Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Ιαν 2020, 19:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:15
Έλα τώρα. Ξέρεις ότι ακριβώς το ανάποδο συμβαίνει. Η ιδεολογία σου δεν σου επιτρέπει να παραδεχθείς ότι στα μαγαζιά δεν πηγαίνουν άτομα αλλά παρέας, όπου έστω και ένας να είναι καπνιστής θα πάνε όλοι σε μαγαζί καπνιστών. Δεκαετίες χωρίς μαγαζί μη καπνιστών ούτε για δείγμα δεν κατάφεραν να σε πείσουν. Αν αυτό δεν είναι ιδεοληψια δεν ξέρω τι είναι.
Άρα πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό. Και τώρα έχουν επιλογή, κυριολεκτικά όλες τις επιλογές. Ε πρέπει να έχουν αντίστοιχες και οι καπνιστές, δεν είναι παράλογο :102:

Είμαι ενάντια σε κάθε μορφή λύσεων που δεν είναι λύσεις αλλά κοροϊδία ειδικά όταν συνοδεύονται από ακραίες κρατικές παρεμβάσεις. Μπορούσε το πρόβλημα να λυθεί μια χαρά σταδιακά με ακριβές άδειες σε μαγαζιά καπνιζόντων που θα γίνονταν διαρκώς πιο ακριβές ανά διετία, αύξηση στην τιμή του πακέτου και συνέχιση στην προσπάθεια για φυσική μείωση του καπνίσματος που έτσι κι αλλιώς μειώνεται εδώ και χρόνια. Τι έκανε το κράτος; Έβγαλε άλλον ένα ακραίο νόμο που παλεύει με νύχια και με δόντια να τον κρατήσει και είναι καταδικασμένος να αποτύχει μόλις χαλαρώσει λίγο η αστυνόμευση :102:
Τα προβλήματα λύνονται οργανικά ή δεν λύνονται.

Και το ίδιο το κράτος το ξέρει ότι ο νόμος είναι καταδικασμένος. Ίσως γι αυτό ήταν τόσο απότομη η εφαρμογή στην αρχή και δεν άλλαξε τίποτα άλλο, για να υπάρχει η δικαιολογία ότι προσπάθησαν.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 22 Ιαν 2020, 19:57

τελικα ουτε εδω υπαρχει τιποτε? :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Ιαν 2020, 20:07

Awesomatic έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:56
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:15
Έλα τώρα. Ξέρεις ότι ακριβώς το ανάποδο συμβαίνει. Η ιδεολογία σου δεν σου επιτρέπει να παραδεχθείς ότι στα μαγαζιά δεν πηγαίνουν άτομα αλλά παρέας, όπου έστω και ένας να είναι καπνιστής θα πάνε όλοι σε μαγαζί καπνιστών. Δεκαετίες χωρίς μαγαζί μη καπνιστών ούτε για δείγμα δεν κατάφεραν να σε πείσουν. Αν αυτό δεν είναι ιδεοληψια δεν ξέρω τι είναι.
Άρα πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό. Και τώρα έχουν επιλογή, κυριολεκτικά όλες τις επιλογές. Ε πρέπει να έχουν αντίστοιχες και οι καπνιστές, δεν είναι παράλογο :102:

Είμαι ενάντια σε κάθε μορφή λύσεων που δεν είναι λύσεις αλλά κοροϊδία ειδικά όταν συνοδεύονται από ακραίες κρατικές παρεμβάσεις. Μπορούσε το πρόβλημα να λυθεί μια χαρά σταδιακά με ακριβές άδειες σε μαγαζιά καπνιζόντων που θα γίνονταν διαρκώς πιο ακριβές ανά διετία, αύξηση στην τιμή του πακέτου και συνέχιση στην προσπάθεια για φυσική μείωση του καπνίσματος που έτσι κι αλλιώς μειώνεται εδώ και χρόνια. Τι έκανε το κράτος; Έβγαλε άλλον ένα ακραίο νόμο που παλεύει με νύχια και με δόντια να τον κρατήσει και είναι καταδικασμένος να αποτύχει μόλις χαλαρώσει λίγο η αστυνόμευση :102:
Τα προβλήματα λύνονται οργανικά ή δεν λύνονται.

Και το ίδιο το κράτος το ξέρει ότι ο νόμος είναι καταδικασμένος. Ίσως γι αυτό ήταν τόσο απότομη η εφαρμογή στην αρχή και δεν άλλαξε τίποτα άλλο, για να υπάρχει η δικαιολογία ότι προσπάθησαν.
:roll:
Περίεργο τότε που όλοι αυτοί που πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό τώρα πανηγυρίζουν.
Είναι λες και η επιλογή ήταν πλαστή και άδικη. Μη την σκεφτείς αυτή την πιθανότητα όμως, σκέψου πρακτικά, οργανικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23371
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 22 Ιαν 2020, 20:13

ο οσαμάτικ έπαθε χουργιάτς. Το οβερντόουζ νικοτίνης θα φταίει.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Ιαν 2020, 20:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:07
:roll:
Περίεργο τότε που όλοι αυτοί που πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό τώρα πανηγυρίζουν.
Είναι λες και η επιλογή ήταν πλαστή και άδικη. Μη την σκεφτείς αυτή την πιθανότητα όμως, σκέψου πρακτικά, οργανικά.
Λίγο δύσκολο να πήγαιναν με παρέα μέσα στην καλή χαρά και τώρα να πανηγυρίζουν. Οι κολλημένοι που κράζουν όλη την ώρα είναι κυρίως κάτι sociopaths που περιφέρονται από Facebook σε τουιτερ και φόρουμ και είναι συνέχεια "oMg ριΠαροι καπνΠΝησταίς πσόφο θα σΑσ καταΓΓΙλω στο 1142", οι συνήθεις γραφικοί :102:

Μόλις ζεστάνει ο καιρός ο νόμος πέθανε :wink
vantono έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:13
ο οσαμάτικ έπαθε χουργιάτς. Το οβερντόουζ νικοτίνης θα φταίει.
:smt005::smt005::smt005:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Ιαν 2020, 20:32

Awesomatic έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:07
:roll:
Περίεργο τότε που όλοι αυτοί που πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό τώρα πανηγυρίζουν.
Είναι λες και η επιλογή ήταν πλαστή και άδικη. Μη την σκεφτείς αυτή την πιθανότητα όμως, σκέψου πρακτικά, οργανικά.
Λίγο δύσκολο να πήγαιναν με παρέα μέσα στην καλή χαρά και τώρα να πανηγυρίζουν. Οι κολλημένοι που κράζουν όλη την ώρα είναι κυρίως κάτι sociopaths που περιφέρονται από Facebook σε τουιτερ και φόρουμ και είναι συνέχεια "oMg ριΠαροι καπνΠΝησταίς πσόφο θα σΑσ καταΓΓΙλω στο 1142", οι συνήθεις γραφικοί :102:

Μόλις ζεστάνει ο καιρός ο νόμος πέθανε :wink
Η πλειψηφία είναι με το νόμο, ακόμα και η πλειοψηφία των καπνιστών όπως δέιχνουν οι δημοσκοπήσεις που έχουν γίνει.
Τους φωνασκούντες δεν ξέρω γιατί τους επικαλείσαι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Ιαν 2020, 20:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:32
Η πλειψηφία είναι με το νόμο, ακόμα και η πλειοψηφία των καπνιστών όπως δέιχνουν οι δημοσκοπήσεις που έχουν γίνει.
Τους φωνασκούντες δεν ξέρω γιατί τους επικαλείσαι.
Αυτοί είναι αυτοί που χαίρονται :102:

Όσο για την πλειοψηφία που είναι με το νόμο, φαντάζομαι θα κάθονται μέσα στα μαγαζιά το καλοκαίρι και όχι έξω με τους καπνιστές να ρουφάνε τον καπνό τους έτσι; :102:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Ιαν 2020, 20:46

Awesomatic έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:32
Η πλειψηφία είναι με το νόμο, ακόμα και η πλειοψηφία των καπνιστών όπως δέιχνουν οι δημοσκοπήσεις που έχουν γίνει.
Τους φωνασκούντες δεν ξέρω γιατί τους επικαλείσαι.
Αυτοί είναι αυτοί που χαίρονται :102:

Όσο για την πλειοψηφία που είναι με το νόμο, φαντάζομαι θα κάθονται μέσα στα μαγαζιά το καλοκαίρι και όχι έξω με τους καπνιστές να ρουφάνε τον καπνό τους έτσι; :102:
Όσοι είναι υπερ, χαίρονται, είναι προφανές αυτό. Τώρα αν εσύ θέλεις να φαντάζεσαι ότι όσοι δε μιλάνε την καταβρίσκουν να εισπνέουν μπόχα, φαντάσου το.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2020, 09:48

Awesomatic έγραψε:
22 Ιαν 2020, 17:49
stavmanr έγραψε:
22 Ιαν 2020, 09:50
Και η βενζίνη είναι φορολογημένη αλλά δεν μπορείς να οδηγείς το βενζινοκίνητό σου όπου θέλεις κι όπως θέλεις εσύ (σε πεζοδρόμια κλπ). Επίσης το άκουα φόρτε φορολογείται αλλά δεν μπορείς να πηγαίνεις σε καφετέρειες και να ψεκάζεις το χώρο.
Διευκρίνησα από την αρχή οτι αναφέρομαι σε ξεχωριστούς χώρους.
Το επιχείρημα "φορολογείται κι άρα θα το κάνω όπου θέλω" καταρρίπτεται λοιπόν. Όλα φορολογούνται κι όλα υπόκεινται σε ρυθμιστικές διατάξεις χρήσης: το αυτοκίνητο, η βενζίνη, τα παρασιτοκτόνα, τα καθαριστικά κλπ.
Και φυσικά αν θες να πιεις ακουαφόρτε δεν θα σου στερήσω το δικαίωμα.
Κι αν θέλει κάποιος αυτοκτονικός να ψεκάζει άκουα φόρτε, ή άνθρακα ή DDT το χώρο που πίνει καφέ;
Εντάξει; Ας τον ψεκάζει για να μη στερηθεί το δικαίωμα στην ευχάριστη αυτοκτονία;

Πάμε τώρα στο επιχείρημα των διαφορετικών χώρων.
stavmanr έγραψε:Δεν είναι δουλειά του εργαζόμενου "απορροφητήρας αιθάλης που παράγουν οι πελάτες" ώστε να συζητάμε για ανθυγιεινή εργασία. Η εργασία του σερβιτόρου είναι να σερβίρει κι όχι να ενσωματώνει στον οργανισμό του κάθε τί τοξικό που πετά ο πελάτης. Επομένως, δεν είναι βαρέα κι ανθυγιεινή η εργασία του, πέρα από τα δηλητήρια που του προσφέρει ο πελάτης που παρανομεί.
Το κράτος μπορεί απλά να επιτρέψει την εργασία σε καπνιστικές λέσχες σε σερβιτόρους που θα είναι ειδική κατηγορία και η απασχόλησή τους θα χαρακτηρίζεται βαρέα. Όποιος δεν θέλει μπορεί απλά να μην πάει να δουλέψει σε τέτοια μέρη εφόσον θα ξέρει από την αρχή ακριβώς που πάει να δουλέψει. Είπαμε, κανείς δεν βάζει σε κανέναν το πιστόλι στον κρόταφο για να δουλέψει. Δεν θέλεις, δεν πας, γίνεσαι σερβιτόρος σε άλλο μαγαζί.
Επειδή λοιπόν η Πολιτεία έχει προβλέψει μέσα από την εμπειρία μας αυτά τα φαινόμενα της δήθεν συναίνεσης ή της δήθεν επιλογής (ο εργαζόμενος πρέπει να πληρώσει το νοίκι του και θα υποστεί πάνδεινα για να κερδίσει τα προς το ζην) δεν ζητά καμία συναίνεση του εργαζόμενου για να εφαρμοστεί η εργασιακή νομοθεσία.
Για να σου το εξηγήσω εν συντομία, η εργασιακή νομοθεσία είναι μία υπόθεση μεταξύ Πολιτείας και εργοδότη. Η Πολιτεία ζητά από τον εργοδότη να εφαρμόσει όλα τα μέτρα ασφάλειας και υγείας του εργαζόμενου στο χώρο εργασίας, χωρίς καν να ρωτήσει τον εργαζόμενο, τον οποίο θεωρεί σε μειονεκτική θέση έναντι του εργοδότη, κι αναλαμβάνει η ίδια την προστασία του. "Αυτεπάγγελτα".
Έτσι, όταν πχ. η επιθεώρηση εργασίας εφαρμόσει έλεγχο σε εργοτάξιο και βρει έναν εργάτη δίχως κράνος, θα επιβάλει πρόστιμο στον εργοδότη ασχέτως αν ο εργαζόμενος οδύρεται ότι ...ζεσταίνονταν το κεφάλι του ή κι αν υποστηρίξει ότι είναι χόμπι του να ...υφίσταται σκληρά αντικείμενα στο κεφάλι. Όποιος ζεσταίνεται, ζητά άδεια από τον εργοδότη, πηγαίνει σε ασφαλές μέρος του εργοταξίου (που πληρεί τις προδιαγραφές ασφάλειας), δροσίζεται κι επιστρέφει.
Είναι ζήτημα εργασιακής ασφάλειας και δεν είναι διαπραγματεύσιμο για κανένα λόγο και καμία αιτία.

Μάλιστα, για όλα αυτά οι επιχειρήσεις διαθέτουν τεχνικό ασφαλείας (υποχρεωτικό διά νόμου), ο οποίος έχει περάσει σεμινάρια, έχει ενημερωθεί για την κείμενη νομοθεσία και οφείλει να μεριμνά και να συμβουλεύει τον εργοδότη (όπου δεν εκτελεί ο ίδιος χρέη τεχνικού ασφαλείας) για όλα τα ζητήματα ασφαλείας εργασίας και υγιεινής του χώρου. Δεν μπορεί κανείς να υποστηρίξει ότι δεν ήξερε και δεν κατάλαβε.
stavmanr έγραψε: Λύθηκε πρακτικά.
Τίποτα δεν λύθηκε. Νομίζετε ότι λύθηκε επειδή είδατε ένα δίμηνο λίγη εφαρμογή μετά από ανελέητο κυνήγι από την αστυνομία. Κρύφτηκε ένα πρόβλημα κάτω από το χαλί και πανηγυρίζουμε ότι το λύσαμε. Και η αλήθεια είναι ότι ούτε το κράτος δεν θέλει να λυθεί.
Αυτές είναι προσωπικές σου εκτιμήσεις με τις οποίες διαφωνώ κάθετα.
Κάθε δύο-τρεις ημέρες πηγαίνω για καφέ σε διάφορες καφετέρειες της πόλης μου και απολαμβάνω ένα πραγματικά όμορφο περιβάλλον που ως τώρα απέφευγα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2020, 10:36

Awesomatic έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:56
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:15
Έλα τώρα. Ξέρεις ότι ακριβώς το ανάποδο συμβαίνει. Η ιδεολογία σου δεν σου επιτρέπει να παραδεχθείς ότι στα μαγαζιά δεν πηγαίνουν άτομα αλλά παρέας, όπου έστω και ένας να είναι καπνιστής θα πάνε όλοι σε μαγαζί καπνιστών. Δεκαετίες χωρίς μαγαζί μη καπνιστών ούτε για δείγμα δεν κατάφεραν να σε πείσουν. Αν αυτό δεν είναι ιδεοληψια δεν ξέρω τι είναι.
Άρα πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό.
Και τώρα οι χρήστες καπνικών ουσιών πηγαίνουν από επιλογή σε μαγαζιά χωρίς καπνό, ενώ θα μπορούσαν να κάτσουν στο σπίτι τους. Τί επιχείρημα πονηρό προσπάθησες να φτιάξεις ρε συ;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιαν 2020, 12:28

Βλήμα έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:58
Η "ΚΑΝΟΝΙΚΗ" λύση, εκτός από καταστατικό και τακτικά μέλη, απαιτεί και χρόνο (που δεν έχω) και κεφάλαιο (που και να είχα δεν θα ήθελα να διαθέσω). Αν στην περίπτωση της λέσχης που πρότεινες προσθέσουμε και το επιχειρείν τι αλλάζει;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιαν 2020, 12:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:07
Περίεργο τότε που όλοι αυτοί που πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό τώρα πανηγυρίζουν.
Είναι λες και η επιλογή ήταν πλαστή και άδικη. Μη την σκεφτείς αυτή την πιθανότητα όμως, σκέψου πρακτικά, οργανικά.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι καπνιστές δεν σέβονταν τους αντικαπνιστές φίλους τους. Αν πάντως εμένα μου έλεγαν οι παρέες μου ότι ενοχλούνται από τον καπνό μου θα τις σεβόμουν απόλυτα: θα άλλαζα παρέες και θα μπορούσαν ανενόχλητοι να πάνε σε μαγαζιά που δεν επιτρέπουν τον καπνό. Ψηθείτε να κάνετε κι εσείς το ίδιο. Αφού και μόνοι σας λέτε ότι είμαστε γιατομπούτσο: βρωμάμε, είμαστε πρεζάκια, τομπαίρνουμε κι όλα αυτά. Αφήστε να υπάρχουν 1-2 μαγαζιά να μας καλύπτουν κι εσείς μην πατάτε. Τόσο δύσκολο είναι πια;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιαν 2020, 12:40

Βλήμα έγραψε:
23 Ιαν 2020, 12:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:07
Περίεργο τότε που όλοι αυτοί που πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό τώρα πανηγυρίζουν.
Είναι λες και η επιλογή ήταν πλαστή και άδικη. Μη την σκεφτείς αυτή την πιθανότητα όμως, σκέψου πρακτικά, οργανικά.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι καπνιστές δεν σέβονταν τους αντικαπνιστές φίλους τους. Αν πάντως εμένα μου έλεγαν οι παρέες μου ότι ενοχλούνται από τον καπνό μου θα τις σεβόμουν απόλυτα: θα άλλαζα παρέες και θα μπορούσαν ανενόχλητοι να πάνε σε μαγαζιά που δεν επιτρέπουν τον καπνό. Ψηθείτε να κάνετε κι εσείς το ίδιο. Αφού και μόνοι σας λέτε ότι είμαστε γιατομπούτσο: βρωμάμε, είμαστε πρεζάκια, τομπαίρνουμε κι όλα αυτά. Αφήστε να υπάρχουν 1-2 μαγαζιά να μας καλύπτουν κι εσείς μην πατάτε. Τόσο δύσκολο είναι πια;
Όταν είσαι άρρωστος και φταρνιζεσαι περιμένεις να σου πει ο άλλος ότι ενοχλείται για να το σεβαστείς και να γυρίσεις αλλού σκεπαζοντας το στόμα σου;
Ή εκεί το κάνεις από μόνος σου επειδή ξέρεις το σωστό όταν δεν είσαι εθισμένος;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2020, 12:40

Βλήμα έγραψε:
23 Ιαν 2020, 12:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:07
Περίεργο τότε που όλοι αυτοί που πήγαιναν από επιλογή σε μαγαζιά με καπνό τώρα πανηγυρίζουν.
Είναι λες και η επιλογή ήταν πλαστή και άδικη. Μη την σκεφτείς αυτή την πιθανότητα όμως, σκέψου πρακτικά, οργανικά.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι καπνιστές δεν σέβονταν τους αντικαπνιστές φίλους τους. Αν πάντως εμένα μου έλεγαν οι παρέες μου ότι ενοχλούνται από τον καπνό μου θα τις σεβόμουν απόλυτα: θα άλλαζα παρέες και θα μπορούσαν ανενόχλητοι να πάνε σε μαγαζιά που δεν επιτρέπουν τον καπνό.
:lol:
Απόλυτος σεβασμός στη φιλία δηλαδή...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιαν 2020, 12:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιαν 2020, 12:40
Όταν είσαι άρρωστος και φταρνιζεσαι περιμένεις να σου πει ο άλλος ότι ενοχλείται για να το σεβαστείς και να γυρίσεις αλλού σκεπαζοντας το στόμα σου;
Ή εκεί το κάνεις από μόνος σου επειδή ξέρεις το σωστό όταν δεν είσαι εθισμένος;
Αν φταρνίζομαι συνέχεια θα μείνω σπίτι, δεν θα βγω μαζί τους να γυρίζω συνέχεια αλλού την μούρη μου. Κι αν το φτέρνισμα ήταν μόνιμη κατάσταση για πολύ κόσμο, θα μπορούσαν να υπάρχουν μαγαζιά φταρνιζόντων.

Άσε η άλλη καταστροφή που έχει έρθει με τον αντικαπνιστικό: τα παρκάκια έχουν γεμίσει μ' εμάς τους γεροκαπνιστές και τα έφηβα ζευγάρια δεν έχουν πού να ξεμοναχιαστούν.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών