Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Φεβ 2021, 21:19

17.02.2021
Κύπρος: Γυναίκα κατήγγειλε σεξουαλική παρενόχληση από Μητροπολίτη.

Εικόνα

Μένει αποσβολωμένη η κυπριακή κοινωνία, από τις αποκαλύψεις για σεξουαλικές παρενοχλήσεις.

Φάκελοι και καταθέσεις στοιβάζονται καθημερινά στα γραφεία του Αρχηγείου Αστυνομίας, με τις διερευνώμενες υποθέσεις του τελευταίου διαστήματος να φτάνουν τις οχτώ.

Εκτός από τον χώρο του αθλητισμού και της πολιτικής, τα νερά ήρθαν να ταράξουν σήμερα καταγγελίες για την Εκκλησία και την Εθνική Φρουρά.

Βεβαίως, σοβαρές είναι και οι καταγγελίες για εργασιακούς χώρους.Αίσθηση προκαλεί η καταγγελία η οποία φέρει γυναίκα να είχε παρενοχληθεί σεξουαλικά από ιερωμένο, όταν ήταν Μητροπολίτης.

Ζητήθηκε μάλιστα ως ντοκουμέντο εκπομπή του ΣΙΓΜΑ, στην οποία είχε εξομολογηθεί τα όσα βίωσε.


https://www.sigmalive.com/news/local/74 ... itropoliti


18.02.2021
Η συγκλονιστική μαρτυρία γυναίκας στο ΣΙΓΜΑ για βιασμό από κληρικό.

Εικόνα

Σοκ προκαλεί η αποκάλυψη που έφερε στο φως το ΣΙΓΜΑ το βράδυ της Τετάρτης 17 Φεβρουαρίου και αφορά παλαιότερη καταγγελία που έγινε και πάλι στο ΣΙΓΜΑ και αφορά καταγγελία για βιασμό γυναίκας από ιερωμένο.

Σύμφωνα με τα όσα αποκάλυψε το ΣΙΓΜΑ στις Τομές στα Γεγονότα το βράδυ της 17ης Φεβρουαρίου 2021 η υπόθεση τότε είχε αποσιωποιηθεί με παρέμβαση του Αρχιεπισκόπου, ωστόσο η γυναίκα επανήλθε τώρα με νέα καταγγελία. Ζητήθηκε μάλιστα ως ντοκουμέντο εκπομπή του ΣΙΓΜΑ, στην οποία είχε εξομολογηθεί τα όσα βίωσε.

Το SigmaLive εντόπισε την επίμαχη εκπομπή «Με την Ελίτα» όπου ακούστηκε η συγκλονιστική αυτή μαρτυρία. Η καταγγελία έγινε τον Οκτώβριο του 2011 στον αέρα της εκπομπής «Με την Ελίτα».

Η γυναίκα κατήγγειλε δημόσια τα όσα έζησε υπό το όνομα «Ελπίδα».

Ακολουθούν αυτούσια τα λόγια της γυναίκας, όπως είχε μιλήσει στην εκπομπή του ΣΙΓΜΑ το 2011.

«Είμαι 28 ετών χωρισμένη 3 χρόνια και έχω ένα κοριτσάκι 5 ετών. Για αρκετά χρόνια είχα μείνει χωρίς δουλειά. Είχα οικονομικά προβλήματα. Όταν παντρεύτηκα, μου έδωσαν ως κληρονομιά ένα βυζαντινό καντηλέρι αξίας. Το είχα στείλει σε κάποιους και μου είπαν ότι ήταν αξίας. Σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να το πουλήσω για να βγω από πάνω οικονομικά. Δεν έκανα καλά σίγουρα... απευθύνθηκα σε ένα ανώτερο κληρικό της περιοχής όπου ζω. Αυτός μου υποσχέθηκε ότι θα το πουλήσει και θα με βοηθήσει να λάβω τα χρήματα.

«Η επικοινωνία έγινε μετά από τηλεφωνικό ραντεβού. Με δέχθηκε και μιλήσαμε περίπου 1 ώρα. Μιλήσαμε και για τη ζωή μου αλλά και για το θέμα που είχα εγώ. Να πουλήσω το καντηλέρι. Ήταν πολύ ευγενικός μαζί μου. Ήρθε στον καναπέ και κάθισε δίπλα μου και μου κρατούσε το χέρι, πολύ ευγενικά. Ένιωσα άνετα, καλά. Όταν του εξήγησα το θέμα, μου είπε ότι θα κάνει τα πάντα.

Το ίδιο βράδυ με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι ήταν πολύ ανήσυχος για εμένα και τη ζωή που περνώ. Μου έλεγε διάφορα... ότι είναι κρίμα να βασανίζομαι τέτοια κοπέλα που είμαι. Τότε η ίδια είπε πως δεν υποψιάστηκε κάτι».

Την επόμενη μέρα όταν ξύπνησε την πήρε τηλέφωνο νωρίς το πρωί και της ζήτησε συνάντηση το απόγευμα.Η ίδια ανησύχησε τότε... «Πήγα το απόγευμα πήρα το καντηλέρι το είδε και το έβαλε στο γραφείο του. Όπως καθόμουν στον καναπέ ήρθε δίπλα μου και κάθισε. Μου είπε μην ανησυχείς θα το πουλήσω σύντομα. Μου είπε ότι θα είναι ο φύλακας άγγελός μου και να μην ανησυχώ για τίποτα.Τότε ένιωσα πραγματικά ότι με φλέρταρε το κατάλαβα απ' το βλέμμα του. Όταν έφυγα και αφού είχα αφήσει το καντηλέρι με πήρε το ίδιο βράδυ τηλέφωνο. Της είπε ότι της πώλησε το καντηλέρι και εγώ χάρηκα.Πρόκειται για ένα σεβαστό ποσό το οποίο θα με έβγαζε απ' τα αδιέξοδα της ζωής. Του είπα 1000 ευχαριστώ.

Ο κληρικός της είπε να περάσει από το γραφείο του για να της δώσει μια μικρή προκαταβολή.

Η ίδια πήγε έπιασε την επιταγή και έλαβε τα λεφτά. Το ίδιο βράδυ την πήρε τηλέφωνο και της είπε «είδες πως σε κανόνισα, ότι είμαι ο φύλακας άγγελός σου;».

Της είπε ότι θα την περίμενε την επόμενη μέρα το απόγευμα στο γραφείο του με μια «έκπληξη». Η ίδια πήγε εκεί υπό καθεστώς φόβου και ο ίδιος της είπε ότι θα έπρεπε να το γιορτάσουν. Της πρότεινε να της βάλει ένα ποτό να πιούν ενώ η ίδια όπως καταγγέλλει του είπε ότι δεν πίνει.

«Παρά τους ενδοιασμούς της, της έβαλε ουίσκι. Όταν τελείωσα το ποτό ένιωσα ότι έχασα τις αισθήσεις μου, ζαλιζόμουν, δεν έβλεπα καλά.

Ήμουν ξαπλωμένη στον καναπέ με κλειστά μάτια. Ήταν λες και κοιμήθηκα για 10 ώρες. Δεν μπορώ να αντιληφθώ πότε άρχισα να βλέπω και να αισθάνομαι.. και σε κάποια φάση είδα από πάνω μου τον ίδιο να με βιάζει με τα ράσα του. Μου έλεγε επανειλημμένα, σου αρέσει;

Όλα έγιναν σε κλάσματα δευτερολέπτου και εγώ τον έσπρωξα πολύ δυνατά, εγώ έπεσα κάτω. Τον έβρισα, έπιασα την τσάντα μου, έβαλα τα παπούτσια μου και δεν ξέρω πως οδήγησα το αμάξι μου και πήγα πίσω στο σπίτι...», είπε στην καταγγελία της η κοπέλα το 2011 στο ΣΙΓΜΑ.


https://www.sigmalive.com/news/local/74 ... VW-pJuoKWc

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Φεβ 2021, 20:30

21/02/2021
Η αβάσταχτη υποκρισία του ΣΥΡΙΖΑ.
Μια απάντηση σε συμπεριφορές που προκαλούν τη νοημοσύνη μας.


Εικόνα

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ένα τεράστιο πρόβλημα. Αδυνατεί να ασκήσει δομική Αντιπολίτευση στη βάση αρχών και αξιών. Πρώτον γιατί δεν τις διαθέτει και δεύτερον η ταύτισή του με συντηρητικές πολιτικές και τυχοδιωκτικά ήθη απαγορεύει κάθε (πραγματική και όχι λεκτική) διαφοροποίηση πάνω σε στρατηγικές υφής ζητήματα. Καταφεύγει σε ευκαιριακή παλιομοδίτικη αντιπολίτευση, με επινοημένες απολίτικες διαφορές, κάνει δηλαδή αυτό που κάποτε η Αριστερά αποκαλούσε «δικομματικό καυγά». Η κυρία Μπεκατώρου άνοιξε τον ασκό του Αιόλου. Σε μια υγιή κοινωνία τόσο μεταχρονολογημένη οδός κάθαρσης δεν θα υπήρχε. Αν λειτουργούσαν η δικαστική εξουσία, η Αστυνομία, η πολιτική και η κοινωνία στη βάση αυτονόητων ηθικών αξιών, δεν υπήρχε περίπτωση συσσώρευσης τόσων θαμμένων υποθέσεων, που άλλωστε είναι πολλοστημόριο του πραγματικού αριθμού, γιατί υπάρχει μια τεράστια μάζα αδικαίωτων θυμάτων χωρίς φωνή.

Άνοιξαν λοιπόν πολλά στόματα και αποκάλυψαν έναν κόσμο ένοχης σιωπής. Που; Στον αθλητισμό και στο θέατρο. Δηλαδή στους χώρους εργασίας, στην ΕΥΠ, στην πρεσβεία της Βενεζουέλας, στα ιερά ορφανοτροφεία, στις φυλακές, στα κρατητήρια, στα Δουνέικα και στις Μανωλάδες, δεν υπάρχει πρόβλημα; Αν πιστέψουμε τον ΣΥΡΙΖΑ που συστηματικά κάνει πως δεν βλέπει και δεν ακούει, δεν υπάρχει. Να διευκρινίσω εδώ πως δεν απαλλάσσω κανένα κόμμα από την κατηγορία της ανοχής, της πολιτικής αβουλίας και της σιωπής, από τη ΝΔ μέχρι και το ΚΚΕ. Όμως από τα δυο αυτά άκρα του δημοκρατικού τόξου, δεν περιμένω τίποτα περισσότερο από αυτό που κάνουν, δηλαδή σχεδόν τίποτα. Το κόμμα της ΝΔ είναι εκ φύσεως και από ιδρύσεως περίπου ταυτισμένο με την Εκκλησία, τη Δικαιοσύνη, την Αστυνομία και την Εργοδοσία.

Το ΚΚΕ είναι ταυτισμένο με την άγρια και άδικη κρατική βία στις χώρες του υπάρξαντος «σοσιαλισμού» και δεν έχει βρει μισή λέξη κυριολεκτικά για να καταδικάσει με σαφήνεια τη φρίκη των στρατοπέδων συγκέντρωσης, των καταδικών χωρίς δίκη, την παραβίαση των πιο στοιχειωδών ελευθεριών. Ο ΣΥΡΙΖΑ υποτίθεται πως εκπροσωπεί τη δημοκρατική Αριστερά, έγινε αξιωματική Αντιπολίτευση δυο φορές και κυβέρνηση για μια σχεδόν 5ετία. Απέδειξε πως είναι ένα τυχοδιωκτικό κόμμα, αδίστακτο στις συνεργασίες του με ακροδεξιούς, με έναν αρχηγό που διαβρώνει στελέχη, μέλη και ψηφοφόρους, σαν έτοιμους από καιρό βέβαια, για να μεταμορφωθούν από την Κίρκη της εξουσίας.

Υπάρχει μια στρατηγική διαφορά μεταξύ της εγκληματικής (όπως φαίνεται) συμπεριφοράς Λιγνάδη και των ασχημιών Κιμούλη-Χαϊκάλη, σε σχέση με την κυβερνητική πολιτική ευθύνη. Η ευσεβής κα Μενδώνη, δεν ήταν δυνατόν και δεν δικαιούται να γνωρίζει (εκτός αν ζούσαμε στη Σοβιετία της Κα Γκε Μπε ή στην Αν.Γερμανία της Στάζι με το γωστό ενδιαφέρον για τις «ζωές των άλλων») τι κάνει ο σκηνοθέτης Λιγνάδης στην κρεβατοκάμαρά του. Αντίθετα ο κ.Τσίπρας που διόρισε σε δυο πολιτικές θέσεις τον κ.Κιμούλη (η συμμετοχή του στην επιτροπή για τη συνταγματική αναθεώρηση κινείται στα πλαίσια του γελοίου, αυτού στο οποίο τόσο πολύ επιρρεπής έχει αποδειχτεί ο αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ) και σε θέση υφυπουργού τον Χαϊκάλη, γνώριζε τον, παγκοίνως γνωστό, ασυμβίβαστο με αριστερές και δημοκρατικές αρχές κακό χαρακτήρα του πρώτου (τον είχε διαγράψει και το ΣΕΗ) και τις απωθητικές συμπεριφορές του δεύτερου, πέρα από τον δεξιό λαϊκισμό που αντιπροσώπευε.

Θέλω να κάνω ένα απλό και πολύ συγκεκριμένο ερώτημα, από τα δεκάδες που θα μπορούσα να θέσω από το χώρο του ιερού σκουπιδοτενεκέ. Ας πάμε νοερά μόνο στη Θεσσαλονίκη, μόνο την περίοδο της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, για να μην γράψω ποστ 200 σελίδων.

Ανακαλώ στη μνήμη μου τρεις περιπτώσεις:

Εικόνα

«Φρίκη: Φέρνουν ανήλικα αγόρια με τρένα από Βουλγαρία» για να κάνουν πιάτσα στη Θεσσαλονίκη» «ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΟΦΙΛΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ»-
https://www.iefimerida.gr/news/200056/f ... piatsa-sti
«σταμάτησε ένα VW Eos μαύρο, που οδηγός του ήταν ένας ιερέας! Φορούσε ράσα κανονικά και ένας τεράστιος χρυσός σταυρός κρεμόταν από τον λαιμό του Αναβόσβησε τα φώτα και βγήκαν τρέχοντας από τη στοά τρία αγοράκια 13-14 ετών. ‘Ισως μάλιστα και μικρότερα! Τα δύο παιδάκια τελικά επιβιβάστηκαν στο αυτοκίνητο και έφυγαν μαζί του!». Tι έπραξε ο μητροπολίτης Άνθιμος; Απολύτως τίποτα. Αγανάκτηση από τον κυβερνητικό τότε ΣΥΡΙΖΑ ή διάθεση για έρευνα δεν εκδηλώθηκε. Κι όμως η είδηση σχεδόν φωτογράφιζε τον κληρικό μέσω του αυτοκινήτου του. Κραυγές αγανάκτησης δεν ακούστηκαν και κανενός νεαρού ηθοποιού δεν «έστριψε το έντερο για αυτή τη μύξα που έχει για πρόσωπο», ο σταυροφόρος (αρχιμανδρίτης;), ίσως γιατί κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να τον εντοπίσει για να δούμε την αγία φάτσα του. Για 13χρονα Βουλγαράκια θα οργιστούμε;.

Εικόνα

«Φθιώτιδα: Και πλημμέλημα και παραγραφή! Στα μαλακά ο ιερέας για την ασέλγεια σε νεαρό»
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... o/2717666/
«Όχι μόνο το Εφετείο μετέτρεψε την κατηγορία από ασέλγεια σε άσεμνες χειρονομίες, αλλά λόγω παραγραφής έπαψε και η ποινική δίωξη του ιερέα. Πρωτόδικα είχε καταδικαστεί σε έξι χρόνια κάθειρξη. Ο ιερέας που κατηγορείτο πως είχε ασελγήσει σε βάρος ενός 20χρονου με νοητική υστέρηση… είχε ασκήσει έφεση και αφέθηκε ελεύθερος. … ο κατηγορούμενος ταξίδευε από την Θεσσαλονίκη προς το Καρπενήσι, όταν σταμάτησε στην Στυλίδα για να ξεκουραστεί. Είδε τον νεαρό και του ζήτησε να τον πάει στο ξενοδοχείο που είχε ήδη κλείσει. Μετά από την προτροπή του ιερέα, ο 20χρονος μπήκε στο αυτοκίνητό του και εκείνος τον πήγε βόλτα στην θάλασσα και στην συνέχεια ασέλγησε σε βάρος του. Ο νεαρός είπε στους γονείς του τι είχε γίνει και εκείνοι ενημέρωσαν την αστυνομία που συνέλαβε τον δράστη. Πάντως ο συνήγορος του θύματος, στην αρχή της δίκης δήλωσε στο δικαστήριο πως ο πελάτης του επιθυμεί να σταματήσει η ποινική δίωξη του ιερέα».

Ο μέχρι τέλους προστατευτικά ανώνυμος αρχιμανδρίτης (το όνομά του είχε γραφτεί μόνο σε ευρυτανικό ειδησεογραφικό ιστότοπο), ήταν Αγιορείτης που υπηρετούσε σε ναό της Θεσσαλονίκης (στον Τύπο είχε δημοσιευθεί το όνομα του ναού). Αν και καταδικασμένος στην πρώτη δίκη συλλειτουργούσε πριν συνεδριάσει το Εφετείο με τον μητροπολίτη Καρπενησίου Γιώργο Ρέμπελο στις 22 Οκτωβρίου 2016, στα εγκαίνια του Αγίου Προκοπίου Παλαιοκατούνας. Καμία εκκλησιαστική αρχή δεν τον είχε αυτονόητα θέσει σε προσωρινή αργία. Αν και στο Εφετείο, που προφανώς είχαν προηγηθεί εξωδικαστικές διευθετήσεις με την οικογένεια του θύματός του, το δικαστήριο δέχθηκε πως έκανε άσεμνες χειρονομίες στον νεαρό, δεν ανακοινώθηκε καμία εκκλησιαστική ποινή από τον κ.Άνθιμο, από το Άγιο Όρος ή από τον μητροπολίτη Λαμίας στο χώρο του οποίου τελέστηκε το αδίκημα ή από την Ι.Σύνοδο. Αγανάκτηση από τον κυβερνητικό τότε ΣΥΡΙΖΑ ή διάθεση για παρέμβαση στην επίμονα παρανομούσα κρατική Εκκλησία που τελικά μάλιστα παρέδωσε άσπιλο στους ναούς, στις εξομολογήσεις και στα Κατηχητικά σχολεία, έναν με δευτεροβάθμια δικαστική βούλα ασέμνως χειρονομούντα σε νέο που δεν μπορούσε να υπερασπιστεί τον εαυτό του, δεν εκδηλώθηκε.

Εικόνα

« «Καθαρός» ο Άνθιμος για την Υπόθεση Βιασμού Ανηλίκου στο Παπάφειο»
https://www.vice.com/el/article/vvgbem/ ... u-papafeio
«Ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης απαλλάσσεται από την κατηγορία ότι συγκάλυψε υπόθεση βιασμού στο ορφανοτροφείο…. στο σκεπτικό της απόφασης για την ομερτά στο ίδρυμα της Θεσσαλονίκης, φέρεται να σημειώνεται ότι δεν ήταν απαραίτητο, λόγω της φύσης της υπόθεσης και την εμπλοκή ανηλίκων, να ενημερωθούν οι διωκτικές και δικαστικές αρχές για το περιστατικό βιασμού!». Δηλαδή δεν υπάρχουν ευθύνες για ένα ανήλικο ορφανό που αφέθηκε απροστάτευτο από τους υπεύθυνους, ούτε για το άλλο ανήλικο που αφέθηκε ακαθοδήγητο στην ανάπτυξη και εκδήλωση καταστρεπτικών παθών. Αγανάκτηση από τον τότε κυβερνητικό ΣΥΡΙΖΑ ή διάθεση για θεσμοθέτηση αυστηρών κρατικών ελέγχων και σύγχρονων προληπτικών παιδαγωγικών μεθόδων στα ιερά ιδρύματα ανηλίκων δεν εκδηλώθηκε.
https://roides.wordpress.com/2021/02/21/21feb21/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Φεβ 2021, 21:08

25/02/2021
Κύπρος: Τρεις γυναίκες, (η μια ήταν ορφανή 16χρονη) καταγγέλλουν πρώην μητροπολίτη.
Ο Αρχιεπίσκοπος καταγγέλλεται για συγκάλυψη.


Εικόνα

O κρότος της βόμβας Μπεκατώρου ακούστηκε μέχρι την Κύπρο, όπου άνοιξαν κλειστά στόματα: «Σπάει τη σιωπή 25 χρόνια μετά καταγγέλλει τον πρώην Μητροπολίτη-“Νιώθω αηδία”»
https://www.reporter.com.cy/police/arti ... otho-aidia
Οι εφημερίδες της Κύπρου βοούν και όλοι αναφέρονται σε πρώην μητροπολίτη χωρίς να τον κατονομάζουν (ο κόσμος το ‘χει τούμπανο). Η γυναίκα που ήταν έγγαμη και 25 χρονών όταν δέχτηκε τις αισχρές επιθέσεις του δεσπότη, ενοχοποιεί και τον Αρχιεπίσκοπο Χρυσής Αυγής (για την ακρίβεια του αδελφικού της ΕΛΑΜ), ιερών Τραπεζών και Μανώλη Γλέζου (https://roides.wordpress.com/2013/03/27/27mar13/) Χρυσόστομο για συγκάλυψη: «Ο Αρχιεπίσκοπος κατέθεσε στην Αστυνομία για την υπόθεση του ανώτερου κληρικού που κατηγορείται για βιασμό (https://politis.com.cy/politis-news/kyp ... ia-viasmo/)… αφού η γυναίκα που κατήγγειλε το βιασμό της από τον κληρικό είχε ενημερώσει τον Αρχιεπίσκοπο για την υπόθεση το 2011 χωρίς εντούτοις να λάβει η Αρχιεπισκοπή οποιαδήποτε μέτρα εναντίον του». Στο μεταξύ προέκυψε και «Τρίτη καταγγελία…νιώθω αηδία» (https://www.sigmalive.com/news/local/74 ... otho-aidia).

Οι σχετικές περιγραφές της συμπεριφοράς του δεσπότη είναι αηδιαστικές, όποιος αντέχει μπορεί να τις διαβάσει αλλά υπάρχουν τρία ακόμη επιβαρυντικά στοιχεία. Η αποσιώπηση έγινε παρά τη μεγάλη δημοσιότητα που είχε πάρει η καταγγελία το 2011 (Οκτώβρη, στη ραδιοφωνική εκπομπή «Με την Ελίτα»), οι κατηγορίες μιας τότε ανήλικης (16χρονης) που ήλθαν τώρα στο φως, με το επιπλέον επιβαρυντικό στοιχείο της εκμετάλλευσης της οικονομικής ανάγκης του κοριτσιού που είχε χάσει πρόσφατα τον πατέρα της, μέθοδος που σταθερά μετέρχεται η Εκκλησία για να ασκήσει την κάθε μορφής επιρροή της: «Μαρτυρία γυναίκας στον «Π» για τον σάτυρο υψηλόβαθμο κληρικό: Είχε επιχειρήσει να βιάσει και 16χρονη ο ιερωμένος».
https://politis.com.cy/politis-news/kyp ... ieromenos/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Φεβ 2021, 21:09

Εικόνα
https://city.sigmalive.com/article/2015 ... tai-viral/

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΗΛΙΑΔΗ, 22/02/2021 «Είναι η ίδια γυναίκα που είχε μιλήσει το 2011 στην Ελίτα Μιχαηλίδου (ΣΙΓΜΑ) για βιασμό της από ανώτερο κληρικό…….. Δεύτερη γυναίκα που είχε υποστεί σεξουαλική παρενόχληση από τον ίδιο ιερωμένο μίλησε στον «Π» μετά από μεσολάβηση της Ελίτας Μιχαηλίδου, όταν της είπε ότι δεν θέλει να πάει στην Αστυνομία για προσωπικούς λόγους, αλλά και λόγους που έχουν να κάνουν με έλλειψη εμπιστοσύνης και διαρροές ονομάτων, καταθέσεων κ.λπ. Δεν έχουν σημασία οι ερωτήσεις, γι’ αυτό παραθέτουμε μόνο τη διήγηση της γυναίκας, για την οποία κατέχουμε πλήρες ονοματεπώνυμο και στοιχεία της ταυτότητάς της,…….

Όλα ξεκίνησαν όταν πέθανε ο παπάς μου. Ο παπάς μου πέθανε τον Σεπτέμβριο του 1981. Μετά από μεγάλη ταλαιπωρία με την υγεία του, πέθανε νεότατος 49 χρονών. Ήμασταν σε μια γειτονιά που ο ένας ήξερε τον άλλον τότε. Στη γειτονιά μας ήταν ένας πολύ καλός άνθρωπος, που ήταν τότε και μες στην εκκλησιαστική επιτροπή της ZZZZ. Αυτός ο επίτροπος, ο κ. ΧΧΧΧ, ήρθε και βρήκε τη μάμμα μου, περίπου έναν μήνα μετά που πέθανε ο παπάς μου, και της είπε, η ZZZZ κάθε χρόνο δίνει ένα ποσό, κάπου 200 λίρες σε ένα ορφανό. Και εγώ εισηγήθηκα να πάει η μιτσιά σου η κόρη. Τότε πήγαινα σχολείο εγώ. Άκουσα τον. Είπα της μάμμας μου όχι δεν θέλω, εγώ δεν πάω. Δεν μου άρεσε ποτέ μου να μου δίνει ο άλλος κάτι, δεν το είχα συνήθειο. Με έπιασε με το καλό ο κ. ΧΧΧΧ, ‘δεν πειράζει μάνα μου, να πας, αγοράζεις και τα βιβλία σου, κάνεις ιδιαίτερα’. Για να μην τα πολυλογώ, με έπεισαν. Είπε μας ο κ. ΧΧΧΧ ότι θα σας πω πότε θα μου πει (ο ανώτερος κληρικός) ότι θα πας και είπα οκ»…… Τον ηχογράφησε ο γαμπρός μου. Της έλεγε γλυκόλογα -νόμιζε ότι ήμουν εγώ- και ‘μαζί μου θα περάσεις ωραία και θα βγάλεις και πολλά’ και, και και… Και ο γαμπρός μου την πήρε τότε την κασέτα σε μια εφημερίδα, αλλά του είπαν ότι δεν είναι ατράνταχτο στοιχείο για το δικαστήριο….».

Εικόνα
Ο κ. Αρχιεπίσκοπος έχει πισίνα στην ταράτσα της Αρχιεπισκοπής.

«… ‘Είναι κοινό μυστικό στους κόλπους της εκκλησίας τέτοιες υποθέσεις’, ανέφερε μιλώντας στην κρατική τηλεόραση, ο θεολόγος Θεόδωρος Κυριάκου. Όπως υποστήριξε ήταν γνωστό για παράδειγμα πως ‘μοναχοί είχαν φιλενάδες. Υπήρχαν και κάποιοι που είχαν παιδιά, Επισκόποι κλπ. Μια μεγάλη γενιά μοναχών που έγιναν μετά Επισκόποι έμπαιναν στους κόλπους της Εκκλησίας για λόγους επιβίωσης…Ο υπό κατηγορία Επίσκοπος, προέρχεται από εκείνη την εποχή, την εποχή του κοσμικού κληρικού, που ήθελε όλες τις ανέσεις του …’. Όπως ανέφερε αυτό ήταν ένα από τα προβλήματα στην Κύπρο στο χώρο της Ιεραρχίας. ‘Μου έρχεται στο μυαλό μόνο μία λέξη. Παρακμή. Στην Κύπρο είμαστε στα όρια της παρακμής που αγγίζει όλες τις πτυχές της ζωής’…» (reporter.com/cy-Police Reporter-24/02/2021 08:23).

Ποιος είναι ο πρώην μητροπολίτης; Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι στην Κύπρο; Υπάρχει εν ζωή μόνο ένας πρώην μητροπολίτης, που παραιτήθηκε το 2019 [«οι λόγοι που τον ώθησαν στην απόφαση αυτή είναι η μεγάλη του αγάπη προς το ποίμνιό του και η αίσθησή του ότι εξασθενούν οι δυνάμεις του….ο Αρχιεπίσκοπος …τον συνεχάρη για την ενέργειά του η οποία…δείχνει αρετή τεραστίων διαστάσεων. Τον ευχαρίστησε… για την πολυετή και πολύτιμη προσφορά του …Η Ι. Σύνοδος αποφάσισε να τον τιμήσει με το χρυσό μετάλλιο του Αποστόλου Βαρνάβα…» (Απ.Τομαράς-kathimerini.com.cy, 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019 – 14:21)].

Ο ίδιος το λέει σε συνέντευξή του (βλ.παρακάτω) πως δεν υπάρχει άλλος. Όσο κι αν έψαξα στο google δεν βρήκα άλλον πρώην μητροπολίτη εν ζωή, άλλωστε το νησί είναι μικρό και οι μητροπολίτες του όλοι κι όλοι εννιά. Τότε προς τι η αποσιώπηση του ονόματός του; Όλοι στο νησί ξέρουν ποιον εννοούν τα ρεπορτάζ κι αυτός κάνει πως δεν ακούει, αντί να βγει και να υπερασπιστεί τον εαυτό του, την Εκκλησία και τους πιστούς από το σκάνδαλο που «έρχεται δι’αυτού». Αλλά και δεύτερος αν υπήρχε, θα έπρεπε να αναφερόταν ο καταγγελλόμενος για να μην θίγεται άδικα ο άλλος. Τεράστια συλλογική υποκρισία αντάξια θεατρικής φαρσοκωμωδίας: «Ο τέως Μητροπολίτης Κιτίου» (https://www.reporter.com.cy/local-news/article/523853/). «Απαντήσεις στη μεγάλη σεναριολογία που αναπτύχθηκε από την ημέρα που έγινε γνωστό ότι θα παραιτηθεί κι’ έπειτα, για τους πραγματικούς λόγους που φεύγει, δίνει μέσω συνέντευξης που παραχώρησε στον REPORTER, ο τέως Μητροπολίτης Κιτίου Χρυσόστομος (σημ.Λ: φωτ.1, με τον όσιο Εφραίμ Βατοπεδινό). Η απόφασή του, είχε ξαφνιάσει πολλούς, καθώς είναι η πρώτη φορά στα εκκλησιαστικά δρώμενα που υποβάλλεται παραίτηση Αρχιερέα, τουλάχιστον στη σύγχρονη ιστορία της Εκκλησίας της Κύπρου.

Όπως ο ίδιος ο τέως Κιτίου δήλωσε στον REPORTER, δεν είναι η πρώτη φορά στην εκκλησιαστική ιστορία που έχουμε παραίτηση, αλλά αυτό είχε συμβεί και πριν από πάρα πολλά χρόνια…». Η δεύτερη περίπτωση παραίτησης, που αναφέρει χωρίς να τον κατονομάζει ο δεσπότης, είναι ο μακαρίτης (+2006) πρώην Λεμεσού Χρύσανθος, που είχε παραιτηθεί πριν 21 χρόνια, ο μαφιόζος δεσπότης που παραιτήθηκε το 1998 κάτω από το βάρος μεγάλου οικονομικού σκανδάλου, φίλος και προστάτης (https://www.tanea.gr/2005/02/11/greece/ ... tin-kypro/), του ακραία διεφθαρμένου και σκανδαλωδώς προστατευόμενου των Χουντόδουλου-Ιερώνυμου (μέχρι και σήμερα) ατιμώρητου διαβόητου αρχιμανδρίτη Γιοσάκη (https://www.dikastiko.gr/egklhma/%cf%83 ... %bf%cf%83/).

Αν όντως είναι ο πρώην Κιτίου ο καταγγελλόμενος, φαίνεται πως Εωσφόρος στοχοποίησε την Μητρόπολη Κιτίου. Μετά το χτύπημά του με κορωνοϊό στον νυν δεσπότη άγιο Νεκτάριο, αποκάλυψε (ή κατασκεύασε δόλια) και τις (όπως καταγγέλθηκαν) ποινικά και εκκλησιαστικά ένοχες φερόμενες ως ερωτοδουλειές του πρώην δεσπότη Χρυσόστομου (φωτ.1 με τον όσιο Εφραίμ Βατοπεδινό) και τα κουκουλώματα του πάντα προκλητικού Κύπριου Αρχιεπισκόπου [βλ. «9+1 μεγάλες στιγμές του Αρχιεπισκόπου» (https://avant-garde.com.cy/articles/nea ... -eyrogison), «Αρχιεπίσκοπος: Είπα στον Πρόεδρο να σταματήσουμε όλοι να κλέβουμε, βάζω και τον εαυτό μου μέσα» (https://politis.com.cy/politis-news/kyp ... episkopos/)]. Θα τιμωρηθούν οι δυο Αρχιερείς; Πολύ αμφιβάλλω.
https://roides.wordpress.com/2021/02/25/25feb21/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Μαρ 2021, 20:02

27/02/2021
Ο επικοινωνιολόγος του Χριστόδουλου εκθέτει τη συγκάλυψη ιερών σεξουαλικών εγκλημάτων.
Στην Αρχιεπισκοπή της Αθήνας και στην Κύπρο.


Εικόνα
Από παλαιότερη υπόθεση που (ευτυχώς) κηρύχτηκε ανυπόστατη από την αδέκαστη και άγρυπνη ελληνική Δικαιοσύνη.
https://www.documentonews.gr/article/h- ... ea-flwridh

Ένας ιερωμένος της Αρχιεπισκοπής Αθήνας, συνελήφθη πριν λίγες ημέρες από αστυνομική κάμερανα χειρονομεί αισχρά μέσα σε έρημο δρόμο («ασέλγεια» το ονόμασαν στο astynomiko/gr), πάνω σε φτωχό μετανάστη ή πρόσφυγα νεαρό (ανήλικο;) και το βίντεο έγινε ανάρπαστο στο διαδίκτυο. Ταυτόχρονα ένας «πρώην μητροπολίτης» στην Κύπρο (κατά πάσαν πιθανότητα ο μη κατονομαζόμενος Άγιος πρώην Κιτίου, ο μόνος πρώην μητροπολίτης του νησιού) καταγγέλθηκε από τρεις γυναίκες (η μια όταν έπεσε θύμα του ήταν 16χρονη ορφανή) για παρενοχλήσεις και βιασμό ή απόπειρα βιασμού, ενώ παράλληλα ο Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Χρυσόστομος Β΄, καταγγέλλεται για συγκάλυψη της πρώτης καταγγελίας που είχε διατυπωθεί σε τηλεοπτική συνέντευξη το 2011, την οποία η Εκκλησία, η Δικαιοσύνη και τα κόμματα τα Κύπρου, δεν μπόρεσαν δυστυχώς (λόγω φόρτου εργασίας) να δουν. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Χρυσόστομος Β΄της Κύπρου, είχε υμνήσει τον δεσπότη ως παράδειγμα αρετής το 2019, όταν παραιτήθηκε λόγω ηλικίας και υγείας και η Σύνοδος τον παρασημοφόρησε, αν και όλοι τους γνώριζαν.

Εικόνα

Ο ευλαβέστατος Σωτήριος Τζούμας, που έχει συκοφαντηθεί αδίκως από δυνάμεις του Σκότους (http://hotdoc.gr/article/o-epikoinwniol ... tis-siroi/), πολιτευτής Α΄ Πειραιώς της ΝΔ (επί Καραμανλή Β΄), :lol: ανήκοντας (ως ένας από τους ελάχιστους εναπομείναντες σταθερούς χριστοδουλικούς) στην (ήπια) αντιπολίτευση κατά του Ιερώνυμου Β΄, στην ιστοσελίδα του «Eξάψαλμος» κατήγγειλε τις διαφαινόμενες προθέσεις αρχιεπισκοπικής συγκάλυψης, παρά τη δημοσιότητα που έχουν πάρει και οι δυο υποθέσεις. Αυτή της Αθήνας βέβαια έχει δημοσιοποιηθεί κυρίως διαδικτυακά, αφού τη σνομπάρουν ακόμη και τα επαναστατικά έντυπα «Αυγή» και ο «Ριζοσπάστης», για να μην επιδεινωθεί η δύσκολη θέση του Αρχιεπισκόπου που παριστάνει τον ανήξερο.

Παραθέτω απόσπασμα του δημοσιεύματος, παραπέμποντας με σύνδεσμο στο πλήρες άρθρο, όπου εισαγωγικά ο κ.Τζούμας, κάνοντας το μαύρο άσπρο, αποπειράται το ξέπλυμα του Χουντόδουλου από τη θύελλα του 2004-2005. που ονομάστηκε «τσουνάμι» και έσκασε απρόβλεπτα και ανεξέλεγκτα με αφορμή το ιερό παραδικαστικό κύκλωμα, εξευτελίζοντας την Εκκλησία, η οποία διασώθηκε όταν έπεσε απότομα πέπλος σιωπής, πιθανότατα με επενέργεια του Αγίου Πνεύματος (https://www.tanea.gr/2005/02/05/greece/ ... istodoylo/). Το άρθρο του κ.Τζούμα, μέσα στον κυνισμό του, αποκαλύπτει, ιδιαίτερα στον επίλογό του, έναν κόσμο συνενοχής, έναν κόσμο συγκαλύψεων και σαλπίζει αγωνιώδες σήμα κινδύνου για να σωθεί η Εκκλησία Α.Ε., καλώντας την να πετάξει την εκτεθειμένη σαβούρα στη θάλασσα και να συμμαζέψει τώρα που υπάρχει ο κίνδυνος τους ακόμη κρυφούς αλλά ασυμμάζευτους κληρικούς. Γράφοντας λες και θα τον διαβάσουν μόνο οι μυημένοι, αφ’ενός εγγράφει υποθήκες («Εγώ σας τα ‘λεγα»), αφ’ετέρου εκθέτει τον Ιερώνυμο Β΄:
https://www.exapsalmos.gr/2021/02/25/ei ... -tsounami/

«Θα τιμωρηθεί παραδειγματικά ο κληρικός που πρωταγωνιστεί στο άθλιο βίντεο που έγινε viral; «….Ένας ιερέας της Αρχιεπισκοπής όνομα και πράμα, (γνωστός για τις επιδόσεις του από το παρελθόν) εικονίζεται να προβαίνει σε απαράδεκτη πράξη προς νεαρό μελαμψό… Πακιστανό μάλλον. Και αφού ολοκληρώνει την αποτρόπαιη πράξη χωρίζουν οι δρόμοι τους και αυτός ο χυδαίος βάζει το χέρι στη μύτη για να μυρίσει τα έργα των χειρών του ο κόπρος! Έχει γίνει χαμός με αυτό το βίντεο. Επαναλαμβάνω ότι διακινείται και μεταξύ παιδιών-μαθητών τα οποία γελούν με την κατάντια του ιερέως και τον σιχτιρίζουν! Ο εν λόγω ιερωμένος (ουστ απο δω!) έμαθα ότι εκλήθη στην Αρχιεπισκοπή για …εξηγήσεις(!) και είπε, λέει, ότι δεν αναγνωρίζει τον εαυτό του σε αυτό… και δεν ξέρει ποιος είναι και να τον αφήσουν ήσυχο. Και ασφαλώς, αφέθηκε «ήσυχος» για να συνεχίσει προφανώς το …θεάρεστο έργο του! (συγχώρα με Θεέ μου!) Δηλαδή ο ελεεινός αυτός τύπος που τον αναγνώρισαν όλοι οι συνάδελφοι του ιερείς αλλά και όσοι τον γνωρίζουν να επιδίδεται δημοσίως μέσα στο δρόμο στις αρρωστημένες ορέξεις του, ο ίδιος δεν «αναγνωρίζει» λέει τον εαυτό του…..Δεν ξέρω αν το θέμα ανοίξει εκ νέου από την Αρχιεπισκοπή , αλλά η πρώτη αντίδραση (κουκούλωμα λέγεται) δεν μας βρίσκει σύμφωνους.

Εικόνα
Πρώην Πρόεδρος Αρείου Πάγου, επικεφαλής της αδέκαστης ελληνικής Δικαιοσύνης. :011:

Μη προκαλούμε κι άλλο την οργή του Θεού! Και ας μην εκνευρίζουμε άλλο τον κόσμο που θρησκεύεται. Αρκετά έχει απομακρυνθεί από την Εκκλησία λόγω κορονοϊού. Ας ομολογήσουμε το «ημάρτομεν, ηνομήσαμεν»! Ας δεχθούμε ότι πήραμε τη ζωή μας λάθος και ας κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα. Ποτέ δεν είναι αργά! Και να τιμωρηθεί παραδειγματικά ο ένοχος που κάνει μέσα στο δρόμο τέτοια εγκλήματα αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Και έρχομαι και στο άλλο θέμα των ημερών με επίκεντρο πάλι την Εκκλησία. Οι εφημερίδες αποκάλυψαν πως ανώτατος κληρικός στην Κύπρο είναι ένοχος για ανήθικες πράξεις προς γυναίκες. Μάλιστα ο αθεόφοβος ερωτύλος αποπειράθηκε προ ετών να βιάσει και ένα κορίτσι σε ηλικία 16 ετών. Η Κύπρος είναι ανάστατη. Όλοι ξέρουν ποιος είναι αλλά ακόμη δεν έχουν αποκαλύψει το όνομα του. Ο Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Χρυσόστομος έδωσε τις εξηγήσεις που έπρεπε προς την αστυνομία η οποία ερευνά το θέμα μετά τις επώνυμες καταγγελίες και όπως μάθαμε από έγκυρες πηγές έδωσε πολύ διαφωτιστικές πληροφορίες. Όλα αυτά δημιουργούν μια πολύ αρνητική περιρρέουσα ατμόσφαιρα για τον εκκλησιαστικό χώρο , η οποία αν φουντώσει με πραγματικά ή πλαστά περιστατικά θα προκληθεί ένα νέο τσουνάμι το οποίο στο πέρασμα του αυτή τη φορά θα σαρώσει τα πάντα και δεν θα αφήσει τίποτα όρθιο…..

Γι΄αυτό καλό θα είναι να είναι οι κληρικοί μας διπλά προσεκτικοί. Πρέπει να περνούν από έλεγχο κάθε τους κίνηση και να μην εμπιστεύονται αυτούς που τους προσεγγίζουν αν δεν τους γνωρίζουν. Όσοι μάλιστα επιδίδεστε σε τέτοιες δραστηριότητες -λίγο πολύ γνωστοί στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ – και αδιαφορείτε γιατί έχετε … «μπάρμπα» Ιεράρχη, μην εφησυχάζετε. Όταν ξεσπάσει το κακό κανείς δεν θα μπορεί να σας σώσει από τα δόντια του λύκου. Αν και πολύ φοβάμαι ότι και ο … «μπάρμπας» για να γλυτώσει και ο ίδιος την κατακραυγή θα κάνει ότι δεν σας γνωρίζει! Επομένως κρούουμε τον κώδωνα του κινδύνου και απευθύνουμε έκκληση για αυτοσυγκράτηση μέχρι να περάσουμε αυτή τη δύσκολη περίοδο που κάποιοι θέλουν να μετατρέψουν την Εκκλησία και τους ευάλωτους κληρικούς μας σε «Ιφιγένεια»του συστήματος. Οι καιροί ου μενετοί! Και αυτά που έρχονται θα μας αφήσουν άφωνους!».
https://roides.wordpress.com/2021/02/27/27feb21/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Μαρ 2021, 21:30

1 Μαρτίου, 2021
Νεαρός κατήγγειλε μοναχό για σεξουαλική παρενόχληση στην Κύπρο.

Εικόνα

Καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση στους κόλπους τους εκκλησίας είδε πρόσφατα το φως την δημοσιότητας στην Κύπρο.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Πολίτης, ένας 27χρονος κατήγγειλε στην αστυνομία την συστηματική του παρενόχληση από μοναχό, από την ηλικία των 12 ετών και σχεδόν για 10 συνεχόμενα χρόνια. Ειδικότερα, πρόκειται για Κύπριο μοναχό, που ζει σε μοναστήρι στην Ελλάδα, και ο οποίος επισκέπτεται την Κύπρο κατά διαστήματα, εδώ και πολλά χρόνια, και εξομολογεί μικρούς και μεγάλους κατ’ οίκον.

Ακολουθεί η συγκλονιστική του συνέντευξη στον Politis.com.cy:
«Σήμερα είμαι 27 χρόνων. Οι πρώτες μου μνήμες από αυτόν τον άνθρωπο είναι από τα εννέα μου χρόνια. Ήταν βασικά ο πνευματικός της οικογένειάς μου. Ναι, είναι πολύ θρησκευόμενη η οικογένειά μου, ήταν ο πνευματικός των γονιών μου, και στη συνέχεια και εμάς των παιδιών. Είναι Κύπριος, ήταν στο Άγιο Όρος και, πριν από 16 χρόνια περίπου, πήγε σε μοναστήρι στην Ελλάδα, όπου ζει μέχρι σήμερα. Επισκέπτεται συχνά την Κύπρο, έχει πολλές και ισχυρές διασυνδέσεις στη Λεμεσό. Έχει ακόλουθους -έτσι λέγονται οι φανατικοί πιστοί που τον ακολουθούν- και πηγαίνει στα σπίτια τους και τους εξομολογεί. Έχει πολλά πνευματικοπαίδια. Δηλαδή, πάει σε πολλά σπίτια και εξομολογεί. Μέχρι σήμερα. Μας επισκεπτόταν και εμάς, μια-δυο φορές τον χρόνο, ή πηγαίναμε στην Ελλάδα, στο μοναστήρι, για να τον συναντήσουμε».

Ήθελε λεπτομέρειες.
«Οι πρώτες μνήμες μου αναφορικά με τη σεξουαλική παρενόχληση είναι από τα 12 μου χρόνια, όταν άρχισε να με εξομολογεί. Ερχόταν στο σπίτι μας στην Κύπρο, και με εξομολογούσε στο δωμάτιό μου, σε πολλά ιδιωτικό χώρο. Αυτό συνέβαινε μια με δυο φορές τον χρόνο και κατά τη διάρκεια της εξομολόγησης, μετά τις τυπικότητες -πώς πάει το σχολείο, πώς είσαι κ.λπ.- το θέμα πήγαινε πάντα σε σεξουαλικού τύπου ερωτήσεις. Συγκεκριμένα, με ρωτούσε πότε αυνανίζομαι, κάθε πόσο, πού, τι σκέφτομαι όταν αυνανίζομαι, αν βλέπω πορνό, εάν έχω αγόρι και ομοφυλοφιλικές τάσεις, αν αυνανίζομαι με φίλους. Για τούτες ούλλες τις ερωτήσεις δεν ήθελε σύντομη απάντηση. Ζητούσε να μάθει λεπτομέρειες για τις πράξεις. Διήγηση, περιγραφή. Δεν ήταν ερώτηση-απάντηση και να τελειώνει εκεί η συζήτηση. Έβλεπα το στόμα του και καταλάβαινα ότι ένιωθε ικανοποίηση, ηδονή. Με παρενόχλησε σεξουαλικά και στην Ελλάδα. Ναι, συνέβη 3-4 φορές, τότε που τον επισκεπτόμασταν οικογενειακώς και εξομολογούμασταν κιόλας, ο καθένας μόνος του, σε κελί ή και στο γραφείο του».

Για μια δεκαετία.

«Και δεν ήταν μόνον λεκτικό όλο τούτο το πράγμα, δεν ήταν μόνον ερωτήσεις, αλλά είχε και σωματικό μέρος. Ήταν τρία πράγματα η σωματική παρενόχληση. Κατά τη διάρκεια της εξομολόγησης, ήταν τόσο κοντά μου, που αγγίζονταν τα γόνατά μας, τόσο κοντά. Ναι, το επεδίωκε να κάθεται τόσο πολύ κοντά μου, ήθελε να με αγγίζει, να έχει φυσική επαφή μαζί μου. Μετά το τέλος της εξομολόγησης ερχόταν και με αγκάλιαζε πάρα πολύ σφικτά, για αρκετή ώρα, χωρίς τη συναίνεσή μου, χωρίς να με ρωτήσει, χωρίς εγώ να κάμω κάποια κίνηση που να δείχνω ότι δέχομαι να με αγκαλιάζει. Και με φιλούσε και στο στόμα με την αγκαλιά. Με φιλί διαρκείας, δεν ήταν πεταχτό φιλί. Και μου έλεγε πόσο με αγαπά, πόσο με πεθύμησε, να μιλούμε πιο συχνά. Με φώναζε @@@ούι του. Ενόσω με αγκάλιαζε ένιωθα το πέος του ερεθισμένο. Ήμουν μόνον 12 χρόνων και αυτό κράτησε σχεδόν μια δεκαετία, μέχρι τα 21 μου».

Σχεδόν άγιος.
«Όποτε μάθαινα ότι θα μας επισκεφθεί, ένιωθα εξαιρετικά άβολα, δεν ήθελα να τον δω, και την ίδια στιγμή όμως, επειδή ήταν τόσο θρησκόληπτη η οικογένειά μου, δεν μπορούσα να πω όχι σε τούτο τον άνθρωπο που οι γονείς μου θεωρούσαν σχεδόν άγιο. Δεν μπορούσα να πάω κόντρα σε εκείνο που πίστευαν οι γονείς μου. Ένιωθα ότι ήταν κάτι που έπρεπε να περάσω, επειδή δεν έμαθα κάτι άλλο, νόμιζα ότι ίσως τούτο να είναι εξομολόγηση. Σκεφτόμουν ότι ίσως αυτός ήταν ο τρόπος να βάλει κάποιον στον σωστό δρόμο, ότι ήταν κάτι σαν σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Ένιωθα και πάρα πολύ ντροπή για τούτα όλα που γίνονταν, και δεν ήξερα πώς να τα εκφράσω, δεν είχα σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, μηδέν στο σχολείο και στην οικογένεια. Δεν ήξερα να αναγνωρίσω, πρώτα απ’ όλα, τι ήταν τούτο που γινόταν, έστω κι αν ένιωθα μέσα μου ότι ήταν κάτι λάθος, κάτι που με έκανε να νιώθω άσχημα. Από τη μια εκφραζόταν εναντίον της ομοφυλοφιλίας και από την άλλη ένας άνδρας μού έκανε εμένα, ενός άνδρα, αυτές τις πράξεις. Ένιωθα τούτη τη σύγκρουση. Ένιωθα ότι θιγόταν ο ανδρισμός μου. Δεν ήξερα να πω ότι αυτό το πράγμα είναι σεξουαλική παρενόχληση ή κάτι που δεν είναι επιτρεπτό. Ειδικοί μου έχουν πει ότι είναι στα όρια της σεξουαλικής κακοποίησης».

Ήμουν ράκος.
«Όχι, δεν μίλησα στους γονείς μου τότε. Έχει σταματήσει πλέον παντελώς να μας επισκέπτεται εδώ και δύο χρόνια, όταν αποφάσισα να μιλήσω ξεκάθαρα και το είπα στους γονείς μου και την τότε κοπέλα μου. Η φίλη μου σοκαρίστηκε μόλις άκουσε την ιστορία, ήμασταν μαζί ήδη έναν χρόνο. Εκείνη με προέτρεψε να τον καταγγείλω στην Αστυνομία, αλλά όλο αυτό είχε επιπτώσεις στη σχέση μας. Επηρεάστηκα ψυχολογικά, ήμουν πολύ αναστατωμένος. Και από το 2019 μέχρι πρόσφατα, προσπαθούσα να επικοινωνήσω με τούτο τον άνθρωπο, να τον ρωτήσω «γιατί μου το έκανες, γιατί έκαμες αυτά τα πράγματα», ήθελα να πάρω εξηγήσεις. Έκανα πάρα πολλές προσπάθειες. Αλλά, από τη στιγμή που μίλησα, αυτός εξαφανίστηκε. Το καλοκαίρι του 2020 αποφάσισα και πήγα σε ψυχολόγο, και ακόμα πάω. Ήμουν ψυχολογικά ράκος. Τις λίγες φορές που κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί του και να του ζητήσω εξηγήσεις, με χλεύαζε, δικαιολογούσε τις πράξεις του και μου έλεγε ότι επιτρέπονται αυτά τα πράγματα στην εξομολόγηση και ότι ήθελε το καλό μου».

Δημόσιος κίνδυνος.
«Τον Μάιο του 2020 του έστειλα με viber ένα μεγάλο μήνυμα, λέγοντάς του τι έγινε, πώς με επηρέασε και ζητώντας βασικά εξηγήσεις. Επίσης, επεδίωκα συνάντηση μαζί του για πολλούς μήνες, γιατί ακόμα πίστευα στην καλοσύνη των ανθρώπων, δηλαδή ότι μπορούν να πουν συγγνώμη εάν αναγνωρίσουν το λάθος τους, να εξηγήσουν τις πράξεις τους. Δεν είχα καμία ανταπόκριση. Τις λίγες φορές που του μίλησα είτε με χλεύαζε είτε δικαιολογούσε τις πράξεις του είτε απέφευγε να γίνει συζήτηση. Πήγα και μια φορά στην Ελλάδα να τον βρω, γιατί ένιωθα αυτή την ανάγκη μέσα μου, να του τα πω πρόσωπο με πρόσωπο. Επειδή δεν είχα καμία ανταπόκριση από τον ίδιο, και θεωρώντας τον δημόσιο κίνδυνο, ενημέρωσα τον πιο ψηλά στην ιεραρχία, τον μητροπολίτη ΧΧΧΧ (περιοχή), τον Αύγουστο του 2020. Και από τον μητροπολίτη έτυχα της ίδιας αντιμετώπισης. Μετά από την επιμονή μου να πάρω απαντήσεις, μου έστειλε γράμμα στο οποίο έγραψε, μεταξύ άλλων, αφού λες ότι τούτα όλα έγιναν στο δωμάτιό σου και ήταν δίπλα οι γονείς σου, γιατί δεν φώναξες την ώρα που γίνονταν. Ήμουν ένα αδύναμο μωρό, 12 χρόνων, δεν το καταλάβαινε και είπε μου έτσι πράγμα;».

Και ο αδελφός μου.
«Και ο αδελφός μου έχει την ίδια εμπειρία. Είναι λίγο πιο μικρός μου. Και ακόμα ένα άτομο, τρίτο πρόσωπο, έχει την εμπειρία από τον συγκεκριμένο μοναχό. Αλλά σε αυτόν συνέβη μόνον μια φορά, όταν ήταν ενήλικας. Το έμαθα από έναν φίλο του πατέρα μου και του μίλησα – ο οποίος περιέγραψε επακριβώς την εμπειρία του».
https://www.el.gr/thriskia/orthodox/nea ... a-sexoyal/


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Μαρ 2021, 20:55

02.03.2021
Ιερά Σύνοδος: Θετικός για συμβολή στις δαπάνες μισθοδοσίας του λαϊκού προσωπικού ο Μητσοτάκης.
Η ΔΙΣ ευχαριστεί την κυβέρνηση και εύχεται «κάθε παρά Θεού ευλογία, δύναμη και σοφία».


Εικόνα
Εικόνα

Το κράτος θα πληρώνει τώρα εκτός από τους ιερείς και το λαϊκό προσωπικό που εργάζεται σε γραφεία, εκκλησίες κτλ...το οποίο ως γνωστόν ήταν αυτοχρηματοδοτούμενο και δεν άνηκε στο δημόσιο. Η πολιτεία ακόμα μια φορά 'στάθηκε στο ύψος της"

Εικόνα

Κι ενώ η μαθητές μένουν χωρίς σχολικά γεύματα, όπως φαίνεται θα πληρώνουμε και τους μισθούς των μη κληρικών υπαλλήλων της Εκκλησίας.
Σε μία περίοδο ανέχειας, κατά την οποία η κυβέρνηση αφήνει 185.000 μαθητές χωρίς σχολικά γεύματα μέχρι νεωτέρας (https://www.rosa.gr/koinonia/sxoleia-i- ... -neoteras/), επικαλούμενη μάλιστα κάποιο γραφειοκρατικό πρόβλημα, ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης ανταποκρίνεται θετικά στο αίτημα της Ιεράς Συνόδου για αρωγή της ελληνικής Πολιτείας στις ετήσιες δαπάνες μισθοδοσίας του λαϊκού προσωπικού των εκκλησιαστικών φορέων.

Εικόνα

Όπως ενημερώνει η Διαρκής Ιερά Σύνοδος στο ευχαριστήριο Δελτίο Τύπου της προς τον πρωθυπουργό που δημοσίευσε και το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Κυριάκος Μητσοτάκης ανταποκρίθηκε θετικά το αίτημα της Εκκλησίας να συμβάλει το κράτος και στη μισθοδοσία του λαϊκού προσωπικού των εκκλησιαστικών φορέων.

Ο πρόεδρος και τα μέλη της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου, ευχαρίστησαν την κυβέρνηση και ευχήθηκαν «κάθε παρά Θεού ευλογία, δύναμη και σοφία, ώστε να αντιμετωπίσει επιτυχώς την δεινή κατάσταση της Πατρίδας εκ της πανδημίας του κορονοϊού Covid-19».

«Ως γνωστόν, το λαϊκό προσωπικό είναι αυτοχρηματοδοτούμενο, δεν ανήκει στον δημόσιο τομέα και δεν επιχορηγείται από τον κρατικό προϋπολογισμό. Αντικείμενό του, να βοηθά ουσιαστικά στην επιτέλεση του ποιμαντικού και φιλανθρωπικού έργου της Εκκλησίας, το οποίο παρά την κρίση και την ελαχιστοποίηση των εσόδων, λόγω της αναστολής λειτουργίας των ιερών ναών, δεν σταμάτησε να προσφέρεται, ενώ και κανένας λαϊκός εργαζόμενος δεν απελύθη κατά το διάστημα αυτό» σημειώνεται στην ανακοίνωση.

Κάπως έτσι, το κράτος εκτός από τους ιερείς θα πληρώνει τώρα και το προσωπικό που εργάζεται σε γραφεία, εκκλησίες κλπ και ανήκει στους κληρικούς!
https://www.rosa.gr/politiki/o-mitsotak ... 6LnxU05IAU
https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/28 ... -ekklisias


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Μαρ 2021, 22:10

Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2021
Ο μητροπολίτης Γερμανός, όνομα και πράγμα, απέλυσε εργαζόμενους επειδή δεν έκαναν εμβόλιο! Ξεπέρασε τον πνευματικό του ηγέτη πάπα Φραγκίσκο...

Εικόνα

Όταν έχεις τέτοιους "χριστιανούς" ιεράρχες... τύφλα να ΄χουν οι ναζί!

Την απόλυση δύο εργαζομένων στο Γηροκομείο της Ι. Μ. Ηλείας στη Γαστούνη που αρνήθηκαν να εμβολιαστούν, αποφάσισε ο μητροπολίτης κ. Γερμανός.

Αυτό αποκάλυψε ο ίδιος σε δηλώσεις του στην εφημ. «Πατρίς». Ο μητροπολίτης Ηλείας έχει κάνει και τις δύο δόσεις εμβολίου στο Νοσοκομείο του Πύργου. Ο ίδιος δήλωσε στην εφημ. «Πατρίς»: «Πήγα από τους πρώτους με ραντεβού στο Νοσοκομείο του Πύργου χωρίς τυμπανοκρουσίες και εμβολιάστηκα. Είμαι 89 ετών και έχω κάνει και τις δύο δόσεις. Πρέπει να επαινέσω τον διοικητή του Νοσοκομείου γιατί στον Πύργο υπάρχει ένα εμβολιαστικό κέντρο που λειτουργεί άψογα».

Γιατί απελύθησαν.
Ο σεβασμιώτατος αναφερόμενος στις απομακρύνσεις δύο εργαζομένων από το ίδρυμα «Παναγία Καθολική» δήλωσε: «Ο εμβολιασμός είναι αναγκαίος. Ήδη πρέπει να σου πω ότι απολύσαμε χθες δύο εργαζόμενους από ίδρυμα της Ιεράς Μητροπόλεως, από το Γηροκομείο «Παναγία η Καθολική» στην Γαστούνη. Τους απολύσαμε γιατί ενώ πήγε το κλιμάκιο να κάνει εμβόλιο αυτοί οι δύο εργαζόμενοι είπαν «εμείς δεν κάνουμε». Τους δώσαμε και 15 μέρες άδεια να πάνε για εμβολιασμό ή σε γιατρό να τους δώσει χαρτί ότι δεν ενδείκνυται εμβολιασμός αλλά οι εργαζόμενοι ήταν ανένδοτοι. «Εγώ δεν το κάνω ότι και να γίνει» είπαν. Δυστυχώς τους απολύσαμε για να μην κινδυνεύσει η υγεία των φιλοξενούμενων ηλικιωμένων και των εργαζομένων»
http://www.press-gr.com/2021/03/blog-post_69.html


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Μαρ 2021, 20:20

08/03/2021
Γκέι Ρώσος πρώην ιερέας: “Κληρικοί κάνουν σεξ για να πάρουν προαγωγή”
Ένας γκέι Ρώσος πρώην ιερέας, που διέφυγε στην Ολλανδία, αφού έκανε coming out ισχυρίστηκε ότι οι ομοφοβικοί κληρικοί κάνουν σεξ με τους προϊσταμένους τους, για να πάρουν προαγωγή.

Εικόνα
Μητροπολίτης Mercurius, Ρωσία.

Ο Alexander Usatov ήταν Ρώσος ορθόδοξος ιερέας στη μητρόπολη Ροστόφ και Νοβοκερκάσκ, έως ότου παραιτήθηκε από τη θέση του, πριν από περίπου ένα χρόνο.

Εκείνη την εποχή έγραψε ένα άρθρο άποψης για το https://avmag.gr/wp-content/uploads/202 ... 3cc821.jpg (https://snob.ru/entry/191601/), εξηγώντας ότι είχε χάσει την πίστη του, και ότι η «πίστη σε ένα ανθρωπόμορφο ουράνιο ον, που είναι θυμωμένο και εκδικείται τους ανθρώπους» είχε γίνει «κάτι ξένο και δυσάρεστο» γι’ αυτόν.

Αλλά σήμερα, αποκάλυψε ότι αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την εκκλησία, και μάλιστα έφυγε από τη χώρα, επειδή είναι γκέι και παρενοχλήθηκε και εκφοβίστηκε από συναδέλφους και ανώτερους.

Αυτή την εβδομάδα έγραψε ένα άλλο άρθρο που εκδόθηκε και πάλι από το Snob (https://snob.ru/profile/32485/blog/173870), στο οποίο είπε ότι διέφυγε με τη βοήθεια ΛΟΑΤ+ ακτιβιστών.

Ο πρώην ιερέας έγραψε: «Είμαι γκέι και δεν ένιωσα ποτέ ασφαλής στη Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία, και τα τελευταία χρόνια έγινα αντικείμενο δίωξης από τον Μητροπολίτη και τη συνοδεία του, που γνώριζαν τον προσανατολισμό μου».

Εικόνα

Είπε ότι είχε κάνει coming out στον Μητροπολίτη Mercurius, του οποίου το κοσμικό όνομα είναι ο Ιγκόρ Ιβάνοφ, επικεφαλής της επισκοπής Ροστόφ και Νοβοκερκάσκ, για τον οποίο σύντομα ότι «λυπάται».

Ο Ουσάτοφ ισχυρίστηκε ότι ήταν σύνηθες οι ιερείς στη ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία να κοιμούνται με ανώτερους ηγέτες εκκλησιών για προαγωγή.

Έγραψε: «Οι ομοφυλόφιλοι στην ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία βρίσκονται σε διπλή κατάσταση.

«Από τη μία πλευρά, όλοι γνωρίζουν την ύπαρξη του ομοφυλόφιλου λόμπι και την ευκαιρία να κάνουν μια εύκολη καριέρα, αφού περάσουν από το κρεβάτι του επισκόπου.

«Από την άλλη πλευρά, οι πιο δραστήριοι ενορίτες της εκκλησίας είναι ένθερμοι ομοφοβικοί και στηριζόμενη σε αυτούς, η εκκλησία χτίζει από μόνη της ένα προπύργιο παραδοσιακής σεξουαλικής ηθικής».

Ο Ουσάτοφ είπε ότι ένας άλλος ιερέας, που κοιμόταν με άλλους άντρες, επειδή γνώριζε τη σεξουαλικότητά του, αφού έκανε coming out, έκανε «καταγγελία».

Είπε: «Δεν του άρεσε το γεγονός ότι μιλούσα με τα παιδιά που είχε σε επίβλεψη και από ζήλια, άρχισε να διαδίδει ψευδείς φήμες για μένα, να τρομάζει τον Μητροπολίτη και μάλιστα να γράφει καταγγελίες… Νομίζω ότι εκφοβίστηκε από την πιθανότητα της δικής του έκθεσης.»

Ο Ουσάτοφ κατηγορήθηκε για «υποστήριξη του [ηγέτη της πολιτικής αντιπολίτευσης] Ναβάλνι, για προπαγάνδα ιδεών της αντιπολίτευσης, και της ΛΟΑΤ+ εκστρατείας μεταξύ νέων».

Απολύθηκε, και τελικά ο πρώην ιερέας φοβόταν τόσο πολύ τις επιπτώσεις, που διέφυγε από τη χώρα.

Ένας εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Mercurius αρνήθηκε ότι ο ηγέτης ήξερε ποτέ ότι ο Ουσάτοφ ήταν ομοφυλόφιλος, επιμένοντας ότι αν το ήξερε, θα είχε χάσει τη δουλειά του «πολύ καιρό» τώρα.

Πρόσθεσε: «Ένας ομοφυλόφιλος ιερέας θα είχε ζητηθεί από καιρό να αφαιρέσει τον σταυρό, αν δεν μπορούσε να φορέσει το παντελόνι του».

Παρά όλα όσα έχει περάσει, ο ομοφυλόφιλος πρώην ιερέας διαμένει πια στις Κάτω Χώρες και είπε ότι απολαμβάνει να είναι ο αληθινός εαυτός του, «τον οποίο στερήθηκα για 30 χρόνια που ήμουν στην εκκλησία».

Ο Ουσάτοφ πρόσθεσε: «Άνθρωποι που προσπάθησαν να με βλάψουν, αντίθετα, με βοήθησαν να ελευθερωθώ και να βρω μια νέα, πιο ικανοποιητική ζωή.

«Δεν έχω μνησικακία εναντίον τους, τώρα οι σκέψεις μου είναι γεμάτες με τουλίπες, μύλους και επιστημονικές ιδέες».
https://avmag.gr/143047/gkei-rosos-proi ... gogi-quot/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Μαρ 2021, 20:27

18/03/2021
«Μητροπολίτες και Αγιορείτες ηγούμενοι συντόμως στο δρόμο του Λιγνάδη»
[«Λιγνάδηδες με ράσα και μίτρα»: Δημοσίευμα της εφημερίδας «On Time»-12.3]


Εικόνα

Mεταφέρω εδώ το προ 6ημέρου δημοσίευμα της εφημερίδας, στο οποίο προαναγγέλλεται ιερή καταιγίδα αποκαλύψεων και ενοχοποιείται ως εκβιαστής κληρικών ο ρωσικός παράγοντας που διαθέτει μηχανισμούς παρακολούθησης και στοιχειοθέτησης, και για το οποίο δεν υπήρξε καμία αντίδραση από πλευράς Εκκλησίας.

Αντέδρασε μόνο ο επικοινωνιολόγος του Χουντόδουλου, ο ευσεβέστατος κ.Σωτήριος Τζούμας («Ποιοι και γιατί θέλουν να ξεκινήσει νέο εκκλησιαστικό τσουνάμι;»-exapsalmos17 Μαρτίου 2021), o οποίος αντεπιτίθεται και προειδοποιεί απειλητικά, γνωρίζοντας πως αν αρχίσουν οι βολές, η πορεία των θραυσμάτων θα είναι ανεξέλεγκτη.

Γράφει, υπερασπιζόμενος το απυρόβλητο των λαϊκών της Εκκλησίας: «Και δεν σταματούν εκεί αλλά πετούν στον αέρα την απειλή και για διάφορους παράγοντες που κινούνται στον εκκλησιαστικό χώρο. Τι σημαίνει αυτό; Θα στοχοποιήσουν τώρα μπροστά στον ορυμαγδό που θα δημιουργηθεί και λαϊκούς; Αυτό θα είναι η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης. Διότι αν αρχίσει το πουλόβερ να ξηλώνεται τότε θα βγουν πολλά στον αέρα όπως ας πούμε για… εμπορία προϊόντων με αραβικές χώρες υπό την «επικάλυψη» της Εκκλησίας, για συνεργασία με καταδικασμένους και φυλακισμένους νονούς- αρχηγούς σπείρας, για συστατικές επιστολές στα δικαστήρια για καταδικασμένους για ακατανόμαστα ανομήματα και άλλα συναφή. Ας το τολμήσουν λοιπόν! Και θα γελάσουμε».

Ανεξαρτήτως του αν το δημοσίευμα επιβεβαιωθεί ή όχι (υπάρχουν οι μηχανισμοί και τα παζαρέματα για να αποσοβηθούν οι αποκαλύψεις), το γεγονός είναι πως αν τραβιόταν το εκκλησιαστικό παραπέτασμα, το οποίο δεν θα τραβηχτεί ολόκληρο ποτέ, οι υποθέσεις που ήλθαν πρόσφατα στο φως της δημοσιότητας, θα έμοιαζαν με παραμυθάκια της θείας Λένας. Όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ, κόμματα, Τύπος, οι επαγγελματίες πιστοί και οι ευφυέστεροι της κοινής γνώμης το γνωρίζουν αυτό, αλλά όλοι κάνουν πως δεν το γνωρίζουν.Θα ήθελα πριν παραθέσω το ρεπορτάζ της εφημερίδας, να θυμίσω πως ο Αρχιεπίσκοπος της Χούντας Σεραφείμ, έτρεμε μην σκάσει η βόμβα των αποκαλύψεων (που τελικά εξερράγη το 2005 στα χέρια του Χουντόδουλου), γι’αυτό και προειδοποιούσε: «Μην ξεσκεπάσετε ποτέ αυτό το καζάνι που βράζει. Γιατί, θα ξεχειλίσει καυτή βρώμα και θα μας κάψει όλους». Αυτήν την απάντηση έδινε ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Σεραφείμ, σε όποιον δικό του έκανε λόγο για «ηθικά ζητήματα» στον εκκλησιαστικό χώρο. Και όταν μιλούσε για «όλους», εννοούσε όχι μόνον τους ηθικά ελεγχομένους κληρικούς, αλλά και όλους τους υπόλοιπους, που γνωρίζουν το τι συμβαίνει και δεν τολμούν να «ξεσκεπάσουν το καζάνι». Θεωρούσε λοιπόν όλους ενόχους και φυσικά και τον εαυτό του». Αυτό δημοσιεύτηκε στην «Καθημερινή», από φίλο του δημοσιογράφο, που τον εμφάνισε ως ένοχο μόνο συγκάλυψης και όχι και ως δράστη(https://www.kathimerini.gr/society/1235 ... -potirion/).

Εικόνα
Γιάννης Καλαϊτζής, από τη «Γαλέρα»

Ακολουθεί τώρα το ρεπορτάζ της «On Time»: «Σεισμικές δονήσεις και επικίνδυνους κλυδωνισμούς αναμένεται να προκαλέσει στα κορυφαία κλιμάκια της Εκκλησίας και σε δύο εμβληματικές Μονές του Αγίου Όρους ένα κύμα αποκαλύψεων για σεξουαλικά σκάνδαλα. Σύμφωνα με καλά πληροφορημένη πηγή, είναι ζήτημα χρόνου να ξεσπάσει καταιγίδα αποκαλύψεων για το λεγόμενο εκκλησιαστικό #MeToo, μπροστά στο οποίο θα ωχριούν τα επεισόδια που είδαμε στις τηλεοπτικές οθόνες με πρωταγωνιστές από το χώρο της Τέχνης.
Το υλικό που βρίσκεται στα χέρια διαφόρων αντίπαλων φατριών, οι οποίες έχουν αρχίσει τις υπόγειες διεργασίες για να διαμορφώσουν συσχετισμούς που θα κρίνουν τη μάχη της διαδοχής όταν ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος αποφασίσει να δρομολογήσει τις διαδικασίες, είναι ικανό να τροφοδοτήσει τα κανάλια για μία διετία.
Στο βρώμικο παιχνίδι των εκβιασμών εμπλέκονται ισχυρά λόμπι, τα οποία στηρίζουν τις τρεις μεγάλες ομάδες ιεραρχών που έχουν σχηματιστεί εν όψει της διαδοχής.

Όλα άρχισαν όταν ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος εισήχθη με κορωνοϊό στον Ευαγγελισμό και πριν ξεσπάσει το σκάνδαλο #MeToo με τις καταγγελίες Μπεκατώρου και την υπόθεση Λιγνάδη. Ένα λόμπι που κινείται από ιεράρχη μητρόπολης της Στερεάς Ελλάδας και το οποίο έχει την απόλυτη στήριξη Ρώσων ολιγαρχών, καθώς και διαφόρων περίεργων οργανώσεων στην Ελλάδα που ελέγχονται από το ρωσικό παράγοντα, κινήθηκε δραστήρια, θεωρώντας ότι ο κορωνοϊός θα λυγίσει τον Ιερώνυμο και θα δρομολογηθούν διαδικασίες για την αντικατάστασή του.

Το ρωσικό λόμπι άρχισε μια εκστρατεία συγκέντρωσης πληροφοριών για τα αντίπαλα συστήματα που ενδιαφέρονται για τη διαδοχή. Χρησιμοποιώντας απροκάλυπτα επαγγελματίες που διαθέτουν τεχνογνωσία στις υποκλοπές αλλά και στο λεγόμενο εμπόριο πληροφοριών, κατάφεραν να συγκεντρώσουν καυτό υλικό για να το χρησιμοποιήσουν στο κατάλληλο timing, όταν δηλαδή έρθει η ώρα της σύγκρουσης για τη διαδοχή.

Εικόνα
©Γ. Μικάλεφ

Στην ίδια κατεύθυνση κινήθηκαν και άλλες ομάδες που ενδιαφέρονταν να ελέγξουν την εκλογή Αρχιεπίσκοπου. Ο πόλεμος των επαγγελματιών πρακτόρων που είχαν επιστρατευτεί από τις αντίπαλες ομάδες αποκαλύπτει σημεία και τέρατα για έξι ιεράρχες αλλά και διάφορους παράγοντες που κινούνται στον εκκλησιαστικό χώρο. Συγκλονιστικά είναι τα στοιχεία και για τη δράση ηγουμένων δυο Ιερών Μονών του Αγίου Όρους. Σύμφωνα με πληροφορίες, ανάμεσα στους ιεράρχες οι οποίοι εμπλέκονται σε σεξουαλικά σκάνδαλα περιλαμβάνεται και ένας μητροπολίτης σε νησί του Αιγαίου, την προστασία του οποίου έχουν αναλάβει εργολαβικά διάφοροι μεγαλόσχημοι επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα των ακινήτων.

Τα συστήματα των τριών ισχυρών ομάδων που έχουν διαμορφωθεί στους κόλπους της Ιεραρχίας έχουν προς το παρόν στεγανοποιήσει το καυτό υλικό και γι’αυτό δεν υπάρχουν διαρροές. Το ερώτημα είναι μέχρι πότε μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Καλά πληροφορημένη πηγή εκτιμά ότι είναι ζήτημα χρόνου να αρχίσει ο πόλεμος με στοχευμένες διαρροές. Δεν αποκλείεται μάλιστα να αρχίσουν να μιλάνε τα διάφορα θύματα σεξουαλικής κακοποίησης, με ό,τι συνεπάγεται μια τέτοια εξέλιξη. Πάντως, προς το παρόν η αντιπαράθεση περιορίζεται σε επίπεδο απειλών και αλληλοεκβιασμών.
https://roides.wordpress.com/2021/03/18/18mar21-2/



Να κι ένας άγιος με αξιοπρέπεια...
Αγαπάμε... :romance-hearteyes::smt005:
Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Μαρ 2021, 21:08

Οφειλόμενη απάντηση στον ΨΕΥΤΗ μητροπολίτη Χαλκηδόνος Εμμανουήλ.
Τι πιό εξευτελιστικό γιά έναν μητροπολίτη, που θέλει να γίνει και ''πατριάρχης'', να πιάνεται ψευδόμενος.


Εικόνα

Στα μέσα Μαίου 2019, το ''ΚΑΛΑΜΙ'' είχε αποκαλύψει -αποκλειστικά- ένα μεγάλο σκάνδαλο μέσα στην Μητρόπολη Γαλλίας (https://www.kalami.us/2019/omogeneia/orgia_gallias.html). Εμπλεκόμενοι, ο επίσκοπος, δύο ''επιβήτορες'' βουλγαρικής καταγωγής (γραφείου ''συνοδών'') κλπ. Οι δύο βραδυνοί προσκληθέντες επισκέπτες, καταγγέλθηκαν μετά στην γαλλική αστυνομία από την Μητρόπολη και γιά κλοπή μεγάλης αξίας αντικειμένων (ωρολόγια και λοιπά χρυσαφικά). Ο ''φάκελος'' της υπόθεσης υπάρχει στην αστυνομία Παρισίων, γιά κάθε ενδιαφερόμενο.

Τότε ασκήθηκαν απειλές γιά ''αγωγές'' και έγιναν ''πιέσεις'' στο ''ΚΑΛΑΜΙ'' από ''τρίτους'', γιά να αποσυρθεί το δημοσίευμα. Φυσικά, αυτό δεν αποσύρθηκε, αλλά εμπλουτίστηκε με συμπληρωματικό. Η απάντηση στους ''απειλούντες'', η πάγια του ''ΚΑΛΑΜΙ'': «Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα».

Πληροφορηθήκαμε ότι πριν δύο ημέρες, 19 Φεβρουαρίου 2021, ο μητροπολίτης τώρα Χαλκηδόνος και πρ. Γαλλίας, έστειλε ''εξώδικο'' στην ιστοσελίδα Αθηνών ''kosmodromio.gr'' (https://kosmodromio.gr/2021/02/20/to-ek ... nouhl-kai/). Σε αυτό αναφέρει, εκτός των άλλων:

«...στα οικεία σημεία του δημοσιεύματός σας παραπέμπετε και σε σχετικά δημοσιεύματα, κατά τρόπον, που ο αναγνώστης να μπορεί να κατευθυνθεί και διαβάσει και περισσότερα συκοφαντικά για το πρόσωπό μου και, ιδίως, παραπέμπετε στην ιστοσελίδα «Το Καλάμι», για τα εξόχως συκοφαντικά και συνειδητά ψευδή δημοσιεύματα της οποίας έχω ήδη προσφύγει αρμοδίως. ..».

Παραβλέπουμε τις μητροπολιτικές ΑΗΔΙΕΣ περί δήθεν ''εξόχως συκοφαντικά και συνειδητά ψευδή δημοσιεύματα''. Ο φάκελος της υπόθεσης υπάρχει στην αστυνομία Παρισίων. Σε αυτόν και οι καταθέσεις εμπλεκόμενων γιά τα περί ''σεξουαλικών οργίων, κλοπής'' κλπ.

Και ερχόμαστε στην φράση ''έχω ήδη προσφύγει αρμοδίως''.

Γραπτά και δημόσια λέμε στον μητροπολίτη ''γέροντα'' Χαλκηδόνος Εμμανουήλ (Αδαμάκη), σε απλά ελληνικά ''είσαι ΨΕΥΤΗΣ''... ΠΟΤΕ, ΠΟΥ και με ποιόν τρόπο ''προσέφυγες αρμοδίως'' (δικαστικά);;; ΠΟΙΟΥΣ νομίζεις ότι εξαπατείς;;; Δεν ντρέπεσαι λίγο;;;

'Ισαμε σήμερα 21 Φεβρουαρίου 2021, το ''ΚΑΛΑΜΙ'' ουδέποτε έλαβε ''αγωγή'' ή ''εξώδικο'' ή οποιασδήποτε μορφής έγγραφο ή καταγγελία ή απλά έστω ένα email ή οτιδήποτε σχετικό, γιά το ζήτημα.

Αδαμάκη (σκέτο), αλαζόνα και θρασύδειλε... ΔΕΝ μπορείς σε νομικό έγγραφο (εξώδικο) σε τρίτους, να ψεύδεσαι και να λασπολογείς. Η πράξη αυτή τιμωρείται ΠΟΙΝΙΚΑ (και αστικά) στις ΗΠΑ, όπου και η έδρα του kalami.us. Και να προσεύχεσαι να μην ξυπνήσω ανάποδα τις επόμενες ημέρες και φας εσύ αγωγή στις ΗΠΑ, μαζί με μηνυτήρια αναφορά γιά ΠΟΙΝΙΚΗ σου δίωξη, εξαιτίας του ψεύδους σου σε νομικό, δημόσιο έγγραφο (''εξώδικο'' στο kosmodromio), γιά να γίνεις ''ρόμπα'' και δικαστικά. Και η Δικαιοσύνη στις ΗΠΑ δεν είναι αλα Ελλάδα, να δέχεται ''άνωθεν παρεμβάσεις''.

Κατάλαβες;;; Θέλεις να γίνεις και πατριάρχης...

Σημ.: ΜΗΝ αναφερθείς -με οποιονδήποτε τρόπο- πάλι στο ''ΚΑΛΑΜΙ''. Και ''μη ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη'', εκτός και αν το ζητά ο οργανισμός σου. Δεν έχω καμία διάθεση να ασχολούμαι με την κάθε ''Εμμανουέλα Παρισίων'' και το διεφθαρμένο ''κιναιδείο Βαρθολομαίου''. Αρκετά εξευτελίσατε Εκκλησία και Ορθοδοξία. ''Θεομπαίχτες''...
https://www.kalami.us/2021/omogeneia/ps ... nouhl.html


Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Μαρ 2021, 22:22

Μάρτιος 31, 2021
Λεφτά υπάρχουν! Χορηγούν έκτακτο επίδομα στην Εκκλησία και τους θρησκευτικούς φορείς!

Εικόνα

Κι όμως είναι αλήθεια!

Την καταβολή έκτακτου επιδόματος στην Εκκλησία της Ελλάδος, την Εκκλησία της Κρήτης, τις Ιερές Μητροπόλεις Δωδεκανήσου, το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο της Ελλάδος, τα Εκκλησιαστικά Νομικά Πρόσωπα, τα Θρησκευτικά Νομικά Πρόσωπα του Ν. 4301/2014.

Το εν λόγω επίδομα παρέχεται προκειμένου να αντιμετωπιστούν οι έκτακτες ανάγκες και για να «ενισχυθεί το φιλανθρωπικό έργο της Εκκλησίας».

Το ύψος της επιχορήγησης, τα κριτήρια και οι προϋποθέσεις χορήγησής της ανά δικαιούχο και κάθε άλλο διαδικαστικό θέμα, προβλέπεται ότι θα οριστούν με ΚΥΑ.

Όπως θα διαβάσετε και στο άρθρο 1 παρακάτω, επιτρέπεται η κατ’ εξαίρεση πρόσληψη σε θέσεις ιεροδιδασκάλων, Ελλήνων πολιτών της μουσουλμανικής μειονότητας που είναι απόφοιτοι των Ιεροσπουδαστηρίων Εχίνου και Κομοτηνής ή απόφοιτοι Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με δεκαετή προϋπηρεσία στο αντικείμενο.

Η τροπολογία κατατέθηκε από τους υπουργούς Οικονομικών και Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Εικόνα
Ευτυχώς που δε πετάμε λεφτά σε γιατρούς και ΜΕΘ.

Αναλυτικά η Τροπολογία.


ΠΡΟΣΘΗΚΗ – ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ.

«Κατεπείγουσες ρυθμίσεις για την προστασία της δημόσιας υγείας από τις συνεχιζόμενες συνέπειες της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19, την ανάπτυξη, την κοινωνική προστασία και την επαναλειτουργία των δικαστηρίων και άλλα ζητήματα»

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.

Άρθρο 1
Παράταση προθεσμίας για πρόσληψη σε θέσεις Ιεροδιδασκάλων, Ελλήνων πολιτών της μουσουλμανικής μειονότητας – Τροποποίηση παρ. 2 άρθρου 36 ν. 3536/2007

Το τελευταίο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 36 του ν. 3536/2007 (Α’ 42) τροποποιείται ως εξής:

«Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων μπορεί να παρατείνεται η προθεσμία του προηγούμενου εδαφίου, για ένα (1) έτος κάθε φορά».

Άρθρο 2
‘Έκτακτη επιχορήγηση θρησκευτικών φορέων.

1. Το Δημόσιο δύναται να καταβάλει εφάπαξ έκτακτη επιχορήγηση προς το νομικό πρόσωπο της Εκκλησίας της Ελλάδος, το νομικό πρόσωπο της Εκκλησίας της Κρήτης, τις Ιερές Μητροπόλεις Δωδεκάνησου, το Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο Ελλάδος (Κ.Ι.ΣΕ.), τα Εκκλησιαστικά Νομικά Πρόσωπα (Ε.Ν.Π.), τα Θρησκευτικά Νομικά Πρόσωπα (Θ.Ν.Π.) του ν. 4301/2014 (Α’ 223), που διαθέτουν άδειες ευκτήριου οίκου και τις θρησκευτικές κοινότητες που διαθέτουν άδειες ευκτήριου οίκου, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τις έκτακτες ανάγκες τους λόγω της εμφάνισης και διάδοσης του κορωνοϊού COViD – 19 και να ενισχύσουν το φιλανθρωπικό τους έργο. Η Εκκλησία της Ελλάδος, η Εκκλησία της Κρήτης, Οι Ιερές Μητροπόλεις Δωδεκανήσου, το Κ.Ι.Σ.Ε. και τα Ε.Ν.Π. μπορούν να κατανείμουν το σύνολο ή μέρος της επιχορήγησης σε νομικά πρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, συνδεδεμένα οργανωτικά με αυτά.

2. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζονται το ύψος της επιχορήγησης, τα κριτήρια και οι προϋποθέσεις χορήγησής της ανά δικαιούχο, η διαδικασία υποβολής σχετικής αίτησης, τα απαιτούμενα στοιχεία και δικαιολογητικά, η διαδικασία και ο τρόπος χορήγησης της ενίσχυσης, οι υποχρεώσεις των δικαιούχων, και κάθε άλλο συναφές ζήτημα για την εφαρμογή του παρόντος.

3. Η έκτακτη επιχορήγηση είναι αφορολόγητη και ακατάσχετη και στα χέρια του Δημοσίου ή τρίτων, κατά παρέκκλιση κάθε άλλης γενικής ή ειδικής διάταξης, δεν δεσμεύεται και δεν συμψηφίζεται με βεβαιωμένα χρέη προς το Δημόσιο, τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, τους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και τα νομικά πρόσωπά τους, τα ασφαλιστικά ταμεία και τα πιστωτικά ιδρύματα.

4. Η δαπάνη του παρόντος βαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό.
https://www.el.gr/thriskia/orthodox/lef ... akto-epid/


Εικόνα
Κρύα να σε βρουνε και εσένα και τους παπάδες σου.


Εικόνα


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Απρ 2021, 21:38

Τρίτη, 6 Απριλίου 2021
ΚΙ ΕΣΥ !! ΨΟΦΑ!! ΕΚΤΑΚΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ & ΣΤΟ Κ.Ι.Σ....

Εικόνα

Η οποία εφάπαξ επιχορήγηση θα είναι αφορολόγητη και ακατάσχετη και δεν συμψηφίζεται με βεβαιωμένα χρέη προς το Δημόσιο! Με την ίδια τροπολογία παρατείνεται για ένα χρόνο η κατ' εξαίρεση πρόσληψη σε θέσεις ιεροδιδασκάλων, Ελλήνων πολιτών της μουσουλμανικής μειονότητας....

Εικόνα

Τα νοσοκομεία της Ελλάδας μπορούν να είναι χωρίς ΓΙΑΤΡΟΥΣ....
Τα σχολεία της Ελλάδας μπορούν να είναι χωρίς ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ...
Τα λύκεια και τα γυμνάσια της Ελλάδας χωρίς ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ...
Τα εργαστήρια της Ελλάδας χωρίς ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ...
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ !!!
Γιατί το υπουργείο ΠΑΙΔΕΙΑΣ εξακολουθεί να είναι και θρησκευμάτων ; Γιατί έτσι γουστάρει ο δασκαλοκρατούμενος ραγιάς ! Γιατί ο ρωμιός βάζει πάνω απ'όλα την τυφλή του πίστη και συμφωνεί με το παπαδαριό που εξαφάνισε την ΣΟΦΙΑ !!!!

Εικόνα

Γιατί ο άγριος βρομόστομος του διδάσκει πως:
"Ο Θεός εκτόπισε τον Πλάτωνα όχι με κάποιον άλλο σοφότερο φιλόσοφο αλλά με έναν ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ ΨΑΡΑ ! Έτσι η ήττα τους ( ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΟΦΩΝ) ήταν μεγαλύτερη και ακόμη πιο λαμπρά η νίκη μας!

Πώς εξαφάνισε ο Θεός την σοφία; Φανερώνοντας την παρουσία του σε μας μέσω του Παύλου και των Αποστόλων έδειξε ότι η ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΦΕΛΩ ...
Ως προς την πρόσληψη του Ευαγγελίου, ούτε ο σοφός ωφελείται κατ' ελάχιστον από την σοφία, ούτε ο άφρων βλάπτεται κατ' ελάχιστον από την αμάθειά του.
Αν μάλιστα πρέπει να πω κάτι θαυμαστό: Η ΜΩΡΙΑ είναι πιο πρόθυμη και πρόσφορη στην υποδοχή του Ευαγγελίου σε σχέση με τη ΣΟΦΙΑ ...

Εικόνα

Διότι ο ΒΟΣΚΟΣ και ο ΑΞΕΣΤΟΣ θα το υποδεχτούν γρηγορότερα, καταστέλλοντας κάθε λογισμό και παραδίνοντας τους εαυτούς τους στον Κύριο.
Κατ' αυτόν τον τρόπο εξαφάνισε τη ΣΟΦΙΑ ο Θεός. Επειδή ή ίδια απο πριν είχε καταρρίψει τον εαυτό της, πλέον η σοφία δεν είναι χρήσιμη σε τίποτα
Η οδός της θεογνωσίας είναι κατά πολύ ανώτερη από την οδό εκείνης. Γι' αυτό λοιπόν χρειάζεται ΠΙΣΤΗ και ΑΦΕΛΕΙΑ και αυτήν πρέπει παντού να αποζητάμε και να την προτιμάμε από την θύραθεν ΣΟΦΙΑ.

Όταν λοιπόν οι Έλληνες θα κατηγορούν τους Μαθητές ως ανόητους, εμείς θα τους κατηγορούμε ακόμη περισσότερο. Κανείς να μη λέει ότι ο Παύλος ήταν σοφός. (!!!!) ΛΕΣ ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΤΈ ΠΩΣ ΉΤΑΝ !!!!
Έτσι όταν ο Έλληνας θα με πει βλάκα, τότε αποδεικνύει τον εαυτό του υπερβολικά βλάκα. Όταν ο Έλληνας με νομίζει βλάκα, αποδεικνύομαι σοφότερος του σοφού. Όταν με αποκαλέσει άρρωστο, τότε αποδεικνύει πιο άρρωστο τον εαυτό του. Διότι αυτά που κατόρθωσαν με τη χάρη του Θεού οι τελώνηδες και οι ψαράδες, δεν μπόρεσαν καν να τα φαντασθούν οι φιλόσοφοι και οι ρήτορες και οι τύραννοι."

Εικόνα

ΣΥΧΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΑΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΝΗ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΕΠΑΝΕΛΛΗΝΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΦΥΠΝΙΣΗΣ ....
ΌΜΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΑΔΕΡΦΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ, ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ, ΞΥΠΝΗΣΑΝ!

https://skeftomasteellhnika.blogspot.co ... st_71.html
https://www.news247.gr/koinonia/ektakti ... 87400.html

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κλήρος και Εκκλησίες, ιστορίες αγάπης, μίσους & απάτης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Απρ 2021, 21:53

07/04/2021
Ψυχασθενείς και παιδεραστές Ορθόδοξοι ιερείς.
Κρούσματα ιερών αυτοκτονιών-«η κατάσταση τείνει να γίνει ανεξέλεγκτη»


Εικόνα

Μεταφέρω εδώ από τον ευλαβέστατο ιστότοπο ekklisiaonline, ακοίμητο φρουρό της Ορθοδοξίας και μηνυτή των ασεβών οργάνων του Σατανά που τη διακωμωδούν, ένα δημοσίευμα (5.4.2021-21:50). Φέρει την υπογραφή του γνωστού Θεολόγου Παναγιώτη Ανδριόπουλου και έχει αντιγραφεί από τον Ιστότοπο «ΦΩΣ ΦΑΝΑΡΙΟΥ» (4/05/2021): Κάνει πέντε ομολογίες, με σπάνια και αξιέπαινη παρρησία και ειλικρίνεια. (http://fanarion.blogspot.com/). Τις μεταφέρω αυτολεξεί:

Α. «ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΙΕΡΕΩΝ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ – ΕΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ». Καταγράφει 4 περιστατικά στη Θεσσαλία, 2 στην ελληνική Μακεδονία, ένα στη Ρωσία και ενδεικτικά ένα στην Ιταλία, το οποίο όμως αφορά Καθολικό ιερέα.

Β. «είναι γνωστό ότι αρκετοί ιερείς, ακόμα και νέοι στην ηλικία, πάσχουν από ψυχολογικά προβλήματα ή και ψυχιατρικά νοσήματα, γεγονός που προκαλεί διάφορες παρενέργειες στη ζωή της Εκκλησίας».

Γ. «Αρκετές φορές απασχολούν την κοινή γνώμη ασέλγειες ιερέων και μάλιστα σε ανήλικους».

Δ. «Τα διαζύγια των ιερέων και οι εν διαστάσει γάμοι τους δίνουν και παίρνουν!».

Ε. «Η κατάσταση τείνει να γίνει ανεξέλεγκτη».

Εγώ να προσθέσω μια ακόμη σχετική είδηση: «Russian monk charged with inciting suicidal acts in sermons» («Ρώσος μοναχός κατηγορούμενος για υποκίνηση αυτοκτονικών πράξεων σε κηρύγματα»-VLADIMIR ISACHENKOV, Associated Press 29 December 2020, 20:58).
https://abcnews.go.com/International/wi ... e-74948263

Ακολουθεί το δημοσίευμα: (https://www.ekklisiaonline.gr/nea/avtok ... -fenomeno/). «Το ειδησεογραφικό πρακτορείο ΡΙΑ μεταδίδει ότι ιερέας της περιοχής Ροστόβ, επικεφαλής του τμήματος επικοινωνίας με τις ένοπλες δυνάμεις της οικείας Μητρόπολης, αυτοκτόνησε την περασμένη εβδομάδα, σύμφωνα με τον εκπρόσωπο τύπου της Μητρόπολης Ίγκορ Πετρόφσκι. Τον αυτόχειρα βρήκε μέσα στο σπίτι του η σύζυγός του. Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο Τύπου, ο ιερέας αντιμετώπιζε σοβαρούς πόνους στην πλάτη και μετακινούνταν με δυσκολία. Ο ιερέας Αντρέι Νεμίνικ ήταν γεννημένος το 1965 και υπηρετούσε ως ιερέας από το 1992. Πριν από αυτό είχε συμμετάσχει στον πόλεμο της Τσετσενίας, όπου είχε τραυματιστεί και έπειτα παρασημοφορήθηκε από το ρωσικό κράτος. Ήταν εφημέριος στον τοπικό ναό Ντμίτρι Ντονσκόι.

Στις 13 Φεβρουαρίου 2020 στην Χάλκη της Λάρισας o 60χρονος ιερέας, εφημέριος του χωριού, βρέθηκε κρεμασμένος στον γυναικωνίτη της εκκλησίας που λειτουργούσε. Το απόγευμα του Σαββάτου 8 Φεβρουαρίου 2020 ο 70χρονος ιερέας της Αγίας Τριάδας στην Ημαθία βρέθηκε από τους δύο γιους του απαγχονισμένος μέσα στην αποθήκη του σπιτιού του. Στις 24 Ιουλίου 2019 ο ιερέας του χωριού Μελιβοίας Λάρισας, εκεί γύρω στα 60, βρέθηκε, από τον γιο του, κρεμασμένος σε αποθήκη. Στις 7 Ιουλίου 2018, 61χρονος ιερέας εντοπίστηκε κρεμασμένος σε μια ελιά, σε χωράφι μεταξύ των περιοχών Ν. Αγχιάλου και Μικροθηβών Βόλου. Τον Σεπτέμβριο του 2012 στο χωριό Ζωοδόχος Πηγή των Φαρσάλων ένας ιερέας έθεσε τέλος στη ζωή του. Βρέθηκε από τους ιδιοκτήτες μιας στάνης, εντός του χώρου της κτηνοτροφικής μονάδας, απαγχονισμένος ο 43χρονος ιερέας, ο οποίος βοηθούσε συχνά στις εργασίες της. Ο ιερέας, που ήταν γεννημένος στο χωριό και κατοικούσε σε αυτό, είχε ετοιμάσει ένα αυτοσχέδιο βρόγχο και κρεμάστηκε από αυτό. Στις 23 Απριλίου 2012 προκάλεσε σοκ στην τοπική κοινωνία της Νεάπολης του Δήμου Βοϊου, με έδρα την Σιάτιστα, η είδηση της αυτοκτονίας ενός 35χρονου ιερέα. Ο ιερέας που καταγόταν από την Αλβανία και βρισκόταν χρόνια στην Ελλάδα, έδωσε τέλος στην ζωή του πέφτοντας στο κενό από τον 5ο όροφο της πολυκατοικίας όπου διέμενε.

Επίσης, τον Σεπτέμβριο του 2018 ένας ρωμαιοκαθολικός ιερέας ηλικίας 38 ετών, ο οποίος είχε κατηγορηθεί από μια γυναίκα ότι επιτέθηκε σεξουαλικά στην κόρη της, αυτοκτόνησε μέσα στην εκκλησία όπου λειτουργούσε, στη γαλλική πόλη Ρουέν, όπως έγινε γνωστό από τις εισαγγελικές αρχές της πόλης. Το φαινόμενο είναι διεθνές, όπως φαίνεται, και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί αναλόγως.

Επίσης, είναι γνωστό ότι αρκετοί ιερείς, ακόμα και νέοι στην ηλικία, πάσχουν από ψυχολογικά προβλήματα ή και ψυχιατρικά νοσήματα, γεγονός που προκαλεί διάφορες παρενέργειες στη ζωή της Εκκλησίας. Αρκετές φορές απασχολούν την κοινή γνώμη ασέλγειες ιερέων και μάλιστα σε ανήλικους. Τα διαζύγια των ιερέων και οι εν διαστάσει γάμοι τους δίνουν και παίρνουν! Μήπως η Διοικούσα Εκκλησία θα πρέπει να σκύψει με μεγαλύτερη προσοχή πάνω στους ιερείς και να αφουγκραστεί περισσότερο τα προβλήματά τους διότι η κατάσταση τείνει να γίνει ανεξέλεγκτη;».

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΑ
«Στο ‘Αγιο Όρος παίρνουν Ψυχοφάρμακα!» Συνέντευξη του μοναχού Μιχαήλ στην Κυριακάτικη ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (ένθετο περιοδικό Εψιλον: Τεύχος 524, 22/4/2001). «ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΕ ΒΑΡΙΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ Του ΠΕΤΡΟΥ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ».
https://www.greatlie.com/index.php/el/x ... avasileiou

«Απαγωγές ανηλίκων στο Άγιο Όρος»
https://roides.wordpress.com/2020/10/22/22oct20/

«Να ανακηρυχθεί Άγιος ο Εφραίμ της Αριζόνα». «Μορφίνες, ψυχοφάρμακα, βιασμός, μοιχεία, οικονομικές ατασθαλίες, αυτοκτονία δόκιμου, φονταμενταλισμός, καταγγέλθηκαν κατά του ίδιου ή ρασοφόρων συνεργατών του».
https://roides.wordpress.com/2019/12/09/9dec19-2/



06/04/2021
Στο εδώλιο ο πρώην Μητροπολίτης - Παραπέμπεται σε δίκη για βιασμό και άσεμνη επίθεση.

Εικόνα

Σε δίκη θα παραπεμθεί ο πρώην Μητροπολίτης, ο οποίος είχε καταγγελθεί από δύο γυναίκες για βιασμό και άσεμνη επίθεση.

Όπως δήλωσε στο ΚΥΠΕ, ο εκπρόσωπος Τύπου της Δύναμης, Χρίστος Ανδρέου στάλθηκε σήμερα στην Αστυνομία φάκελος για δύο υποθέσεις, με οδηγίες όπως καταχωρηθούν ενώπιον του Δικαστηρίου.

Και οι δύο υποθέσεις αφορούν στον πρώην Μητροπολίτη, εναντίον του οποίου υπάρχει μαρτυρία και από άλλες δύο γυναίκες.

H μία υπόθεση που αφορά στον βιασμό θα καταχωρηθεί ενώπιον του Μόνιμου Κακουργιοδικείου και η άλλη ενώπιον του Επαρχιακού Δικαστηρίου.

Νέα καταγγελία για σεξουαλική παρενόχληση.
Ερωτηθείς για το θέμα των καταγγελιών για σεξουαλική παρενόχληση, ο κ. Ανδρέου είπε ότι είχαν σήμερα μια νέα καταγγελία.

Απαντώντας εξάλλου σε ερώτηση για τον αριθμό των καταγγελιών για σεξουαλική παρενόχληση που έχει ενώπιον της η Αστυνομία, από την ημέρα που είδαν οι υποθέσεις αυτές το φως της δημοσιότητας μέχρι σήμερα, ο κ. Ανδρέου είπε ότι είχαν μέχρι σήμερα 25 καταγγελίες.
https://www.reporter.com.cy/police/arti ... se-diki121

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών