Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σκοτώστε τον κομμουνιστή μέσα σας – Η Μύκονος δεν είναι για όσους δεν ξεβλάχεψαν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Αύγ 2019, 20:32

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Αύγ 2019, 16:21
Συμφωνώ ότι είναι σκανδαλώδες να πληρώνει κάποιος 900 ευρώ για μια μπριζόλα. Εγώ το περισσότερο που πληρώνω για μπριζόλα είναι 36 ευρώ σε ένα καλό εστιατόριο. Συνοδεύεται με φουάγκρα και καραμελωμένα μανιτάρια. Κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα. Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το συγκεκριμένο κρέας για να κοστίζει τόσο;
τρώει λέει το μοσχάρι βιολογικό γρασίδι, πίνει μπίρα αντί για νερό (αυτό και μόνο μας κάνει 8 λίτρα μπίρα ανά 100 κιλά ζώου ανά ημέρα) και του κάνουν μασάζ συνέχεια για να έχει τρυφερό δέρμα. Κι όλα αυτά στην Ιαπωνία που ο βασικός είναι γύρω στα 1200 το μήνα + μεταφορικά από Ιαπωνία.

Εντάξει τα 920 είναι λίγο τσιμπημένα αλλά στάνταρ κινειται στις μερικές εκατοντάδες το κόστος.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Σκοτώστε τον κομμουνιστή μέσα σας – Η Μύκονος δεν είναι για όσους δεν ξεβλάχεψαν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Αύγ 2019, 21:17

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
30 Αύγ 2019, 19:27
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Αύγ 2019, 16:21
Συμφωνώ ότι είναι σκανδαλώδες να πληρώνει κάποιος 900 ευρώ για μια μπριζόλα. Εγώ το περισσότερο που πληρώνω για μπριζόλα είναι 36 ευρώ σε ένα καλό εστιατόριο. Συνοδεύεται με φουάγκρα και καραμελωμένα μανιτάρια. Κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα. Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το συγκεκριμένο κρέας για να κοστίζει τόσο;
Καπου διαβασα οτι παραγεται μονο στην Ιαπωνια με συγκεριμενες προδιαγραφες και εχει υψηλοτατη αναλογια λιπους.
Και απογορευοταν μεχρι το 2012 η εξαγωγη του.....
Και η συνολικη ετησια παραγωγη του ειναι εαν θυμαμαι καλα 300 η 3000 τονοι ...
foscilis έγραψε:
30 Αύγ 2019, 20:32
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Αύγ 2019, 16:21
Συμφωνώ ότι είναι σκανδαλώδες να πληρώνει κάποιος 900 ευρώ για μια μπριζόλα. Εγώ το περισσότερο που πληρώνω για μπριζόλα είναι 36 ευρώ σε ένα καλό εστιατόριο. Συνοδεύεται με φουάγκρα και καραμελωμένα μανιτάρια. Κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα. Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το συγκεκριμένο κρέας για να κοστίζει τόσο;
τρώει λέει το μοσχάρι βιολογικό γρασίδι, πίνει μπίρα αντί για νερό (αυτό και μόνο μας κάνει 8 λίτρα μπίρα ανά 100 κιλά ζώου ανά ημέρα) και του κάνουν μασάζ συνέχεια για να έχει τρυφερό δέρμα. Κι όλα αυτά στην Ιαπωνία που ο βασικός είναι γύρω στα 1200 το μήνα + μεταφορικά από Ιαπωνία.

Εντάξει τα 920 είναι λίγο τσιμπημένα αλλά στάνταρ κινειται στις μερικές εκατοντάδες το κόστος.
Σίγουρα πίνει και σάκε ρε παιδιά. Δεν διαφωνώ ότι κοστίζει η παραγωγή του. Αμφιβάλω όμως σοβαρά για το κατά πόσο αυτό αντανακλάται στη γεύση.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Αύγ 2019, 21:23

Εγώ έφτιαξα μία μόνος μου χτες και επίσης ένα λουκάνικο Καρδίτσης. 9 ευρώ το πολύ να κάνανε.
Αν ήταν εδώ η Μέγκαν τι θα γινόταν ;
Θα κουβάλαγε τον Χάρρυ και δεν θα το κουνάγανε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σκοτώστε τον κομμουνιστή μέσα σας – Η Μύκονος δεν είναι για όσους δεν ξεβλάχεψαν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Αύγ 2019, 21:36

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Αύγ 2019, 21:17
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
30 Αύγ 2019, 19:27
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Αύγ 2019, 16:21
Συμφωνώ ότι είναι σκανδαλώδες να πληρώνει κάποιος 900 ευρώ για μια μπριζόλα. Εγώ το περισσότερο που πληρώνω για μπριζόλα είναι 36 ευρώ σε ένα καλό εστιατόριο. Συνοδεύεται με φουάγκρα και καραμελωμένα μανιτάρια. Κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα. Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το συγκεκριμένο κρέας για να κοστίζει τόσο;
Καπου διαβασα οτι παραγεται μονο στην Ιαπωνια με συγκεριμενες προδιαγραφες και εχει υψηλοτατη αναλογια λιπους.
Και απογορευοταν μεχρι το 2012 η εξαγωγη του.....
Και η συνολικη ετησια παραγωγη του ειναι εαν θυμαμαι καλα 300 η 3000 τονοι ...
foscilis έγραψε:
30 Αύγ 2019, 20:32
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Αύγ 2019, 16:21
Συμφωνώ ότι είναι σκανδαλώδες να πληρώνει κάποιος 900 ευρώ για μια μπριζόλα. Εγώ το περισσότερο που πληρώνω για μπριζόλα είναι 36 ευρώ σε ένα καλό εστιατόριο. Συνοδεύεται με φουάγκρα και καραμελωμένα μανιτάρια. Κυριολεκτικά λιώνει στο στόμα. Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το συγκεκριμένο κρέας για να κοστίζει τόσο;
τρώει λέει το μοσχάρι βιολογικό γρασίδι, πίνει μπίρα αντί για νερό (αυτό και μόνο μας κάνει 8 λίτρα μπίρα ανά 100 κιλά ζώου ανά ημέρα) και του κάνουν μασάζ συνέχεια για να έχει τρυφερό δέρμα. Κι όλα αυτά στην Ιαπωνία που ο βασικός είναι γύρω στα 1200 το μήνα + μεταφορικά από Ιαπωνία.

Εντάξει τα 920 είναι λίγο τσιμπημένα αλλά στάνταρ κινειται στις μερικές εκατοντάδες το κόστος.
Σίγουρα πίνει και σάκε ρε παιδιά. Δεν διαφωνώ ότι κοστίζει η παραγωγή του. Αμφιβάλω όμως σοβαρά για το κατά πόσο αυτό αντανακλάται στη γεύση.
Ένα μικροσκοπικό μέρος σίγουρα θα αντανακλάται.

Μην υποτιμάς πόσο πραγματικά δύσκολο είναι να ανεβάσεις το επίπεδο ζωής σου από ένα σημείο και μετά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Σκοτώστε τον κομμουνιστή μέσα σας – Η Μύκονος δεν είναι για όσους δεν ξεβλάχεψαν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 30 Αύγ 2019, 21:51

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Αύγ 2019, 21:17
Σίγουρα πίνει και σάκε ρε παιδιά. Δεν διαφωνώ ότι κοστίζει η παραγωγή του. Αμφιβάλω όμως σοβαρά για το κατά πόσο αυτό αντανακλάται στη γεύση.
Αν δεις φωτογραφία ωμού Kobe, έχουν βάλει μία στο νήμα, θα δεις πως το κρέας είναι γεμάτο λίπος χωμένο ανάμεσα στις ίνες. Τόσο που δεν σου θυμίζει καν μοσχαρίσια. Μάλλον γι'αυτό του κάνουν μασάζ.
Με τόσο ξύγκι, σίγουρα όλη αυτή η προσπάθεια αντανακλάται στη γεύση του.
Και στη χοληστερίνη του ζάπλουτου καλοφαγά επίσης.
Να και η φωτογραφία
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Αύγ 2019, 22:10

Κοιτάξτε εγώ έχοντας δοκιμάσει χαβιάρι έχω να πω ότι όπως όλα τα αβγά ψαριών είναι 99.9% αηδία και 0.1% οτιδήποτε άλλο. Σιχαίνομαι όλες αυτές τις αηδίες και δε με νοιάζει καθόλου αν είναι αβγοτάραχο ή χαβιάρι ή αβγοσακούλα από τη θηλυκή γόπα που ψώνισες από τη λαϊκή.

Όμως αφού υπάρχουν μαλάκες με λεφτά που τους αρέσει και αφού στη συγκεκριμένη περίπτωση η τιμή ανεβαίνει από τη χαμηλή προσφορά (που ισοδύναμα είναι μεγάλο κόστος παραγωγής ανά μερίδα), δεν απορώ που είναι πανάκριβο.

Εν προκειμένω έχουμε το συνδυασμό ενός από τα πιο ακριβά στην παραγωγή κρέατα στον κόσμο + την υψηλή ζήτηση από λεφτάδες + το γεγονός ότι το τρως σε ένα μέρος που κατά 50% πληρώνεις ότι είναι το μέρος που τρώει ο Λεονάρντο Ντι Κάπριο ή δεν ξερω γω ποιος άλλος.

Ε τόσο θα κάνει. Θα τα έδινα; Ίσως άμα είχα δέκα εκατομμύρια ώστε τα 920 για ένα γεύμα να μου είναι αδιάφορα σαν ποσό, από περιέργεια να δω πώς είναι. Για λιγότερα με τίποτα. Κι εγώ νομίζω ότι από πλευράς γεύσης άντε να δίνει ένα 50% παραπάνω το 5000% μεγαλύτερο κόστος, στην τρομερά καλύτερη. Και ίσως είναι και απαίσιο σαν το χαβιάρι, δεν ξέρω. Γενικά δεν είναι καλή ιδέα το τόσο λιπαρό κρέας.

Απορώ όμως ή θεωρώ εξωφρενικό που κάποιοι τα δίνουν; Καθόλου.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μυκονος : 920 ευρω η Μπριζολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 30 Αύγ 2019, 22:42

Ο Ντι Κάπριο τρώει σίγουρα λουκάνικο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκοτώστε τον κομμουνιστή μέσα σας – Η Μύκονος δεν είναι για όσους δεν ξεβλάχεψαν…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2019, 22:59

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Αύγ 2019, 15:45
foscilis έγραψε:
30 Αύγ 2019, 15:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Αύγ 2019, 14:07
Αφού είστε ηλιθιοι. Αντί να χαίρεστε που ο ένας καπιταλιστης πείθει τον άλλο καπιταλιστη να πληρώσει τον κούκο αηδόνι και στην πορεία να πληρώσει και 13% ΦΠΑ, λέτε και μαλακίες.
actually 0% ΦΠΑ. Δεν είναι φορολογικό στοιχείο το κωλόχαρτο στα αριστερά, είναι απλά εκτυπωμένο από υπολογιστή δελτίο παραγγελίας.
ΟΚ αλλά πόσο πιθανό είναι κάποιος να έβγαλε βαλίτσα με χαρτονομισματα για να πληρώσει αυτό το λογαριασμό;
Ας επαναλάβω για χιλιοστή φορά ότι η ηλεκτρονική συναλλαγή δεν συνεπάγεται πουθενά φορολόγηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών