η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Σεπ 2019, 10:36

Athos έγραψε:
11 Σεπ 2019, 10:22
istoria m amartia m έγραψε:
10 Σεπ 2019, 16:11
Athos έγραψε:
10 Σεπ 2019, 11:30


σωστός ως προς την κόρη.
με τη μαμά πώς την πάτησες ;

Τι εννοεις τυπε;
αυτό. Ψώνισε από σβέρκο ο Φόσι.
δηλαδή; Εννοείς ότι θέλω να γαμήσω τη χοντρή; Σόρι μιλάει μεν με μυτιλιενιέ προφορά αλλά δεν είναι αρκετό.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Σεπ 2019, 10:46

Ο γιος μου είναι 3, δεν βρίσκω για ποιόν λόγο χρειάζεται το Facebook. Αν του έκανα κάτι τέτοιο, θα με παρέδιδαν στην υπηρεσία προστασίας παιδιών και νέων. Δηλαδή, έλεος. Έλεος.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2019, 10:52

foscilis έγραψε:
11 Σεπ 2019, 10:36
Athos έγραψε:
11 Σεπ 2019, 10:22
istoria m amartia m έγραψε:
10 Σεπ 2019, 16:11



Τι εννοεις τυπε;
αυτό. Ψώνισε από σβέρκο ο Φόσι.
δηλαδή; Εννοείς ότι θέλω να γαμήσω τη χοντρή; Σόρι μιλάει μεν με μυτιλιενιέ προφορά αλλά δεν είναι αρκετό.
Πως δεν είναι ρε;
:romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 11 Σεπ 2019, 10:53

foscilis έγραψε:
10 Σεπ 2019, 11:08
Μιλάμε για Τετάρτη Δημοτικού. Δηλαδή ούτε καν, αύριο ξεκινάνε. Τρίτη δημοτικού πρακτικά. Της το άνοιξε η μαμά της πριν 2 χρόνια(!) δηλώνοντάς την 18 χρονών κι έτσι τώρα φαίνεται 20. "Όλο ανεβάζει φωτογραφίες και μετά κοιτάει πόσα λάικ της κάνανε" μας είπε καμαρωτή. Δηλαδή το είχε στη δευτέρα και στην τρίτη. Public οι φωτογραφίες εννοείται.

Οι υπόλοιποι γονείς δεν εγκρίνουν αλλά την είχαν όλοι φίλη. Μεταξύ τους γνωστές μανούλες που ανακατεύονται στις ηλίθιες ψευτοϊντριγκες των παιδιών, και μπαμπάδες που ποστάρουν "ΕΤΣΙ ΣΑΣ ΓΑΜΗΣΑΜΕ" κάθε φορά που κερδάει ο Ολυμπιακός.

wtf;

Τι γονείς είναι αυτοί ρε μαλάκα που ο σαραντάρης γείτονας έχει φίλη το εννιάχρονο και νιώθουν ΟΚ; Εγώ αν μου έκανε αίτημα φιλίας η εννιάχρονη απέναντι θα τους έκραζα και θα έκανα ριπορτ, δε θα τη δεχόμουν να βρεθώ μπλεγμένος! Και της δείχνει η ίδια της η μάνα πώς να δηλώνει ψεύτικη ημερομηνία γέννησης στο FB; Κι η άλλη που έκανε φίλη την πιτσιρίκα για να παρακολουθεί αν πήγε πλατεία και δεν είπε στην κόρη της;

Τι Βοθρομπύθουλας είναι αυτός;

Τέλος πάντων επειδή δεν έχω καμία όρεξη αυτό να γίνει μόδα στην τάξη και να τα ακούω αργότερα στη χρονιά επειδή είναι η μόνη που δεν έχει facebook, έκοψα το κακό στη ρίζα του:

αναφορά ανηλίκου

μισή ώρα μετά το προφίλ κατέβηκε.
Καλά έκανες εννοείται. :smt023

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2019, 11:01

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:44
Nero έγραψε:
10 Σεπ 2019, 11:45
έχει και χειρότερα. Κρατήσου

Δεν θα έβλεπα ποτέ παιδιά να το κάνουν αυτό, αλλά το ASMR δεν έχει σχέση με σεξ. Ακολουθώ το κίνημα από όταν προέκυψε, περίπου εδώ και μια δεκαετία, γιατί είμαι ηχητικά ευαίσθητος και μου δημιουργεί αυτό που λένε tingles. Για την ακρίβεια, μπορώ να το αισθανθώ και χωρίς ήχους, απλώς και μόνο με την σκέψη, πράγμα σχετικά σπάνιο.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το να παρακολουθείς βίντεο που φτιάχνουν παιδιά στο youtube είναι από μόνο του παράξενο, ό,τι κι αν κάνουν στα βίντεο αυτά.
Γιατί είναι παράξενο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2019, 11:06

Ασέβαστος έγραψε:
11 Σεπ 2019, 08:49
πρεπει να ξεχωρισουμε το μεσον, απο τις πραξεις που κανει καθενας με αυτο.

το φβ δεν ειναι κατι κακο. η χρηση του, μπορει να ειναι. εκανα φβ του γιου μου, απο οταν ηταν 3 χρονων. κρεμαστε με.

πιο πριν, του ειχα κανει viber. το εκανα για να επικοινωνει μαζι μου απο το ταμπλετ του, να χρησιμοποιει γραπτο λογο. ειχα χρησιμοποιησει ενα δευτερο νουμερο κινητης που ειχα, και ειχε επαφες εμενα, τη μανα του, το θειο, και τη γιαγια στην αμερικη. οταν αλλαξε ταμπλετ, δεν ειχα πλεον αυτο το νουμερο, και δεν μπορουσα να του κανω παλι viber.

ηθελε ομως εναν τροπο να επικοινωνει, και το πρωτο που σκεφτηκα ηταν το μεσσεντζερ, που απλως θελει email. τωρα που το σκεφτομαι, αυτο ειναι standalone, δεν ηταν τελικα απαραιτητο να του κανω πρωτα φβ. :102: το εχει 4 χρονια τωρα, δεν εχει ανεβασει ποτε, τιποτα, εχει φιλο μονο εμενα, ουτε καν τη μανα του, α, και επαιξε για κανα τριμηνο candy crush.αυτη ειναι ολη η χρηση που του εχει κανει.

απο την αλλη, παρομοια χρηση κανω κι εγω. σχεδον ολα οσα ανεβαινουν ειναι καποιος που με κανει ταγκ, μονος μου ουτε μια φορα το χρονο δεν ανεβαζω, αντε κανα ψαροβιντεο, μια στο τοσο. οποτε, εμενα εχει να αντιγραψει.

μπορειτε ελευθερα να με βρισετε για το κακο που εχω κανει στο παιδι μου, που κοροιδεψα το συστημα και του εκανα φβ, αμα ξερατε ποιος ειμαι, θα με καταγγελατε κιολας.
Δεν είναι αυτό το κακό που του έκανες, κουλάρισε. Το κακό που κάνατε όλοι στα παιδιά είναι αυτό
SpoilerShow
Εικόνα
Αλλά που να το παραδεχτείτε; :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Σεπ 2019, 11:10

Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2019, 11:01
hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:44
Δεν θα έβλεπα ποτέ παιδιά να το κάνουν αυτό, αλλά το ASMR δεν έχει σχέση με σεξ. Ακολουθώ το κίνημα από όταν προέκυψε, περίπου εδώ και μια δεκαετία, γιατί είμαι ηχητικά ευαίσθητος και μου δημιουργεί αυτό που λένε tingles. Για την ακρίβεια, μπορώ να το αισθανθώ και χωρίς ήχους, απλώς και μόνο με την σκέψη, πράγμα σχετικά σπάνιο.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το να παρακολουθείς βίντεο που φτιάχνουν παιδιά στο youtube είναι από μόνο του παράξενο, ό,τι κι αν κάνουν στα βίντεο αυτά.
Γιατί είναι παράξενο;
Γιατί δεν γίνεται να σε τραβάει το περιεχόμενο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 11 Σεπ 2019, 11:15

Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 16:21
sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2019, 15:57
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 15:44


Είναι ευχάριστη έκπληξη. Κι εγώ είμαι.
Ο Φος μας βάζει όλους τα γυαλιά σε θέματα σόφτγουερ, οκ εκτός ίσως από τον έναον.
Κι ο klg είναι πολύ δυνατός επίσης.
Αυτός που κάνει σαν τη Θεία τη Μαγδάλω την υστέρω άμα του θίξεις την εταιρεία ή εκφράσεις τις αξιώσεις σου για ελεύθερο λογισμικό; (Μετά από τον μάιτυ μάους και τον ομιτζί βεβαίως.)
FTIW ο MightyMouse σε κατουράει σε ότι έχει να κάνει με linux και ελεύθερο λογισμικό. Επίσης το ότι εσύ πιστεύεις ότι έχεις την οποιαδήποτε σχέση με το linux πέρα του να μας σπας τα αρχίδια με τις μαλακίες σου είναι τουλάχιστον laughable. Άντε τώρα να κάνεις mount το USB σου στην τιβι να δεις κάνα pirated movie γιατί είναι free as in beer.

Επι του θέματος μακρυά τα παιδιά απο παντώς είδους ηλεκτρονικές συσκευές (i.e smart phones, tablets, PCs/laptops, gaming consoles). Allocate περιορισμένο χρόνο στον υπολογιστή μέσα στην εβδομάδα (Σ/Κ is the obvious choice) και προφανώς μακρυά από social media, εκτός από το αγαπημένο μας παραπχώρουμ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποχαυνώσεις ένα μυαλό που βρίσκεται στην ακμή της ανάπτυξής του. Να κάτσει να διαβάσει ένα βιβλίο ή να βγει έξω να παίξει στην γειτονιά σαν άνθρωπος. Ο μόνος legit λόγως για να έχει παραπάνω χρόνο σε υπολογιστή το παιδί είναι επειδή κάνει κάτι δημιουργικό και συνήθως στα πλάσια του comp.sci.

PS. Λυπάμαι πραγματικά τον foscilis που μετά από τόσα χρόνια αγώνων ενάντια στην απόλυτη ηλιθότητα του μέσου πχωρουμίτη και κατ' επέκταση του μέσου ανθρώπου και μετά από τόνους χολής προς την μέση ανθρωπότητα in general, πρέπει τώρα ως γονέας να συναναστραφεί με όλα αυτά τα σκουπίδια.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2019, 11:22

hellegennes έγραψε:
11 Σεπ 2019, 11:10
Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2019, 11:01
hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:44
Δεν θα έβλεπα ποτέ παιδιά να το κάνουν αυτό, αλλά το ASMR δεν έχει σχέση με σεξ. Ακολουθώ το κίνημα από όταν προέκυψε, περίπου εδώ και μια δεκαετία, γιατί είμαι ηχητικά ευαίσθητος και μου δημιουργεί αυτό που λένε tingles. Για την ακρίβεια, μπορώ να το αισθανθώ και χωρίς ήχους, απλώς και μόνο με την σκέψη, πράγμα σχετικά σπάνιο.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το να παρακολουθείς βίντεο που φτιάχνουν παιδιά στο youtube είναι από μόνο του παράξενο, ό,τι κι αν κάνουν στα βίντεο αυτά.
Γιατί είναι παράξενο;
Γιατί δεν γίνεται να σε τραβάει το περιεχόμενο.
Μια χαρά γίνεται. Έχω δει παιδιά που κάνουν κατασκευές (και παίρνω και ιδέες για τη δουλειά μου ή τα δικά μου παιδιά.
Παιδιά που κάνουν αθλητικές και ακόμα καλύτερα ακροβατικές ασκήσεις, εκπαιδευτικά βίντεο, μπαλέτα ή ό.τι άλλους χορούς.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8709
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 11 Σεπ 2019, 11:33

klg έγραψε:
11 Σεπ 2019, 11:15

Επι του θέματος μακρυά τα παιδιά απο παντώς είδους ηλεκτρονικές συσκευές (i.e smart phones, tablets, PCs/laptops, gaming consoles). Allocate περιορισμένο χρόνο στον υπολογιστή μέσα στην εβδομάδα (Σ/Κ is the obvious choice) και προφανώς μακρυά από social media, εκτός από το αγαπημένο μας παραπχώρουμ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποχαυνώσεις ένα μυαλό που βρίσκεται στην ακμή της ανάπτυξής του. Να κάτσει να διαβάσει ένα βιβλίο ή να βγει έξω να παίξει στην γειτονιά σαν άνθρωπος. Ο μόνος legit λόγως για να έχει παραπάνω χρόνο σε υπολογιστή το παιδί είναι επειδή κάνει κάτι δημιουργικό και συνήθως στα πλάσια του comp.sci.

PS. Λυπάμαι πραγματικά τον foscilis που μετά από τόσα χρόνια αγώνων ενάντια στην απόλυτη ηλιθότητα του μέσου πχωρουμίτη και κατ' επέκταση του μέσου ανθρώπου και μετά από τόνους χολής προς την μέση ανθρωπότητα in general, πρέπει τώρα ως γονέας να συναναστραφεί με όλα αυτά τα σκουπίδια.
:blm:
εύγε νέε μου
fear as night can’t be shut off

Ορέστης 35

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Σεπ 2019, 11:36

Οταν μπουν στην εφηβεια θεωρωντας οτι τα μεγαλωσατε τελεια τα αμολατε ελευθερα στην Αθηνα με τους φιλους τους και χωρις κανενα περιορισμο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Σεπ 2019, 11:39

klg έγραψε:
11 Σεπ 2019, 11:15
PS. Λυπάμαι πραγματικά τον foscilis που μετά από τόσα χρόνια αγώνων ενάντια στην απόλυτη ηλιθότητα του μέσου πχωρουμίτη και κατ' επέκταση του μέσου ανθρώπου και μετά από τόνους χολής προς την μέση ανθρωπότητα in general, πρέπει τώρα ως γονέας να συναναστραφεί με όλα αυτά τα σκουπίδια.
εντάξει δεν είναι τόσο κακοί κατά μέσο όρο και τουλάχιστον τους πέρασε η φάση Survivor. Ελπίζω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Σεπ 2019, 11:41

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Σεπ 2019, 11:36
Οταν μπουν στην εφηβεια θεωρωντας οτι τα μεγαλωσατε τελεια τα αμολατε ελευθερα στην Αθηνα με τους φιλους τους και χωρις κανενα περιορισμο.
Νομίζω δεν έχεις καταλάβει πώς δουλεύουν όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 11 Σεπ 2019, 11:43

Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2019, 11:06


Δεν είναι αυτό το κακό που του έκανες, κουλάρισε. Το κακό που κάνατε όλοι στα παιδιά είναι αυτό
SpoilerShow
Εικόνα
όχι όλοι.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Σεπ 2019, 11:47

Η 14χρονη κόρη ενός μακαρίτη φίλου Γερμανοπακιστανού, κάνει ταινίες μικρού μήκους με δικό της σενάριο και της δημοσιεύει στο Διαδίκτυο. ΑΥΤΟ το βρίσκω γαμάτο.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών