Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Φεβ 2020, 16:05

Έρχεται η άνοιξη ψυχωσικοί αντικαπνιστές. Εσείς να παραμείνετε μέσα στα μαγαζιά να τα φυλάτε κι εμείς έξω. :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2020, 16:06

foscilis έγραψε:
13 Φεβ 2020, 15:20
Βλήμα έγραψε:
13 Φεβ 2020, 14:50
Πολύ μπαμπέσικη η αντικατάσταση του κρυολογήματος με το αθώο "λίγο κρύο αεράκι". Εγώ λέω για κρεβάτωμα, για πυρετούς, για τρεις μέρες χαμένα μεροκάματα. Αυτό σημαίνει το "λίγο κρύο αεράκι".
Πυρετός = λοίμωξη = το κόλλησες σε κλειστό χώρο ή πιάνοντας κάποια μολυσμένη επιφάνεια.
Εντάξει. Μια αιτιολόγηση υπάρχει στον μύθο του κρυώματος. Όσο εκτίθεσαι στο κρύο, τόσο αυξάνεται η πιθανότητα το ανοσοποιητικό σου και ο οργανισμός εν γένει να υπολειτουργεί και να πέσεις στο κρεβάτι. Γιατί είμαστε πολύ συχνά φορείς αλλά δεν ασθενούμε πάντα.

Ειδικά όμως η γρίπη έχει βρεθεί ότι μεταδίδεται πολύ καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες, με ιδανική θερμοκρασία του 5 βαθμούς Κελσίου. Από τους 30 και πάνω η μεταδοτικότητα του ιού εκμηδενίζεται. Τούτο έχει βρεθεί από μελέτη σε ινδικά χοιρίδια με ελεγχόμενη θερμοκρασία και υγρασία. Η υγρασία παίζει ρόλο, επίσης. Η γρίπη μεταδίδεται ευκολότερα σε ψυχρό και ξηρό καιρό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 13 Φεβ 2020, 16:32

Βλήμα έγραψε:
13 Φεβ 2020, 14:50
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
13 Φεβ 2020, 11:25
Δεν χρειάζεται, φροντίζετε μόνοι σας γι'αυτό. Ο άλλος μπορεί να κατεβάζει ένα πακέτο την ημέρα αλλά του φαίνεται "ανθυγιεινο" να τον φυσάει λίγο κρύο αεράκι :smt005:
Σα να λέμε "αφού δεν προσέχουν αυτοί την υγεία τους, εμείς γράφουμε στ' αρχίδια μας και την παραμικρή έννοια προστασίας της. Δεν χρειάζεται να ανοίξουν καταστήματα καπνιζόντων, ας ψοφήσουν όλοι".
Βάση αυτής της λογικής θα μπορούσατε να μας σφάξετε και να μας φάτε στον πρώτο πιθανό λοιμό.

Πολύ μπαμπέσικη η αντικατάσταση του κρυολογήματος με το αθώο "λίγο κρύο αεράκι". Εγώ λέω για κρεβάτωμα, για πυρετούς, για τρεις μέρες χαμένα μεροκάματα. Αυτό σημαίνει το "λίγο κρύο αεράκι".
Αμα σε φυσάει λίγο κρύο αεράκι και πέφτεις να πεθάνεις μάλλον η πολύ νικοτίνη σου έχει ρίξει στα τάρταρα το ανοσοποιητικό. Περισσότερο κινδυνεύεις να αρρωστήσεις μέσα στο γεμάτο μαγαζί παρά έξω

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Φεβ 2020, 16:38

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
13 Φεβ 2020, 16:32
Βλήμα έγραψε:
13 Φεβ 2020, 14:50
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
13 Φεβ 2020, 11:25
Δεν χρειάζεται, φροντίζετε μόνοι σας γι'αυτό. Ο άλλος μπορεί να κατεβάζει ένα πακέτο την ημέρα αλλά του φαίνεται "ανθυγιεινο" να τον φυσάει λίγο κρύο αεράκι :smt005:
Σα να λέμε "αφού δεν προσέχουν αυτοί την υγεία τους, εμείς γράφουμε στ' αρχίδια μας και την παραμικρή έννοια προστασίας της. Δεν χρειάζεται να ανοίξουν καταστήματα καπνιζόντων, ας ψοφήσουν όλοι".
Βάση αυτής της λογικής θα μπορούσατε να μας σφάξετε και να μας φάτε στον πρώτο πιθανό λοιμό.

Πολύ μπαμπέσικη η αντικατάσταση του κρυολογήματος με το αθώο "λίγο κρύο αεράκι". Εγώ λέω για κρεβάτωμα, για πυρετούς, για τρεις μέρες χαμένα μεροκάματα. Αυτό σημαίνει το "λίγο κρύο αεράκι".
Αμα σε φυσάει λίγο κρύο αεράκι και πέφτεις να πεθάνεις μάλλον η πολύ νικοτίνη σου έχει ρίξει στα τάρταρα το ανοσοποιητικό. Περισσότερο κινδυνεύεις να αρρωστήσεις μέσα στο γεμάτο μαγαζί παρά έξω
Όχι ρε, να μείνουν μέσα οι αντικαπνιστές και να κολλήσουν. Οφείλουν να προστατέψουν το χώρο απ' τις ορδές των καπνιστών που ύπουλα περιμένουν να χωθούν σαν τα Ορκ της Μόρντορ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Φεβ 2020, 16:46

hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2020, 16:06
foscilis έγραψε:
13 Φεβ 2020, 15:20
Βλήμα έγραψε:
13 Φεβ 2020, 14:50
Πολύ μπαμπέσικη η αντικατάσταση του κρυολογήματος με το αθώο "λίγο κρύο αεράκι". Εγώ λέω για κρεβάτωμα, για πυρετούς, για τρεις μέρες χαμένα μεροκάματα. Αυτό σημαίνει το "λίγο κρύο αεράκι".
Πυρετός = λοίμωξη = το κόλλησες σε κλειστό χώρο ή πιάνοντας κάποια μολυσμένη επιφάνεια.
Εντάξει. Μια αιτιολόγηση υπάρχει στον μύθο του κρυώματος. Όσο εκτίθεσαι στο κρύο, τόσο αυξάνεται η πιθανότητα το ανοσοποιητικό σου και ο οργανισμός εν γένει να υπολειτουργεί και να πέσεις στο κρεβάτι. Γιατί είμαστε πολύ συχνά φορείς αλλά δεν ασθενούμε πάντα.

Ειδικά όμως η γρίπη έχει βρεθεί ότι μεταδίδεται πολύ καλύτερα σε χαμηλές θερμοκρασίες, με ιδανική θερμοκρασία του 5 βαθμούς Κελσίου. Από τους 30 και πάνω η μεταδοτικότητα του ιού εκμηδενίζεται. Τούτο έχει βρεθεί από μελέτη σε ινδικά χοιρίδια με ελεγχόμενη θερμοκρασία και υγρασία. Η υγρασία παίζει ρόλο, επίσης. Η γρίπη μεταδίδεται ευκολότερα σε ψυχρό και ξηρό καιρό.
καλά ναι αλλά όχι στον ανοιχτό χώρο. Εκτός αν ο άλλος βήξει στη μούρη σου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Φεβ 2020, 16:52

Πολλα μαγαζια εχουν σομπες εξω για τους καπνιστές. Να πηγαινετε σε αυτα. Αφηστε που είναι ντροπη στην Ελλαδα, τουλάχιστον στη νότια, να μιλαμε για κρυο, πρεπει να χει 15 βαθμους εξω τωρα

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 13 Φεβ 2020, 16:55

Απο τις 11 και μετα πολλα πλεον το επιτρεπουν....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Φεβ 2020, 17:03

Εδώ σε 44 σελίδες μάς έχουν χαρακτηρίσει χασικλήδες ,εξαρτημένους,ψυχανώμαλους, αντικοινωνικούς , απόβλητους ,παρίες κλπ ευτυχώς δε μας είπαν και... πρεζέμπορες :smt077

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Φεβ 2020, 17:03

Εχει αλλάξει ο "χάρτης" των μαγαζιών που πλέον μονοπωλούν τη ζήτηση.

Το έχω ξαναπει: Συνοικιακά μαγαζάκια με σκάρτη μουσική, που προηγουμένως δεν άξιζαν ούτε για φτύσιμο, τώρα γεμίζουν από κόσμο, επειδή διαθέτουν "εξωτερικό χώρο". Και κεντρικά μαγαζιά πολλών τετραγωνικών... έχουν... λίγο... κόσμο...

Το κακό είναι ότι έξω δεν μπορεί να γίνει ενήλικο ψωνιστήρι, αλλά ζουμερικό σμίρτιγκ. Το μέτρο ευνοεί τους ζούμερ και όχι τους X.

Η "δικιά" μας, είναι αυτή που θα πάει να κάτσει μόνη μπροστά στο μπαρ, γιατί μάλωσε με το σύζυγο.

Το smirting είναι για τις νιάνιαρες και αυτές δεν έχουν πολλές σκοτούρες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2020, 17:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Φεβ 2020, 16:52
Πολλα μαγαζια εχουν σομπες εξω για τους καπνιστές. Να πηγαινετε σε αυτα. Αφηστε που είναι ντροπη στην Ελλαδα, τουλάχιστον στη νότια, να μιλαμε για κρυο, πρεπει να χει 15 βαθμους εξω τωρα
Φέτος ειδικά πριν τον Ιανουάριο δεν έκανε κρύο (τουλάχιστον εδώ, στην Θεσσαλονίκη). Ανάθεμα κι αν είχαμε συνολικά 5 μέρες συννεφιάς όλον τον χειμώνα. Τόση ηλιοφάνεια δεν έχουμε ούτε το καλοκαίρι (ακόμα κι αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει μισό σύννεφο στον ορίζοντα).

Κάποια μαγαζιά έχουν και κουβερτούλες εκτός από σόμπες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2020, 17:05

Alien666 έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:03
Το μέτρο ευνοεί τους ζούμερ και όχι τους X.
Τα μαγαζιά διασκέδασης είναι για τους Ζούμερ, μπάρμπα. Πέρασε η δική μας εποχή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 13 Φεβ 2020, 17:09

Στύγιος έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:03
Εδώ σε 44 σελίδες μάς έχουν χαρακτηρίσει χασικλήδες ,εξαρτημένους,ψυχανώμαλους, αντικοινωνικούς , απόβλητους ,παρίες κλπ ευτυχώς δε μας είπαν και... πρεζέμπορες :smt077
Το εξαρτημένος είναι πραγματικότητα. Είστε εθισμένοι στο κάπνισμα. Δικαίωμά σας φυσικά, επιλογή σας, κάντε ό,τι θέλετε. Αλλά το να απαιτείτε να μοιράζεστε τις συνέπειες της επιλογής σας αυτής με τους υπόλοιπους είναι αντικοινωνική συμπεριφορά. Βγείτε λοιπόν έξω, πάρτε την δόση σας, και κλάψτε μετά όσο θέλετε για τα 553,636,738 μαγαζιά που θα κλείσουν και για τον τζίρο που έπεσε 90%

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22711
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Φεβ 2020, 17:11

hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:05
Alien666 έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:03
Το μέτρο ευνοεί τους ζούμερ και όχι τους X.
Τα μαγαζιά διασκέδασης είναι για τους Ζούμερ, μπάρμπα. Πέρασε η δική μας εποχή.
Εγώ αναφέρομαι σε συνοικιακά μπαράκια και καφέ όπου δεν τρώμε πόρτα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Φεβ 2020, 17:17

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:09
Στύγιος έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:03
Εδώ σε 44 σελίδες μάς έχουν χαρακτηρίσει χασικλήδες ,εξαρτημένους,ψυχανώμαλους, αντικοινωνικούς , απόβλητους ,παρίες κλπ ευτυχώς δε μας είπαν και... πρεζέμπορες :smt077
Το εξαρτημένος είναι πραγματικότητα. Είστε εθισμένοι στο κάπνισμα. Δικαίωμά σας φυσικά, επιλογή σας, κάντε ό,τι θέλετε. Αλλά το να απαιτείτε να μοιράζεστε τις συνέπειες της επιλογής σας αυτής με τους υπόλοιπους είναι αντικοινωνική συμπεριφορά. Βγείτε λοιπόν έξω, πάρτε την δόση σας, και κλάψτε μετά όσο θέλετε για τα 553,636,738 μαγαζιά που θα κλείσουν και για τον τζίρο που έπεσε 90%
:smt018 Καθόλου ,εγώ πάντα σεβόμουν τους δίπλα μου ,ποτέ δεν κάπνιζα σε κλειστό χώρο ,αν δεν είχε εξαερισμό.
Και συνεχίζονται οι μειωτικοί χαρακτηρισμοί αμετροεπώς, ευχαριστούμε :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40358
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Φεβ 2020, 17:28

Alien666 έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:11
hellegennes έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:05
Alien666 έγραψε:
13 Φεβ 2020, 17:03
Το μέτρο ευνοεί τους ζούμερ και όχι τους X.
Τα μαγαζιά διασκέδασης είναι για τους Ζούμερ, μπάρμπα. Πέρασε η δική μας εποχή.
Εγώ αναφέρομαι σε συνοικιακά μπαράκια και καφέ όπου δεν τρώμε πόρτα.
Συνοικιακά, κοσμοπολίτικα, ξέχνα το το σπορ. Μεγάλωσες. Άσε τα πιπίνια να σμαρτοχαριεντιστούν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών