Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 15 Δεκ 2023, 12:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:38
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:29
vagabondo έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:26
Η πιο οικονομική λύση, είναι να τα στείλουμε στον σκυλοπαράδεισο.
Δεν είμαστε για έξοδα. :roll:
Τα αυτόφορα και τα 30αρικα είναι για τους λεβέντες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλούς που να πλήρωσαν 30αρικα. Αυτά είναι σαν τις ποινές. Διαβάζει ο άλλος ποινή φυλάκισης χ χρόνια στον τάδε επειδή την έπεσε σε άνθρωπο και ο "φυλακισμένος" κυκλοφορεί στο χαλαρό την επόμενη μέρα... :lol:

Απλώς χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, από τους ενσυναισθηματίες ανθρωπόφιλους.
Πόσα δίνουν από τα 30.000, εσύ που ξέρεις;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7732
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Δεκ 2023, 12:53

alekhine έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:48
Otto Weininger έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:24
Ερμής έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:22


να πληρώνω εγώ δηλαδή, επειδή ο φιλόζωος που τα βαρέθηκε, τα πέταξε στο δρόμο, μετά τις απαραίτητες σελφι με το σκυλί οταν ηταν κουτάβι και γλυκούλικο.Μάλιστα. Μήπως να τα υιοθετήσω καλύτερα;
Όχι, αλλά μπορείς να βοηθήσεις ως εξής:
Θα φτιάξουμε στολές σαν Power Rangers (κράνη κλπ) και θα φτιάξουμε μια ομάδα που θα σπάμε στο ξύλο όποιον εγκαταλείπει το σκυλί.
πιο πρακτικο θα ηταν να παρθει μια αποφαση και να γραφεται το προβλεπομενο προστιμο σε καθε τρομπα που παει και αμολαει το σκυλακι για να τρεξει το καημενο οπου του γουσταρει(αντι να το παει στα παρκα που υπαρχουν ειδικα για αυτη την δουλεια)
υπάρχει αυτή η απόφαση, ειδικά για εγκατάλειψη ζώου το πρόστιμο είναι τσουχτερό.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7329
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 15 Δεκ 2023, 12:54

nemo έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:52
Αλιόσα έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:36
Κοιτάτε εδώ να μαθένετε, να χετε καμια γκλιτσα οταν περπατάτε σε ύποπτα μερη. Στο συγκεκριμένο βίντεο μολις έφαγε μαγκουρια στην κεφάλα ο αρχηγος της αγέλης και πόνεσε, λάκισαν όλα.
το εγραψα πιο πριν ..το ιδιο πηγα και και εγω να κανω και μολις ειδαν το χοντρο παλουκι
μου το αρπαζει ο σκυλος και το εκοψε σαν οδοντογλυφιδα ....

και το ξαναειδα και προσφατα με αλλα δυο τσομπανοσκυλα που ηταν σχετικα ηρεμα μεχρι που προσεξαν
το ξυλο που κραταγα στο χερι ...και αγριεψαν περισσοτερο ....

επισης το ιδιο συμβαινει και με τους λυκους οταν ειναι χορτατοι μπορεις να τους διωξεις κουνοντας
το παλουκι αλλα οταν πεινανε και ειναι αποφασισμενοι δεν το προσεχουν καν

το κολπο στα περισσοτερα τσομπανοσκυλα ειναι να σταθεις ακινητος και υψωνοντας το χερι
να τα φωναξεις φυγε ! εννοειται πολλες φορες -μου το εδειξε ενας βλαχος στα γρεβενα
που μου την ειχε πεσει η αγελη του ... με αυτο το κολπο την εβγαλα μεχρι που συναντησα
τα πραγματικα σκυλια που ηθελαν να σκοτωσουν
Τι να πω, τοτε καντε αναβαθμιση, καμια λογχη θα κάνει δουλειά. Χωρις πλάκα στην ελληνική ύπαιθρο ειδικά υπάρχει κίνδυνος απο τα σκυλιά, εδώ οι τσομπάνηδες δεν νιώθουνε.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 15 Δεκ 2023, 12:54

gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:53
alekhine έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:48
Otto Weininger έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:24


Όχι, αλλά μπορείς να βοηθήσεις ως εξής:
Θα φτιάξουμε στολές σαν Power Rangers (κράνη κλπ) και θα φτιάξουμε μια ομάδα που θα σπάμε στο ξύλο όποιον εγκαταλείπει το σκυλί.
πιο πρακτικο θα ηταν να παρθει μια αποφαση και να γραφεται το προβλεπομενο προστιμο σε καθε τρομπα που παει και αμολαει το σκυλακι για να τρεξει το καημενο οπου του γουσταρει(αντι να το παει στα παρκα που υπαρχουν ειδικα για αυτη την δουλεια)
υπάρχει αυτή η απόφαση, ειδικά για εγκατάλειψη ζώου το πρόστιμο είναι τσουχτερό.
και για οσους βγαζουν βολτα τον σκυλο χωρις λουρι υπαρχει αποφαση για προστιμο
αλλα αμα δεις να γραφεται πουθενα τετοιο προστιμο τρυπα μου την μυτη
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7732
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Δεκ 2023, 12:56

alekhine έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:54
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:53
alekhine έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:48


πιο πρακτικο θα ηταν να παρθει μια αποφαση και να γραφεται το προβλεπομενο προστιμο σε καθε τρομπα που παει και αμολαει το σκυλακι για να τρεξει το καημενο οπου του γουσταρει(αντι να το παει στα παρκα που υπαρχουν ειδικα για αυτη την δουλεια)
υπάρχει αυτή η απόφαση, ειδικά για εγκατάλειψη ζώου το πρόστιμο είναι τσουχτερό.
και για οσους βγαζουν βολτα τον σκυλο χωρις λουρι υπαρχει αποφαση για προστιμο
αλλα αμα δεις να γραφεται πουθενα τετοιο προστιμο τρυπα μου την μυτη
Αυτό είναι άλλο, εδω δεν κόβει η τροχαία πρόστιμο για κόκκινο.
Ωστόσο αν κάνεις καταγγελία για τον σκύλο το πρόστιμο υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 12:57

gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:38
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:29


Τα αυτόφορα και τα 30αρικα είναι για τους λεβέντες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλούς που να πλήρωσαν 30αρικα. Αυτά είναι σαν τις ποινές. Διαβάζει ο άλλος ποινή φυλάκισης χ χρόνια στον τάδε επειδή την έπεσε σε άνθρωπο και ο "φυλακισμένος" κυκλοφορεί στο χαλαρό την επόμενη μέρα... :lol:

Απλώς χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, από τους ενσυναισθηματίες ανθρωπόφιλους.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόστιμο με αναστολή.
Από παραθυράκια μείωσης ποσού σε τέτοιες περιπτώσεις, άλλο τίποτα. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση που αφορά σε οικονομικά αδύναμο που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πληρώσει, ξέρεις πολλούς να έχουν χώσει μέσα;

Αν όχι, τότε γιατί συζητάμε;

Οπότε ναι, σ' αυτό το πλαίσιο, κράξιμο, ξανακράξιμο και ματαξανακράξισμο σε όσους πουλάνε μαγκιές με κάτι τέτοια.

Όσο για τους "ιδιοκτήτες" σαν τον τύπο που άφηνε τα σκυλιά του να αλωνίζουν σε κατοικήσιμη περιοχή, σίγουρα πρέπει να μπαίνουν σε ασφαλείς περιφραγμένους χώρους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 15 Δεκ 2023, 12:57

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
15 Δεκ 2023, 00:40
vag_el έγραψε:
15 Δεκ 2023, 00:36

Μια σύντομη αλλά πιθανόν βοηθητική παρατήρηση: μήπως μιλήσατε με κάποιον συντονιστή "μικρής εμβέλειας" και όχι υπερσυντονιστη; αντιλαμβάνεστε ότι δεν μπορούν όλοι εκ των πραγμάτων να γνωρίζουν το σύνολο κανονων και "πρακτικών" που διέπει τον ιστότοπο...
Αγαπητέ,αν ήταν έτσι όπως λέτε ,δεν θα είχαν στο μενού τα χρώματα και τις γραμματοσειρές για τους χρήστες.

Υ.Γ Κάποτε έιχα εναν φίλο -γνωστό μου που άρχισε να λεει ΄ψευδώς οτι σπουδάζει στην σχολή Ικάρων,με σκοπό να τα λέει σε κοπελίτσες και να τις ρίχνει στο κρεβάτι .Τελικά το πίστεψε και ο ίδιος το ψέμα του.Ελπίζω να μήν πάθετε και εσείς το ίδιο. :102:

Υ.Γ 2 Μήπως είστε Ρομα???
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7732
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Δεκ 2023, 13:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:57
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:38


Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλούς που να πλήρωσαν 30αρικα. Αυτά είναι σαν τις ποινές. Διαβάζει ο άλλος ποινή φυλάκισης χ χρόνια στον τάδε επειδή την έπεσε σε άνθρωπο και ο "φυλακισμένος" κυκλοφορεί στο χαλαρό την επόμενη μέρα... :lol:

Απλώς χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, από τους ενσυναισθηματίες ανθρωπόφιλους.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόστιμο με αναστολή.
Από παραθυράκια μείωσης ποσού σε τέτοιες περιπτώσεις, άλλο τίποτα. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση που αφορά σε οικονομικά αδύναμο που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πληρώσει, ξέρεις πολλούς να έχουν χώσει μέσα;

Αν όχι, τότε γιατί συζητάμε;

Οπότε ναι, σ' αυτό το πλαίσιο, κράξιμο, ξανακράξιμο και ματαξανακράξισμο σε όσους πουλάνε μαγκιές με κάτι τέτοια.

Όσο για τους "ιδιοκτήτες" σαν τον τύπο που άφηνε τα σκυλιά του να αλωνίζουν σε κατοικήσιμη περιοχή, σίγουρα πρέπει να μπαίνουν σε ασφαλείς περιφραγμένους χώρους.
Οτι υπάρχει παραθυράκι για να αποφύγεις να πληρώσεις πρόστιμο που σου έχει επιβληθεί από δικαστήριο το γνωρίζεις ή το υποθέτεις;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 13:03

vagabondo έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:38
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:29


Τα αυτόφορα και τα 30αρικα είναι για τους λεβέντες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλούς που να πλήρωσαν 30αρικα. Αυτά είναι σαν τις ποινές. Διαβάζει ο άλλος ποινή φυλάκισης χ χρόνια στον τάδε επειδή την έπεσε σε άνθρωπο και ο "φυλακισμένος" κυκλοφορεί στο χαλαρό την επόμενη μέρα... :lol:

Απλώς χρησιμοποιείται ως επιχείρημα, από τους ενσυναισθηματίες ανθρωπόφιλους.
Πόσα δίνουν από τα 30.000, εσύ που ξέρεις;
Δεν έχω ιδέα γι' αυτό ρώτησα. Περιμένω κάτι πιο σαφές από κάποιον που ξέρει τί ακριβώς πληρώθηκε από τα πρόστιμα που μπήκαν μέχρι σήμερα. Να υποθέσω ότι περνάει ολόκληρο ως χρέος στην εφορία; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 15 Δεκ 2023, 13:04

micmic έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:48
georgebi έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:41
Κράτος μηδέν, πραγματικά. Αυτούς τους ιδιοκτήτες έπρεπε να τους έχουν σκίσει την επόμενη μέρα. Φυλακή 2 χρόνια με συνοπτικές διαδικασίες και ασήκωτο πρόστιμο. Αυτή η κατάσταση με τα τσοπανόσκυλα έχει ξεφύγει εντελώς. Όλα τα βουνά είναι γεμάτα από τσόγλανους που έχουν αμολυτά τσοπανόσκυλα και επιτίθενται σε όποιον περνάει.
Εγώ αγαπητέ, καθώς είμαι ποδηλάτης, ασφάλτινος, οπότε δεν περνάω καν απο μαντριά
εχω δαγκωθεί τρεις φορές από σκύλους
το πόσες φορές εχω κυνηγηθεί δεν το συζητώ :roll:

Μονο την πρώτη φορά κάλεσα αστυνομία
Τα σκυλιά σε βενζινάδικο, με τα σπιτάκια τους, τα πιατάκια τους....κομπλέ

Εγώ φυσικά με τη γάμπα στα αίματα


Ο βενζινας είπε πως τα σκυλιά δεν του ανήκουν, και μια κυρία που αυτός δεν την ξέρει, έρχεται και τα φροντίζει

Η αστυνομία μου κανε παρατήρηση γιατι είχα την ταυτότητα μου σε κακή κατάσταση....όντως χάλια ειναι :oops:

Τις άλλες δυο φορές που δαγκώθηκα... τη μια πάλι από δεσποζόμενο ...δεν ξανασχολήθηκα

Πήγα στο ιατρικό και μετά το ξέχασα.... :102:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 13:08

gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:57
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:45


Δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόστιμο με αναστολή.
Από παραθυράκια μείωσης ποσού σε τέτοιες περιπτώσεις, άλλο τίποτα. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση που αφορά σε οικονομικά αδύναμο που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πληρώσει, ξέρεις πολλούς να έχουν χώσει μέσα;

Αν όχι, τότε γιατί συζητάμε;

Οπότε ναι, σ' αυτό το πλαίσιο, κράξιμο, ξανακράξιμο και ματαξανακράξισμο σε όσους πουλάνε μαγκιές με κάτι τέτοια.

Όσο για τους "ιδιοκτήτες" σαν τον τύπο που άφηνε τα σκυλιά του να αλωνίζουν σε κατοικήσιμη περιοχή, σίγουρα πρέπει να μπαίνουν σε ασφαλείς περιφραγμένους χώρους.
Οτι υπάρχει παραθυράκι για να αποφύγεις να πληρώσεις πρόστιμο που σου έχει επιβληθεί από δικαστήριο το γνωρίζεις ή το υποθέτεις;
Οκ, θα το κάνω πιο σαφές. Ξέρει κάποιος τις ποινές που επιβλήθηκαν μετά από τη δίκη σε τέτοιες περιπτώσεις;

Γιατί το θέμα δεν είναι τι λέει ένα άρθρο αλλά αυτό που προκύπτει και από τις επόμενες διαδικασίες σε κάθε ποινικό αδίκημα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7732
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Δεκ 2023, 13:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:08
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:57


Από παραθυράκια μείωσης ποσού σε τέτοιες περιπτώσεις, άλλο τίποτα. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση που αφορά σε οικονομικά αδύναμο που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πληρώσει, ξέρεις πολλούς να έχουν χώσει μέσα;

Αν όχι, τότε γιατί συζητάμε;

Οπότε ναι, σ' αυτό το πλαίσιο, κράξιμο, ξανακράξιμο και ματαξανακράξισμο σε όσους πουλάνε μαγκιές με κάτι τέτοια.

Όσο για τους "ιδιοκτήτες" σαν τον τύπο που άφηνε τα σκυλιά του να αλωνίζουν σε κατοικήσιμη περιοχή, σίγουρα πρέπει να μπαίνουν σε ασφαλείς περιφραγμένους χώρους.
Οτι υπάρχει παραθυράκι για να αποφύγεις να πληρώσεις πρόστιμο που σου έχει επιβληθεί από δικαστήριο το γνωρίζεις ή το υποθέτεις;
Οκ, θα το κάνω πιο σαφές. Ξέρει κάποιος τις ποινές που επιβλήθηκαν μετά από τη δίκη σε τέτοιες περιπτώσεις;

Γιατί το θέμα δεν είναι τι λέει ένα άρθρο αλλά αυτό που προκύπτει και από τις επόμενες διαδικασίες σε κάθε ποινικό αδίκημα.
Λες δηλαδή οτι μπορεί να επιβληθεί το διοικητικό πρόστιμο αλλά μετά ο εισαγγελέας να το μειώσει ή να το ακυρώσει; Φαντάζομαι οτι παίζει και αυτό....

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 13:48

gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:08
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:02


Οτι υπάρχει παραθυράκι για να αποφύγεις να πληρώσεις πρόστιμο που σου έχει επιβληθεί από δικαστήριο το γνωρίζεις ή το υποθέτεις;
Οκ, θα το κάνω πιο σαφές. Ξέρει κάποιος τις ποινές που επιβλήθηκαν μετά από τη δίκη σε τέτοιες περιπτώσεις;

Γιατί το θέμα δεν είναι τι λέει ένα άρθρο αλλά αυτό που προκύπτει και από τις επόμενες διαδικασίες σε κάθε ποινικό αδίκημα.
Λες δηλαδή οτι μπορεί να επιβληθεί το διοικητικό πρόστιμο αλλά μετά ο εισαγγελέας να το μειώσει ή να το ακυρώσει; Φαντάζομαι οτι παίζει και αυτό....
Λέω κάτι πολύ πιο απλό. Ότι σε κάθε ποινικό αδίκημα ακολουθείται μια συγκεκριμένη διαδικασία. Σύλληψη, προανάκριση και αντιστοίχως προφυλάκιση ή όχι μέχρι την έκβαση της δίκης, μετά την πρόταση του εισαγγελέα.

Οπότε, αυτό που ρωτάω είναι κάτι απλό.

Ξέρει κάποιος τις ποινές που επιβλήθηκαν μετά μια τελεσίδικη απόφαση;

Τα 30.000 ευρώ περνάνε αυτομάτως ως χρέος στην εφορία ή απλώς είναι το μέγιστο ποσό εξαγοράς στην ανώτατη ποινή φυλάκισης, που θα επιβληθεί όταν τελεσιδικήσει η φάση;

Γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, τα εν λόγω πρόστιμα γίνονται απαιτητά από τους δήμους.


Αν υποψιαστώ ότι οι δήμοι θα τσακίζουν τους παραβάτες δημότες τους, τί να πω; :lol:

Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7732
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Δεκ 2023, 13:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:48
gassim έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 13:08


Οκ, θα το κάνω πιο σαφές. Ξέρει κάποιος τις ποινές που επιβλήθηκαν μετά από τη δίκη σε τέτοιες περιπτώσεις;

Γιατί το θέμα δεν είναι τι λέει ένα άρθρο αλλά αυτό που προκύπτει και από τις επόμενες διαδικασίες σε κάθε ποινικό αδίκημα.
Λες δηλαδή οτι μπορεί να επιβληθεί το διοικητικό πρόστιμο αλλά μετά ο εισαγγελέας να το μειώσει ή να το ακυρώσει; Φαντάζομαι οτι παίζει και αυτό....
Λέω κάτι πολύ πιο απλό. Ότι σε κάθε ποινικό αδίκημα ακολουθείται μια συγκεκριμένη διαδικασία. Σύλληψη, προανάκριση και αντιστοίχως προφυλάκιση ή όχι μέχρι την έκβαση της δίκης, μετά την πρόταση του εισαγγελέα.

Οπότε, αυτό που ρωτάω είναι κάτι απλό.

Ξέρει κάποιος τις ποινές που επιβλήθηκαν μετά μια τελεσίδικη απόφαση;

Τα 30.000 ευρώ περνάνε αυτομάτως ως χρέος στην εφορία ή απλώς είναι το μέγιστο ποσό εξαγοράς στην ανώτατη ποινή φυλάκισης, που θα επιβληθεί όταν τελεσιδικήσει η φάση;

Γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, τα εν λόγω πρόστιμα γίνονται απαιτητά από τους δήμους.


Αν υποψιαστώ ότι οι δήμοι θα τσακίζουν τους παραβάτες δημότες τους, τί να πω; :lol:

Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια.
Τα πρόστιμα πάνε στην εφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29893
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Δεκ 2023, 14:03

Εγώ παρήγγειλα ένα αλαμπάι για το φαρμακειο. Το θέλω στις εφημερίες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών