Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Νοέμ 2019, 09:13

και ποσο γιδι ειναι; και τελοσπαντων, δεν τα διαβαζουν 5 νοματαιοι πριν τα τυπωσουν; εχω συναντησει διαφορα μικρολαθακια, τα οποια οκ, θα μπορουσαν να ειναι και τυπογραφικα λαθη ας πουμε, αλλα χτες μου πεσανε 2 μαζεμενα, και ψιλοαγανακτησα. μιλαμε για δευτερα δημοτικου.

προβλημα: Η γιωργια εχει 30 ευρω. μπαινει σε ενα μαγαζι, και αγοραζει μια ομπρελα που κανει 9 ευρω, και ενα ζευγαρι γαντια που κανει 8. ποσα ρεστα θα παρει.

απαντηση του γιου μου: 3. ο βλαμμενος που εγραψε το προβλημα, προφανως περιμενει σαν απαντηση το 13, αλλα η αιτιολογηση του γιου μου ειναι οτι δεν υπαρχει 30ευρω, αρα εχει 20ευρω και 10ευρω, οποτε θα δωσει το 20αρι και θα παρει 3 ρεστα.

ο βλαμμενος επερεπε να γραψει "ποσα χρηματα θα της μεινουν"

προβλημα: ο κωστακης εχει ενα παζλ με 50 κομματια. την πρωτη μερα φτιαχνει τα μισα, τη δευτερη φτιαχνει 12 κομματια. ποσα φτιαχνει την τριτη μερα;

απορια του γιου μου: μενουν 13 κομματια, αλλα δεν ξερουμε αν το τελειωνει την τριτη μερα η αν εχει και τεταρτη, οποτε, τι να γραψω εγω;

ο βλαμμενος που το εγραψε, δεν ξερει οτι απευθυνεται σε 7χρονα, και θα πρεπει να ειναι απολυτα σαφης; δεν μπορουσε να γραψει οτι το τελειωνει σε 3 μερες, η ποσα κομματια απομενουν..

η εστω, να παει να βοσκησει τα γιδια του παππου του, και να αφησει καναν αλλο να κανει αυτη τη δουλεια;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Νοέμ 2019, 09:21

Το πρόβλημα σ' αυτές τις φάσεις είναι ότι αν και οι απαντήσεις/απορίες του γιου σου είναι απολύτως λογικές, αν ήταν διαγώνισμα θα έπαιρνε μικρό βαθμό.

Θα έβαζα εμότικον με γελάκι αλλά δεν είναι αστείο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2019, 09:29

Ασέβαστος έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:13
και ποσο γιδι ειναι; και τελοσπαντων, δεν τα διαβαζουν 5 νοματαιοι πριν τα τυπωσουν; εχω συναντησει διαφορα μικρολαθακια, τα οποια οκ, θα μπορουσαν να ειναι και τυπογραφικα λαθη ας πουμε, αλλα χτες μου πεσανε 2 μαζεμενα, και ψιλοαγανακτησα. μιλαμε για δευτερα δημοτικου.

προβλημα: Η γιωργια εχει 30 ευρω. μπαινει σε ενα μαγαζι, και αγοραζει μια ομπρελα που κανει 9 ευρω, και ενα ζευγαρι γαντια που κανει 8. ποσα ρεστα θα παρει.

απαντηση του γιου μου: 3. ο βλαμμενος που εγραψε το προβλημα, προφανως περιμενει σαν απαντηση το 13, αλλα η αιτιολογηση του γιου μου ειναι οτι δεν υπαρχει 30ευρω, αρα εχει 20ευρω και 10ευρω, οποτε θα δωσει το 20αρι και θα παρει 3 ρεστα.

ο βλαμμενος επερεπε να γραψει "ποσα χρηματα θα της μεινουν"

προβλημα: ο κωστακης εχει ενα παζλ με 50 κομματια. την πρωτη μερα φτιαχνει τα μισα, τη δευτερη φτιαχνει 12 κομματια. ποσα φτιαχνει την τριτη μερα;

απορια του γιου μου: μενουν 13 κομματια, αλλα δεν ξερουμε αν το τελειωνει την τριτη μερα η αν εχει και τεταρτη, οποτε, τι να γραψω εγω;

ο βλαμμενος που το εγραψε, δεν ξερει οτι απευθυνεται σε 7χρονα, και θα πρεπει να ειναι απολυτα σαφης; δεν μπορουσε να γραψει οτι το τελειωνει σε 3 μερες, η ποσα κομματια απομενουν..

η εστω, να παει να βοσκησει τα γιδια του παππου του, και να αφησει καναν αλλο να κανει αυτη τη δουλεια;
Τα γράφουν ηλίθιοι και τα ελέγχουν 5 νοματαίοι εξίσου ηλίθιοι, είναι η απάντηση στην ερώτησή σου.

Η λύση στο πρόβλημα που δημιουργείται είναι να μάθεις στον γιο σου να γράφει την απάντηση που θεωρεί σωστή με αιτιολόγηση. Π.χ. στο πρώτο πρόβλημα πρέπει να γράψει 3 ευρώ ρέστα, γιατί θα δώσει 20αρικο και θα της μείνουν 13 ευρώ στο χέρι.

Οκέι, αντιλαμβάνομαι ότι είναι λίγο υπερβολή να το γράψει όλο αυτό 7χρονο αλλά εκεί μπαίνεις εσύ για να το βοηθήσεις.

Η δεύτερη λύση είναι να κάνεις υπομονή. Φαίνεται πως ο γιος σου έχει κριτική ικανότητα κι αυτό είναι σπουδαίο εφόδιο. Μην αφήνεις τα κακογραμμένα βιβλία να σε πτοήσουν (που να δεις τι σε περιμένει στις τελευταίες τάξεις δημοτικού, που τα βιβλία είναι σαν να τα έγραψε ο ritzeri).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 13 Νοέμ 2019, 09:29

βασικά μάλλον ο γιος σου είναι αρκετά πιο έξυπνος απ'ότι περίμενε αυτός που έγραψε το βιβλίο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 13 Νοέμ 2019, 09:34

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:29
βασικά μάλλον ο γιος σου είναι αρκετά πιο έξυπνος απ'ότι περίμενε αυτός που έγραψε το βιβλίο
αυτό.
έχεις την τύχη να μη χρειάζεται να νοιάζεσαι για την ποιότητα των βιβλίων.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Νοέμ 2019, 09:51

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:29

Η λύση στο πρόβλημα που δημιουργείται είναι να μάθεις στον γιο σου να γράφει την απάντηση που θεωρεί σωστή με αιτιολόγηση. Π.χ. στο πρώτο πρόβλημα πρέπει να γράψει 3 ευρώ ρέστα, γιατί θα δώσει 20αρικο και θα της μείνουν 13 ευρώ στο χέρι.

Οκέι, αντιλαμβάνομαι ότι είναι λίγο υπερβολή να το γράψει όλο αυτό 7χρονο αλλά εκεί μπαίνεις εσύ για να το βοηθήσεις.
καθολου υπερβολη. του εξηγησα επακριβως, οτι η απαντηση που περιμενουν απο εσενα ειναι 13, αλλα και το 3 που λες εσυ ειναι σωστο. αν το γραψεις ομως, πρεπει να συμπληρωσεις και το οτι εδωσε το 20ευρω γιατι δεν υπαρχει χαρτονομισμα 30 ευρω. διαλεξε και γραψε οποια απαντηση θες. εγραψε 13, μαλλον για να μην μπαινει στον κοπο να εξηγει.

παλιοτερα ειχαμε αλλο ενα αστειο. "μετρηστε 3-3 ,μεχρι το 31" :smt005:
-να γραψω 3-6-9 και να σταματησω στο 30, η 1-4-7 και να μου βγει 31; πηγα και διορθωσα το 31 στο βιβλιο και το εκανα 30, και του εξηγησα τι ειναι "τυπογραφικο λαθος"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2019, 09:55

Κακώς έγραψε 13. Το θέμα ήταν να έγραφε την πλήρη απάντηση. Μάθε του ότι το σωστό είναι να γράφει αυτό που θεωρεί σωστό και να το αιτιολογεί. Και οι δάσκαλοι θα το βρούνε εντυπωσιακό και η σχολική -και η μετέπειτα- ζωή του θα είναι καλύτερη. Είναι κρίμα να εγκαταλείψει τον τρόπο που σκέφτεται και να μπει σε ένα καλούπι γιατί αυτό περιμένουν οι άλλοι.

Σε όλο το γυμνάσιο δεν συμφώνησα ούτε μια φορά με τις αναλύσεις που κάναμε στα ποιήματα και την λογοτεχνία και πάντα μα πάντα έλεγα την άποψή μου στην τάξη. Εννοείται ότι ποτέ μα ποτέ δεν γινόταν δεκτή ως σωστή αλλά δεν έπαψα ποτέ να το κάνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 13 Νοέμ 2019, 09:56

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:55
Κακώς έγραψε 13. Το θέμα ήταν να έγραφε την πλήρη απάντηση. Μάθε του ότι το σωστό είναι να γράφει αυτό που θεωρεί σωστό και να το αιτιολογεί. Και οι δάσκαλοι θα το βρούνε εντυπωσιακό και η σχολική -και η μετέπειτα- ζωή του θα είναι καλύτερη. Είναι κρίμα να εγκαταλείψει τον τρόπο που σκέφτεται και να μπει σε ένα καλούπι γιατί αυτό περιμένουν οι άλλοι.

Σε όλο το γυμνάσιο δεν συμφώνησα ούτε μια φορά με τις αναλύσεις που κάναμε στα ποιήματα και την λογοτεχνία και πάντα μα πάντα έλεγα την άποψή μου στην τάξη. Εννοείται ότι ποτέ μα ποτέ δεν γινόταν δεκτή ως σωστή αλλά δεν έπαψα ποτέ να το κάνω.
:bravo:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Νοέμ 2019, 10:00

Ασέβαστος έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:51

παλιοτερα ειχαμε αλλο ενα αστειο. "μετρηστε 3-3 ,μεχρι το 31" :smt005:
-να γραψω 3-6-9 και να σταματησω στο 30, η 1-4-7 και να μου βγει 31; πηγα και διορθωσα το 31 στο βιβλιο και το εκανα 30, και του εξηγησα τι ειναι "τυπογραφικο λαθος"
Μπορεί και να το κάνουν επίτηδες βρε.

Βάζουν θέματα παγίδες για να κρατάνε τα πιτσιρίκια σε πλήρη ετοιμότητα.
Δεν βλέπεις τι γίνεται με τον μικρό σου;
Μπήκε κατ' ευθείαν στο νόημα, plan a, plan b κλπ :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Νοέμ 2019, 10:27

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 09:55
Κακώς έγραψε 13. Το θέμα ήταν να έγραφε την πλήρη απάντηση. Μάθε του ότι το σωστό είναι να γράφει αυτό που θεωρεί σωστό και να το αιτιολογεί. Και οι δάσκαλοι θα το βρούνε εντυπωσιακό και η σχολική -και η μετέπειτα- ζωή του θα είναι καλύτερη. Είναι κρίμα να εγκαταλείψει τον τρόπο που σκέφτεται και να μπει σε ένα καλούπι γιατί αυτό περιμένουν οι άλλοι.

Σε όλο το γυμνάσιο δεν συμφώνησα ούτε μια φορά με τις αναλύσεις που κάναμε στα ποιήματα και την λογοτεχνία και πάντα μα πάντα έλεγα την άποψή μου στην τάξη. Εννοείται ότι ποτέ μα ποτέ δεν γινόταν δεκτή ως σωστή αλλά δεν έπαψα ποτέ να το κάνω.
σωστη η οπτικη σου.

εγω το εκανα για να του δωσω την δυνατοτητα (και την ικανοποιηση) να εχει το δικαιωμα επιλογης, να διαλεξει μονος του τι απαντηση θα δωσει, να μην του σερβιρω εγω ως "αυθεντια" το σωστο, ουτε να θεωρησει ως δεδομενα σωστο αυτο που περιμενει το βιβλιο να απαντησει.

ισως ειναι μικρος για κατι τετοιο τελικα, αλλα με προκαλει η καπως ωριμη συμπεριφορα του να του φερομαι ως (σχεδον) ενηλικα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Νοέμ 2019, 12:00

Γιατί να μην πληρώσει με κάρτα και να μην ανακατεύεται με τα ρέστα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2019, 12:06

Ασέβαστος έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:27
ισως ειναι μικρος για κατι τετοιο τελικα, αλλα με προκαλει η καπως ωριμη συμπεριφορα του να του φερομαι ως (σχεδον) ενηλικα.
Να του φέρεσαι σαν ενήλικα. Βασικά να του μιλάς σαν ενήλικα και να τον αντιμετωπίζεις σαν τέτοιον ως προς το τι σου λέει (εννοείται όχι ως προς τις προσδοκίες σου). Τα παιδιά καταλαβαίνουν όταν τους μιλάς διαφορετικά απλώς επειδή είναι παιδιά. Η κριτική σου φυσικά δεν πρέπει να είναι σαν να έχεις απέναντι έναν ενήλικα, αλλά θεωρώ ότι είναι καλό να αντιμετωπίζεις τις ιδέες του και τα λόγια του σαν να έρχονται από ενήλικα. Να είσαι βέβαιος ότι και το καταλαβαίνει και το εκτιμάει.

Το πόσο σημασία δίνεις στα λόγια του και πόσο δεκτικός είσαι απέναντι στην προσωπικότητα και τις ιδέες του είναι κάτι που το αντιλαμβάνεται ένα παιδί, ακόμα κι αν δεν ξέρει πώς να το δείξει. Πλήρη προσωπικότητα δεν αναπτύσσει ο άνθρωπος πριν τα 25 του περίπου. Όμως πλήρη αντίληψη έχει από πολύ νωρίς. Το ότι δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένος άνθρωπος δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει πώς τον αντιμετωπίζεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Νοέμ 2019, 12:09

Που τα ξέρεις αυτά ρε δεξιός άνθρωπος;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Νοέμ 2019, 12:22

Η λογική των προβλημάτων αυτών, υποθέτω, ειναι το παιδί να μάθει μια αφαίρεση, ενα abstraction που λέμε κ στο χωριο μου (μαθηματικές πραξεις) με χρηση χειροπιαστων καθημερινών παραδειγμάτων. Μεχρι εδω όλα καλα. Το πρόβλημα είναι ότι η διατύπωση ειναι συχνά κακη, αλλα αυτο δεν τους απασχολεί καθόλου. Σκοπος του σχολειου ειναι ως μηχανή του κιμά να σε κανει να σκεφτεσαι με τον ιδιο μονοδιάστατο τρόπο. Αυτο έλειπε να περίμενες απο το σχολείο να αναπτύσσει κριτική σκέψη. Γνωμη μου; Φρόντισε να ειναι καλος μαθητής, επιβραβευσε κ ενθάρρυνε την κριτική σκέψη του, είναι κατι που θα τον βοηθησει στο μελλον, αλλα ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΉ στο σχολειο. Ουτε οι δάσκαλοι, οι περισσοτεροι εκ των οποίων δεν ξέρουν καλα το αντικείμενο τους κ έχουν πολλα κενα, δε τα θελουν αυτα στην αίθουσα (όχι ολοι αλλα πολλοι) γιατι φοβούνται μην εκτεθούν ως προς τις γνωσεις κ την παιδαγωγική τους επάρκεια, ούτε κ οι συμμαθητές έχουν παντα όρεξη να σε ακούν να αμφισβητείς, για πολλούς λόγους

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Νοέμ 2019, 12:28

Χαοτικός έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 12:09
Που τα ξέρεις αυτά ρε δεξιός άνθρωπος;
Δεν είμαι δεξιός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών