Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 05 Δεκ 2019, 01:17

Northern Spirit έγραψε:
05 Δεκ 2019, 00:10
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
04 Δεκ 2019, 22:50
Northern Spirit έγραψε:
04 Δεκ 2019, 19:38
Σωστη κινηση..Ο ασθενης ειναι ασθενης ασχετως φυλης η θρησκευματος.
μονο που δεν κανουν το ιδιο και στα ελληνοπουλα
Και ποιος πληρωνει; Οι γαιτροι μηπως; Διοτι αν δεν πληρωνουν αυτοι αλλα εγω εχω δικαίωμα να τους σταματήσω.
Kανενα δικαιωμα δεν εχεις. Φαντασου να βρεθεις για καποιο λογο στο εξωτερικο και να σου προκυψει προβλημα υγειας. Κια φαντασου να σε πεταξουνε εξω απο αυτο επειδη δεν εχεις τοπικο ΑΜΚΑ η αλλη τοπικη ασφαλιση..

Δεν νομιζω οτι θα ελεγες αυτα που λες τοτε..
Μονό που ακριβώς έτσι συμβαίνει.

Για τους Ευρωπαίους πολίτες που ταξιδεύουν εντός της ένωσης και σε κάποια άλλα κράτη υπάρχει η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας με την οποία το κράτος σου αποζημιώνει το κράτος που σου παρέχει ιατρική υπηρεσία αλλιώς πληρώνεις εσύ.

Δεν είναι παντού στον κόσμο ηλίθιοι να περιθάλπουν δωρεάν όποιον βρεθεί στη χώρα τους.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 05 Δεκ 2019, 01:43

Awesomatic έγραψε:
05 Δεκ 2019, 01:17
Northern Spirit έγραψε:
05 Δεκ 2019, 00:10
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
04 Δεκ 2019, 22:50


μονο που δεν κανουν το ιδιο και στα ελληνοπουλα
Και ποιος πληρωνει; Οι γαιτροι μηπως; Διοτι αν δεν πληρωνουν αυτοι αλλα εγω εχω δικαίωμα να τους σταματήσω.
Kανενα δικαιωμα δεν εχεις. Φαντασου να βρεθεις για καποιο λογο στο εξωτερικο και να σου προκυψει προβλημα υγειας. Κια φαντασου να σε πεταξουνε εξω απο αυτο επειδη δεν εχεις τοπικο ΑΜΚΑ η αλλη τοπικη ασφαλιση..

Δεν νομιζω οτι θα ελεγες αυτα που λες τοτε..
Μονό που ακριβώς έτσι συμβαίνει.

Για τους Ευρωπαίους πολίτες που ταξιδεύουν εντός της ένωσης και σε κάποια άλλα κράτη υπάρχει η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας με την οποία το κράτος σου αποζημιώνει το κράτος που σου παρέχει ιατρική υπηρεσία αλλιώς πληρώνεις εσύ.

Δεν είναι παντού στον κόσμο ηλίθιοι να περιθάλπουν δωρεάν όποιον βρεθεί στη χώρα τους.
Μα και αυτός τον κουβαρντά από το εξωτερικό κάνει.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 05 Δεκ 2019, 09:38

Awesomatic έγραψε:
05 Δεκ 2019, 01:17
Northern Spirit έγραψε:
05 Δεκ 2019, 00:10
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
04 Δεκ 2019, 22:50


μονο που δεν κανουν το ιδιο και στα ελληνοπουλα
Και ποιος πληρωνει; Οι γαιτροι μηπως; Διοτι αν δεν πληρωνουν αυτοι αλλα εγω εχω δικαίωμα να τους σταματήσω.
Kανενα δικαιωμα δεν εχεις. Φαντασου να βρεθεις για καποιο λογο στο εξωτερικο και να σου προκυψει προβλημα υγειας. Κια φαντασου να σε πεταξουνε εξω απο αυτο επειδη δεν εχεις τοπικο ΑΜΚΑ η αλλη τοπικη ασφαλιση..

Δεν νομιζω οτι θα ελεγες αυτα που λες τοτε..
Μονό που ακριβώς έτσι συμβαίνει.

Για τους Ευρωπαίους πολίτες που ταξιδεύουν εντός της ένωσης και σε κάποια άλλα κράτη υπάρχει η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας με την οποία το κράτος σου αποζημιώνει το κράτος που σου παρέχει ιατρική υπηρεσία αλλιώς πληρώνεις εσύ.

Δεν είναι παντού στον κόσμο ηλίθιοι να περιθάλπουν δωρεάν όποιον βρεθεί στη χώρα τους.
Παπαρια..Εγω δεν ειχα` ποτε καρτα υγειας της ΕΕ οταν ειχα ελθει στην Βρετανια το 2001 (πριν παρω βρετανικη υπηκοοτητα). Οταν χρεαιστηκε να παω σε γιατρο η επειγοντα κανεις δεν μου την ζητησε..Μονο ονομα και διευθυνση. Μιλαμε για σχεδον 15 χρονια. Τον ξερουν ολοι αυτο για την βρετανια. Μονο μετα το μπρεξιτ αρχισανε να ζητανε καρτα υγειας κι αυτο σε ορισμενους.

Επισης δεν ειναι μονο η ΕΕ. Καποτε ημουνα στο ~Χογκ Κονγκ για δουλεια και προεκυψε ενα προβλημα αλλεργιας και πηγα στο τοπικο δημοσιο νοσοκομειο. Μονο τα στοιχεια μου πηρανε και τιποτε αλλο..

Οπως ειπα δεν ζουμε σε εποχη ιθαγενων. Αυτα που λετε δειχνουνε οτι δεν εχετε βρεθει ποτε εκτος συνορων ουτε ξερετε πώς λειτουργουνε τα πραγματα.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Bokolis
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2019, 18:29

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bokolis » 05 Δεκ 2019, 09:43

Δηλαδή θα εξαντλούνται και τα ελάχιστα αναλώσιμα που διαθέτουν τα νοσοκομεία για την περίλθαψη των λαθροεισβολέων;
Απολύσεις σε γιατρούς που αναλαμβάνουν τέτοια περιστατικά.
Δε θα πληρώνω εγώ τις εξωτικές ασθένειες του Πακιστανού και του Νιγηριανού.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 05 Δεκ 2019, 12:02

Northern Spirit έγραψε:
05 Δεκ 2019, 09:38
Οπως ειπα δεν ζουμε σε εποχη ιθαγενων. Αυτα που λετε δειχνουνε οτι δεν εχετε βρεθει ποτε εκτος συνορων ουτε ξερετε πώς λειτουργουνε τα πραγματα.
Δεν έχεις σκάσει το 4ψήφιο γι αυτό. Αν το είχες πληρώσει θα ήξερες πολύ καλά πως λειτουργούνε τα πράγματα, όπως κάποιοι είχαμε την ατυχία να μάθουμε.

Και βέβαια ειδικά η Βρετανία, με το NHS στα πρόθυρα της κατάρρευσης από ακριβώς τέτοια φαινόμενα, δεν είναι παράδειγμα βιωσιμότητας :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Δεκ 2019, 12:09

Γιατί είστε τόο μισάνθρωποι βρε;
Δεν έχουμε πει οι κομμουνιστές ότι τα φάρμακα δεν είναι εμπόρευμα;
Δέχεστε αυτού του είδους την αντικοινωνικότητα; Ότι τα φάρμακα ανήκουν σε κεφαλαιοκράτες;
Αν θέλατε μια επέμβαση 1.000.000 ευρώ δεν θα θέλατε το δικαίωμα να την κάνετε;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9073
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 05 Δεκ 2019, 12:11

Northern Spirit έγραψε:
05 Δεκ 2019, 09:38
Awesomatic έγραψε:
05 Δεκ 2019, 01:17
Northern Spirit έγραψε:
05 Δεκ 2019, 00:10


Kανενα δικαιωμα δεν εχεις. Φαντασου να βρεθεις για καποιο λογο στο εξωτερικο και να σου προκυψει προβλημα υγειας. Κια φαντασου να σε πεταξουνε εξω απο αυτο επειδη δεν εχεις τοπικο ΑΜΚΑ η αλλη τοπικη ασφαλιση..

Δεν νομιζω οτι θα ελεγες αυτα που λες τοτε..
Μονό που ακριβώς έτσι συμβαίνει.

Για τους Ευρωπαίους πολίτες που ταξιδεύουν εντός της ένωσης και σε κάποια άλλα κράτη υπάρχει η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας με την οποία το κράτος σου αποζημιώνει το κράτος που σου παρέχει ιατρική υπηρεσία αλλιώς πληρώνεις εσύ.

Δεν είναι παντού στον κόσμο ηλίθιοι να περιθάλπουν δωρεάν όποιον βρεθεί στη χώρα τους.
Παπαρια..Εγω δεν ειχα` ποτε καρτα υγειας της ΕΕ οταν ειχα ελθει στην Βρετανια το 2001 (πριν παρω βρετανικη υπηκοοτητα). Οταν χρεαιστηκε να παω σε γιατρο η επειγοντα κανεις δεν μου την ζητησε..Μονο ονομα και διευθυνση. Μιλαμε για σχεδον 15 χρονια. Τον ξερουν ολοι αυτο για την βρετανια. Μονο μετα το μπρεξιτ αρχισανε να ζητανε καρτα υγειας κι αυτο σε ορισμενους.

Επισης δεν ειναι μονο η ΕΕ. Καποτε ημουνα στο ~Χογκ Κονγκ για δουλεια και προεκυψε ενα προβλημα αλλεργιας και πηγα στο τοπικο δημοσιο νοσοκομειο. Μονο τα στοιχεια μου πηρανε και τιποτε αλλο..

Οπως ειπα δεν ζουμε σε εποχη ιθαγενων. Αυτα που λετε δειχνουνε οτι δεν εχετε βρεθει ποτε εκτος συνορων ουτε ξερετε πώς λειτουργουνε τα πραγματα.
Για να κάνεις register σε κάποιο ιατρείο στην Αγγλία πρέπει να προσκομίσεις ταυτότητα ή διαβατήριο, οπότε έμεσσα φαίνεται ότι σαν πολίτης της ΕΕ έχεις πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες υγείας.
Στα επείγοντα θα σε περιθάλψουν όπως λες χωρίς πολλά πολλά αλλά μετά θα στείλουν το λογαριασμό στη χώρα σου. Το ξέρω γιατί έχω εργαστεί σε αγγλικό νοσοκομείο.
Αλλά για προγραμματισμένη θεραπεία, όπως αυτήν που επικαλούνται οι γιατροί στο αρχικό ποστ, δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα αν δεν τακτοποιηθεί ο λογαριασμός πρώτα. Όπως ειπώθηκε προηγουμένως, τίποτα δεν είναι τζάμπα...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 05 Δεκ 2019, 18:02

Awesomatic έγραψε:
05 Δεκ 2019, 12:02
Northern Spirit έγραψε:
05 Δεκ 2019, 09:38
Οπως ειπα δεν ζουμε σε εποχη ιθαγενων. Αυτα που λετε δειχνουνε οτι δεν εχετε βρεθει ποτε εκτος συνορων ουτε ξερετε πώς λειτουργουνε τα πραγματα.
Δεν έχεις σκάσει το 4ψήφιο γι αυτό. Αν το είχες πληρώσει θα ήξερες πολύ καλά πως λειτουργούνε τα πράγματα, όπως κάποιοι είχαμε την ατυχία να μάθουμε.

Και βέβαια ειδικά η Βρετανία, με το NHS στα πρόθυρα της κατάρρευσης από ακριβώς τέτοια φαινόμενα, δεν είναι παράδειγμα βιωσιμότητας :003:
Καλα αν καταρρευσει το NHS οπως λες να μας ενημερωσεις..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 05 Δεκ 2019, 18:06

Airman68 έγραψε:
05 Δεκ 2019, 12:11


Για να κάνεις register σε κάποιο ιατρείο στην Αγγλία πρέπει να προσκομίσεις ταυτότητα ή διαβατήριο, οπότε έμεσσα φαίνεται ότι σαν πολίτης της ΕΕ έχεις πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες υγείας.
Στα επείγοντα θα σε περιθάλψουν όπως λες χωρίς πολλά πολλά αλλά μετά θα στείλουν το λογαριασμό στη χώρα σου. Το ξέρω γιατί έχω εργαστεί σε αγγλικό νοσοκομείο.
Αλλά για προγραμματισμένη θεραπεία, όπως αυτήν που επικαλούνται οι γιατροί στο αρχικό ποστ, δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα αν δεν τακτοποιηθεί ο λογαριασμός πρώτα. Όπως ειπώθηκε προηγουμένως, τίποτα δεν είναι τζάμπα...
Ναι φαινεται αν εισαι πολιτης της ΕΕ αλλα οπως ειπα τη σχετικη νομοθεισα για καρτα υγειας της ΕΕ λιγα κρατη την εφαρμοζανε...Στη δε Βρετανια ειχανε βγει ενα σωρο δημοσιευματα για λεφτα που δεν πληρωνε η μια χωρα στην αλλη..

Για τα επιγοντα επειδη ειχα παει αρκετες φορες δεν θυμαμαι να ειχανε στειλει κανενα λογαριασμο στη χωρα μου.

Για θεραπεια καρκινου τωρα δεν γνωριζω..Το θεμα δεν ειναι να ειναι κατι τζαμπα...Ειναι θεμα αν υπαρχει τροπος να καλυφθουνε αναγκες αοτμων που βρισκονται σε αλλη χωρα χωρις δικα τους οικονομικα μεσα..

Οι περισσοτερες χωρες της Ευρωπης τουλαχσιτον, δεν διωχνουνε κανεναν..Βρισκεται καποιος τροπος να διευθετηθει το θεμα.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Ιουν 2020, 02:07

Όλοι οι Άνθρωποι έχουν δικαίωμα στην ζωή " Ωραίο πιπίνι η ζωή !!! " Και στην περίθαλψη.
Οπότε η ερώτηση είναι άτοπη.
Φυσικά και πρέπει να περιθάλπτουν τους πρόσφυγες και χωρίς ΑΜΚΑ.
Εάν κάποιοι μετανάστες έχουν
Μεταδοτικές ασθένειες Εάν δεν τους περιθάλψουν οι γιατροί, δεν θα μεταδοθεί η οποία ασθένεια στον ντόπιο πληθυσμό ?
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Ιουν 2020, 02:15

Bokolis έγραψε:
05 Δεκ 2019, 09:43
Δηλαδή θα εξαντλούνται και τα ελάχιστα αναλώσιμα που διαθέτουν τα νοσοκομεία για την περίλθαψη των λαθροεισβολέων;
Απολύσεις σε γιατρούς που αναλαμβάνουν τέτοια περιστατικά.
Δε θα πληρώνω εγώ τις εξωτικές ασθένειες του Πακιστανού και του Νιγηριανού.
Εάν όμως απ'την άλλη σου μεταδοθει καποια εξωτική ασθένια θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.
Άσε που θα ξοδέψεις αρκετά χρήματα για θεραπεία και φάρμακάτο , Νοσοκομεία και μισθούς πουθα χάσεις λόγο των ασθενειών.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Οι γιατροί θα περιθάλπουν πρόσφυγες και μετανάστες ακόμα και χωρίς ΑΜΚΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Ιουν 2020, 03:31

Το νήμα είχε θαφτεί μαζί με το σκατο των επαγγελματιών δικαιωματιστων που τους είχε πάει στην κάλτσα. Μπροστά στο ενδεχόμενο να πεθάνει κάποιος ασθμαινοντας επειδή θα έλειπε από το σύστημα υγείας το 1/10 μιας μεθ, ο δήθεν αλτρουισμος προς κάθε κατατρεγμενο πάει περίπατο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών