Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 09 Οκτ 2019, 18:37

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 17:49
μα αυτά λέω εδώ και 4 σελίδες.

Γιατί δεν παραδέχεσαι απλά ότι είσαι χαζός;

Ορίστε θα κάνω quote τον υπέροχο εαυτό μου:
foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 14:56
ΟΚ για να επανέλθουμε στην πραγματικότητα ο νόμος αυτός ίσχυε μέχρι πριν τρεις μήνες και αντίστοιχοι νόμοι ισχύουν παντού στον κόσμο. Δεν πας και φυλακή αλλά ένα πρόστιμο το έχεις και επίσης μπορεί αν θέλει ο άλλος να σε κυνηγήσει άσχημα, π.χ. να σε βάλει να του πληρώσεις τα νοίκια του γιατί τον εμποδίζεις να απολαμβάνει το σπίτι του.

Δυστυχώς με τον μαλακισμένο ποινικό κώδικα του ΣΥΡΙΖΑ το συγκεκριμένο πταίσμα καταργήθηκε (μαζί με όλα τα πταίσματα) και πέρασε στην αρμοδιότητα των δήμων ως η διοικητική παράβαση της ηχορύπανσης με την οποία συγχωνεύτηκε. Οι πιο πολλοί δήμοι όμως δεν έχουν δημοτική αστυνομία και όσοι έχουν κανενός δεν έχει ντεσιμπελόμπετρο ώστε να βεβαιωθεί η διοικητική παράβαση της ηχορύπανσης.

Ήταν ένα ωραίοτατο δωράκι σε αντικοινωνικά μουνόπανα και μαφιόζους μαγαζάτορες για το καλοκαίρι του 2019 όπου κατά γενική ομολογία οι Έλληνες βάλθηκαν να επιδείξουν από πού έχουν αντιγράψει οι γύφτοι τη συνήθεια να βαράνε νταούλια στα 200 db επί μέρες στα πλαίσια του ζευγαρώματός τους.

Το καλοκαίρι τελείωσε, το νομικό παραθυράκι κλείνει με υπογραφή Κούλη, ξαναγινόμαστε ανθρώποι, end of story.

Εγώ ωστόσο στάθηκα στην εξαιρετική ανοησία του τίτλου να θεωρεί ότι η διατάραξη κοινής ησυχίας είναι ελληνική πρωτοτυπία. Σε διαβεβαιώ αγαπητέ Northern ότι οι Έλληνες δεν έχουν ούτε αίσθηση του κοινού ούτε αίσθηση της ησυχίας, το γονίδιο απουσιάζει τελείως.


κοίτα ρε πούστη μου τι ωραία που τα λέω.

Τζάμπα βέβαια. Τόσο με την έννοια ότι δε χρεώνω (ενώ θα 'πρεπε) όσο και με την έννοια ότι πάνε χαμένα.
Εγώ δεν σε θεωρώ χαζό. Μαλάκα σε θεωρώ. Κι αφού δεν είσαι χαζός σκέψου λίγο. Χίλιες φορές να πεις ότι είμαι χαζός. Χίλιες φορές να πεις ότι είσαι έξυπνος. Ποιόν θα πείσεις; Οι έξυπνοι άνθρωποι λίγο πολύ καταλαβαίνουν και ξέρουν ποιός είναι έξυπνος και ποιός όχι. Φαίνεται, κυρίως μετά από μερικές χιλιάδες ποστ που έχουμε κάνει κι οι δύο τόσα χρόνια. Δεν θα αλλάξει η γνώμη τους για σένα ή για μένα με το να αυτοδιαφημιζόμαστε ή να προσπαθούμε να υποβιβάσουμε τον άλλον. Εχουν αποκτήσει ήδη άποψη αυτοί που μας ξέρουν. Είτε καλή είτε κακή. Οπότε γιατί το κάνεις; Μία απάντηση είναι ότι είσαι τσαντισμένος μαζί μου για το ότι διαφωνούμε (όχι πλέον, ήμουν λάθος και το παραδέχομαι) και θες να μου την πεις κι ότι όταν ηρεμήσεις θα σου περάσει. Η άλλη είναι ότι για να πρέπει να σου το εξηγήσω αυτό δεν είσαι τόσο έξυπνος όσο νομίζεις. :)
Εγώ νομίζω ότι είσαι αρκετά έξυπνος για να το καταλαβαίνεις. Αρα μένει το ότι είσαι τσαντισμένος γιατί διαφωνούμε. Κάτι που κάνεις κατά κόρον και στα πάντα (και γω το κάνω αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό πιστεύω). Πράγμα που σε κάνει μαλάκα. Μπορείς και καλύτερα.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Οκτ 2019, 18:41

'
Άρθρο 417 - Ποινικός Κώδικας - Διατάραξη ησυχίας
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΙΣΧΥΟΣ: 01/01/1951

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofor ... xi-isyhias

O Ποκοπίκος το κατάργησε πριν 1 χρόνο (?) και ο Κούλης το επαναφέρει. Σιγά τα ωά ρε! Μήπως άλλαξε κάτι ή πρόκειται να αλλάξει;
Αλλά βρήκε αφορμή ένας από τους γνωστούς μισ/ανθέλληνες του πχόρουμ για να τα χώσει στην χώρα και τον λαό της και να μας τα κάνει ζέπελιν άλλη μια φορά.
Άλλος ένας Κάτωνας Τιμητής που ασχολείται πάντα και μόνο με τα στραβά μας και δεν λέει ποτέ κουβέντα για την χώρα των κοκκινόκωλων όπου κατοικεί. Λες και αυτοί δεν έχουν θέματα!
Ξου ρε!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Οκτ 2019, 18:44

alexandroso έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:38

Πχ όταν έμενα στην Καλλιθέα για πολλά χρόνια δεν είχα ποτέ το παραμικρό παράπονο για τη μουσική. Κι είχα ξοδέψει, τότε, πάνω από ένα εκατομμύριο δραχμές για να φτιάξω στερεοφωνικό και του δινα και καταλάβαινε. Οχι σε ώρες κοινής ησυχίας, γενικά τις σέβομαι, αλλά και πάλι. Με το που μετακόμισα Μαρούσι την πρώτη μέρα μ'αρπάξαν απ τα μούτρα.
:smt005: Aυτός είναι και ο λόγος που προτιμώ να μένω σε αυτές τις λεγόμενες ακριβές περιοχές (διαμερίσματα βρίσκονται και σε αρκετά χαμηλές τιμές παλαιότερα, τώρα είναι παντού ακριβότερα).
Έξω από την πολυκατοικία μου βρίσκονται μερικά παρκάκια, κυρίως για την βόλτα των σκύλων. Το τελευταίο διάστημα γινόταν ο χαμός από γαβγίσματα. Βέβαια γινόταν και άλλα, όσον αφορά τον θόρυβο, και ελπίζω να κίνησαν την περιέργεια μερικών έστω δημοσιογράφων.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Οκτ 2019, 18:48

Michele Choupon έγραψε:
09 Οκτ 2019, 18:32
δεν υπαρχουν μυρωδατα σκατα . στον ιδιο βοθρο της ιστοριας εισαστε κομμουνια , ναζιαρες , φασιστες , χουνταιοι και η αποχετευση η μονη λυση για να ησυχασουμε απο ολους σας
Χμ, δεν σε είχα προσέξει εσένα, αλλά τώρα βλέπω ότι έχουμε κοινές απόψεις.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Οκτ 2019, 18:59

Φτιαχνουνε διαφορετικα νικς για να φαινονται πολλοι.. :lol:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Οκτ 2019, 19:00

Nandros έγραψε:
09 Οκτ 2019, 18:41

Άλλος ένας Κάτωνας Τιμητής που ασχολείται πάντα και μόνο με τα στραβά μας και δεν λέει ποτέ κουβέντα για την χώρα των κοκκινόκωλων όπου κατοικεί. Λες και αυτοί δεν έχουν θέματα!
Ξου ρε!

Φυσικα και εχουνε θεματα...Εχουμε μπλεξει με τρελλους ακροδεξιους σαν εσας και προσπαθουμε να απαλλαγουμε απο αυτους..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Οκτ 2019, 19:17

Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 19:00
Nandros έγραψε:
09 Οκτ 2019, 18:41
Άλλος ένας Κάτωνας Τιμητής που ασχολείται πάντα και μόνο με τα στραβά μας και δεν λέει ποτέ κουβέντα για την χώρα των κοκκινόκωλων όπου κατοικεί. Λες και αυτοί δεν έχουν θέματα!
Ξου ρε!
Φυσικα και εχουνε θεματα...Εχουμε μπλεξει με τρελλους ακροδεξιους σαν εσας και προσπαθουμε να απαλλαγουμε απο αυτους..
Λίγο πιο πάνω αναφέρω ότι ενστερνίζομαι αυτό το κείμενο: στον ίδιο βόθρο της ιστορίας είσαστε κομμούνια , ναζιάρες , φασίστες , χουνταίοι και η αποχέτευση η μόνη λύση
Η ταμπέλα του ακροδεξιού που πας να μου κολλήσεις, μισ/ανθέλληνα και πετσετοκεφαλολάγνε, δεν κολλάει!
enterprise-psi έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:23
Άλλο ένα

Εικόνα

:lol:
:g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 09 Οκτ 2019, 22:15

Πολύ ευχάριστο νέο. Πήξτε αντικοινωνικά δίποδα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Οκτ 2019, 22:25

Θα γίνετε άνθρωποι ΒαλκανΕΛ. Είναι 3 το πρωί και χώρισες;
ΣΤ' ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ, να βάλεις ακουστικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 09 Οκτ 2019, 22:37

πραγματικα δεν υπάρχει δικαιολογία στο να ενοχλεί καποιος @ κάποιον η κάποιους , Το μονο πραγμα που μου ρχεται στο μυαλό ( για μουσικη γιατι το να βαζει τροχο η τρυπανι μεσημέρι - βράδυ δε θελει συζήτηση... ) ειναι κανένα γλεντι γάμου - μπατσελορ το οποιο γινεται μια φορα στην ζωη του καθενός αντε 2 το πολύ . Τωρα δε μπορώ να καταλάβω γιατι σκουζει ο πίθηκας . δε τον ειχα για παρτυ ανιμαλ να πω την αλληθεια .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Οκτ 2019, 23:03

Νon4me έγραψε:
09 Οκτ 2019, 22:37
πραγματικα δεν υπάρχει δικαιολογία στο να ενοχλεί καποιος @ κάποιον η κάποιους , Το μονο πραγμα που μου ρχεται στο μυαλό ( για μουσικη γιατι το να βαζει τροχο η τρυπανι μεσημέρι - βράδυ δε θελει συζήτηση... ) ειναι κανένα γλεντι γάμου - μπατσελορ το οποιο γινεται μια φορα στην ζωη του καθενός αντε 2 το πολύ . Τωρα δε μπορώ να καταλάβω γιατι σκουζει ο πίθηκας . δε τον ειχα για παρτυ ανιμαλ να πω την αλληθεια .
Απλά έψαχνε κάτι για να επιτεθεί στην χώρα και τον λαό, δεν βρήκε κάτι καλύτερο και ξεκίνησε το παπαρονήμα, που πάλι τον πίνει όπως σε πολλά προηγούμενα.
Μαζική παραγωγή πιώματος!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 09 Οκτ 2019, 23:12

ελπίζει να φτηνήνει η κόκα τώρα με το Μπρέξιτ
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Γραφικός

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 09 Οκτ 2019, 23:13

Michele Choupon έγραψε:
09 Οκτ 2019, 18:32
Γραφικός έγραψε:
09 Οκτ 2019, 18:30
Δεν τα ζείτε. Δεν γίνονται πορείες σε ώρα κοινής ησυχίας. Ένα πράγμα που να έχεις γράψει και να στέκει δεν υπάρχει σε όλο το πχόρουμ. Έχεις σκεφτεί ποτέ να σταματήσεις να είσαι ειλικρινής και να υποκρίνεσαι συνέχεια ότι δεν είσαι αυτός που είσαι; Είναι ο μόνος τρόπος να σταματήσεις να γίνεσαι ρεζίλι.
δεν υπαρχουν μυρωδατα σκατα . στον ιδιο βοθρο της ιστοριας εισαστε κομμουνια , ναζιαρες , φασιστες , χουνταιοι και η αποχετευση η μονη λυση για να ησυχασουμε απο ολους σας
Εγώ την καλοπροαίρετη συμβουλή μου την έδωσα. Εσύ επιλέγεις να με αγνοήσεις. Δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Οκτ 2019, 09:30

Η γκομενα πηγε να βαλει πλυντηριο κυριακη στο μοναχο και της εκανε τακλιν ο γιος

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 10 Οκτ 2019, 21:14

Κάτι εφαρμογές στα σμαρτφον που μετράνε.ένταση ήχου πόση απόκλιση έχουν από την πραγματική τιμή των ντεσιμπέλ; Δλδ αν εγώ κάνω μέτρηση μπορώ στα πλαίσια της καλής γειτονίας να επιλυσω κάποια.ζητήματα η πάπαλα;
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών