για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 12 Δεκ 2019, 13:32

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 13:21
Alien666 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 13:15
Να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα:

1ον: Δεν έχουν κατηγορήσει όλες τον Weinstein για βιασμό. Τον έχουν κατηγορήσει και για "σεξουαλικές επιθέσεις" που σημαίνει ότι τους την έπεσε άγαρμπα. Από αυτές που τον κατηγορούν για βιασμό, είναι πιθανόν κάποιες να έκαναν σεξ μαζί του κατόπιν εκβιασμού από αυτόν, το οποίο χαρακτηρίζεται επίσης "μη συναινετικό σεξ". Αρα δεν έχουμε να κάνουμε με μία περίπτωση ενός "βιαστή του δρόμου".

2ον: Το κίνημα #metoo είναι εξαιρετικά επικίνδυνο γιατί έχει οδηγήσει έναν τεράστιο αριθμό γυναικών να καταγγέλλουν σεξουαλικές επιθέσεις στο twitter και στα άλλα social media χωρίς να ακολουθήσουν τη δικαστική οδό. Με αυτό τον τρόπο, έχουν καταστραφεί καριέρες χωρίς να έχει μεσολαβήσει καν δικαστήριο.

3ον: Και όλα αυτά με τις ευλογίες του συστήματος που τις επιβραβεύει λέγοντας "οι γυναίκες λύνουν τη σιωπή τους και ενώνουν τη φωνή τους". Δικαιολογείται έτσι το λαικό δικαστήριο που λαμβάνει χώρα στο twitter.

4ον: Το τι ανοησίες έχουν χαρακτηριστεί "σεξουαλικές επιθέσεις" στο twitter από τις παθούσες, δεν λέγεται. Παράδειγμα. "Ημουν σε ένα ταξί και έβαλα τα κλάματα γιατί ήμουν πιεσμένη από τη δουλειά. Ο ταξιτζής σταμάτησε στην άκρη, μου έπιασε το χέρι παρά τη θέλησή μου και με πρόσχημα ότι με παρηγορούσε, μου την έπεσε". #metoo Δεκάρα δεν δίνουν αυτές οι παθούσες για τα πραγματικά θύματα βιασμού, τα οποία αν δούνε τις χαζές καταγγελίες τους θα νιώσουν πολύ άσχημα που μπαίνουν στην ίδια μοίρα με εύθικτες η/και ψεύτρες.
Από ότι διαβάζω εδώ του έχουν απαγγελθεί κατηγορίες και για βιασμό.
https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_We ... llegations

Και 4 ή 3 ή 2 περιπτώσεις να είναι για βιασμό δεν θα ναι τραγικό να πληρώσει και να κυκλοφορεί χωρίς καν να ζητήσει συγνώμη; Δεν το χωράει το μυαλό μου. Ίσως πρόκειται για ιδιαιτερότητες του νομικού τους συστήματος
Το ίδιο διάβασα κι εγώ. Επιμένω ότι και το "σεξ με εκβιασμό" θεωρείται κι αυτό βιασμός. Ενδεχομένως υπάρχουν και τέτοια περιστατικά στη δραστηριότητα του Weinstein.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 12 Δεκ 2019, 13:39

OP be like :lol:

Εικόνα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 13:46

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:43
Το θέμα είναι ότι δειχνει η υπόθεση ποσο αδικη ειναι η δικαιοσύνη κ οτι βασικα αν εχεις λεφτα κάνεις ό,τι θες, μπορεις να τη γλιτώσεις πρακτικά για οτιδηποτε. Θα μου πεις οκ, δεν το ηξερες αυτό;
Πέρα από το γεγονός ότι ο τύπος είναι γλοιώδης, ο συμβιβασμός έχει μόνο έναν σκοπό: να μην χάσει καμμιά από τις πλευρές. Από την μία, να σταματήσει ο εξευτελισμός για τον παραγωγό και από την άλλην να κερδίσουν κάτι από την διαμάχη αυτές που τον μήνυσαν, γιατί δεν μπορούν να νικήσουν σε μια δίκη που αφενός έχει λήξει ο χρόνος κατάθεσης της καταγγελίας (δεν μπορείς να κάνεις μήνυση σε κάποιον για κάτι που συνέβη πριν 30 χρόνια) και από την άλλην δεν έχει καν αντικείμενο (όλα έγιναν με δική τους συναίνεση, δεν υπάρχει καμμιά παρανομία).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 13:47

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:45
ΓΑΛΗ
Άλλο λέω. Έπεσε κάποιος πάνω στο αμάξι σου, βάζεις τους ασφαλιστές και τα βρίσκετε σε ένα ποσό και καλώς τελειώνει το πράγμα εκεί χωρίς δηλώσεις και άλλα τυπικά. Δεν είναι το ίδιο με το να σε βιάσει. Όχι στο δικό μου μυαλό, τέλος πάντων!
Μα δεν βίασε καμμία. Αν είχε βιάσει δεν θα ήταν στο χέρι τους να έρθουν σε χρηματικό συμβιβασμό, θα τον μήνυε το κράτος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 14:05

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 13:47
ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:45
ΓΑΛΗ
Άλλο λέω. Έπεσε κάποιος πάνω στο αμάξι σου, βάζεις τους ασφαλιστές και τα βρίσκετε σε ένα ποσό και καλώς τελειώνει το πράγμα εκεί χωρίς δηλώσεις και άλλα τυπικά. Δεν είναι το ίδιο με το να σε βιάσει. Όχι στο δικό μου μυαλό, τέλος πάντων!
Μα δεν βίασε καμμία. Αν είχε βιάσει δεν θα ήταν στο χέρι τους να έρθουν σε χρηματικό συμβιβασμό, θα τον μήνυε το κράτος.
Διάβασα αυτό αλλά δεν το έψαξα παραπάνω:

On May 25, 2018, Weinstein was arrested in New York, charged with rape and other offenses, and released on bail.

https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_We ... llegations

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 12 Δεκ 2019, 14:06

Για την ταξική πάλη
Είμαι κομμουνίστρια
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Interregnum
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 16:12
Phorum.gr user: outpost 7 / Κίρκος
Τοποθεσία: It's all a deep end

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Interregnum » 12 Δεκ 2019, 14:16

Εικόνα
“Ο πολιτισμός, η κοινωνική ιεραρχία που γεννάται από τις πολιτισμικές αξίες, είναι που προΐστανται στην απόδοση ρόλων προηγουμένων κάθε οικονομικής αναλύσεως της παραγωγής και του καταμερισμού.” (Francois Perroux)

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23123
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 12 Δεκ 2019, 14:24

Interregnum έγραψε:
12 Δεκ 2019, 14:16
Εικόνα
Τι σημαίνει αυτός ο πίνακας; Οτι και καλά την πήραν μάτι, θίχτηκε και άρπαξε το σκουπόξυλο;

Ή μήπως είναι έμμεση αναφορά στο κυνήγι μαγισσών του #metoo ;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Interregnum
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 16:12
Phorum.gr user: outpost 7 / Κίρκος
Τοποθεσία: It's all a deep end

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Interregnum » 12 Δεκ 2019, 14:34

“Ο πολιτισμός, η κοινωνική ιεραρχία που γεννάται από τις πολιτισμικές αξίες, είναι που προΐστανται στην απόδοση ρόλων προηγουμένων κάθε οικονομικής αναλύσεως της παραγωγής και του καταμερισμού.” (Francois Perroux)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 14:45

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 14:05
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 13:47
ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:45
ΓΑΛΗ
Άλλο λέω. Έπεσε κάποιος πάνω στο αμάξι σου, βάζεις τους ασφαλιστές και τα βρίσκετε σε ένα ποσό και καλώς τελειώνει το πράγμα εκεί χωρίς δηλώσεις και άλλα τυπικά. Δεν είναι το ίδιο με το να σε βιάσει. Όχι στο δικό μου μυαλό, τέλος πάντων!
Μα δεν βίασε καμμία. Αν είχε βιάσει δεν θα ήταν στο χέρι τους να έρθουν σε χρηματικό συμβιβασμό, θα τον μήνυε το κράτος.
Διάβασα αυτό αλλά δεν το έψαξα παραπάνω:

On May 25, 2018, Weinstein was arrested in New York, charged with rape and other offenses, and released on bail.

https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_We ... llegations
Δεν έχει καμμιά σημασία το ότι συνελήφθη. Στο δικαστήριο θα απαλλασσόταν από τις κατηγορίες, αφενός γιατί είναι μη αποδείξιμες και αφετέρου γιατί αφορούν περιστατικό που συνέβη 21 χρόνια πριν την σύλληψή του και η περίοδος που μπορεί να ασκηθεί δίωξη για βιασμό δευτέρου βαθμού στην ΝΥ είναι 5 χρόνια (εσχάτως αυξήθηκε στα 20, αλλά μετά την σύλληψή του και πάλι δεν τον πιάνει το όριο).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 14:48

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 14:45
Δεν έχει καμμιά σημασία το ότι συνελήφθη. Στο δικαστήριο θα απαλλασσόταν από τις κατηγορίες, αφενός γιατί είναι μη αποδείξιμες και αφετέρου γιατί αφορούν περιστατικό που συνέβη 21 χρόνια πριν την σύλληψή του και η περίοδος που μπορεί να ασκηθεί δίωξη για βιασμό δευτέρου βαθμού στην ΝΥ είναι 5 χρόνια (εσχάτως αυξήθηκε στα 20, αλλά μετά την σύλληψή του και πάλι δεν τον πιάνει το όριο).
Κατάλαβα. Λες ότι πήραν ό,τι παραπάνω μπορούσαν δεδομένων των συνθηκών. Ωστόσο δεν απαξίωσαν όλο το σχετικό κίνημα προστασίας των γυναικών για το οποίο υποτίθεται ότι προσπαθούσαν; Δηλαδή ακόμα και έτσι μου φαίνεται κάπως ανήθικο το όλο πράγμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 14:55

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 14:48
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2019, 14:45
Δεν έχει καμμιά σημασία το ότι συνελήφθη. Στο δικαστήριο θα απαλλασσόταν από τις κατηγορίες, αφενός γιατί είναι μη αποδείξιμες και αφετέρου γιατί αφορούν περιστατικό που συνέβη 21 χρόνια πριν την σύλληψή του και η περίοδος που μπορεί να ασκηθεί δίωξη για βιασμό δευτέρου βαθμού στην ΝΥ είναι 5 χρόνια (εσχάτως αυξήθηκε στα 20, αλλά μετά την σύλληψή του και πάλι δεν τον πιάνει το όριο).
Κατάλαβα. Λες ότι πήραν ό,τι παραπάνω μπορούσαν δεδομένων των συνθηκών. Ωστόσο δεν απαξίωσαν όλο το σχετικό κίνημα προστασίας των γυναικών για το οποίο υποτίθεται ότι προσπαθούσαν; Δηλαδή ακόμα και έτσι μου φαίνεται κάπως ανήθικο το όλο πράγμα.
Κάπως; Κάπως; Μα τι νομίζεις; Ότι το ξεκίνησαν για λόγους ηθικής; Όχι για να βγάλουν λεφτά και να ξαναέρθουν στην επιφάνεια όταν τελείωσαν οι καριέρες τους; Μην είσαι αφελής.

Εννοείται πως είναι βαθιά ανήθικο. Πρώτα απ' όλα θα έπρεπε να ντρέπονται και μόνο που ισχυρίζονται ότι άφησαν έναν εν γνώση τους κατά συρροή βιαστή να συνεχίζει ανενόχλητος το έργο του. Κανονικά θα πρέπει να ποινικοποιηθεί η μη αναφορά αποδείξιμου βιασμού. Όλες αυτές οι κλώσες, αν λένε αλήθεια -που για να λέμε του στραβού το δίκιο δεν το πολυπιστεύω- θυμήθηκαν να καταγγείλουν τα περιστατικά αυτά δεκαετίες μετά, αφού στο μεταξύ είχαν κάνει μεγάλες καριέρες.

Ακόμη κι αν έκαναν μαζί του σιχαμένα πράγματα χωρίς στ' αλήθεια να το θέλουν -που το πιστεύω-, το έκαναν με την θέλησή τους με σκοπό να προωθήσουν τις καριέρες τους κι αυτό είναι ό,τι πιο ανήθικο, γιατί άφηναν ατιμώρητο έναν γλοιώδη εκμεταλλευτή για προσωπικό τους συμφέρον. Σου λέει, αν το καταγγείλω τώρα, η καριέρα μου θα τελειώσει, ενώ αν τον αφήσω να κάνει ό,τι θέλει μπορώ να προωθηθώ με την βοήθειά του. Στ' αρχίδια τους που του έδιναν την δυνατότητα να το κάνει σε δεκάδες άλλες γυναίκες. Καραπουτανάρες του κερατά.

Αν κάποιος πρέπει να μπει φυλακή είναι αυτές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 12 Δεκ 2019, 15:13

Εικόνα

:lol:
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Δεκ 2019, 15:18

Ωραίο δικαστικό σύστημα. Δεν είναι αυτεπάγγελτος ο βιασμός στην Αμερική;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2019, 15:20

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Δεκ 2019, 15:18
Ωραίο δικαστικό σύστημα. Δεν είναι αυτεπάγγελτος ο βιασμός στην Αμερική;
Φυσικά και είναι. Αρκεί να έχει συμβεί. Και να μην έχουν περάσει 40 χρόνια από τότε που έχει συμβεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών