Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18371
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μάιος 2020, 14:21

τι να σου πω cecily προφανως ειναι πολυ πιο ευκολο για καποιον στο δημοτικο ή στο γυμνασιο να εκπαιδευσει πανω σε ενα γνωστικο αντικειμενο παιδια και εφηβους μεσα απο το ιντερνετ,απο μια οθονη
απο το να κανεις κατι παιδαγωγικο διαδικτυακα σε προνηπια και νηπια(αλλωστε θα χρειαζοταν και η παρουσια γονεων!)

ετσι κι αλλιως αυτα τα αποφασιζει το υπουργειο παιδειας,αν και τι γινεται,οχι ο εκαστοτε νηπιαγωγος.εχει τους ειδικους,εχει την κυβερνηση,βγαζει το φιρμανι.

μια φορα θεωρω πως ειναι τελειως τραβηγμενο να τους καταλογιζουμε και ευθυνη!ημαρτον να την λεμε σε νηπιαγωγο για την...τηλεκπαιδευση :lol:
παντως εχω υποψιν μου οτι πολλα προχωρησαν μονα τους...κατι προσπαθησαν.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Μάιος 2020, 14:23

Αγαπητοί χρήστες ,παρακαλώ να μην αμελείτε και τα υπόλοιπα νήματα για εκπαιδευτικούς. Δε γίνεται δουλειά έτσι. :102:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Μάιος 2020, 14:25

Πρώτον δεν υπάρχει λόγος να «τους κανουν μαθημα». Μπορούσαν απλα κανουν απλοουντ «ασκήσεις» . Αλλά θα αστειεύεσαι οταν λες οτι τα πεντάχρονα δεν μπορούν. Εμενα ανοίγει κανονικά το λαπτοπ , μπαίνει μονος γιουτιουμπ και επιλέγει απο τα αγαπημένα μονος τα προβλεπόμενα που του επιτρέπουμε να δει. Δεν ξερω και κανενα αλλο συμμαθητή του με λιγότερη εξοικείωση. Στα δάχτυλα τα παίζουν τα ταμπλετ και τα λαπτοπ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2020, 14:29

axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:18
Ασέβαστος έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:13
και ποσο γιδι ειναι; και τελοσπαντων, δεν τα διαβαζουν 5 νοματαιοι πριν τα τυπωσουν; εχω συναντησει διαφορα μικρολαθακια, τα οποια οκ, θα μπορουσαν να ειναι και τυπογραφικα λαθη ας πουμε, αλλα χτες μου πεσανε 2 μαζεμενα, και ψιλοαγανακτησα. μιλαμε για δευτερα δημοτικου.

προβλημα: Η γιωργια εχει 30 ευρω. μπαινει σε ενα μαγαζι, και αγοραζει μια ομπρελα που κανει 9 ευρω, και ενα ζευγαρι γαντια που κανει 8. ποσα ρεστα θα παρει.

απαντηση του γιου μου: 3. ο βλαμμενος που εγραψε το προβλημα, προφανως περιμενει σαν απαντηση το 13, αλλα η αιτιολογηση του γιου μου ειναι οτι δεν υπαρχει 30ευρω, αρα εχει 20ευρω και 10ευρω, οποτε θα δωσει το 20αρι και θα παρει 3 ρεστα.

ο βλαμμενος επερεπε να γραψει "ποσα χρηματα θα της μεινουν"

προβλημα: ο κωστακης εχει ενα παζλ με 50 κομματια. την πρωτη μερα φτιαχνει τα μισα, τη δευτερη φτιαχνει 12 κομματια. ποσα φτιαχνει την τριτη μερα;

απορια του γιου μου: μενουν 13 κομματια, αλλα δεν ξερουμε αν το τελειωνει την τριτη μερα η αν εχει και τεταρτη, οποτε, τι να γραψω εγω;

ο βλαμμενος που το εγραψε, δεν ξερει οτι απευθυνεται σε 7χρονα, και θα πρεπει να ειναι απολυτα σαφης; δεν μπορουσε να γραψει οτι το τελειωνει σε 3 μερες, η ποσα κομματια απομενουν..



η εστω, να παει να βοσκησει τα γιδια του παππου του, και να αφησει καναν αλλο να κανει αυτη τη δουλεια;
Καθολου βλαμμενος, τα προβληματα ειναι σαφη. Οταν λεει ποσα ρεστα θα παρει, εννοει να δωσει τα 30 ευρω, δεν εχει καμμια σημασια εαν ειναι 20αρικο ή 10αρικο ή οτιδηποτε. Οταν λεει ποσα κομματα θα φτιαξει την τριτη μερα εννοει ολα τα υπολοιπα. Δεν χρειαζεται να πει οτι την 3η μερα θα τελειωσει.
στον αληθινο κοσμο δε γινεται να δωσει 30 ευρω για κατι που κανει 17. δηλαδη αν ελεγε οτι εχει 300 ευρω, η 3.000000000000 ευρω, επρεπε να θεωρουμε λογικο οτι θα τα δωσει ολα και θα περιμενει ρεστα; δεν μπορουν να κατασκευασουν ενα προβλημα που να ειναι εφαρμοσιμο σε συνθηκες πραγματικου κοσμου;

εχει να κανει με 7χρονα. τιποτα δεν πρεπει να παιρνει σαν δεδομενο οτι θα καταλαβουν. ποσο δυσκολο πια ειναι να ειναι απολυτα σαφες ενα προβλημα και να μην δεχεται παρερμηνεία; σχολικο βιβλιο γραφεις εισαι υποτιθεται επιστημονας, και απο τους καλους στον τομεα σου για να σου ανατεθει η δουλεια. δεν εχει την ικανοτητα να γραψει μια σαφη προταση;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18371
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μάιος 2020, 14:30

στο νηπιαγωγειο κανενα εχω υποψιν μου να χειριζεται υπολογιστη(αλλωστε πολλα ειναι προνηπια)
και φυσικα ακομα και αν καποιο μπορουσε δεν θα επρεπε να αφεθει μονο του χωρις επιβλεψη ενηλικα(γονιου ή δασκαλου,εν προκειμενοις αφου μιλαμε για τηλεκπαιδευση γονιων)

τελος παντων τι συζητηση!για το νηπιαγωγειο!
σου ειπα ξανα αυτα τα καθοριζει το υπουργειο παιδειας

και απο συζητησεις γνωριζω πως πολλοι παρολαυτα προχωρησαν απο πριν,
τελευταιες δυο εβδομαδες ξεκινησαν αφου δοθηκε συσταση να κανουν κατι και αυτα

δεν ειναι ευκολο
μην γραφουμε για να γραφουμε!

βεβαιως δινουν πια και αυτα ασκησεις ,παιχνιδια και αλλα(αν και παλι πρεπει να ειναι προαιρετικο),εχουν και συναντηση μεσα στηνε βδομαδα ...η νηπιαγωγος σου δεν το κανει;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 08 Μάιος 2020, 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Μάιος 2020, 14:36

Δεν γραφω για να γραφω, γραφω ξεκάθαρα κατι συγκεκριμένο και εχεις δικαίωμα να διαφωνείς, αλλά Οχι να υποτιμάς τη δίκη μου αποψη, επειδη δεν συμφωνείς.
Ειναι το νηπιο υποχρεωτική εκπαίδευση ; Ειναι.
Γιατι δεν υπάρχει πρόβλεψη; Γιατι δεν ενδιαφέρονται και όχι γιατι τα παιδια ειναι «μικρα».

Σε ο,τι αφορά τα παιδια που ξερεις και δεν έχουν εξοικειώση με τεχνολογία, ειναι θεμα γονιών, εγω δεν ξερω κανενα τετοιο στα πέντε του.

Σε ο,τι αφορά το οτι «δεν υπάρχει επίβλεψη» του γονέα την ωρα της χρήσης κι αυτο δίκη σου εντύπωση ειναι, δεν αναφέρθηκα πουθενα σε κατι τετοιο, οπως και δεν αναφέρθηκα σε καμια τηλεσυνδιασκεψη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2020, 14:39

Κόκκορας έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:30
εγω που ξερω διπλα την ταξη του νηπιαγωγειου παρα διπλα κανενα εχω υποψιν μου να χειριζεται υπολογιστη(αλλωστε πολλα ειναι προνηπια)
και φυσικα ακομα και αν καποιο μπορουσε δεν θα επρεπε να αφεθει μονο του χωρις επιβλεψη ενηλικα(γονιου ή δασκαλου,εν προκειμενοις αφου μιλαμε για τηλεκπαιδευση γονιων)

τελος παντων τι συζητηση!για το νηπιαγωγειο!
σου ειπα ξανα αυτα τα καθοριζει το υπουργειο παιδειας

και απο συζητησεις γνωριζω πως πολλοι παρολαυτα προχωρησαν απο πριν,
τελευταιες δυο εβδομαδες ξεκινησαν αφου δοθηκε συσταση να κανουν κατι και αυτα

δεν ειναι ευκολο
μην γραφουμε για να γραφουμε!
ειμαι με τη σεσιλ.

καλα, εγω του πηρα δικο του ταμπλετ οταν ηταν ενος χρονου, αλλα ασε εμενα. ολα τα παιδια, σε ολα τα σπιτια που υπαρχει ηλεκτρονικη συσκευη (σε ολα δηλαδη) ερχονται σε επαφη με αυτη. τα περισσοτερα ξερουν να βαζουν ζουζουνια στο κινητο της μαμας πριν μαθουν να μιλανε. στο νηπιο ολα εχουν καλη επαφη. οπως μαθαινουν να χρησιμοποιουν την τηλεοραση , καρεκλα η το κουταλι, ετσι και το ταμπλετ. ειναι απλως αλλο ενα αντικειμενο της καθημερινοτητας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18371
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μάιος 2020, 14:41

οκ,αλλα πρεπει να δοθει οδηγια απο το υπουργειο παιδειας σου ειπα cecily
δεν ειχε δοθει

παρολο που πολλα αυτενεργησαν και διναν παιχνιδια και ασκησεις(και απο εκει και περα ηταν θεμα των γονιων με τα παιδια να τις κανουν προφανως,αφου δεν ειχε επιβλεψη ο νηπιαγωγος)
τωρα που δοθηκε συσταση(Δεν πρεπει παντως να ειναι παλι υποχρεωτικο) δυο εβδομαδες τελευταιες,δεν ξερω νηπιαγωγειο να μην οργανωνει καποιο προγραμμα,οτι μπορει τελος παντων και να μην εχει συναντηση μεσα στην εβδομαδα,μεσω τηλεκπαιδευσης..(βεβαιως ειναι δυσκολο ολοι οι γονεις να παρευρισκονται σε αυτην)


ΥΣ ασεβαστε εγω που εχω υποψιν μου ταξη του νηπιαγωγειο(Για τις αλλες δεν ξερω),κανεις δεν χειριζεται υπολογιστη ,αλλο αν τους δειχνει κατα καιρους,καποια βασικα τα ξερουν,αλλα να σου ανοιξουν browser και να ψαχνουν απο μονα τους δεν το εχω δει,βεβαια τα περισσοτερα ειναι και προνηπια,αλλα και να χειριζοταν δεν εχει να κανει!ειναι τελειως ασχετο με αυτο που συζηταμε!π.χ αν κανεις τηλεκπαιδευση πρεπει να ειναι παροντες και οι γονεις!υπαρχουν δεν υπαρχουν νηπια που να ξερουν απο υπολογιστη
οπως και τις ασκησεις κ.λπ ο γονιος παλι τις θα τις παραλαμβανει ηλεκτρονικα και θα επιβλεπει το παιδι

αναλαμβανει το φορτο ο γονιος...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 08 Μάιος 2020, 15:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μάιος 2020, 15:00

axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:14
Καλα σοβαρολογειτε τωρα; το προβλημα λεει οτι εχει 30 ευρω και ξοδευει απο αυτα 17 ευρω, και θεωρειτε οτι ειναι σωστο το 3 επειδη 'θα εδινε 20αρικο;;;;;;

Σε μια επιθεωρηση ρωταει ο Πετροχειλος τον Σεφερλη ποσο κανουν 2 και 2 κουνελια και εκεινος απανταει 5 γιατι εχουνε και 1 στην αυλη...αυτο το θεωρειτε σωστο εσεις δλδ.

Ποσο κανουν 2 και 2 μηλα; 3, γιατι στο μεταξυ θα εχω φαει το 1.

Εχουμε χασει στοιχειωδη λογικη μου φαινεται.
Αυτό που είπες με τον Σεφερλή είναι κρύο και φυσικά δεν σχετίζεται καθόλου με την άσκηση. Φυσικά και η σωστή απάντηση είναι 3 ευρώ και αν θέλει πιο ολοκληρωμένη απάντηση, «θα πάρει 3 ευρώ ρέστα και θα του μείνουν άλλα 10 που είχε από πριν».

Το πρόβλημα είναι στην διατύπωση. Η διατύπωση δεν λέει πόσα λεφτά θα του μείνουν αλλά πόσα ρέστα θα πάρει. Ρέστα σημαίνει υπόλοιπο. Αν δώσεις σε έναν πωλητή 30 ευρώ για κάτι που κάνει 17, θα σου δώσει ρέστα, δηλαδή υπόλοιπο, 3 ευρώ. Τα 10 ευρώ θα σ'τα επιστρέψει, δεν είναι ρέστα.

Αν πεις «θα πάρει ρέστα 13 ευρώ» τού διδάσκεις λάθος έννοια των ρέστων. Ρέστα και λεφτά που σου μένουν δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Μάιος 2020, 11:28

σημερινο.

τα πορτοκαλια κοστιζουν 10 ευρω το κιλο, ποσα πορτοκαλια παιρνουμε με 15 ευρω; οκ, την απαντηση την ξερουμε. πρεπει ομως να γραψουμε την πραξη με την οποια καταληγουμε εκει. και εχουμε τους εξης περιορισμους. ειμαστε δευτερα δημοτικου, και υποτιθεται οτι δεν ξερουμε κλασματα, ουτε δεκαδικους. ουτε μεθοδο των τριων, ουτε τιποτα περα απο τις 4 βασικες πραξεις. πως μπορουμε να καταληξουμε στο αποτελεσμα;

επιπροσθετη δυσκολια, ο χωρος στον οποιο πρεπει να γινει η πραξη, ειναι οριοθετημενος, πρεπει να συμπληρωθει σε μια και μονο καθετη πραξη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 14 Μάιος 2020, 12:24

Ασέβαστος έγραψε:
14 Μάιος 2020, 11:28
σημερινο.

τα πορτοκαλια κοστιζουν 10 ευρω το κιλο, ποσα πορτοκαλια παιρνουμε με 15 ευρω; οκ, την απαντηση την ξερουμε. πρεπει ομως να γραψουμε την πραξη με την οποια καταληγουμε εκει. και εχουμε τους εξης περιορισμους. ειμαστε δευτερα δημοτικου, και υποτιθεται οτι δεν ξερουμε κλασματα, ουτε δεκαδικους. ουτε μεθοδο των τριων, ουτε τιποτα περα απο τις 4 βασικες πραξεις. πως μπορουμε να καταληξουμε στο αποτελεσμα;

επιπροσθετη δυσκολια, ο χωρος στον οποιο πρεπει να γινει η πραξη, ειναι οριοθετημενος, πρεπει να συμπληρωθει σε μια και μονο καθετη πραξη.
Δυο ειναι οι βασικες πραξεις.
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 14 Μάιος 2020, 12:35

Ασέβαστος έγραψε:
14 Μάιος 2020, 11:28
σημερινο.

τα πορτοκαλια κοστιζουν 10 ευρω το κιλο, ποσα πορτοκαλια παιρνουμε με 15 ευρω; οκ, την απαντηση την ξερουμε. πρεπει ομως να γραψουμε την πραξη με την οποια καταληγουμε εκει. και εχουμε τους εξης περιορισμους. ειμαστε δευτερα δημοτικου, και υποτιθεται οτι δεν ξερουμε κλασματα, ουτε δεκαδικους. ουτε μεθοδο των τριων, ουτε τιποτα περα απο τις 4 βασικες πραξεις. πως μπορουμε να καταληξουμε στο αποτελεσμα;

επιπροσθετη δυσκολια, ο χωρος στον οποιο πρεπει να γινει η πραξη, ειναι οριοθετημενος, πρεπει να συμπληρωθει σε μια και μονο καθετη πραξη.
Η σωστή απάντηση είναι 0, γιατί θα ψάξουμε να βρούμε κάποιον που να πουλάει πορτοκάλια σε λογικές τιμές. :P
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 14 Μάιος 2020, 12:38

Γιατι ξερεις ποσα πορτοκαλια βγάζει το συγκεκριμένο κιλό; Μπορει να ειναι μεγαλα , μικρα κλπ.

Αν ειναι να μπείτε στη διαδικασία να ψειριζετε δε θα βγει ακρη. Βαλτε τα προφανή και αφήστε τα αλλά δεν εχει νόημα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μάιος 2020, 13:58

Νταρνάκας έγραψε:
14 Μάιος 2020, 12:35
Ασέβαστος έγραψε:
14 Μάιος 2020, 11:28
σημερινο.

τα πορτοκαλια κοστιζουν 10 ευρω το κιλο, ποσα πορτοκαλια παιρνουμε με 15 ευρω; οκ, την απαντηση την ξερουμε. πρεπει ομως να γραψουμε την πραξη με την οποια καταληγουμε εκει. και εχουμε τους εξης περιορισμους. ειμαστε δευτερα δημοτικου, και υποτιθεται οτι δεν ξερουμε κλασματα, ουτε δεκαδικους. ουτε μεθοδο των τριων, ουτε τιποτα περα απο τις 4 βασικες πραξεις. πως μπορουμε να καταληξουμε στο αποτελεσμα;

επιπροσθετη δυσκολια, ο χωρος στον οποιο πρεπει να γινει η πραξη, ειναι οριοθετημενος, πρεπει να συμπληρωθει σε μια και μονο καθετη πραξη.
Η σωστή απάντηση είναι 0, γιατί θα ψάξουμε να βρούμε κάποιον που να πουλάει πορτοκάλια σε λογικές τιμές. :P
Είπαμε, τα βιβλία αυτά τα έχει γράψει η Αγγελοπούλου Δασκαλάκη.
Cecily Anne έγραψε:
14 Μάιος 2020, 12:38
Γιατι ξερεις ποσα πορτοκαλια βγάζει το συγκεκριμένο κιλό; Μπορει να ειναι μεγαλα , μικρα κλπ.

Αν ειναι να μπείτε στη διαδικασία να ψειριζετε δε θα βγει ακρη. Βαλτε τα προφανή και αφήστε τα αλλά δεν εχει νόημα.
Έχει νόημα, γιατί αν η άσκηση δίνει παράδειγμα από την αληθινή ζωή, θα πρέπει να έχει και μια δόση ρεαλισμού, έστω την στοιχειώδη. Πώς γίνεται σε μια διατύπωση μίας σειράς να έχει δύο κραυγαλέες βλακείες; Για ποιον λόγο να βασίζεται στην καθημερινότητα αν είναι να κάνει δύο βασικά λάθη; Θα μπορούσε να ρωτήσει ευθέως πόσες φορές χωράει το 15 στο 10.

Επιπροσθέτως, η άσκηση είναι λάθος για δευτέρα δημοτικού, γιατί όπως διατυπώνεται έχει δεκαδικό αριθμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Μαρ 2021, 12:12

Εικόνα

φρεσκο πραμα.

να πω οτι μολις χθες εμαθαν την εννοια "εμβαδον". και αυτη ειναι μια απο τις πρωτες ασκησεις.

ειναι απλως αδυνατον να λυθει. απο τα μη-πληρη τετραγωνακια, μπορεις να βρεις μερικα που συμπληρωνουν το ενα το αλλο, αλλα ειναι και καποια με εντελως ακανονιστο σχημα, που απλως δεν γινται να βρεθει το εμβαδον τους χωρις παραπανω στοιχεια.

ειπα: γραψε εναν αριθμο οσο πιο κοντα μπορεις να υπολογισεις "με το ματι" οτι ειναι το εμβαδον.

εχουνε και ανοιχτο σκαιπ 5-6 πιτσιρικια και κανουν μαζι τα μαθηματα τους, κακος χαμος εγινε που δεν μπορουσε να το λυσει κανεις. να δουμε σημερα τι θα πει η δασκαλα.

δεν ειναι μονο ο γραφων την ασκηση ηλιθιος. ειναι λιγο και η δασκαλα, αφου το ιδιο βιβλιο εχει καθε χρονο, δεν το εχει δει να μην το βαζει σαν ασκηση;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών