Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
- Casper -

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Νοέμ 2019, 22:47

Ο μικρός γράφει το 2ο διαγώνισμα βιολογίας την επόμενη βδομάδα και επειδή τον ανέλαβα στο προηγούμενο και έγραψε 19.5, ήθελε να του κάνω και τώρα. Πήγα προχθές και σε μια άκυρη φάση με ρωτάει "υπάρχει Θεός ή όλα δημιουργήθηκαν από το big bang?". Η μάνα του είναι πάααρα πολύ θεούσα, με εκκλησίες, νηστείες κτλ. Του απάντησα "Ο Θεός δεν είναι πρόσωπο. Ο Θεός είναι το big bang" με την ελπίδα να μην με ακούσει και να με πετάξει έξω :lol: η απάντηση.."δεν ξέρω, είμαι μπερδεμένος... η εκκλησία μας λέει πως υπάρχει άλλα και η επιστήμη μας λέει άλλα".. "εσύ τι θα πιστέψεις; την εκκλησία ή την επιστήμη;" και επειδή στο προηγούμενο τεστ της βιολογίας μάθαιναν για τα στάδια της επιστημονικής μεθόδου άρχιζα να του τα κάνω "επανάληψη" πως η επιστήμη δεν βασίζεται μόνο σε παρατηρήσεις και ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ αλλά σε πειράματα με βάση τα οποία βγάζει τα συμπεράσματά της. Kαι ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Θα μάθουμε λέει μετά τον θάνατο αν υπάρχει τελικά παράδεισος ή όχι.

Σήμερα με ρωτούσε πως ξεχωρίζουμε πότε ένα αυγό είναι γονιμοποιημένο και πότε όχι και εκεί δεν είχα καμία απάντηση. Μπήκαμε στο ίντερνετ για να το ψάξουμε μαζί :lol:

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 17 Νοέμ 2019, 23:03

- Casper - έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 22:47
Ο μικρός γράφει το 2ο διαγώνισμα βιολογίας την επόμενη βδομάδα και επειδή τον ανέλαβα στο προηγούμενο και έγραψε 19.5, ήθελε να του κάνω και τώρα. Πήγα προχθές και σε μια άκυρη φάση με ρωτάει "υπάρχει Θεός ή όλα δημιουργήθηκαν από το big bang?". Η μάνα του είναι πάααρα πολύ θεούσα, με εκκλησίες, νηστείες κτλ. Του απάντησα "Ο Θεός δεν είναι πρόσωπο. Ο Θεός είναι το big bang" με την ελπίδα να μην με ακούσει και να με πετάξει έξω :lol: η απάντηση.."δεν ξέρω, είμαι μπερδεμένος... η εκκλησία μας λέει πως υπάρχει άλλα και η επιστήμη μας λέει άλλα".. "εσύ τι θα πιστέψεις; την εκκλησία ή την επιστήμη;" και επειδή στο προηγούμενο τεστ της βιολογίας μάθαιναν για τα στάδια της επιστημονικής μεθόδου άρχιζα να του τα κάνω "επανάληψη" πως η επιστήμη δεν βασίζεται μόνο σε παρατηρήσεις και ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ αλλά σε πειράματα με βάση τα οποία βγάζει τα συμπεράσματά της. Kαι ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Θα μάθουμε λέει μετά τον θάνατο αν υπάρχει τελικά παράδεισος ή όχι.

Σήμερα με ρωτούσε πως ξεχωρίζουμε πότε ένα αυγό είναι γονιμοποιημένο και πότε όχι και εκεί δεν είχα καμία απάντηση. Μπήκαμε στο ίντερνετ για να το ψάξουμε μαζί :lol:
Το ίδιο πίστευε κ ο Σπινόζα μέσες άκρες, πως η φύση είναι ο θεός. Καλή απάντηση έδωσες στον μικρό αν και θα πρέπει να δώσει μάχη μέσα του με όλα όσα του μαθαίνει η μάνα του. Ποιος ξέρει, μπορεί στο μέλλον να γλυτώσει.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2019, 23:06

hellegennes έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 02:02

Ότι αυτό με το χαλασμένο κομπιουτεράκι είναι διασκεδαστικό.

Μπορεί να ήταν στην εποχη αυτού που έγραψε το βιβλίο :a108:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2019, 23:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 23:06
hellegennes έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 02:02

Ότι αυτό με το χαλασμένο κομπιουτεράκι είναι διασκεδαστικό.

Μπορεί να ήταν στην εποχη αυτού που έγραψε το βιβλίο :a108:
Αν κρίνω από αυτό, πρέπει να ήταν το 1984.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

- Casper -

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 17 Νοέμ 2019, 23:18

parafrwn έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 23:03
- Casper - έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 22:47
Ο μικρός γράφει το 2ο διαγώνισμα βιολογίας την επόμενη βδομάδα και επειδή τον ανέλαβα στο προηγούμενο και έγραψε 19.5, ήθελε να του κάνω και τώρα. Πήγα προχθές και σε μια άκυρη φάση με ρωτάει "υπάρχει Θεός ή όλα δημιουργήθηκαν από το big bang?". Η μάνα του είναι πάααρα πολύ θεούσα, με εκκλησίες, νηστείες κτλ. Του απάντησα "Ο Θεός δεν είναι πρόσωπο. Ο Θεός είναι το big bang" με την ελπίδα να μην με ακούσει και να με πετάξει έξω :lol: η απάντηση.."δεν ξέρω, είμαι μπερδεμένος... η εκκλησία μας λέει πως υπάρχει άλλα και η επιστήμη μας λέει άλλα".. "εσύ τι θα πιστέψεις; την εκκλησία ή την επιστήμη;" και επειδή στο προηγούμενο τεστ της βιολογίας μάθαιναν για τα στάδια της επιστημονικής μεθόδου άρχιζα να του τα κάνω "επανάληψη" πως η επιστήμη δεν βασίζεται μόνο σε παρατηρήσεις και ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ αλλά σε πειράματα με βάση τα οποία βγάζει τα συμπεράσματά της. Kαι ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Θα μάθουμε λέει μετά τον θάνατο αν υπάρχει τελικά παράδεισος ή όχι.

Σήμερα με ρωτούσε πως ξεχωρίζουμε πότε ένα αυγό είναι γονιμοποιημένο και πότε όχι και εκεί δεν είχα καμία απάντηση. Μπήκαμε στο ίντερνετ για να το ψάξουμε μαζί :lol:
Το ίδιο πίστευε κ ο Σπινόζα μέσες άκρες, πως η φύση είναι ο θεός. Καλή απάντηση έδωσες στον μικρό αν και θα πρέπει να δώσει μάχη μέσα του με όλα όσα του μαθαίνει η μάνα του. Ποιος ξέρει, μπορεί στο μέλλον να γλυτώσει.
Αν δεν είναι η φύση, δεν δέχομαι κανέναν άλλον :oops::lol:

Σήμερα του πήγα σοκολάτα (μου είπε η μαμά του άρον άρον να πάω γιατί είχε διαγώνισμα...ελληνικών, λολ) για να τον καλοπιάσω και να κάτσει να κάνουμε μάθημα (είναι πολύ ζωηρός γενικά) και μου είπε πως νηστεύει και ενώ θέλει, δεν μπορεί να φάει. Αλλά δεν μπορώ να λέω και πολλά. Πρέπει να σεβόμαστε και τα πιστεύω των άλλων. Ελπίζω κι' εγώ πως θα γλυτώσει και να συνεχίζει να κάνει ερωτήσεις και να ψάχνει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 17 Νοέμ 2019, 23:34

parafrwn έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 23:03
- Casper - έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 22:47
Ο μικρός γράφει το 2ο διαγώνισμα βιολογίας την επόμενη βδομάδα και επειδή τον ανέλαβα στο προηγούμενο και έγραψε 19.5, ήθελε να του κάνω και τώρα. Πήγα προχθές και σε μια άκυρη φάση με ρωτάει "υπάρχει Θεός ή όλα δημιουργήθηκαν από το big bang?". Η μάνα του είναι πάααρα πολύ θεούσα, με εκκλησίες, νηστείες κτλ. Του απάντησα "Ο Θεός δεν είναι πρόσωπο. Ο Θεός είναι το big bang" με την ελπίδα να μην με ακούσει και να με πετάξει έξω :lol: η απάντηση.."δεν ξέρω, είμαι μπερδεμένος... η εκκλησία μας λέει πως υπάρχει άλλα και η επιστήμη μας λέει άλλα".. "εσύ τι θα πιστέψεις; την εκκλησία ή την επιστήμη;" και επειδή στο προηγούμενο τεστ της βιολογίας μάθαιναν για τα στάδια της επιστημονικής μεθόδου άρχιζα να του τα κάνω "επανάληψη" πως η επιστήμη δεν βασίζεται μόνο σε παρατηρήσεις και ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ αλλά σε πειράματα με βάση τα οποία βγάζει τα συμπεράσματά της. Kαι ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Θα μάθουμε λέει μετά τον θάνατο αν υπάρχει τελικά παράδεισος ή όχι.

Σήμερα με ρωτούσε πως ξεχωρίζουμε πότε ένα αυγό είναι γονιμοποιημένο και πότε όχι και εκεί δεν είχα καμία απάντηση. Μπήκαμε στο ίντερνετ για να το ψάξουμε μαζί :lol:
Το ίδιο πίστευε κ ο Σπινόζα μέσες άκρες, πως η φύση είναι ο θεός. Καλή απάντηση έδωσες στον μικρό αν και θα πρέπει να δώσει μάχη μέσα του με όλα όσα του μαθαίνει η μάνα του. Ποιος ξέρει, μπορεί στο μέλλον να γλυτώσει.

.
Άν τολμήσει νά βάλει τήν αμφισβήτηση στη ζωή του από μικρός.....μάλλον θά τη γλυτώσει....

Αλλωστε μετά τον τελευταίο πόλεμο ξαναμφισβητήσαμε πράγματα πού είχαν νά αμφισβητηθούν 3.000+ χρόνια...

Οι καιροί ειναι ευνοικοί.... αλλά καί πλάνοι....

Φρονείν....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2020, 09:44

νεο κρουσμα.

η ασκηση λεει: ενας ανθοπωλης εχει 100 λουλουδια. απο αυτα, 30 ειναι χρυσανθεμα, 17 τριανταφυλλα και 22 γαρυφαλλα. ποσα ειναι τα υπολοιπα λουλουδια;

ο μικρος γραφει, 100-30-17-22=31 λουλουδια.

παιρνει πισω την ασκηση διορθωμενη, ως εξης. 30+17+22=69 και 100-69=31

ο μικρος εχει ανεβασει πιεσεις, "μα αφου δεν εκανα λαθος" τι του λεω εγω τωρα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11457
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 08 Μάιος 2020, 09:56

Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 09:44
νεο κρουσμα.

η ασκηση λεει: ενας ανθοπωλης εχει 100 λουλουδια. απο αυτα, 30 ειναι χρυσανθεμα, 17 τριανταφυλλα και 22 γαρυφαλλα. ποσα ειναι τα υπολοιπα λουλουδια;

ο μικρος γραφει, 100-30-17-22=31 λουλουδια.

παιρνει πισω την ασκηση διορθωμενη, ως εξης. 30+17+22=69 και 100-69=31

ο μικρος εχει ανεβασει πιεσεις, "μα αφου δεν εκανα λαθος" τι του λεω εγω τωρα;
καλά μην το ψάχνεις :lol:

πριν πολλά χρόνια, τηλέφωνο από φίλη. (πρωτοδιορισμένη δασκάλα τότε σε ένα χωριό. απόφοιτος φιλολογίας ΑΠΘ, μάστερ Γλωσσολογίας στην Ευρώπη, απόφοιτος παιδαγωγικού στη συνέχεια.)
"προσπαθώ να φτιάξω έτοιμο πουρέ. λέει βάζεις νερό...1 και μετά έχει μία γραμμή ,κάθετη αλλά γέρνει και 4 (1/4)....έχω ζυγαριά...πόσα γραμμάρια να βάλω;"
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 08 Μάιος 2020, 10:06

μισό να τσεκάρουμε τον ιατρικό κλάδο.πόσα της είπες?

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11457
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 08 Μάιος 2020, 10:16

nowhere έγραψε:
08 Μάιος 2020, 10:06
μισό να τσεκάρουμε τον ιατρικό κλάδο.πόσα της είπες?
Ουδείς μωρότερος των ιατρών, αν δεν υπήρχαν οι διδάσκαλοι.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 08 Μάιος 2020, 10:23

Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 09:44
νεο κρουσμα.

η ασκηση λεει: ενας ανθοπωλης εχει 100 λουλουδια. απο αυτα, 30 ειναι χρυσανθεμα, 17 τριανταφυλλα και 22 γαρυφαλλα. ποσα ειναι τα υπολοιπα λουλουδια;

ο μικρος γραφει, 100-30-17-22=31 λουλουδια.

παιρνει πισω την ασκηση διορθωμενη, ως εξης. 30+17+22=69 και 100-69=31

ο μικρος εχει ανεβασει πιεσεις, "μα αφου δεν εκανα λαθος" τι του λεω εγω τωρα;
Οι περισσότεροι δάσκαλοι προέρχονται από θεωρητική κατεύθυνση (η πάλαι ποτε 3η δέσμη) και είναι άσχετοι από θετικές επιστήμες.
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
08 Μάιος 2020, 09:56
καλά μην το ψάχνεις :lol:

πριν πολλά χρόνια, τηλέφωνο από φίλη. (πρωτοδιορισμένη δασκάλα τότε σε ένα χωριό. απόφοιτος φιλολογίας ΑΠΘ, μάστερ Γλωσσολογίας στην Ευρώπη, απόφοιτος παιδαγωγικού στη συνέχεια.)
"προσπαθώ να φτιάξω έτοιμο πουρέ. λέει βάζεις νερό...1 και μετά έχει μία γραμμή ,κάθετη αλλά γέρνει και 4 (1/4)....έχω ζυγαριά...πόσα γραμμάρια να βάλω;"
Enough said.
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 08 Μάιος 2020, 10:30

Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 09:44
νεο κρουσμα.

η ασκηση λεει: ενας ανθοπωλης εχει 100 λουλουδια. απο αυτα, 30 ειναι χρυσανθεμα, 17 τριανταφυλλα και 22 γαρυφαλλα. ποσα ειναι τα υπολοιπα λουλουδια;

ο μικρος γραφει, 100-30-17-22=31 λουλουδια.

παιρνει πισω την ασκηση διορθωμενη, ως εξης. 30+17+22=69 και 100-69=31

ο μικρος εχει ανεβασει πιεσεις, "μα αφου δεν εκανα λαθος" τι του λεω εγω τωρα;
Πες του πως θα έλυνες εσύ το πρόβλημα.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2020, 10:46

Ηράκλειτος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 10:23
Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 09:44
νεο κρουσμα.

η ασκηση λεει: ενας ανθοπωλης εχει 100 λουλουδια. απο αυτα, 30 ειναι χρυσανθεμα, 17 τριανταφυλλα και 22 γαρυφαλλα. ποσα ειναι τα υπολοιπα λουλουδια;

ο μικρος γραφει, 100-30-17-22=31 λουλουδια.

παιρνει πισω την ασκηση διορθωμενη, ως εξης. 30+17+22=69 και 100-69=31

ο μικρος εχει ανεβασει πιεσεις, "μα αφου δεν εκανα λαθος" τι του λεω εγω τωρα;
Οι περισσότεροι δάσκαλοι προέρχονται από θεωρητική κατεύθυνση (η πάλαι ποτε 3η δέσμη) και είναι άσχετοι από θετικές επιστήμες.
ρε μλκ δεν ειναι θετικη επιστημη η αριθμητικη δημοτικου, βασικο skill επιβιωσης ειναι. σαν να λεμε ο μαθηματικος μπορει και να μην ξερει γραφη και αναγνωση. :lol:

ειναι αυτο που εχω κριτικαρει και αλλου. το ονομαζω "παπαγαλια". εχουν περασει απο ολη την εκπαιδευτικη διαδικασια με αυτον τον τροπο, αποστηθιζοντας. απο το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο, και με τον ιδιο τροπο διδασκουν. δεν κατανοουν τη διαδικασια σκεψης, την πιθανοτητα πολλων λυσεων για ενα προβλημα, τη δημιουργικοτητα.

οι των θετικων επιστημων, ειναι σχεδον υποχρεωτικο να μαθουν να σκεπτονται, ειναι εντυπωσιακα σπανιο (αν και οχι αδυνατον) να βγαλεις θετικη σχολη με αποστηθιση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 08 Μάιος 2020, 10:48

Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 09:44
νεο κρουσμα.

η ασκηση λεει: ενας ανθοπωλης εχει 100 λουλουδια. απο αυτα, 30 ειναι χρυσανθεμα, 17 τριανταφυλλα και 22 γαρυφαλλα. ποσα ειναι τα υπολοιπα λουλουδια;

ο μικρος γραφει, 100-30-17-22=31 λουλουδια.

παιρνει πισω την ασκηση διορθωμενη, ως εξης. 30+17+22=69 και 100-69=31

ο μικρος εχει ανεβασει πιεσεις, "μα αφου δεν εκανα λαθος" τι του λεω εγω τωρα;
Είναι σημαντικό τα παιδιά από μικρά να μάθουν να δουλέυουν μέσα σε νόρμες, και να παραδίδουν τη δουλειά τους όπως τη θέλει αυτός που την παράγγειλε. Εγώ σαν ενήλικας το αντιμετωπίζω συνέχεια. Τους λες "η υπηρεσία θέλει τα στοιχεία με αυτον τον τρόπο, γιατί αλλιώς αρχίζουν τα προβλήματά σου", αρχίζουν τις αντιρρήσεις "και γιατί", "μα έτσι είναι καλύτερα". Δεν είναι ώριμες συμπεριφορές αυτές.

Δεν παρέχεις σωστή παιδεία στο παιδί σου μαθαίνοντας τον να κάνει τον εξυπνάκια. Μάθε τον να προσαρμόζεται να δουλεύει με συγκεκριμένο σύστημα, να κάνει αυτο που του ζητάνε, και να επικεντρώνεται στο αποτέλεσμα. Αυτός είναι ο πυρήνας αυτού που λέμε "εξυπνάδα", και όχι να σου δείχνουν το φεγγάρι και εσύ να κοιτάς τη μαυρίλα στο νύχι του δαχτύλου.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 08 Μάιος 2020, 11:00

Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 10:46

ειναι αυτο που εχω κριτικαρει και αλλου. το ονομαζω "παπαγαλια". εχουν περασει απο ολη την εκπαιδευτικη διαδικασια με αυτον τον τροπο, αποστηθιζοντας. απο το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο, και με τον ιδιο τροπο διδασκουν. δεν κατανοουν τη διαδικασια σκεψης, την πιθανοτητα πολλων λυσεων για ενα προβλημα, τη δημιουργικοτητα.
Τα παιδιά μαθαίνουν πολλούς τρόπους προσθαφαιρέσεων. Εκείνη την ημέρα διδαχτήκαν έναν συγκεκριμένο, και τους έβαλε ασκήσεις για να εξασκηθούν στον συγκεκριμένο. Δεν είναι δημιουργικότητα να το κάνεις με άλλον (αν δεν το έκανε ο μπαμπας). Δε διδάσκεσαι την πιθανότητα πολλών λύσεων άμα δε μάθεις οτι υπάρχουν συγκεκριμένες λύσεις και μέθοδοι, και δεν το αραδιάζεις όπως σου φαίνεται εκείνη τη στιγμή (ή το δίνεις στον πατέρα σου να το κάνει)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών