Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Δεκ 2019, 09:38

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
01 Δεκ 2019, 04:17
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:20
το airbnb φταίει γι'αυτή τη κατάσταση
.

.

Αιντε μιά επανάληψη ακόμα.......

Συνάδελφε....τά εκατοντάδες χιλιάδες "κλειστά" καί μή νοικιαζόμενα σπίτια είναι τό πρόβλημα.....

Αν δέν τούς βάλει ένα διπλό Ενφια ή κάποιο Ειδικό φόρο ή κάποιου άλλου είδους στριμωξιά....

γιά νά τούς υποχρεώσει νά τά βγάλουν στήν αγορά.... δουλειά δέ γίνεται...

Δέν έχει κανένα νεόπλουτο βλαχοτσογλάνι τή πολυτέλεια καί τό δικαίωμα νά κρατάει κλειστό σπίτι

ειδικά στή θέση πού βρισκεται ο μισός πληθυσμός τής χώρας 10τόσα χρόνια τώρα....

.
Δες πρώτα το ακριβώς προηγούμενο σχόλιο.
nostromos έγραψε:
01 Δεκ 2019, 02:11
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:20
το airbnb φταίει γι'αυτή τη κατάσταση
οχι φιλε μου ... δεν φταιει το airbnp ουτε ου μπουμερς που λεει ο αλλος ο ασχετος ... οτι χτιστηκε χτιστηκε ... δεν υπαρχει εξυπνος ανθρωπος να βαλει την ζωη του σε δανειο για να παρει ενα 3αρι και να πληρωνει 2000 φορους και να παιρνει απο τον καθε ενοικιαστει τα @#@ του οταν και οποτε ο αλλος θελησει ...αυτα
Ας διορθώσουν πρώτα τη νομοθεσία. Αυτήν την στιγμή, αν έχεις ακίνητο, συνήθως χάνεις.
Θα μπει μέσα ο καθένας, θα σε πληρώνει μία στο τόσο κάτι σαν επίδομα Χριστουγέννων. Εσύ, αν δεν φοροδιαφεύγεις και κόβεις αποδείξεις, θα φορολογείσαι και για χρήματα που δεν σου έδωσε ούτε θα πάρεις ποτέ και όταν με το καλό φύγει, διαπιστώνεις πως έφυγε γιατί έκανε το σπίτι ρημαδιό και αφού βρήκε άλλο κορόιδο να του νοικιάσει, γιατί να μην πάει εκεί;
Δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές έχω ακούσει αυτήν την ιστορία. Και μιλάω πρώτο χέρι, από αυτούς που την πάτησαν, όχι ένας ξάδελφος της κουμπάρας της κολλητής μου....
Το πιο πρόσφατο συνέβη στην πολυκατοικία που μένω. Έφυγαν, δεν πλήρωσαν τα τελευταία 5-6 ενοίκια, είπαν κρατήστε τα από την εγγύηση που ήταν δύο ενοίκια και όταν μπήκαν μέσα οι ιδιοκτήτες τα 'παιξαν. Τα τομάρια είχαν σηκώσει τα κλιματιστικά, τα πλακάκια σε μπάνιο και σε κουζίνα ήταν σπασμένα, δεν ξέρω τι προσπάθησαν να καρφώσουν εκεί, οι βρύσες ήταν χαλασμένες και δεν ήταν αυτές που είχαν βάλει οι ιδιοκτήτες και αυτά τα είπαν με το που μπήκαν.
Δεν ξέρω τι άλλο βρήκαν και δεν ρώτησα, αλλά πλήρωσαν περίπου 8.000 για να το ξανακάνουν σπίτι. Και τώρα το έχουν κλειδωμένο γιατί δεν θέλουν να το κάνουν airbnb επειδή μένουν και αυτοί στην πολυκατοικία. Να΄ναι καλά οι άνθρωποι.
Έγιναν και διάφορα άλλα, όμως δεν τα λέω γιατί θα πείτε πως η ιστορία είναι υπερβολική και δεν ισχύει.
Για μήνυση ούτε λόγος, θα πάρει χρόνια, έξοδα και σιγά μην πάρουν πίσω τα λεφτά τους.

Η διαφορά με το airbnb είναι ότι αυτός που θα μείνει έχει προπληρώσει και αν σπάσει ένα ποτήρι, το πληρώνει. Είμαι εναντίον του airbnb, αλλά αν νοίκιαζα εγώ ακίνητο ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα.
Επείγει να διορθωθεί η νομοθεσία, να φαίνεται καθαρά στο συμβόλαιο η κατάσταση του σπιτιού με περιγραφή και φωτογραφίες και οι αποζημιώσεις να γίνονται με συνοπτικές διαδικασίες, όχι με δίκη.
Και τότε ας γίνουν αυτά που λες. Αλλιώς ο ιδιοκτήτης είναι το κορόιδο που πρέπει να τιμωρείται επειδή έκανε το έγκλημα να έχει ακίνητη περιουσία.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Δεκ 2019, 09:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Δεκ 2019, 02:01
Και πως θα ζήσουν οι μπουμερς φίλε; Μόνο με τη σύνταξη και τους τόκους των καταθέσεων και τα μερίσματα από τις μετοχές;
Θα σταματήσεις επιτέλους; Έχεις γίνει δεύτερος Εθνι. Κρίμα είναι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Δεκ 2019, 09:41

πατησιωτης έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:16
Στα Κάτω Πατήσια υπάρχουν φθηνά νοίκια και έχει και ΗΣΑΠ. :D Εχει βέβαια και μερικά "ταξικά μας αδέλφια" με μπούρκες και γενειάδες αλλά ένας προοδευτικός άνθρωπος δεν κολλάει σε αυτά, έτσι δεν είναι; :D
Ο Μπουμπούκος όμως είπε λαϊκιστές όλους εμάς που ανησυχούμε για το λαθρομεταναστευτικό.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Δεκ 2019, 09:44

Juno έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:41
πατησιωτης έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:16
Στα Κάτω Πατήσια υπάρχουν φθηνά νοίκια και έχει και ΗΣΑΠ. :D Εχει βέβαια και μερικά "ταξικά μας αδέλφια" με μπούρκες και γενειάδες αλλά ένας προοδευτικός άνθρωπος δεν κολλάει σε αυτά, έτσι δεν είναι; :D
Ο Μπουμπούκος όμως είπε λαϊκιστές όλους εμάς που ανησυχούμε για το λαθρομεταναστευτικό.
Δεν είπε λαϊκιστές όσους ανησυχούν για το λαθρομεταναστευτικο.
Είπε για τους ακροδεξιούς λαϊκιστές συγκεκριμένα. Όλους αυτούς δηλαδή που λένε πως θα μπορούσε να λυθεί το θέμα σε 48 ώρες ξέρω γω και αλλά τέτοια φαιδρά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


User_601

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 01 Δεκ 2019, 09:48

Οποιος δεν βλεπει οτι οντως το airbnb εχει κανει τη ζημια να το κοιταξει,τα αλλα ειναι μαλακιες.
Βασικα αυτα τα λενε μαλλον αυτοι που νοικιαζουν την τρυπα τους για σπιτι.

Οχι που ο αλλος εχει σπιτια,δεν τα νοικιαζει για να πληρωνει ενφια ετσι επειδη του ηρθε,ενω πριν τα ειχε στην αγορα.Πατε καλα;
Εννοειται οτι εκανε τη ζημια και την ειδαν και επιχειρηματιες ολο το συμπαν με ενα κωλοδιαρυ στο κουκακι και το νοικιαζει .Και αντε στο κουκακι ας το χρυσονοικιασει,χεστηκα,στο κωλοκεντρο γιατι να θελω να μεινω;Εδω ,μιλαμε ανεβηκαν στο θεο τα νοικια,παντου,σου λεει ο αλλος ελα,δυσκολα βρισκουν πλεον σπιτι με την πλατφορμα αυτη,κατσε να πλουτισω εγω.

Στην Ισπανια δεν ειδατε τι εγινε;
Και βεβαια σε καποια φαση ηρθε το κρατος και εβαλε μια ταξη,διοτι δεν πηγαινε παραπερα.Το ιδιο πρεπει να γινει και εδω,αλλα δεν το βλεπω.
Θες να μου χρυσονοικιασεις το κωλοσπιτο σου;Θα το κανεις κανονικα.Θα δηλωσεις ξενοδοχειο με οτι συνεπαγεται αυτο.
Καλα να μην σχολιασουμε οτι ο αλλος νοικιαζει σπιτι και καλα σε πολυκατοικια και τελικα του βγαινει ξενοδοχειο.
Καντο ετσι και μετα παιξτο μου επιχειρηματιας.
Κατα τα αλλα ο μητσοτακλας φροντιζει λεει για την μεσαια ταξη,χαμηλωσε τον ΕΝΦΙΑ.Μονο που ξεχναει το σιχαμα οτι δεν εχουν ΟΛΟΙ ΣΠΙΤΙ.Για αυτον που δεν εχει σπιτι και μενεισ το νοικι και ειναι μεσαια ταξη τι εκανε; Μια τρυπα στο νερο.
ΥΓ.Τα κομματοσκυλα να απομκρυνθουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 01 Δεκ 2019, 09:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 01 Δεκ 2019, 09:49

Otto Weininger έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:44
Juno έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:41
πατησιωτης έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:16
Στα Κάτω Πατήσια υπάρχουν φθηνά νοίκια και έχει και ΗΣΑΠ. :D Εχει βέβαια και μερικά "ταξικά μας αδέλφια" με μπούρκες και γενειάδες αλλά ένας προοδευτικός άνθρωπος δεν κολλάει σε αυτά, έτσι δεν είναι; :D
Ο Μπουμπούκος όμως είπε λαϊκιστές όλους εμάς που ανησυχούμε για το λαθρομεταναστευτικό.
Δεν είπε λαϊκιστές όσους ανησυχούν για το λαθρομεταναστευτικο.
Είπε για τους ακροδεξιούς λαϊκιστές συγκεκριμένα. Όλους αυτούς δηλαδή που λένε πως θα μπορούσε να λυθεί το θέμα σε 48 ώρες ξέρω γω και αλλά τέτοια φαιδρά.
Φαίνεται πως στους πανηγυρισμούς μετα τις εκλογές χτύπησε το κεφάλι του και ήρθε λίγο στη θεση του.
Γιατί πριν ήταν ακροδεξιός λαϊκιστής που ελεγε πως μπορεί να λυθεί το θέμα σε 48 ώρες.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Δεκ 2019, 09:51

Otto Weininger έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:44
Juno έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:41
πατησιωτης έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:16
Στα Κάτω Πατήσια υπάρχουν φθηνά νοίκια και έχει και ΗΣΑΠ. :D Εχει βέβαια και μερικά "ταξικά μας αδέλφια" με μπούρκες και γενειάδες αλλά ένας προοδευτικός άνθρωπος δεν κολλάει σε αυτά, έτσι δεν είναι; :D
Ο Μπουμπούκος όμως είπε λαϊκιστές όλους εμάς που ανησυχούμε για το λαθρομεταναστευτικό.
Δεν είπε λαϊκιστές όσους ανησυχούν για το λαθρομεταναστευτικο.
Είπε για τους ακροδεξιούς λαϊκιστές συγκεκριμένα. Όλους αυτούς δηλαδή που λένε πως θα μπορούσε να λυθεί το θέμα σε 48 ώρες ξέρω γω και αλλά τέτοια φαιδρά.
Δεν λύνεται σε 48 ώρες.
Επίσης δεν λύνεται όταν τους εγκαθιστούν στην ενδοχώρα. Υποτίθεται πως το έκαναν για να αποσυμφορήσουν τα νησιά και βλέπεις πως τα μεμέτια αμέσως συμπληρώνουν τις κενές θέσεις. Αφού είναι έτσι, άσ'τους όλους εκεί μέχρι να το πάρουν απόφαση να φύγουν, τόσο απλό.
Εγώ λέω πως σε δεύτερο χρόνο θα ανακοινώσουν πως θα φέρουν και άλλους στην ενδοχώρα, πλέον των "μόνον 20.000" που ανακοίνωσαν, πάμε ένα στοίχημα;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 01 Δεκ 2019, 09:53

Εγώ είμαι με τον σκεπτικό. Θέμα προσφοράς ζήτησης είναι. Περιμένετε να πέσουν στην αγορά τα κατασχεμένα και νον περφόρμινγκ δάνεια τα οποία οι τράπεζες ξεφορτώθηκαν τα τελευταία δύο χρόνια για να διορθωθεί κάπως η κατάστα. Πάντως με όποιον μεσίτη μιλάω μου λέει το ίδιο: οι τιμές και για αγορά αλλά και για ενοικίαση έχουν αυξηθεί παράλογα τα τελευταία δύο έτη χωρίς να υπάρχει απολύτως κανένας λόγος
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Δεκ 2019, 09:54

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:49
Otto Weininger έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:44
Juno έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:41

Ο Μπουμπούκος όμως είπε λαϊκιστές όλους εμάς που ανησυχούμε για το λαθρομεταναστευτικό.
Δεν είπε λαϊκιστές όσους ανησυχούν για το λαθρομεταναστευτικο.
Είπε για τους ακροδεξιούς λαϊκιστές συγκεκριμένα. Όλους αυτούς δηλαδή που λένε πως θα μπορούσε να λυθεί το θέμα σε 48 ώρες ξέρω γω και αλλά τέτοια φαιδρά.
Φαίνεται πως στους πανηγυρισμούς μετα τις εκλογές χτύπησε το κεφάλι του και ήρθε λίγο στη θεση του.
Γιατί πριν ήταν ακροδεξιός λαϊκιστής που ελεγε πως μπορεί να λυθεί το θέμα σε 48 ώρες.
Είχε πει ο Γεωργιάδης ότι λύνεται σε 48 ώρες;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 01 Δεκ 2019, 09:57

Ας τους μωρέ. Ακόμη ζαιοι και Χρυσαυγίτες σε μαξιλάρι ντόνατ με τρύπα στη μέση κάθονται από το τσόυξιμο. Ξυπνούν κάθιδροι ουρλιάζοντας γιατί ρε άδωνι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Δεκ 2019, 10:04

Οι λύσεις είναι δύο.
Είτε φεύγει η συμμορία του μπιενμπι, είτε υποχρεώνεις τους μπιενμπαδες να λειτουργήσουν το ακίνητο σα να ήταν ξενοδοχείο, έναρξη εταιρείας, υγειονομικά, ξεχωριστή έξοδο, συμφωνη γνώμη λοιπών ενοίκων. Αν τα κάνει όλα αυτά τότε με γεια του με χαρά του.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Δεκ 2019, 10:06

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:53
Εγώ είμαι με τον σκεπτικό. Θέμα προσφοράς ζήτησης είναι. Περιμένετε να πέσουν στην αγορά τα κατασχεμένα και νον περφόρμινγκ δάνεια τα οποία οι τράπεζες ξεφορτώθηκαν τα τελευταία δύο χρόνια για να διορθωθεί κάπως η κατάστα. Πάντως με όποιον μεσίτη μιλάω μου λέει το ίδιο: οι τιμές και για αγορά αλλά και για ενοικίαση έχουν αυξηθεί παράλογα τα τελευταία δύο έτη χωρίς να υπάρχει απολύτως κανένας λόγος
Και άρα θα πέσουν ή θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Δεκ 2019, 10:07

Otto Weininger έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:54
Είχε πει ο Γεωργιάδης ότι λύνεται σε 48 ώρες;
Το στοίχημα που λέω, ισχύει;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Δεκ 2019, 10:09

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:53
Πάντως με όποιον μεσίτη μιλάω μου λέει το ίδιο: οι τιμές και για αγορά αλλά και για ενοικίαση έχουν αυξηθεί παράλογα τα τελευταία δύο έτη χωρίς να υπάρχει απολύτως κανένας λόγος
Απλά η ιστορία επαναλαμβάνεται. Όχι τώρα στα βόρεια αλλά στο κέντρο και τα νότια. Θυμάσαι κάποτε που ένα διαμέρισμα στην Κηφισιά κόστιζε παραπάνω από αντίστοιχο του αμστελοδαμου;
Κατι μου μυρίζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 01 Δεκ 2019, 10:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34747
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τί παράνοια και αυτή με τα ενοίκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Δεκ 2019, 10:09

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:53
Εγώ είμαι με τον σκεπτικό. Θέμα προσφοράς ζήτησης είναι. Περιμένετε να πέσουν στην αγορά τα κατασχεμένα και νον περφόρμινγκ δάνεια τα οποία οι τράπεζες ξεφορτώθηκαν τα τελευταία δύο χρόνια για να διορθωθεί κάπως η κατάστα. Πάντως με όποιον μεσίτη μιλάω μου λέει το ίδιο: οι τιμές και για αγορά αλλά και για ενοικίαση έχουν αυξηθεί παράλογα τα τελευταία δύο έτη χωρίς να υπάρχει απολύτως κανένας λόγος

Είχαν πέσει όμως και πολύ.Και υπάρχουν ακόμη όχι απλώς ανοίκιαστα αλλά ακατοίκητα εργολάβων.Είχα γράψει για ένα κτίριο 40 διαμερισμάτων στη γειτονιά που ολοκληρώθηκε το 2009 και έμεινε από τότε ακατοίκητο.Κατοικήθηκε το μισό από "πρόσφυγες",μάλλον πληρώνει το κράτος και η ΕΕ τον εργολάβο.Το άλλο μισό παραμένει ακατοίκητο.Ούτε αγοράζει κανείς ούτε νοικιάζει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών