Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 25 Σεπ 2022, 15:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 14:51
Η πιο εύκολη και αποδοτική λύση είναι η στείρωση και θα μπορούσε να λυθεί με δημοτικά κτηνιατρεία ή και συμβάσεις δήμων με κτηνίατρους.

Δεν είναι κάτι πολυέξοδο και θα έλυνε στο μεγαλύτερο βαθμό το πρόβλημα με τις φιλοζωϊκές.
Θα τα πληρώσεις αυτά τα χρήματα;
Ξέρεις πόσα χρήματα θέλει η στείρωση ενός σκύλου; Ξέρεις πόσα αδέσποτα υπάρχουν;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Σεπ 2022, 15:25

OANNHSEA έγραψε:
25 Σεπ 2022, 15:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 14:51
Η πιο εύκολη και αποδοτική λύση είναι η στείρωση και θα μπορούσε να λυθεί με δημοτικά κτηνιατρεία ή και συμβάσεις δήμων με κτηνίατρους.

Δεν είναι κάτι πολυέξοδο και θα έλυνε στο μεγαλύτερο βαθμό το πρόβλημα με τις φιλοζωϊκές.
Θα τα πληρώσεις αυτά τα χρήματα;
Ξέρεις πόσα χρήματα θέλει η στείρωση ενός σκύλου; Ξέρεις πόσα αδέσποτα υπάρχουν;;;

.
Αμα συμπεριλάβεις και τα οικόσιτα, ο πληθυσμός τους υπερπολλαπλασιάζεται. Ενα θα φολιάζεις, δύο θα γεννιούνται. Ατιμη κοινωνία!
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2022, 15:30

OANNHSEA έγραψε:
25 Σεπ 2022, 15:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 14:51
Η πιο εύκολη και αποδοτική λύση είναι η στείρωση και θα μπορούσε να λυθεί με δημοτικά κτηνιατρεία ή και συμβάσεις δήμων με κτηνίατρους.

Δεν είναι κάτι πολυέξοδο και θα έλυνε στο μεγαλύτερο βαθμό το πρόβλημα με τις φιλοζωϊκές.
Θα τα πληρώσεις αυτά τα χρήματα;
Ξέρεις πόσα χρήματα θέλει η στείρωση ενός σκύλου; Ξέρεις πόσα αδέσποτα υπάρχουν;;;
.
Στο δήμο μου ξέρω ότι δεν υπάρχουν. Το αν τα "καθάρισαν" μαζικά τη χ χρονική στιγμή δεν το ξέρω.

Κατά τα άλλα, δίνονται κονδύλια στους οτα για το οτιδήποτε. Στους δήμους που έχουν πρόβλημα, δεν νομίζω ότι θα ήταν τρομερή επιβάρυνση η πρόσληψη δύο κτηνίατρων και ένα ιατρείο για στειρώσεις. Δεν είναι εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς οι στειρώσεις.

Ε, αν κάποιοι τριτοκοσμικοί προτιμουν τις φόλες, το σημάδι σε ζωντανό στόχο, τα κρεμάσματα για την πλάκα τους και τις αυτοσχέδιες στειρώσεις, τί να πω;

Ανώτερο είδος είναι αυτό,να θίξω τα ιερά και όσια του;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9154
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 25 Σεπ 2022, 16:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 14:56
Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρώ μικρότερο κίνδυνο έναν αδέσποτο άνθρωπο, που θα μου την πέσει με μαχαίρι στο άσχετο από έναν αδέσποτο σκύλο.
Λετς τεηκ α μομεντ να αναλογιστουμε τι αναρωτιεται η Γαλη στην παραπανω αναρτηση:

Γιατι θα πρεπει να θεωρησω μικροτερο τον κινδυνο που διατρεχω δεχομενος επιθεση απο ανθρωπο απο αυτον που διατρεχω δεχομενος επιθεση απο σκυλο?

Εφοσον και δυο επιτιθεμενοι ενδεχεται να με σκοτωσουν και οι δυο κινδυνοι ειναι ισοδυναμοι!

Και εφοσον ισχυει το παραπανω τοτε η αντιμετωπιση της πολιτειας και στους δυο πρεπει να ειναι ιδια!

Προτεινει, λοιπον, στειρωση η Γαλη στα αδεσποτα σκυλακια και...oh well...ας κοψουμε τα καλιμπαλικια και στους αστεγους, γιατι...ισοδυναμια.

Μα δεν σταματαει εκει...
Εφοσον ο αδεσποτος τυπας με το μαχαιρι εχει προικιστει βιολογικα με συνειδηση (αρα την ικανοτητα να διακρινει το καλο και το κακο τυπικα), η πραξη του τον καθιστα κατωτερο και πιο επικινδυνο απο τον ετερο τετραποδο θυτη, διοτι ο τελευταιος ενεργει βασει ενστικτου.


Εικόνα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 25 Σεπ 2022, 16:49

Bazoomba έγραψε:
25 Σεπ 2022, 16:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 14:56
Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρώ μικρότερο κίνδυνο έναν αδέσποτο άνθρωπο, που θα μου την πέσει με μαχαίρι στο άσχετο από έναν αδέσποτο σκύλο.
Λετς τεηκ α μομεντ να αναλογιστουμε τι αναρωτιεται η Γαλη στην παραπανω αναρτηση:

Γιατι θα πρεπει να θεωρησω μικροτερο τον κινδυνο που διατρεχω δεχομενος επιθεση απο ανθρωπο απο αυτον που διατρεχω δεχομενος επιθεση απο σκυλο?

Εφοσον και δυο επιτιθεμενοι ενδεχεται να με σκοτωσουν και οι δυο κινδυνοι ειναι ισοδυναμοι!

Και εφοσον ισχυει το παραπανω τοτε η αντιμετωπιση της πολιτειας και στους δυο πρεπει να ειναι ιδια!

Προτεινει, λοιπον, στειρωση η Γαλη στα αδεσποτα σκυλακια και...oh well...ας κοψουμε τα καλιμπαλικια και στους αστεγους, γιατι...ισοδυναμια.

Μα δεν σταματαει εκει...
Εφοσον ο αδεσποτος τυπας με το μαχαιρι εχει προικιστει βιολογικα με συνειδηση (αρα την ικανοτητα να διακρινει το καλο και το κακο τυπικα), η πραξη του τον καθιστα κατωτερο και πιο επικινδυνο απο τον ετερο τετραποδο θυτη, διοτι ο τελευταιος ενεργει βασει ενστικτου.


[img]https://i.postimg.cc/brkh3HNT/boom ... .gif[/img]
Και αν προτείνεις ευθανασία στα αδέσποτα σκυλιά, τότε και ευθανασία στους αδέσποτους ανθρώπους. :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2022, 16:50

Bazoomba έγραψε:
25 Σεπ 2022, 16:44

Εφοσον ο αδεσποτος τυπας με το μαχαιρι εχει προικιστει βιολογικα με συνειδηση (αρα την ικανοτητα να διακρινει το καλο και το κακο τυπικα), η πραξη του τον καθιστα κατωτερο και πιο επικινδυνο απο τον ετερο τετραποδο θυτη, διοτι ο τελευταιος ενεργει βασει ενστικτου.
Θενκς για την ανάλυση.

Έτσι ακριβώς το βλέπω.


Και ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί η ζωή και η ανθρώπινη αξιοπρέπεια του εν λόγω δίποδου (αδέσποτου ή κατοικίδιου) έχει μεγαλύτερη αξία από τη ζωή και αξιοπρέπεια του θύματος που επιλέγει.

Επειδή τραλαλά...λαλαλα...τιριλιλιλο, έτσι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2022, 16:52

Απαντήστε σ' αυτό και θα απαντήσω στις λοιπές σας ερμηνείες/υποθέσεις για το τι ακριβώς προτείνω.



Για τα μεγεθυμένα που εστιάζει -διακριτικά πάντα- το συντονιστί, ουδέν σχόλιον. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 25 Σεπ 2022, 17:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 25 Σεπ 2022, 17:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 15:30
OANNHSEA έγραψε:
25 Σεπ 2022, 15:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 14:51
Η πιο εύκολη και αποδοτική λύση είναι η στείρωση και θα μπορούσε να λυθεί με δημοτικά κτηνιατρεία ή και συμβάσεις δήμων με κτηνίατρους.

Δεν είναι κάτι πολυέξοδο και θα έλυνε στο μεγαλύτερο βαθμό το πρόβλημα με τις φιλοζωϊκές.
Θα τα πληρώσεις αυτά τα χρήματα;
Ξέρεις πόσα χρήματα θέλει η στείρωση ενός σκύλου; Ξέρεις πόσα αδέσποτα υπάρχουν;;;
.
Στο δήμο μου ξέρω ότι δεν υπάρχουν. Το αν τα "καθάρισαν" μαζικά τη χ χρονική στιγμή δεν το ξέρω.

Κατά τα άλλα, δίνονται κονδύλια στους οτα για το οτιδήποτε. Στους δήμους που έχουν πρόβλημα, δεν νομίζω ότι θα ήταν τρομερή επιβάρυνση η πρόσληψη δύο κτηνίατρων και ένα ιατρείο για στειρώσεις. Δεν είναι εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς οι στειρώσεις.

Ε, αν κάποιοι τριτοκοσμικοί προτιμουν τις φόλες, το σημάδι σε ζωντανό στόχο, τα κρεμάσματα για την πλάκα τους και τις αυτοσχέδιες στειρώσεις, τί να πω;

Ανώτερο είδος είναι αυτό,να θίξω τα ιερά και όσια του;
Για ρώτα πόσο κάνει μία στείρωση - οι τιμές είναι διαφορετικές για αρσενικό και θηλυκό...
Από εκεί και πέρα σκέψου κίνηση:
Θα υπάρχει ανεξάρτητη μονάδα που θα πιάνει τα σκυλιά.
Θα τα πάει στον κτηνίατρο.
Ο κτηνίατρος θα δει εάν είναι η όχι στειρωμένα βάση του τσιπ που θα πρέπει υποχρεωτικά να εγκαταστήσει (βάλε και το κόστος αυτό...).
Θα κάνει την στείρωση.
Η ανεξάρτητη μονάδα θα τα πάει εκεί από τα πήρε.

Όλο αυτό δεν έχει κόστος ε;;;
Επιπλέον είμαστε σίγουροι ότι τα ελεύθερα ζώα δεν θα μολύνουν την πόλη χέζοντας και κατουρώντας και σχίζουμε τα καλσόν μας ότι δεν πρόκειται να είναι επιθετικά με τους ανθρώπους!!!
Δηλαδή οποιοσδήποτε θα μπορεί να πετά σκυλιά στο δρόμο, και θα πρέπει εγώ ο μαλάκας να πληρώνω κερατιάτικα για να παίζουμε ένα γελοίο παιχνίδι με το εάν είναι στειρωμένα ή όχι!!!

ΥΓ
Που στο διάαλο την βρίσκεται αυτή τη λογική; Στα πανέρια των εκπτώσεων;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Σεπ 2022, 17:06

Άλλα γράφω, άλλα καταλαβαίνεις, γενικώς αλλού γι' αλλού φάση, ως συνήθως.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7224
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 26 Σεπ 2022, 11:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 17:06
Άλλα γράφω, άλλα καταλαβαίνεις, γενικώς αλλού γι' αλλού φάση, ως συνήθως.
Ισως γιατι δεν καθεσαι στον οποιοδηποτε σου μυρισει τον πωπο σου και οταν γεννησεις δεν τα κανεις πεντε πεντε. Λεω εγω τωρα μια διαφορα.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Σεπ 2022, 11:23

Chilloutbuddy έγραψε:
25 Σεπ 2022, 14:42
Μιλάμε για μαζικές ευθανασίες, αυτή είναι η μόνη λύση, το οποίο δεν παίζει, άρα δεν υπάρχει λύση και συνεχίζουμε ως έχουμε.

Όταν πηγαίνετε εξωτερικό και δε βλέπετε αδέσποτα μη νομίζετε ότι κάναν κάτι άλλο. Μπορεί πριν 50 χρόνια, μπορεί πριν 300 χρόνια, αλλά πάντως αυτό κάνανε κάποια στιγμή.
:+1:

Δεν υπαρχει αλλη λυση.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Σεπ 2022, 11:26

OANNHSEA έγραψε:
25 Σεπ 2022, 17:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Σεπ 2022, 15:30
OANNHSEA έγραψε:
25 Σεπ 2022, 15:22


Θα τα πληρώσεις αυτά τα χρήματα;
Ξέρεις πόσα χρήματα θέλει η στείρωση ενός σκύλου; Ξέρεις πόσα αδέσποτα υπάρχουν;;;
.
Στο δήμο μου ξέρω ότι δεν υπάρχουν. Το αν τα "καθάρισαν" μαζικά τη χ χρονική στιγμή δεν το ξέρω.

Κατά τα άλλα, δίνονται κονδύλια στους οτα για το οτιδήποτε. Στους δήμους που έχουν πρόβλημα, δεν νομίζω ότι θα ήταν τρομερή επιβάρυνση η πρόσληψη δύο κτηνίατρων και ένα ιατρείο για στειρώσεις. Δεν είναι εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς οι στειρώσεις.

Ε, αν κάποιοι τριτοκοσμικοί προτιμουν τις φόλες, το σημάδι σε ζωντανό στόχο, τα κρεμάσματα για την πλάκα τους και τις αυτοσχέδιες στειρώσεις, τί να πω;

Ανώτερο είδος είναι αυτό,να θίξω τα ιερά και όσια του;
Για ρώτα πόσο κάνει μία στείρωση - οι τιμές είναι διαφορετικές για αρσενικό και θηλυκό...
Από εκεί και πέρα σκέψου κίνηση:
Θα υπάρχει ανεξάρτητη μονάδα που θα πιάνει τα σκυλιά.
Θα τα πάει στον κτηνίατρο.
Ο κτηνίατρος θα δει εάν είναι η όχι στειρωμένα βάση του τσιπ που θα πρέπει υποχρεωτικά να εγκαταστήσει (βάλε και το κόστος αυτό...).
Θα κάνει την στείρωση.
Η ανεξάρτητη μονάδα θα τα πάει εκεί από τα πήρε.

Όλο αυτό δεν έχει κόστος ε;;;
Επιπλέον είμαστε σίγουροι ότι τα ελεύθερα ζώα δεν θα μολύνουν την πόλη χέζοντας και κατουρώντας και σχίζουμε τα καλσόν μας ότι δεν πρόκειται να είναι επιθετικά με τους ανθρώπους!!!
Δηλαδή οποιοσδήποτε θα μπορεί να πετά σκυλιά στο δρόμο, και θα πρέπει εγώ ο μαλάκας να πληρώνω κερατιάτικα για να παίζουμε ένα γελοίο παιχνίδι με το εάν είναι στειρωμένα ή όχι!!!

ΥΓ
Που στο διάαλο την βρίσκεται αυτή τη λογική; Στα πανέρια των εκπτώσεων;

.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25514
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 26 Σεπ 2022, 11:26

Ξεφύγετε από τη λύση της φόλας. Δε γίνεται στην εποχή μας. Υπάρχουν και άλλες λύσεις

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 26 Σεπ 2022, 11:30

Εγώ θα ξαναπώ πάντως ότι το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικά των αδέσποτων αλλά σε σημαντικό βαθμό, για μένα σε σημαντικότερο, των ημιδεσποζομενων καθώς και ορισμένων δεσποζομενων άγριων φυλων που κακώς επιτρέπονται to begin with χωρίς καθόλου προϋποθέσεις.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23094
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Σκυλοεπίθεση νούμερο 3433

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Σεπ 2022, 11:42

Υδράργυρος έγραψε:
26 Σεπ 2022, 11:26
Ξεφύγετε από τη λύση της φόλας. Δε γίνεται στην εποχή μας. Υπάρχουν και άλλες λύσεις
Για πες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών