Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Σεπ 2019, 13:20

Otto Weininger έγραψε:
12 Σεπ 2019, 11:28
GoBack έγραψε:
12 Σεπ 2019, 10:32
Εχμ 90%,το παιρνεις και λες και ευχαριστω
Εννοείται, τι συζητάμε τώρα. Μιλάμε 90% ποσοστό ίασης, εξωφρενικά θετικό ποσοστό.
και 10% να ηταν, παλι θα το επαιρνα και θα ελεγα ευχαριστω.

ειδικα εφοσον η εναλλακτικη ειναι να το γιατρεψω μονος μου με μπαφους και νερακι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Σεπ 2019, 13:24

Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:20
Otto Weininger έγραψε:
12 Σεπ 2019, 11:28
GoBack έγραψε:
12 Σεπ 2019, 10:32
Εχμ 90%,το παιρνεις και λες και ευχαριστω
Εννοείται, τι συζητάμε τώρα. Μιλάμε 90% ποσοστό ίασης, εξωφρενικά θετικό ποσοστό.
και 10% να ηταν, παλι θα το επαιρνα και θα ελεγα ευχαριστω.

ειδικα εφοσον η εναλλακτικη ειναι να το γιατρεψω μονος μου με μπαφους και νερακι.
Την κάνναβη λογικά θα την χρησιμοποιούσαν για αναλγητικό, όχι για γιατρικό

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 12 Σεπ 2019, 13:38

Πολυ σωστή η απόφαση του δικαστηρίου. Πρέπει να γίνει και το επόμενο βήμα, να παίρνει τα παιδιά το κράτος προληπτικά από τέτοιες οικογένειες.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 12 Σεπ 2019, 13:39

τεν τεν έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:38
Πολυ σωστή η απόφαση του δικαστηρίου. Πρέπει να γίνει και το επόμενο βήμα, να παίρνει τα παιδιά το κράτος προληπτικά από τέτοιες οικογένειες.
και πού θα τα πηγαίνει ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Σεπ 2019, 13:39

Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:20
Otto Weininger έγραψε:
12 Σεπ 2019, 11:28
GoBack έγραψε:
12 Σεπ 2019, 10:32
Εχμ 90%,το παιρνεις και λες και ευχαριστω
Εννοείται, τι συζητάμε τώρα. Μιλάμε 90% ποσοστό ίασης, εξωφρενικά θετικό ποσοστό.
και 10% να ηταν, παλι θα το επαιρνα και θα ελεγα ευχαριστω.

ειδικα εφοσον η εναλλακτικη ειναι να το γιατρεψω μονος μου με μπαφους και νερακι.
Ναι αλλά δεν κατάλαβες κάτι. 90% πιθανότητα ίασης στον καρκίνο είναι θαύμα της επιστήμης.

Γι'αυτό πρέπει να γαμησουν δίπλα τους γονείς που αρνήθηκαν.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Σεπ 2019, 13:40

Athos έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:39
τεν τεν έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:38
Πολυ σωστή η απόφαση του δικαστηρίου. Πρέπει να γίνει και το επόμενο βήμα, να παίρνει τα παιδιά το κράτος προληπτικά από τέτοιες οικογένειες.
και πού θα τα πηγαίνει ;
Σε ειδικά ιδρύματα υπό την φροντίδα του κράτους

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 12 Σεπ 2019, 13:40

Σε γκέι που δεν έχουν προκαταλήψεις
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 12 Σεπ 2019, 13:45

Athos έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:39
τεν τεν έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:38
Πολυ σωστή η απόφαση του δικαστηρίου. Πρέπει να γίνει και το επόμενο βήμα, να παίρνει τα παιδιά το κράτος προληπτικά από τέτοιες οικογένειες.
και πού θα τα πηγαίνει ;
Σε ιδρύματα ή ακόμα καλύτερα για υιοθεσία. Από τέτοιες οικογένειες 1000 φορές καλύτερα.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 12 Σεπ 2019, 13:46

Ασέβαστος έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:20
Otto Weininger έγραψε:
12 Σεπ 2019, 11:28
GoBack έγραψε:
12 Σεπ 2019, 10:32
Εχμ 90%,το παιρνεις και λες και ευχαριστω
Εννοείται, τι συζητάμε τώρα. Μιλάμε 90% ποσοστό ίασης, εξωφρενικά θετικό ποσοστό.
και 10% να ηταν, παλι θα το επαιρνα και θα ελεγα ευχαριστω.

ειδικα εφοσον η εναλλακτικη ειναι να το γιατρεψω μονος μου με μπαφους και νερακι.
Στην υποθετικη περιπτωση που θα ηταν για το παιδι μου δεν ξερω τι θα εκανα.Αν ηταν για μενα παντως και μου λεγαν για χημειοθεραπεια με 10% θα ελεγα αφηστε θα τζογαρω στο ανοσοποιητικο μου.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15295
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 12 Σεπ 2019, 14:01

Το 90% είναι αρκετά μεγάλο και "σεβαστό ποσοστό", ώστε να εξαλείφονται οι όποιοι ισχυρισμοί περί άδικης ταλαιπωρίας του παιδιού. Με τόσες μεγάλες πιθανότητες επιβίωσης είναι κρίμα - θα έλεγα έγκλημα- να μην του δοθεί η ευκαιρία να το ξεπεράσει και να επιβιώσει.
Εν πάσει περιπτώσει, με το να προσπαθούν να το γιατρέψουν με ματζούνια, σίγουρα θα το οδηγήσουν στο θάνατο.
Ανεύθυνοι γονείς θα πρέπει να χάνουν την επιμέλεια των παιδιών τους και να την αναλαμβάνουν είτε κοντινοί συγγενείς, είτε ειδικά ιδρύματα για τέτοιες περιπτώσεις.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 12 Σεπ 2019, 18:05

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Σεπ 2019, 10:55
Maspoli έγραψε:
12 Σεπ 2019, 10:51
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Σεπ 2019, 10:39


ποιες χώρες ανέπτυξαν την ιατρική επιστήμη και την έφτασαν στα σημερινά επίπεδα;
μπορούν να απαντήσουν τα αντιδυτικολιγούρια;
Στην ερώτηση μπορείς να απαντήσεις ή απλά θες να καταδείξεις πόσο ακόμα μεγαλύτερη είναι η ενδημική βλακεία εις τις δυτικές κοινωνίες;
δεν καταλαβαίνεις πόσο αντιφατικό είναι αυτό που γράφεις
γιατί η Δύση είναι αυτή που εξέλιξε την ιατρική, τώρα αν κάποιοι το 90% στη Δύση είναι μπετόβλακες αυτό τι σημαίνει;
Fixed
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Σεπ 2019, 18:07

GoBack έγραψε:
12 Σεπ 2019, 13:46
Στην υποθετικη περιπτωση που θα ηταν για το παιδι μου δεν ξερω τι θα εκανα.Αν ηταν για μενα παντως και μου λεγαν για χημειοθεραπεια με 10% θα ελεγα αφηστε θα τζογαρω στο ανοσοποιητικο μου.
Σεβαστό αλλά είσαι αρκετά μεγάλος για να πάρεις μια τέτοια απόφαση. Εδώ μιλάμε για μικρό παιδάκι. Και το 10 με το 90 έχουν τεράστια διαφορά τελικά.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 12 Σεπ 2019, 18:11

aLiCat έγραψε:
12 Σεπ 2019, 14:01
Το 90% είναι αρκετά μεγάλο και "σεβαστό ποσοστό", ώστε να εξαλείφονται οι όποιοι ισχυρισμοί περί άδικης ταλαιπωρίας του παιδιού. Με τόσες μεγάλες πιθανότητες επιβίωσης είναι κρίμα - θα έλεγα έγκλημα- να μην του δοθεί η ευκαιρία να το ξεπεράσει και να επιβιώσει.
Εν πάσει περιπτώσει, με το να προσπαθούν να το γιατρέψουν με ματζούνια, σίγουρα θα το οδηγήσουν στο θάνατο.
Ανεύθυνοι γονείς θα πρέπει να χάνουν την επιμέλεια των παιδιών τους και να την αναλαμβάνουν είτε κοντινοί συγγενείς, είτε ειδικά ιδρύματα για τέτοιες περιπτώσεις.
Πλέον ναι και συμφωνώ αλλά μέχρι πριν μερικά χρόνια τα ποσοστά επιτυχίας ήταν πολύ χαμηλότερα και εγώ τουλάχιστον για τον εαυτό μου δεν θα επέλεγα σε καμία περίπτωση χημειοθεραπείες. Για το παιδί μου δεν ξέρω, αλλά για τον εαυτό μου σίγουρα, για το παιδί τώρα ακόμη και αν υποθέσουμε ότι και παλαιότερα ήταν προτιμότερη από πλευράς πιθανοτήτων η χημειοθεραπεία, υπάρχει και η τροχοπέδη του ότι βάζεις ένα παιδάκι σε τέτοια διαδικασία και περιβάλλον, και ειδικά από τη στιγμή που ο καρκίνος είναι καθαρά ψυχοσωματική ασθένεια μπορεί να αποδειχθεί χειρότερα αυτό. Βέβαια από τους ξερολες του φόρουμ δεν περιμένω να το καταλάβουν αυτό, γι'αυτους είναι όλα άσπρο μαύρο και ο καλός δυτικός πολιτισμός vs ο κακος ανατολικός και τα @@ μου κουνιούνται...
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Σεπ 2019, 18:15

the_black_planet έγραψε:
12 Σεπ 2019, 18:11
Πλέον ναι και συμφωνώ αλλά μέχρι πριν μερικά χρόνια τα ποσοστά επιτυχίας ήταν πολύ χαμηλότερα και εγώ τουλάχιστον για τον εαυτό μου δεν θα επέλεγα σε καμία περίπτωση χημειοθεραπείες. Για το παιδί μου δεν ξέρω, αλλά για τον εαυτό μου σίγουρα, για το παιδί τώρα ακόμη και αν υποθέσουμε ότι και παλαιότερα ήταν προτιμότερη από πλευράς πιθανοτήτων η χημειοθεραπεία, υπάρχει και η τροχοπέδη του ότι βάζεις ένα παιδάκι σε τέτοια διαδικασία και περιβάλλον, και ειδικά από τη στιγμή που ο καρκίνος είναι καθαρά ψυχοσωματική ασθένεια μπορεί να αποδειχθεί χειρότερα αυτό. Βέβαια από τους ξερολες του φόρουμ δεν περιμένω να το καταλάβουν αυτό, γι'αυτους είναι όλα άσπρο μαύρο και ο καλός δυτικός πολιτισμός vs ο κακος ανατολικός και τα @@ μου κουνιούνται...
Είναι τραγική η κατάσταση για έναν γονέα που η ζωή του παιδιού του διατρέχει άμεσο και σοβαρό κίνδυνο. Αλλά και εξίσου μεγάλη ευθύνη να μην πάρει μια απόφαση βάση των προκαταλήψεων και ιδεολογικών απόψεών του. Δεν είναι θέμα άσπρου - μαύρου και κακού ανατολικού πολιτισμού. Εμπιστεύεσαι αυτούς που σπούδασαν δεκαετίες και ενημερώνονται καθημερινά στο αντικείμενο περισσότερο από τις προσωπικές σου γνώσεις.

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Αρνήθηκαν να υποβληθεί ο 4χρονος γιος τους σε χημειοθεραπεία και έχασαν την επιμέλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 12 Σεπ 2019, 18:20

the_black_planet έγραψε:
12 Σεπ 2019, 18:11
, υπάρχει και η τροχοπέδη του ότι βάζεις ένα παιδάκι σε τέτοια διαδικασία και περιβάλλον, και ειδικά από τη στιγμή που ο καρκίνος είναι καθαρά ψυχοσωματική ασθένεια μπορεί να αποδειχθεί χειρότερα αυτό.

Μα τι αηδίες διαβάζουμε εδώ μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών