Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 16 Αύγ 2022, 22:40

14 Αυγούστου 2022
Σπύρος Μπιμπίλας: Εκκλησιαστική ιστοσελίδα τον μηνύει για «προσβολή της Παναγίας και των Ορθοδόξων»

Εικόνα

Το ενημερωτικό portal εκκλησιαστικών θεμάτων ekklisiaonline ανακοίνωσε ότι θα κινηθεί νομικά κατά του προέδρου του Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών, Σπύρου Μπιμπίλα.

Ο λόγος, μια ανάρτηση του ηθοποιού στην οποία σχετίζει την Παναγία με μια μετανάστρια που κρατάει ένα μωρό.

Εικόνα
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 9883453348

Αναφέρει το ekklisia online:
«Μέσα στον Δεκαπενταύγουστο, την πιο ιερή ημέρα της Ορθοδοξίας, την οποία τιμούμε την Κοίμηση της Θεοτόκου, ο Πρόεδρος του ΣΕΗ Σπύρος Μπιμπίλας επέλεξε να διασπείρει το μίσος και τον ρατσισμό εις βάρος των Ορθοδόξων με απαράδεκτες αναφορές, οι οποίες διχάζουν και στοχοποιούν μια συνεχώς διωκόμενη κοινωνική ομάδα».

Στην ανάρτησή του ο Σπύρος Μπιμπίλας γράφει:
«Αυτή η φωτογραφία που είναι το αληθινό Δράμα του Ανθρώπου θα μας στοιχειωσει!!! Και ο Δυτικός κι ο άλλος κόσμος θα πρεπει να ντρεπόμαστε για το αίσχος που ανήμποροι σαν θεατες παρακολουθούμε!

Κατά τα άλλα αύριο ας γιορτάσουν οι ορθόδοξοι την καλή Παναγιά!!!! Αληθεια αυτή η μάνα που κρατάει το νεκρό της παιδί τι Παναγια είναι?΄΄

Επειδή εγώ εναντίον όλων των θρησκειών που μας χώρισαν, καμμια Παναγιά δεν μπορεί να βοηθήσει εάν εμείς όλοι δεν διορθωθουμε.

Σαχλαμάρα είναι να μην σκέπτεται ο καθενας που γιορτάζει την συγκεκριμένη μέρα τι συμβαίνει γύρω του΄΄.

Ειρωνεία υπάρχει για όλες τις θρησκείες που κοροιδευουν τον κοσμο»
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... orthodoxon

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Αύγ 2022, 22:17

17/08/2022
Πάστορας… έκραξε του πιστούς επειδή δεν του πήραν δώρο ακριβό ρολόι«Δεν αξίζω τα λεφτά που δίνεις στα McDonald’s και στα Louis Vuitton;»
Έγινε σάλος στο TikTok με το κήρυγμα.

Εικόνα

Ένας πάστορας στο Μιζούρι… έκραξε τους πιστούς της εκκλησίας του επειδή δεν τον τίμησαν με ένα νέο ακριβό ρολόι που τους ζήτησε πριν από ένα χρόνο.


Ο πάστορας Carlton Funderburke, όπως αναφέρει η DailyMail, αποκαλούσε σε κήρυγμά του την εκκλησία του «φτωχή και κατεστραμμένη», αφού δεν του είχαν αγοράσει ακόμη ένα ακριβό ρολόι Movado, το οποίο κοστίζει από 395 έως 3.295 δολάρια.

«Δεν αξίζω τα λεφτά σου από τα McDonald’s σου; Δεν αξίζω το Louis Vuitton σου; Δεν αξίζω το Prada σου; Δεν αξίζω το Gucci σου;», ρωτούσε τους πιστούς στην εκκλησία.

Ο Carlton Funderburke ίδρυσε την εκκλησία μαζί με τη σύζυγό του και το ζευγάρι, και τα τρία παιδιά τους, ζουν με ετήσιο εισόδημα 70.000 δολαρίων στο Κάνσας όπου το μέσο εισόδημα του νοικοκυριού είναι 56.179 δολάρια.



Η «συγγνώμη» μετά τον σάλο στο TikTok.
Το συγκεκριμένο βίντεο δημοσιεύτηκε στο TikTok και συγκέντρωσε χιλιάδες σχόλια, με τους χρήστες να επικρίνουν τον πάστορα για τις ενέργειές του.

Μετά τα αρνητικά σχόλιο ο Funderburke δημοσίευσε ένα βίντεο συγγνώμης.
«Το βίντεο δεν αντικατοπτρίζει την καρδιά μου ή το συναίσθημά μου προς το λαό του Θεού, ωστόσο, αυτό δεν είναι ορατό. Ως εκ τούτου, σας ζητώ αυτήν την ειλικρινή συγγνώμη»», είπε μεταξύ άλλων στην… απολογία του.

https://fb.watch/e_irYGaXNC/
https://www.facebook.com/watch/live/?re ... 6915983322

https://www.newsbeast.gr/world/arthro/8 ... is-vuitton


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Αύγ 2022, 19:51

08-25-2022
Ιερά Σύνοδος: Κήρυγμα κατά των αμβλώσεων στις εκκλησίες στις 8 Σεπτεμβρίου.

Εικόνα

Κήρυγμα κατά των αμβλώσεων θα αναγνωστεί στις εκκλησίες κατά την εορτή του Γενεθλίου της Θεοτόκου, στις 8 Σεπτεμβρίου, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της Ιεράς Συνόδου, που συνήλθε σήμερα υπό την προεδρία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.


Επίσης, με αφορμή τους «εξορκισμούς» στη Θεσσαλονίκη, η Ιερά Σύνοδος αναφέρει ότι καταδικάζει τους «εξορκισμούς» της «Εκκλησίας όλων των Εθνών» και καλεί τους πολίτες να αποφεύγουν τη συμμετοχή στις τελετές.

Η ανακοίνωση των αποφάσεων της Ιεράς Συνόδου:
«Συνήλθε επί διήμερο, την Τετάρτη 24 και την Πέμπτη 25 Αυγούστου 2021, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος της 165ης Συνοδικής Περιόδου, υπό την Προεδρία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.

Κατά τις δύο Συνεδρίες η Δ.Ι.Σ. επικύρωσε τα Πρακτικά της Εξουσιοδοτήσεως και ακολούθως:

Ενημερώθηκε περί του Γράμματος της Α.Θ. Παναγιότητος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου, σχετικά με την προσεχή επίσκεψή του στις Ι. Μητροπόλεις Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου και Μαρωνείας και Κομοτηνής.

Απεφάσισε την αποστολή των εξής Εγκυκλίων προς το Χριστεπώνυμο Πλήρωμα της Εκκλησίας της Ελλάδος:

α) Περί της προστασίας της ανθρώπινης ζωής και αποφυγής των αμβλώσεων, προκειμένου να αναγνωσθεί στους Ιερούς Ναούς κατά την εορτή του Γενεθλίου της Θεοτόκου (8-9-2022) και

β) Περί της συμπληρώσεως εκατό ετών από την Μικρασιατική Καταστροφή, προκειμένου να αναγνωσθεί στους Ιερούς Ναούς την Κυριακή 11η Σεπτεμβρίου 2022, οπότε και τιμάται η μνήμη των Αγίων Νεομαρτύρων της Μικράς Ασίας (Χρυσοστόμου Σμύρνης κλπ.)

Ενέκρινε τον τελικό Κατάλογο των Κληρικών των προς Αρχιερατείαν εκλογίμων.
Ανανέωσε την θητεία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικολάου, ως Προέδρου της Συνοδικής Επιτροπής Βιοηθικής και ενέκρινε την πρότασή του περί διορισμού και των υπολοίπων μελών Αυτής.

Μελέτησε τις κατόπιν σχετικής Εγκυκλίου αυτής υποβληθείσες προτάσεις Σεβασμιωτάτων Αρχιερέων περί των προσφάτων νομοθετικών ρυθμίσεων που αφορούν στην τακτοποίηση των οργανικών θέσεων των υπηρετούντων 8.311 Εφημερίων και όλα τα σχετικά ζητήματα.

Τέλος, ενέκρινε αποσπάσεις Κληρικών, ασχολήθηκε με θέματα Συνοδικών Επιτροπών, της Εκκλησιαστικής Κεντρικής Υπηρεσίας Οικονομικών, Ιερών Μητροπόλεων, και με τρέχοντα υπηρεσιακά ζητήματα.

Η Ιερά Σύνοδος, με αφορμή την δράση της λεγομένης «Εκκλησίας όλων των Εθνών» στην Θεσσαλονίκη, η οποία προβλήθηκε από τα Μ.Μ.Ε., και των υποτιθεμένων «εξορκισμών» πληροφορεί και πάλι τους πιστούς, όπως έχει πράξει και κατά το παρελθόν, ότι πρόκειται περί αυτονόμου νεοπεντηκοστιανής οργανώσεως, η οποία πραγματοποιεί τελετές σε κεντρικά σημεία μεγάλων πόλεων προς εντυπωσιασμό και προσέλκυση ανθρώπων.

Εφιστά δε την προσοχή των μελών της Ορθοδόξου Εκκλησίας, ώστε να αποφεύγουν την οποιαδήποτε συμμετοχή στις τελετές της».
https://www.el.gr/thriskia/orthodox/ier ... n-amvlose/

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1192
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 25 Αύγ 2022, 20:08

Σπυρίδων Νάκος, ο γνήσιος Ορθόδοξος.


Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11456
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 25 Αύγ 2022, 20:10

The Rebel έγραψε:
20 Αύγ 2022, 22:30
Εικόνα
Τι τραινάκι είν' αυτό;; :o:roll:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Αύγ 2022, 20:14

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:10
The Rebel έγραψε:
20 Αύγ 2022, 22:30
Εικόνα
Τι τραινάκι είν' αυτό;; :o:roll:
:102:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Αύγ 2022, 20:05

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
25 Αύγ 2022, 20:10
The Rebel έγραψε:
20 Αύγ 2022, 22:30
Εικόνα
Τι τραινάκι είν' αυτό;; :o:roll:
Τήνος.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Κεφαλλονιά. Αμήν τέκνα μου.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Αύγ 2022, 20:17

The Rebel έγραψε:
25 Αύγ 2022, 19:51
08-25-2022
Ιερά Σύνοδος: Κήρυγμα κατά των αμβλώσεων στις εκκλησίες στις 8 Σεπτεμβρίου.

Εικόνα

Κήρυγμα κατά των αμβλώσεων θα αναγνωστεί στις εκκλησίες κατά την εορτή του Γενεθλίου της Θεοτόκου, στις 8 Σεπτεμβρίου, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της Ιεράς Συνόδου, που συνήλθε σήμερα υπό την προεδρία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.

SpoilerShow
Επίσης, με αφορμή τους «εξορκισμούς» στη Θεσσαλονίκη, η Ιερά Σύνοδος αναφέρει ότι καταδικάζει τους «εξορκισμούς» της «Εκκλησίας όλων των Εθνών» και καλεί τους πολίτες να αποφεύγουν τη συμμετοχή στις τελετές.

Η ανακοίνωση των αποφάσεων της Ιεράς Συνόδου:
«Συνήλθε επί διήμερο, την Τετάρτη 24 και την Πέμπτη 25 Αυγούστου 2021, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος της 165ης Συνοδικής Περιόδου, υπό την Προεδρία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.

Κατά τις δύο Συνεδρίες η Δ.Ι.Σ. επικύρωσε τα Πρακτικά της Εξουσιοδοτήσεως και ακολούθως:

Ενημερώθηκε περί του Γράμματος της Α.Θ. Παναγιότητος του Οικουμενικού Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου, σχετικά με την προσεχή επίσκεψή του στις Ι. Μητροπόλεις Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου και Μαρωνείας και Κομοτηνής.

Απεφάσισε την αποστολή των εξής Εγκυκλίων προς το Χριστεπώνυμο Πλήρωμα της Εκκλησίας της Ελλάδος:

α) Περί της προστασίας της ανθρώπινης ζωής και αποφυγής των αμβλώσεων, προκειμένου να αναγνωσθεί στους Ιερούς Ναούς κατά την εορτή του Γενεθλίου της Θεοτόκου (8-9-2022) και

β) Περί της συμπληρώσεως εκατό ετών από την Μικρασιατική Καταστροφή, προκειμένου να αναγνωσθεί στους Ιερούς Ναούς την Κυριακή 11η Σεπτεμβρίου 2022, οπότε και τιμάται η μνήμη των Αγίων Νεομαρτύρων της Μικράς Ασίας (Χρυσοστόμου Σμύρνης κλπ.)

Ενέκρινε τον τελικό Κατάλογο των Κληρικών των προς Αρχιερατείαν εκλογίμων.
Ανανέωσε την θητεία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικολάου, ως Προέδρου της Συνοδικής Επιτροπής Βιοηθικής και ενέκρινε την πρότασή του περί διορισμού και των υπολοίπων μελών Αυτής.

Μελέτησε τις κατόπιν σχετικής Εγκυκλίου αυτής υποβληθείσες προτάσεις Σεβασμιωτάτων Αρχιερέων περί των προσφάτων νομοθετικών ρυθμίσεων που αφορούν στην τακτοποίηση των οργανικών θέσεων των υπηρετούντων 8.311 Εφημερίων και όλα τα σχετικά ζητήματα.

Τέλος, ενέκρινε αποσπάσεις Κληρικών, ασχολήθηκε με θέματα Συνοδικών Επιτροπών, της Εκκλησιαστικής Κεντρικής Υπηρεσίας Οικονομικών, Ιερών Μητροπόλεων, και με τρέχοντα υπηρεσιακά ζητήματα.

Η Ιερά Σύνοδος, με αφορμή την δράση της λεγομένης «Εκκλησίας όλων των Εθνών» στην Θεσσαλονίκη, η οποία προβλήθηκε από τα Μ.Μ.Ε., και των υποτιθεμένων «εξορκισμών» πληροφορεί και πάλι τους πιστούς, όπως έχει πράξει και κατά το παρελθόν, ότι πρόκειται περί αυτονόμου νεοπεντηκοστιανής οργανώσεως, η οποία πραγματοποιεί τελετές σε κεντρικά σημεία μεγάλων πόλεων προς εντυπωσιασμό και προσέλκυση ανθρώπων.

Εφιστά δε την προσοχή των μελών της Ορθοδόξου Εκκλησίας, ώστε να αποφεύγουν την οποιαδήποτε συμμετοχή στις τελετές της».
https://www.el.gr/thriskia/orthodox/ier ... n-amvlose/

Εικόνα
Εικόνα





Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Αύγ 2022, 22:28

14.11.2021
Πασαρέλα με ιερείς στο Βέλγιο: Παρουσιάστηκε άμφιο 300.000€
Ίλλιγγο προκαλεί το κόστος για πιο ακριβό από αυτά, καθώς στοιχίζει 300.000 ευρώ.

Εικόνα

Μια εξέλιξη, που σίγουρα πολλοί δεν περίμεναν αποτελεί η “επίδειξη μόδας” ιερέων στο Βέλγιο.


Το περιστατικό συνέβη στην πόλη Τουρνέ στο Βέλγιο και έλαβαν μέρος πραγματικοί ιερείς, οι οποίοι περπάτησαν την “πασαρέλα” με άμφια του παρελθόντος.



Μάλιστα, ίλλιγγο προκαλεί το κόστος για πιο ακριβό από αυτά, καθώς στοιχίζει 300.000 ευρώ. Είναι ραμμένο με χρυσή κλωστή και μαργαριτάρι και το φορούσε ο επίσκοπος της Γαλλίας τον 15ο αιώνα. Μάλλονα τον 15ο αιώνα είχε εξαλειφθεί η πείνα…

Η επίδειξη είχε στόχο να παρουσιαστεί σε ευρύ κοινό η πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής, ενώ το μουσικό χαλί της εκδήλωσης αποτέλεσε εκκλησιαστική μουσική.
https://www.rosa.gr/kosmos/pasarela-me- ... -300-000e/
https://www.documentonews.gr/article/pa ... 00e-video/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Αύγ 2022, 21:08

28/08/2022
Στην δημοσιότητα στην Κολομβία τα ονόματα ιερωμένων που κατηγορούνται για βιασμούς παιδιών.
Το βιβλίο δημοσιογράφου «Άφετε τα παιδία ελθείν προς με» που η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία προσπάθησε να εμποδίσει την δημοσίευση και η προκλητική ατιμωρησία.

Εικόνα

Τα ονόματα 26 ιερωμένων στο επίκεντρο έρευνας για σεξουαλικές επιθέσεις με θύματα ανήλικους στην Κολομβία δόθηκαν στη δημοσιότητα από την αρχιεπισκοπή της πόλης Μεδεγίν, κατόπιν εντολής της δικαιοσύνης.


Ο κατάλογος, που περιέχει τα ονόματα ιερωμένων που «καταγγέλθηκαν» στην εισαγγελία από το 1995 ως το 2019, δημοσιοποιήθηκε αφού κατατέθηκε στη δικαιοσύνη αίτημα προς αυτό από τον δημοσιογράφο Χουάν Πάμπλο Μπαριέντος, ο οποίος ερευνά συστηματικά τα τελευταία χρόνια την υπόθεση των σεξουαλικών εγκλημάτων με θύματα παιδιά στην κολομβιανή εκκλησία.

«Η πλειονότητα αυτών των ιερωμένων (...) που βίασαν παιδιά τέθηκε σε αναστολή για μια σύντομη περίοδο και κατόπιν επανήλθε στα καθήκοντά της», σχολίασε ο δημοσιογράφος χθες Σάββατο.

Ο αρχιεπίσκοπος της Μεδεγίν, ο Ρικάρδο Τομπόν, διαβεβαίωσε ότι η εκκλησία ήθελε «να δείξει διαφάνεια (...) και να επιδείξει ότι δεν έχει καμία πρόθεση συγκάλυψης».

Σε βίντεο που μεταφορτώθηκε στον λογαριασμό της αρχιεπισκοπής στο Twitter, ο μονσινιόρος Τομπόν κατήγγειλε ταυτόχρονα την «επιθετική εκστρατεία συκοφαντικής δυσφήμισης» που διεξάγει, κατ’ αυτόν, ο κ. Μπαριέντος.



Το 2019, ο κ. Μπαριέντος δημοσίευσε το βιβλίο «Dejad que los niños vengan a mí» (σ.σ. «Άφετε τα παιδία ελθείν προς με»), εκρηκτική έρευνα για τα σεξουαλικά εγκλήματα που συγκάλυψε η ιεραρχία της ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας στη χώρα, όπου ο καθολικισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία.

Τα περισσότερα από τα εγκλήματα που αποκαλύφθηκαν στο βιβλίο διαπράχθηκαν στην Αντιόκια (βορειοδυτικά) και ο αρχιεπίσκοπος της Μεδεγίν, της πρωτεύουσας της πολύ συντηρητικής νομαρχίας αυτής, φερόταν να προστάτευσε παιδεραστή ιερωμένο.

Η ρωμαιοκαθολική εκκλησία προσπάθησε να εμποδίσει τη δημοσίευση του βιβλίου προσφεύγοντας στη δικαιοσύνη — μάταια.

Το 2021, ο δημοσιογράφος δημοσίευσε δεύτερη έρευνα, υπό τον τίτλο «Este es el cordero de Dios» (σ.σ. «Να ο αμνός του Θεού»), με την οποία αποκάλυψε παιδεραστικό κύκλωμα στην επισκοπή της Βιγιαβισένσιο, 120 χιλιόμετρα νοτιοανατολικά από την πρωτεύουσα Μπογοτά. Ενέχονταν 38 ιερωμένοι που κατηγορούνταν για σεξουαλικές επιθέσεις και βιασμούς ανηλίκων.

Τουλάχιστον έξι ιερωμένοι έχουν εκτίσει ποινές φυλάκισης για βιασμούς ανηλίκων στη χώρα της Λατινικής Αμερικής.
https://www.huffingtonpost.gr/entry/ste ... bfc4af7b01
https://www.thelocalreport.in/church-re ... -colombia/



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Αύγ 2022, 20:24

15/08/2022
Νέο θάβμα στο Λυκαβητό: «Άνθισε η ελιά στη γιορτή της Παναγιάς της Αγρότισσας»
[Να προσληφθεί ο παπα-Λουπασάκης στο Υπουργείο Γεωργίας]

Εικόνα

Το υπ’αριθμ. 69
θαύμα της τρέχουσας ελληνορθόδοξης σαιζόν θερινών αφορολόγητων θαυμάτων, κατέγραψε η άγρυπνη βιγλατόρισσα και αρχειοφύλακας της Εταιρείας Θαυμάτων, η ekklisionline.
Η παρακάτω άκρως συγκινητική περιγραφή της, δεν είναι λεπτομερής και σαφής, απευθύνεται στις ψυχές των αναγνωστών, δεν συνοδεύεται από περιττές αποδείξεις (όπως πάντα άλλωστε), ούτε δίνει ονοματεπώνυμα παρισταμένων που έγιναν μάρτυρες του εξαίσιου αγροτικού θαύματος.
Η πίστις είναι η ισχυροτέρα απόδειξις, το Άγιον Πνεύμα ομιλεί στις καρδιές όσων είναι αγνοί και ταπεινοί, αποστρέφεται τους άπιστους Θωμάδες που θέλουν να βάλουν το (βρωμερό τους) δάχτυλο στον τύπο των ήλων και τα θαύματα δεν είναι αμαρτωλές επιστημονικές θεωρίες και ύποπτες ανακαλύψεις (εμβόλια, κλπ), τα οποία μακρόθεν κραυγάζουν πως είναι έργο του Διαβόλου. Ο Εξαποδώ κατάφερε να τρομοκρατήσει ακόμη και την Ι.Σύνοδο, δολοφονώντας μητροπολιτες και ιερείς με κορωνοϊό, αναγκάζοντάς την έτσι σε στροφή 180ο από την αρχική αγιοπατερική της θέση (https://www.avgi.gr/koinonia/376659_i-i ... apo-embrya).

Είναι κρίμα το Υπουργείο Γεωργίας να μην χρησιμοποιεί (μαζί με τα Υπουργεία Υγείας και Εθνικής Αμύνης) τον αγωγό της θείας Χάριτος ιερέα Λουπασάκη, προς μέγα οικονομικόν, κοινωνικόν και εθνικόν όφελος. Τόνοι αγνού και ευλογημένου ελαιόλαδου θα παρήγοντο ενισχύοντας τις εξαγωγές μας και την εισροή συναλλάγματος. Παρακαλούνται τα ευσεβή κόμματα της Αριστεράς που άφωνα παρακολουθούν το αφορολόγητο έργο της Βιομηχανίας θαυμάτων, να το απαιτήσουν από την επίσης αδιάφορη αν και επίσης ευσεβή κυβέρνηση.

«Άνθισε η Ελιά με την εικόνα της Παναγίας!». «ΓΙΟΡΤΑΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΣΣΑ ΣΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ Παρασκευή, 05 Αυγούστου 2022 00:36» (https://www.ekklisiaonline.gr/nea/anthi ... lykavitto/).

Εικόνα

Κωστής Παλαμάς: … Κι αν απ’ τον άνθρωπο διωγμένη,
Με φέγγω μπρος στην Παναγιά.
Είμ’ η ελιά η τιμημένη….(φωτ. ekklisiaonline-λεζάντα Λ.)

«Με εκκλησιαστική μεγαλοπρέπεια και τη συμμετοχή πλήθους ευσεβών πιστών εορτάστηκε σήμερα η μνήμη της Παναγίας Αγρότισσας στον Ιερό ναό Αγίων Ισιδώρων Λυκαβηττού.

Προσευχή –Παναγία:
Παναγία μου! Μητέρα μου πονεμένη και στοργική! Βασίλισσά μου, που προσκυνείσαι από τάγματα Αγγέλων και Αρχαγγέλων, και υμνείσαι από αναρίθμητα πλήθη πιστών Χριστιανών σου, κλίνε, Παναγία μου, το αυτί σου να σου πω τον μυστικό πόνο της ψυχής μου. Με βλέπεις. Είμαι βασανισμένος άνθρωπος, αμαρτωλός, που δεύτερος αμαρτωλός σαν και μένα άλλος, δεν υπάρχει. Θλίβομαι, πονώ, κλαίω, σπαράζει η ψυχή μου που Σου το λέγω, Παναγία μου. Το κρατώ μυστικό από τους άλλους. Γιατί πώς να τους το πω; Με τι λόγια, με τι κουράγιο να τους μιλήσω, να τους παρουσιάσω την αθλιότητά μου, τις πολλές μου αμαρτίες; Σε Σένα, Παναγία μου, μητέρα μου γλυκειά, λέω τον πόνο και εκφράζω τη μεγάλη μου θλίψη. Τα βάσανά μου είναι πολλά, γιατί οι αμαρτίες μου είναι πολλές και μεγάλες. Έλα, λοιπόν, Παναγία μου, λυπήσου με και βοήθησέ με. Δώσε μου μετάνοια, δώσε μου χάρη να μετανοήσω, να κλάψω, όπως μου πρέπει, να πέσω κάτω να ζητήσω το έλεος από τον Μονογενή Σου Υιό, να ειρηνεύσω, να σωθώ. Παναγία μου, Παναγία μου, κάνε μου τούτο το μεγάλο καλό. Σήκωσε από πάνω μου την αμαρτία και τη θλίψη, τον πόνο της ψυχής μου. Διώξε από κοντά μου τα βάσανα και τους πειρασμούς. Και σώσε με, γλυκιά μου Παρθένα, Μητέρα του κυρίου και Σωτήρος μου. Αμήν».

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ.


Το κτήμα του Ιλάριου στο Ιεροχώρι είναι πλούσιο σε μετάλλευμα κι ένας Ελληνοαμερικανός θέλει να το αποκτήσει. Γι’ αυτό θα χρησιμοποιήσει κάθε μέσο. Θα συνωμοτήσει με κάποιον, ο οποίος θα υποδυθεί έναν ιεροκήρυκα και θα προσπαθήσουν να παρουσιάσουν το χωράφι ως ιερό τόπο του Αγίου Βαλαντίου. Σύντομα θα έρθει το πρώτο θαύμα που θα κάνει τους κατοίκους να πιστέψουν.
https://roides.wordpress.com/2022/08/15/15-8-22/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Σεπ 2022, 21:43

Τετάρτη 31 Αυγούστου 2022
Το Όνομα Βατικανό (Vatican) Και Η Ετρουσκική Θεά Vatika Του Κάτω Κόσμου - Ποια Είναι Η Σύνδεση;

Εικόνα

Η αλήθεια είναι ότι το όνομα Βατικανό δεν είναι ούτε λατινικό ούτε ελληνικό και δεν μπορεί να εντοπιστεί στη Βίβλο. Το Βατικανό είναι ένα σύμβολο του χριστιανισμού. Η λέξη που συνδέουμε με την Εκκλησία συνδέεται στενά με την ετρουσκική θεά Vatika.... Όπως πρόκειται να ανακαλύψετε, το όνομα "Βατικανό" προϋπήρχε του χριστιανισμού και καλύπτεται από μυστήριο.

Στο εσωτερικό του κράτους του Βατικανού.

Το κράτος της Πόλης του Βατικανού ιδρύθηκε στις 11 Φεβρουαρίου 1929. Η πόλη έχει πληθυσμό περίπου 840 κατοίκους και έκταση περίπου 108 στρέμματα (44 εκτάρια).

Το Βατικανό αποτελεί σύμβολο της ρωμαιοκαθολικής πίστης. Η δύναμη και η επιρροή του στους θρησκευόμενους ανθρώπους δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και η εξουσία της Αγίας Έδρας εκτείνεται στους καθολικούς σε όλο τον κόσμο.

Το Βατικανό είναι διάσημο για τα όμορφα κτίριά του, όπως η Καπέλα Σιξτίνα, η πλατεία του Αγίου Πέτρου και η Βασιλική του Αγίου Πέτρου. Το Παλάτι του Βατικανού, βόρεια της Βασιλικής του Αγίου Πέτρου, είναι η κατοικία του Πάπα εντός των τειχών της πόλης. Τα Μουσεία του Βατικανού είναι γεμάτα με αριστουργήματα ζωγραφικής, γλυπτικής και άλλα έργα τέχνης που συνέλεξαν οι πάπες ανά τους αιώνες. Η Αποστολική Βιβλιοθήκη του Βατικανού έχει την έδρα της μέσα στο Παλάτι του Βατικανού.

Η Βιβλιοθήκη του Βατικανού ιδρύθηκε το 1451 μ.Χ. και κατέχει πάνω από 80.000 χειρόγραφα, εκτυπώσεις, σχέδια, πλάκες και incunabula (βιβλία που τυπώθηκαν πριν από το 1500 μ.Χ.) που γράφτηκαν κατά τη διάρκεια της ιστορίας από ανθρώπους διαφορετικών θρησκειών από όλο τον κόσμο.

Εικόνα

Για να καταστήσει το αρχαίο υλικό διαθέσιμο στο κοινό, πριν από μερικά χρόνια, η Αποστολική Βιβλιοθήκη του Βατικανού άρχισε να ψηφιοποιεί τα πολύτιμα αρχαία θρησκευτικά χειρόγραφά της και να τα θέτει σε απευθείας σύνδεση μέσω της ιστοσελίδας της.

Το 2014, η Βιβλιοθήκη του Βατικανού διέθετε δωρεάν 4.000 αρχαία χειρόγραφα (https://www.messagetoeagle.com/vatican- ... -for-free/).

Τα μυστικά αρχεία του Βατικανού δεν είναι τόσο μυστικά όσο πολλοί νομίζουν. Οι βιβλιοθήκες έχουν 52 μίλια ράφια και οι βιβλιοθηκάριοι απαγορεύουν την περιήγηση.

Εικόνα

Το 1881, ο Πάπας Λέων ΧΙΙΙ επέτρεψε στους μελετητές να επισκεφθούν για πρώτη φορά τα ιδιωτικά αρχεία και στη σύγχρονη εποχή είναι δυνατή η πρόσβαση στα έγγραφα. Παρόλα αυτά, οι ξένοι πρέπει να γνωρίζουν τι ψάχνουν.

Η Ετρουσκική θεά Vatika του Κάτω Κόσμου.
Το όνομα Βατικανό (Vatican) είναι ένα πραγματικό μυστήριο. Δεν έχει καμία σχέση με τη Βίβλο, τα ελληνικά ή τα λατινικά. Όπως και πολλές άλλες χριστιανικές παραδόσεις και έθιμα, το όνομα που συνδέουμε με την Εκκλησία έχει παγανιστική προέλευση.

Περισσότερο από είκοσι οκτώ αιώνες πριν, και πριν από τη θρυλική ίδρυση της Ρώμης από τον Ρωμύλο και τον Ρέμο, υπήρχαν άνθρωποι που ονομάζονταν Ετρούσκοι (https://www.ancientpages.com/2016/04/21 ... 21-753-bc/).

Εικόνα

Πριν από περίπου 3000 χρόνια, οι Ετρούσκοι εγκαταστάθηκαν σε μια περιοχή της Κεντρικής Ιταλίας γνωστή ως Ετρουρία και κυβέρνησαν την περιοχή της Μεσογείου πριν από την άνοδο της Ρώμης.

Ακόμα προσπαθούμε να κατακτήσουμε την πολύπλοκη γλώσσα των Ετρούσκων, αλλά με την πάροδο των χρόνων έχουμε μάθει πολλά για τις πεποιθήσεις και την καθημερινή τους ζωή. Οι περισσότερες από τις γνώσεις που κατέχουμε για τον ρωμαϊκό πολιτισμό προέρχονται από τους Ετρούσκους.

Οι Ετρούσκοι δεν έθαβαν τους νεκρούς τους μέσα στα τείχη των πόλεών τους. Αντ' αυτού, έχτισαν ένα μεγάλο νεκροταφείο σε μια πλαγιά λόφου έξω από την αρχαία πόλη τους, στην περιοχή που αργότερα έγινε η πόλη της Ρώμης.

Δυστυχώς, το μεγαλύτερο μέρος της ετρουσκικής λογοτεχνίας και μυθολογίας έχει χαθεί, αλλά γνωρίζουμε ότι η φύλακας αυτής της νεκρόπολης ήταν η ετρουσκική θεά Vatika (μερικές φορές γράφεται Vatica). Ήταν η θεά του Κάτω Κόσμου και ήταν καθήκον της να παρακολουθεί όσους είχαν πεθάνει.

Οι Ετρούσκοι πίστευαν σε μια μεταθανάτια ζωή, αλλά οι γνώσεις μας προέρχονται κυρίως από εικόνες και αντικείμενα που ανακαλύφθηκαν μέσα στους τάφους τους. Φαίνεται ότι οι πεποιθήσεις των Ετρούσκων για τη μετά θάνατον ζωή ήταν παρόμοιες με εκείνες των αρχαίων Αιγυπτίων. Η επεξεργασία των λειψάνων του νεκρού ήταν απαραίτητη για την επιβίωση και το επιτυχές ταξίδι στην επόμενη ζωή.

Ο Vanth, ένας Ετρουσκικός δαίμονας του θανάτου και υπηρέτης του Charun (ελληνικά Χείρωνας), άρχοντα του Κάτω Κόσμου, απεικονιζόταν συχνά σε τεφροδόχους που κρατούσαν τις στάχτες των αποτεφρωμένων σωμάτων. Η Vanth απεικονιζόταν συνήθως με φτερά και είχε γενειοφόρα φίδια γύρω από τα χέρια της.

Εικόνα

Σύμφωνα με την ετρουσκική μυθολογία, ο Vanth ήταν παρών από τη στιγμή του θανάτου μέχρι την είσοδο στον Κάτω Κόσμο.

Από πού προέρχεται το όνομα Βατικανό;
Το Vatika είχε πολλές άλλες συναφείς σημασίες στα αρχαία ετρουσκικά. Το όνομα δεν συνδεόταν μόνο με τη θεά του Κάτω Κόσμου.

Τα Vatika ήταν επίσης ένα πικρό, όχι καλής γεύσης σταφύλι που χρησιμοποιούσε ένας αγρότης για την παραγωγή φθηνού κρασιού. Το σταφύλι και ένα ζιζάνιο με το ίδιο όνομα φύτρωναν στην πλαγιά. Όταν οι άνθρωποι το έτρωγαν, βίωναν παραισθήσεις και η λέξη πέρασε στα λατινικά ως συνώνυμο του "προφητικού οράματος". Η λατινική λέξη "vaticinor" σημαίνει "προβλέπω, προφητεύω" από το "vatis" - "ποιητής, δάσκαλος, χρησμός".

Οι βιβλικές πηγές έχουν διάφορες εξηγήσεις για την προέλευση του ονόματος Βατικανό. Σύμφωνα με την Καθολική Εγκυκλοπαίδεια, η προέλευση του ονόματος Vaticanus είναι αβέβαιη- ορισμένοι ισχυρίζονται ότι το όνομα προέρχεται από μια εξαφανισμένη ετρουσκική πόλη που ονομαζόταν Vaticum.

Ωστόσο, σύμφωνα με έναν έφορο του Βατικανού, ο λόφος του Βατικανού πήρε το όνομά του από τη λατινική λέξη Vaticanus, a vaticiniis ferendis, σε αναφορά στους χρησμούς, ή Vaticinia, που παραδίδονταν εδώ παλαιότερα.

Έτσι, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι η προέλευση του ονόματος Βατικανό είναι ασαφής, αλλά οι περισσότεροι ερευνητές πιστεύουν ότι το όνομα έχει δανειστεί από την ετρουσκική γλώσσα.
Μετάφραση: Απολλόδωρος.
Ενημερώθηκε στις 16 Αυγούστου 2022
Γράφτηκε από την Ellen Lloyd - AncientPages.com

Δικτυογραφία:
The Name Vatican And Etruscan Goddess Vatika Of The Underworld – What Is The Connection?
https://www.ancientpages.com/2020/06/06 ... onnection/
https://skeftomasteellhnika.blogspot.co ... .html#more

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Σεπ 2022, 22:37

02/09/2022
Ο Μητροπολίτης Δωδώνης είναι σύμφωνος με το μισογυνισμό της Ορθόδοξης Εκκλησίας.
[Γιατί αγνοείται τόσο υποκριτικά αυτή η πραγματικότητα;]


Εικόνα
«Υπατία», του Odoardo Tabacchi (1874). Η Ορθοδοξία έχει αγιοποιήσει τον πατριάρχη Κύριλλο, ηθικό αυτουργό της κατακρεούργησης της γυναίκας που τόλμησε να ασχοληθεί με Φιλοσοφία, Αστρονομία και Μαθηματικά («…ἀποδύσαντές τε τὴν ἐσθῆτα ὀστράκοις ἀνεῖλον· καὶ μεληδὸν διασπάσαντες͵ ἐπὶ τὸν καλούμενον Κιναρῶνα τὰ μέλη συνάραντες πυρὶ κατηνάλωσαν. Τοῦτο οὐ μικρὸν μῶμον Κυρίλλῳ καὶ τῇ Ἀλεξανδρέων ἐκκλησίᾳ εἰργάσατο…». (Σωκράτης ο Σχολαστικός- Ορθόδοξος εκκλησιαστικός ιστορικός). Ο πατριάρχης Κύριλλος δεν αποδοκίμασε τους βασανιστές και δολοφόνους καλόγερούς του και η Εκκλησία παραμένει αμετανόητη αφού δεν έχει ζητήσει ακόμη συγνώμη για το έγκλημα που επιδοκίμασε με την αγιοποίηση του βασικού ενόχου του.

«Απίστευτο παραλήρημα από μητροπολίτη: “Δεν κάθεται μια γυναίκα να βιάζεται χωρίς να το θέλει”» (https://www.koutipandoras.gr/article/ap ... to-thelei/). Δεν είναι η πρώτη φορά που χτυπά ο μητροπολίτης Δωδώνης, πρώην μητροπολίτης Ζακύνθου, πρώην βοηθός Επίσκοπος Δωδώνης και ηγούμενος των οικοπέδων της Μ.Πεντέλης.



Ο Μητροπολίτης αντιπολιτευόταν τον Χριστόδουλο (όμως για λόγους που έχουν σχέση με τις ενδοεκκλησιαστικές διαμάχες των ιερών φατριών). Στα πλαίσια αυτού του πολέμου είχε σπάσει την Ομερτά και υπήρξε αποκαλυπτικότατος για τον ευσεβέστατο Οφφικιάλιο της Ορθόδοξης Εκκλησίας Γρηγόρη Μιχαλόπουλο, καταδικασμένο για εκβιασμούς επιχειρηματιών και εκδότη της ακροδεξιάς αποκρυφιστικής «Ελεύθερης Ώρας» και για τους ευάλωτους μητροπολίτες τους οποίους απειλούσε με δημοσιεύματα και κάποια στιγμή (όλως περιέργως) τους επαινούσε («..Χθες ο κ. Χρυσόστομος, μία ημέρα μετά την κατάθεσή του στον εισαγγελέα, μιλώντας στους δημοσιογράφους τόνισε, μεταξύ των άλλων, ότι «από τους 80 Μητροπολίτες έχουν εκβιαστεί οι 180 και πως αν δεν μιλήσουν θεωρούνται ύποπτοι». Ακόμη ο κ. Χρυσόστομος είπε ότι όλοι οι Πατριάρχες έχουν εκβιαστεί… Ποιος από σας δεν ξέρει ότι τη μια μέρα έγραφε ελεεινολογήματα και την άλλη υπέρ’…» (https://www.tanea.gr/2003/02/05/greece/ ... atriarxes/) και «Το σάπιο ιερό βασίλειο της Δανιμαρκίας (https://roides.wordpress.com/2012/03/03/3mar12/).

Υπάρχουν όμως και πολλά ερωτήματα για τον Πανιερότατο, την απάντηση των οποίων θα γνωρίζουν άριστα οι Ιεράρχες και ιδιαίτερα ο φίλος του ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος. Η αγιότητα του Χρυσόστομου προκαλεί τον φθόνο του πρώην Αρχιεπισκόπου Αμερικής Σπυρίδωνα, που μεταφέρει στην προσωπική του ιστοδελίδα (archbishopspyridon.gr) εχθρικά δημοσιεύματα: (http://www.archbishopspyridon.gr/spyrid ... mar05.html) «Το σκάνδαλο με το οικόπεδο-βίλα, η προσπάθεια να «πνιγεί» το θέμα από τα ΜΜΕ…». Παραπέμπω επίσης σε δυο παλιότερα ποστ μου, σε μια είδηση που δεν πήρε καμία έκταση και δεν απαντήθηκε ποτέ και σε ένα πολύ ασυνήθιστο για τον «Ριζοσπάστη» σχόλιο, που αφορά την Αυτού Πανιερότητα:

A. «Μια ερώτηση του ευσεβή βουλευτή Νικολόπουλου αγγίζει την Εκκλησία (https://roides.wordpress.com/2017/07/19/19jul17/) - Γεμάτη σαφέστατα υπονοούμενα δημιουργεί ερωτηματικά»: «… Ερώτηση Νικολόπουλου στη Βουλή για την πολύκροτη υπόθεση εμπορίας ναρκωτικών στην Ζάκυνθο» (http://www.nikosnikolopoulos.gr/?sectio ... etail730=1). Ερώτηση στον υπουργό Δικαιοσύνης, Σταύρο Κοντονή, αναφορικά με τη «θαμμένη» υπόθεση εμπορίας ναρκωτικών στη Ζάκυνθο κατέθεσε ο ανεξάρτητος βουλευτής Νίκος Νικολόπουλος, ρωτώντας να μάθει την πορεία της δικαστικής έρευνας για το ζήτημα που φέρεται να εμπλέκονται στελέχη του Λιμενικού, της Αστυνομίας και της Εκκλησίας. Θέμα: “Ποια είναι η χρονική πορεία της μεγάλης υπόθεσης ναρκωτικών με εμπλοκή και στελεχών των τοπικών αρχών (λιμενικό, αστυνομία, εκκλησία) που αποκαλύφθηκε το 2011 στην περιοχή της Ζακύνθου;”…»).

B. Mια αποκάλυψη σε βάρος του παλιού του προστάτη, του χουντικού Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ, που δεν σχολίασε κανείς: «Τι θα δούμε πίσω από εκκλησιαστικές κλειδαριές, αν δεν μπει σωστά η «πετσέτα» (https://roides.wordpress.com/2022/02/07/7-2-22/) – Μια χυδαία ομολογία και προτροπή του Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ, όπως την μετέφερε ο δεσπότης Δωδώνης». «…έδωσε συνέντευξη σε πρώην κομμουνιστή δημοσιογράφο(https://www.protothema.gr/greece/articl ... ohreotika/), πάνω στην οποία θα μπορούσαν να γίνουν πάρα πολλά σχόλια, λόγω του σουρρεαλιστικού της περιεχομένου…. “Ακουσε ρε”, έλεγε ο Σεραφείμ, “πάρε όποια πουτάνα από τον Πειραιά θέλεις και όποιον πούστη θέλεις. Αλλά να βάλεις την πετσέτα στην κλειδαριά. Τότε να κάνεις ό,τι γουστάρεις, αρκεί να μη σκανδαλίσεις”….»!).

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Σεπ 2022, 22:37

Γ. «Το σκάνδαλο με τους «νονούς» της Ζακύνθου και η παραίτηση Χρυσοστόμου - Όλο το παρασκήνιο» (https://www.thebest.gr/article/85282-). «Η παραίτησή του έρχεται εν μέσω των γνωστών σκανδάλων με τις εγκληματικές οργανώσεις που πουλούσαν προστασία και εμπορεύονταν ναρκωτικά και η οποία ταλανίζει την κοινωνία της Ζακύνθου. Όπως είχε αποκαλύψει η εφημερίδα «Πρώτο Θέμα» μέρος των κατοίκων του νησιού συζητούσε μήνες τώρα τη σχέση που είχαν κάποιοι εκ των κατηγορούμενων κακοποιών με τον κ. Χρυσόστομο.…» (thebest–23/08/2011, 12:59).

Δ. (https://www.rizospastis.gr/story.do?id=2493109) “Αντιγράφουμε από τη χτεσινή «Ελευθεροτυπία» με την υπογραφή Θ. Τσ.: «Ενα επεισόδιο μεταξύ ιεραρχών με αυτήκοο μάρτυρα τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κ. Στεφανόπουλο έγινε μετά την κηδεία του Πατριάρχη Αλεξανδρείας Πέτρου Ζ΄. Πρωταγωνιστές, οι μητροπολίτες Ζακύνθου Χρυσόστομος και Ιωαννουπόλεως (Γιοχάνεσμπουργκ) Σεραφείμ. Η κόντρα έγινε στη διάρκεια του καφέ που προσφέρεται ως είθισται μετά τις κηδείες. Ο Ζακύνθου πήγαινε να πάρει δύο καρέκλες για τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο και τον μητροπολίτη Κιτίου. Ο μητροπολίτης Γιοχάνεσμπουργκ αντέδρασε λέγοντας ότι «δεν είναι Ζάκυνθος εδώ». Οσα ακολούθησαν τα άκουσαν λίγοι, μεταξύ των οποίων και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας: «Φύγε από εδώ «μωρή»…»! Οι φράσεις ακούστηκαν στη διπλανή αίθουσα, στην οποία βρίσκονταν πατριάρχες, υπουργοί και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Το επεισόδιο συνεχίστηκε και λίγο αργότερα όταν οι δύο ιεράρχες συναντήθηκαν και πάλι. Εκεί ακολούθησε ο δεύτερος γύρος…». Τα σχόλια περιττεύουν».

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΑ.
«Ο μισογυνισμός της Ορθοδοξίας» (https://www.tovima.gr/2008/11/24/opinio ... hodoksias/) «ακόμη και σήμερα η Εκκλησία δεν αναγνωρίζει σ» αυτές την απαιτούμενη ηθική υπόσταση να ιερουργούν ούτε να εισέρχονται στο Ιερό του ναού ή στο Αγιον Ορος… Στις Προς Εφεσίους και Κορινθίους Επιστολές ο Απόστολος Παύλος είναι αποκαλυπτικός για τις μισογυνικές αντιλήψεις του: «… να υποτάσσεσθε εις τους ιδίους σας άνδρας, σαν να κάνετε την υποταγήν σας αυτήν προς τον Κύριον, ο οποίος παραγγέλλει και ζητεί να υποτάσσονται αι γυναίκες εις τους άνδρας των» και σε άλλο εδάφιο «… ο μεν άνδρας… επλάσθη εξ αρχής ως ο κύριος εκπρόσωπος της κυριαρχίας του Θεού επί της Γης και είναι διά τούτο περισσότερον από την γυναίκα εικών και δόξα του Θεού. Η γυναίκα δε ως το εξαιρετικότερον από τα άλλα κτίσματα, που έχει υπό την εξουσίαν ο άνδρας, είναι δόξα του ανδρός. Πράγματι δε ο άνδρας είναι υπεροχότερος από την γυναίκα, διότι δεν έγινε ο άνδρας από την γυναίκα, αλλ’ η γυναίκα έγινεν από τον άνδρα. Και επί πλέον δεν εκτίσθη ο άνδρας διά να βοηθή την γυναίκα, αλλ’ η γυναίκα επλάσθη προς χάριν και βοήθειαν του ανδρός»….. Δεν επιτρέπει στους αρχιερείς να παντρεύονται, για να μην σκανδαλίζονται από… γυναικείες επιρροές (ΣΗΜ.λ.: από ανδρικές και παιδικές επιρροές δεν υπάρχει ζήτημα;). Στον ναό, τους άνδρες τους τοποθετεί στα δεξιά και τις γυναίκες στα αριστερά (δηλαδή οι… κακοί εξ ευωνύμων;). Ακόμη και το κοριτσάκι-βρέφος το θεωρεί δυνητικά ανήθικο εκ γενετής, μια που ο παπάς το ευλογεί έξω από το Ιερό όταν σαραντίζει, ενώ το αγοράκι μέσα…».

Εικόνα
Barbara Harris (+2020). Η πρώτη γυναίκα Επίσκοπος της Αγγλικανικής Εκκλησίας.

«Ο Μητροπολίτης Κοζάνης προκαλεί εδώ και χρόνια, χωρίς να ελέγχεται από κανέναν αρμόδιο» (https://roides.wordpress.com/2021/11/02/2-11-21/). «…. χθεσινό δημοσίευμα, της Εφ.τ.Συντακτών (https://www.efsyn.gr/stiles/ano-kato/317170_rapste), το οποίο λέει τα πράγματα όπως είναι, χωρίς τα γνωστά στρογγυλέματα της συμβιβασμένης δημοσιογραφίας: «… Ο μητροπολίτης Κοζάνης Παύλος,…. Βγήκε χθες ο «άγιος άνθρωπος» να ξεπλύνει από άμβωνος τον γυναικοκτόνο της Κρήτης, κατηγόρησε ουσιαστικά το θύμα πως «τα ήθελε και τα έπαθε», τα έβαλε με τον όρο «γυναικοκτονία» και παρότρυνε τις γυναίκες να κρατούν το στόμα τους κλειστό. Πέφτει κανείς από τα σύννεφα; Σίγουρα όχι. Η Εκκλησία μάς έχει συνηθίσει στο να πρωτοστατεί στις προσπάθειες για κοινωνική οπισθοδρόμηση. Με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις, οι εκπρόσωποί της ανοίγουν το δικό τους στόμα για να υπερασπιστούν ό,τι πιο σκοτεινό και αντιδραστικό, είτε πρόκειται για τη θέση της γυναίκας είτε για την παιδεία είτε για την επιστήμη. Από πέρσι που ξέσπασε η πανδημία, ο ρόλος της Εκκλησίας είναι επιεικώς επικίνδυνος…».

«Χριστοδούλου το ανάγνωσμα-β» «Δεύτερη ελλείψει τρίτου». Χρόνια τώρα, ο κ. Χριστόδουλος βάλλει συστηματικά κατά του φεμινιστικού κινδύνου και ευαγγελίζεται τον επανεγκλεισμό των γυναικών στο σπίτι, σε ρόλο σαφώς εξαρτημένο από τις βουλές του συζύγου τους. «Η χειραφετημένη γυναίκα δύσκολα συμμαζεύεται», γράφει κάπου επιγραμματικά ο ιεράρχης. .. η εργασία των γυναικών καταγγέλλεται από τον κ. Χριστόδουλο …»Πιστεύομε, μαζί με τη θρησκεία μας, πως ο άνδρας έχει μεν την πρώτη θέση, αλλ’ ότι και η γυναίκα έχει την δεύτερη. (…) «κάτω από τις φεμινιστικές τάσεις η γυναίκα έγινε ολιγώτερο γυναίκα…. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως η γυναίκα όχι μόνον αρνείται στον άνδρα τον πρώτο λόγο στα θέματα του σπιτιού, όχι μόνον τον συναγωνίζεται σ’ όλα τα πεδία, αλλά και έχει εγκαταλείψει την οικιακή ενασχόληση σαν υποτιμητική γι’ αυτήν, …». (http://www.iospress.gr/ios1998/ios19980524b.htm) .

«Μητροπολίτης Σεραφείμ: Μοχθηρές οι γυναίκες». «…οι γκέι (σημ.Λ.: εξαιρούνται οι gay μητροπολίτες) συνδυάζουν τον δυναμισμό των ανδρών και την μοχθηρία των γυναικών και για αυτό δεν έχουν ηθικές αναστολές και μεταφυσικά ιδεώδη» (https://www.athensvoice.gr/epikairotita ... -gynaikes/).
https://roides.wordpress.com/2022/09/02/3-9-22/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών