Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 09 Ιαν 2020, 20:43

stargazer έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:50
Από ότι έχω καταλάβει τα καφέ έχουν μεγάλη πτώση στην πελατεία, ίσως και τα εστιατόρια. Στα νυχτερινά μαγαζιά μετά τις 1 η απαγόρευση καταργείται και καπνίζουν κανονικά, εκεί είναι πάνω κάτω στα ίδια.
Papa John

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23371
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιαν 2020, 20:46

Fluffy έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:43
stargazer έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:50
Από ότι έχω καταλάβει τα καφέ έχουν μεγάλη πτώση στην πελατεία, ίσως και τα εστιατόρια. Στα νυχτερινά μαγαζιά μετά τις 1 η απαγόρευση καταργείται και καπνίζουν κανονικά, εκεί είναι πάνω κάτω στα ίδια.
Papa John
και Μπερια και Χελη και Στύγιο, θα έπρεπε να ταγκάρεις εδώ.


Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 09 Ιαν 2020, 20:53

Μεχρι και στριγκακια θα φορέσετε κομπλεξαρες,νατα τωρα τζιζ και ψησταριες

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 09 Ιαν 2020, 20:56

Fluffy έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:43
stargazer έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:50
Από ότι έχω καταλάβει τα καφέ έχουν μεγάλη πτώση στην πελατεία, ίσως και τα εστιατόρια. Στα νυχτερινά μαγαζιά μετά τις 1 η απαγόρευση καταργείται και καπνίζουν κανονικά, εκεί είναι πάνω κάτω στα ίδια.
Papa John
Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς.Ότι κυκλοφορώ έξω μετά τις μία το βράδυ ; Εγώ κοιμάμαι από τις εννιάμιση-δέκα :lol:
Κανά Σάββατο μπορεί να παίξω μουσική σε κάποιο μπαρ,αλλά έχω κάποιο διάστημα να το κάνω.
Το πιο σημαντικό,δεν καπνίζω,το έχω κόψει.
Πάντως στην πόλη μου,στα περισσότερα μαγαζιά μετά τις δώδεκα-μία του δίνουν και καταλαβαίνει.Άρα ισχύει αυτό που έγραψε ο Stargazer.

Αλλά γιατί με τάγκαρες ; :003:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15478
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 09 Ιαν 2020, 21:00

Fluffy έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:39
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 18:39
Βλήμα έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:07
Ρε παιδιά, είμαι σε οινοκατάνυξη με παρέα, πάει η συζήτηση στον μεγάλο έρωτα, τη θυμάμαι, μετανιώνω, αναρωτιέμαι, ααααχχχ! Τι θα κάνω τότε; Δε θα καπνίσω ή θα πω "μια στιγμή έχω κι εγώ να πω κάτι, περιμένετε να βγω να πιω δυο ψιλές κι επιστρέφω".
Δεν θα καπνίσεις. Δεν ξέρω γιατί οι καπνιστές θεωρείτε φυσιολογικό πράγμα το να πρέπει να καταφύγετε σε μια πατερίτσα όταν αγχώνεστε, περνάτε πίκρα, θυμάστε πράγματα και γενικά δεν ξέρετε πώς να διαχειριστείτε τα συναισθήματά σας.

Δηλαδή τι ρόλο παίζει η τζούρα που θα πάρεις εκείνην την στιγμή για να αφηγηθείς την ιστορία σου; Σου τονώνει την μνήμη; Σου δίνει κουράγιο; Σε ξεθλίβει; Πιες μια τζούρα νερό.
όλα πατερίτσες είναι, ένας φίλος, τα ψώνια, τα φαγί, το γαμήσι και ναι και το τσιγάρο.

Υπόψιν μιλώ ως 11 μηνων καθαρός.
:+1:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2020, 21:36

vantono έγραψε:
09 Ιαν 2020, 19:03
Το καραμπαμπιλίκι καλά κρατεί, πάντως.

Ο αντιπεριφερειάρχης Θράκης ζητάει να επιτρέπεται το κάπνισμα εντός λόγω "κακού χειμώνα στα μέρη του και ο κόσμος έξω κρυώνει", σε λίγους μήνες θα βγει και ο αντιπεριφερειάρχης Κρήτης να ζητήσει να επιτρέπεται το κάπνισμα εντός με το κλιματιστικό γιατί "κακό καλοκαίρι στα μέρη του και ο κόσμος έξω σκάει", κι ούτω καθεξής...
Προφανώς ο μαλάκαρος θεωρεί ότι στην Σκανδιναβία δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος, γιατί κρύο.

Αλήθεια, το γνωρίζατε ότι η πρώτη απαγόρευση τέθηκε σε εφαρμογή το 1856, επί Όθωνα, και ίσχυε για δημόσια κτήρια; Από το 1856 το παλεύουμε κι ακόμη το συζητάμε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2020, 21:52

vantono έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:46
Fluffy έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:43
stargazer έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:50
Από ότι έχω καταλάβει τα καφέ έχουν μεγάλη πτώση στην πελατεία, ίσως και τα εστιατόρια. Στα νυχτερινά μαγαζιά μετά τις 1 η απαγόρευση καταργείται και καπνίζουν κανονικά, εκεί είναι πάνω κάτω στα ίδια.
Papa John
και Μπερια και Χελη και Στύγιο, θα έπρεπε να ταγκάρεις εδώ.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Μέχρι πριν λίγα χρόνια υποστήριζα το γνωστό, ότι χρειάζεται ενικός, αλλά αφενός το λάθος μοιάζει πιο συχνό από το σωστό, οπότε τείνει να θεωρείται στερεότυπη έκφραση, αφετέρου είναι ένα από τα προβλήματα της δομής της γλώσσας, ανάλογο του «τριάμισι/τεσσεράμισι», το οποίο αφορά όλα τα γένη. Τι εννοώ; Ότι παρατηρείται ο άκλιτος συνδυασμός τρεισήμισι/τεσσεράμισι ανεξαρτήτως γένους, αντί για συνδυασμούς των τριάμισι-τρεισήμισι/τεσσεράμισι/τεσσερισήμισι. Αυτά παθαίνεις όταν το σύστημά σου έχει μόνο 3 κλιτούς αριθμούς από τους 10. Το γλωσσικό αισθητήριο παθαίνει κοκομπλόκο.

Ανάλογο προβληματισμό έχει εκθέσει στο παρελθόν και ο Σαραντάκος, όπου αναρωτιόταν ότι, οκέι, «το τραίνο φεύγει στη μία / το τραίνο φεύγει στις οκτώ». Αλλά «το τραίνο των οκτώ / το τραίνο τ...». Της μίας; Των μία; Του ενός;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23371
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Ιαν 2020, 22:02

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 21:52
vantono έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:46
Fluffy έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:43


Papa John
και Μπερια και Χελη και Στύγιο, θα έπρεπε να ταγκάρεις εδώ.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Μέχρι πριν λίγα χρόνια υποστήριζα το γνωστό, ότι χρειάζεται ενικός, αλλά αφενός το λάθος μοιάζει πιο συχνό από το σωστό, οπότε τείνει να θεωρείται στερεότυπη έκφραση, αφετέρου είναι ένα από τα προβλήματα της δομής της γλώσσας, ανάλογο του «τριάμισι/τεσσεράμισι», το οποίο αφορά όλα τα γένη. Τι εννοώ; Ότι παρατηρείται ο άκλιτος συνδυασμός τρεισήμισι/τεσσεράμισι ανεξαρτήτως γένους, αντί για συνδυασμούς των τριάμισι-τρεισήμισι/τεσσεράμισι/τεσσερισήμισι. Αυτά παθαίνεις όταν το σύστημά σου έχει μόνο 3 κλιτούς αριθμούς από τους 10. Το γλωσσικό αισθητήριο παθαίνει κοκομπλόκο.

Ανάλογο προβληματισμό έχει εκθέσει στο παρελθόν και ο Σαραντάκος, όπου αναρωτιόταν ότι, οκέι, «το τραίνο φεύγει στη μία / το τραίνο φεύγει στις οκτώ». Αλλά «το τραίνο των οκτώ / το τραίνο τ...». Της μίας; Των μία; Του ενός;
Κάπου έχω διαβάσει-ακούσει ότι θεωρείται οκ το "σ/τις μία" αν πρόκειται για μεσημέρι (στις 13:00 δηλαδή),ενώ αν πρόκειται για μία τα ξημερώματα πάει αποκλειστικά και μόνο με ενικό. Δεν ξέρω αν ισχύει. Με τα υπόλοιπα εγώ δεν μπερδεύομαι. Ανέκαθεν εμένα πχ, απο μικρός, μου έβγαινε αβίαστα να λέω τριάμισι ευρώ(όταν μιλούσα για λεφτά) και στις τρεισήμισυ όταν μιλούσα για ώρα. Ξέρω πολλά άτομα που ποτέ δεν κατάφεραν να τα ξεμπλέξουν όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 09 Ιαν 2020, 22:06

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 21:36
vantono έγραψε:
09 Ιαν 2020, 19:03
Το καραμπαμπιλίκι καλά κρατεί, πάντως.

Ο αντιπεριφερειάρχης Θράκης ζητάει να επιτρέπεται το κάπνισμα εντός λόγω "κακού χειμώνα στα μέρη του και ο κόσμος έξω κρυώνει", σε λίγους μήνες θα βγει και ο αντιπεριφερειάρχης Κρήτης να ζητήσει να επιτρέπεται το κάπνισμα εντός με το κλιματιστικό γιατί "κακό καλοκαίρι στα μέρη του και ο κόσμος έξω σκάει", κι ούτω καθεξής...
Προφανώς ο μαλάκαρος θεωρεί ότι στην Σκανδιναβία δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος, γιατί κρύο.

Αλήθεια, το γνωρίζατε ότι η πρώτη απαγόρευση τέθηκε σε εφαρμογή το 1856, επί Όθωνα, και ίσχυε για δημόσια κτήρια; Από το 1856 το παλεύουμε κι ακόμη το συζητάμε.
Περα απο τις παπαριες του αντιπεριφερειαρχη, Κοπεγχαγη σιγουρα μπορεις, αλλα δε νομιζω να το εκαναν για το κρυο.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2020, 22:51

vantono έγραψε:
09 Ιαν 2020, 22:02
Κάπου έχω διαβάσει-ακούσει ότι θεωρείται οκ το "σ/τις μία" αν πρόκειται για μεσημέρι (στις 13:00 δηλαδή),ενώ αν πρόκειται για μία τα ξημερώματα πάει αποκλειστικά και μόνο με ενικό. Δεν ξέρω αν ισχύει. Με τα υπόλοιπα εγώ δεν μπερδεύομαι. Ανέκαθεν εμένα πχ, απο μικρός, μου έβγαινε αβίαστα να λέω τριάμισι ευρώ(όταν μιλούσα για λεφτά) και στις τρεισήμισυ όταν μιλούσα για ώρα. Ξέρω πολλά άτομα που ποτέ δεν κατάφεραν να τα ξεμπλέξουν όλα αυτά.
Τι «πολλά άτομα»; Εγώ βία ξέρω 1-2 άτομα στο φόρουμ (τώρα 3) που να τα ξεχωρίζουν. Στην πραγματική ζωή δεν ξέρω κανέναν. Ακόμη κι από φιλόλογους θυμάμαι να τα λένε λάθος.

Στο μαγαζί κάποια στιγμή βαρέθηκα να με ρωτάνε «πόσο;» όταν έλεγα «τριάμισι κιλά / τριάμισι ευρώ / είναι τεσσερισήμισι (η ώρα)» και πλέον λέω «τρία-μισό» και «τέσσερις και μισή».

Είμαι λοιπόν υπέρ της αντικατάστασης των όρων τριάμισι/τεσσερισήμισι με τους προαναφερθέντες και υπέρ της αντιμετώπισης των ωρών σαν άκλιτο πληθυντικό, γιατί μεταξύ άλλων δεν θα μπορούσα νομίζω ποτέ να πω «το τραίνο των τεσσάρων». Μάλλον θα διάλεγα να πω το «το τραίνο των τέσσερις». Άρα «το τραίνο των μία» και «θα βρεθούμε στις μία».

Ανάλογο είναι και το πρόβλημα με τα έτη που λήγουν σε 1. «Είμαι 21 ετών», γράφουμε σε κείμενο και ξεμπερδεύουμε. Αλλά προφορικά ο περισσότερος κόσμος θα πει «είμαι είκοσι ένα ετών» και όχι «είμαι είκοσι ενός ετών», το οποίο μεταξύ άλλων δημιουργεί ασυμβατότητα ενικού-πληθυντικού. Ακόμα χειρότερα με τις λέξεις που λήγουν σε -χρόνος. Εικοσιενάχρονος; Ενάχρονος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2020, 22:57

κυριος Μακης έγραψε:
09 Ιαν 2020, 22:06
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 21:36
vantono έγραψε:
09 Ιαν 2020, 19:03
Το καραμπαμπιλίκι καλά κρατεί, πάντως.

Ο αντιπεριφερειάρχης Θράκης ζητάει να επιτρέπεται το κάπνισμα εντός λόγω "κακού χειμώνα στα μέρη του και ο κόσμος έξω κρυώνει", σε λίγους μήνες θα βγει και ο αντιπεριφερειάρχης Κρήτης να ζητήσει να επιτρέπεται το κάπνισμα εντός με το κλιματιστικό γιατί "κακό καλοκαίρι στα μέρη του και ο κόσμος έξω σκάει", κι ούτω καθεξής...
Προφανώς ο μαλάκαρος θεωρεί ότι στην Σκανδιναβία δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος, γιατί κρύο.

Αλήθεια, το γνωρίζατε ότι η πρώτη απαγόρευση τέθηκε σε εφαρμογή το 1856, επί Όθωνα, και ίσχυε για δημόσια κτήρια; Από το 1856 το παλεύουμε κι ακόμη το συζητάμε.
Περα απο τις παπαριες του αντιπεριφερειαρχη, Κοπεγχαγη σιγουρα μπορεις, αλλα δε νομιζω να το εκαναν για το κρυο.
Απ' ό,τι βλέπω, επιτρέπεται μόνο σε κουνελότρυπες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Ιαν 2020, 08:34

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 12:35
stavmanr έγραψε:
09 Ιαν 2020, 11:44
hellegennes έγραψε:
08 Ιαν 2020, 22:43
Και να σημειωθεί ότι οι παραβάσεις που βεβαίωσαν δεν ήταν για άτομα που κάπνιζαν αλλά για ελλιπή σήμανση του καταστήματος ή επειδή είδαν τασάκια σε εσωτερικό χώρο.
Άποψή μου είναι ότι οι καταστηματάρχες που δέχονται πρόστιμα θα πρέπει να καταγγέλουν τους παραβάτες που τα προκάλεσαν για υπονόμευση του καταστήματος/ασφάλειας/υγείας, οικονομική ζημία και πιθανά διαφεύγοντα κέρδη.
Δεν έχουν τέτοιο δικαίωμα και σωστά δεν το έχουν, γιατί την ευθύνη την φέρει ο καταστηματάρχης. Ειδάλλως το κάθε κατάστημα θα έλεγε «δεν φταίω εγώ γι' αυτήν την παράβαση, φταίει κάποιος πελάτης μου».

Ας πούμε, από άποψη ηθικής ευθύνης, φταίει ο μαλάκας που θα πάρει ένα πράγμα ψυγείου από το σούπερ μάρκετ και θα το φέρει δυο γύρες στο κατάστημα πριν αποφασίσει να το παρατήσει σε ένα άσχετο ράφι, αν το πράγμα αυτό όταν επιστρέψει στο ψυγείο έχει ήδη αλλοιωθεί, με αποτέλεσμα να δηλητηριαστεί αυτός που τελικά θα το αγοράσει. Νομικά όμως την ευθύνη θα φέρει το ΣΜ, γιατί θα πρέπει με κάθε μέσο να προσπαθεί να διατηρήσει τα προϊόντα σε καλή κατάσταση, έστω κι αν αυτό σημαίνει να αστυνομεύει συνέχεια το κατάστημα για τέτοιες μαλακίες.

Τυπικά το κατάστημα διατηρεί το δικαίωμα να πετάξει έξω από το κατάστημα το άτομο που θα κάνει τέτοια ζημιά ή να κάνει μήνυση (δεν μπορεί να απαιτήσει πληρωμή επί τόπου για το αλλοιωμένο τρόφιμο). Στην καλύτερη μπορεί να ζητήσει ευγενικά από τον πελάτη να πληρώσει το αντικείμενο, αλλά καλή τύχη να καταφέρεις τέτοιο πράγμα από μαλάκα που σκέφτεται ότι «στ' αρχίδια μου, θα το αφήσω σε όποιο ράφι να 'ναι».

Το ίδιο ισχύει και αν κάποιος ρίξει κατά λάθος υγρό στο πάτωμα και ο επόμενος γλιστρήσει. Το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να επιτηρεί τους χώρους του και να τους διατηρεί καθαρούς, δεν γίνεται να μετακυλίει την ευθύνη σε τρίτους γιατί χάνεται η έννοια της ασφάλειας που οφείλει να αισθάνεται ο καταναλωτής. Εμένα δεν με ενδιαφέρει σαν πελάτη σε ποιον οφείλεται το πρόβλημα, με ενδιαφέρει να αισθάνομαι ασφαλής και την ευθύνη γι' αυτό την έχει το κατάστημα.

Ε, το ίδιο και με το κάπνισμα. Εμένα με ενδιαφέρει ο χώρος να είναι ελεύθερος από καπνό, δεν είναι δική μου δουλειά να τσακωθώ με τους θαμώνες. Το κατάστημα πρέπει να φροντίζει για την τήρηση του νόμου και της τάξης.

Φυσικά έχουν το δικαίωμα να κάνουν μήνυση στον ίδιο τον παραβάτη για διαφυγόντα κέρδη και πρόστιμο εξαιτίας του, αν και καλή τύχη να αποδείξουν στο δικαστήριο ότι η παράβαση έγινε χωρίς να το αντιληφθεί κανείς στο κατάστημα.
Ένα ενδιαφέρον σημείο είναι ότι εφόσον υπάρχει ειδική σήμανση στο τραπέζι και την είσοδο, εφόσον απουσιάζουν τασάκια πάσης φύσεως κλπ. είναι δύσκολο να μη δεχτείς ότι ο πελάτης λειτούργησε αυτοβούλως, με δική του πρωτοβουλία και παρά τις αποτρεπτικές κινήσεις του καταστήματος. Βέβαια το ερώτημα είναι "γιατί δεν τον κατήγγειλες έγκαιρα;"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 10 Ιαν 2020, 08:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Ιαν 2020, 08:39

Fluffy έγραψε:
09 Ιαν 2020, 20:39
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2020, 18:39
Βλήμα έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:07
Ρε παιδιά, είμαι σε οινοκατάνυξη με παρέα, πάει η συζήτηση στον μεγάλο έρωτα, τη θυμάμαι, μετανιώνω, αναρωτιέμαι, ααααχχχ! Τι θα κάνω τότε; Δε θα καπνίσω ή θα πω "μια στιγμή έχω κι εγώ να πω κάτι, περιμένετε να βγω να πιω δυο ψιλές κι επιστρέφω".
Δεν θα καπνίσεις. Δεν ξέρω γιατί οι καπνιστές θεωρείτε φυσιολογικό πράγμα το να πρέπει να καταφύγετε σε μια πατερίτσα όταν αγχώνεστε, περνάτε πίκρα, θυμάστε πράγματα και γενικά δεν ξέρετε πώς να διαχειριστείτε τα συναισθήματά σας.

Δηλαδή τι ρόλο παίζει η τζούρα που θα πάρεις εκείνην την στιγμή για να αφηγηθείς την ιστορία σου; Σου τονώνει την μνήμη; Σου δίνει κουράγιο; Σε ξεθλίβει; Πιες μια τζούρα νερό.
όλα πατερίτσες είναι, ένας φίλος, τα ψώνια, τα φαγί, το γαμήσι και ναι και το τσιγάρο.

Υπόψιν μιλώ ως 11 μηνων καθαρός.
Και θεωρείς φυσιολογικό η δική σου ...πατερίτσα να πατά μόνιμα στα πόδια των άλλων; Πάτα και λίγο χώμα βρε αδερφέ...
Είναι δυνατό να θεωρούμε φυσιολογικό να απλώνουμε τις όποιες πατερίτσες μας, φυσικές και ψυχολογικές, όπως μας καπνίσει και ...όποιον πάρει ο χάρος;

Υπόψη, σε όλα τα παραπάνω που αναφέρεις με γραφικό τρόπο, μόνο για το τσιγάρο δεν υπήρχε νομοθετική ρύθμιση. Όλα τα υπόλοιπα υπόκεινται σε νομοθεσία, το πότε και πώς λαμβάνεις προϊόντα, το πότε και πώς η ερωτική επαφή είναι συναινετική, το πότε και πώς διατίθενται τα τρόφιμα που καταναλώνεις. Οι ίδιοι που λέτε "έλα μωρέ ένα τσιγαράκι είναι" ουρλιάζετε πανικόβλητοι για τον βιασμό της κοπέλας που διαβάζετε στο google και δεν λέτε "έλα μωρέ ένα πηδηματάκι ήταν που το είχε για ..πατερίτσα ο βιαστής" και σωστά κάνετε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών