Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 08 Μάιος 2020, 13:57

stergiosbik έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:57
Highlander έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:46
stergiosbik έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:38


Εντικτωδης αντιδραση.
Εβαλε την κασετα με το που ειδε αξιολογηση και κριτικη.
Δεν είναι κασέτα, απλή λογική είναι.

Δεν είμαι καθηγητης.
Αριστερη λογικη.
Εμμ, απλή λογική.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Μάιος 2020, 13:59

Δεν ξέρω αν θα σας λυσω την απορια για το ποιος τα γραφει αλλά εχω το εξής παράδειγμα:

Ενας απο τους συγγραφεις του βιβλιου χημείας της β,γ ίσως και α λυκείου στην εποχή μου ηταν καθηγητής μου στο Πολυτεχνείο. Αντικειμενικά και έχοντας διαβάσει πολλα βιβλία χημείας, μπορω να δηλώσω οτι ηταν απο τα
χειρότερα βιβλία που εχω διαβάσει σχετικά στον κλάδο τον ευρύτερο. Δυσνόητο, χωρις να εξηγεί χημεια πρακτικά, απλα σε πορτοκαλι φρειμ είχε το ζουμί που φαντάζομαι επρεπε να παπαγαλίσεις και that’s it. Για ασκήσεις κατανοήσης γελάνε και τα τσιμέντα. Καλα στο κομμάτι δε που άγγιζε οργανική χημεια νομίζω απλα ειναι ο,τι πιο wtf εχω δει ever σε επεξήγηση σε οποιοδήποτε κλάδο.

Και παιρνω στο πρώτο έτος το βιβλιο του καθηγητή στο Πολυτεχνείο για το μαθημα που μας εκανε. Πραγματικά απο τα ωραιότερα βιβλία χημείας που εχω διαβάσει. Ειχα παθει ΣΟΚ. Καλογραμμένο, κατανοητό, παραδείγματα φουλ, ωραίες ασκήσεις.

Fuck logic.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18260
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μάιος 2020, 14:00

Μονος του το συνεγραψε το σχολικο;δυσκολα!θα ειχε καποιο παιδαγωγο διπλα του,αλλα και αλλους συναδελφους του.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Μάιος 2020, 14:01

Κόκκορας έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:00
Μονος του το συνεγραψε το σχολικο;δυσκολα!θα ειχε καποιο παιδαγωγο διπλα του,αλλα και αλλους συναδελφους του.
Ομάδα ειναι παντα. Γι αυτο έγραψα «ενας απο τους συγγραφείς»
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2020, 14:04

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2020, 13:47
Στον μικρό να πεις ότι ο δάσκαλος τού σημείωσε μια διαφορετική οδό για να λύσει το πρόβλημα. Στον δάσκαλο πες ότι είναι μαλάκας και να δηλώσει παραίτηση.

Σοβαρά, εγώ θα έπαιρνα ανάποδες και θα του την έλεγα άσχημα. Δεν έχει απολύτως κανένα δικαίωμα να «διορθώνει» μια απολύτως ορθή απάντηση επειδή έχει στο μυαλό του μια προκάτ απάντηση. Το αντίθετο, αυτό που κάνει είναι άκρως ζημιογόνο στην ανάπτυξη κριτικής ικανότητας και αυτοπεποίθησης. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου αστείο.
καταρχην δεν περιμενω απο τη δασκαλα να διδαξει τετοια πραματα, αμα δεν το κανω εγω δεν θα το κανει κανενας. τουλαχιστον μεχρι το επιπεδο που μπορω, απο κει και πανω, βλεπουμε.

και ναι, εχει πλακα, σιγα μη χαλαστω με τη δασκαλα. ισα-ισα, και αυτο ειναι ενα μαθημα. ισως ειναι μικρος για τοσο σοβαρο μαθημα, αλλα ειναι ενα μικρο βημα προς το να μπορει να αναγνωριζει τα προκατ μυαλα και τη συμπεριφορα τους, και να αποφασιζει μονος του αν θελει να αντιπαρατεθει η να αδιαφορησει. ισως και να βρει μια ισορροπια αναμεσα στο να πιστευει ως σωστο οτι του λενε οι δασκαλοι (και εγω αναμεσα τους) αλλα ταυτοχρονα να ξερει οτι ολοι ειναι ανθρωποι και πιθανον να κανουν και λαθη, να τοποθετει και τη δικη του κριση πριν δεχτει κατι ως σωστο η λαθος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Μάιος 2020, 14:05

stergiosbik έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:55
Ηράκλειτος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:43
stergiosbik έγραψε:
08 Μάιος 2020, 11:28
Tωρα με την τηλεκπαιδευση παντως,ξεβρακωθηκαν πολλοι καθηγητες...
Δηλαδή;
Απ'ολα εχει ο μπαξες.
Ημιμαθεια,αδιαφορια,ασχετοσυνη,τσαπατσουλια.
Αν-δυστυχως-πιασουμε το Δημοτικο εκει τα πραγματα ειναι ακομη πιο τραγικα.
Τα εχω γραψει και στον Στυγιο μιας και ειναι συμπολιτης.
Απο την αλλη βεβαια υπαρχουν και ορισμενοι-λιγοι-που πραγματικα τους χαιρεσαι.
Σαφεις,ξεκαθαροι,πολυ ωραιο τροπο δουλειας και στοχευμενο χωρις μπουρδες,συνεπεις.
Ρε συ η νηπιαγωγός του ανηψιου μου ανεβασε απο τοτε που κλείσανε μεχρι σημερα μια άσκηση «ζωγραφιστε το εξής αβγό» καπου μες στο ΠΑΣΧΑ και απο κατω ειχε βαλει watermark το όνομα της μην παει και της κλέψουν το αβγό.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μάιος 2020, 14:06

Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:04
καταρχην δεν περιμενω απο τη δασκαλα να διδαξει τετοια πραματα, αμα δεν το κανω εγω δεν θα το κανει κανενας. τουλαχιστον μεχρι το επιπεδο που μπορω, απο κει και πανω, βλεπουμε.

και ναι, εχει πλακα, σιγα μη χαλαστω με τη δασκαλα. ισα-ισα, και αυτο ειναι ενα μαθημα. ισως ειναι μικρος για τοσο σοβαρο μαθημα, αλλα ειναι ενα μικρο βημα προς το να μπορει να αναγνωριζει τα προκατ μυαλα και τη συμπεριφορα τους, και να αποφασιζει μονος του αν θελει να αντιπαρατεθει η να αδιαφορησει. ισως και να βρει μια ισορροπια αναμεσα στο να πιστευει ως σωστο οτι του λενε οι δασκαλοι (και εγω αναμεσα τους) αλλα ταυτοχρονα να ξερει οτι ολοι ειναι ανθρωποι και πιθανον να κανουν και λαθη, να τοποθετει και τη δικη του κριση πριν δεχτει κατι ως σωστο η λαθος.
Είναι πολύ μικρός γι' αυτό το μάθημα. Πιο πολύ κινδυνεύει να προσβληθεί από την ασθένεια της λαθοφοβίας. Μην το παίρνεις καθόλου αψήφιστα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18260
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μάιος 2020, 14:09

τα νηπιαγωγεια δεν ειχαν προβλεψη για τηλεκπαιδευση!δεν τα αφορουσε αυτα(Αλλο ανπολλα προχωρησαν απο μονα τους)
μολις τελευταιες δυο εβδομαδες,τους δοθηκε (συσταση) να κανουν οτι μπορεσουν,πραγμα οχι ευκολο προφανως.

μην γινομαστε υπερβολικοι για να την πουμε! :lol:

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Μάιος 2020, 14:14

Καλα σοβαρολογειτε τωρα; το προβλημα λεει οτι εχει 30 ευρω και ξοδευει απο αυτα 17 ευρω, και θεωρειτε οτι ειναι σωστο το 3 επειδη 'θα εδινε 20αρικο;;;;;;

Σε μια επιθεωρηση ρωταει ο Πετροχειλος τον Σεφερλη ποσο κανουν 2 και 2 κουνελια και εκεινος απανταει 5 γιατι εχουνε και 1 στην αυλη...αυτο το θεωρειτε σωστο εσεις δλδ.

Ποσο κανουν 2 και 2 μηλα; 3, γιατι στο μεταξυ θα εχω φαει το 1.

Εχουμε χασει στοιχειωδη λογικη μου φαινεται.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Μάιος 2020, 14:14

Κόκκορας έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:09
τα νηπιαγωγεια δεν ειχα προβλεψει για τηλεκπαιδευση!δεν τα αφορουσε αυτα
μολις τελευταια εβδομαδα,τους δοθηκε (συσταση) να κανουν οτι μπορεσουν,πραγμα οχι ευκολο προφανως.

μην γινομαστε υπερβολικοι! :lol:
Γιατι καλο μου τα νήπια κλεισμένα 3 μήνες σε ενα σπιτι δεν επρεπε να εχει οδηγία να ακολουθούν το προγραμμα τους; Δεν ειπα να κανουν πρωτοβάθμια εξισώση, μπογιάντισμα εχει το προγραμμα; Μπογιαντισμα. Ξερεις τι ειναι να φτάνει Φλεβάρης και πανω που εχει μπει το παιδί σε προγραμμα σχολικό πρωτη φορα στη ζωή του να εχεις επιστροφή στο παλιό προγραμμα. Και κουτάβι να ησουν θα μπερδευόσουν. Υποχρεωτική εκπαίδευση ειναι απο το νόμο, γιατι ειμαι υπερβολική ;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2020, 14:17

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:06

Είναι πολύ μικρός γι' αυτό το μάθημα.
δυσκολευομαι να το κρινω αυτο. δειχνει να καταλαβαινει πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζω εγω και οι γυρω του οτι μπορει να καταλαβει.

οσο για τη λαθοφοβια, καταρχην δεν τον μαλωνω αν κανει λαθη, και επισης κανω κι εγω, και τα παραδεχομαι χαλαρα, δείχνοντας οτι ειναι κατι φυσιολογικο, οποτε δεν βλεπω να φυτρωνει τετοιο προβλημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Μάιος 2020, 14:18

Ασέβαστος έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:13
και ποσο γιδι ειναι; και τελοσπαντων, δεν τα διαβαζουν 5 νοματαιοι πριν τα τυπωσουν; εχω συναντησει διαφορα μικρολαθακια, τα οποια οκ, θα μπορουσαν να ειναι και τυπογραφικα λαθη ας πουμε, αλλα χτες μου πεσανε 2 μαζεμενα, και ψιλοαγανακτησα. μιλαμε για δευτερα δημοτικου.

προβλημα: Η γιωργια εχει 30 ευρω. μπαινει σε ενα μαγαζι, και αγοραζει μια ομπρελα που κανει 9 ευρω, και ενα ζευγαρι γαντια που κανει 8. ποσα ρεστα θα παρει.

απαντηση του γιου μου: 3. ο βλαμμενος που εγραψε το προβλημα, προφανως περιμενει σαν απαντηση το 13, αλλα η αιτιολογηση του γιου μου ειναι οτι δεν υπαρχει 30ευρω, αρα εχει 20ευρω και 10ευρω, οποτε θα δωσει το 20αρι και θα παρει 3 ρεστα.

ο βλαμμενος επερεπε να γραψει "ποσα χρηματα θα της μεινουν"

προβλημα: ο κωστακης εχει ενα παζλ με 50 κομματια. την πρωτη μερα φτιαχνει τα μισα, τη δευτερη φτιαχνει 12 κομματια. ποσα φτιαχνει την τριτη μερα;

απορια του γιου μου: μενουν 13 κομματια, αλλα δεν ξερουμε αν το τελειωνει την τριτη μερα η αν εχει και τεταρτη, οποτε, τι να γραψω εγω;

ο βλαμμενος που το εγραψε, δεν ξερει οτι απευθυνεται σε 7χρονα, και θα πρεπει να ειναι απολυτα σαφης; δεν μπορουσε να γραψει οτι το τελειωνει σε 3 μερες, η ποσα κομματια απομενουν..

η εστω, να παει να βοσκησει τα γιδια του παππου του, και να αφησει καναν αλλο να κανει αυτη τη δουλεια;
Καθολου βλαμμενος, τα προβληματα ειναι σαφη. Οταν λεει ποσα ρεστα θα παρει, εννοει να δωσει τα 30 ευρω, δεν εχει καμμια σημασια εαν ειναι 20αρικο ή 10αρικο ή οτιδηποτε. Οταν λεει ποσα κομματα θα φτιαξει την τριτη μερα εννοει ολα τα υπολοιπα. Δεν χρειαζεται να πει οτι την 3η μερα θα τελειωσει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Μάιος 2020, 14:19

axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:14
Καλα σοβαρολογειτε τωρα; το προβλημα λεει οτι εχει 30 ευρω και ξοδευει απο αυτα 17 ευρω, και θεωρειτε οτι ειναι σωστο το 3 επειδη 'θα εδινε 20αρικο;;;;;;

Σε μια επιθεωρηση ρωταει ο Πετροχειλος τον Σεφερλη ποσο κανουν 2 και 2 κουνελια και εκεινος απανταει 5 γιατι εχουνε και 1 στην αυλη...αυτο το θεωρειτε σωστο εσεις δλδ.

Ποσο κανουν 2 και 2 μηλα; 3, γιατι στο μεταξυ θα εχω φαει το 1.

Εχουμε χασει στοιχειωδη λογικη μου φαινεται.
ποιο προβλημα ειναι αυτο; κανε μια παραθεση γιατι σε χασαμε, καπου πισω σε 10 σελιδες δε θα ψαξει κανεις...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Μάιος 2020, 14:20

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show ... 2302,8787/

Καλείται να τοποθετηθεί ο χρήστης under για την 3η της συγγραφικής ομάδας.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Μάιος 2020, 14:21

Ασέβαστος έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:19
axilmar έγραψε:
08 Μάιος 2020, 14:14
Καλα σοβαρολογειτε τωρα; το προβλημα λεει οτι εχει 30 ευρω και ξοδευει απο αυτα 17 ευρω, και θεωρειτε οτι ειναι σωστο το 3 επειδη 'θα εδινε 20αρικο;;;;;;

Σε μια επιθεωρηση ρωταει ο Πετροχειλος τον Σεφερλη ποσο κανουν 2 και 2 κουνελια και εκεινος απανταει 5 γιατι εχουνε και 1 στην αυλη...αυτο το θεωρειτε σωστο εσεις δλδ.

Ποσο κανουν 2 και 2 μηλα; 3, γιατι στο μεταξυ θα εχω φαει το 1.

Εχουμε χασει στοιχειωδη λογικη μου φαινεται.
ποιο προβλημα ειναι αυτο; κανε μια παραθεση γιατι σε χασαμε, καπου πισω σε 10 σελιδες δε θα ψαξει κανεις...
Πωπω η καραντινα ειχε ασχημες επιπτωσεις τελικα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών