Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24720
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιαν 2020, 12:59

Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 10:25
Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιαν 2020, 10:11
Θα γίνεται άνθρωποι θέλετε δεν θέλετε λεμς
Όταν χρειαστώ άθρεπο-νταβατζή θα σε προτιμήσω. Μέχρι τότε κοίτα την δουλειά σου, να κοιτάξω κι εγώ τη θκιάμ'.

Τοο δικαίωμα μου στην ανάσα κοιτάω και στο να μη βρωμάνε τα ρούχα μου από την μπιχλα σας
Πήγα Ελλάδα τώρα τα Χριστούγεννα και για πρώτη φορά μπορούσα να πάω σε ένα μαγαζί και να αναπνέω σαν άνθρωπος
Ευρώπη μας έκανε ο κουλης και σε όποιον δεν αρέσει ξυδι

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 14:58

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 11:40
Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 10:25
Εν τω μεταξύ την Παρασκευή έκανα μία καπνιστική μάζωξη σπίτιμ' θεωρώντας πως οι μη καπνιστές είτε δεν θα έρθουν είτε, αν έρθουν, θα σεβαστούν ότι καπνίζουμε. Κι ήρθε κι ένας μαλάκας και μας έπρηξε τομπούτσο (του έβαζε φίδια η κοπέλα του). Όταν του είπα "ποιος σε κάλεσε ρε άθρωπε;" μου λέει "δεν θα με απομονώσεις εσύ εμένα". Σπίτι μου αυτά. Να δεις που ο επόμενος εμφύλιος θα γίνει για το τσιγάρο.
SpoilerShow
Χάριν υπερβολής το είπα το τελευταίο, δεν κυριολεκτώ
Έκανες μάζωξη στο σπίτι σου με άτομα που δεν γνωρίζεις και δεν προσκάλεσες; :p2:
Έκανα μάζωξη με την παρέα μου κι ήρθε κι ένας μαλάκας που δεν προσκάλεσα. Δεν γουστάρει κανείς τους αντικαπνιστές στις μαζώξεις, ούτε καν η πλειονότητα των μη καπνιστών.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βλήμα την 21 Ιαν 2020, 15:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 14:59

Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιαν 2020, 12:59
Ευρώπη μας έκανε ο κουλης και σε όποιον δεν αρέσει ξυδι
Αυτό να το θυμάσαι... :wink
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 15:02

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 11:35
Έβαλα ένα άρθρο που λέει ότι η Λέσχη Καπνιστών έφαγε προστιμάρα.
Με ρωτάς τί με νοιάζει εμένα.
Προφανώς δεν με νοιάζει. Παρανόμησε, πλήρωσε, τελείωσε. Έβαλα την είδηση για να ξέρουν όλοι ότι γίνονται έλεγχοι εφαρμογής του νόμου, δηλαδή ενημερωτικά.
Εσένα από την άλλη τί σε νοιάζει που κάποιος πλήρωσε πρόστιμο για την παρανομία του;

Ανοίγεις ποστς για κάθε έναν που πχ. τρώει κλήση παράνομου παρκαρίσματος ή αντικανονικής οδήγησης; :p2:
Επαναλαμβάνω λοιπόν:
Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 10:07

Τελικά το ζητούμενο ποιο είναι; Να μπορείς να βγεις χωρίς να έχεις στη μούρη σου τον τοξικό καπνό μου ή να μη μπορώ να γουστάρω με κανέναν τρόπο σε καμία έξοδο; Τόσο κακό είναι να προσπαθήσουμε να συνδυάσουμε και τη δική σου ευχάριστη έξοδο και την δικιά μου; Πας εσύ όπου σε καλύπτει, πάω κι εγώ όπου καλύπτει εμένα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 15:14

foscilis έγραψε:
21 Ιαν 2020, 11:38
Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 10:43
foscilis έγραψε:
21 Ιαν 2020, 10:39
Τι λε ρε παιδί μου.

Εγώ λέω να φέρει και εντεκαχρονες πουτανες να έχει 5000% αύξηση τζίρου μια και θα συρρευσουν παιδερες από όλον τον πλανήτη.
Αν φέρει εντεκάχρονες πουτάνες θα βλάψει τα κορίτσια.
Πού το ξέρεις;

Μπορεί να το θέλουνε.

Όπως υπάρχουν και εργαζόμενοι που θέλουνε να δουλεύουν μαύρα σε καρκινογόνες αναθυμιάσεις.

ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ.
ΟΟοοοοοχχχχχ, δεν διαβάζεις τις αναρτήσεις στις οποίες απαντάς και με κουράζεις.
Χωρίς θύμα δεν υπάρχει έγκλημα.
Τέλος.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο αντικαπνιστικός νόμος έφερε μείωση 40% στον τζίρο των καταστημάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Ιαν 2020, 15:33

Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 10:25
....


Εν τω μεταξύ την Παρασκευή έκανα μία καπνιστική μάζωξη σπίτιμ' θεωρώντας πως οι μη καπνιστές είτε δεν θα έρθουν είτε, αν έρθουν, θα σεβαστούν ότι καπνίζουμε. Κι ήρθε κι ένας μαλάκας και μας έπρηξε τομπούτσο (του έβαζε φίδια η κοπέλα του). Όταν του είπα "ποιος σε κάλεσε ρε άθρωπε;" μου λέει "δεν θα με απομονώσεις εσύ εμένα". Σπίτι μου αυτά. Να δεις που ο επόμενος εμφύλιος θα γίνει για το τσιγάρο.
SpoilerShow
Χάριν υπερβολής το είπα το τελευταίο, δεν κυριολεκτώ
ΜΠΑΝ ΣΤΟΜΠΟΥΣΤΗ!! :smt076:evil:

Άλλη φορά θα βάζουμε "πόρτα" και θα γίνεται σωματικός έλεγχος .Χωρίς πακέτο δε μπαίνει κανείς.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιαν 2020, 18:03

Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 15:02
Τελικά το ζητούμενο ποιο είναι; Να μπορείς να βγεις χωρίς να έχεις στη μούρη σου τον τοξικό καπνό μου ή να μη μπορώ να γουστάρω με κανέναν τρόπο σε καμία έξοδο;
Όποιος ταυτίζει το κάπνισμα με την έξοδο και τη διασκέδαση είναι εθισμένος από την ισχυρά εξαρτησιογόνο ουσία που ονομάζεται νικοτίνη και προφανώς πρέπει να ζητήσει βοήθεια.
Τόσο κακό είναι να προσπαθήσουμε να συνδυάσουμε και τη δική σου ευχάριστη έξοδο και την δικιά μου;
Εφόσον η δική σου συνδυάζεται με κάτι που προκαλεί βλάβη στον άλλο, ναι είναι απίθανο να συνδυαστεί η δική σου διασκέδαση με του διπλανού τη δυσφορία ή και αρρώστια.
Πας εσύ όπου σε καλύπτει, πάω κι εγώ όπου καλύπτει εμένα.
Αυτό ακριβώς συμβαίνει ούτως ή άλλως. Κι όταν έχεις την ανάγκη να πάρεις τη δόση σου, βγαίνεις από το κατάστημα, φουμάρεις, και ξαναμπαίνεις.
Με αυτό τον τρόπο κι εσύ παίρνεις τη δόση της εξαρτησιογόνου ουσίας, και ο διπλανός σου δεν υφίσταται τις συνέπειες τις δικής σου επιλογής.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 18:08

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:03
Αυτό ακριβώς συμβαίνει ούτως ή άλλως. Κι όταν έχεις την ανάγκη να πάρεις τη δόση σου, βγαίνεις από το κατάστημα, φουμάρεις, και ξαναμπαίνεις.
Με αυτό τον τρόπο κι εσύ παίρνεις τη δόση της εξαρτησιογόνου ουσίας, και ο διπλανός σου δεν υφίσταται τις συνέπειες τις δικής σου επιλογής.
Όταν είμαι στην μέση μιας συζήτησης θέλω και να καπνίσω και να μην βγω. Με την ύπαρξη λέσχεων θα υπήρχε αυτή η δυνατότητά μου χωρίς να σε ενοχλώ. Γιατί σε χαλάει να έχω αυτή την δυνατότητα;

Τα ίδια λέω συνέχεια. Είμαι συγκεκριμένος ρε γαμώτο, γιατί ελίσσεστε έτσι; Ντρέπεστε για κάτι;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιαν 2020, 18:17

Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:08


Όταν είμαι στην μέση μιας συζήτησης θέλω και να καπνίσω και να μην βγω. Με την ύπαρξη λέσχεων θα υπήρχε αυτή η δυνατότητά μου χωρίς να σε ενοχλώ. Γιατί σε χαλάει να έχω αυτή την δυνατότητα;
Γιατί είναι μια καρκινογόνος και βρώμικη ουσία στην οποία υποβάλλεις τους γύρω σου και τον εαυτό σου.

Για τον ίδιο λόγο αν θες να ΧΕΣΕΙΣ την ώρα που συζητάς σταματάς και πας στην τουαλέτα ή κρατιέσαι μέχρι να πεις αυτό που θες. Η μόνη διαφορά είναι ότι το σκατό δε σου έχει ξαναγράψει τον εγκέφαλο ώστε να μην έχεις καθόλου λογική σε αυτό το θέμα.

Εσύ θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Πρεζόνι.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 18:21

foscilis έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:17
Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:08


Όταν είμαι στην μέση μιας συζήτησης θέλω και να καπνίσω και να μην βγω. Με την ύπαρξη λέσχεων θα υπήρχε αυτή η δυνατότητά μου χωρίς να σε ενοχλώ. Γιατί σε χαλάει να έχω αυτή την δυνατότητα;
Γιατί είναι μια καρκινογόνος και βρώμικη ουσία στην οποία υποβάλλεις τους γύρω σου και τον εαυτό σου.

Για τον ίδιο λόγο αν θες να ΧΕΣΕΙΣ την ώρα που συζητάς σταματάς και πας στην τουαλέτα ή κρατιέσαι μέχρι να πεις αυτό που θες. Η μόνη διαφορά είναι ότι το σκατό δε σου έχει ξαναγράψει τον εγκέφαλο ώστε να μην έχεις καθόλου λογική σε αυτό το θέμα.
Μα όσοι δεν θέλουν να προσβληθούν δεν θα είναι γύρω μου λέμε. Μιλάμε για λέσχη, κατάλαβες;
Λ
Ε
Σ
Χ
Η
Λέσχη.

Σα να λέμε λέσχη κοπρολάγνων. Για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου, αν πάω στο μπουρνάζι και χέσω στη μέση του στεκιού σου, έχουμε πρόβλημα αλλά δεν με εμποδίζει κανείς να ανοίξω μια λέσχη για όσους θέλουμε να χέζουμε μέσα στη μέση του χώρου.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Ιαν 2020, 18:23

Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:21
έχουμε πρόβλημα αλλά δεν με εμποδίζει κανείς να ανοίξω μια λέσχη για όσους θέλουμε να χέζουμε μέσα στη μέση του χώρου.
:lol::smt005:
Ordem e Progresso.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιαν 2020, 18:24

Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:08
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:03
Αυτό ακριβώς συμβαίνει ούτως ή άλλως. Κι όταν έχεις την ανάγκη να πάρεις τη δόση σου, βγαίνεις από το κατάστημα, φουμάρεις, και ξαναμπαίνεις.
Με αυτό τον τρόπο κι εσύ παίρνεις τη δόση της εξαρτησιογόνου ουσίας, και ο διπλανός σου δεν υφίσταται τις συνέπειες τις δικής σου επιλογής.
Όταν είμαι στην μέση μιας συζήτησης θέλω και να καπνίσω και να μην βγω.
Δυστυχώς δεν γίνεται. Μπορείς να κάνεις υπομονή να τελειώσει η συζήτηση, ή αν έχεις συμπτώματα στέρησης να μασήσεις μία τσίχλα νικοτίνης ή και να διακόψεις τη συζήτηση για 2 λεπτά. Το ίδιο ισχύει αν σου έρθει πχ. να ουρήσεις: ή θα διακόψεις ή θα πεταχτείς στην τουαλέτα ή θα έχεις φροντίσει από πριν να προμηθευτείς πάνες σε περίπτωση που δεν θέλεις να διακόπτεις.
Με την ύπαρξη λέσχεων θα υπήρχε αυτή η δυνατότητά μου χωρίς να σε ενοχλώ. Γιατί σε χαλάει να έχω αυτή την δυνατότητα;
Την έχεις.
Το πρόβλημά σου είναι ότι νομίζεις ότι είμαι κατά της λέσχης καπνιστών επειδή δεν παρακολούθησες τις συζητήσεις μου. Είμαι ο πρώτος που έχω προτείνει να κάνετε ιδιωτικές λέσχες και να σας προμηθεύουμε, εφόσον το επιθυμήσετε, ληγμένα καπνογόνα της αστυνομίας για μεγιστοποίηση της απόλαυσης.

Εκείνο που δεν κατάλαβες, προφανώς, είναι ότι απαγορεύονται συγκαλυμμένες επιχειρηματικές δραστηριότητες πίσω από το προσωπείο της λέσχης. Ή θα είναι λέσχη ή θα είναι κατάστημα. Άλλοι νόμοι διέπουν το μεν, άλλοι το δε. Άλλες υποχρεώσεις έχει η μεν, άλλες η δε. Η διάκριση μεταξύ ιδιωτικού χώρου (λέσχης) και καταστήματος δημοσίου (υγειονομικού) ενδιαφέροντος είναι όπως η μέρα με τη νύχτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 21 Ιαν 2020, 18:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 18:25

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:24
Εκείνο που δεν κατάλαβες, προφανώς, είναι ότι απαγορεύονται συγκαλυμμένες επιχειρηματικές δραστηριότητες πίσω από το προσωπείο της λέσχης. Ή θα είναι λέσχη ή θα είναι κατάστημα. Άλλοι νόμοι διέπουν το μεν, άλλοι το δε. Άλλες υποχρεώσεις έχει η μεν, άλλες η δε. Η διάκριση μεταξύ ιδιωτικού χώρου (λέσχης) και καταστήματος δημοσίου (υγειονομικού) ενδιαφέροντος είναι όπως η μέρα με τη νύχτα.
Γιατί;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιαν 2020, 18:27

Βλήμα έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:25
stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:24
Εκείνο που δεν κατάλαβες, προφανώς, είναι ότι απαγορεύονται συγκαλυμμένες επιχειρηματικές δραστηριότητες πίσω από το προσωπείο της λέσχης. Ή θα είναι λέσχη ή θα είναι κατάστημα. Άλλοι νόμοι διέπουν το μεν, άλλοι το δε. Άλλες υποχρεώσεις έχει η μεν, άλλες η δε. Η διάκριση μεταξύ ιδιωτικού χώρου (λέσχης) και καταστήματος δημοσίου (υγειονομικού) ενδιαφέροντος είναι όπως η μέρα με τη νύχτα.
Γιατί;
Επειδή έτσι είναι η νομοθεσία μας που φροντίζει για τους πελάτες και τους εργαζόμενους, ώστε να επιβαρύνονται όσο το δυνατό λιγότερες βλάβες από τη λειτουργία του καταστήματος.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τσουχτερά πρόστιμα σε "Λέσχη καπνιστών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 21 Ιαν 2020, 18:32

stavmanr έγραψε:
21 Ιαν 2020, 18:27
Επειδή έτσι είναι η νομοθεσία μας που φροντίζει για τους πελάτες και τους εργαζόμενους, ώστε να επιβαρύνονται όσο το δυνατό λιγότερες βλάβες από τη λειτουργία του καταστήματος.
Λουπάρουμε. Εσύ είσαι σίγουρος ότι απέδειξες πέραν πάσης αμφιβολίας ότι η εξάρτησή μου με κάνει άβουλο ζόμπι, εγώ πιστεύω ότι απέδειξα ότι η επιβολή που γουστάρετε οι αντικαπνιστές έχει κάτι από το φετίχ της επιβολής, σε φάση "καλά να πάθουν τα μουνόπανα, χτύπα τους κι άλλο". Ελπίζω να έχεις εσύ το δίκιο κι ο κόσμος να μην είναι τόσο σκατόψυχος όσο φοβάμαι.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών