Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 09 Οκτ 2019, 15:23

Άλλο ένα

Εικόνα

:lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69755
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Οκτ 2019, 15:27

alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:08
Σπανίως οι γείτονες έχουν πρόβλημα με κάποιον που κάνει πάρτυ στο σπίτι του μια ή δυο φορές το χρόνο.
Πού μένεις να ρθω να μετακομίσω κι εγώ; Την πρώτη μέρα που μπήκα στο σπίτι μου πήγα να βάλω λίγη μουσική (και όχι σε ώρα κοινής ησυχίας). Μετά από λίγο είχε πλακώσει η μισή πολυκατοικία με παράπονα. Εκτοτε χρησιμοποιώ ακουστικά.
Πριν κάτι, αρκετά, χρόνια συζούσα με μια κοπέλα και στο κάτω σπίτι έμενε ένας μουσικός. Κάθε μεσημέρι προπονούταν στο αρμόνιο. Βάζω και γω ένα βραδάκι μουσική και έρχεται, κρατώντας ένα πιτόγυρο, να μου ζητήσει τα ρέστα. Του λέω ότι δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας και θα βάζω ότι θέλω, τσατίζεται, πετάει το πιτόγυρο πάνω στον καναπέ γεμίζοντάς τον τζατζίκια και μου την πέφτει να πλακωθούμε. Μας χωρίσαν οι γυναίκες. Ασε μας τώρα με όλους τους νοητικά κωλόγερους. Τίγκα στους διανοητικά ανάπηρους δικτάτορες είν η χώρα. Και το χειρότερο είναι τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά που χρησιμοποιούν. Αμα το κάνουν αυτοί είναι καλά, άμα το κάνει ο άλλος είναι κακά. Και αυτός που πληρώνει τη νύφη είναι αυτός που δεν είναι χαφιές και δικομανής.
Τα ξέρω αυτά και όλοι έχουμε περάσει παρόμοιες φάσεις αλλά τουλάχιστον στη δική μου γειτονιά (και πολυκατοικία) λύνονται γρήγορα. Και δεν νομίζω ότι είναι εξαίρεση.

Και από προσωπική εμπειρία πάντως, έχω διαπιστώσει ότι αυτοί που γίνονται συνήθως έξαλλοι με ό,τι τους ενοχλεί ανεξαρτήτως ώρας και είδους θορύβου, είναι αυτοί που αδιαφορούν παντελώς για τη δική τους συμβολή στο συλλογικό περιβάλλον. Είτε αφορά σε θορύβους είτε στο οτιδήποτε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Οκτ 2019, 15:28

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:23
Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:14


Σε μας πχ ενας γετονας απο τον κατω οροφο περσυ εκανε φασαρια γιατι εσταζε λεει το εξωτερικο λουκι απο το κλιματιστικο. Δεν τον αφηναν λεει οι σταγονες να κοιμηθει.. :lol:
αυτά τα κρίνει τόσο ο αστυνομικός όσο και το δικαστήριο και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι και τόσο δύσκολο να ξεχωρίσει μια καταγγελία που έχει βάση από κάποια που είναι περιπτωσάρα.

Εγώ είχα μέχρι τον Ιούλιο μια γειτόνισσα που αρκετές φορές το μήνα έβγαζε χιλιοπεντακοσάρια ηχεία στον κήπο, φώναζε όλους τους φίλους της (κάτι πενηντάρηδες ταριφοσκυλάδες όλοι) και βαράγανε τόσο δυνατά που ήταν κυριολεκτικά αδύνατο να σταθείς οπουδήποτε σε ακτίνα εξήντα μέτρων, ακόμα και με τα διπλά τζάμια θεόκλειστα. Και αυτό ξεκινούσε τρεις η ώρα το μεσημέρι και σταματούσε όταν ερχόταν η αστυνομία. Δηλαδή πεντακόσια άτομα που μέναμε σε αυτήν την ακτίνα, εργαζόμενοι, γέροι, οικογένειες με άρρωστα μωρά ήμασταν αναγκασμένοι ή να παίρνουμε ηρεμιστικά ή να σηκωνόμαστε να φεύγουμε από τα σπίτια μας επειδή αυτή η μαλακισμένη ήταν μαλακισμένη.

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται πληρώνω νοίκια για να έχω σπίτι όχι για να πρέπει να το εγκαταλείπω κάθε όποτε έχει γκάβλες η χοντρή απέναντι. ΦΥΣΙΚΑ και θα μπορούσα να ζητήσω αποζημίωση και μάλιστα δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που δικαστήρια έχουν επιδικάσει κάτι τέτοιο.

Δε μπορείς να φανταστείς πόσες φορές ευχαρίστησα το Γιαραμπή που το πάρτι που έκανε δυο μέρες πριν ισχύσει ο νέος ποινικός κώδικας των κρετίνων ήταν τελικά και το αποχαιρετιστήριο (και βέβαια ξεκίνησε από τις 11 το πρωί αυτή τη φορά και της έφεραν τους μπάτσους 4 η ώρα το επόμενο πρωί). ΓΑΜΙΩΝΤΑΣ θα μας πήγαινε όλο το καλοκαίρι η κωλόχοντρη.
Συφωνοι αλλα για ποιο λογο αυτο πρεπει να παει σε δικαστικη αιθουσα; Αν αντι γι'αυτο εμφανιστει αστυνομικος η δημοτικος υπαλληλος και της ριξει ενα γερο προστιμο γιατι δεν ειναι καλη επιλογη;
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Οκτ 2019, 15:29

alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:18
Εγώ υποψιάζομαι ότι αυτοί που θα πληρώσουν τη νύφη, γι αρχή, είναι οι αλλοδαποί και όσοι έχουν κατοικίδιο. Μετά τη στείρωση θα απαιτείται και κόψιμο της γλώσσας.
Φίλε μου,

Είναι ένας νόμος που ίσχυε από πριν γεννηθείς (το 1952 συγκεκριμένα) μέχρι τις 1 Ιουλίου του 2019 που έκανε τη μαλακία ο ΣΥΡΙΖΑ να τον καταργήσει κι αυτό κατά λάθος (συνέχισε να ισχύει κανονικά ο άλλος νόμος που προβλέπει τις ώρες κοινής ησυχίας).

Αντί να υποψιάζεσαι μαλακίες, σφίξου όσο μπορείς, μάζεψε και τις 85 μονάδες του IQ σου και προσπάθησε, σε εκλιπαρώ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να θυμηθείς τη ζωή στις 31 Ιουνίου του 2019 που είμαι σίγουρος ότι αν σκεφτείς πολύ-πολύ-πολύ θα καταλήξεις ότι όντως υπήρξε.

Το κατάφερες; Θυμάσαι πώς ήταν τότε;

Ωραία, ΤΟ ΙΔΙΟ θα είναι και με τον καινούριο νόμο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Οκτ 2019, 15:32

Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:28
Συφωνοι αλλα για ποιο λογο αυτο πρεπει να παει σε δικαστικη αιθουσα; Αν αντι γι'αυτο εμφανιστει αστυνομικος η δημοτικος υπαλληλος και της ριξει ενα γερο προστιμο γιατι δεν ειναι καλη επιλογη;
Ποινικό αδίκημα δε σημαίνει αναγκαστικά δικαστική αίθουσα. Ούτε με τον προηγούμενο νόμο πήγαινες υποχρεωτικά δικαστήριο. Ερχόταν ο μπάτσος και έκοβε το πρόστιμο ή έκανε σύσταση. Μόνο αν υπήρχε έγκληση (και αν ήταν πρόδηλο ότι επρόκειτο για κάτι χοντρό, π.χ. παράνομο μπαρ όχι απλά πάρτι) θα πήγαινε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69755
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Οκτ 2019, 15:34

Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:19
Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:14


Αυτο που λες προυποθετει οτι αυτοι που κανουνε τα παραπονα εχουνε δικαιο παντα..Δυστυχως δεν εχει μονο τετοιους...

Σε μας πχ ενας γετονας απο τον κατω οροφο περσυ εκανε φασαρια γιατι εσταζε λεει το εξωτερικο λουκι απο το κλιματιστικο. Δεν τον αφηναν λεει οι σταγονες να κοιμηθει.. :lol:

Αν αναλυσουμε τωρα τους λογους για τους οποιους καποιοι γειτονες παραπονιουνται θα βρουμε πολλες τρελλες περιπτωσεις.
Εδώ μιλάμε για φάσεις που στέκουν λογικά και θορύβους που είναι ενοχλητικοί για τη συντριπτική πλειοψηφία.

Οι υπερευαίσθητοι (για τον χ ή ψ λόγο) ας κάνουν μόνωση στο δικό τους σπίτι ή ας κυκλοφορούν με ωτοασπίδες.
Και ποιος σου λεει οτι οι υπερευαισθητοι θα βαλουνε ηχομονωση; Θα σου κανουνε μηνυση και τρεξε εσυ μετα στο ακροατηριο να αποδειξεις οτι αυτος ειναι που εχει το προβλημα..
Αυτό είπα σε κάποιους υπερευαίσθητους (όχι μόνον για προσωπικό θέμα) και δεν μου έκαναν μήνυση. Αντιθέτως, έκοψαν τις "συστάσεις". Μάλλον χλωμό να κάνουν τώρα.

Φυσικά και μπορώ να αποδείξω στο δικαστήριο που είναι το πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 15:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:27
alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:08
Σπανίως οι γείτονες έχουν πρόβλημα με κάποιον που κάνει πάρτυ στο σπίτι του μια ή δυο φορές το χρόνο.
Πού μένεις να ρθω να μετακομίσω κι εγώ; Την πρώτη μέρα που μπήκα στο σπίτι μου πήγα να βάλω λίγη μουσική (και όχι σε ώρα κοινής ησυχίας). Μετά από λίγο είχε πλακώσει η μισή πολυκατοικία με παράπονα. Εκτοτε χρησιμοποιώ ακουστικά.
Πριν κάτι, αρκετά, χρόνια συζούσα με μια κοπέλα και στο κάτω σπίτι έμενε ένας μουσικός. Κάθε μεσημέρι προπονούταν στο αρμόνιο. Βάζω και γω ένα βραδάκι μουσική και έρχεται, κρατώντας ένα πιτόγυρο, να μου ζητήσει τα ρέστα. Του λέω ότι δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας και θα βάζω ότι θέλω, τσατίζεται, πετάει το πιτόγυρο πάνω στον καναπέ γεμίζοντάς τον τζατζίκια και μου την πέφτει να πλακωθούμε. Μας χωρίσαν οι γυναίκες. Ασε μας τώρα με όλους τους νοητικά κωλόγερους. Τίγκα στους διανοητικά ανάπηρους δικτάτορες είν η χώρα. Και το χειρότερο είναι τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά που χρησιμοποιούν. Αμα το κάνουν αυτοί είναι καλά, άμα το κάνει ο άλλος είναι κακά. Και αυτός που πληρώνει τη νύφη είναι αυτός που δεν είναι χαφιές και δικομανής.
Τα ξέρω αυτά και όλοι έχουμε περάσει παρόμοιες φάσεις αλλά τουλάχιστον στη δική μου γειτονιά (και πολυκατοικία) λύνονται γρήγορα. Και δεν νομίζω ότι είναι εξαίρεση.

Και από προσωπική εμπειρία πάντως, έχω διαπιστώσει ότι αυτοί που γίνονται συνήθως έξαλλοι με ό,τι τους ενοχλεί ανεξαρτήτως ώρας και είδους θορύβου, είναι αυτοί που αδιαφορούν παντελώς για τη δική τους συμβολή στο συλλογικό περιβάλλον. Είτε αφορά σε θορύβους είτε στο οτιδήποτε.
Εξαρτάται τους γείτονες Γαλή. Πχ όταν έμενα στην Καλλιθέα για πολλά χρόνια δεν είχα ποτέ το παραμικρό παράπονο για τη μουσική. Κι είχα ξοδέψει, τότε, πάνω από ένα εκατομμύριο δραχμές για να φτιάξω στερεοφωνικό και του δινα και καταλάβαινε. Οχι σε ώρες κοινής ησυχίας, γενικά τις σέβομαι, αλλά και πάλι. Με το που μετακόμισα Μαρούσι την πρώτη μέρα μ'αρπάξαν απ τα μούτρα.
Τέλος πάντων εγώ δεν είμαι κατά του να υπάρχει τιμωρία σε όσους χαλάνε τον κόσμο βραδιάτικα αλλά νομίζω ότι το απλό πταίσμα είναι αρκετό. Δεν είμαι σίγουρος, ας μας το διευκρινίσει ένας δικηγόρος, αλλά το ποινικό μπαίνει και στο μητρώο σου. Φαντάζεσαι να μην μπορείς να πιάσεις δουλειά γιατί τσακώθηκες με τη γκόμενα ένα μεσημέρι και τσαντίστηκε ο γείτονας;
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 15:44

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:29
alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:18
Εγώ υποψιάζομαι ότι αυτοί που θα πληρώσουν τη νύφη, γι αρχή, είναι οι αλλοδαποί και όσοι έχουν κατοικίδιο. Μετά τη στείρωση θα απαιτείται και κόψιμο της γλώσσας.
Φίλε μου,

Είναι ένας νόμος που ίσχυε από πριν γεννηθείς (το 1952 συγκεκριμένα) μέχρι τις 1 Ιουλίου του 2019 που έκανε τη μαλακία ο ΣΥΡΙΖΑ να τον καταργήσει κι αυτό κατά λάθος (συνέχισε να ισχύει κανονικά ο άλλος νόμος που προβλέπει τις ώρες κοινής ησυχίας).

Αντί να υποψιάζεσαι μαλακίες, σφίξου όσο μπορείς, μάζεψε και τις 85 μονάδες του IQ σου και προσπάθησε, σε εκλιπαρώ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να θυμηθείς τη ζωή στις 31 Ιουνίου του 2019 που είμαι σίγουρος ότι αν σκεφτείς πολύ-πολύ-πολύ θα καταλήξεις ότι όντως υπήρξε.

Το κατάφερες; Θυμάσαι πώς ήταν τότε;

Ωραία, ΤΟ ΙΔΙΟ θα είναι και με τον καινούριο νόμο.
Γιατί πρέπει να μιλάς πάντα σαν μαλάκας όταν διαφωνείς με κάποιον; Και μην προβάλεις το δικό σου iq σε μένα. Και δεν ξέρω τι εννοείς ότι κατάργησε ο Σύριζα αλλά εγώ όσο πίσω και να πάω σε βαθμό πταίσματος διωκόταν. Και εκεί είναι η διαφωνία μου. Στο ποινικό κομμάτι. Η δεν το πιασες με τις 86 μονάδες iq που διαθέτεις;
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Οκτ 2019, 15:45

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:32
Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:28
Συφωνοι αλλα για ποιο λογο αυτο πρεπει να παει σε δικαστικη αιθουσα; Αν αντι γι'αυτο εμφανιστει αστυνομικος η δημοτικος υπαλληλος και της ριξει ενα γερο προστιμο γιατι δεν ειναι καλη επιλογη;
Ποινικό αδίκημα δε σημαίνει αναγκαστικά δικαστική αίθουσα. Ούτε με τον προηγούμενο νόμο πήγαινες υποχρεωτικά δικαστήριο. Ερχόταν ο μπάτσος και έκοβε το πρόστιμο ή έκανε σύσταση. Μόνο αν υπήρχε έγκληση (και αν ήταν πρόδηλο ότι επρόκειτο για κάτι χοντρό, π.χ. παράνομο μπαρ όχι απλά πάρτι) θα πήγαινε μέσα.
Θα δουμε οταν σημοδιευσουνε λεπτομερειες...Το αρθρο λεει οτι θα ειναι ποινικο αδικημα...Τα πταισματα εχουνε καταργηθει απο οσο ξερω..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69755
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Οκτ 2019, 16:13

alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:38
Φαντάζεσαι να μην μπορείς να πιάσεις δουλειά γιατί τσακώθηκες με τη γκόμενα ένα μεσημέρι και τσαντίστηκε ο γείτονας;
Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις, ότι θα παίξει μητρώο ή έστω και πρόστιμο για τέτοιες φάσεις; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 09 Οκτ 2019, 16:34

enterprise-psi έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:23
Άλλο ένα

Εικόνα

:lol:
:smt005:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11861
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Οκτ 2019, 16:36

Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:14
Σε μας πχ ενας γετονας απο τον κατω οροφο περσυ εκανε φασαρια γιατι εσταζε λεει το εξωτερικο λουκι απο το κλιματιστικο. Δεν τον αφηναν λεει οι σταγονες να κοιμηθει.. :lol:
Μήνυση. :smt005:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Οκτ 2019, 16:42

alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:44

Γιατί πρέπει να μιλάς πάντα σαν μαλάκας όταν διαφωνείς με κάποιον; Και μην προβάλεις το δικό σου iq σε μένα. Και δεν ξέρω τι εννοείς ότι κατάργησε ο Σύριζα αλλά εγώ όσο πίσω και να πάω σε βαθμό πταίσματος διωκόταν. Και εκεί είναι η διαφωνία μου. Στο ποινικό κομμάτι. Η δεν το πιασες με τις 86 μονάδες iq που διαθέτεις;
Δε μιλάω σα μαλάκας όταν διαφωνώ με κάποιον. Μιλάω σαν έξυπνος όταν διαφωνώ με κάποιον που λέει μαλακίες.

Πάμε τους βασικούς ορισμούς;
1) το πταίσμα είναι κι αυτό ποινικό αδίκημα. Τα ποινικά αδικήματα μέχρι τον Ιούλιο ήταν πταίσματα, πλημελλήματα, κακουργήματα.
2) ο ΣΥΡΙΖΑ κατήργησε όλα τα πταίσματα (έμειναν μόνο πλημελλήματα και κακουργήματα στο νέο ποινικό κώδικα) και τα μετέτρεψε σε διοικητικές παραβάσεις αλλά στο συγκεκριμένο έκανε μαλακίες και κατέληξε ουσιαστικά να μην υπάρχει κανένα άδικο στην πράξη αυτή ούτε δυνατότητα να τιμωρηθεί.
3) η ΝΔ γενικά θα κάνει διορθώσεις στον ποινικό κώδικα, οι ώρες κοινής ησυχίας είναι το λιγότερο.
4) ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε θα το κάνουν τίποτα του στυλ "15 χρόνια φυλακή". Απλώς θα επαναφέρουν το ποινικά κολάσιμο ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΥΠΗΡΧΕ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69755
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Οκτ 2019, 16:46

taliban έγραψε:
09 Οκτ 2019, 16:36
Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:14
Σε μας πχ ενας γετονας απο τον κατω οροφο περσυ εκανε φασαρια γιατι εσταζε λεει το εξωτερικο λουκι απο το κλιματιστικο. Δεν τον αφηναν λεει οι σταγονες να κοιμηθει.. :lol:
Μήνυση. :smt005:
Και σ' εμάς είχε βγει ένας τύπος και φώναζε από τη βεράντα του το καλοκαίρι, γύρω στις 7,30 με 8 το απόγευμα επειδή τα παιδιά που έπαιζαν ενοχλούσαν τον παππού του, που ήταν γέρος άνθρωπος και ήθελε να ησυχάσει.

Ναι, οκ αντιλαμβάνομαι τα προβλήματα που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε, λόγω διάθεσης ή υγείας, ανεξαρτήτως ηλικίας. Όπως καταλαβαίνω και την ευαισθησία των δικών του. Αλλά, όσο σκληρό και να φαίνεται, δεν είναι δυνατόν να λειτουργούν οι κοινωνίες ως νοσοκομεία*. Μέτρον άριστον.


*Όχι ότι στα νοσοκομεία, ισχύει πάντα αυτό το μέτρο. Εξαρτάται σε τι φάση θα πέσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 16:52

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 16:42
alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:44

Γιατί πρέπει να μιλάς πάντα σαν μαλάκας όταν διαφωνείς με κάποιον; Και μην προβάλεις το δικό σου iq σε μένα. Και δεν ξέρω τι εννοείς ότι κατάργησε ο Σύριζα αλλά εγώ όσο πίσω και να πάω σε βαθμό πταίσματος διωκόταν. Και εκεί είναι η διαφωνία μου. Στο ποινικό κομμάτι. Η δεν το πιασες με τις 86 μονάδες iq που διαθέτεις;
Δε μιλάω σα μαλάκας όταν διαφωνώ με κάποιον. Μιλάω σαν έξυπνος όταν διαφωνώ με κάποιον που λέει μαλακίες.

Πάμε τους βασικούς ορισμούς;
1) το πταίσμα είναι κι αυτό ποινικό αδίκημα. Τα ποινικά αδικήματα μέχρι τον Ιούλιο ήταν πταίσματα, πλημελλήματα, κακουργήματα.
2) ο ΣΥΡΙΖΑ κατήργησε όλα τα πταίσματα (έμειναν μόνο πλημελλήματα και κακουργήματα στο νέο ποινικό κώδικα) και τα μετέτρεψε σε διοικητικές παραβάσεις αλλά στο συγκεκριμένο έκανε μαλακίες και κατέληξε ουσιαστικά να μην υπάρχει κανένα άδικο στην πράξη αυτή ούτε δυνατότητα να τιμωρηθεί.
3) η ΝΔ γενικά θα κάνει διορθώσεις στον ποινικό κώδικα, οι ώρες κοινής ησυχίας είναι το λιγότερο.
4) ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε θα το κάνουν τίποτα του στυλ "15 χρόνια φυλακή". Απλώς θα επαναφέρουν το ποινικά κολάσιμο ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΥΠΗΡΧΕ.
Αν μιλούσες σαν έξυπνος θα έλεγες αυτά ακριβώς, τα οποία δεν ήξερα, χωρίς να προσθέτεις σάλτσες περί iq και να γίνεσαι αντιπαθής. Ούτε θα τόνιζες σε κάθε ευκαιρία πόσο έξυπνος είσαι. Αυτό φαίνεται, δεν χρειάζεται να αυτοδιαφημίζεσαι. Μου θυμίζεις κάτι θυμωμένα μωρά με κατακόκκινα πρόσωπα που κλαίνε συνέχεια και σε κάνουν να αναπολείς τον Ηρώδη. Δεν ξέρω τι σφαλιάρες τρως καθημερινά και είσαι συνέχεια θυμωμένος αλλά κοίταξε να ηρεμήσεις γιατί κυκλοφορούν και εγκεφαλικά.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών