Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 29 Δεκ 2022, 13:27

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
02 Ιαν 2021, 09:33
Άντε ρε πστδς που είναι οι ταυτότητες;
Σταμάτησαν στο Λιανοκλάδι για σουβλάκια.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12814
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Δεκ 2022, 13:27

Beria έγραψε:
29 Δεκ 2022, 13:22
Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να φτιάξουν νέες ταυτότητες, για να μην είμαστε ο περίγελως της Ευρώπης όταν ταξιδεύουμε;
Τώρα και με τις Καιλές κάνουμε νέο ρεκόρ γυφτιάς

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12814
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Δεκ 2022, 13:28

Εγώ πάντως δείχνω διαβατήριο ακόμα και εντός ΕΕ γιατί ντρέπομαι να δείξω την γυφτοταυτότητα, έχει μέχρι και το όνομα του τσιγγάνου οργάνου που την υπέγραψε. Κατιμάς.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Δεκ 2022, 13:29

Στύγιος έγραψε:
29 Δεκ 2022, 13:25
Ου ου 666 , the number of the beast :smt077
Εσύ, που είσαι και θεολόγος, λύσε μου αυτήν την απορία.

Η ελληνική εκκλησία δεν πίστευε ποτέ αυτά τα προτεσταντικά καραγκιοζλίκια περί 666 και number of the beast. Πότε εγιναν αποδεκτά;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 29 Δεκ 2022, 13:31

Beria έγραψε:
29 Δεκ 2022, 13:22
Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να φτιάξουν νέες ταυτότητες, για να μην είμαστε ο περίγελως της Ευρώπης όταν ταξιδεύουμε;
Καθόλου δύσκολο δεν είναι. Ξεφτιλες
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 29 Δεκ 2022, 13:34

Beria έγραψε:
29 Δεκ 2022, 13:29
Στύγιος έγραψε:
29 Δεκ 2022, 13:25
Ου ου 666 , the number of the beast :smt077
Εσύ, που είσαι και θεολόγος, λύσε μου αυτήν την απορία.

Η ελληνική εκκλησία δεν πίστευε ποτέ αυτά τα προτεσταντικά καραγκιοζλίκια περί 666 και number of the beast. Πότε εγιναν αποδεκτά;
Παραθρησκευτικές οργανώσεις , τύπου ΖΩΗ , ΣΩΤΗΡ , ΓΟΧ κλπ κλπ
Επηρέασε πολύ κι ο Άγιος Παίσιος που μάλλον του απέδωσαν διάφοροι τα περί ταυτοτήτων. :102:
Άλλο το "χάραγμα" κι άλλο οι ταυτότητες.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7427
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Ιούλ 2023, 19:50

Μηταράκης: Τον Σεπτέμβριο οι νέες ταυτότητες σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας
Τον Σεπτέμβριο «έρχονται» οι νέες ταυτότητες σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας, όπως τόνισε από το βήμα της Βουλής, κατά τη διάρκεια των προγραμματικών δηλώσεων της κυβέρνησης, ο υπουργός Πολιτικής Προστασίας Νότης Μηταράκης.

Συγκεκριμένα, κατά την τοποθέτησή του στη Βουλή, στη διάρκεια των προγραμματικών δηλώσεων της κυβέρνησης, ο Νότης Μηταράκης δήλωσε χαρακτηριστικά ότι «τον Σεπτέμβριο προχωράμε στην έκδοση νέων ταυτοτήτων για τους πολίτες, σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας.
https://www.newsit.gr/politikh/mitaraki ... a/3813903/

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Σεπ 2023, 17:37

vantono έγραψε:
09 Οκτ 2019, 21:07
Και πολύ τις αργήσανε.
Εντός του 2021 θα έχουν εκδοθεί οι νέες ταυτότητες για τους πολίτες, σύμφωνα με τα όσα άνεφερε ο υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Κυριάκος Πιερρακάκης.
Ο υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης, με συνέντευξή του στον ΣΚΑΪ, επισήμανε πως ο σχετικός διαγωνισμός θα έχει γίνει από το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη πριν από το τέλος του 2019.

Σύμφωνα με τον υπουργό, ένα από τα μοντέλα που εξετάζει το κυβερνητικό επιτελείο, είναι αυτό της Εσθονίας, όπου οι ταυτότητες «μοιάζουν πιο πολύ με το σημερινό δίπλωμα οδήγησης, είναι έγχρωμες και έχουν επάνω τους και την κατάλληλη ψηφιακή υποδομή».
«Η κεντρική ιδέα είναι όχι απλώς να έχω ένα πιστοποιητικό αλλά να μπορώ να χρησιμοποιώ την ταυτότητα για να έχω βασικές υπηρεσίες από το σπίτι μου ή από τη δουλειά μου», εξήγησε ο κ. Πιερρακάκης.

Για παράδειγμα, μια από τις υπηρεσίες των νέων ταυτοτήτων, μπορεί να είναι να λαμβάνει ο πολίτης μια εξουσιοδότηση, ή να συμπληρώνει μια υπεύθυνη δήλωση, χωρίς να απαιτείται η επίσκεψη κάποιου ΚΕΠ, υποστήριξε ο υπουργός.
Ένα ακόμη καινοτόμο στοιχείο των νέων ταυτοτήτων θα είναι η ψηφιακή υπογραφή, η οποία θα είναι ισοδύναμη με τη φυσική υπογραφή που έχει κάποιος όταν τον ταυτοποιεί ένας υπάλληλος του κράτους.
Πάντως, ο κ. Πιερρακάκης δεν διευκρίνισε πόσο θα κοστίσει στους πολίτες η αλλαγή των ταυτοτήτων, εμφανίστηκε όμως βέβαιος ότι οι πολίτες θα το δεχθούν, αν διαπιστώσουν ότι διευκολύνει τη ζωή τους.

naftemporiki.gr με πληροφορίες από ΣΚΑΪ

https://www.naftemporiki.gr/story/15223 ... BY6Afj_XYI
Bump γιατί είδα τον Αρίστος να γράφει για "πρεμούρα", αβαντάροντας την κυβέρνηση. :003:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7427
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Απρ 2024, 23:34

Κοίταξα για διαθέσιμο ραντεβού και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο στη Θεσσαλονίκη τους επόμενους τρεις μήνες. ΟΚ είπαμε στην αρχή λογικό να γίνεται χαμός και να μη βρίσκεις ραντεβού. Έχουνε περάσει τόσοι μήνες όμως. Τι σκατά γίνεται;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12814
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 03 Απρ 2024, 23:36

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:34
Κοίταξα για διαθέσιμο ραντεβού και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο στη Θεσσαλονίκη τους επόμενους τρεις μήνες. ΟΚ είπαμε στην αρχή λογικό να γίνεται χαμός και να μη βρίσκεις ραντεβού. Έχουνε περάσει τόσοι μήνες όμως. Τι σκατά γίνεται;
Σε εμένα, άδειασαν κάποια slots τέλος του μήνα, τα οποία ήταν πιασμένα. Μάλλον ακύρωσαν μερικοί.
Μπορείς να τους πεις ότι μένεις εκτός χώρα και τη χρειάζεσαι, για να σε χώσουν.
Βασικά έτσι κάνουν όλοι και για αυτό δεν έχει θέσεις.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7427
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Απρ 2024, 23:46

nyxtovios έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:36
mao mao έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:34
Κοίταξα για διαθέσιμο ραντεβού και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο στη Θεσσαλονίκη τους επόμενους τρεις μήνες. ΟΚ είπαμε στην αρχή λογικό να γίνεται χαμός και να μη βρίσκεις ραντεβού. Έχουνε περάσει τόσοι μήνες όμως. Τι σκατά γίνεται;
Σε εμένα, άδειασαν κάποια slots τέλος του μήνα, τα οποία ήταν πιασμένα. Μάλλον ακύρωσαν μερικοί.
Μπορείς να τους πεις ότι μένεις εκτός χώρα και τη χρειάζεσαι, για να σε χώσουν.
Βασικά έτσι κάνουν όλοι και για αυτό δεν έχει θέσεις.
Σε κεντρικές περιοχές ας πούμε οτι το δέχομαι. Αλλά πχ στην Ασπροβάλτα δύσκολο να με πείσει κάποιος οτι το επόμενο τρίμηνο από το πρωί ώς το απόγευμα εκδίδουν νέες ταυτότητες και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο ραντεβού.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12814
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 03 Απρ 2024, 23:56

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:46
nyxtovios έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:36
mao mao έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:34
Κοίταξα για διαθέσιμο ραντεβού και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο στη Θεσσαλονίκη τους επόμενους τρεις μήνες. ΟΚ είπαμε στην αρχή λογικό να γίνεται χαμός και να μη βρίσκεις ραντεβού. Έχουνε περάσει τόσοι μήνες όμως. Τι σκατά γίνεται;
Σε εμένα, άδειασαν κάποια slots τέλος του μήνα, τα οποία ήταν πιασμένα. Μάλλον ακύρωσαν μερικοί.
Μπορείς να τους πεις ότι μένεις εκτός χώρα και τη χρειάζεσαι, για να σε χώσουν.
Βασικά έτσι κάνουν όλοι και για αυτό δεν έχει θέσεις.
Σε κεντρικές περιοχές ας πούμε οτι το δέχομαι. Αλλά πχ στην Ασπροβάλτα δύσκολο να με πείσει κάποιος οτι το επόμενο τρίμηνο από το πρωί ώς το απόγευμα εκδίδουν νέες ταυτότητες και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο ραντεβού.
Υπάρχει καλή πιθανότητα και απλά να τον παίζουν

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 04 Απρ 2024, 00:15

Αύριο βγάζω επιτέλους νέα ταυτότητα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3585
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 04 Απρ 2024, 00:17

mao mao έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:46
nyxtovios έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:36
mao mao έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:34
Κοίταξα για διαθέσιμο ραντεβού και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο στη Θεσσαλονίκη τους επόμενους τρεις μήνες. ΟΚ είπαμε στην αρχή λογικό να γίνεται χαμός και να μη βρίσκεις ραντεβού. Έχουνε περάσει τόσοι μήνες όμως. Τι σκατά γίνεται;
Σε εμένα, άδειασαν κάποια slots τέλος του μήνα, τα οποία ήταν πιασμένα. Μάλλον ακύρωσαν μερικοί.
Μπορείς να τους πεις ότι μένεις εκτός χώρα και τη χρειάζεσαι, για να σε χώσουν.
Βασικά έτσι κάνουν όλοι και για αυτό δεν έχει θέσεις.
Σε κεντρικές περιοχές ας πούμε οτι το δέχομαι. Αλλά πχ στην Ασπροβάλτα δύσκολο να με πείσει κάποιος οτι το επόμενο τρίμηνο από το πρωί ώς το απόγευμα εκδίδουν νέες ταυτότητες και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο ραντεβού.
Προσπαθώ να κλείσω σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της πόλης ραντεβού. Μπαίνω κάθε μέρα. Να δω μήπως έχει κάποια ακύρωση,μήπως κάποιο ελεύθερο ραντεβού.

Και το θέμα είναι ότι από τον περίγυρο μου και τις συναναστροφές μου στην Θεσσαλονίκη και δεν είναι και μικρές,δεν έχει βγάλει κανείς νέα ταυτότητα και προσπαθούν να κλείσουν και αυτοί ραντεβού.

Κάτι άλλο πρέπει να παίζει. Δεν γίνεται να είναι κλεισμένα όλα τα ραντεβού επί μήνες.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Κ. Πιερρακάκης: Εντός του 2021 οι νέες ταυτότητες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 04 Απρ 2024, 08:14

Λευκός Λύκος έγραψε:
04 Απρ 2024, 00:17
mao mao έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:46
nyxtovios έγραψε:
03 Απρ 2024, 23:36

Σε εμένα, άδειασαν κάποια slots τέλος του μήνα, τα οποία ήταν πιασμένα. Μάλλον ακύρωσαν μερικοί.
Μπορείς να τους πεις ότι μένεις εκτός χώρα και τη χρειάζεσαι, για να σε χώσουν.
Βασικά έτσι κάνουν όλοι και για αυτό δεν έχει θέσεις.
Σε κεντρικές περιοχές ας πούμε οτι το δέχομαι. Αλλά πχ στην Ασπροβάλτα δύσκολο να με πείσει κάποιος οτι το επόμενο τρίμηνο από το πρωί ώς το απόγευμα εκδίδουν νέες ταυτότητες και δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο ραντεβού.
Προσπαθώ να κλείσω σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της πόλης ραντεβού. Μπαίνω κάθε μέρα. Να δω μήπως έχει κάποια ακύρωση,μήπως κάποιο ελεύθερο ραντεβού.

Και το θέμα είναι ότι από τον περίγυρο μου και τις συναναστροφές μου στην Θεσσαλονίκη και δεν είναι και μικρές,δεν έχει βγάλει κανείς νέα ταυτότητα και προσπαθούν να κλείσουν και αυτοί ραντεβού.

Κάτι άλλο πρέπει να παίζει. Δεν γίνεται να είναι κλεισμένα όλα τα ραντεβού επί μήνες.
Κάτι άλλο παίζει σίγουρα.

Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων, όπως πάντα. Και ξεκινάει έτσι:
1. Τον παίζουνε
2…
3…
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών