβαταρ σου και άσε με εμένα με τις εμπειρίες μου και την νυν προσωπική μου ζωή με τα αγαπημένα μου πρόσωπα

:wave:

Ο.Ι.
Δεν ξέρεις τίποτα για μένα μειράκιο και φαντάζεσαι πολλά.
.
Για σένα;
Ίσως
Η φαντασία πάντως προφανώς ανήκει σε σένα όσον αφορά εμένα και η ερώτηση με τα μεγάλα, όπως πάντα...
αναπάντητη

Καλό σου απόγευμα και καλή όρεξη με κρέας Χριστιανικό
Ξέρεις εσύ :wink

Ο.Ι.
Το κρέας να το χώσεις στον κώλο σου αληταρά!
Χριστιανούλη, μου τα έπρηξες τα @@ με τις χριστιανιές σου.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 24 Αύγ 2019, 20:02

Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:54
O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:51
Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:41

Δεν ξέρεις τίποτα για μένα μειράκιο και φαντάζεσαι πολλά.
.
Για σένα;
Ίσως
Η φαντασία πάντως προφανώς ανήκει σε σένα όσον αφορά εμένα και η ερώτηση με τα μεγάλα, όπως πάντα...
αναπάντητη

Καλό σου απόγευμα και καλή όρεξη με κρέας Χριστιανικό
Ξέρεις εσύ :wink

Ο.Ι.
Το κρέας να το χώσεις στον κώλο σου αληταρά!
Χριστιανούλη, μου τα έπρηξες τα @@ με τις χριστιανιές σου.
Μα με έφαγες στην κυριολεξία επειδή είμαι Χριστιανός
τι άλλο να σου πω δηλαδή;

Δεν θα κάνω αναφορά όπως πάντα. (ποτέ δεν έκανα άλλωστε), αλλά θα το αφήσω να το βλέπουν όλοι για να φαίνεται το ποιών κάποιου που σεμνύνεται για την αντιθεΐα του και την ηθική που προκύπτει από αυτή

Θα παρακαλούσα τους συντονιστές να μη το σβήσουν

Καλή χώνεψη Νάνδρε :8)

:smt039

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Αύγ 2019, 20:13

O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:02
Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:54
O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:51

Για σένα;
Ίσως
Η φαντασία πάντως προφανώς ανήκει σε σένα όσον αφορά εμένα και η ερώτηση με τα μεγάλα, όπως πάντα...
αναπάντητη

Καλό σου απόγευμα και καλή όρεξη με κρέας Χριστιανικό
Ξέρεις εσύ
:wink

Ο.Ι.
Το κρέας να το χώσεις στον κώλο σου αληταρά!
Χριστιανούλη, μου τα έπρηξες τα @@ με τις χριστιανιές σου.
Δεν θα κάνω αναφορά όπως πάντα. (ποτέ δεν έκανα άλλωστε), αλλά θα το αφήσω να το βλέπουν όλοι για να φαίνεται το ποιών κάποιου που σεμνύνεται για την αντιθεΐα του και την ηθική που προκύπτει από αυτή

Θα παρακαλούσα τους συντονιστές να μη το σβήσουν

Καλή χώνεψη Νάνδρε :8)

:smt039

Ο.Ι.
Ποιόν και αθεΐα, αμόρφωτε!

Δεν κάνεις αναφορά ε;
Για το χριστιανικό κρέας δεν θα μας πεις κάτι;
Επειδή η όψιμη χριστιανιά σου δεν σε αφήνει να λες "κακά λογάκια" βρίζεις με υπονοούμενα;
Σα δεν ντρέπεσαι υποκριτή!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 24 Αύγ 2019, 20:36

Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:13
O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:02
Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 19:54

Το κρέας να το χώσεις στον κώλο σου αληταρά!
Χριστιανούλη, μου τα έπρηξες τα @@ με τις χριστιανιές σου.
Μα με έφαγες στην κυριολεξία επειδή είμαι Χριστιανός
τι άλλο να σου πω δηλαδή;

Δεν θα κάνω αναφορά όπως πάντα. (ποτέ δεν έκανα άλλωστε), αλλά θα το αφήσω να το βλέπουν όλοι για να φαίνεται το ποιόν κάποιου που σεμνύνεται για την αντιθεΐα του και την ηθική που προκύπτει από αυτή

Θα παρακαλούσα τους συντονιστές να μη το σβήσουν

Καλή χώνεψη Νάνδρε :8)

:smt039

Ο.Ι.
Ποιόν και αθεΐα, αμόρφωτε!

Δεν κάνεις αναφορά ε;
Για το χριστιανικό κρέας δεν θα μας πεις κάτι;
Επειδή η όψιμη χριστιανιά σου δεν σε αφήνει να λες "κακά λογάκια" βρίζεις με υπονοούμενα;
Σα δεν ντρέπεσαι υποκριτή!
.
Αντιθεϊστής είσαι, ορθογραφία δεν ξέρω και φυσικά δεν βρίζω με υπονοούμενα αλλά παρουσιάζω την αιτία που επικαλείσαι ευκαίρως ακαίρως την χριστιανική ιδιότητα κάποιου όταν τον προκαλείς και σε στριμώχνει με ερωτήσεις που δεν μπορείς να απαντήσεις.
Δηλαδή θες να φας τον ίδιο (και όχι την παπάρα του όπως υπονόησες), επειδή είναι Χριστιανός
Αυτό κάνεις και αυτό επεσήμανα
Αν το πήρες πονηρά δικό σου θέμα

Και ξέρεις... ανθρώπινο είναι όταν κάνουμε λάθος να ζητάμε και καμιά συγνώμη :D

:smt039

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Αύγ 2019, 20:44

O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:36
Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:13
O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:02

Μα με έφαγες στην κυριολεξία επειδή είμαι Χριστιανός
τι άλλο να σου πω δηλαδή;

Δεν θα κάνω αναφορά όπως πάντα. (ποτέ δεν έκανα άλλωστε), αλλά θα το αφήσω να το βλέπουν όλοι για να φαίνεται το ποιόν κάποιου που σεμνύνεται για την αντιθεΐα του και την ηθική που προκύπτει από αυτή

Θα παρακαλούσα τους συντονιστές να μη το σβήσουν

Καλή χώνεψη Νάνδρε :8)

:smt039

Ο.Ι.
Ποιόν και αθεΐα, αμόρφωτε!

Δεν κάνεις αναφορά ε;
Για το χριστιανικό κρέας δεν θα μας πεις κάτι;
Επειδή η όψιμη χριστιανιά σου δεν σε αφήνει να λες "κακά λογάκια" βρίζεις με υπονοούμενα;
Σα δεν ντρέπεσαι υποκριτή!
.
Αντιθεϊστής είσαι, ορθογραφία δεν ξέρω και φυσικά δεν βρίζω με υπονοούμενα αλλά παρουσιάζω την αιτία που επικαλείσαι ευκαίρως ακαίρως την χριστιανική ιδιότητα κάποιου όταν τον προκαλείς και σε στριμώχνει με ερωτήσεις που δεν μπορείς να απαντήσεις.
Δηλαδή θες να φας τον ίδιο
(και όχι την παπάρα του όπως υπονόησες), επειδή είναι Χριστιανός
Αυτό κάνεις και αυτό επεσήμανα
Αν το πήρες πονηρά δικό σου θέμα

Και ξέρεις... ανθρώπινο είναι όταν κάνουμε λάθος να ζητάμε και καμιά συγνώμη :D

:smt039

Ο.Ι.
Άτσαλη η κωλοτούμπα χριστιανάκο!

Και συνεχίζεις να προσβάλλεις γράφοντας ξεκάθαρα ότι θέλω να φάω (με την έννοια σκοτώνω ή κανιβαλίζω) χριστιανούς!
Έχεις μανία καταδιώξεως και να το ψάξεις!

Όχι, δεν κάνω διάλογο με αλιτήριους που με προσβάλουν.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 25 Αύγ 2019, 06:39

Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:44
O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:36
Nandros έγραψε:
24 Αύγ 2019, 20:13

Ποιόν και αθεΐα, αμόρφωτε!

Δεν κάνεις αναφορά ε;
Για το χριστιανικό κρέας δεν θα μας πεις κάτι;
Επειδή η όψιμη χριστιανιά σου δεν σε αφήνει να λες "κακά λογάκια" βρίζεις με υπονοούμενα;
Σα δεν ντρέπεσαι υποκριτή!
.
Αντιθεϊστής είσαι, ορθογραφία δεν ξέρω και φυσικά δεν βρίζω με υπονοούμενα αλλά παρουσιάζω την αιτία που επικαλείσαι ευκαίρως ακαίρως την χριστιανική ιδιότητα κάποιου όταν τον προκαλείς και σε στριμώχνει με ερωτήσεις που δεν μπορείς να απαντήσεις.
Δηλαδή θες να φας τον ίδιο (και όχι την παπάρα του όπως υπονόησες), επειδή είναι Χριστιανός
Αυτό κάνεις και αυτό επεσήμανα
Αν το πήρες πονηρά δικό σου θέμα

Και ξέρεις... ανθρώπινο είναι όταν κάνουμε λάθος να ζητάμε και καμιά συγνώμη :D

:smt039

Ο.Ι.
Άτσαλη η κωλοτούμπα χριστιανάκο!

Και συνεχίζεις να προσβάλλεις γράφοντας ξεκάθαρα ότι θέλω να φάω (με την έννοια σκοτώνω ή κανιβαλίζω) χριστιανούς!
Έχεις μανία καταδιώξεως και να το ψάξεις!

Όχι, δεν κάνω διάλογο με αλιτήριους που με προσβάλουν.
.
Σιγά μη βάλεις και τα κλάματα
Εγώ αρχικά είπα τη γνώμη μου στο νήμα και στο νηματοθέτη (όχι σε σένα) και θεώρησες σωστό να κάνουμε κουβεντούλα προβάλλοντας την πίστη μου για το θέμα, πράγμα που είναι εκτός θέματος.
Μα και το "χριστιανάκο", "ταλιμπανάκο" κλπ χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς ευκαίρως ακαίρως τι δηλώνει δηλαδή;


Άσε ρε Νάνδρε
Διάλογο δεν κάνεις αλλά όλο εμένα προκαλείς και όταν σε ρωτάω τι θα έκανες, επειδή στριμώχνεσαι το ρίχνεις στην πίστη μου που δεν έχει σχέση με το κοινωνικό θέμα που συζητείται εδώ και την ερώτηση που σου κάνω. Και μάλιστα με αυτό τον τρόπο που το κάνεις δηλώνεις ότι δεν θα έδινες το παιδί σου (που δεν έχεις) σε ζευγάρι ομοφυλόφιλων. Δηλαδή, για τα ξένα παίρνεις αποφάσεις αλλά για το δικό σου κάνει τζιζ. Και απ' αυτό καταλαβαίνω επίσης ότι από το 25% που επικαλείσαι και που ψηφίσατε υπέρ, ένα 5-10% θα μπορούσε να είναι ή να έχουν συγγενείς και γνωστούς ομοφυλόφιλους που τούς πείθουν ότι είναι σωστό να υιοθετούνται παιδιά από τέτοια ζευγάρια. Το υπόλοιπο 15-20% για διάφορους άλλους λόγους όπως φαίνεται από τις αντιπαραθέσεις, που παρατηρώ όμως ότι δεν λαμβάνουν και πολύ σοβαρά υπόψιν ποιο περιβάλλον είναι σωστότερο, ή και άλλους λόγους που ζωντανό παράδειγμα είσαι εσύ που θες να πας κόντρα στο Χριστιανισμό που δε συμφωνεί, συμφωνείς για τα ξένα αλλά για τα δικά σου τζιζ.
Κατάλαβα λέμε αλλά μια τέτοια στάση τη θεωρώ το λιγότερο ανεύθυνη και για το ορφανό και για την κοινωνία που θα ανατραφεί, το οποίο με τη σειρά του θα συμβάλει στο κοινωνικό γίγνεσθαι και μάλιστα με τα πρωτοφανή πρότυπα και το συνειδησιακό "μπούλιγκ" που θα έχει υποστεί κατά την εφηβεία με τις υπαρξιακές αναζητήσεις του και τη στρεβλή εικόνα περί φυσιολογικής οικογένειας. Όταν μεγαλώσει δε και έρθει η ώρα να παντρευτεί, φαντάσου τι προβλήματα θα μπορούσαν να προκύψουν κατά το συμπεθέριασμα και τα εγγόνια που θα έχουν παράταιρα ζεύγη παππούδων/γιαγιάδων...
Για σένα όμως όλα αυτά είναι κουλ μιας και δεν πρόκειται για το δικό σου επειδή το πρόβλημα βρίσκεται έξω από το σπίτι σου ε;

Όσο για τη συμπεριφορά σου στο πχορουμ, το ίδιο κάνεις και με όλους όσους ξέρεις ότι στα περί πίστεως είναι Χριστιανοί.


Βρε ξέχασες το παλιό σου αβαταρ που όταν μπήκες στο πχόρουμ καθισμένος σε αναπηρικό καροτσάκι με ένα καριοφίλι στα χέρια κυνηγούσες χριστιανούς και απ' ότι θυμάμαι το δήλωνες όπως και με την υπογραφή σου;
Ε, εδώ το λες και με τη συμπεριφορά σου καθημερινά.
Όταν τοποθετείσαι σε κοινωνικό ζήτημα και προβάλεις την πίστη του συνομιλητή σου ως αντεπιχείρημα χωρίς να υπάρχει τέτοιος λόγος και χωρίς να απαντάς σε ερωτήματα που προκύπτουν από τα σχόλιά σου, τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια δηλαδή :lol:


Άντε, αν και περίμενα περισσότερη ευθύτητα από κάποιον που με αποκαλεί μειράκιο, πολύ το κουράσαμε

Καλό ξημέρωμα

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16966
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 25 Αύγ 2019, 08:09

Mονομαχια τριτης ηλικιας!

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11434
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 25 Αύγ 2019, 08:42

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Αύγ 2019, 08:48

O I έγραψε:
24 Αύγ 2019, 12:27
Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 16:30
stavmanr έγραψε:
23 Αύγ 2019, 11:32
Έγραψα κάπου για θρησκεία; :smt017
....
Ρε στραβομανούρα, αφού σε ξέρουμε από την καλή και την ανάποδη.
Περιφέρεσαι από φορουμίου εις φορούμιον και, σαν καλός δημιουργιστής, δλδ θρήσκος, επιτίθεσαι κατά της ΘτΕ.
Στην παλιά πουτάνα, δεν κάνουν πουτανιές.
Εσύ πάντως στο παλιό απ' ότι θυμάμαι όπως και εδώ, προβάλεις ευκαίρως ακαίρως τήν αντιθεΐα σου. Ακόμα και αν η συζήτηση δεν στρέφεται σε θρησκευτικά θέματα εσύ προβάλεις τη θρησκευτική σου τοποθέτηση.

Σωστά σε ρωτάει
Το θέμα είναι κοινωνικό και όχι θρησκευτικό

Ο.Ι.
Το θέμα για τον Νάνδρο είναι απλά να χαλάσει όλα τα νήματα μετατρέποντάς τα σε προσωπικά. Θέλει να γίνει το επίκεντρο πάσει θυσία.

Πολύ σωστά του επισημαίνεις ότι ούτε ο ίδιος θα ήθελε ομοσεξουαλικό γιο ή γιο τρανσέξουαλ κι ας παριστάνει τον μοντέρνο στο νήμα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2019, 09:28

Προσωπικώς πιστεύω ότι ακόμη και το πσοσοστό χρηστών που δηλωνει θετικό για την υιοθεσία από γκέι στο φόρουμ ή σε δημοσκοπήσεις είναι πλασματικό και η θετικότητα εκφέρεται ως ιδεολογική στήριξη της αριστερίζουσας ιδεολογίας ή ως επίδειξη πρωτοκοσμικής αντίληψης για να μην θεωρηθούν συντηρητικοί επαρχιώτες ή απλώς ως αθεϊστική επίθεση των απελεύθερων πνευμάτων.

Ουσιαστικώς δηλαδή λειτουργεί ο γνωστός μηχανισμός "εγώ μπορεί να μη θέλω ο γιος μου ή η κόρη μου να υιοθετήσουν παιδί με τον/την σύντροφο τους για τον χ ή ψ λόγο αλλά η κοινωνία πρέπει να....μπλαμπλα".

Υπάρχουν και κάποιοι πιο ρομαντικοί, που θεωρούν ότι με την στήριξη στην υιοθεσία βάζουν ακόμη ένα λιθαράκι στη διαφωτιστική επανάσταση που επιχειρεί ο σκλαβωμένος λαός των γκέι.

Και φυσικά, υπάρχουν και οι τρελλαμένοι αντιφά, που θεωρούν ότι το οτιδήποτε ενοχλεί τους κυρπαντελήδες είναι καλό. Το ότι ο θρησκευτικός γάμος (και όχι ο πολιτικός ή το σύμφωνο συμβίωσης) πακετάκι με την υιοθεσία από ζευγάρι είναι η αποθέωση του κυρπαντελισμού, δεν περνάει ούτε ως υπόθεση από το μυαλουδάκι τους.

Το θέμα είναι ότι σε όλες τις περιπτώσεις, τα παιδιά παραμένουν τυφλά σημεία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 25 Αύγ 2019, 09:43

...τα οποία θα έπρεπε να είναι το επίκεντρο τέτοιων δικαιωμάτων και θα έπρεπε να είναι το κυριαρχικό μέλημα, τα δικαιώματά τους, αν θα ήθελαν να έχουν γονείς ιδίου φύλου.

Αν ρωτηθούν όσοι συμφωνούν με τέτοιου είδους υιοθεσίες, αν δεν είναι και οι ίδιοι γκέι φυσικά, είμαι σίγουρος ότι δεν θα ήθελαν να έχουν ομόφυλους γονείς.

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2019, 09:58

Θα προσθέσω και κάτι άλλο, που θεωρώ σημαντικό.

Νομίζω ότι η ειδυλλιακή εικόνα από δύο γκέι που πήραν ένα "ορφανό" και του προσφέρουν ένα ιδανικό περιβάλλον φροντίδας και αγάπης, έχει ως κύρια πηγή τις σκηνές από ταινίες και σειρές, όπου αυτές οι οικογένειες προβάλλονται ως κάτι απόλυτα φυσικό.
Αυτό που δεν λαμβάνεται υπ' όψιν, είναι ότι το μοντέλο αυτών των οικογενειών είναι πάντα το ίδιο. Αφορά σε εύπορους επαγγελματίες, με ενδιαφέροντα και δημιουργικά επαγγέλματα και ένα κοινωνικό/οικογενειακό περιβάλλον που στηρίζει απολύτως την επιλογή τους.
Και φυσικά, κάνουν τουλάχιστον δύο εβδομαδιαίες συνεδρίες με τον ψυχοθεραπευτή τους.
Οι επισκέψεις στους ψυχοθεραπευτές σε αυτά τα περιβάλλοντα έχουν την ίδια συχνότητα και γίνονται με την ίδια φυσικότητα που γίνονται οι επισκέψεις στο γυμναστήριο ή το σουπερμάρκετ.

Θεωρείτε ότι οι χαλαροί και ανοιχτόμυαλοι Έλληνες δέχονται με την ίδια άνεση την ιδέα της δικής τους ψυχοθεραπείας; Ακόμη και αν ήταν δωρεάν.

...Αν όχι, γιατί;

Ελπίζω να μην προστεθεί στο κλισέ των ορφανών που θα βρουν αγάπη και το κλισέ ότι οι Έλληνες έχουν οικογένεια και φίλους.

Ελπίζω ακόμη να μην θεωρηθεί αυτός ο συσχετισμός ως κάτι άσχετο με το θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 25 Αύγ 2019, 10:12

Ψηφισα ναι με δυσκολια.Βαριεμαι να το αναλυσω.Νιπτω τας χειρας μου τωρα,το μπαλακι στις επιτροπες.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 25 Αύγ 2019, 10:35

GoBack έγραψε:
25 Αύγ 2019, 10:12
Ψηφισα ναι με δυσκολια.Βαριεμαι να το αναλυσω.

ουάν οπίνιον μαν :102:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 25 Αύγ 2019, 11:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2019, 09:58
Θα προσθέσω και κάτι άλλο, που θεωρώ σημαντικό.

Νομίζω ότι η ειδυλλιακή εικόνα από δύο γκέι που πήραν ένα "ορφανό" και του προσφέρουν ένα ιδανικό περιβάλλον φροντίδας και αγάπης, έχει ως κύρια πηγή τις σκηνές από ταινίες και σειρές, όπου αυτές οι οικογένειες προβάλλονται ως κάτι απόλυτα φυσικό.
Αυτό που δεν λαμβάνεται υπ' όψιν, είναι ότι το μοντέλο αυτών των οικογενειών είναι πάντα το ίδιο. Αφορά σε εύπορους επαγγελματίες, με ενδιαφέροντα και δημιουργικά επαγγέλματα και ένα κοινωνικό/οικογενειακό περιβάλλον που στηρίζει απολύτως την επιλογή τους.
Και φυσικά, κάνουν τουλάχιστον δύο εβδομαδιαίες συνεδρίες με τον ψυχοθεραπευτή τους.
Οι επισκέψεις στους ψυχοθεραπευτές σε αυτά τα περιβάλλοντα έχουν την ίδια συχνότητα και γίνονται με την ίδια φυσικότητα που γίνονται οι επισκέψεις στο γυμναστήριο ή το σουπερμάρκετ.

Θεωρείτε ότι οι χαλαροί και ανοιχτόμυαλοι Έλληνες δέχονται με την ίδια άνεση την ιδέα της δικής τους ψυχοθεραπείας; Ακόμη και αν ήταν δωρεάν.

...Αν όχι, γιατί;

Ελπίζω να μην προστεθεί στο κλισέ των ορφανών που θα βρουν αγάπη και το κλισέ ότι οι Έλληνες έχουν οικογένεια και φίλους.

Ελπίζω ακόμη να μην θεωρηθεί αυτός ο συσχετισμός ως κάτι άσχετο με το θέμα.
Δε νομίζω πως ότι προβάλλει η τηλεόραση, ειδικά όσον αφορά φλέγοντα θέματα της εκάστοτε εποχής θα μπορούσε να θεωρηθεί άσχετος συσχετισμός.

Το ποσοστό των εύπορων γκέι που να συνδυάζει μάλιστα όλες τις άλλες παραμέτρους που προβάλλονται στις εν λόγω ταινίες είναι πολύ περιορισμένο σε σχέση με το σύνολο και αποτελεί αμελητέα ποσότητα που να απαιτεί μάλιστα να θεσπιστεί τέτοια νομοθεσία ή να προβάλλεται κάτι τέτοιο ως ιδανικό για τα ορφανά.
Δεν είναι σε καμιά περίπτωση!

Η ανάγκη ψυχοθεραπείας δηλώνει επίσης ότι κάτι δεν πάει καλά και προσπαθεί να το διορθώσει.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών