Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 08 Νοέμ 2019, 00:42

Otto Weininger έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 11:33
Μην παίρνετε ΜΜΜ. Πάρτε ταξί για κάποιες διαδρομές πάμφθηνα είναι στην Ελλάδα. Πάρτε και ράδιο ταξί να μην ψάχνετε στον δρόμο. Έχουν αφαιρέσει μέχρι και το τέλος κλήσης.

Αλλιώς τουμπεκί. Λεωφορεία, μετρό, προαστιακός, ηλεκτρικός είναι για όλο τον λαό συμπεριλαμβανομένης και της πλέμπας.

Τα τρένα είναι αλλο πράγμα. Αλλά στην Ελλάδα δεν έχουμε καλά τρένα. Στην Ιταλία που γαμουν και δερνουν υπάρχουν διαβαθμίσεις.

Όταν παίρνεις frecciarossa πχ υπάρχει η θέση standard,premium, business και executive. Ξεκινάνε από 40 ευρώ και φτάνει τα 200 για την ίδια διαδρομή. Όλες κυριλέ και πεντακάθαρες αλλά άλλος κόσμος και κανόνες. Μην έχετε απαιτήσεις vip πληρώνοντας 1 ευρώ εισιτήριο μαζί με άλλους χίλιους.
Προσωπικά ούτε καν ταξί, όταν σπούδαζα στην κωλοπόλη ανέβαινα 1μιση ώρα περπάτημα μέχρι ζωγράφου κάθε μέρα για να γλιτώσω το βρωμερό και τρισάθλιο λεωφορείο-κονσερβα

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Νοέμ 2019, 00:44

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:42
Otto Weininger έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 11:33
Μην παίρνετε ΜΜΜ. Πάρτε ταξί για κάποιες διαδρομές πάμφθηνα είναι στην Ελλάδα. Πάρτε και ράδιο ταξί να μην ψάχνετε στον δρόμο. Έχουν αφαιρέσει μέχρι και το τέλος κλήσης.

Αλλιώς τουμπεκί. Λεωφορεία, μετρό, προαστιακός, ηλεκτρικός είναι για όλο τον λαό συμπεριλαμβανομένης και της πλέμπας.

Τα τρένα είναι αλλο πράγμα. Αλλά στην Ελλάδα δεν έχουμε καλά τρένα. Στην Ιταλία που γαμουν και δερνουν υπάρχουν διαβαθμίσεις.

Όταν παίρνεις frecciarossa πχ υπάρχει η θέση standard,premium, business και executive. Ξεκινάνε από 40 ευρώ και φτάνει τα 200 για την ίδια διαδρομή. Όλες κυριλέ και πεντακάθαρες αλλά άλλος κόσμος και κανόνες. Μην έχετε απαιτήσεις vip πληρώνοντας 1 ευρώ εισιτήριο μαζί με άλλους χίλιους.
Προσωπικά ούτε καν ταξί, όταν σπούδαζα στην κωλοπόλη ανέβαινα 1μιση ώρα περπάτημα μέχρι ζωγράφου κάθε μέρα για να γλιτώσω το βρωμερό και τρισάθλιο λεωφορείο-κονσερβα
Κι όπως λένε και στο χωριό μου : Πουτανα Αθήνα, τον Πειραιά προσκύνα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Νοέμ 2019, 11:09

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:25
Δεν είναι δικαίωμα μου η ησυχία, είναι υποχρέωση σου να βγάλεις το σκασμό και να μην ενοχλείς σε δημόσιο χώρο. Και όχι, δεν είναι απαραίτητο να μάθεις στα ΜΜΜ αν ρεύτηκε ο Γιαννάκης...
Πιπες φιλε. Δεν υπαρχει καμμια τετοια υποχρεωση 'να βγαζω τον σκασμο'. Η υποχρεωση ειναι να μην κανει καποιος ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ θορυβο σε δημοσιο χωρο.

Εαν εγω θελω να μαθω εαν ρευτηκε ο Γιαννακης, δικαιωμα μου. Εαν θες να μην το ακους, να πηγαινεις με ιδιωτικα μεσα μεταφορας.
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:25
Και για να το λήξουμε. Υπάρχει κανονισμός που σου λέει ότι θα πρέπει να βγάζεις το σκασμό και σου απαγορεύει να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο στα ΜΜΜ.

http://www.oasa.gr/pdf/el/xyk_gr_rev_19.pdf

Σελίδα 14, bullet 8.

Άρα μην γίνεσαι ούγκανος...
"Να μη χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μέσα αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, κατά τρόπο που ενοχλεί."

Να μην παιζουν δυνατα μουσικη και βιντεο λεει ρε ουγκανε. Δεν λεει να μην μιλας στο κινητο.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Νοέμ 2019, 17:24

axilmar έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 11:09
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:25
Δεν είναι δικαίωμα μου η ησυχία, είναι υποχρέωση σου να βγάλεις το σκασμό και να μην ενοχλείς σε δημόσιο χώρο. Και όχι, δεν είναι απαραίτητο να μάθεις στα ΜΜΜ αν ρεύτηκε ο Γιαννάκης...
Πιπες φιλε. Δεν υπαρχει καμμια τετοια υποχρεωση 'να βγαζω τον σκασμο'. Η υποχρεωση ειναι να μην κανει καποιος ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ θορυβο σε δημοσιο χωρο.

Εαν εγω θελω να μαθω εαν ρευτηκε ο Γιαννακης, δικαιωμα μου. Εαν θες να μην το ακους, να πηγαινεις με ιδιωτικα μεσα μεταφορας.
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:25
Και για να το λήξουμε. Υπάρχει κανονισμός που σου λέει ότι θα πρέπει να βγάζεις το σκασμό και σου απαγορεύει να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο στα ΜΜΜ.

http://www.oasa.gr/pdf/el/xyk_gr_rev_19.pdf

Σελίδα 14, bullet 8.

Άρα μην γίνεσαι ούγκανος...
"Να μη χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μέσα αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, κατά τρόπο που ενοχλεί."

Να μην παιζουν δυνατα μουσικη και βιντεο λεει ρε ουγκανε. Δεν λεει να μην μιλας στο κινητο.
Ω, ρε πούστη. Του φέρνεις του άλλου τον κανονισμό και πρέπει να του εξηγήσεις κιόλας ότι το τηλέφωνο είναι ηλεκτρονικό μέσο αναπαραγωγής ήχου από τη μία άκρη του πλανήτη στην άλλη.

Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα ζώα δεν γίνονται άνθρωποι...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32119
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Νοέμ 2019, 17:49

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:24

"Να μη χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μέσα αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, κατά τρόπο που ενοχλεί."


Ω, ρε πούστη. Του φέρνεις του άλλου τον κανονισμό και πρέπει να του εξηγήσεις κιόλας ότι το τηλέφωνο είναι ηλεκτρονικό μέσο αναπαραγωγής ήχου από τη μία άκρη του πλανήτη στην άλλη.

Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα ζώα δεν γίνονται άνθρωποι...
κατα τροπο που ενοχλει, λεει. δε λεει να μην τα χρησιμοποιουν καθολου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 08 Νοέμ 2019, 17:51

Ασέβαστος έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:49
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:24

"Να μη χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μέσα αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, κατά τρόπο που ενοχλεί."


Ω, ρε πούστη. Του φέρνεις του άλλου τον κανονισμό και πρέπει να του εξηγήσεις κιόλας ότι το τηλέφωνο είναι ηλεκτρονικό μέσο αναπαραγωγής ήχου από τη μία άκρη του πλανήτη στην άλλη.

Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα ζώα δεν γίνονται άνθρωποι...
κατα τροπο που ενοχλει, λεει. δε λεει να μην τα χρησιμοποιουν καθολου.
Ε, όταν σε ακούει ολόκληρο το βαγόνι ή το πούλμαν δεν είναι αυτό που λέμε κατά τρόπο που δεν ενοχλεί.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 11 Νοέμ 2019, 10:23

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:24
axilmar έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 11:09
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:25
Δεν είναι δικαίωμα μου η ησυχία, είναι υποχρέωση σου να βγάλεις το σκασμό και να μην ενοχλείς σε δημόσιο χώρο. Και όχι, δεν είναι απαραίτητο να μάθεις στα ΜΜΜ αν ρεύτηκε ο Γιαννάκης...
Πιπες φιλε. Δεν υπαρχει καμμια τετοια υποχρεωση 'να βγαζω τον σκασμο'. Η υποχρεωση ειναι να μην κανει καποιος ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ θορυβο σε δημοσιο χωρο.

Εαν εγω θελω να μαθω εαν ρευτηκε ο Γιαννακης, δικαιωμα μου. Εαν θες να μην το ακους, να πηγαινεις με ιδιωτικα μεσα μεταφορας.
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:25
Και για να το λήξουμε. Υπάρχει κανονισμός που σου λέει ότι θα πρέπει να βγάζεις το σκασμό και σου απαγορεύει να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο στα ΜΜΜ.

http://www.oasa.gr/pdf/el/xyk_gr_rev_19.pdf

Σελίδα 14, bullet 8.

Άρα μην γίνεσαι ούγκανος...
"Να μη χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μέσα αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, κατά τρόπο που ενοχλεί."

Να μην παιζουν δυνατα μουσικη και βιντεο λεει ρε ουγκανε. Δεν λεει να μην μιλας στο κινητο.
Ω, ρε πούστη. Του φέρνεις του άλλου τον κανονισμό και πρέπει να του εξηγήσεις κιόλας ότι το τηλέφωνο είναι ηλεκτρονικό μέσο αναπαραγωγής ήχου από τη μία άκρη του πλανήτη στην άλλη.

Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα ζώα δεν γίνονται άνθρωποι...
Ζωο εισαι και φαινεσαι. Η τηλεφωνικη συνομιλια δεν κανει 'αναπαραγωγη'. Ο ορος 'αναπαραγωγη' αναφερεται σε μουσικη/βιντεο. Εχει και το 'εικονας' μεσα για να σε διευκολυνει στην κατανοηση.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Νοέμ 2019, 10:34

Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:51

Ε, όταν σε ακούει ολόκληρο το βαγόνι ή το πούλμαν δεν είναι αυτό που λέμε κατά τρόπο που δεν ενοχλεί.
Aυτό συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις. Επίσης αφού ακούς την συνομιλία καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό, συνήθως είναι βλακείες.
Για ποιους κανονισμούς μιλάμε; Έχω πει σε "συνάδελφο" στην δουλειά (γυναίκα) ότι εδώ είναι χώρος εργασίας και εφόσον είμαστε στον ίδιο χώρο πρέπει να σεβόμαστε κανόνες και νόμους. Μου λέει "εγώ έρχομαι εδώ για να μιλήσω (περί ανέμων και υδάτων, κοινωνική κριτική, γκρίνια κλπ), διαφορετικά θα καθόμουν σπίτι μου". Ε κάνε μας την χάρη και κάτσε, αυτό θέλουμε όλοι. Εμείς που ερχόμαστε για να πάρουμε έναν μισθό και ο άλλος/η έξω που θα ήθελε μια θέση εργασίας (μιλάω για δημόσιο όχι ιδιωτικό τομέα).
Όσο για το αυτοκίνητο, ναι θα ήθελα αυτοκίνητο, αν όχι στην Αθήνα, σε άλλο μέρος σίγουρα.
Ταξί δεν μπορούμε να πληρώνουμε καθημερινά (έχω δει άτομα από την δουλειά μου να μετακινούνται με ταξί, είναι στα εξτρά γι' αυτά που κάνουν, έχουν δωράκια). Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις και έχω πέσει σε κακές συμπεριφορές. Περιμένουν να τους πεις εσύ πως θα πάνε, σε χρεώνουν παραπάνω, πέφτεις σε κίνηση και αναγκάζεσαι να του πεις να σε σταματήσει στο μετρό κλπ.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 11 Νοέμ 2019, 11:20

Otto Weininger έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:44

Κι όπως λένε και στο χωριό μου : Πουτανα Αθήνα, τον Πειραιά προσκύνα.
Ο Πειραιάς είναι το μόνο χειρότερο μέρος στην Ελλάδα από την Αθήνα να οδηγείς εντωμεταξύ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Νοέμ 2019, 12:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 11:20
Otto Weininger έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 00:44

Κι όπως λένε και στο χωριό μου : Πουτανα Αθήνα, τον Πειραιά προσκύνα.
Ο Πειραιάς είναι το μόνο χειρότερο μέρος στην Ελλάδα από την Αθήνα να οδηγείς εντωμεταξύ
Απλα έχει κίνηση το πρωί. Οδήγα σε καμία Κρήτη και ξαναπες μας.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Νοέμ 2019, 18:40

axilmar έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 10:23
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:24
axilmar έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 11:09


Πιπες φιλε. Δεν υπαρχει καμμια τετοια υποχρεωση 'να βγαζω τον σκασμο'. Η υποχρεωση ειναι να μην κανει καποιος ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ θορυβο σε δημοσιο χωρο.

Εαν εγω θελω να μαθω εαν ρευτηκε ο Γιαννακης, δικαιωμα μου. Εαν θες να μην το ακους, να πηγαινεις με ιδιωτικα μεσα μεταφορας.



"Να μη χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά μέσα αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, κατά τρόπο που ενοχλεί."

Να μην παιζουν δυνατα μουσικη και βιντεο λεει ρε ουγκανε. Δεν λεει να μην μιλας στο κινητο.
Ω, ρε πούστη. Του φέρνεις του άλλου τον κανονισμό και πρέπει να του εξηγήσεις κιόλας ότι το τηλέφωνο είναι ηλεκτρονικό μέσο αναπαραγωγής ήχου από τη μία άκρη του πλανήτη στην άλλη.

Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα ζώα δεν γίνονται άνθρωποι...
Ζωο εισαι και φαινεσαι. Η τηλεφωνικη συνομιλια δεν κανει 'αναπαραγωγη'. Ο ορος 'αναπαραγωγη' αναφερεται σε μουσικη/βιντεο. Εχει και το 'εικονας' μεσα για να σε διευκολυνει στην κατανοηση.
:o
Τι μαλακίες γράφεις;
Εντάξει. Δεν υπάρχει σωτηρία. Μόνο με βούρδουλα καταλαβαίνετε. Ζώα, έ ζώα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 12 Νοέμ 2019, 15:55

Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 18:40
axilmar έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 10:23
Εμπεδοκλής έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:24


Ω, ρε πούστη. Του φέρνεις του άλλου τον κανονισμό και πρέπει να του εξηγήσεις κιόλας ότι το τηλέφωνο είναι ηλεκτρονικό μέσο αναπαραγωγής ήχου από τη μία άκρη του πλανήτη στην άλλη.

Δεν υπάρχει σωτηρία. Τα ζώα δεν γίνονται άνθρωποι...
Ζωο εισαι και φαινεσαι. Η τηλεφωνικη συνομιλια δεν κανει 'αναπαραγωγη'. Ο ορος 'αναπαραγωγη' αναφερεται σε μουσικη/βιντεο. Εχει και το 'εικονας' μεσα για να σε διευκολυνει στην κατανοηση.
:o
Τι μαλακίες γράφεις;
Εντάξει. Δεν υπάρχει σωτηρία. Μόνο με βούρδουλα καταλαβαίνετε. Ζώα, έ ζώα.
Εσυ γραφεις μαλακιες, που λες οτι η αναπαραγωγη μεσω ψηφιακων ηλεκτρονικων μεσων αναφερεται στο ...τηλεφωνημα.

Οντως δεν υπαρχει σωτηρια.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 12 Νοέμ 2019, 23:47

axilmar έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 15:55
Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 18:40
axilmar έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 10:23


Ζωο εισαι και φαινεσαι. Η τηλεφωνικη συνομιλια δεν κανει 'αναπαραγωγη'. Ο ορος 'αναπαραγωγη' αναφερεται σε μουσικη/βιντεο. Εχει και το 'εικονας' μεσα για να σε διευκολυνει στην κατανοηση.
:o
Τι μαλακίες γράφεις;
Εντάξει. Δεν υπάρχει σωτηρία. Μόνο με βούρδουλα καταλαβαίνετε. Ζώα, έ ζώα.
Εσυ γραφεις μαλακιες, που λες οτι η αναπαραγωγη μεσω ψηφιακων ηλεκτρονικων μεσων αναφερεται στο ...τηλεφωνημα.

Οντως δεν υπαρχει σωτηρια.
Εσύ που επιμένεις να κακοποιείς τη λογική εκτός από τα αυτιά μας; Για τι ακριβώς προσπαθείς να μας πείσεις; Ότι τα κινητά τηλέφωνα δεν προκαλούν θόρυβο ή ότι δεν είναι ηλεκτρονικές συσκευές; :102:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Νοέμ 2019, 11:57

alexandroso έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 11:21

Σοβαρά τώρα πιστεύω ότι πρέπει να ζητήσεις την βοήθεια ειδικού. Αν δεν το χεις κάνει ακόμα. Και με ειδικό εννοώ ψυχίατρο, όχι ξεματιάστρα ούτε σωτήρα τηλεπωλητή βιβλίων με κονέ σε Θεούς. Τα συχνά σου παραληρήματα μου θυμίζουν πολύ έντονα την κατάσταση ενός φίλου μου που πάσχει από σχιζοφρένεια αλλά σήμερα είναι μια χαρά με τη βοήθεια των γιατρών και των φαρμάκων. Συγγνώμη αν ακούγομαι κακός ή μαλάκας αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι κάτι πάει στραβά με τον τρόπο που σκέφτεσαι και πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Για το δικό σου καλό.
https://allthatsinteresting.com/rosenhan-experiment
Να πάω εγώ να υποστώ τέτοια πράγματα ενώ έχω ήδη περάσει καρκίνο; Για να γίνω καλά; Για να έχω όλο το μέλλον μπροστά μου; Χα χα. Όχι έχω άλλη άποψη, αυτήν https://irmaetos.org/auditory-targets-study/
Nεότερη πήγα, σε ιδιώτες βέβαια, όχι σε νοσοκομείο και έπαιρνα πολύ μικρή ποσότητα φαρμάκων. Δεν άλλαξαν πολλά. Ένας καλός ψυχίατρος κανονικά σε ένα λειτουργικό άτομο πρέπει να του πει να επιδιώξει να αλλάξει τρόπο ζωής, να αλλάξει επάγγελμα, να σπουδάσει περαιτέρω κλπ. Αυτά όμως για εμάς είναι πολυτέλειες, δεν έχουμε την δυνατότητα, οικονομική πρωτίστως, αν είχα έστω αυτή, δεν θα καθόμουν λεπτό παραπάνω ούτε στην δουλειά μου, ούτε στην χώρα. Επίσης η ψυχιατρική πρέπει να λάβει γνώση και να ερευνήσει σοβαρά τις καταγγελίες που γίνονται σε όλο τον κόσμο, όπως αναφέρεται στο παραπάνω link, αλλιώς είτε συμμετέχει σε εγκλήματα, είτε δεν πληρεί τις προυποθέσεις για καλές διαγνώσεις.
Αν αποκαλυφθεί κάτι τέτοιο θα γίνει χαμός βέβαια. Αυτοί που τα κάνουν θα προκαλούσαν μέχρι και παγκόσμιο πόλεμο. Θα βλέπαμε κάτι αξιότιμα άτομα, άνδρες και γυναίκες, να έχουν κάνει πουστιές και πουτανιές που δεν τις βάζει ο νους του ανθρώπου, κοντά μας εννοώ. Προσωπικά, επειδή γνωρίζω ακριβώς τι έχουν κάνει σε εμένα και στην οικογένειά μου, θα το ευχαριστιόμουν πάρα πολύ, παρόλο που τα συμβάντα είναι για πέσεις κάτω από θλίψη ή να μην ξαναμιλήσεις σε κανέναν. Αλλά μήπως αυτό δεν γίνεται και τώρα, για εμένα τουλάχιστον;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Απαγόρευση χρήσης κινητού για ομιλία στα ΜΜΜ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Νοέμ 2019, 15:04

Εμπεδοκλής έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 23:47
axilmar έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 15:55
Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 18:40


:o
Τι μαλακίες γράφεις;
Εντάξει. Δεν υπάρχει σωτηρία. Μόνο με βούρδουλα καταλαβαίνετε. Ζώα, έ ζώα.
Εσυ γραφεις μαλακιες, που λες οτι η αναπαραγωγη μεσω ψηφιακων ηλεκτρονικων μεσων αναφερεται στο ...τηλεφωνημα.

Οντως δεν υπαρχει σωτηρια.
Εσύ που επιμένεις να κακοποιείς τη λογική εκτός από τα αυτιά μας; Για τι ακριβώς προσπαθείς να μας πείσεις; Ότι τα κινητά τηλέφωνα δεν προκαλούν θόρυβο ή ότι δεν είναι ηλεκτρονικές συσκευές; :102:
Εσυ κακοποιεις την λογικη ρε φιλε. Πουθενα δεν ειπα οτι τα κινητα δεν προκαλουν θορυβο ή οτι δεν ειναι ηλεκτρονικες συσκευες. Αυτα ειναι αυθαιρετα συμπερασματα δικα σου. Εγω απλα λεω οτι οι κανονισμοι αναφερονται σε αναπαραγωγη.

Το να μιλας στο κινητο σου δεν ειναι αναπαραγωγη του οτιδηποτε. Εστω και εαν πεις οτι η συσκευη του κινητου αναπαραγει τον ηχο που δεχεται ως ηλεκτρονικο σημα, η ενταση της φωνης του αλλου στο κινητο ειναι τετοια που δεν ακουγεται παρα μονο εαν εισαι διπλα απο το κινητο.

Αυτος που "ενοχλει" με το κινητο του ειναι αυτος που μιλαει στο κινητο του, οχι αυτος που ειναι στο αλλο τηλεφωνο.

Οποτε, οταν λεει ο κανονισμος για αναπαραγωγη, εννοει το κινητο να παιζει μουσικη/βιντεο δυνατα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών