Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Οκτ 2019, 18:15

Γνωρίζετε τι συμβαίνει σε άλλες χώρες σχετικά με την χρήση κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ;
Αναρωτιέμαι αν θα ήταν σωστό να μπει απαγόρευση ομιλίας σε κινητό μέσα σε ΜΜΜ και αποβάθρες. Στην αποβάθρα θα μπορούσε να πάει λίγο στην άκρη σε ειδικούς χώρους ή ακόμη και στα ΜΜΜ αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη ομιλίας, ζητώντας συγγνώμη από τους συνεπιβάτες.
Δεν γίνεται να πηγαίνει ή να γυρίζει ο άλλος από την δουλειά του και να ανέχεται την κάθε γλωσσοκοπάνα. Έχω ακούσει να γίνεται παρατήρηση και σε δύο γυναίκες επιβάτες που μιλούσαν μεταξύ τους, αλλά αυτό δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, εξάλλου οι πιθανότητες να συμβεί είναι ανεκτές. Τα κινητά όμως;
Επίσης θα μπορούσε να ισχύσει σε δημόσιους χώρους, στην εργασία, αλλά και σε καφετέριες, εστιατόρια κλπ. Δεν μπορεί ο άλλος να πάει να δουλέψει ή να ηρεμήσει και να ακούει τα προσωπικά του καθενός. Μερικοί μιλάνε και στην διαπασών, τελείως διαφορετικά από την φυσική ομιλία μεταξύ τους.
Είναι και αυτή μια μορφή ηχορύπανσης.
Η εκδίκηση των καπνιστών. :003:

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Οκτ 2019, 18:19

Antares έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:15
Δεν γίνεται να πηγαίνει ή να γυρίζει ο άλλος από την δουλειά του και να ανέχεται την κάθε γλωσσοκοπάνα.
άμα είναι εκ της πρώην ΕΣΣΔ, δεν αντέχεται με την καμία λέμαι
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11638
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 30 Οκτ 2019, 18:22

Και τι να πεις για τα ΚΤΕΛ χρονιάρες μέρες.
Το depon από κοντά.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 30 Οκτ 2019, 18:23

Tarkovsky έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:19
Antares έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:15
Δεν γίνεται να πηγαίνει ή να γυρίζει ο άλλος από την δουλειά του και να ανέχεται την κάθε γλωσσοκοπάνα.
άμα είναι εκ της πρώην ΕΣΣΔ, δεν αντέχεται με την καμία λέμαι
Oχι παρακαλω!Βρισκω τις ρωσιδες που μιλαν τα ελληνικα με ρωσικη προφορα σουπερ σεξυ. :romance-hearteyes:
Αυτο το εχω πει και στις γνωστες μου στο odnoklasniki και μου στελναν χαμογελακια. :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plouf την 30 Οκτ 2019, 18:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Οκτ 2019, 18:28

Χωρίς να είσαι οδηγός ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 30 Οκτ 2019, 18:32

Εδώ που είμαι στα τραίνα έχομε ήσυχα βαγόνια (silent cars) όπου απαγορεύεται κανονικά, αλλά όλο και κάποιος κατσίβελος θα βρεθεί που δεν έχει πάρει το μέμο (κατά κανόνα αλλοδαποί)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Οκτ 2019, 18:36

plouf έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:23
Tarkovsky έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:19
Antares έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:15
Δεν γίνεται να πηγαίνει ή να γυρίζει ο άλλος από την δουλειά του και να ανέχεται την κάθε γλωσσοκοπάνα.
άμα είναι εκ της πρώην ΕΣΣΔ, δεν αντέχεται με την καμία λέμαι
Oχι παρακαλω!Βρισκω τις ρωσιδες που μιλαν τα ελληνικα με ρωσικη προφορα σουπερ σεξυ. :romance-hearteyes:
Αυτο το εχω πει και στις γνωστες μου στο odnoklasniki και μου στελνουν χαμογελακια. :003:
μιλάμε για ΑΠΑΣΕΣ τις πρώην Σοβιετικές -όχι μόνο τις Ρώσες- και όταν τα λένε μεταξύ τους (μέσω κινητού ή μούρη με μούρη)


λες και ξαναβρίσκουν την ακοή τους όταν μιλάνε με τους υπόλοιπους λαούς
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Οκτ 2019, 18:39

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:32
Εδώ που είμαι στα τραίνα έχομε ήσυχα βαγόνια (silent cars) όπου απαγορεύεται κανονικά, αλλά όλο και κάποιος κατσίβελος θα βρεθεί που δεν έχει πάρει το μέμο (κατά κανόνα αλλοδαποί)
Δηλαδή κάπως έχει αρχίσει και αναγνωρίζεται αυτή η μορφή ηχορύπανσης. Αν και δεν πιστεύω να χρειάζεται, οι ντόπιοι σε αυτές τις χώρες είναι ευγενείς συνήθως σε τέτοια θέματα, το βλέπω και στους τουρίστες στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 30 Οκτ 2019, 18:41

Tarkovsky έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:36
plouf έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:23
Tarkovsky έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:19


άμα είναι εκ της πρώην ΕΣΣΔ, δεν αντέχεται με την καμία λέμαι
Oχι παρακαλω!Βρισκω τις ρωσιδες που μιλαν τα ελληνικα με ρωσικη προφορα σουπερ σεξυ. :romance-hearteyes:
Αυτο το εχω πει και στις γνωστες μου στο odnoklasniki και μου στελνουν χαμογελακια. :003:
μιλάμε για ΑΠΑΣΕΣ τις πρώην Σοβιετικές -όχι μόνο τις Ρώσες- και όταν τα λένε μεταξύ τους (μέσω κινητού ή μούρη με μούρη)


λες και ξαναβρίσκουν την ακοή τους όταν μιλάνε με τους υπόλοιπους λαούς
Η αληθεια ειναι οτι μονο δυο φορες συναντησα ρωσιδες να μιλανε μεταξυ τους και αλλοτε τα λεγαν στα ελληνικα και αλλωτε
στα ρωσικα.Μια απο αυτες τα ειχε μπλεξει με ενα μαλακα ελληνα εκαναν παιδι και ηταν στα χωρισματα.Τα ντεσιμπελ ηταν σε
σχετικα ανεκτα επιπεδα μπορω να πω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Οκτ 2019, 18:45

wooded glade έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:28
Χωρίς να είσαι οδηγός ;
Βέβαια, δεν έχω δει κανένα οδηγό να χαζολογάει στο κινητό, έχει ευθύνη για πολλά άτομα.
Με τα κινητά αυξάνει η ηχορύπανση για τους επιβάτες, θυμάμαι από παλαιότερα ότι υπήρχε ησυχία μέσα στα λεωφορεία ή ΗΣΑΠ και αν κάποιοι το παράκαναν έτρωγαν παρατήρηση. Τώρα ακούμε τον δίπλα μας να γκαρίζει σχεδόν και δεν τρέχει τίποτα. Επίσης είναι πολύ πιθανό να είναι δύο, τρεις και τέσσερις αυτοί που θα μιλήσουν κοντά σου.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 30 Οκτ 2019, 18:49

Antares έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:45
wooded glade έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:28
Χωρίς να είσαι οδηγός ;
Βέβαια, δεν έχω δει κανένα οδηγό να χαζολογάει στο κινητό, έχει ευθύνη για πολλά άτομα.
Μιλάς σιγουρα για Ελλαδα πύτισσα;
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Οκτ 2019, 18:51

Antares έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:15
...
Να αρχίσεις να διαβάζεις το r/europe στο Reddit. Εκεί έχει πολύ συχνά αστεία για τους Φινλανδούς ως τους ανθρώπους που προτιμούν να βυθίζονται στην ιδιωτική τους σφαίρα, να κρατούν αποστάσεις σε στάσεις ΜΜΜ, να αποφεύγουν ακόμα και eye contact, τα παγκάκια στα πάρκα τους είναι μονά κλπ.

Δε πολυκυκλοφορώ με ΜΜΜ, όποτε το κάνω (μετρό) οι φωναχτές συνομιλίες σε κινητά δεν είναι ο κανόνας. Αν είναι παρέες μιλούν μεταξύ τους, αν είναι μόνοι τους είναι βυθισμένοι στις σκέψεις τους ή στο κινητό τους, ακούνε μουσική κλπ

Θες να φτιάξεις πλαίσιο κανόνων για ένα ασήμαντο στην πράξη θέμα. Έχει και πρακτικά προβλήματα εφαρμογής (είσαι στη μέση της αποβάθρας, χτυπάει το τηλέφωνο σου, θα πρέπει να τρέχεις στον επιτρεπόμενο χώρο --> χαιρετίσματα) αλλά και επιτήρησης των κανόνων (είμαστε στο λεωφορείο και μιλάω στο κινητό. Τι θα κάνεις, θα φωνάξεις την αστυνομία; Και αν τη φωνάξεις, εδώ δε τρέχουν γι' άλλα, θα έλθουν γι' αυτό;).

Αυτό που θες να κάνεις είναι να στείλεις ένα μήνυμα στον ΟΑΣΑ να καθορίσει ένα etiquette για τους χρήστες των ΜΜΜ και να το επικοινωνήσει. Η πλειοψηφία του κόσμου δεν είναι γαϊδούρια, αν ακούσει μεταξύ άλλων κανόνων και το μήνυμα κάποιες φορές, "προσπάθησε να μη γκαρίζεις με την παρέα σου ή στο τηλέφωνο όταν είσαι σε ΜΜΜ" θα το λάβει και θα προσαρμόσει τη συμπεριφορά του.

Ύστερα, μπορεί να έχεις κάποια γνήσια ιδιαίτερη ευαισθησία και να σε ενοχλεί πραγματικά και αφόρητα τρο φαινόμενο που περιγράφεις. Σε αυτή την περίπτωση είσαι ο κατεξοχήν τύπος ανθρώπου που θα πρέπει να επενδύσει σε δικό του μέσο μεταφοράς.

Τέλος, αξιολόγησε εσύ και το ενδεχόμενο να γερνάς και να αρχίζεις να μετατρέπεσαι σε γεροπαράξενη. Κακό πράγμα, να μη συμβεί σε κανένα μας.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 30 Οκτ 2019, 18:58

Δεν είναι μόνο θέμα βύθισης σε ιδιωτική σφαίρα. Πολύς κόσμος περνάει δύο και τρεις ώρες την ημέρα στο τραίνο πηγαινοερχόμενος στη δουλειά. Άλλοι εργάζονται στο λαπτοπ, άλλοι διαβάζουν, άλλοι τον ψιλοπαίρνουν κλπ. Καλό είναι που υπάρχει πρόβλεψη και για αυτές τις ψυχές
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Οκτ 2019, 19:06

Jack Shephard έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:51
Antares έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:15
...
Να αρχίσεις να διαβάζεις το r/europe στο Reddit. Εκεί έχει πολύ συχνά αστεία για τους Φινλανδούς ως τους ανθρώπους που προτιμούν να βυθίζονται στην ιδιωτική τους σφαίρα, να κρατούν αποστάσεις σε στάσεις ΜΜΜ, να αποφεύγουν ακόμα και eye contact, τα παγκάκια στα πάρκα τους είναι μονά κλπ.

Δε πολυκυκλοφορώ με ΜΜΜ, όποτε το κάνω (μετρό) οι φωναχτές συνομιλίες σε κινητά δεν είναι ο κανόνας. Αν είναι παρέες μιλούν μεταξύ τους, αν είναι μόνοι τους είναι βυθισμένοι στις σκέψεις τους ή στο κινητό τους, ακούνε μουσική κλπ

Θες να φτιάξεις πλαίσιο κανόνων για ένα ασήμαντο στην πράξη θέμα. Έχει και πρακτικά προβλήματα εφαρμογής (είσαι στη μέση της αποβάθρας, χτυπάει το τηλέφωνο σου, θα πρέπει να τρέχεις στον επιτρεπόμενο χώρο --> χαιρετίσματα) αλλά και επιτήρησης των κανόνων (είμαστε στο λεωφορείο και μιλάω στο κινητό. Τι θα κάνεις, θα φωνάξεις την αστυνομία; Και αν τη φωνάξεις, εδώ δε τρέχουν γι' άλλα, θα έλθουν γι' αυτό;).

Αυτό που θες να κάνεις είναι να στείλεις ένα μήνυμα στον ΟΑΣΑ να καθορίσει ένα etiquette για τους χρήστες των ΜΜΜ και να το επικοινωνήσει. Η πλειοψηφία του κόσμου δεν είναι γαϊδούρια, αν ακούσει μεταξύ άλλων κανόνων και το μήνυμα κάποιες φορές, "προσπάθησε να μη γκαρίζεις με την παρέα σου ή στο τηλέφωνο όταν είσαι σε ΜΜΜ" θα το λάβει και θα προσαρμόσει τη συμπεριφορά του.

Ύστερα, μπορεί να έχεις κάποια γνήσια ιδιαίτερη ευαισθησία και να σε ενοχλεί πραγματικά και αφόρητα τρο φαινόμενο που περιγράφεις. Σε αυτή την περίπτωση είσαι ο κατεξοχήν τύπος ανθρώπου που θα πρέπει να επενδύσει σε δικό του μέσο μεταφοράς.

Τέλος, αξιολόγησε εσύ και το ενδεχόμενο να γερνάς και να αρχίζεις να μετατρέπεσαι σε γεροπαράξενη. Κακό πράγμα, να μη συμβεί σε κανένα μας.
Αν μπορούσα να επενδύσω σε δικό μου μέσο μεταφοράς θα είχε γίνει προ πολλών ετών. Ίσως έχεις δίκιο, βιώνω και ένα φαινόμενο πιεστικής παρενόχλησης που έχει ενταθεί τους τελευταίους μήνες για το οποίο όμως δεν θα με πίστευε κανείς αν το ανέφερα. Ίσως όμως να έχουν βρεθεί άτομα που να έχουν τραβήξει βίντεο όταν πραγματικά γινόταν της κακομοίρας από φασαρία. Έχει τύχει να σηκωθώ να φύγω και στο άλλο βαγόνι (στο τραμ) να είναι ήσυχα, να κοιτάζω πίσω και να έχουν σταματήσει και οι άλλοι.
Αυτά τα έχω γράψει σε άλλο νήμα, πιο σχετικό, συστάσεις για ψυχολόγους, ψυχιάτρους κλπ. να μην γίνουν παρακαλώ. Αυτός είναι ο σκοπός τέτοιων παρενοχλήσεων, υπάρχουν άτομα από όλο τον κόσμο που καταγγέλλουν τέτοια φαινόμενα.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Οκτ 2019, 19:17

@ Σατανικός

Κατανοητό και σεβαστό με την παρατήρηση ότι το τρένο δεν είναι βιβλιοθήκη. Ύστερα είσαι σε ΜΜΜ. Και άγγελοι να είναι μέσα υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες να πάρεις ένα υπνάκο χωρίς να ενοχληθείς.

Εσύ λοιπόν λες ότι ο σεβασμός πρέπει να επιβληθεί με κανόνες και πρόστιμα; Αν ναι. ποιοι θεωρείς ότι πρέπει να είναι αυτοί οι κανόνες και ποιο είναι το όριο τους;

Και πρόσεξε ότι κάθε πολιτική μπορεί να έχει επιπτώσεις πολύ πιο ευρείες από τους σκοπούς επιβολής της και αναπάντεχες: θες να είμαστε δίπλα δίπλα αλλά να απαγορεύεται να βήξουμε για να μην ενοχλήσουμε ο ένας τον άλλο; Πάσο. Αλλά αν σου συμβεί κάτι, αφού είσαι τόσο μη μου άπτου βγάλτα πέρα μόνη σου/ μόνος σου. Εγώ δεν έχω χρόνο και ενδιαφέρον για το πρόβλημα σου. Το παράδειγμα είναι ακραίο, πιάσε λίγο το πνεύμα, τι παράπλευρες επιπτώσεις έχει μία καθημερονότητα που σου καλλιεργεί διαρκώς τον περιορισμό της αλληλεπίδρασης και σου λέει ότι ο προσωπικός σου χώρος και τα πράγματα που μπορείς να κάνεις χωρίς να επηρεάζεις την ελευθερία του άλλου είναι όλο και πιο περιορισμένα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών