Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2019, 03:54

Νon4me έγραψε:
07 Δεκ 2019, 02:43


Κοιτα τύπε . καταρχην το αρθρο μιλάει για ποτα . ( λεπτομερεια βεβαια ) Κατα δευτερο ομως και σημαντικο λεει πως τα ατομα που εφαρμοζουν την τακτικη του πιστολιερο ειναι διαβασμενα .
Καφέ, ποτά, μαλακίες. Άσχετα τι παραγγέλνεις, το πληρώνεις αμέσως. Κι αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο στο μπαρ, αν κάποιος ήταν τζαμπατζής θα το έκανε πάντα. Βγαίνω για να μιλήσω στο τηλέφωνο, πάω τουαλέτα, κάτι έγινε έξω...

Δηλαδή ο κόσμος που κάθεται έξω δεν πληρώνει γιατί μπορεί να σηκωθεί να φύγει χωρίς να το καταλάβουν οι σερβιτόροι; Δηλαδή πόσο πιο μούφα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 07 Δεκ 2019, 04:04

hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2019, 03:54
Νon4me έγραψε:
07 Δεκ 2019, 02:43


Κοιτα τύπε . καταρχην το αρθρο μιλάει για ποτα . ( λεπτομερεια βεβαια ) Κατα δευτερο ομως και σημαντικο λεει πως τα ατομα που εφαρμοζουν την τακτικη του πιστολιερο ειναι διαβασμενα .
Καφέ, ποτά, μαλακίες. Άσχετα τι παραγγέλνεις, το πληρώνεις αμέσως. Κι αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο στο μπαρ, αν κάποιος ήταν τζαμπατζής θα το έκανε πάντα. Βγαίνω για να μιλήσω στο τηλέφωνο, πάω τουαλέτα, κάτι έγινε έξω...

Δηλαδή ο κόσμος που κάθεται έξω δεν πληρώνει γιατί μπορεί να σηκωθεί να φύγει χωρίς να το καταλάβουν οι σερβιτόροι; Δηλαδή πόσο πιο μούφα;
Οχι απλα τωρα ο κόσμος ( οι πιστολιερο δλδ ) εχει το έναυσμα ( και ο μαγαζατορας που εχει λερωμενη τη φωλια του και θελει τον κοσμο αλλα θελει και τους καπνιστες ) και γινεται οτι γίνεται . Δηλάδη με κανεις και απορώ . Δεν εχεις καθισει ποτε σε μπαρ ? :lol: Προσωπικά περα απο κλαμπ ( και παλι οχι σε ολα ) που οτι παρεις το πληρωνεις με το που το παρεις , σε κανονικο μαγαζι μπαρακι δλδ η καφε μπαρ - δε θυμαμαι να καθισα στο μπαρ να πηρα κατι και με το που μου το εδωσε το μπαρμανι να μου ζητησε χρηματα ατακα και επιτοπου . ( Αν κατσεις σε τραπεζι ειπαμε που παιζει σερβιτορος που -λογικα- εχει ξεχωριστο ταμειο αλλαζει το θεμα . )

εδιτ . Γιατι ψαλιδισες το quote μου ? :lol: ( και δε μιλαω για το σημειο που σε πειραζω , αλλα για το σημειο του οτι οι πιστολιερο καθονται στο μπαρ συνηθως πραγμα που σου εξηγησα για ποιο λογο . το οποιο εκοψες και αυτο )

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 919
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 07 Δεκ 2019, 04:32

hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2019, 03:54
Νon4me έγραψε:
07 Δεκ 2019, 02:43


Κοιτα τύπε . καταρχην το αρθρο μιλάει για ποτα . ( λεπτομερεια βεβαια ) Κατα δευτερο ομως και σημαντικο λεει πως τα ατομα που εφαρμοζουν την τακτικη του πιστολιερο ειναι διαβασμενα .
Καφέ, ποτά, μαλακίες. Άσχετα τι παραγγέλνεις, το πληρώνεις αμέσως. Κι αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο στο μπαρ, αν κάποιος ήταν τζαμπατζής θα το έκανε πάντα. Βγαίνω για να μιλήσω στο τηλέφωνο, πάω τουαλέτα, κάτι έγινε έξω...

Δηλαδή ο κόσμος που κάθεται έξω δεν πληρώνει γιατί μπορεί να σηκωθεί να φύγει χωρίς να το καταλάβουν οι σερβιτόροι; Δηλαδή πόσο πιο μούφα;
Bollocks, εκτός αν πηγαίνεις ακόμα στο Harry's Spot. Μπορώ να σου παραθεσω 30 μπαρ/καφέ του κέντρου που πληρώνεις όταν φεύγεις, ή όταν κλείνει ταμείο ο σερβιτόρος σου. Ακόμα και σε αυτά που πληρώνεις αμα τη παραγγελία, αν τους πεις ότι θα κάτσεις αρκετά και θα παραγγείλεις πάνω από μια-δυο γύρες, σου ανοίγουν λογαριασμό κανονικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2019, 11:14

Νon4me έγραψε:
07 Δεκ 2019, 04:04
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2019, 03:54
Νon4me έγραψε:
07 Δεκ 2019, 02:43


Κοιτα τύπε . καταρχην το αρθρο μιλάει για ποτα . ( λεπτομερεια βεβαια ) Κατα δευτερο ομως και σημαντικο λεει πως τα ατομα που εφαρμοζουν την τακτικη του πιστολιερο ειναι διαβασμενα .
Καφέ, ποτά, μαλακίες. Άσχετα τι παραγγέλνεις, το πληρώνεις αμέσως. Κι αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο στο μπαρ, αν κάποιος ήταν τζαμπατζής θα το έκανε πάντα. Βγαίνω για να μιλήσω στο τηλέφωνο, πάω τουαλέτα, κάτι έγινε έξω...

Δηλαδή ο κόσμος που κάθεται έξω δεν πληρώνει γιατί μπορεί να σηκωθεί να φύγει χωρίς να το καταλάβουν οι σερβιτόροι; Δηλαδή πόσο πιο μούφα;
Οχι απλα τωρα ο κόσμος ( οι πιστολιερο δλδ ) εχει το έναυσμα ( και ο μαγαζατορας που εχει λερωμενη τη φωλια του και θελει τον κοσμο αλλα θελει και τους καπνιστες ) και γινεται οτι γίνεται . Δηλάδη με κανεις και απορώ . Δεν εχεις καθισει ποτε σε μπαρ ? :lol: Προσωπικά περα απο κλαμπ ( και παλι οχι σε ολα ) που οτι παρεις το πληρωνεις με το που το παρεις , σε κανονικο μαγαζι μπαρακι δλδ η καφε μπαρ - δε θυμαμαι να καθισα στο μπαρ να πηρα κατι και με το που μου το εδωσε το μπαρμανι να μου ζητησε χρηματα ατακα και επιτοπου . ( Αν κατσεις σε τραπεζι ειπαμε που παιζει σερβιτορος που -λογικα- εχει ξεχωριστο ταμειο αλλαζει το θεμα . )

εδιτ . Γιατι ψαλιδισες το quote μου ? :lol: ( και δε μιλαω για το σημειο που σε πειραζω , αλλα για το σημειο του οτι οι πιστολιερο καθονται στο μπαρ συνηθως πραγμα που σου εξηγησα για ποιο λογο . το οποιο εκοψες και αυτο )
Γιατί οι μεγάλες παραθέσεις κουράζουν το μάτι αυτού που διαβάζει. Απάντησα, δεν απάντησα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2019, 11:28

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
07 Δεκ 2019, 04:32
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2019, 03:54
Νon4me έγραψε:
07 Δεκ 2019, 02:43


Κοιτα τύπε . καταρχην το αρθρο μιλάει για ποτα . ( λεπτομερεια βεβαια ) Κατα δευτερο ομως και σημαντικο λεει πως τα ατομα που εφαρμοζουν την τακτικη του πιστολιερο ειναι διαβασμενα .
Καφέ, ποτά, μαλακίες. Άσχετα τι παραγγέλνεις, το πληρώνεις αμέσως. Κι αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο στο μπαρ, αν κάποιος ήταν τζαμπατζής θα το έκανε πάντα. Βγαίνω για να μιλήσω στο τηλέφωνο, πάω τουαλέτα, κάτι έγινε έξω...

Δηλαδή ο κόσμος που κάθεται έξω δεν πληρώνει γιατί μπορεί να σηκωθεί να φύγει χωρίς να το καταλάβουν οι σερβιτόροι; Δηλαδή πόσο πιο μούφα;
Bollocks, εκτός αν πηγαίνεις ακόμα στο Harry's Spot. Μπορώ να σου παραθεσω 30 μπαρ/καφέ του κέντρου που πληρώνεις όταν φεύγεις, ή όταν κλείνει ταμείο ο σερβιτόρος σου. Ακόμα και σε αυτά που πληρώνεις αμα τη παραγγελία, αν τους πεις ότι θα κάτσεις αρκετά και θα παραγγείλεις πάνω από μια-δυο γύρες, σου ανοίγουν λογαριασμό κανονικά.
Γενικά δεν πολυπηγαίνω πλέον στο κέντρο για ποτό. Έχω περάσει τα 15. Αλλά όποτε έχω πάει δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό. Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν άλλαξε κάτι. Πριν σου απαγόρευαν να βγεις έξω για τσιγάρο; Ή να μιλήσεις στο κινητό; Ή γενικά γιατί έτσι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 07 Δεκ 2019, 11:38

Κόφτε το κάπνισμα.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 07 Δεκ 2019, 12:19

Πρεζάκιδες της νικοτίνης, λιγοστές οι μέρες σας!!!
Σε λίγο θα αρχίσουμε να γεμίζουμε με εσάς τα "κέντρα παραθερισμού"....
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

zteo
Δημοσιεύσεις: 10185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 07 Δεκ 2019, 12:29

OANNHSEA έγραψε:
07 Δεκ 2019, 12:19
Πρεζάκιδες της νικοτίνης, λιγοστές οι μέρες σας!!!
Σε λίγο θα αρχίσουμε να γεμίζουμε με εσάς τα "κέντρα παραθερισμού"....
Εγω ειμαι φανατικος καπνιστης.Οποτε να με στειλετε εξορια σε ενα ξερονησι με το ονομα Μαλβιδες. :8)
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Δεκ 2019, 12:29

Ζενίθεδρος έγραψε:
07 Δεκ 2019, 00:23
Αρχίστε να μασάτε καπνό. Κυκλοφορεί σε μικρά τεμάχια τυλιγμένα σε σακουλάκια σαν εκείνα από το τσάι. Το έκανα παλιά για ένα διάστημα. Το μόνο πρόβλημα είναι πως χρειάζεται να έχεις παραδίπλα ένα πτυελοδοχειο, όπως στην Άγρια Δύση.
Υπάρχει κ αυτο σαν εναλλακτική

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Snus

Αλλα μαλλον απαγορεύεται στην Ελλάδα,

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 07 Δεκ 2019, 12:36

zteo έγραψε:
07 Δεκ 2019, 12:29
OANNHSEA έγραψε:
07 Δεκ 2019, 12:19
Πρεζάκιδες της νικοτίνης, λιγοστές οι μέρες σας!!!
Σε λίγο θα αρχίσουμε να γεμίζουμε με εσάς τα "κέντρα παραθερισμού"....
Εγω ειμαι φανατικος καπνιστης.Οποτε να με στειλετε εξορια σε ενα ξερονησι με το ονομα Μαλβιδες. :8)
Δεν υπάρχει τέτοιο. Σε βίδες έχουμε σε ζυμαρικό κ αλουμίνιο. Τώρα άμα είναι κ Μαλ.. δεν ξέρω.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Δεκ 2019, 12:43

Εν τω μεταξύ, υπάρχει λύση για τους υποτιθέμενους σκασιάρχες των μπαρ. Πληρώνεις αμέσως ό,τι παίρνεις. Μάλλον φίδια πουλάνε οι μαγαζάτορες, για να κλαίγονται.
Ordem e Progresso.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 07 Δεκ 2019, 12:44

Δεν είναι λίγο πράγμα να έχεις δικό σου κατάστημα. Μια άγκυρα. Άλλο ξέμπαρκος άλλο captain and commander.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Δεκ 2019, 12:55

Πάντως στον Πειραιά έγινε σφαγή. Τα μαγαζιά δεν δουλεύουν. Κυρίως τα καφενεία, αδειάσανε. Καφενεία που μαζεύανε μπαρμπάδες, δεν πουλάνε ούτε νερό εμφιαλωμένο. Οι πολιτικοί μας είναι ηλίθιοι, κοτζάμ Γερμανία και το άφησε χαλαρό το θέμα, κι ήρθαν οι αραπάδες του Ιμπραήμ να κάνουν καπνοαπαγόρευση.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Δεκ 2019, 13:16

Αισθάνομαι λες και ζω στην Αλάσκα
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2019, 13:16

σιγα σιγα θα βγάλουν οτι ο αντικαπνιστικός νόμος φταίει για την κλιματική αλλαγή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών