Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 22 Ιουν 2020, 10:11

Έι, Tom Petty, μήπως έχεις την τελευταία εικόνα -αυτή με τις σχολές αρχιτεκτονικής- σε υψηλότερη ανάλυση; Η σμίκρυνση που έχει υποστεί, καθιστά αδύνατη την ανάγνωση του κειμένου.
Αν θυμάσαι την πηγή, ακόμα καλύτερα.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Ιουν 2020, 21:56

Εικόνα

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΘΕΟΣ ΗΜΩΝ.
ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ.
ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ.
.......
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΓΑΪΔΟΥΡΟΚΑΒΑΛΑΡΗ. :011:


Εικόνα


ΨΕΚΑΣΜΟΣ... ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ. :lol:

Εικόνα


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΌ ΤΟΥ.... ή ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΎΕΙ... :smt005:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Ιουν 2020, 20:28

24/06/2020
Την Εκκλησία καταγγέλλει ο Δήμος Βούλας: «Θέλει πίσω τη μισή έκταση από το Ασκληπιείο»
«Μέγιστη πρόκληση για κάθε Ελληνίδα και κάθε Έλληνα», αναφέρει η ανακοίνωση της Δημοτικής Αρχής.


Εικόνα

Διαμάχη έχει ξεσπάσει για το Ασκληπιείο της Βούλας μεταξύ του Δήμου Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης και της Εκκλησίας.

Με ανακοίνωσή του ο δήμος καταγγέλλει για: «προκλητική διεκδίκηση της Εκκλησίας της Ελλάδος εις βάρος του Ασκληπιείου Βούλας».

Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει: «Την ανάκληση της υφιστάμενης από το 1925 απαλλοτρίωσης για τμήμα της έκτασης στην οποία ανεγέρθηκε, στεγάζεται και λειτουργεί το «Ασκληπιείο» της Βούλας ζητά δικαστικά μετά από 100 χρόνια η διοίκηση του Νομικού Προσώπου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Με την ενέργεια αυτή, η Εκκλησία επί της ουσίας αποκηρύσσει το φιλανθρωπικό της χαρακτήρα και σε συνδυασμό με την προσπάθεια τσιμεντοποίησης των αδόμητων χώρων πρασίνου της Βουλιαγμένης, επιδίδεται πλέον σε βιομηχανία αγοροπωλησίας ακινήτων (real estate).

Ειδικότερα, η Εκκλησία ζητάει την άρση της απαλλοτρίωσης 46 στρεμμάτων, δηλαδή τη μισή έκταση που φιλοξενεί το Ασκληπιείο Νοσοκομείο. Θέλει με δικαστική απόφαση να πάρει πίσω τα 46 στρέμματα για να τα εκποιήσει ή να ζητήσει από το ελληνικό δημόσιο περίπου 80 εκατομμύρια ευρώ, ποσό που αντιστοιχεί στην αξία της έκτασης, και που αν δοθούν θα στερηθούν από τα κονδύλια που διατίθενται για τη δημόσια υγεία.

Θεωρούμε αυτή την πράξη της Εκκλησίας μέγιστη πρόκληση για κάθε Ελληνίδα και κάθε Έλληνα καθώς αν η δικαστική τους επιδίωξη πετύχει, ουσιαστικά σηματοδοτεί την οριστική διάλυση του Ασκληπιείου Βούλας, αφήνοντας χωρίς Γενικό Νοσοκομείο όλη την Νοτιοανατολική Αττική, μία περιοχή με περισσότερο από 1 εκ. πληθυσμό.

Η Δημοτική Αρχή του Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, αποδοκιμάζει και καταγγέλλει τη συγκεκριμένη επιδίωξη της διοίκησης του Νομικού Προσώπου της Εκκλησίας της Ελλάδος και απαιτεί την άμεση απόσυρση της.

Σε διαφορετική περίπτωση δηλώνει ότι ο Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης θα εξαντλήσει κάθε νομική ενέργεια για να αναστρέψει και να ματαιώσει τέτοιου είδους σχεδιασμούς. Πλην όμως η κοινωνική κατακραυγή και η περιφρόνηση τους κόσμου προς τους εμπνευστές και τους υπηρέτες της συγκεκριμένης «πρωτοβουλίας» θα είναι ασφαλώς καθολική, οριστική και μη αναστρέψιμη».
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... asklipieio


Εικόνα
Εικόνα


Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Ιουν 2020, 21:09

Προσοχή στις απομιμήσεις.

Εικόνα


Louis Vouitton για να σκάσουν από τη ζήλεια οι οχτροί μας.
Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Ιούλ 2020, 21:03

03|07|2020
ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑ ΙΕΧΩΒΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ “ΑΙΩΝΙΑ” ΖΩΗ!
ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ – ΝΕΚΡΕΣ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΚΟΡΗ – ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΛΟΓΩ ΑΣΙΤΙΑΣ.


Εικόνα

Δεν χωράει ανθρώπινος νους αυτό το οποίο συνέβη στα Τίρανα και είδε το φως της δημοσιότητας σήμερα. Όπως αναφέρουν τα μέσα ενημέρωσης της γειτονικής χώρας, τρεις γυναίκες, μάνα και δύο κόρες, πιστές στο θρήσκευμα των μαρτύρων του Ιεχωβά, αποφάσισαν να θυσιαστούν για την «ανάσταση», για την αιώνια ζωή που κηρύσσει η θρησκευτική αυτή αίρεση.

Ως αποτέλεσμα αυτού, σήμερα βρέθηκαν νεκρές στο σπίτι τους, στα Τίρανα, η 56χρονη Ζανέτα Ι. και η 33χρονη κόρη της Ανίσα, ενώ η μικρότερη αδερφή της Μπλέρτα διακομίστηκε στο νοσοκομείο σε κρίσιμη κατάσταση λόγω ασιτίας.

Εικόνα
Το διαμέρισμα της φρίκης σε πολυκατοικία σε περιοχή των Τιράνων.

Αμετανόητη για την επιλογή αυτή, η νεαρή γυναίκα που επέζησε είπε στους αστυνομικούς: «Εσείς δεν μπορείτε να κατανοήσετε τις θυσίες μας για να φθάσουμε μέχρι αυτή τη στιγμή».

Εικόνα
Η μάνα με τις δύο κόρες. Τη φωτογραφία δημοσιεύουν αλβανικά Μέσα Ενημέρωσης.

Σύμφωνα με τα πρώτα ιατροδικαστικά στοιχεία, η 33χρονη πρέπει να είχε πεθάνει καιρό πριν, ενώ το πτώμα της διατηρούνταν στο κρεβάτι της από τη μάνα και την αδερφή σε αναμονή της «ανάστασης», οι οποίες χρησιμοποιούσαν διάφορες αλοιφές που δεν επέτρεπαν τη σήψη του σώματος και τη δυσοσμία.

Εικόνα

Είχε προηγηθεί τον Ιανουάριο ο θάνατος από άγνωστη αιτία του συζύγου της 56χρονης και πατέρα των δύο κοριτσιών και από τότε οι τρεις γυναίκες είχαν κόψει κάθε επικοινωνία με τους γείτονες, όπως και την έξοδό τους από το σπίτι. Η αστυνομία ερευνά την υπόθεση.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %9d%ce%99/


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Ιούλ 2020, 21:50

11 Μαΐου 2019
Κάποιος πήρε συνέντευξη από τον διάβολο.
(Πρέπει να το διαβάσετε)


Εικόνα

Διάβολος: Καλησπέρα, παιδί μου. Χαίρομαι που σε βλέπω.

Εγώ αντίθετα δεν χαίρομαι καθόλου και δεν είμαι παιδί σου!

Ώστε ανήκεις στον «Άλλο» ε;

Ανήκω στον «Ένα».

Τελοσπάντων. Πολλοί έχουν αυτή την αυταπάτη, αλλά στην ουσία είναι δικοί μου.

Ακόμα και ο Γιος του «Άλλου» είπε ότι πολλοί θα λένε «Κύριε, Κύριε δεν κάναμε θαύματα στο Όνομά Σου;» και Εκείνος θα τους πει, «Φύγετε από εμένα οι εργάτες της ανομίας. Ποτέ δεν σας γνώρισα.» Ε, εγώ τους γνώριζα και πολύ καλά μάλιστα.

Αν έχω πολλούς που κάνουν θαύματα, φαντάσου πόσους έχω που δεν κάνουν θαύματα.

Λοιπόν εγώ δεν είμαι σαν κι αυτούς.

Αυτό νόμιζαν κι εκείνοι. Εγώ όμως βλέπω μέσα στην καρδιά σου. Είσαι ένας απ” τους δικούς μου.

Είσαι γνωστός ως «ο πατέρας του ψεύδους», ο μεγάλος απατεώνας. Έχω μάθει να μη σε πιστεύω.

Λέω ψέματα όταν με βολεύει, μα λέω την αλήθεια όταν με βολεύει. Τουλάχιστον είμαι ειλικρινής όσον αφορά αυτό το σημείο. Εσείς οι άνθρωποι είστε ορθολογιστές και βρίσκετε δικαιολογίες, όταν λέτε ψέματα.

Τελικά, έχεις διαφορετική όψη απ” ό,τι περίμενα. Για την ακρίβεια είσαι μάλλον ελκυστικός.

Σκέψου αν έχει νόημα να φοβίζεις τους ανθρώπους; Μπορεί να είμαι κακός, αλλά θυμήσου, ήμουν το πιο ύπουλο πλάσμα στον Παράδεισο. Η μεταμφίεση είναι πολύ μεγάλο εργαλείο. Σκοτώνω δέκα φορές περισσότερο κόσμο κάθε χρόνο με το τσιγάρο από ό,τι με τις βόμβες, τα περίστροφα και τα τουφέκια συνολικά.

Οι άνθρωποι φοβούνται όλα αυτά τα όπλα, αλλά κανείς δεν φοβάται ένα από τα μεγαλύτερα θανατικά μου. Αυτή είναι η μεγάλη μου δύναμη, της απάτης και της πλάνης.

Ένα από τα μεγαλύτερα θανατικά σου, είπες; Πόσα έχεις, δηλαδή;

Περισσότερα από ό,τι φαντάζεσαι. Έχω θανατικά που σκοτώνουν το σώμα, το μυαλό και το πνεύμα. Ξέρεις πόσους γάμους διαλύω; Και οι ανόητοι ούτε καν το ξέρουν ότι το κάνω εγώ.

Πώς το κάνεις αυτό;

Α, είναι απλό. Τους βάζω να σκέφτονται τους εαυτούς τους ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από ό,τι ο ένας τον άλλο. Η περηφάνια και ο εγωισμός πάντα ήταν από τα καλύτερα εργαλεία μου.

Δεν το ξέρεις ότι είσαι νικημένος; Δεν το ξέρεις ότι δεν μπορείς να νικήσεις;

Και λοιπόν; Ήμουν εδώ για χιλιάδες χρόνια και ακόμα και σύμφωνα με το Bιβλίο που διαβάζεις και πιστεύεις έχω αρκετά ακόμη. Πολλοί από αυτούς που ζουν κάτω από την εξουσία μου ξέρουν ότι θα ξοδέψουν την αιωνιότητα στην κόλαση.

Αν λοιπόν εσείς οι άνθρωποι είστε διατεθειμένοι να θυσιάσετε ολόκληρη την αιωνιότητα για μερικές δεκαετίες καλοπέρασης, φαντάσου πώς νιώθω εγώ, που έχω μερικές χιλιάδες χρόνια ακόμα μπροστά μου. Φυσικά αυτή η «καλοπέραση» είναι η μεγαλύτερη απάτη μου.

Τους υπόσχομαι την ευτυχία με το σεξ, τα ναρκωτικά, το ποτό, τη διαφθορά και πολλούς τρόπους να ικανοποιήσουν τη σάρκα τους. Αυτά κρατάνε περίπου 26 μήνες πριν αρχίσει να γίνεται αισθητή η ματαιότητα και η δυστυχία.

26 μήνες; Πού τον βρήκες αυτόν τον αριθμό;

Από χιλιάδες χρόνια εμπειρίας. Πίστεψέ με, ξέρω τι σου λέω. Επιπλέον, μπορεί να καταλήξω νικημένος στο τέλος, αλλά ακόμη και τότε εγώ θα έχω πολύ περισσότερες ψυχές από τον «Άλλο». Πολύ περισσότερες. Ακόμη και το Bιβλίο σου το λέει.
Άρα τελικά ποιος κερδίζει στην πραγματικότητα;

Μα γιατί σου αρέσει να κάνεις τους ανθρώπους δυστυχισμένους και να προκαλείς τόσο πόνο και καταστροφή;

Μερικές φορές απολαμβάνω περισσότερη εκτίμηση από όση αξίζω. Μερικοί από εσάς μπορούν να είναι ακριβώς τόσο κακοί όσο εγώ. Δεν τα κάνω εγώ όλα αυτά. Αρκετά από όσα βλέπεις γύρω σου είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης σάρκας και του ανθρώπινου μυαλού. Κοίτα πόσα αδέρφια είναι τσακωμένα, δε μιλιούνται.

Πόσα παιδιά μισούν τους γονείς τους και μισούνται μεταξύ τους. Είμαι πολύ καλός στο να δημιουργώ χάος. Αλλά πρέπει να το παραδεχτώ, ότι η ανθρώπινη φύση μπορεί να πέσει αρκετά χαμηλά και χωρίς τη βοήθειά μου.

Αλλά εσύ κάποτε ήσουν άγγελος. Πώς άλλαξες έτσι;

Αυτή είναι μια μεγάλη ιστορία. Δεν θα καταλάβαινες…..
Ας πούμε πως απλώς κουράστηκα να δέχομαι εντολές και δεν ήθελα να είμαι υπό την εξουσία κανενός. Ήθελα να κάνω το δικό μου. Ήθελα εγώ να είμαι ο κύριος της ζωής μου. Αλλά από την άλλη, μήπως θα μπορούσες να καταλάβεις….Εσύ δεν ένιωσες ποτέ έτσι;


Λοιπόν δεν ένιωσες;

Δεν παίρνουμε συνέντευξη από εμένα, αλλά από εσένα.

Άγγιξα ένα ευαίσθητο σημείο σου, έτσι; Αυτό που σου είπα, ότι δεν ήθελα να εκτελώ εντολές. Και να κανονίζω μόνος μου τη ζωή μου. Ήταν το πρώτο μου βήμα μακριά από τον Άλλο.

Και από τη στιγμή που απομακρύνθηκα εγώ, βάζω το ίδιο πνεύμα και στους ανθρώπους, για να τους απομακρύνω κι αυτούς. Παίρνω λίγο από τον εαυτό μου και τον εμφυσώ μέσα τους. Έχω βάλει λίγο από τον εαυτό μου μέσα σε όλους. Μόνο ένας ανόητος θα το αρνιόταν αυτό.

Και λοιπόν τι έρχεται μετά; Τι σχεδιάζεις τώρα;

Σχεδιάζω ένα πολύ μεγάλο ταρακούνημα. Ετοιμάζω κάποια πολύ άσχημα πράγματα, με τα οποία νομίζω πως θα επιτύχω μια μεγάλη παγκόσμια καταστροφή.

Α, εννοείς όλη αυτή την παγκόσμια διαμάχη και την αναταραχή που υπάρχει στον κόσμο μας.

Όχι, αυτός είναι μόνο ένας περισπασμός. Ξέρεις, είμαι πολύ καλός στους περισπασμούς. Σίγουρα θα προκαλέσω κάποια τεράστια προβλήματα παγκόσμιας κλίμακας, αλλά δεν είναι αυτό που επηρεάζει τους περισσότερους ανθρώπους.

Πέρα από αυτά που θα ακούνε στις ειδήσεις, η αύξηση της τιμής του πετρελαίου για παράδειγμα, δεν επιδρά και πολύ στο δικό τους κόσμο. Τα πολύ άσχημα που ετοιμάζω αφορούν το δικό τους κόσμο και όχι τον παγκόσμιο. Οι ανόητοι, ανησυχούν για τις διαμάχες των εθνών, ενώ εγώ τους έχω σε συνεχείς διαμάχες με τους συναδέλφους τους στο ίδιο τους το γραφείο.

Αγωνίες, ανασφάλειες, τσακωμοί, εντάσεις στην κάθε τους μέρα. Βρίσκονται σε πόλεμο με τους ανθρώπους που βλέπουν κάθε μέρα, με τους ανθρώπους που ζουν κάτω από την ίδια στέγη. Ακόμα και με τον άνθρωπο που μοιράζονται το ίδιο κρεβάτι. Και μια που το” φερε η κουβέντα, έχεις προσέξει πόσο έχω αλλάξει το ποιοι μοιράζονται το ίδιο κρεβάτι στις μέρες μας;

Είμαι πραγματικά περήφανος γι” αυτό. Βλέπεις, αυτά που δείχνει η τηλεόραση είναι ο περισπασμός. Το Βιβλίο σου λέει «ν” αγαπάς τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου». Δεν λέει ν” αγαπάς «τα άλλα έθνη». Εγώ τους κάνω να μισούν τόσο τον πλησίον τους όσο και τα άλλα έθνη. Καλά, είμαι φοβερός!

Αλλά γιατί προκαλείς όλες αυτές τις καταστροφές;

Έχεις πατήσει ποτέ ζουζούνι; Δεν σου λέω ένα κουνούπι που μπορεί να σε τσιμπούσε ή ένα έντομο όπως η μέλισσα ή η σφήκα, αλλά ένα έντομο που δεν θα μπορούσε να σου κάνει ποτέ κακό. Και το σκότωσες μόνο γιατί είχε πλάκα.


Λοιπόν; Πάτησες ποτέ ένα ζουζούνι για να σπάσεις πλάκα; Ε, το” κανες ποτέ σου;

Φαντάζομαι πως ναι.

Λοιπόν, πολλαπλασίασε αυτή την ευχαρίστηση επί εκατομμύρια φορές. Μου αρέσει να συνθλίβω ζωές, ελπίδες, όνειρα, τη χαρά, την ειρήνη, την ευτυχία, την υγεία, την προκοπή και την αρμονία. Απλώς μου αρέσει πάρα πολύ! Έντομα. Έτσι σας βλέπω όλους. Αβοήθητα έντομα που θέλω να πολτοποιήσω.

Θα με αφήσεις να φύγω από εδώ, για να πω στους ανθρώπους τα σχέδιά σου; Γιατί εάν σε εκθέσω, οι άνθρωποι θα σε πάρουν πιο σοβαρά και θα σε προσέχουν.

Δεν έχω σκοπό να σε σταματήσω. Δεν μπορείς να με βλάψεις ούτε εμένα ούτε τα σχέδιά μου. Έχω εκτεθεί στους ανθρώπους από την πολύ αρχή και το λέει και το Βιβλίο σου. Επιπλέον εάν διαβάζεις το Βιβλίο σου και εάν στ” αλήθεια δεν είσαι δικός μου, τότε θα ξέρεις ότι δεν μπορώ να σε σταματήσω. Έχω εξουσία επάνω σους δικούς μου, αλλά όχι στους δικούς Του.

Εγώ δεν είμαι τίποτα παραπάνω από ένας διαβολέας. Από εκεί βγαίνει και το όνομά μου. Ο διάβολος, αυτό είμαι. Οι άνθρωποι πάντα γνώριζαν τη φύση μου. 142.314.762 διέπραξαν μοιχεία φέτος. Όλοι εκτός από τρεις ήξεραν ότι είναι λάθος. Λοιπόν ξεκίνα. Πήγαινε πες τους τα και δες τι καλό θα βγει.

Ήδη το ξέρουν μέσα στις καρδιές τους τι είναι κακό και τι καλό. Ο «Άλλος» έγραψε τις εντολές Του στις καρδιές τους. Εγώ απλώς έβαλα και λίγο από τον εαυτό μου μέσα. Σας κρατάω στο χέρι μου εσάς τους ανθρώπους και δεν σας αφήνω εύκολα. Αλλά από την άλλη, οι περισσότεροι από σας δεν θέλουν οι ίδιοι να με αφήσουν. Στο είπα είμαι πολύ καλός σε αυτό που κάνω.

Και τι γίνεται με τον Ιησού; Αυτόν δεν Τον φοβάσαι;

Εικόνα
WOW look at jesus. :smt005:

Γιατί να Τον φοβάμαι; Κοίτα το σκορ. Ακόμη και Κείνος το είπε: «επειδή, πλατιά είναι η πύλη, και ευρύχωρος ο δρόμος που φέρνει στην απώλεια (η απώλεια, είμαι εγώ) και πολλοί είναι αυτοί που μπαίνουν μέσα απ” αυτή. Επειδή, στενή είναι η πύλη, και θλιμμένος ο δρόμος που φέρνει στη ζωή (η ζωή, είναι Εκείνος), και λίγοι είναι αυτοί που τη βρίσκουν.» Πρόσεξε ότι λέει πως πολλοί θα μπουν στο δικό μου δρόμο, αλλά μόνο λίγοι θα βρουν το δικό Του. Και να σου πω κάτι;

Μη νομίσεις ότι όλοι όσοι βρίσκουν το δρόμο Του μπαίνουν σ” αυτόν ή μένουν . Έχω πολλούς από αυτούς να στέκονται στην πόρτα. Γνωρίζοντας το σωστό δρόμο, αλλά ακόμα αναποφάσιστοι και παγιδευμένοι και χωρίς να θέλουν να εγκαταλείψουν τις απάτες μου. Ναι, κρατάω αρκετούς σε αυτή την κατάσταση.

Βλέπεις, άλλο να τον βρεις το δρόμο και άλλο να τον πάρεις. Και όταν υπολογίσεις το σκορ, έχεις: Έναν ευρύχωρο δρόμο που οδηγεί σε μένα. Αυτό είναι το ισοδύναμο ενός αυτοκινητόδρομου οχτώ λωρίδων κυκλοφορίας σε ώρα αιχμής. Και έναν στενό και θλιμμένο δρόμο που οδηγεί σε Κείνον. Αυτό είναι το ισοδύναμο ενός μικρού μονοπατιού πάνω σε ένα βουνό, που το παίρνει κάποιος ταξιδιώτης καμιά φορά. Άρα γιατί να Τον φοβάμαι;

Ναι, αλλά στο τέλος θα καταστραφείς.

Και λοιπόν; Θα έχω βασιλέψει για χιλιάδες χρόνια και θα πάρω τους περισσότερους από σας μαζί μου.

Δεν έχεις καθόλου έλεος;

Το έλεος δεν είναι αντικείμενό μου. Ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι. Είναι δικό Του γνώρισμα μόνο. Το αντικείμενο το δικό μου είναι η πλάνη, το ψέμα ότι θα λύσω τα προβλήματά σας και θα σας φέρω την ευτυχία. Αυτή η απάτη αποδίδει εδώ και χιλιάδες χρόνια και η επιτυχία της δε μειώνεται. Δελεάζω εσάς τους μικρούς και αδύναμους ανθρώπους με όλα τα υλικά πράγματα αυτού του κόσμου. Υλικά που σαπίζουν και εξαφανίζονται. Και εσείς οι ανόητοι συνεχίζετε να τα αγαπάτε.

Θα σε εκθέσω σε χιλιάδες ανθρώπους! Θα τους εξηγήσω ποιος είσαι στ” αλήθεια! Θα τους κάνω να καταλάβουν!

Θα το διηγηθείς αυτό σε χιλιάδες, ίσως και σε εκατομμύρια ανθρώπους. Αλλά θα σου πω εγώ τι θα γίνει. Θα το ευχαριστηθούν. Κάποιοι θα πουν «Αμήν», κάποιοι θα το πουν και σε άλλους, αλλά δεν θα αλλάξουν. Για κάθε 3422 δικούς μου που θ” ακούσουν αυτά που είπαμε σήμερα, μόνο ΕΝΑΣ θ” αλλάξει. Μόνο ΕΝΑΣ. Ανόητε! Μόνο ο ένας θ” αλλάξει. Τους άλλους θα τους κρατήσω εγώ. Και επίσης από την εμπειρία μου ξέρω, ότι και σας έχω και σας κρατάω, τους περισσότερους από σας. ΕΝΑΣ στους 3422! Εγώ θα κρατήσω τους 3421! Τι έχεις να πεις γι” αυτό;

Ο Ιησούς Χριστός σου έχει ήδη δώσει την απάντηση:«Σας λέω ότι έτσι θα είναι χαρά στον ουρανό για έναν αμαρτωλό που μετανοεί, περισσότερο παρά για 99 δίκαιους, που δεν έχουν ανάγκη μετάνοιας.» (Λουκάς ιε΄ 7).
https://ieramonopatia.gr/psyxofeli/kapo ... vLZdcWL6zk


Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Ιούλ 2020, 21:44

Δευτέρα, 21 Μαΐου 2012
ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΙ - ΟΙ ΚΑΤΑΡΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ.

Εικόνα
Σκόρδο χριστιανοί....

Διαβάζοντας για τα κακά δαιμόνια, δημοσιεύω ένα ακόμα κείμενο για τους εξορκισμούς των χριστιανών. Ας μου συγχωρεθεί παρακαλώ η σατυρική διάθεση, γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να αντιμετωπίσω τα χριστιανικά κείμενα. Ο πόλεμος απέναντι στο κακό, στον διάβολο, το πονηρό φίδι, τον σατανά είναι το βασικό καθήκον κάθε χριστιανού. Με κάθε τρόπο θα προσπαθήσει να εκδιώξει τα δαιμόνια, τους αρχαίους θεούς των ελλήνων, τους μάγους, τους αιρετικούς, τους αστρολόγους, την μαντεία και ότι δεν είναι απόλυτα ίδιο με αυτούς, υποταγμένο στο δόγμα και το σύμβολο της πίστεως. Στον αγώνα αυτό βέβαια οι χριστιανοί της δύσεως είναι αρχηγοί αλλά τα όπλα που χρησιμοποιούν είναι παλαιά, κατάρες και εξορκισμοί με αρχαιότατη καταγωγή.

Εικόνα
Εδω ο Γιώργος, ο στρατιώτης του Χριστού. Ο Θεός του μίλησε και του είπε να πολεμήσει τον Σατανά. Εκτός από εξορκισμούς και την ισχυρή πνευματική δύναμη των χριστιανών, θεώρησε σωστό ένα τέτοιο άθλιο αντίπαλο να τον πολεμήσει παράλληλα με αεροπλάνα και κανόνια. Για το ενδεχόμενο που δεν έπιανε η κατάρα.

Οι προσευχές ακολουθούν μια σειρά, υπάρχει μια διαδικασία η οποία θεωρείται η πιο λογική κι εκείνη που επιθυμεί πραγματικά ο θεός, ώστε να είναι η πιο επιτυχημένη. Κάθε προσευχή ξεκινά με την ευχαριστία. Ευχαριστούμε τον θεό για όσα μέχρι τώρα έχει κάνει για εμάς και δηλώνουμε έτσι ότι συμφωνούμε με τις αποφάσεις του. Ακόμα και σε μια δύσκολη κατάσταση να βρισκόμαστε θεωρούμαι ότι δικαίως έχουμε βρεθεί σε αυτήν και ο θεός δεν μας έχει αδικήσει. Ακολουθεί η κολακεία του θεού με λόγια όπως εσύ είσαι μεγάλος, ένδοξος και παντοδύναμος. Επειτα ευχόμαστε να γίνει το θέλημα του θεού και τέλος προσεκτικά αναφέρουμε και καμιά επιθυμία, να γίνει ρε παιδί μου και το δικό μας συμφέρον.

Εικόνα
Μην τον βλέπετε ετσι γλυκούλη και πράο αυτός εδώ είναι η ενσάρκωση του κακού στη γη που τόλμησε να απειλήσει τους αγαθούς χριστιανούς.

Οι εξορκισμοί και οι κατάρες των ιερέων ακολουθούν την ίδια περίπου τακτική. Μελέτησα τους εξορκισμούς που διαβάζονται στην βάπτιση και τους εξορκισμούς του Αγίου Κυπριανού και είδα ότι ακολουθούν την ίδια τακτική. Ακόμα και ο εξορκισμός του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου, του πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως, ο οποίος έγραψε και την θεία λειτουργία, είναι όμοιος με αρχαίες ελληνικές κατάρες εναντίον των κακών δαιμόνων, όπου απειλούνται τα δαιμόνια από την δύναμη της Θεάς Άρτεμης και εκδιώκονται στα όρη τα ψηλά βουνά και τις ερήμους. Η θεά Αρτεμη θεωρείται θεά της μαγείας, είναι όμως η λευκή δύναμη καθώς αντιπροσωπεύει το λευκό φως της σελήνης που διαλύει τα σκοτάδια της νύχτας.

Εικόνα
Του Κυρίου δεηθώμεν, χριστιανοί. Το βλέμμα του φαίνεται κάπως πονηρό. Μην ξεγελιέστε όμως χριστιανοί διότι ευθύνεται ο φωτογράφος. Ο γέροντας τουτος είναι ο άγιος αλάνθαστος παπάς Βενέδικτος. Κατά σύμπτωση βέβαια το όνομα του μας κάνει ένα άθροισμα 666. Μην το πείτε όμως πουθενά. Κανείς δεν το λέει άλλωστε.

Στους εξορκισμούς διαβάζονται πάντα πολλές ευχές, και η κάθε μία ευχή χρησιμοποιεί το δυνατό της στοιχείο. Είναι όπως οι αγώνες πόκεμον ένα πράμα. Κάθε ευχή είναι ένα διαφορετικό όπλο εναντίον του κακού πνεύματος και διαβάζονται η μία μετά την άλλη όπως πυροβολεί κανείς τον εχθρό του. Ο Άγιος Κυπριανός στην πρώτη ευχή ξεκινάει με την παρουσίαση του Τιμίου και Ζωοποιού σταυρού, σε μια κλασική σκηνή όπου ο ιερέας σηκώνει τον σταυρό μπροστά στον δαιμονισμένο ή άτυχο άνθρωπο και τον σφραγίζει λέγοντας «Ιδού ο Τίμιος και Ζωοποιός Σταυρός του Κυρίου, δι' Αυτού σε σφραγίζω και σε σημειώνω σε δούλε του θεου (δείνα) για να γίνεις με την δύναμη του Αγίου Πνεύματος καθαρό δοχείο Αυτου και άγιον από πάσης αδικίας μαγείας, δεσμού…»

Εικόνα
Έξελθε καταραμένε .. Ο Θεός ο άγιος, ο φοβερός, ο ένδοξος σε προστάζει....

Αυτό όμως που είναι το όπλο του χριστιανού ιερέα είναι ο θεός του και γι αυτό οι περισσότερες ευχές ξεκινούν με αναφορές στον θεό, τους αγγέλους του και την δύναμη του. Στους αφορκισμούς του βαπτίσματος η δεύτερη ευχή λέει: Ο Θεός ο άγιος, ο φοβερός, ο ένδοξος, ο επί πάσι τοις εργοις και τη ισχύι αυτου ακατάληπτος και ανεξιχνίαστος υπάχων αυτός ο προορίσας σοι Διάβολε, της αιωνίας κολάσεως τιμωρίαν» Το διάβολε γραφεται με κεφαλαίο βέβαια, όπως και το θεός, εφόσον του αναγνωρίζεται μια ισότητα με τον Κύριο, βεβαίως όμως θα ηττηθεί από τον φοβερό και ένδοξο Θεό, όπως είναι προορισμένο να γίνει και θα πάει στην αιώνια κόλαση.

Εικόνα
Ενας αρχαίος τρόπος, ηπιότερος βέβαια εκδίωξης πειρασμού δαίμονα με παντόφλα.

Ο δεύτερος αφορκισμός της βαπτίσεως περιγράφει καλύτερα τον θεό γράφοντας: Κύριε Σαβαώθ, ο Θεός του Ισραήλ, ο ιώμενος πασαν νόσον κα πάσαν μαλακίαν, επίβλεψον επί τον δούλον σου και απέλασον απ αυτού παντα τα ενεργήματα του Διαβόλου… σύντριψον τον Σατανάν» Εδώ ο Έλληνας ιερέας ζητάει από τον Σαβαώθ, έτσι τον λένε αυτόν, τον Θεό του Ισραήλ να θεραπεύσει από κάθε ασθένεια και κάθε μαλακία τον δουλο του θεου και να απελάσει, όπως ένα αλοδαπό ας πούμε από την χώρα, τον διάβολο και να συντρίψει τον σατανά.

Εικόνα
Ο διάβολος είναι ο μισητός εχθρός κάθε χριστιανού. Εδω δαιμόνιον μεσονυκτικόν, πονηρον...

Ο Αγιος Κυπριανός στην τέταρτη ευχή του κάνει ακόμα πιο εκτενή αναφορά στον θεό αυτόν και αναφέρει και όλες τις βοηθητικές δυνάμεις που τον ακολουθούν. «Κύριε ο Θεος ημών, ο παντοκράτωρ και παντοδύναμος, ο του ουρανού και της γης πάσης κτίστης και δημιουργός, ο δεχόμενος των αμαρτωλών την μετάνοιαν … ο Θεός Αβραάμ και ο Θεός Ισαάκ, και ο Θεός Ιακώβ και ο Θεός Μωυσέως, ο Θεός του ουρανού και της γης, ο Θεός των αγγέλων Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ουρουήλ και Ραφαήλ και παντων των ουρανίων ταγματων Χερουβείμ, Σεραφείμ, Αγγέλων, Αρχαγγέλων, θρόνων, κυριοτήτων, αρχών, εξουσιών, δυνάμεων και παντων των προφητών και πατριαρχών, Μαρτύρων, ομολογητών και παρθενων, και δια των ευχών του αγίου αποστολου Φιλίππου, φύλαξον τουν δούλον σου δείνα του μη αδικήσαι αυτόν ή βλαψαι κακόν τι, μαντικόν η τον αρχέκακον διάβολον και τους υπουργούντας αυτον….»

Εικόνα
Δαιμόνιον ξανθόν, ερωτομανές.

Την ίδια τακτική ακολουθεί και η πρώτη ευχή του βαπτίσματος, θεωρώντας ο ιερέας ότι ο Διάβολος θα φοβηθεί μαθαίνοντας ότι έρχεται ο θεός με τους αγγέλους του. Πρόκειται δηλαδή για ένα επιχειρούμενο εκφοβισμό του Διαβόλου. Στο βάπτισμα ο ιερέας λέει: Φοβήθητι, έξελθε και υπαναχώρισον από του πλάσματος τούτου… Φοβήθητι τον θεόν τον καθήμενον επί των Χερουβιμ, και επιβλέποντα αβύσσους, ον τρέμουσι οι άγγελοι, αρχάγγελοι, θρόνοι …. Κτλπ… Τα πολυόμματα χερουβίμ και τα εξαπτέρυγα σεραφιμ, ον τρέμει ο ουρανός και η γη, η θάλασσα και παντα τα εν αυτοις.»

Εικόνα
Ελλην δαίμων καλικάντζαρος βγήκε παγανιά ο παγανιστής.

Σύμφωνα λοιπόν με τον ιερέα τον φοβερό θεό αυτόν τον τρέμουν όλοι οι αγγέλοι και οι αρχες και η γη και ο ουρανός, άρα και αυτός ο διάβολος αν είναι λογικός καλά θα κάνει να φοβηθεί και να φύγει από το πλάσμα αυτό ,τον δούλο του θεού. Όταν λοιπόν ο ιερέας έχει εκφοβίσει για τα καλά τον διάβολο και έχει πάρει το πάνω χέρι σε αυτή την διένεξη, μετά νιώθει ασφαλής να αρχίσει το βρίσιμο. Μετά τον εκφοβισμό ακολουθεί ένα βρίσιμο όπου ο διάβολος αποκαλείται ακάθαρτος, πονηρός, βρώμικος, άθλιος, προφανώς σε μια απόπειρα να καταρρακωθεί το ηθικό του διαβόλου και να αποχωρήσει. Την τακτική αυτή ακολουθει ο ιερέας στους αφορκισμούς της βάπτισης αλλα και ο Αγιος Κυπριανός.

Εικόνα
Ο αρχηγος της ανταρσίας, ο μέγας διδάσκαλος των δαιμόνων Βεελζεβούλ, Σαταν, Διάβολος... με ολη την πομπη αυτού.

Από τον δεύτερο αφορκισμό του βαπτισματος: Ορκίζω σε ουν, παμπόνηρον και ακάθαρτον και μιαρόν και εβδελυγμένον και αλλότριον πνεύμα κατά της δυνάμεως του Ιησου Χριστού.
Και ο Κυπριανός παρομοίως λέγει στην Τρίτη ευχή. «Φυγαδεύθητε, άθλιοι και πονηροί, εντεύθεν..» ή στην δεκάτη «κατηρεμένε διάβολε .. έξελθε η ερημος σε αναμένει, ταπείνωσον εαυτόν, διάβολε, όφι δόλιε»

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Ιούλ 2020, 21:44

Όπως βλέπουμε μετά το βρίσιμο ακουλουθεί η απειλή.
Ο διάβολος δεν θα φύγει μόνο από το πλάσμα του θεού αλλά θα πάει μακριά στην έρημο να κατοικίσει. Αυτό είναι ένα κοινό στοιχείο με τις αρχαίες ελληνικές κατάρες. Στην ενατη ευχή του Αγίου Κυπριανού διαβάζομαι αυτές τις απειλές εναντίον του σατανά, οπου γινεται και φανερό ότι οι εξορκισμοί αυτοί δεν είναι ευχές αλλά κατάρες . «Καταράσσομαι, εκβάλλω και εκδιώκω υμάς πονηρά και ακάθαρτα πνεύματα και πάσαν την συνεργόν σαν δύναμιν του διαβόλου, του διδασκάλου υμών του σατανά του μεγάλου άρχοντος, εστέ καταραμένοι και τυραννούμενοι εν παντί τόπω, εν αέρι, εν ύδατι, εν γη, εν πάση μαγεία ή αστρομαντεία, να έχετε πάντοτε βασάνους ανυπομονήτους και αβαστάκτους υπομένοντες, εάν μη υποχωρήσητε από του πλάσματος τούτου του δούλου του θεού δεινα. Αμην»

Εικόνα
Διάφορα δαιμόνια θηριόμορφα, ερπετοειδή μπροστά στην δύναμη του Χριστού.

Στην δέκατη ευχή ο Αγιος Κυπριανός γίνεται περισσότερο απειλιτικός. «διάβολε όσο γαρ βραδύνεις τοσούτον σε περιμένει περισσότερον ο τάρταρος και η αιώνιος κόλασις και γαρ ουκ εμέ καταφρονεις μη εξερχόμενος αλλά τον ποιήσαντα σε Κύριον τον θεόν»

«Διάβολε όσο καθυστερείς τόσο περισσότερο ο τάρταρος σε περιμένει και η αώνια κόλαση για δεν περιφρονείς εμένα όταν δεν βγαίνεις, αλλά τον δημιουργό σου τον θεό.»

Ο Αγιος Κυπριανός προσπαθώντας να εκδιώξει τον ανυποχώρητο διάβολο καταφεύγει βέβαια και σε περίεργα τεχνάσματα. Προσπαθεί να στριμώξει τον πονηρό διάβολο λέγοντας του: Αυτός σε διώκει ο Θεός, ινα κατέλθεις εις τον δάκτυλον του αριστερού ποδός τουτου του ανθρώπου (του δείνος) και πασας σου τας δυνάμεις αυτόθι καταβιβάσεις, μη δυναμενος αναβηναι εις άλλο μέρος του σωματος αυτού ή μέλος χωρίς του εμού θελήματος. Ειδέ μη ούτως ποιήσεις, αλλά θέλει μου παρακούσεις την επιτίμησην ταύτην δεν έχεις να κάμης εις εμένα τον ταπεινόν και ελάχιστον (Δείνα) ιερέα αλλά προς τον θεόν του Αβραάμ και Ισαάκ και Ιακώβ».

Εικόνα
Ο δαίμων νικημένος εξέρχετε για να πάει στα όρη στα άγρια βουνά.

Αφού λοιπόν με αυτόν τον πονηρό τρόπο ο ιερέας σπρώχνει το πονηρό και κακό πνεύμα να κατέβει στο κάτω στο δάχτυλο του αριστερού ποδιού στο όνομα του θεου του Αβραάμ, έπειτα συνεχίζει τον εξορκισμό για να τον εκδιώξει και από αυτό το μικρό κομματι οπου κατάφερε να τον περιορίσει.

«Ορκίζω σε εν βαρει αφορισμού αλύτου.. αναθεματίζω και σε τον Εωσφόρον, και παντας τους ζοφωδεις αγγέλους και καταχθονίους γενομένους δια την έπαρσιν. Προστάσσω και επιτιμώ σε και εξορκίζω σε, και παντας τους πονηρούς διαβόλους, υποταγηναι ημίν και εξελθείν από του δουλου του Θεού (δείνος).

Εδώ ένα απόσπασμα από τον εξορκισμό του Μεγάλου Βασίλειου.
Εξορκίζω σε τον αρχέκακον της βλασφημίας, τον αρχηγόν της ανταρσίας και των άλλων κομμάτων, και τον αυτουργόν της πονηρίας. Ορκίζω σε πνεύμα ακάθαρτον κατά του θεου Σαβαώθ και πασης στρατιάς αγγέλων θεού, Αδωνάι, Ελωί, θεου παντοκράτορος, έξελθε και υπαναχωρησον από του δούλου του θεού τούδε.

Εικόνα
Εσένα σίγουρα θα σε φοβηθεί το κορίτσι !!!

Φοβήθητι, μπουουουου φυγε, να πας αλλου, δραπέτευσον, αναχώρησον, δαιμόνιον ακάθαρτον και εναγές, καταχθόνιον βύθιον, απατηλόν, άμορφον, θεατόν δι αναίδειαν, αθέατον δια την υπόκρισην, Βεελζεβούλ, δρακοντοειδής, θηριοπρόσωπος, ερπετο, μαλακία, αστρομαγικόν, ερωτομανες, την σελήνη συναλλοιούμενον ή ορθρινόν, η μεσημβρινόν ή μεσονυκτικόν, Φοβήθητι, φιμώθητι, φυγε, να πας αλλου, δε σε θελουμε … ειπα, να πας κατω στο δακτυλο του αριστερου ποδιου και να μεινεις εκει και να μην ξανανέβεις πανω στο σώμα του δουλου του θεου, μεχρι να σου πω εγω, καταραμενε δολιε, βρωμιαρη, και μετα να φυγεις να πας αλλου και να μην ξαναγυρίσεις.

Με τον ίδιο τρόπο ο μεγάλος προστάτης της ελληνοχριστιανικής παιδείας δηλώνει το μεγαλείο του θεού Σαβαώθ και τρομάζει τα δαιμόνια. Διαβάστε αποσπάσματα από τις ευχές ή κατάρες του Ιωάννου του Χρυσσοστόμου. Όνομα και πράμα χρυσόστομος ο αθεόφοβος !!!!

Εικόνα
Ο ανθέλλην Ιωάννης Χρυσόστομος, έχει γράψει την θεία λειτουργία για τον Αγιο Αγιο Αγιο Κύριο Σαβαώθ που μέχρι σήμερα γίνεται στις Ορθόδοξες εκκλησίες. Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε ένα απόσπασμα από εξορκισμό του για να διαπιστώσετε πως είναι μόνο για γέλια.

Του Κυρίου δεηθώμεν:
Την θείαν τε και άγιαν, και μεγάλην, και φρικτήν, και άστεγκτον ονομασίαν και επίκλησιν πουούμεν προς την σην εξέλασιν, αποστάτα, ωσαύτως και επιτίμησιν εις την εξολόθρευσιν Διάβολε. Ο Θεός, ο άγιος, άναρχος, ο φοβερός, ο αόρατος τη ουσία, ο ανείκαστος τη δυνάμει και ακατάληπτος τη θεότητι, ο Βασιλεύς της δόξης και παντοκράτωρ Δεσπότης, επιτιμήσει σε Διάβολε, ο εκ του μη όντος εις το είναι τα πάντα ευπραγώς λόγω συστησάμενος, ο περιπατών επί πτερύγων ανέμων. Επιτιμά σοι Κύριος, Διάβολε, ο υπό των αναριθμήτων ουρανίων ταγμάτων πυρίνων φόβω λειτουργούμενος και υμνούμενος, και υπό πλήθους χορών αγγελικών και αρχαγγελικών τρόμω προσκυνούμενος και διξαζόμενος. Επιτιμά σοι Κύριος, Διάβολε, ο τιμώμενος υπό των κύκλωθεν παρεστωσών Δυνάμεων, και φρικωδεστάτων Εξαπτερύγων και πολυομμάτων Χερουβίμ και Σεραφίμ, των τα πρόσωπα εαυτών ταις δυσί πτέρυξι σκεπόντων, δια την αθεώρητον αυτου και ανεξιχίαστον θεότητα, και ταις δυσί πτέρυξι τους εαυτους πόδας καλυπτόντων, εις το μη κατακαυθήναι εκ της αρρήτου δόξης και ακατανοήτου μεγαλειότητος αυτού και ταις δυσί πτέρυξι πετομένων, και τον ουρανόν πληρούντων εκ της βοής αυτών «Αγιος, Αγιος, Αγιος Κύριος Σαβαώθ, πλήρης ο ουρανός και η γη της δόξης σου.

Το συγκεκριμένο απόσπασμα αναφέρεται στην δύναμη του θεού Σαβαώθ και τις δυνάμεις που τον τριγυρίζουν, και τον υπηρετούν με φόβο και τρόμο… και τα εξαπτέρυγα Χερουβείμ και τα πολυόμματα Σεραφείμ. Αναφέρει μάλιστα περιληπτικά πως τα Σεφαρείμ με τα δύο φτερά σκεπάζουν το πρόσωπο τους για να μην βλέπουν την θεότητα, με τα άλλα δύο φτερά σκεπάζουν τα πόδια τους για να μην καούν από την θερμότητα της θεότητας και τα άλλα δύο φτερά φωνάζουν στον ουρανό συνεχώς, άγιος άγιος άγιος Κύριος Σαβαώθ. Τώρα πως μια τέτοια δραστηριότητα μπορεί να προκαλέσει φόβο στον διάβολο αυτό δεν γίνεται κατανοήτο. Πάντως ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος συνεχίζει καταθέτοντας ένα σύντομο βιογραφικό του θεού Σαβαώθ, τα έργα που έκανε στην παλαιά και την καινή διαθήκη, μήπως έτσι εκφοβίσει τον διάβολο. Και καταλήγει :

Αυτός επιτιμά σοι Κύριος, Διάβολε, δια του φοβερού ονόματος αυτού. Φρίξον, τρόμαξον, φοβήθητι, αναχώρισον, εξολοθρεύθητι, φυγαδεύθητι, ο πεσών ουρανόθεν, και συν πάντα τα πονηρά πνεύματα, παν πνεύμα πονηρόν, πνεύμα ασελγείας, πνεύμα πονηρίας, πνεύμα νυκτερινόν και ημερινόν, μεσημβρινόν τε και εσπερινόν, πνεύμα μεσονυκτικόν, πνεύμα φανταστικόν, είτε χερσαίον, είτε ένυδρον…

Αυτά ο Χρυσόστομος, δεν χρειάζετε να συνεχίσω νε την ευχή εις βασκανίαν…

Αυτοί είναι λοιπόν οι προστάτες της ορθόδοξης παιδείας. Αυτοί είναι εκείνοι που παράτησαν την αρχαία ελληνική σοφία για να δεχτούν την μωρία της βίβλου και των ψαράδων.

Εικόνα
Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τον εξορκισμό του μεγάλου προστάτη της ελληνοχριστιανικής παιδείας Αγίου Βασιλείου ... τέτοια παιδεία έχουμε ... γι αυτό μας ζηλεύουν οι δυτικοί, έχουμε τις καλύτερες κατάρες.

Εξορκισμός του Μεγάλου Βασιλείου προς τους πάσχοντας υπό δαιμόνων και προς πάσαν ασθένειαν 3
Έτερος εξορκισμός του Μεγάλου Βασιλείου προς τους πάσχοντας υπό δαιμόνων και προς πάσαν ασθένειαν 5

Ευχή ετέρα, του αυτού 11

Ευχή του Χρυσοστόμου 15

Ευχή ετέρα του αυτού 16

Ευχή ετέρα του αυτού 17

Ευχή ετέρα του αυτού 18

Ευχή βασκανίας 27

Και τα παρόντα τροπάρια (ήχος πλ. δ΄) 28

Και την παρούσαν Ευχήν 29

Ο γεροντας μιλάει με τον διάβολο, διασκεδαστε ελεύθερα ....




συγχρονοι εξορκισμοι ... συγκλονιστικο




https://anapodaris.blogspot.com/2012/05 ... HFQfLInCk4

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Φ. ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ
https://anapodaris.blogspot.com/2012/05 ... HFQfLInCk4



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Ιούλ 2020, 22:58

Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020
ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΥΡΟΥ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ!!!!

Εικόνα

Την ξεκάθαρη θέση του απέναντι στο ρατσισμό διατύπωσε με παρέμβασή του ο Μητροπολίτης Σύρου Δωρόθεος. «Είμαστε όλοι ξένοι σε τούτη τη γη, με πρώτο Ξένο τον Ιησού», αναφέρει χαρακτηριστικά σε άρθρο του. Είναι η πρώτη φορά που θα συμφωνήσω με Μητροπολίτη!! Παπά μου τα είπες όλα, δηλαδή είπες το αυτονόητο, άλλο Έλληνας και άλλο Χριστιανός!! Οι σημερινοί Ελληνόφωνοι κάτοικοι της ιερής γης των Ελλήνων δεν έχουν καμία σχέση με τους Έλληνες προγόνους μας!!
Ιερή γη των Ρωμιών είναι η Ιερουσαλήμ, των Ελλήνων η Ελλάδα!!

ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΥΣ, ΠΡΟΠΑΤΟΡΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΠΟΡΝΟΓΕΡΟΣ ΑΒΡΑΑΜ!!

Εικόνα

Tα γεγονότα των τελευταίων ημερών, με τα αλλεπάλληλα κύματα των μεταναστών, που χτυπούν τις - και στις- ακτές των ακριτικών νησιών μας, αλλά και τις ακτές των μεσογειακών ευρωπαϊκών χωρών, προκαλούν ποικίλες και συχνά αντιφατικές αντιδράσεις, συχνά ιδεολογικά φορτισμένες και πολιτικά προκατειλημμένες, γεγονός που μας εμποδίζει να δούμε και να αντιμετωπίσουμε το θέμα ψύχραιμα και αποτελεσματικά.

Πρώτα-πρώτα, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι η ιστορία της ανθρωπότητας, ουσιαστικά, είναι η ιστορία των μεταναστεύσεων των λαών. Ακόμα και η ελληνική ιστορία και ο πολιτισμός ρυθμίστηκαν και διαμορφώθηκαν υπό μια τάση διαρκούς μετανάστευσης ελληνικών φύλων, από τη λεγόμενη Κάθοδο των Δωριέων και τους ελληνικούς αποικισμούς, μέχρι τις μεταναστεύσεις την περίοδο της Τουρκοκρατίας και, τελευταία, μετά το 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο!

Ας μη μας διαφεύγει και η μεγάλη μετανάστευση των λαών, τον 4ο και 5ο μ.Χ. αιώνα, που επηρέασε και διαμόρφωσε καθοριστικά τη σημερινή εικόνα και τον πολιτισμό της Ευρώπης... Πάντα, λοιπόν, οι λαοί και οι άνθρωποι μετανάστευαν, είτε για να κατακτήσουν νέους τόπους, είτε επειδή κατακτήθηκαν οι δικοί τους τόποι και πάντα θα μεταναστεύουν, όσο τουλάχιστον θα υπάρχουν στον κόσμο ανισότητες, πείνα, αδικία, καταπίεση, εκμετάλλευση, φανατισμοί, δικτάτορες στυγνοί και χωρίς ηθική πολιτικοί ...

Υπό τις σημερινές, όμως, συνθήκες, της παγκοσμιοποίησης το φαινόμενο της μετανάστευσης απειλεί να διαρρήξει τον κοινωνικό ιστό και να προκαλέσει ξενοφοβικά φαινόμενα, νοοτροπίες και επιλογές, που αναιρούν την ουσία, όχι μόνο της ανθρωπιάς μας, αλλά και της Χριστιανικής μας ιδιότητας... Όσο και αν φαίνεται παράξενο ή παρακινδυνευμένο, ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε τους ξένους αποτελεί τη λυδία λίθο για τη γνησιότητα και αυθεντικότητα της Χριστιανικής μας πίστης και βιωτής! Άλλωστε, όλοι μετανάστες είμαστε σε τούτη την κοιλάδα του κλαυθμώνος, διωγμένοι από την ουράνια πατρίδα μας, προς την οποία προσπαθούμε να επιστρέψουμε...

«Ουκ έχομεν ώδε μένουσαν πόλιν, αλλά την μέλλουσαν επιζητούμεν», τονίζει στους Εβραίους συμπατριώτες του ο Απόστολος Παύλος. «Ουκ ει πολίτης, αλλ' οδίτης ει και οδοιπόρος. Μη είπης: Έχω τήνδε την πόλιν, και έχω τήνδε. Ουκ έχει ουδείς πόλιν. Η πόλις άνω εστί», συμβουλεύει ο ιερός Χρυσόστομος. Όλοι, λοιπόν, ξένοι σε τούτη τη γη, με πρώτο Ξένο τον Ιησού! Τη Μεγάλη Παρασκευή ψάλλουμε ένα συγκλονιστικό τροπάριο, κατά το οποίο ο άγιος Ιωσήφ από την Αριμαθαία παρακαλεί τον Πιλάτο: «Δός μοι τούτον τον Ξένον, όν ομόφυλοι μισούντες θανατούσι ως Ξένον», «Δώσε μου αυτόν τον Ξένο, που οι ομοεθνείς Του, μισώντας Τον, Τον σκοτώνουν σαν Ξένο»! Ο Θεός, ως άνθρωπος, γεννήθηκε σε μια πόλη, όπου οι Παναγία Μητέρα Του και ο Μνηστήρας της Ιωσήφ ήταν ξένοι, δεν βρήκαν ούτε δωμάτιο για να μείνουν και γεννήθηκε σε στάβλο...

Στη συνέχεια, έγινε μετανάστης και πήγε με την οικογένειά Του στην Αίγυπτο, για να μη θανατωθεί από τον Ηρώδη και εκεί, σίγουρα, ο Ιωσήφ θα αναζήτησε δουλειά, ως ξένος εργάτης. Μεγαλώνοντας περιπλανήθηκε σε όλη τη χώρα ως Ξένος, μη έχοντας «πού την κεφαλήν κλίναι» και Τον θανάτωσαν οι συμπατριώτες Του σα να ήταν Ξένος, παραδίδοντάς Τον μάλιστα σε Ξένους, στους Ρωμαίους. Έτσι ο Ιησούς έγινε πολλαπλά ο μεγάλος Ξένος, που ποτέ δεν κατανοήθηκε ώστε να γίνει «δικός μας», παρά μόνον από λίγους, που πάντα (και τώρα) η κοινωνία τους αντιμετωπίζει ως «πτωχούς τω πνεύματι»...

Στη συνέχεια, Αυτός ο μεγάλος Ξένος έστειλε τους μαθητές Του σε «όλα τα έθνη» και εκείνοι ξενιτεύτηκαν και δίδαξαν τους ανθρώπους σε ξένες χώρες, και οι περισσότεροι θανατώθηκαν από ξένους ως ξένοι και τάφηκαν σε ξένη γη. Ο Αβραάμ μετανάστης, ο Χριστός μετανάστης, οι Προφήτες μετανάστες, οι Απόστολοι μετανάστες, το χριστιανικό πνεύμα μεταναστευτικό...

Εικόνα

Και εμείς, σήμερα; Σήμερα, δυστυχώς, περισσότεροι «άθεοι» ενδιαφέρονται για τους ξένους, παρά «χριστιανοί»... Έστω και αν όλοι γνωρίζουμε ότι όταν ο Ιησούς θέλησε να κάνει κατανοητό πώς ο άνθρωπος μπορεί να κερδίσει τη Βασιλεία των Ουρανών, χρησιμοποίησε την παραβολή του Καλού Σαμαρείτη, υπονοώντας σαφέστατα ότι το να περιμαζέψουμε και να περιποιηθούμε έναν ξένο μπορεί να μας ανοίξει τις πύλες του Παραδείσου, κατά το «ξένος ήμην και συνηγάγετέ με»....

Είναι γεγονός ότι βρισκόμαστε σε μια καινούργια εποχή μεγάλης αναμείξεως των λαών και των πολιτισμών, που μπορεί να αποβεί ολέθρια «κρεατομηχανή», όπως φοβόταν ο αλησμόνητος Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος. Αυτό το γεγονός εντείνει την ανασφάλειά μας ως λαού, προστιθέμενο, μάλιστα, στις μεγάλες δυσκολίες και τα δυσεπίλυτα προβλήματα, που αντιμετωπίζουμε, και μας ενσπείρει φόβο και ανησυχία για το μέλλον του Ελληνισμού, που πολλοί διαβλέπουν ότι κινδυνεύει άμεσα από τους αλλόφυλους και αλλόθρησκους μετανάστες!

Αλλά, ακόμα και αν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος, η λύση δεν είναι να απεμπολήσουμε την ανθρωπιά μας και τη Χριστιανική μας ιδιότητα, καταδιώκοντας, εκμεταλλευόμενοι ή και εξοντώνοντας τους ξένους, αλλά διατηρώντας, ενισχύοντας, καλλιεργώντας και βιώνοντας σε όλη τους την πληρότητα τον πολιτισμό μας, την πίστη μας και τη γλώσσα μας, την ανόθευτη Ελληνική μας Παιδεία, την τιμιότητά μας και την αλληλέγγυα συλλογικότητά μας!
https://apolloniosblog.blogspot.com/202 ... ttG0zOQ3_s


Εικόνα


Εικόνα



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Ιούλ 2020, 21:02

Εικόνα

Εικόνα


27 Νοεμβρίου 2018
ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ – Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΙΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ!

Εικόνα

Ναός Πυξίδα – Το θαύμα των αρχαίων επιστημών. Περιστρέφεται γύρω από τον άξονα του κατά 50,2 δευτερόλεπτα της μοίρας.

Στην Φιγαλεία, στα σύνορα μεταξύ Αρκαδίας και Μεσσηνίας, υψώνεται σε υψόμετρο 1130 μέτρων ο επιβλητικός ναός του Επικούριου Απόλλωνα, ο οποίος χτίστηκε τον… 5ο π.Χ αιώνα και ως αρχιτέκτονας του ναού αναφέρεται από τον Παυσανία ο Ικτίνος.

Είναι ένα απ΄τα καλύτερα διατηρημένα στον χρόνο μνημεία της αρχαίας Ελλάδας και είναι θεμελιωμένος πάνω στο βράχο του όρους Κωτιλίου, όπου βρισκόταν η αρχαία πόλη Βάσσες. Όλα καλά ως εδώ, αλλά ο ναός περιστρέφεται και αυτό ελάχιστα το διδάσκουν, για να μην πω καθόλου, στα εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Ναός Πυξίδα – Το θαύμα των αρχαίων επιστημών.Περιστρέφεται γύρω από τον άξονα του κατά 50,2 δευτερόλεπτα της μοίρας, όση είναι και η ετήσια μετάπτωση των ισημεριών με στόχο να βλέπει συνεχώς το ίδιο αστρικό σημείο και τα μυστήρια δεν τελειώνουν εκεί, καθώς η πλαγιά είναι διαμορφωμένη τεχνητά και ο ναός τοποθετήθηκε πάνω σε αυτή ακολουθώντας τον άξονα Βορρά προς Νότο σε αντίθεση με τους υπόλοιπους ναούς. Για να πετύχουν την ολίσθηση του ναού τοποθέτησαν πάνω στην πλάκα και ένα στρώμα αργίλου και βότσαλα θαλάσσης και πάνω σε αυτά τα στρώματα τοποθετήθηκαν τα θεμέλια του ναού.

Για να μην σας αφήσω με την απορία για το ποιο ποιο αστρικό σημείο στοχεύει συνεχώς ο ναός εις τους αιώνες των αιώνων και θα συνεχίσει να στοχεύει, (εκτός κι αν οι πρόσφατες παρεμβάσεις για την συντήρηση του διαμορφώσουν νέες καταστάσεις).. το αστρικό σημείο λοιπόν είναι οΣείριος, το άστρο του Κυνός, από το οποίο κατάγεται σύμφωνα με τη “μυθολογία” ο Θεός Απόλλων.

Ερωτηματικό παραμένει πως μπορούσαν οι αρχαίοι Έλληνες να χτίζουν Παρθενώνες και περιστρεφόμενους ναούς.. αλλά και το πως υπολόγισαν ότι για να στοχεύει ο ναός του Επικούριου Απόλλωνα τον Σείριο πρέπει να γυρνάει κατά 50,2 δευτερόλεπτα της μοίρας ίση με την ετήσια μετάπτωση των ισημεριών.. Με τα σημερινά τεχνολογικά δεδομένα δεν είναι απίθανο.. με τα τότε δεδομένα όμως; Πως οι αρχαίοι Έλληνες είχαν την τεχνολογία και την τεχνογνωσία; Την κατείχαν; Τους δόθηκε; Άλλο ένα σημείο αντιπαράθεσης…. Ίσως όχι για εμάς.. “Το 652 π.χ. οι Σπαρτιάτες κυριεύουν τη Φιγάλεια και οι κάτοικοί της την εγκαταλείπουν. Απευθύνονται στο μαντείο των Δελφών για να μάθουν πώς θα ανακτήσουν τη πόλη τους. Οι Φιγαλείς επιστρέφοντας στη πατρίδα τους για να ευχαριστήσουν το θεό Απόλλωνα αφιέρωσαν ναό που έχτισαν σε ένα φυσικό πλάτωμα στη πλαγιά του Κωτίλιου και τον ονόμασαν Επικούριο. Υπάρχουν στοιχεία που δείχνουν ότι ο ναός δεν ήταν απλά ένα λατρευτικό κτίσμα αφιερωμένο στον Απόλλωνα. Αν εξετάσουμε τον αρχιτεκτονικό ρυθμό του, θα δούμε ότι αν και εξωτερικά είναι ΔΩΡΙΚΟΥ ρυθμού, στο εσωτερικό του είναι ΙΩΝΙΚΟΥ ρυθμού αλλά οι κίονες του κοσμούνται με ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟΥ ρυθμού κιονόκρανα.

Είναι το μοναδικό αρχαίο οικοδόμημα που συνδιάζει και τους 3 αρχιτεκτονικούς ρυθμούς. Κατασκευάστηκε το τελευταίο τέταρτο του 5ου αιώνα π.Χ πιθανότατα από τον αρχιτέκτονα του Παρθενώνα, Ικτίνο, μετά από υπόδειξη των ιερέων του Απόλλωνα από τους Δελφούς. Η πλαγιά που είναι χτισμένος ο ναός έχει έχει διαμορφωθεί τεχνητά σε οριζόντιο επίπεδο και ο ναός τοποθετήθηκε έκκεντρα πάνω σε αυτή με προσανατολισμό που και πάλι θεωρείται παράξενος διότι δεν ακολουθεί τον συνήθη προσανατολισμό του άξονα ανατολής – δύσης αλλά βορρά-νότου. Δημιουργήθηκε τεχνητά μία πέτρινη ειδική βάση που πάνω σε αυτή τοποθετήθηκε ο ναός.

Η βάση αυτή είναι μοναδική στον κόσμο, διότι λόγω της μελετημένης κλίσης της, επιτρέπει στον ναό να ΟΛΙΣΘΑΙΝΕΙ πάνω σε αυτή κατά 50.2 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ κάθε χρόνο με σκοπό να ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ. Για να κατορθώσει ο ναός να ολισθαίνει πάνω στην βάση του, τοποθετήθηκε πάνω σε αυτή ένα στρώμα άργιλου και ένα στρώμα από βότσαλα θαλάσσης. Πάνω σε αυτά, τοποθετήθηκαν οι πλάκες των θεμελίων του ναού. Κάτω από τη βάση έχουν βρεθεί τούνελ που κρατούσαν τον άξονα του ναού.

Πάνω στη βάση του ναού τοποθετήθηκαν πολλές στρώσεις από πλάκες που ενώνοντας μεταξύ τους με ανοξείδωτους σιδερένιους συνδετήρες και στο άνοιγμα τους έχυσαν μόλυβδο για να κρατά τους κραδασμούς. Στη συνέχεια έχτισαν το ναό, ο οποίος λόγω της ιδιαίτερης βάσης του και της σοφά μελετημένης κλίσης της, ολίσθαινε πάνω σε αυτή ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΗ ΜΕΤΑΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΙΣΗΜΕΡΙΩΝ.

Ο δεύτερος ναός στην κορυφή του βουνού Κωτύλιο έπαιζε τον ρόλο του δείκτη. Δηλαδή αν κάποιος στεκόταν στην είσοδο του μεγάλου ναού σε πλήρη στοίχιση με τον μικρό ναό της κορυφής, τότε έβλεπε το σημείο 0 του βορρά! Μία τεράστια πυξίδα δηλαδή κατασκευασμένη από γρανίτη και μάρμαρο! Ο ναός κατατάσσεται στο κατάλογο της UNESCO ως παγκόσμιο μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς.”


https://www.e-vima.gr/vima-politismos/m ... Cu-8pPXxww


Εικόνα


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών