Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Οκτ 2019, 13:44

Στο κατεργο λεμε αν κανεις θορυβο την ωρα που ο γειτονας ροχαλιζει! :roll:

Ελληνικο ποινικο συστημα εν ετει 2019..

https://www.defence-point.gr/news/epite ... s-isychias
Ελλάδα - Κύπρος - Πολιτική & Κοινωνία
Επιτέλους… ποινικό αδίκημα ξανά καθίσταται η διατάραξη κοινής ησυχίας

dpoint | 09/10/2019 11:19

21
SHARES
FacebookTwitterEmailMore
Αντιμέτωποι με τη δικαιοσύνη θα έρχονται πλέον, όσοι υποπίπτουν στο αδίκημα της διατάραξης κοινής ησυχίας. Με βάση τις αλλαγές που προωθεί το υπουργείο Δικαιοσύνης στον Ποινικό Κώδικα και τον Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, η διατάραξη κοινής ησυχίας θα θεωρείται ποινικό αδίκημα.

Με βάση τον ισχύοντα Ποινικό Κώδικα, το συγκεκριμένο αδίκημα είχε αφαιρεθεί από τη λίστα των ποινικών αδικημάτων, καθώς θεωρούνταν πταίσμα. Όμως τώρα, αυτό αναμένεται να πάψει να ισχύει, με το αδίκημα της διατάραξης κοινής ησυχίας να συνεπάγεται εφεξής ποινικές ευθύνες.


Υπενθυμίζεται, ότι από την 1η Οκτωβρίου, οι ώρες κοινής ησυχίας αφορούν τα χρονικά διαστήματα: Από 15.30 έως 17.30 Από 22.00 έως 7.30

Τους καλοκαιρινούς μήνες (1η Απριλίου έως 30 Σεπτεμβρίου, οι ώρες κοινής ησυχίας είναι οι εξής: Από 15.00 έως 17.30 Από 23.00 έως 7.00
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

ΚΑDYRΟV
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:52

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑDYRΟV » 09 Οκτ 2019, 13:45

δηλαδη συμφωνεις καποιος να βαζει τερμα τα ντεσιμπελ στις 3 τη νυχτα?

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Οκτ 2019, 13:47

Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:44
Στο κατεργο λεμε αν κανεις θορυβο την ωρα που ο γειτονας ροχαλιζει! :roll:

Ελληνικο ποινικο συστημα εν ετει 2019..

https://www.defence-point.gr/news/epite ... s-isychias
Ελλάδα - Κύπρος - Πολιτική & Κοινωνία
Επιτέλους… ποινικό αδίκημα ξανά καθίσταται η διατάραξη κοινής ησυχίας

dpoint | 09/10/2019 11:19

21
SHARES
FacebookTwitterEmailMore
Αντιμέτωποι με τη δικαιοσύνη θα έρχονται πλέον, όσοι υποπίπτουν στο αδίκημα της διατάραξης κοινής ησυχίας. Με βάση τις αλλαγές που προωθεί το υπουργείο Δικαιοσύνης στον Ποινικό Κώδικα και τον Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, η διατάραξη κοινής ησυχίας θα θεωρείται ποινικό αδίκημα.

Με βάση τον ισχύοντα Ποινικό Κώδικα, το συγκεκριμένο αδίκημα είχε αφαιρεθεί από τη λίστα των ποινικών αδικημάτων, καθώς θεωρούνταν πταίσμα. Όμως τώρα, αυτό αναμένεται να πάψει να ισχύει, με το αδίκημα της διατάραξης κοινής ησυχίας να συνεπάγεται εφεξής ποινικές ευθύνες.


Υπενθυμίζεται, ότι από την 1η Οκτωβρίου, οι ώρες κοινής ησυχίας αφορούν τα χρονικά διαστήματα: Από 15.30 έως 17.30 Από 22.00 έως 7.30

Τους καλοκαιρινούς μήνες (1η Απριλίου έως 30 Σεπτεμβρίου, οι ώρες κοινής ησυχίας είναι οι εξής: Από 15.00 έως 17.30 Από 23.00 έως 7.00
Αυτο λεγεται πολιτισμος ρε ουρακοταγκε.
Αλλα που να ξερεις εσυ απο τετοια πραγματα στην κωλοχωρα σου.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 09 Οκτ 2019, 13:48

Στον σημερινό κόσμο έχουν εφευρεθει τα ακουστικά.
Αλοίμονο όμως αν έχετε γείτονα τενόρο ή υπαίθρια ντίσκο.
Εγώ έχω καλέσει την αστυνομία για μερικές ντίσκο.
Την τελευταία φορά ήταν μάλιστα κουμούνια και τραγούδαγαν αντάρτικα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 09 Οκτ 2019, 13:49

Σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει, συζητάμε για Έλληνες όπου η παιδεία τους τείνει στο 0.

Είναι μεσημέρι; Πούτσα μου, τώρα θα τρυπήσω τους τοίχους γιατί μετά έχω να πάω για καφέ.

Τι, είναι βράδυ; Στα παπάρια μου, εγώ τώρα χώρισα με τη Σούλα και θέλω να πιω έναν κουβά τσόνυ υπό τη μελωδία του ''αλκοολικές οι νύχτες'' του Παντέλου του Παντελίδη

Τι, οι δίπλα έχουν μωρό; ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΠΟΥΤΣΑΚΛΑΡΑ ΜΟΥ, εγώ το σκύλο δεν τον εκπαιδεύω, αυτά είναι για φλώρους. Θα τον αφήσω να γαβγίζει μέσα στα 40τμ που έχω όλο το μεσημέρι και μέχρι τη 1 το βράδυ.
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Οκτ 2019, 13:50

Μάλλον δεν είσαι εξοικειωμένος με το Environmental Protection Act του 1990 που προβλέπει ώρες κοινής ησυχίας 11 το βράδι με 7 το πρωί και στη συνέχεια προειδοποίηση 7 ημερών, πρόστιμο 100-500 λίρες και τελικά ποινική δίωξη.

https://www.gov.uk/guidance/noise-nuisa ... complaints

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Οκτ 2019, 13:56

stergiosbik έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:47

Αυτο λεγεται πολιτισμος ρε ουρακοταγκε.
Αλλα που να ξερεις εσυ απο τετοια πραγματα στην κωλοχωρα σου.
Πολιτισμος ειναι να λερωσεις το ποινικο μητρωο καποιου επειδη πχ οταγωσε παρτυ το βραδυ στο σπιτι του;
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Οκτ 2019, 13:58

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:50
Μάλλον δεν είσαι εξοικειωμένος με το Environmental Protection Act του 1990 που προβλέπει ώρες κοινής ησυχίας 11 το βράδι με 7 το πρωί και στη συνέχεια προειδοποίηση 7 ημερών, πρόστιμο 100-500 λίρες και τελικά ποινική δίωξη.

https://www.gov.uk/guidance/noise-nuisa ... complaints

Αυτο ειναι διαδικασια ολοκληρη δνε ειναι μπουζουριασμα με την πρωτη..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Οκτ 2019, 14:00

Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:56
stergiosbik έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:47

Αυτο λεγεται πολιτισμος ρε ουρακοταγκε.
Αλλα που να ξερεις εσυ απο τετοια πραγματα στην κωλοχωρα σου.
Πολιτισμος ειναι να λερωσεις το ποινικο μητρωο καποιου επειδη πχ οταγωσε παρτυ το βραδυ στο σπιτι του;
Βεβαιως αγαπητε μου.
Και δεν το λερωνεις εσυ το ποινικο του μητρωο.Η καφριλα του και η γαιδουρια του το λερωνουν.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 09 Οκτ 2019, 14:02

Ανοίγει νήμα, τον πίνει

[επιστροφή στην κανονικότητα intensifies]






Υ.Γ. οταγωσε :smt005::smt005::smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Orion22 την 09 Οκτ 2019, 14:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Οκτ 2019, 14:02

Αν ισχυει και γι αυτους που εχουν τους κοπρους και γαβγιζουν ολο το 24ωρο θα χαρω παρα πολυ.
Εχω να κανω κατι τηλεφωνακια που θα το φχαριστηθει η ψυχουλα μου.

Ορέστης 35

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Οκτ 2019, 14:08

Northern Spirit έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:44
Στο κατεργο λεμε αν κανεις θορυβο την ωρα που ο γειτονας ροχαλιζει! :roll:

Ελληνικο ποινικο συστημα εν ετει 2019..

https://www.defence-point.gr/news/epite ... s-isychias
Ελλάδα - Κύπρος - Πολιτική & Κοινωνία
Επιτέλους… ποινικό αδίκημα ξανά καθίσταται η διατάραξη κοινής ησυχίας

dpoint | 09/10/2019 11:19

21
SHARES
FacebookTwitterEmailMore
Αντιμέτωποι με τη δικαιοσύνη θα έρχονται πλέον, όσοι υποπίπτουν στο αδίκημα της διατάραξης κοινής ησυχίας. Με βάση τις αλλαγές που προωθεί το υπουργείο Δικαιοσύνης στον Ποινικό Κώδικα και τον Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, η διατάραξη κοινής ησυχίας θα θεωρείται ποινικό αδίκημα.

Με βάση τον ισχύοντα Ποινικό Κώδικα, το συγκεκριμένο αδίκημα είχε αφαιρεθεί από τη λίστα των ποινικών αδικημάτων, καθώς θεωρούνταν πταίσμα. Όμως τώρα, αυτό αναμένεται να πάψει να ισχύει, με το αδίκημα της διατάραξης κοινής ησυχίας να συνεπάγεται εφεξής ποινικές ευθύνες.


Υπενθυμίζεται, ότι από την 1η Οκτωβρίου, οι ώρες κοινής ησυχίας αφορούν τα χρονικά διαστήματα: Από 15.30 έως 17.30 Από 22.00 έως 7.30

Τους καλοκαιρινούς μήνες (1η Απριλίου έως 30 Σεπτεμβρίου, οι ώρες κοινής ησυχίας είναι οι εξής: Από 15.00 έως 17.30 Από 23.00 έως 7.00

VENGEANCE IS MINE!!!

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 09 Οκτ 2019, 14:22

Σωστό μέτρο, είμαι παρ'όλα αυτά επιφυλακτικός. Θα εφαρμοστεί σωστά το μέτρο η θα αποτελέσει αφορμή για να σιγήσουν οι εκκλησιαστικές καμπάνες και να κατέβουν οι μικροφωνικές απο τις εκκλησίες;

Ο Μητσοτάκης οπως και οι προκάτοχοί του βρίσκονται σε εντεταλμένη υπηρεσία που δυστυχώς λειτουργει εις βάρος μας.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Οκτ 2019, 14:27

elchav έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:49
Σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει, συζητάμε για Έλληνες όπου η παιδεία τους τείνει στο 0.

Είναι μεσημέρι; Πούτσα μου, τώρα θα τρυπήσω τους τοίχους γιατί μετά έχω να πάω για καφέ.

Τι, είναι βράδυ; Στα παπάρια μου, εγώ τώρα χώρισα με τη Σούλα και θέλω να πιω έναν κουβά τσόνυ υπό τη μελωδία του ''αλκοολικές οι νύχτες'' του Παντέλου του Παντελίδη

Τι, οι δίπλα έχουν μωρό; ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΠΟΥΤΣΑΚΛΑΡΑ ΜΟΥ, εγώ το σκύλο δεν τον εκπαιδεύω, αυτά είναι για φλώρους. Θα τον αφήσω να γαβγίζει μέσα στα 40τμ που έχω όλο το μεσημέρι και μέχρι τη 1 το βράδυ.
Έτσι ακριβώς.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Βαλκανελληνικος νομος: ποινικό αδίκημα η διατάραξη κοινής ησυχίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 09 Οκτ 2019, 14:30

Η ΝΔ είναι το κόμμα του κωλόγερου, του στραβωμένου, του διαχειριστή της πολυκατοικίας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών