Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48008
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Οκτ 2019, 23:25

Ουδέποτε εγώ υποστήριξα την είσοδο προσφύγων στην ελληνική επικράτεια και πολλές φορές έχω αναφέρει ότι ήμουν υπέρ των μεθόδων Σαμαρά με τις σκούπες και τις απελάσεις.
Δε φάνηκε απ' τα πόστ σου εδώ.
Επιχειρήματα τύπου ''δεν έχασαν το κινητό αλλά έχασαν τα χαρτιά'' απευθύνονται, συγγνώμη που το λέω, μόνο σε καθυστερημένους.
Μα δεν τα έχασαν τα χαρτιά. Τα πέταξαν. Όταν δηλώνουν 4 και πέντε ονόματα ο καθένας (έχουν πιαστεί τέτοιοι), δεν προσπαθούν να παραπλανήσουν τις Αρχές? Όταν έχουν πετάξει το διαβατήριο, και ισχυρίζονται οτι είναι όλοι από Συρία και αποδεικνύεται οτι δεν είναι, γιατί η αστυνομία έχει άτομα που τους κάνουν συγκεκριμένες ερωτήσεις και καταλαβαίνουν τοι δεν είναι, τί κάνουν?
Οχι ρε φίλε, δεν πιστεύω κάποιον που έχει γλοιώδη φάτσα και πονηρό χαμόγελο στυλ "Εγώ τώρα θα σ' εξαπατήσω", τί να κάνουμε? Το βλέπεις απ' τις φάτσες τους τί είναι οι περισσότεροι τέτοιοι, κουτσαβάκια που θέλουν να ζούν με τα επιδόματα στην Ευρώπη (ή στην Ελλάδα). Απλά δεν είναι ειλικρινείς.
Αλλά μέσα στην παράνοια που ζούμε, όπου ένα δεκαεξάχρονο που μοιάζει με δεκάχρονο λέει στον κόσμο τί να κάνει, τα βλέπουμε κι αυτά. Σαπίλα, βλακεία, και μαλακισμένα "αισθήματα" του κάθε τελειωμένου μιλένιαλ να κυβερνάνε.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 09 Οκτ 2019, 08:35

alexandroso έγραψε:
07 Οκτ 2019, 14:01

Κάθε «νοικοκύρη», κάθε «φιλήσυχου πολίτη», κάθε ανθρώπου «της διπλανής πόρτας» που είναι… φυσιολογικός μέχρι να δει μπροστά του μετανάστη.

Παντα ειμαστε φυσιολογικοι γιατι δρουμε με βαση τη λογικη.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!


alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 09:10

Drexler έγραψε:
09 Οκτ 2019, 08:35
alexandroso έγραψε:
07 Οκτ 2019, 14:01

Κάθε «νοικοκύρη», κάθε «φιλήσυχου πολίτη», κάθε ανθρώπου «της διπλανής πόρτας» που είναι… φυσιολογικός μέχρι να δει μπροστά του μετανάστη.

Παντα ειμαστε φυσιολογικοι γιατι δρουμε με βαση τη λογικη.
Με αυτό που νομίζετε ως προσωπικό σας συμφέρον αυτή τη στιγμή θες να πεις. Η λογική απαιτεί μια ευρύτερη κατανόηση της πραγματικότητας και δεν σχετίζεται πάντα με το στενό προσωπικό συμφέρον ακόμα κι αν έχεις το μυαλό να καταλάβεις ποιό είναι αυτό.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 09 Οκτ 2019, 09:16

Για να μην πολυλογουμε μεχρι ποσους λαθρο θελεις να δεχτουμε?

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 09 Οκτ 2019, 09:19

Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 09:20

Χλιδή

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 09 Οκτ 2019, 09:21

alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 09:10

Με αυτό που νομίζετε ως προσωπικό σας συμφέρον αυτή τη στιγμή θες να πεις. Η λογική απαιτεί μια ευρύτερη κατανόηση της πραγματικότητας και δεν σχετίζεται πάντα με το στενό προσωπικό συμφέρον ακόμα κι αν έχεις το μυαλό να καταλάβεις ποιό είναι αυτό.
Οχι το προσωπικο συμφερον τους κοιτανε τα λαμογια των ΜΚΟ και οι αριστερουληδες δηθεν ανθρωπιστες που θελουν ανοιχτα συνορα για να εκμεταλλευονται τους λαθρο.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 09 Οκτ 2019, 09:22

perseus έγραψε:
09 Οκτ 2019, 09:16
Για να μην πολυλογουμε μεχρι ποσους λαθρο θελεις να δεχτουμε?
Δεν υπαρχει οριο.Αν ειναι δυνατον,ολους.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 09 Οκτ 2019, 09:28

οι βροντόσαυροι...αγωνιστες όταν τους βαζεις μπροστα στην πραγματικοτητα και λογικη αρχινουν τα εισαι ακροδεκσιος ή λενε 100 μυρια

το κακο είναι πως οι βροντόσαυροι κκε και αριστερας κυριαρχουν στη διαμορφωση γνωμης εδώ και 50 χρονια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 09 Οκτ 2019, 09:30

δεν χρειαζεται πολύ μυαλο αν παρακολουθεί καποιος το φαινομενο παρ μετανάστευσης να καταλαβει πως κατευθύνεται από τουρκια προς την ελλαδα για να δημιουργει κοινωνικα προβλήματα στην ελλδα στην οποια επιτίθεται σε αιγαιο θρακη και αοζ
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 11:01

Drexler έγραψε:
09 Οκτ 2019, 09:21
alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 09:10

Με αυτό που νομίζετε ως προσωπικό σας συμφέρον αυτή τη στιγμή θες να πεις. Η λογική απαιτεί μια ευρύτερη κατανόηση της πραγματικότητας και δεν σχετίζεται πάντα με το στενό προσωπικό συμφέρον ακόμα κι αν έχεις το μυαλό να καταλάβεις ποιό είναι αυτό.
Οχι το προσωπικο συμφερον τους κοιτανε τα λαμογια των ΜΚΟ και οι αριστερουληδες δηθεν ανθρωπιστες που θελουν ανοιχτα συνορα για να εκμεταλλευονται τους λαθρο.
Ναι, έχω δυο Σύριους να μου βάφουν τα παπούτσια, έναν Αφγανό να μου κάνει αέρα και μια Σουδανή να με ξεματιάζει. Με ξεμπρόστιασες. :vp14:
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 11:08

perseus έγραψε:
09 Οκτ 2019, 09:16
Για να μην πολυλογουμε μεχρι ποσους λαθρο θελεις να δεχτουμε?
Δεν τους δεχόμαστε ακριβώς. Τους κρατάμε μέχρι να εξεταστούν οι αιτήσεις ασύλου και μετά είτε τους επαναπροωθούμε είτε, αν εγκριθεί η αίτηση, τους χορηγούμε ταξιδιωτικά έγγραφα ώστε να συνεχίσουν το ταξίδι τους.

Ενδιαφέρον έχει και το γεγονός ότι το 85% των προσφύγων φιλοξενείται από αναπτυσσόμενες χώρες και μόλις το 15% από ανεπτυγμένες καθώς και ότι το 52% των προσφύγων είναι ανήλικοι. https://www.unhcr.org/globaltrends2017/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexandroso την 09 Οκτ 2019, 11:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 09 Οκτ 2019, 11:09

alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 11:01

Ναι, έχω δυο Σύριους να μου βάφουν τα παπούτσια, έναν Αφγανό να μου κάνει αέρα και μια Σουδανή να με ξεματιάζει. Με ξεμπρόστιασες. :vp14:
Ε γιαυτο θες τους ξενους.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Φέρτε κι άλλους: Φωτιά κι εξέγερση στη Μόρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 11:11

Drexler έγραψε:
09 Οκτ 2019, 11:09
alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 11:01

Ναι, έχω δυο Σύριους να μου βάφουν τα παπούτσια, έναν Αφγανό να μου κάνει αέρα και μια Σουδανή να με ξεματιάζει. Με ξεμπρόστιασες. :vp14:
Ε γιαυτο θες τους ξενους.
Είσαι φυσέκι απ τα λίγα εσύ.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών