Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Δεκ 2020, 22:22

24 Δεκ 2020
Αν δεις ξημερώματα χριστουγέννων ή πρωτοχρονιάς, έναν τύπο με γένια, σκούφο και σάκο να....

Εικόνα

Ο Άγιος Βασίλης ή Σάντα Κλάους ή Κλάους Κίνσκι ή Κλάους Μάινε ή Κλάιν Μάιν ή Σεντ Νικ, ή Φάδερ Κρίστμας, ή Περ Νοέλ ή Αυτός ο κύριος με τα δωράκια (προσοχή κυκλοφορεί με πολλά ψευδώνυμα), είναι άγιος του Χριστιανισμού και στυγνός καπιταλιστής (όπως όλοι οι πατέρες της Εκκλησίας).

Ο Βασίλης να πούμε, έψαχνε διαρκώς να βρει τρόπο για να ξεφύγει από την βαριά φορολογία.
Ο λογιστής τότε του πρότεινε να κάνει διάφορες... δωρεές, έτσι ώστε να πάρει φοροαπαλλαγή.

Ο Βασίλης το βρήκε καλή ιδέα γι' αυτό και άρχισε να κάνει αρχικά μεγάλες δωρεές στην ενορία του στο Ροβανιέμι.

Αργότερα σκέφτηκε ότι είναι κρίμα να τα τρώνε μόνοι τους οι παπάδες τόσα λεφτά γι' αυτό πήγε και χειροτονήθηκε (άλλωστε είχε όλα τα προσόντα αφού ήταν χοντρός με μούσι) και έγινε εφημέριος του Ναού Σφιγμένου.
Από τότε και πέρα έκανε δωρεές μόνο στον εαυτό του. Αναγνωρίζοντας την προσφορά του στον Χριστιανισμό η εκκλησία τον ανακήρυξε άγιο.


Στερνόγραφο: Αν δεις ξημερώματα χριστουγέννων ή πρωτοχρονιάς, έναν τύπο με γένια, σκούφο και σάκο να περπατάει στο σπίτι σου, ξύπνα μαλάκα, σε κλέβουν.
https://wwwaristofanis.blogspot.com/202 ... st_85.html


Εικόνα
:011:
ΤΥΧΑΙΟ;;;;
ΜΙΑΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΟΥ ΡΟΤΣΙΛΝΤ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΙ ΡΑΣΟΦΟΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ..... ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΛΗΣΤΙΡΙΑΣΜΟ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ....
ΕΙΘΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.


Εικόνα
:smt005:
Mε χρυσάφι πάνω τους τόσο πολύ πού θα έφτανε να ξεχρεώσει 3 φορές η Ελλάδα, αλλά σεμνά και ταπεινά στιλ!!!!


Εικόνα


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 15 Ιαν 2021, 21:51

Πέμπτη, 14 Ιανουαρίου 2021
Φωκίδα: Βρήκαν τα κλεμμένα στο Μοναστήρι.

Εικόνα

Μηνύσεις, συλλήψεις και κλοπιμαία στο αστυνομικό δελτίο…

Μια ιδιαίτερη υπόθεση έχει αναστατώσει την περιοχή της Δωρίδας καθώς εμπλέκει γυναικεία αδελφότητα που εγκαταβιοί σε ιστορικό Μοναστήρι της περιοχής, με υπόθεση διάρρηξης και κλοπής από ποιμνιοστάσιο στην Αμυγδαλιά (Πλέσσα).

Σύμφωνα με τα όσα έχουν καταγραφεί επίσημα στην Διεύθυνση Αστυνομίας Φωκίδας, υπήρξε καταγγελία στις 7 Ιανουαρίου από 59χρονο κτηνοτρόφο, που διατηρεί στάβλο πλησίον της Μονής Παναγιάς Κουτσουριώτισσας, ότι άγνωστοι δράστες τον είχαν διαρρήξει και είχαν αφαιρέσει από κει συρόμενες πόρτες, παράθυρα, ακόμη και παλαιά κάγκελα που ήταν αποθηκευμένα εντός, μιας και εκείνο το διάστημα είχε μετακινήσει αλλού τα ζώα του.

Η κλοπή προσδιορίσθηκε 5 με 6 Ιανουαρίου και τα κλοπιμαία εντοπίστηκαν εντός της Μονής στις 8 Ιανουαρίου από αστυνομικούς του οικείου ΑΤ. Είχαν μάλιστα «ήδη τροποποιηθεί, βαφτεί και τοποθετηθεί σε αυθαίρετες κατασκευές που πραγματοποιούνταν εντός της Μονής», όπως καταγγέλλει συγγενής του κτηνοτρόφου επικαλούμενος τις μαρτυρίες των αστυνομικών.

Εικόνα

Προσθέτει μάλιστα ότι «οι Μοναχές παρέμειναν κρυμμένες στο ξενώνα της Μονής και δεν εμφανίστηκαν καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας, όσο δηλαδή διήρκησε η έρευνα, (ο εντοπισμός, η αναγνώριση και η καταγραφή των κλοπιμαίων), προκειμένου να αποφύγουν τη σύλληψη».

Συλλήψεις.
Στο αστυνομικό δελτίο όμως από το ΑΤ Δωρίδας, υπάρχει η σύλληψη τριών εργατών - από άλλη περιοχή - ηλικίας 49, 40 και 51 ετών, οι οποίοι κατελήφθησαν να δουλεύουν με τα συγκεκριμένα αντικείμενα εντός της Μονής, χωρίς να γνωρίζουν, όπως ισχυρίστηκαν, την προέλευσή τους. Αναζητήθηκε μάλιστα στο πλαίσιο του αυτοφώρου και η ηγουμένη της Μονής και όλα αυτά στο πλαίσιο νομότυπης έρευνας παρουσία Δικαστικού λειτουργού.

Σύμφωνα με πληροφορίες η Μονή διεκδικεί αγροτεμάχια της περιοχής και παρουσιάζει δικαστική απόφαση που αποδεικνύει την κυριότητά της ακόμη και επί του συγκεκριμένου στάβλου. Οι κτηνοτρόφοι όμως μιλώντας στο LamiaReport τονίζουν ότι το ποιμνιοστάσιο τους, για το οποίο μάλιστα έχουν επιδοτηθεί από την ΕΕ, βρίσκεται σε δημόσια νομίμως παραχωρημένη έκταση και λειτουργούν νόμιμα. Καταγγέλλουν μάλιστα ότι η Αδελφότητα που ζει στο Μοναστήρι έχει εκμεταλλευτεί την αγάπη των κατοίκων που φρόντισαν μαζί με την Μητρόπολη Φωκίδας να ξανακτιστεί ο ιερός ναός, όταν αυτός υπέστη σοβαρές ζημιές μαζί με τα κελιά από το μεγάλο σεισμό του 1995, καθώς και ότι άλλο τους παραχωρήθηκε για τη στήριξή του. Κατηγορούν επίσης τις Μοναχές για απειλές και συμπεριφορά που δε συνάδει με την αποστολή που έχουν αναλάβει έναντι του Θεού.

Το LamiaReport προσπάθησε να επικοινωνήσει με την Ηγουμένη της Ιεράς Μονής στα τηλέφωνα που είναι καταχωρισμένα στη σελίδα της Μητρόπολης Φωκίδας, ωστόσο δεν κατέστη δυνατό.

Μάθαμε όμως ότι στις 10 Ιανουαρίου υπεβλήθη μήνυση από εκείνη κατά ενός εκ των ιδιοκτητών του στάβλου για απειλή, διατάραξη οικιακής ειρήνης και φθορά ξένης ιδιοκτησίας.

Η υπόθεση πάντως έχει αναρτηθεί και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης προκαλώντας αντίστοιχα σχόλια από κατοίκους και μη της περιοχής.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... -monastiri


Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Ιαν 2021, 21:01

20 Ιανουαρίου 2021
Κρήτη: Το πρωί παπάς το βράδυ... γαμπρός που εξαπατούσε γυναίκες.

Εικόνα

"Κεραυνοβολήθηκα όταν έμαθα ποιος είναι" - Γυναίκα θύμα του ιερέα, υποστηρίζει ότι η δημοσιοποίηση της ιστορίας αυτής στόχο έχει να υποψιάσει και να "ξυπνήσει" και άλλες γυναίκες.

Σάλο έχει προκαλέσει η είδηση για ιερέα στην Κρήτη που εξαπάτησε γυναίκα, μέσω γνωστής πλατφόρμας κοινωνικής δικτύωσης όπου και της συστήθηκε ως διαζευγμένος δημοτικός υπάλληλος,

«Κάποιοι εκμεταλλεύονται με τον πιο άσχημο τρόπο την ευάλωτη θέση στην οποία μπορεί να βρίσκεσαι είτε είσαι άνδρας είτε είσαι γυναίκα. Αυτό έπαθα και εγώ και μάλιστα από έναν άνθρωπο που είναι ιερέας. Θα πρέπει όλοι να είμαστε πιο προσεκτικοί απέναντι σε αυτούς στους οποίους ανοίγουμε την καρδιά μας και τους εμπιστευόμαστε. Το σοκ ήταν πραγματικά μεγάλο όταν ανακάλυψα ποιος πραγματικά ήταν. Κεραυνοβολήθηκα όταν διαπίστωσα ότι πρόκειται για ιερέα και παντρεμένο» περιγράφει μεταξύ άλλων στο cretalive η καταγγέλλουσα.

Συναισθηματικά φορτισμένη υποστηρίζει ότι η δημοσιοποίηση της ιστορίας αυτής (για την οποία έχει σταλεί αναφορά-καταγγελία στην αρμόδια Εκκλησιαστική Αρχή όπως έγραψε το Cretalive) αποσκοπεί να υποψιάσει και να «ξυπνήσει» και άλλες γυναίκες που ενδεχομένως βιώνουν μία ανάλογη εμπειρία. Όπως είπε, εκείνος της συστήθηκε ως διαζευγμένος και δημοτικός υπάλληλος μέσω πλατφόρμας κοινωνικής δικτύωσης στο οποίο, κατά την ίδια, διατηρούσε ψεύτικο προφίλ.

Όταν στην πορεία γνωρίστηκαν από κοντά και τον ρώτησε γιατί διατηρεί ψεύτικο προφίλ, εκείνος φέρεται να δικαιολογήθηκε ότι δεν ήθελε στην ηλικία που ήταν να δίνει δικαιώματα και να τον σχολιάζουν.
https://www.news247.gr/koinonia/kriti-t ... 17135.html
https://www.cretalive.gr/kriti/proi-pap ... TSCrwSZz8k


Εικόνα

Όταν η δουλειά σου έχει σχέση με κουφαλες (αλλά πληρώνεσαι από το δημόσιο, μη χεσω)


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Ιαν 2021, 22:15

Εικόνα


Πολύ μερακλής για καθολικός ιερέας...
Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Σε παγκόσμια έρευνα για τη θρησκευτική ευνοιοκρατία, το χριστεπώνυμο έθνος μας κατέκτησε την 3η θέση, μετά το Τουρκμενιστάν (1η θέση), το Ιράν και τη Σαουδική Αραβία (ισοβαθμούν και μοιράζονται τη 2η θέση). Αλλα σε φανταχτερές στολές τους έχουμε όλους!!!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Φεβ 2021, 21:01

26 ΙΑΝ 2021
Η συγκλονιστική μαρτυρία σεξουαλικής παρενόχλησης από ιερέα στην Αιτωλοακαρνανία: «24 φορές, από τα 12 μέχρι τα 14 μου»

Εικόνα

Είναι μία από εκείνες τις ιστορίες που πρέπει να σταθείς και να ακούσεις. Που το στομάχι σου δυσκολεύεται να χωνέψει πώς στο καλό μπορεί να συμβαίνει στ’ αλήθεια. Από τα 12 έως και τα 14 της η Ελένη Β. που ζει στο Αγρίνιο (τα πλήρη στοιχεία της οποίας είναι στη διάθεση του Ladylike) παρενοχλούνταν σεξουαλικά από τον ιερέα- πνευματικό της μέσα στο σκοτεινό δωμάτιο του σπιτιού του. Στη δική της ιστορία, δράστης είναι ο θείος της, ο εξομολογητής της. Μια σεξουαλική παρενόχληση σε 24 τουλάχιστον αξιόποινες συνέχειες, στην πιο τρυφερή ηλικία ενός κοριτσιού.

Εικόνα
Εικόνα

Ο άνδρας αυτός παραμένει ενεργός ιερέας στην Αιτωλοακαρνανία. Όσο για εκείνη, ενήλικη πια, μια νεαρή γυναίκα διαβασμένη και δυνατή που δεν υπέκυψε στο «τραύμα» της, επιλέγει να μοιραστεί τη συγκλονιστική της μαρτυρία αποκλειστικά στο Ladylike. Θέλει να φωνάξει πως η σιωπή των θυμάτων είναι η δύναμη του θύτη. Να μιλήσει για το πόσο καθοριστικό είναι οι γονείς να στέκονται δίπλα στα παιδιά τους ουσιαστικά κι όχι τυπικά. Για το πόσο κόστισε στην ίδια η κραυγαλέα λάθος στάση της μητέρας της.

Για το πόσο σημαντικό είναι να έχουμε όλες μάτια και στόματα ανοιχτά.

Η προσωπική μαρτυρία σεξουαλικής παρενόχλησης κατά συρροή από ιερέα. «Ήμουν 12 ετών»
«Υπάρχει μια αυτοματοποιημένη άμυνα στο ανθρώπινο σύστημα που ό,τι σε έχει τραυματίσει σοβαρά προσπαθείς να το σβήσεις από τη μνήμη σου. Δεν γίνεται συνειδητά, σε βοηθάει όμως να επιβιώσεις. Δεν πετυχαίνει πάντα. Η δική μου σεξουαλική παρενόχληση ξεκινάει όταν αυτός ο άνθρωπος, ο ιερέας, ο οικογενειάρχης, ο οποίος είναι και συγγενής μου, θείος μου, ήρθε πολύ κοντά με την οικογένειά μου και κυρίως με τη μητέρα μου. Την πέτυχε σε μία ευάλωτη προσωπική φάση κι εκείνη γαντζώθηκε από πάνω του. Εγώ είχα τελειώσει μόλις το δημοτικό. Ήμουν 12 ετών.

Πηγαίναμε στο σπίτι τους σχεδόν καθημερινά. Ο παπάς παραμύθιαζε τη μαμά μου με θρησκευτικά και διάφορα μεταφυσικά. Της έλεγε ότι μας είχαν κάνει μάγια και πως μόνο αυτός μπορεί να μας σώσει. Πράγματα που ένας λογικός άνθρωπος τα ακούει και γελά, για εμάς ήταν η ζωή μας. Η μάνα μου κοκκάλωνε από φόβο, την χειραγωγούσε στο 100%. Έκρινε λοιπόν πως αυτός ο παπάς πρέπει να με καθοδηγήσει στον βίο μου. Κάπως έτσι έγινε ο πνευματικός μου πατέρας. Άρχισε να με εξομολογεί. Πολύ αργότερα έμαθα ότι δεν είχε καν την άδεια για κάτι τέτοιο.

Εικόνα

«Με εξομολογούσε σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, στο σπίτι του»
Ήμουν 12 ετών και πολύ μικρή για να αντιληφθώ με ευκολία ότι η συμπεριφορά του απέναντί μου ήταν περίεργη, προκλητική. Θυμάμαι να τρώμε όλοι μαζί στο κυριακάτικο τραπέζι μετά τη Λειτουργία και να με κοιτάζει επίμονα και σιωπηλά, χωρίς να του δίνω αφορμή. Βάζοντάς τα κάτω εκ των υστέρων, συνειδητοποίησα πως ο τρόπος που με πλησίαζε, ακόμα και που με χαιρετούσε ήταν σεξουαλικά φορτισμένος. Για όποιον δεν ξέρει, η εξομολόγηση είναι μια διαδικασία που γίνεται κατ’ ιδίαν με τον εξομολόγο εντός της εκκλησίας. Στη δική μου περίπτωση συνέβαινε στο σπίτι του, σε ένα απομονωμένο δωμάτιο. Θυμάμαι ένα διπλό κρεβάτι και από πάνω κάτι εικόνες. Θυμάμαι να καθόμαστε στο κρεβάτι και να μου χαϊδεύει τα μπούτια. Άλλες φορές χάιδευε τα χέρια μου και μου ζητούσε να του πω τι αμαρτίες έχω κάνει. Αυτός ήταν ο τρόπος του για να με κάνει να τον εμπιστευτώ. Δεν είχα άλλη εμπειρία εξομολόγησης και αυτός ο παπάς είχε- υποτίθεται- αναλάβει να μου δείξει πώς γίνεται. Μου έλεγε ότι υπάρχει απόρρητο στην εξομολόγηση, οπότε “απαγορεύεται να πεις τι λέμε εδώ”. Πολλές φορές ήμουν αγχωμένη κι ανασφαλής, δεν ένιωθα καλά με το να είμαι μόνη μου μαζί του.

Στη μητέρα μου άργησα να παραπονεθώ, γιατί ήταν κάτι παραπάνω από προφανές πως τον εμπιστευόταν με κλειστά μάτια. Έτσι κι αλλιώς ήταν εκεί, έβλεπε πώς έβγαινα κάθε φορά από το δωμάτιο.

Με ρωτούσε με το πιο γλυκό ύφος πράγματα που δεν μπορούσα καν να διανοηθώ ότι μπορώ να τα κάνω. “Πες μου, έχεις σεξουαλικές ορμές;”,”Βάζεις πράγματα στο μ@@@ί σου; Βάζεις στυλό, βάζεις μολύβια, βάζεις φρούτα;”

Το σοκ ήταν μεγάλο. Ακόμα και τώρα που τα λέω, δεν χωράει το μυαλό μου ότι μου έχουν πει τέτοια πράγματα και μάλιστα όταν ήμουν παιδί. Του απαντούσα όχι, δεν κάνω κάτι τέτοιο, αλλά επέμενε. “Ξέρω ότι το κάνεις, ξέρω ότι σου αρέσει”. Κάθε φορά γινόταν κάτι διαφορετικό. Μια φορά με ανάγκασε να βγάλω την μπλούζα μου για να δει το μπούστο μου με το επιχείρημα ότι μου έχουν κάνει μάγια και πρέπει να πιάσει το σώμα μου για να τα λύσει.

Άλλες φορές με έπαιρνε με το καλό. “Έλα να παίξουμε ένα παιχνίδι, έλα να σε κάνω κρακ” μου έλεγε. Ερχόταν λοιπόν από πίσω μου, μου έπιανε το στήθος και έτριβε το πέος του στα οπίσθιά μου. Για όσα μου έλεγε και μου έκανε, ένιωθα μια τεράστια ντροπή. Με “εξομολογούσε” σίγουρα μια φορά τον μήνα. Κάθε μήνα από τα 12 μέχρι τα 14 μου χρόνια, ώσπου άρχισα να προφασίζομαι δικαιολογίες για να μην με παίρνει η μάνα μου μαζί της στο σπίτι του. Πλέον ένιωθα την απειλή και το κακό που μου έκανε. Αλλά στη μάνα μου όχι, δεν μου έβγαινε να μιλήσω.

Στο τέλος της εξομολόγησης αυτός που εξομολογείται ενδέχεται να γονατίσει ώστε να διαβάσει ο πνευματικός την ευχή. Και λέω ενδέχεται γιατί δεν είναι υποχρεωτικό. Στη δική μου περίπτωση ήταν ο μόνος τρόπος. Οπωσδήποτε έπρεπε να γονατίσω. Ερχόταν πολύ κοντά και ακουμπούσε το όργανό του στο κεφάλι μου.

«Για τη μητέρα μου νιώθω οίκτο, όχι οργή»
Η απόλυτη συνειδητοποίηση της κατάστασης έγινε όταν πια ήμουν φοιτήτρια και μακριά από τον τόπο μου. Τότε ήταν που την έπιασα και της είπα “αυτός ο άνθρωπος δεν είναι τόσο καλός, κοίτα λίγο παραπέρα από αυτό που βλέπεις”. Εκείνη αστραπιαία απομακρύνθηκε. Σταμάτησε να μου μιλάει και να με εμπιστεύεται γιατί προφανώς του τα μετέφερε κι εκείνος την έστρεψε εναντίον μου. Πριν από έναν χρόνο της μίλησα ανοιχτά για τη σεξουαλική παρενόχληση που βίωνα από εκείνον κατά συρροή. Από τότε έκοψε κάθε σχέση μαζί μου, οριστικά. Για τη μητέρα μου νιώθω οίκτο. Τα παιδιά πάντα συγχωρούν κι εγώ το έχω κάνει άπειρες φορές. Εκείνη συνεχίζει να πιστεύει ότι είμαι εχθρός της, ότι θέλω να της κάνω κακό. Τον έχει για Θεό της. Του έχει τυφλή υπακοή. Είναι αρρωστημένη σχέση. Έκανε πέρα τους πάντες για χάρη του. Αλλά ναι, πιστεύω πως είχε καταλάβει τι συμβαίνει. Οι μητέρες έχουν ένστικτο. Ελπίζω ότι μαμά μου θα καταλάβει κάποια στιγμή το λάθος της και θα δει ποιος είναι αυτός που έχει προτιμήσει. Ότι θα ξαναρθεί κοντά μου. Αν το διαβάσει ποτέ, θέλω ξέρει ότι την αγαπάω και θα ‘μαι εδώ.

«Έχει κάνει κακό και σε άλλες κοπέλες. Ας μιλήσουν όσες έχουν βιώσει παρενόχληση»
Μακάρι να ήμουν η μόνη, ξέρω όμως πως αυτός ο παπάς έχει κάνει κακό και σε άλλα ανήλικα κορίτσια που πλέον έχουν ενηλικιωθεί. Δεν ξέρω αν οι κοπέλες αυτές έχουν συνειδητοποιήσει το πόσο πολύ τους τραυμάτισε αυτός ο άνθρωπος. Πρέπει όμως να βρουν τη δύναμη να βγουν και να μιλήσουν όπως όλες όσες έχουν αντίστοιχες εμπειρίες.

Αυτός ο παπάς παραμένει στην Αιτωλοακαρνανία. Είναι ενεργός ιερέας. Πάνε δηλαδή παιδιά και του φιλάνε το χέρι για να πάρουν την ευχή του.

«Όλο αυτό με στοίχειωσε»
Μερικές φορές στην καθημερινότητά μου μπορεί να συμβεί κάτι που να μου θυμίσει αυτό που έζησα. Ή να γυρίσει το μυαλό μου ξαφνικά εκεί, στο δωμάτιο, χωρίς να το ελέγξω και να μου καταστρέψει τη μέρα. Να με πάει τόσο πολύ πίσω που να χρειάζεται να δώσω τεράστια μάχη για να επιστρέψω στο τώρα και να υπενθυμίσω στον εαυτό μου πως είμαι ασφαλής και τυχερή που εγώ δεν έζησα το χειρότερο σενάριο, τον βιασμό. Για πολύ καιρό αισθανόμουν συνένοχη και το πιο δύσκολο σημείο ήταν να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν έφταιγα κάπου. Ότι ο άλλος ήταν άρρωστος.
Δεν ξεπερνιέται. Με επηρέασε και στη σεξουαλική μου ζωή. Άργησα πολύ να κάνω σχέση, να αφεθώ. Ευτυχώς βρήκα έναν σύντροφο που εμπιστεύτηκα από την αρχή, που με κατάλαβε. Ο παπάς αυτός μέσα σε όλα όσα έλεγε, με έβαζε να ορκιστώ πως δεν θ’ αφήσω ποτέ κάποιον άλλο άντρα να με αγγίξει. Ότι ποτέ δεν θα τον προδώσω. Με στοίχειωσε. Χωρίς να το συνειδητοποιώ, έκανα πράγματα που δεν ήθελα. Άργησα να έχω ολοκληρωμένες σεξουαλικές σχέσεις, έφτασα 24 ετών για να νιώσω έτοιμη.

Δεν άφηνα άνθρωπο να με πλησιάσει. Είχα αρχίσει να προβληματίζομαι για τη σεξουαλική μου ταυτότητα.

Ήμουν 18 όταν κατάλαβα πως κάπως πρέπει να με βοηθήσω. Απευθύνθηκα σε ψυχολόγο, έκανα αμέτρητες δραστηριότητες. Δούλεψα πολύ με τον εαυτό μου κι έτσι ξεμπλόκαρα. Δεν θα το ξεπεράσω ποτέ, αλλά επιλέγω να προχωρήσω, δεν θέλω να του κάνω τη χάρη και να “βουλιάξω”. Γι’ αυτό και μιλάω σήμερα. Γιατί αν γίνω ποτέ μητέρα και φέρω μια κόρη στον κόσμο θέλω να ξέρω πως έκανα ό,τι μπορούσα για να είναι εκείνη ασφαλής, όπως και κάθε κορίτσι μετά από μένα.

Ο ιερέας που «κουκούλωσε» την ιστορία.

Κάποια στιγμή μίλησα σ’ έναν ανώτερό του. Στην αρχή ισχυρίστηκε ότι έπεσε από τα σύννεφα και μετά άρχισε να πέφτει σε αντιφάσεις λέγοντάς μου ότι κι άλλοι έχουν κατηγορήσει τον συγκεκριμένο ιερέα για αξιόποινες πράξεις. Όταν του ζήτησα να πάω να του μιλήσω από κοντά, άρχισε να με αποφεύγει. Χρειάστηκε να τον ενημερώσω ότι θα βγω στα κανάλια, και τότε εμφανίστηκε για να με αποθαρρύνει. Ήθελε να με κάνει να νιώσω ότι δεν θα με πιστέψουν.

«Το θύμα δεν φταίει ποτέ, πόσο μάλλον ένα παιδί»

Ακούω όσα λέγονται για τη σεξουαλική παρενόχληση και την κακοποίηση. Το φταίξιμο που πάνε να ρίξουν μερικοί στο θύμα. Ας τους πω κι εγώ λοιπόν με τη σειρά μου πως το θύμα σπανίως θα μιλήσει εκείνη την ώρα ή την επόμενη μέρα. Θέλει πάρα πολύ χρόνο να το επικοινωνήσει και αν το κάνει και ποτέ. Όσους συμβουλεύτηκα, μου έλεγαν ότι θα είναι πάντα ο λόγος μου ενάντια στον δικό του. Είναι παρανοϊκό να έχεις υποστεί κάτι τέτοιο, να σου έχει τσακίσει τη ζωή και να είναι τόσο δύσκολο να βρεις το δίκιο σου. Είναι ένας φαύλος κύκλος που χαϊδεύει τον θύτη και του λέει συνέχισε, μπορείς.

Ο φόβος είναι αυτός που δεν σε αφήνει να μιλήσεις και σωπαίνεις. Αλλά πρέπει να είμαστε δυνατές. Να βγούμε μπροστά και να μιλήσουμε.

Έχω μια ελπίδα πως τώρα που η Σοφία Μπεκατώρου έσπασε τη σιωπή της και με την επιρροή που έχει σαν δημόσιο πρόσωπο θα στρέψει σωστά την προσοχή και θα επιτευχθεί η δικαιοσύνη. Πρέπει όμως να γίνει μια μαζική προσπάθεια. Να μιλήσουμε όλες. Πρέπει επίσης να νιώθουν ασφαλή τα θύματα που έχουν υποστεί παρενόχληση ή κακοποίηση. Να ξέρουμε ότι υπάρχουν άνθρωποι και δομές που θα στηρίξουν στ’ αλήθεια κι όχι στα λόγια.

«Οι γονείς έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης»
Ένας από τους λόγους που επιλέγω να μιλήσω είναι γιατί δεν θέλω να κινδυνεύσουν άλλα παιδια από αυτό το κτήνος. Δυστυχώς υπάρχουν γονείς που δεν στηρίζουν τα παιδιά που γέννησαν και πιστεύουν έναν ξένο που φυτρώνει στη ζωή τους. Όσοι μεγαλώνουν παιδιά, πρέπει να καταλάβουν και να συνειδητοποιήσουν ότι δεν πρέπει να τα αφήνουν μόνα με κανέναν, ακόμα κι αν ο άλλος φοράει ράσο γιατί μπορεί να μην είναι ασφαλή, όπως δεν ήμουν κι εγώ. Εδώ στην επαρχία συμβαίνει τόσο πολύ όλο αυτό. Ο κόσμος υπακούει τυφλά τους ιερείς. Πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα αν μιλούσαμε στα παιδιά μας από νωρίς για το τι είναι η παρενόχληση. Για τον Κανόνα των Εσωρούχων (https://www.nspcc.org.uk/globalassets/d ... glish.pdf/?). Οι γονείς πρέπει να χτίζουν μια σχέση εμπιστοσύνης με τα παιδιά τους.

Αν έστω κι ένας άνθρωπος ακούγοντας αυτή την ιστορία προφυλάξει ένα παιδί, εγώ θα έχω εκπληρώσει τον στόχο μου».
ΜΑΡΙΛΕΛΛΑ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ

*Aν θέλεις κι εσύ να μιλήσεις και να μοιραστείς τη δική σου μαρτυρία σεξουαλικής παρενόχλησης ή κακοποίησης, στείλε μας την ιστορία σου στο deneistemones@24media.gr.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Φεβ 2021, 19:43

Ο Σεραφείμ Πειραιώς πανηγυρίζει και διαλαλεί την αθώωση του «ευπατρίδη» Βαγγέλη Μαρινάκη.

Εικόνα
https://www.documentonews.gr/article/o- ... h-marinakh


Εικόνα

Η Μητρόπολη Πειραιά πανηγυρίζει την αθώωση του Β. Μαρινάκη!
Ποιος ξέρει πόσα πρεζοδολάρια καταλήγουν στα παγκάρια της Μητρόπολης.

Οκ, καλή η ντρόγκα του Noor 1, αλλά μήπως θέλετε καλά και φτηνά ψυχαγωγικά ναρκωτικά, με ικανοποιητική διάρκεια, γερό σκάσιμο και ψυχεδελικές νότες???

Αν ναι, διαβάστε ένα απόσπασμα από την ανακοίνωση-υμνολόγιο της Μητρόπολης :

Ἡ πλήρης αὐτή δικαίωσις τοῦ εὐπατρίδου καί μεγάλου Εὐεργέτου τῆς πόλεως καί τῆς Μητροπόλεως τοῦ Πειραιῶς κ. Βαγγέλη Μαρινάκη ἀποτελεῖ δικαίωση τῆς ἐξαιρέτου οἰκογενείας του καί τοῦ πλήθους τῶν συνεργατῶν του καί καταδεικνύει τό ἀδιαμφισβήτητο ἦθος του καί τά ἡγετικά του χαρίσματα καί τήν ἀδάμαστη καί ἀκατάβλητη ψυχή του.

Ταυτοχρόνως ἀπέδειξε τήν ἀνεπέρειστη καί ἕωλη μικροψυχία τῶν κατά καιρούς συκοφαντῶν του, οἱ ὁποῖοι κινούμενοι στό σκοτάδι τῆς κακότητός τους δέν ἀντέχουν τήν εὐγένεια καί τό φῶς τῆς φιλογένειάς του.

Ἀπεδείχθη ὅμως ἔστω καί τώρα ὅτι τό ψέμμα καί ἡ συκοφαντία ἀργά ἤ γρήγορα καταρρέουν.

Με λίγα λόγια :
Godfather ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς Πειραιεί,
ἁγιασθήτω τὸ Noor-1 σου.
Ἐλθέτω ἡ ἀθώωσις σου.
Γενηθήτω τὸ πρεζεμπόριόν σου,
ὡς ἐν οὐρανῷ, καὶ ἐπὶ τῆς γῆς.
Τήν πρέζαν ἡμῶν τήν ἐπιούσιαν δὸς ἡμῖν σήμερον.
Καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ θαλασσοδάνεια ἡμῶν,
ὡς καὶ ἡμεῖς τσιμεντόνωμεν τοῖς μαρτυρίας ἡμῶν.
Καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς Τσιπρισμόν,
ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ κομμουνισμοῦ.


Εικόνα


Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 05 Φεβ 2021, 22:00

4 Φεβρουαρίου 2021
Γερμανία: Καλόγριες «νοίκιαζαν» ορφανά αγόρια σε ιερείς και επιχειρηματίες για όργια.
Οι καλόγριες στο Τάγμα των Αδελφών του Θείου Λυτρωτή «πουλούσαν» ή «δάνειζαν» τα ορφανά για εβδομάδες για να καλύψουν τις σεξουαλικές ανάγκες ιερέων και επιχειρηματιών.


Εικόνα

Μια σοκαριστική υπόθεση βλέπει το φως της δημοσιότητας στη Γερμανία, όπου μοναχές ανάγκαζαν ορφανά αγόρια να κακοποιούνται σεξουαλικά από επιχειρηματίες και ιερείς στην καθολική Αρχιεπισκοπή της Κολωνίας.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα Daily Beast (https://www.thedailybeast.com/german-nu ... ref=scroll), η έκθεση συντάχθηκε μετά από αγωγή που κατατέθηκε κατά του Τάγματος των Αδελφών του Θείου Λυτρωτή από τα θύματα κακοποίησης.

Η έκθεση, η οποία ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο του τρέχοντος έτους, περιλαμβάνει λεπτομέρειες σχετικά με τη φρικτή μαρτυρία σεξουαλικής κακοποίησης από τα νεαρά αγόρια κατά τη διάρκεια της παραμονής τους με τις μοναχές.

Εικόνα

Φρικιαστικές λεπτομέρειες.
Η ιστοσελίδα αποκαλύπτει ότι οι λεπτομέρειες που περιγράφονται στις αναφορές ήταν τόσο φρικιαστικές που ο Αρχιεπίσκοπος Reiner Maria Woelki αρνήθηκε να τις δημοσιοποιήσει. Αργότερα ζήτησε από τους δημοσιογράφους να υπογράψουν συμφωνία εμπιστευτικότητας πριν αποκτήσουν πρόσβαση στην έκθεση.

Οι καλόγριες στο Τάγμα των Αδελφών του Θείου Λυτρωτή «πουλούσαν» ή «δάνειζαν» τα ορφανά για εβδομάδες για να καλύψουν τις σεξουαλικές ανάγκες ιερέων και επιχειρηματιών.
https://www.aa.com.tr/en/europe/germany ... ns/2134428#
https://www.in.gr/2021/02/04/world/germ ... o_ATlIUlpM




Feb 4, 2021
Wisconsin, USA: Former pastor gets 10 years in prison for sexual assault of child.
Ουισκόνσιν, ΗΠΑ: Πρώην πάστορας παίρνει 10 χρόνια στη φυλακή για σεξουαλική επίθεση κατά παιδιού.


Εικόνα
https://www.patreon.com/posts/wisconsin ... D5iIGBxb_g



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Φεβ 2021, 20:02

Δευτέρα, 8 Φεβρουαρίου 2021
Ο ΡΟΖ ΠΑΠΑΣ.

Εικόνα

Ο Καρδινάλιος Tarcisio Bertone, με το παρατσούκλι "The Pink Pope /Ο Ροζ Πάπας", ΗΤΑΝ ο Μυστικός Ηγέτης ενός Δικτύου "Ομοφυλόφιλων" και "Παιδόφιλων" μέσα στο Βατικανό - Το οποίο αποτελούσε το Μεγαλύτερο Κύκλωμα Παιδοφιλίας στον κόσμο.

Μόνο στις ΗΠΑ, η Καθολική Εκκλησία έχει πληρώσει σχεδόν 4 Δισεκατομμύρια Δολάρια σε αγωγές, που αφορούσαν Ιερείς που Κακοποιούσαν και Βίαζαν Παιδιά.

Όμως το Βατικανό συνέχιζε να προστατεύει τους ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ΙΕΡΕΙΣ. Αντί να επιδιώκει δικαιοσύνη, η Καθολική Εκκλησία μετεγκαθιστούσε τους Εγκληματίες Κληρικούς σε άλλες Επισκοπές - Όπου περισσότερα παιδιά κακοποιούντο Σεξουαλικά.

Εικόνα

Αναρωτιέστε μετά γιατί οι απανταχού εγκληματίες Μασόνοι, πολεμούσαν τόσο ανελέητα τον Πρόεδρο Donald Trump;

Μήπως σας φαίνεται παράξενο το γεγονός ότι έκανε Ριζική Εκκαθάριση στο Βατικανό, συλλαμβάνοντας, δικάζοντας και εκτελώντας τον Πάπα και 300 Καρδινάλιους, δημεύοντας κινητή/ακίνητη περιουσία, και κλείνοντας το από καιρό;

Εκτός των άλλων βεβαια που πέθαναν ... ομαδικώς τον Ιανουάριο, και των άλλων που θα ακολουθήσουν, με βάσει γελιοδέστατες αιτίες θανάτου..!

Το ότι έχει περιφράξει την Washington DC, σας φαίνεται και αυτό μήπως παράξενο;

Εάν ναι, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ!

Γιατί αυτά είναι αλληλένδετα!

Πέραν τούτου, εκτός από την διάλυση της Χαζαρικής Μαφίας/Μασονίας/CABAL, και την Απελευθέρωση της Ανθρωπότητας από αυτήν, ο Πρόεδρος Trump υποσχέθηκε να εξαφανίσει ΠΑΙΔΟΦΙΛΙΑ και ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΥΣ από προσώπου Γης!

ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ, ΓΙΑ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ..!!!

Εικόνα
https://sinomosiologos.blogspot.com/202 ... e7xnhCHdgw

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Φεβ 2021, 02:01

21 Φεβρουαρίου 2021
Παπάς – μοναχός αυνανίζει ανήλικο νεαρό σε στενό της Πλάκας!!!! – Βίντεο σοκ!

Εικόνα

Ένα οπτικό ντοκουμέντο που παγώνει κάθε λογικό νού, και αποκαλύπτει με τον πλέον φρικτό τρόπο το πόσο αδίστακτος μπορεί να είναι ο διεστραμμένος, φέρνει στο φώς της δημοσιότητας το astinomiko.gr.

Ιερωμένος ασελγεί σε ένα νεαρό αγόρι, μεσημέρι σε δρόμο της Πλάκας! Από τα γενικά χαρακτηριστικά το αγόρι φαίνεται να είναι αλλοδαπός, πιθανότατα αραβικής καταγωγής. Τον ακολουθεί σε μια κατά την γνώμη του “τυφλή” γωνία στο τέλος της οδού Διογένους. Στο σημείο όμως αυτό υπάρχει κάμερα ασφαλείας που καταγράφει σε εικοσιτετράωρη βάση. Εκεί ασελγεί στο αγόρι, μέχρι που τα βήματα ενός διερχόμενου τον κάνει να φύγει. Δευτερόλεπτα αργότερα στο βίντεο φαίνεται ο διερχόμενος να περνά μπροστά από την κάμερα και λίγο αργότερα ο νεαρός να ακολουθεί τον ιερωμένο.

Η ομάδα του astinomiko.gr σκέφτηκε πολύ για την δημοσίευση αυτού του οπτικού υλικού. Η απόκρυψή του όμως θα ήταν αντίστοιχη με την συμπεριφορά οποιουδήποτε πολίτη βλέπει κάτι, γνωρίζει κάτι και δεν μιλά ποτέ.

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει καμία σημασία το γιατί ο νεαρός, και κάτω από ποιες συνθήκες, δέχθηκε να υποκύψει στις ορέξεις ενός ηλικιωμένου άνδρα. Ειδικά όταν ο ασελγός φέρει το Σχήμα…


Αυτά να τα βλέπουν οι χριστιανοταλιμπάν που τις Κυριακές πάνε και τους φιλάνε τα χέρια χαχαχαχαχαχα! :smt005::smt005::smt005:
https://astinomiko.gr/%cf%80%ce%b1%cf%8 ... NjXRROuc9w
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... 9f-%ce%a0/

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 23 Φεβ 2021, 02:23

Πιθανόν θα τον πλήρωσε κάποιο μικροποσό ο ιερέας. Έχω ακούσει παρόμοιες ιστορίες και για άλλα μέρη.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Φεβ 2021, 21:55

23/02/2021
Με αφορμή το βίντεο του ιερέα που χειρονομεί άσεμνα σε νεαρό (ανήλικο;) στο δρόμο!
[Όταν ο διευθυντής Νεότητας της Αρχιεπισκοπής χειρονομούσε δημόσια σε νεαρό]


Εικόνα
Το ιερό ορμητήριο των εξορμήσεων στην Ερμού.

Δεν ξέρω αν όταν δημοσιεύεται το παρόν η Αρχιεπισκοπή θα έχει αναγκαστεί, την ανάγκη φιλοτιμία ποιούσα, στριμωγμένη από τον τεράστιο αριθμό (πάνω από 180.000 την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές), που έχουν δει το βίντεο του astinomiko.gr (παράπλευρο προϊόν της αφυπνιστικής βόμβας Ναπάλμ που έριξε η κα Μπεκατώρου), να βγάλει κάποια ανακοίνωση για δήθεν έρευνα, που η δημοσίευση των συμπερασμάτων της θα παραπεμφθεί, όπως το συνηθίζει, στις ελληνικές καλένδες (https://www.in.gr/2021/02/21/itrash/vin ... s-athinas/).

Εκτός κι αν αποδειχθεί πως πρόκειται για παλαιοημερολογίτη ή για κληρικό εκτός Ελλάδος Ορθόδοξης Εκκλησίας, οπότε θα ανακοινωθεί πως δεν αφορά την Αρχιεπισκοπή. Το θέμα βεβαίως έχει να κάνει κατά κύριο λόγο με την προκλητική υποκρισία μιας ομοφοβικής Εκκλησίας, αφύσικα μεγάλου αριθμού ομοφυλόφιλων κληρικών, που εκπέμπουν, για «ξεκάρφωμα», χυδαίο ρατσισμό, διαποτίζοντας αυτούς που τους παίρνουν στα σοβαρά με μίσος. Παράπλευρο ζήτημα είναι και η προσβολή της δημοσίας αιδούς καθώς και το εγκληματικής τάξης θέμα αν ο νεαρός είναι ανήλικος.

Χάριν της Ιστορίας, παραπέμπουμε σε παλιότερο δημοσίευμά μας (13.11.2017), όπου ένας εξέχων κληρικός, αρχιμανδρίτης του πανεπιστημιακού ναού της Καπνικαρέας, καθηγητής της Λεοντείου Σχολής και Διευθυντής Νεότητας της Αρχιεπισκοπής (!!!), φερόμενος σε άσχετο δημοσίευμα του Βήματος 36 χρόνια μετά (ΒΗmagazino-14/04/2014, 09:00), ως μέντορας του Αρχιεπισκόπου» (Iερώνυμου Β΄), συνελήφθη από το οργισμένο πλήθος να χειρονομεί σε νεαρό, μέρα μεσημέρι στην πολύκοσμη Ερμού (ΤΑ ΝΕΑ-6.9.’78). Παραπέμπεται στο αυτόφωρο, η δίκη παίρνει αναβολή (κατά τα νεοελληνικά συνήθη) και έκτοτε αγνοείται η τύχη του.

Θεωρούμε πως η παρενόχληση νέων από ευλαβείς ιερωμένους εν μέση οδώ, δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στην Εκκλησία που δυσκολεύεται πολύ να κουκουλώσει την υπόθεση. Δείχνει αδιαφορία του υπαλλήλου για την επιχείρηση που του δίνει ψωμί (παντεσπάνι θα το έλεγε η Μαρία Αντουανέτα) και αυτό δεν είναι σωστό. Ο προκάτοχος του Σεραφείμ Πειραιώς, πνευματικός πατήρ των Αμβροσίου και Χουντόδουλου, κατηγορήθηκε πως παρενοχλούσε, αλλά μακριά από τα αδιάκριτα βλέμματα μέσα στο άδυτο του ιερού, γύρω από την Αγία Τράπεζα, κηδόμενος του κύρους της Εκκλησίας. Είχε επαγγελματική συνείδηση («Έργα και ημέρες του κ. Καλλίνικου», ΤΟ ΒΗΜΑ-ΜΑΡΙΑ ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ 24 Νοεμβρίου 2008, 23:50).
https://www.tovima.gr/2008/11/24/archiv ... allinikoy/

Ο κόσμος είναι κακός και ενίοτε βγαίνουν στη φόρα ακόμα και παρενοχλήσεις κατ’οίκον και μετά τρέχει ο Ιερώνυμος να τα ξελασπώσει («Κάλυψε ο ιερός Ιερώνυμος μητροπολίτη που παρενόχλησε νεαρό;-Πέσαμε από τα σύννεφα»).
https://roides.wordpress.com/2019/06/06/6jun19/

Επίσης επικίνδυνο είναι το ηλεκτρονικό σεξ, που αναγκάζει την Αρχιεπισκοπή να βγάλει ανακοίνωση για δήθεν έρευνα των καταγγελιών, γνωρίζοντας πως κανείς εντεταλμένος (με παχυλές κρατικές απολαβές) να την ελέγχει (π.χ. ριζοσπάστες Αριστεροί ή επαναστάτες κομμουνιστές) δεν θα το κάνει, στη βάση της αλληλεγγύης μεταξύ κατεργαρέων και έτσι το πράγμα θα ξεχαστεί με μικρές αμυχές στο σώμα της Ιερής Υποκρισίας. Τη δουλειά αυτή έχει αναλάβει ο κίτρινος ακροδεξιός Τύπος για τους δικούς του λόγους, που καμία σχέση δεν έχουν με την απόδοση Δικαιοσύνης και με την προστασία παιδιών: (https://roides.wordpress.com/2011/07/28/28jul11/), «Σχετικά με κληρικό της Ι.Αρχιεπισκοπής Αθηνών, για την περίπτωση του οποίου έγινε αναφορά στο πλαίσιο τηλεοπτικής εκπομπής, ο Μακαριώτατος διέταξε την άμεση διενέργεια ένορκης διοικητικής εξέτασης ….» (iaath.gr/, «Ανακοίνωση Γραφείου Τύπου Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, Κυριακή, 10 Ιούλιος 2011 17:01»). Αν μάθατε εσείς που κατέληξε η έρευνα, πείτε το και σε εμάς.

Οι φιλίστορες αναγνώστες μας μπορούν να συνεχίσουν με μελέτη του παρακάτω: «1978: Ο παπάς που πάντρεψε τον Ωνάση, Δ/ντής Νεότητας, συλλαμβάνεται…»
https://roides.wordpress.com/2017/11/13/13nov17/

Εικόνα
https://roides.wordpress.com/2021/02/23/23feb21/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29116
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Φεβ 2021, 20:18

20/02/2021
Μάνη: Στη φυλακή ιερέας για βιασμό 12χρονου παιδιού.


Εικόνα

[γιατί δεν αναφέρεται όνομα;;;]

Ένοχος για τη σεξουαλική κακοποίηση μιας 12χρονης σε χωριό της Ανατολικής Μάνης κρίθηκε ένας 56χρονος ιερέας και το Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο Καλαμάτας τον καταδίκασε σε κάθειρξη 15,5 ετών.


Αντίθετα, ο 67χρονος παππούς της ανήλικης κρίθηκε αθώος για τις σεξουαλικές κατηγορίες που αντιμετώπιζε και ένοχος μόνο για ενδοοικογενειακή βία και επικίνδυνη σωματική βία κατά εξακολούθηση.

Σύμφωνα με το tharrosnews.gr, η υπόθεση βιασμού της 12χρονης είχε συγκλονίσει την Ελλάδα και έπειτα από σχεδόν 15 συνεδριάσεις κεκλεισμένων των θυρών, την Πέμπτη το δικαστήριο εξέδωσε απόφαση.

Η δικαστική απόφαση.
Ειδικότερα, το δικαστήριο έκρινε κατά πλειοψηφία τον 56χρονο ιερέα ένοχο για βιασμό τετελεσμένο κατ’ εξακολούθηση, ένοχο για γενετήσια πράξη με παθούσα που δεν έχει συμπληρώσει τα 12 χρόνια κατ’ εξακολούθηση και ένοχο για κατάχρηση σε ασέλγεια ανηλίκου που δεν έχει συμπληρώσει τα 12 έτη κατ’ εξακολούθηση. Επίσης, κρίθηκε ομόφωνα ένοχος για σωματική βλάβη ανηλίκου.

Συνολικά του επιβλήθηκε κάθειρξη 15 ετών και 6 μηνών, ενώ το δικαστήριο απέρριψε το αίτημα η έφεσή του να έχει αναστέλλουσα δύναμη και έτσι θα οδηγηθεί στις φυλακές.

Ο έτερος κατηγορούμενος, ο 67χρονος παππούς της ανήλικης, κρίθηκε αθώος κατά πλειοψηφία για βιασμό κατ’ εξακολούθηση, γενετήσια πράξη με παθούσα που δεν έχει συμπληρώσει τα 12 χρόνια, κατάχρηση ανηλίκου που δεν έχει συμπληρώσει τα 12 έτη και αιμομιξία κατ’ εξακολούθηση.

Όμως, κρίθηκε ένοχος για ενδοοικογενειακή βία κατ’ εξακολούθηση κατά αδύνατου προσώπου και επικίνδυνη σωματική βλάβη ανηλίκου κατ’ εξακολούθηση και καταδικάσθηκε σε 18 μήνες φυλάκισης με 3ετη αναστολή.
https://www.tanea.gr/2021/02/21/greece/ ... u-paidiou/
https://roides.wordpress.com/2021/02/20/20-2-21/


Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών