Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Αύγ 2019, 14:37

Lord Brum έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:29
Lord Brum έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:25


Πυροβόλο.οπλο? Και.μη μου πεις καρυοφιλι
Μπορώ να δηλώνω ότι σπάω αυτοκίνητα που παρκάρουν παράνομα, εδώ μέσα να σκούζετε όσο θέλετε, και να μην μπορεί να μου κάνει κανείς τίποτε.
Αν όμως δηλώσω κατοχή πυροβόλου όπλου, υποθετικά γκλοκ για παράδειγμα, κινδυνεύω από το νόμο. Οπότε, πάσο...

Αλλά εκτεθείτε ψεκασμένοι μου, εκτεθείτε... :c020:
Θα πέσεις μια μερα σε κάποιον πειραγμενο σαν εσένα και θα γελασουμε
Οι τρελοί τα βρίσκουν μεταξύ τους.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25139
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 25 Αύγ 2019, 14:42

Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:33
SpoilerShow
Στρακαστρουκας έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:27
Lord Brum έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:25
Πυροβόλο.οπλο? Και.μη μου πεις καρυοφιλι
Τα καρυοφιλια, τουρκικα οπλα δεν ηταν? Αισχος. Παρτε κανα Μαγκνουμ
:smt018

Αμόρφωτε τσομπάνη, η λέξη «καριοφίλι» είναι εξελληνισμός της ιταλικής φίρμας κατασκευής όπλων «Carlo e figli» που στα ελληνικά δεν είναι τίποτα άλλο από την φράση «Καρόλου και υιών».
Μύθος!
Ουδέποτε υπήρξε οπλοποιος Carlo e figli

Karanful (από το γαρύφαλλο, καρυοφυλλο) ονόμαζαν οι Τούρκοι τα τουφέκια
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 26 Αύγ 2019, 08:45

Οπλο,θεωρω οτιδηποτε μπορει να πυροβολησει

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Αύγ 2019, 09:05

perseus έγραψε:
26 Αύγ 2019, 08:45
Οπλο,θεωρω οτιδηποτε μπορει να πυροβολησει
Αυτό ονομάζεται πυροβόλο όπλο.
Κατά τη γνώμη μου, τα όπλα (πχ. κυνηγετικά) έπρεπε να ασφαλίζονται σε συγκεκριμένους χώρους, να καταγράφονται και να ελέγχονται η είσοδος και η έξοδός τους.
Δεν έπρεπε να επιτρέπεται καθόλου η οπλοκατοχή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 26 Αύγ 2019, 09:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Αύγ 2019, 09:08

Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Αύγ 2019, 14:29
Ασέβαστος έγραψε:
24 Αύγ 2019, 13:15
Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Αύγ 2019, 12:25


Τι λες ρε κακομοίρη; Δεν είναι σκοπός να προβληματίσεις τον άλλον ώστε να ανακαλύψεις την ηλιθιότητα του. Σκοπός είναι να του κάνεις ζημιά γρήγορα, να ξέρει το λόγο που του την έκαναν αλλά να μην ξέρει ποιος του την έκανε. Να τον κάνεις να αισθανθεί ότι έτσι και ξαναπαρκάρει παράνομα ο δικαστής Ντρέιντ μπορεί να είναι ο καθένας γύρω του.

Εγώ θα σας τα μάθω όλα; Ούτε τα βασικά δεν ξέρετε... :e040:
πως θα ξερει το λογο η και το μερος που του εκαναν τη ζημια;
Θα σε βοηθήσω να το βρεις μόνος σου. Απλά θα σε βοηθήσω λίγο. Που είναι το δεύτερο πράγμα που στρέφει κάποιος το βλέμμα του όταν δει τη ζημιά; Έ, τότε θα το καταλάβει.
μιλας με γριφους. μπορει τη ζημια να την παρει χαμπαρι μετα απο ωρες, η μερες....
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Αύγ 2019, 09:11

Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:56
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:41
Αν θα θεωρείς ότι κάποιος πρέπει να είναι σούπερμαν για να σε δείρει, τότε έχεις ξεφύγει εντελώς.
Αν θεωρείς ότι οι τύποι σαν εμένα που τιμωρούν παράνομα παρκαρισμένα οχήματα δεν ξέρουν να κάνουν παρκούρ και να δέρνουν, είσαι γελασμένος.
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:41
Πέραν αυτού, εσύ έχε το νου σου, γιατί ο ιδιοκτήτης του μερσεντικου που τυχόν σε τσιμπήσει να το σπας, μπορεί να είναι κάνας περίεργος τύπος.
Σαφώς λιγότερες πιθανότητες, αλλά πάντα υπάρχουν να βρεθείς με καμία σφαίρα φυτεμένη ή τίποτα μαχαιριές.
Όταν λέω εγώ ότι σας έχουν καταστρέψει οι αμερικάνικες ταινίες κάτι ξέρω...
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:41
Και ναι μπορεί να τον πιάσουν, ναι θα πάει φυλακή, ναι είχε όντως παρκάρει παράνομα κλπ κλπ κλπ.

Το αποτέλεσμα όμως μετράει.
Το οποίο αποτέλεσμα μπορεί να είναι ότι εκτός από σπασμένο καθρέπτη μπορεί να βρεθεί και με σπασμένα δόντια ή στη φυλακή...

Και το οποίο προσωπικό αποτέλεσμα είναι το χαράκωμα και το σπάσιμο καθρεπτών ως τιμωρία παράνομα παρκαρισμένων οχημάτων σε πεζοδρόμια και ράμπες αναπήρων χωρίς να έχει ανοίξει μύτη...

Όταν ισχυρίζεστε ότι μπορείτε να δείρετε τους πάντες να κατουράτε λίγο παραπάνω... :8)
Όσοι πάλι έχετε βρεθεί με σπασμένο όχημα και νομίζετε ότι μπορείτε να με βρείτε για να μου κλάσετε μία μάντρα, απλά εκτός από το κατούρημα να πάρετε βαθιές ανάσες. Είμαι εκεί έξω και περιμένω την παρανομία σας...
ας πουμε οτι δεν μπορουν ολοι οσοι τους κανεις ζημια να σε δειρουν. αλλα αν το κανεις συχνα, ε, ενας θα βρεθει. δεν χρειαζονται παραπανω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Αύγ 2019, 10:20

Lord Brum έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:29
Lord Brum έγραψε:
25 Αύγ 2019, 14:25


Πυροβόλο.οπλο? Και.μη μου πεις καρυοφιλι
Μπορώ να δηλώνω ότι σπάω αυτοκίνητα που παρκάρουν παράνομα, εδώ μέσα να σκούζετε όσο θέλετε, και να μην μπορεί να μου κάνει κανείς τίποτε.
Αν όμως δηλώσω κατοχή πυροβόλου όπλου, υποθετικά γκλοκ για παράδειγμα, κινδυνεύω από το νόμο. Οπότε, πάσο...

Αλλά εκτεθείτε ψεκασμένοι μου, εκτεθείτε... :c020:
Θα πέσεις μια μερα σε κάποιον πειραγμενο σαν εσένα και θα γελασουμε
πιθανοτατα εχει ηδη πεσει, και αυτο που παρακολουθουμε ειναι το αποτελεσμα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Αύγ 2019, 11:16

Λέτε να ήρθε τετ α τετ με καμιά διμούτσουνη; :roll:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 26 Αύγ 2019, 11:55

Naida έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:55
perseus έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:46
Καταπατηση χωρου
Πας καλά μωρέ; Ποια καταπάτηση χώρου; Απέξω;κι αυτό να έγινε είναι αφορμή για δολοφονία;
Για φόνο όχι, αλλά για να τους φωνάξεις την Πολεοδομία και να πληρώσουν προστιμάρα για παράνομη κατασκευή, ΝΑΙ!
Και για να φάνε ξύλο ναι, αλλά μην μας κλείσουν και μέσα.

Όταν πήγα στο σπίτι μου, στην αρχή δεν είχα αυτοκίνητο και επειδή έχω την πιο εύκολη θέση για παρκάρισμα μπροστά-μπροστά, πάντα κάποιος πάρκαρε εκεί. Βλέποντας το αυτοκίνητο, ήξερα ποιος γύρισε πρώτος από τη δουλειά. Τους άφηνα σημείωμα να μην το ξανακάνουν, με έγραφαν, το έλεγα στην ετήσια συνέλευση, έλα μωρέ τώρα αφού δεν έχεις αυτοκίνητο.

Κάποια στιγμή πήρα αυτοκίνητο και πάλι δεν έβρισκα να παρκάρω.
Μέχρι που όταν αναγνώριζα το αυτοκίνητο, τους χτυπούσα το κουδούνι ό,τι ώρα και να ήταν για να το μετακινήσουν .... στη θέση τους.

Αποτέλεσμα:

1. Όλοι ήταν θυμωμένοι μαζί μου επειδή τόλμησα να τους ξεβολέψω αγοράζοντας αυτοκίνητο και να τους ξυπνήσω να το μετακινήσουν στη θέση τους για να παρκάρω το δικό μου στη θέση μου!!!!!!!

2. Είχε τύχει να παρκάρει επισκέπτης και να ακούσω το ανεκδιήγητο, ο άνθρωπος έχει Μερσεντές μην το παρκάρει έξω και του το χτυπήσουν!!!!!! Δηλαδή ας χτυπήσουν το δικό μου που δεν είναι Μερσεντές.
Εννοείται ότι έγινε το σώσε και ο άλλος μες τα νεύρα το μετακίνησε.

3. Μία γαϊδούρα το είχε παρκαρισμένο ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ και όταν βρήκα ποια είναι και πήγα εκεί, μου άνοιξε η μάνα της για να μου πει πως το κορίτσι έχει πυρετό και όταν είναι καλύτερα θα το μετακινήσει. Της είπα ότι το θέμα έχει παρατραβήξει, μου είπε κάτι βλακείες τώρα θυμήθηκες πως έχεις θέση parking και κάτι περί χρησικτησίας, την έλουσα κανονικά την παλιόγρια και της είπα ότι φωνάζω γερανό έστω και αν πρέπει να τον πληρώσω επειδή είναι ιδιωτική θέση. Το αυτοκίνητο μετακινήθηκε σε χρόνο dt.
Το θέμα της χρησικτησίας με θορύβησε και το έψαξα και είπα στην επόμενη συνέλευση πως αν ξανακούσω αυτή τη βλακεία ή αν ξαναπαρκάρει κάποιος στη θέση μου, θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα, "ναι αλλά και εσύ μίλησες άσχημα" (που είπα για γερανό) και πάμε στο no 4.

4. Κάποια στιγμή πάρκαρε ένα φορτηγάκι γιατί μετακόμιζαν πράγματα από τη παράνομη κατασκευή που είπα πιο πάνω, του λέω ότι πρέπει να παρκάρω, εκείνος σίγουρος πως οι πελάτες του είπαν να παρκάρει στη θέση τους, άρχισε να μου τα χώνει, κατεβαίνει και η δεσποινίς Σουσού (με θέματα διαχείρισης θυμού) που μετακόμιζε τα πράγματά της, αρχίζει να ουρλιάζει περί χρησικτησίας, τους λέω μείνετε όπως είστε, φωνάζω το 100 και όταν ήρθε, λέω στον μεταφορέα αν είσαι άντρας μείνε εκεί παρκαρισμένος μέχρι να έρθει και ο γερανός. Αν φύγεις, είσαι κότα. Τελικά έφυγε βρίζοντας ενώ του έλεγα κο-κο-κο χωρίς να με ακούει το 100 βεβαίως βεβαίως. :giggle: Μάλλον κάτι υποψιάστηκε όταν η μουρλή έλεγε για χρησικτησία. Στην οποία γύρισα και είπα να πει στον πατέρα της να αδειάσει την παράνομη κατασκευή γιατί πάω για καταγγελία στην Πολεοδομία. Όπως και έκανα. Και την ξήλωσαν. Πιστεύω πως έπεσε και πρόστιμο.
Από τότε όλοι σούζα και αρκετοί μου έχουν κόψει την καλημέρα και είμαι μια χαρά.

Προφανώς όλοι τους είχαν βολευτεί με την προηγούμενη κατάσταση, με έκοψαν και ήσυχη γενικώς δεν ακούγομαι καθόλου όταν ο άλλος δεν με ενοχλεί, έκανα και εγώ πίσω στο επιχείρημα "αφού δεν έχεις αυτοκίνητο", ε μετά άντε να τους μαζέψεις.

Νομίζεις πως αν τα έκανα όλα αυτά στην επαρχία, δεν θα αντιμετώπιζα επιθετικότητα και ενώ είχα εγώ δίκιο;
Ο φόνος δεν είναι η λύση, αλλά είναι πολύ εύκολο να φτάσεις σε αυτόν εν βρασμώ ψυχής. Στο άρθρο λέει ότι είχαν αντιδικίες για την θέση παρκαρίσματος και το θύμα είχε φορτηγό. Εγώ το μεταφράζω πως έβαζε το φορτηγό στην μοναδική θέση της γειτονιάς που μπορούσε να το παρκάρει γιατί έτσι κάνουν όλοι αυτοί. Δεν έχουν επιλογές, υπάρχουν κάδοι σκουπιδιών, κολώνες κλπ.
Και αν αυτή ήταν η θέση του άλλου, δεν θα έκανε πίσω γιατί δεν είχε εναλλακτική να το παρκάρει κάπου αλλού. Ο άλλος τώρα τι φταίει να έχει αγοράσει θέση parking και να την τρώει ο γείτονας;
Και επιπλέον, στην επαρχία ξέρουν τα νομικίστικα του πώς να σου φάνε μέτρα από τη περιουσία σου καλύτερα και από δικηγόρο. Ίσως γι' αυτό ήταν απόλυτος ο Περσέας επειδή ξέρει τι θα μπορούσε να ακολουθήσει αν αυτή η κατάσταση χρόνιζε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 26 Αύγ 2019, 17:42

perseus έγραψε:
26 Αύγ 2019, 08:45
Οπλο,θεωρω οτιδηποτε μπορει να πυροβολησει
Πρώτον αυτό ονομάζεται πυροβόλο όπλο...
Δεύτερον έχει αυτή την ονομασία γιατί υπάρχουν δεκάδες όπλα μέσα στο σπίτι!!! Π.χ. ξέρεις πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις ένα ακόντιο ή ένα δόρυ με ένα μαχαίρι; Μήν μου πεις ότι δεν θεωρείς τα δόρατα ή τα ακόντια όπλα...

Για αυτό σε ερώτησα: γιατί οι περισσότεροι νομίζετε ότι μόνο τα πυροβόλα όπλα σκοτώνουν...
Πόσο λάθος κάνετε...

stavmanr έγραψε:
26 Αύγ 2019, 09:05
Κατά τη γνώμη μου, τα όπλα (πχ. κυνηγετικά) έπρεπε να ασφαλίζονται σε συγκεκριμένους χώρους, να καταγράφονται και να ελέγχονται η είσοδος και η έξοδός τους.
Δεν έπρεπε να επιτρέπεται καθόλου η οπλοκατοχή.
Δεν μου λες ειλικρινά, ήσουν ο χασοδίκης της πόλης σου;;;
Ξέρεις πόσους ανθρώπους μπορεί να σκοτώσει ένας εκπαιδευμένος τοξοβόλος στο πιο σύντομο χρονικό διάστημα; 7 το λεπτό!!!
Ξέρεις πόσους ανθρώπους μπορεί να σκοτώσει ένα βαλιστροφόρος με εκπαίδευση μίας εβδομάδας; 2 το λεπτό!!!
Ξέρεις πόσους ανθρώπους μπορεί να σκοτώσει ένας σπαθοφόρος με ασπίδα εάν επιπέσει π.χ. μέσα σε ένα γεμάτο κλαμπ; Σύμφωνα με τα γραφόμενα των αρχαίων συγγραφέων πάνω από 20 μέχρι να κουραστεί!!! Χώρια οι τραυματίες...

Αλλά εσύ νομίζεις ότι μόνο τα πυροβόλα όπλα σκοτώνουν!!! Ώρε μούρλα!!!

ΥΓ
Ξέρεις πόσο εύκολο είναι να φτιάξει μαύρη πυρίτιδα ή νιτρογλυκερίνη κάποιος που ξέρει βασική χημεία; Απίστευτα γελοία εύκολα!!!
Μήπως να απαγορεύσουμε και τη διδασκαλία της χημείας;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Αύγ 2019, 17:49

Juno έγραψε:
26 Αύγ 2019, 11:55

Για φόνο όχι, αλλά για να τους φωνάξεις την Πολεοδομία και να πληρώσουν προστιμάρα για παράνομη κατασκευή, ΝΑΙ!
Και για να φάνε ξύλο ναι, αλλά μην μας κλείσουν και μέσα.

Όταν πήγα στο σπίτι μου, στην αρχή δεν είχα αυτοκίνητο και επειδή έχω την πιο εύκολη θέση για παρκάρισμα μπροστά-μπροστά, πάντα κάποιος πάρκαρε εκεί. Βλέποντας το αυτοκίνητο, ήξερα ποιος γύρισε πρώτος από τη δουλειά. Τους άφηνα σημείωμα να μην το ξανακάνουν, με έγραφαν, το έλεγα στην ετήσια συνέλευση, έλα μωρέ τώρα αφού δεν έχεις αυτοκίνητο.

Κάποια στιγμή πήρα αυτοκίνητο και πάλι δεν έβρισκα να παρκάρω.
Μέχρι που όταν αναγνώριζα το αυτοκίνητο, τους χτυπούσα το κουδούνι ό,τι ώρα και να ήταν για να το μετακινήσουν .... στη θέση τους.

Αποτέλεσμα:

1. Όλοι ήταν θυμωμένοι μαζί μου επειδή τόλμησα να τους ξεβολέψω αγοράζοντας αυτοκίνητο και να τους ξυπνήσω να το μετακινήσουν στη θέση τους για να παρκάρω το δικό μου στη θέση μου!!!!!!!

2. Είχε τύχει να παρκάρει επισκέπτης και να ακούσω το ανεκδιήγητο, ο άνθρωπος έχει Μερσεντές μην το παρκάρει έξω και του το χτυπήσουν!!!!!! Δηλαδή ας χτυπήσουν το δικό μου που δεν είναι Μερσεντές.
Εννοείται ότι έγινε το σώσε και ο άλλος μες τα νεύρα το μετακίνησε.

3. Μία γαϊδούρα το είχε παρκαρισμένο ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ και όταν βρήκα ποια είναι και πήγα εκεί, μου άνοιξε η μάνα της για να μου πει πως το κορίτσι έχει πυρετό και όταν είναι καλύτερα θα το μετακινήσει. Της είπα ότι το θέμα έχει παρατραβήξει, μου είπε κάτι βλακείες τώρα θυμήθηκες πως έχεις θέση parking και κάτι περί χρησικτησίας, την έλουσα κανονικά την παλιόγρια και της είπα ότι φωνάζω γερανό έστω και αν πρέπει να τον πληρώσω επειδή είναι ιδιωτική θέση. Το αυτοκίνητο μετακινήθηκε σε χρόνο dt.
Το θέμα της χρησικτησίας με θορύβησε και το έψαξα και είπα στην επόμενη συνέλευση πως αν ξανακούσω αυτή τη βλακεία ή αν ξαναπαρκάρει κάποιος στη θέση μου, θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα, "ναι αλλά και εσύ μίλησες άσχημα" (που είπα για γερανό) και πάμε στο no 4.

4. Κάποια στιγμή πάρκαρε ένα φορτηγάκι γιατί μετακόμιζαν πράγματα από τη παράνομη κατασκευή που είπα πιο πάνω, του λέω ότι πρέπει να παρκάρω, εκείνος σίγουρος πως οι πελάτες του είπαν να παρκάρει στη θέση τους, άρχισε να μου τα χώνει, κατεβαίνει και η δεσποινίς Σουσού (με θέματα διαχείρισης θυμού) που μετακόμιζε τα πράγματά της, αρχίζει να ουρλιάζει περί χρησικτησίας, τους λέω μείνετε όπως είστε, φωνάζω το 100 και όταν ήρθε, λέω στον μεταφορέα αν είσαι άντρας μείνε εκεί παρκαρισμένος μέχρι να έρθει και ο γερανός. Αν φύγεις, είσαι κότα. Τελικά έφυγε βρίζοντας ενώ του έλεγα κο-κο-κο χωρίς να με ακούει το 100 βεβαίως βεβαίως. :giggle: Μάλλον κάτι υποψιάστηκε όταν η μουρλή έλεγε για χρησικτησία. Στην οποία γύρισα και είπα να πει στον πατέρα της να αδειάσει την παράνομη κατασκευή γιατί πάω για καταγγελία στην Πολεοδομία. Όπως και έκανα. Και την ξήλωσαν. Πιστεύω πως έπεσε και πρόστιμο.
Από τότε όλοι σούζα και αρκετοί μου έχουν κόψει την καλημέρα και είμαι μια χαρά.

Προφανώς όλοι τους είχαν βολευτεί με την προηγούμενη κατάσταση, με έκοψαν και ήσυχη γενικώς δεν ακούγομαι καθόλου όταν ο άλλος δεν με ενοχλεί, έκανα και εγώ πίσω στο επιχείρημα "αφού δεν έχεις αυτοκίνητο", ε μετά άντε να τους μαζέψεις.

Νομίζεις πως αν τα έκανα όλα αυτά στην επαρχία, δεν θα αντιμετώπιζα επιθετικότητα και ενώ είχα εγώ δίκιο;
Ο φόνος δεν είναι η λύση, αλλά είναι πολύ εύκολο να φτάσεις σε αυτόν εν βρασμώ ψυχής. Στο άρθρο λέει ότι είχαν αντιδικίες για την θέση παρκαρίσματος και το θύμα είχε φορτηγό. Εγώ το μεταφράζω πως έβαζε το φορτηγό στην μοναδική θέση της γειτονιάς που μπορούσε να το παρκάρει γιατί έτσι κάνουν όλοι αυτοί. Δεν έχουν επιλογές, υπάρχουν κάδοι σκουπιδιών, κολώνες κλπ.
Και αν αυτή ήταν η θέση του άλλου, δεν θα έκανε πίσω γιατί δεν είχε εναλλακτική να το παρκάρει κάπου αλλού. Ο άλλος τώρα τι φταίει να έχει αγοράσει θέση parking και να την τρώει ο γείτονας;
Και επιπλέον, στην επαρχία ξέρουν τα νομικίστικα του πώς να σου φάνε μέτρα από τη περιουσία σου καλύτερα και από δικηγόρο. Ίσως γι' αυτό ήταν απόλυτος ο Περσέας επειδή ξέρει τι θα μπορούσε να ακολουθήσει αν αυτή η κατάσταση χρόνιζε.
Εσύ το έχεις κάνει σήριαλ. :lol: Εμένα μου κλείνουν σχεδόν κάθε μέρα το νόμιμο πάρκινγκ εδώ και χρόνια ,αλλά έχω ασκηθεί στην υπομονή :roll:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 26 Αύγ 2019, 19:13

Ασέβαστος έγραψε:
26 Αύγ 2019, 09:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:56
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:41
Αν θα θεωρείς ότι κάποιος πρέπει να είναι σούπερμαν για να σε δείρει, τότε έχεις ξεφύγει εντελώς.
Αν θεωρείς ότι οι τύποι σαν εμένα που τιμωρούν παράνομα παρκαρισμένα οχήματα δεν ξέρουν να κάνουν παρκούρ και να δέρνουν, είσαι γελασμένος.
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:41
Πέραν αυτού, εσύ έχε το νου σου, γιατί ο ιδιοκτήτης του μερσεντικου που τυχόν σε τσιμπήσει να το σπας, μπορεί να είναι κάνας περίεργος τύπος.
Σαφώς λιγότερες πιθανότητες, αλλά πάντα υπάρχουν να βρεθείς με καμία σφαίρα φυτεμένη ή τίποτα μαχαιριές.
Όταν λέω εγώ ότι σας έχουν καταστρέψει οι αμερικάνικες ταινίες κάτι ξέρω...
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2019, 15:41
Και ναι μπορεί να τον πιάσουν, ναι θα πάει φυλακή, ναι είχε όντως παρκάρει παράνομα κλπ κλπ κλπ.

Το αποτέλεσμα όμως μετράει.
Το οποίο αποτέλεσμα μπορεί να είναι ότι εκτός από σπασμένο καθρέπτη μπορεί να βρεθεί και με σπασμένα δόντια ή στη φυλακή...

Και το οποίο προσωπικό αποτέλεσμα είναι το χαράκωμα και το σπάσιμο καθρεπτών ως τιμωρία παράνομα παρκαρισμένων οχημάτων σε πεζοδρόμια και ράμπες αναπήρων χωρίς να έχει ανοίξει μύτη...

Όταν ισχυρίζεστε ότι μπορείτε να δείρετε τους πάντες να κατουράτε λίγο παραπάνω... :8)
Όσοι πάλι έχετε βρεθεί με σπασμένο όχημα και νομίζετε ότι μπορείτε να με βρείτε για να μου κλάσετε μία μάντρα, απλά εκτός από το κατούρημα να πάρετε βαθιές ανάσες. Είμαι εκεί έξω και περιμένω την παρανομία σας...
ας πουμε οτι δεν μπορουν ολοι οσοι τους κανεις ζημια να σε δειρουν. αλλα αν το κανεις συχνα, ε, ενας θα βρεθει. δεν χρειαζονται παραπανω.
Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί. Προς το παρόν βρίζουν και καταριούνται αυτόν που τους τιμώρησε για την παρανομία τους...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 26 Αύγ 2019, 19:16

Ασέβαστος έγραψε:
26 Αύγ 2019, 09:08
Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Αύγ 2019, 14:29
Ασέβαστος έγραψε:
24 Αύγ 2019, 13:15

πως θα ξερει το λογο η και το μερος που του εκαναν τη ζημια;
Θα σε βοηθήσω να το βρεις μόνος σου. Απλά θα σε βοηθήσω λίγο. Που είναι το δεύτερο πράγμα που στρέφει κάποιος το βλέμμα του όταν δει τη ζημιά; Έ, τότε θα το καταλάβει.
μιλας με γριφους. μπορει τη ζημια να την παρει χαμπαρι μετα απο ωρες, η μερες....
Όταν είναι ο καθρέπτης του οδηγού ή χαρακιά στην πόρτα, δύσκολα.
Επίσης, να σε ρωτήσω, δεν πιστεύω να έχεις βρεθεί με χαρακωμένο όχημα μετά από παρκάρισμα σε ράμπα αναπήρου σε γνωστή πλατεία του Δήμου σου; Διότι μπορεί και να ήμουν ο τιμωρός σου... :a015:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Αύγ 2019, 19:21

Μπράβο ρε Βιτζιλάντε ,πότε θα γίνει η "στραβή" δεν ξέρω. Ελπίζω να μη σε διαβάσουμε πουθενά :roll:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άγριο έγκλημα στην Καβάλα (δι' ασήμαντον αφορμήν)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Αύγ 2019, 19:27

OANNHSEA έγραψε:
26 Αύγ 2019, 17:42
stavmanr έγραψε:
26 Αύγ 2019, 09:05
Κατά τη γνώμη μου, τα όπλα (πχ. κυνηγετικά) έπρεπε να ασφαλίζονται σε συγκεκριμένους χώρους, να καταγράφονται και να ελέγχονται η είσοδος και η έξοδός τους.
Δεν έπρεπε να επιτρέπεται καθόλου η οπλοκατοχή.
Δεν μου λες ειλικρινά, ήσουν ο χασοδίκης της πόλης σου;;;
:smt017
με προβληματίζει το βάθος του επιχειρήματος.
Ξέρεις πόσους ανθρώπους μπορεί να σκοτώσει ένας εκπαιδευμένος τοξοβόλος στο πιο σύντομο χρονικό διάστημα; 7 το λεπτό!!!
Ξέρεις πόσους ανθρώπους μπορεί να σκοτώσει ένα βαλιστροφόρος με εκπαίδευση μίας εβδομάδας; 2 το λεπτό!!!
Ξέρεις πόσους ανθρώπους μπορεί να σκοτώσει ένας σπαθοφόρος με ασπίδα εάν επιπέσει π.χ. μέσα σε ένα γεμάτο κλαμπ; Σύμφωνα με τα γραφόμενα των αρχαίων συγγραφέων πάνω από 20 μέχρι να κουραστεί!!! Χώρια οι τραυματίες...

Αλλά εσύ νομίζεις ότι μόνο τα πυροβόλα όπλα σκοτώνουν!!! Ώρε μούρλα!!!
Ξαναδιάβασε την παραπάνω πρότασή μου και σημείωσέ μου τη λέξη "πυροβόλα".
Μη μου γράψεις περιστροφές. Απλά σημείωσε με κόκκινο χρώμα τη λέξη "πυροβόλα" στην πρότασή μου.
ΥΓ
Ξέρεις πόσο εύκολο είναι να φτιάξει μαύρη πυρίτιδα ή νιτρογλυκερίνη κάποιος που ξέρει βασική χημεία; Απίστευτα γελοία εύκολα!!!
Μήπως να απαγορεύσουμε και τη διδασκαλία της χημείας;
:smt017
Με ξαναπροβληματίζει το βάθος του σκεπτικού σου: "η χημεία είναι υπεύθυνη για την παραγωγή πυρίτιδας από δολοφόνους ή τρομοκράτες".

Επαναλαμβάνω το δικό μου σκεπτικό: τα κυνηγετικά όπλα (κάθε μορφής που θεωρείται επικίνδυνη για φονική χρήση) πρέπει να ασφαλίζονται σε δημόσια κτίρια με οπλοβαστούς. Δεν πρέπει να φέρονται από ανθρώπους εκτός της κυνηγετικής περιόδου και χωρίς κυνηγετική πρόθεση.
Κάθε πολίτης που θέλει να κυνηγήσει, θα πηγαίνει στο αντίστοιχο τμήμα, θα δηλώνει τη χρονική περίοδο, την τοποθεσία και την ποσότητα των φυσιγγίων ή άλλου τύπου υλικά οπλίσεως, και θα παραλαμβάνει το όπλο του. Αν πιαστεί σε άλλο μέρος, με άλλο οπλισμό ή άλλη ποσότητα φυσιγγίων (βελών κλπ), σε άλλη χρονική περίοδο, θα πρέπει να διώκεται για παράνομη οπλοκατοχή.

Από εκεί και πέρα, αν κάποιος θέλει να δολοφονήσει με κουνγκ φου, δεν θα του κόψουμε προληπτικά τα χέρια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 26 Αύγ 2019, 19:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών