για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 12:23

https://www.protothema.gr/life-style/ar ... ia-enohis/
Σύμφωνα με πληροφορίες που μεταδίδουν οι New York Times και η βρετανική εφημερίδα «The Independent», ο διάσημος παραγωγός ήρθε σε συμφωνία με τις περίπου 30 ηθοποιούς και πρώην υπαλλήλους του, που τον έχουν μηνύσει, ώστε να μην προχωρήσουν σε δίκη, αλλά να λήξει η υπόθεση εδώ.

Τα θύματα θα λαβουν συνολικά 25 εκατ. δολάρια, τα οποία θα κατατεθούν από ασφαλιστικές εταιρείες της Weinstein Company, που ανήκει στον Γουάινσταϊν, κι έτσι ο ίδιος ο παραγωγός δεν θα πληρώσει, στην πράξη, κανένα από τα θύματά του.

Στην πράξη, αυτό σημαίνει ότι ο Γουάινσταϊν δεν θα δικαστεί ποτέ για όσα έχει κάνει σε τόσες γυναίκες, αλλά και δεν θα ομολογήσει την ενοχή του!
Ρε είναι δυνατόν; Να το κανε αυτό καμιά άγνωστη κοπελίτσα να πεις δεν θέλει να εκτεθεί στον εξευτελισμό της δίκης. Αλλά να δεχθούν συμβιβασμό αυτές που δημιούργησαν ένα ολόκληρο κίνημα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Δεκ 2019, 12:40

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:23
https://www.protothema.gr/life-style/ar ... ia-enohis/
Σύμφωνα με πληροφορίες που μεταδίδουν οι New York Times και η βρετανική εφημερίδα «The Independent», ο διάσημος παραγωγός ήρθε σε συμφωνία με τις περίπου 30 ηθοποιούς και πρώην υπαλλήλους του, που τον έχουν μηνύσει, ώστε να μην προχωρήσουν σε δίκη, αλλά να λήξει η υπόθεση εδώ.

Τα θύματα θα λαβουν συνολικά 25 εκατ. δολάρια, τα οποία θα κατατεθούν από ασφαλιστικές εταιρείες της Weinstein Company, που ανήκει στον Γουάινσταϊν, κι έτσι ο ίδιος ο παραγωγός δεν θα πληρώσει, στην πράξη, κανένα από τα θύματά του.

Στην πράξη, αυτό σημαίνει ότι ο Γουάινσταϊν δεν θα δικαστεί ποτέ για όσα έχει κάνει σε τόσες γυναίκες, αλλά και δεν θα ομολογήσει την ενοχή του!
Ρε είναι δυνατόν; Να το κανε αυτό καμιά άγνωστη κοπελίτσα να πεις δεν θέλει να εκτεθεί στον εξευτελισμό της δίκης. Αλλά να δεχθούν συμβιβασμό αυτές που δημιούργησαν ένα ολόκληρο κίνημα;
Εσύ θεωρείς ότι οι συλλογικές μηνύσεις γίνονται για ανθρωπιστικούς λόγους; Αν αφαιρέσεις το στοιχείο της αποζημίωσης ή άλλο (έμμεσο ή άμεσο) χρηματικό όφελος το ποσοστό αντίστοιχων μηνύσεων θα έπεφτε κατακόρυφα. 25 εκατομμύρια δολάρια στη συγκεκριμένη περίπτωση, σημαίνει 833.ΟΟΟ για κάθε θύμα. Δεν ξέρω αν παίζει εξτρά η αμοιβή του δικηγόρου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Δεκ 2019, 12:43

Το θέμα είναι ότι δειχνει η υπόθεση ποσο αδικη ειναι η δικαιοσύνη κ οτι βασικα αν εχεις λεφτα κάνεις ό,τι θες, μπορεις να τη γλιτώσεις πρακτικά για οτιδηποτε. Θα μου πεις οκ, δεν το ηξερες αυτό;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 12 Δεκ 2019, 12:43

η σαπιλα του metoo σε νεες περιπετειες
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 12:45

ΓΑΛΗ
Άλλο λέω. Έπεσε κάποιος πάνω στο αμάξι σου, βάζεις τους ασφαλιστές και τα βρίσκετε σε ένα ποσό και καλώς τελειώνει το πράγμα εκεί χωρίς δηλώσεις και άλλα τυπικά. Δεν είναι το ίδιο με το να σε βιάσει. Όχι στο δικό μου μυαλό, τέλος πάντων!
Έγινε τόσος ντόρος μόνο για τις αποζημιώσεις; Δηλαδή αυτές δεν ντρέπονται και δεν σκέφτονται ότι αύριο θα βγουν κάποιοι και πιθανόν θα λένε ''έλα μωρέ, θα του κουνήθηκαν κι αυτές για να παίξουν σε ταινία". Ξεφτιλίζουν ένα σωρό γυναίκες, θύματα βιασμού με αυτό τον τρόπο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Δεκ 2019, 12:46

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:43
Το θέμα είναι ότι δειχνει η υπόθεση ποσο αδικη ειναι η δικαιοσύνη κ οτι βασικα αν εχεις λεφτα κάνεις ό,τι θες, μπορεις να τη γλιτώσεις πρακτικά για οτιδηποτε. Θα μου πεις οκ, δεν το ηξερες αυτό;
Βασικά, είναι αποτίμηση της ψυχικής οδύνης. Κάποιες φορές είναι πολύ σημαντική, κάποιες όχι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 12:47

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:43
Το θέμα είναι ότι δειχνει η υπόθεση ποσο αδικη ειναι η δικαιοσύνη κ οτι βασικα αν εχεις λεφτα κάνεις ό,τι θες, μπορεις να τη γλιτώσεις πρακτικά για οτιδηποτε. Θα μου πεις οκ, δεν το ηξερες αυτό;
Ακριβώς. Θα έπρεπε για κάποιων ειδών κατηγορίες να μην προβλέπονται τέτοιοι συμβιβασμοί. Δηλαδή αυτός αν όντως είναι ένας κατά συρροή βιαστής θα κυκλοφορεί ελεύθερος;

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 12 Δεκ 2019, 12:49

Εγω τα σπαω...εγω πληρωνω...

Για αυτο ρε πστη μου γουσταρω την αμερικη και την δημοκρατια. Ολα εχουν εναν λογαριασμο,τον πληρωνεις με 10% πουρπουαρ και ξεμπερδεψες.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9000
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 12 Δεκ 2019, 12:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:43
Το θέμα είναι ότι δειχνει η υπόθεση ποσο αδικη ειναι η δικαιοσύνη κ οτι βασικα αν εχεις λεφτα κάνεις ό,τι θες, μπορεις να τη γλιτώσεις πρακτικά για οτιδηποτε. Θα μου πεις οκ, δεν το ηξερες αυτό;
Όχι!

Το θέμα είναι ακριβώς αυτό που λέει ο νηνατοθετης.
Δεν γίνεται πρώτα να ρίχνεις το Γουέμπ για αυτό το θέμα., να κυνηγάς τον τύπο όπου βρεθεί και όπου σταθει
Και ύστερα απλά να δεχτείς χρηματικό ποσό ως συμβιβασμό. Ακόμα και αν δεν υπήρχε περίπτωση να μπει φυλακή, είσαι υποχρεωμένη να μην βιάζεις την κοινή λογική, όπως έκανε ο τυπάς σε σένα.

Το ζήτημα θα αφορούσε την δικαιοσύνη, εάν μη αποδεχόμενες τον συμβιβασμό, αυτη αθωώνε τον τύπο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bazoomba την 12 Δεκ 2019, 12:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Δεκ 2019, 12:52

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:45
ΓΑΛΗ
Άλλο λέω. Έπεσε κάποιος πάνω στο αμάξι σου, βάζεις τους ασφαλιστές και τα βρίσκετε σε ένα ποσό και καλώς τελειώνει το πράγμα εκεί χωρίς δηλώσεις και άλλα τυπικά. Δεν είναι το ίδιο με το να σε βιάσει. Όχι στο δικό μου μυαλό, τέλος πάντων!
Έγινε τόσος ντόρος μόνο για τις αποζημιώσεις; Δηλαδή αυτές δεν ντρέπονται και δεν σκέφτονται ότι αύριο θα βγουν κάποιοι και πιθανόν θα λένε ''έλα μωρέ, θα του κουνήθηκαν κι αυτές για να παίξουν σε ταινία". Ξεφτιλίζουν ένα σωρό γυναίκες, θύματα βιασμού με αυτό τον τρόπο
Μα δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες. Είναι άλλο η αποζημίωση για τραυματισμό, που αφορά σε κάτι συγκεκριμένο και άλλο η αποζημίωση για ...τι ακριβώς;

Και ακριβώς γι' αυτό θεωρώ ότι είναι καλό να τίθεται από την αρχή λογιστικά το θέμα. Δηλαδή ως καθορισμός πρόστιμου και όχι κοινωνικού μηνύματος. Η όποια θεωρητική τεκμηρίωση στη δεύτερη περίπτωση καθίσταται γελοία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 12:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:52
Δηλαδή ως καθορισμός πρόστιμου και όχι κοινωνικού μηνύματος. Η όποια θεωρητική τεκμηρίωση στη δεύτερη περίπτωση καθίσταται γελοία.
Ούτε καν αυτό το μίνιμουμ δεν υπάρχει. Δεν θα υποχρεωθεί να ομολογήσει ενοχή. Αυτό που θα 'θελα να ξέρω είναι πως επιτυγχάνεται συμφωνία όλων των θυμάτων σε κοινή γραμμή; Δεν θα υπήρχαν και κάποιες που θα ήθελαν να τον δουν πίσω από κάγκελα;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 12 Δεκ 2019, 13:15

Να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα:

1ον: Δεν έχουν κατηγορήσει όλες τον Weinstein για βιασμό. Τον έχουν κατηγορήσει και για "σεξουαλικές επιθέσεις" που σημαίνει ότι τους την έπεσε άγαρμπα. Από αυτές που τον κατηγορούν για βιασμό, είναι πιθανόν κάποιες να έκαναν σεξ μαζί του κατόπιν εκβιασμού από αυτόν, το οποίο χαρακτηρίζεται επίσης "μη συναινετικό σεξ". Αρα δεν έχουμε να κάνουμε με μία περίπτωση ενός "βιαστή του δρόμου".

2ον: Το κίνημα #metoo είναι εξαιρετικά επικίνδυνο γιατί έχει οδηγήσει έναν τεράστιο αριθμό γυναικών να καταγγέλλουν σεξουαλικές επιθέσεις στο twitter και στα άλλα social media χωρίς να ακολουθήσουν τη δικαστική οδό. Με αυτό τον τρόπο, έχουν καταστραφεί καριέρες χωρίς να έχει μεσολαβήσει καν δικαστήριο.

3ον: Και όλα αυτά με τις ευλογίες του συστήματος που τις επιβραβεύει λέγοντας "οι γυναίκες λύνουν τη σιωπή τους και ενώνουν τη φωνή τους". Δικαιολογείται έτσι το λαικό δικαστήριο που λαμβάνει χώρα στο twitter.

4ον: Το τι ανοησίες έχουν χαρακτηριστεί "σεξουαλικές επιθέσεις" στο twitter από τις παθούσες, δεν λέγεται. Παράδειγμα. "Ημουν σε ένα ταξί και έβαλα τα κλάματα γιατί ήμουν πιεσμένη από τη δουλειά. Ο ταξιτζής σταμάτησε στην άκρη, μου έπιασε το χέρι παρά τη θέλησή μου και με πρόσχημα ότι με παρηγορούσε, μου την έπεσε". #metoo Δεκάρα δεν δίνουν αυτές οι παθούσες για τα πραγματικά θύματα βιασμού, τα οποία αν δούνε τις χαζές καταγγελίες τους θα νιώσουν πολύ άσχημα που μπαίνουν στην ίδια μοίρα με εύθικτες η/και ψεύτρες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Δεκ 2019, 13:21

Alien666 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 13:15
Να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα:

1ον: Δεν έχουν κατηγορήσει όλες τον Weinstein για βιασμό. Τον έχουν κατηγορήσει και για "σεξουαλικές επιθέσεις" που σημαίνει ότι τους την έπεσε άγαρμπα. Από αυτές που τον κατηγορούν για βιασμό, είναι πιθανόν κάποιες να έκαναν σεξ μαζί του κατόπιν εκβιασμού από αυτόν, το οποίο χαρακτηρίζεται επίσης "μη συναινετικό σεξ". Αρα δεν έχουμε να κάνουμε με μία περίπτωση ενός "βιαστή του δρόμου".

2ον: Το κίνημα #metoo είναι εξαιρετικά επικίνδυνο γιατί έχει οδηγήσει έναν τεράστιο αριθμό γυναικών να καταγγέλλουν σεξουαλικές επιθέσεις στο twitter και στα άλλα social media χωρίς να ακολουθήσουν τη δικαστική οδό. Με αυτό τον τρόπο, έχουν καταστραφεί καριέρες χωρίς να έχει μεσολαβήσει καν δικαστήριο.

3ον: Και όλα αυτά με τις ευλογίες του συστήματος που τις επιβραβεύει λέγοντας "οι γυναίκες λύνουν τη σιωπή τους και ενώνουν τη φωνή τους". Δικαιολογείται έτσι το λαικό δικαστήριο που λαμβάνει χώρα στο twitter.

4ον: Το τι ανοησίες έχουν χαρακτηριστεί "σεξουαλικές επιθέσεις" στο twitter από τις παθούσες, δεν λέγεται. Παράδειγμα. "Ημουν σε ένα ταξί και έβαλα τα κλάματα γιατί ήμουν πιεσμένη από τη δουλειά. Ο ταξιτζής σταμάτησε στην άκρη, μου έπιασε το χέρι παρά τη θέλησή μου και με πρόσχημα ότι με παρηγορούσε, μου την έπεσε". #metoo Δεκάρα δεν δίνουν αυτές οι παθούσες για τα πραγματικά θύματα βιασμού, τα οποία αν δούνε τις χαζές καταγγελίες τους θα νιώσουν πολύ άσχημα που μπαίνουν στην ίδια μοίρα με εύθικτες η/και ψεύτρες.
Από ότι διαβάζω εδώ του έχουν απαγγελθεί κατηγορίες και για βιασμό.
https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_We ... llegations

Και 4 ή 3 ή 2 περιπτώσεις να είναι για βιασμό δεν θα ναι τραγικό να πληρώσει και να κυκλοφορεί χωρίς καν να ζητήσει συγνώμη; Δεν το χωράει το μυαλό μου. Ίσως πρόκειται για ιδιαιτερότητες του νομικού τους συστήματος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Δεκ 2019, 13:22

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:52
Δηλαδή ως καθορισμός πρόστιμου και όχι κοινωνικού μηνύματος. Η όποια θεωρητική τεκμηρίωση στη δεύτερη περίπτωση καθίσταται γελοία.
Ούτε καν αυτό το μίνιμουμ δεν υπάρχει. Δεν θα υποχρεωθεί να ομολογήσει ενοχή. Αυτό που θα 'θελα να ξέρω είναι πως επιτυγχάνεται συμφωνία όλων των θυμάτων σε κοινή γραμμή; Δεν θα υπήρχαν και κάποιες που θα ήθελαν να τον δουν πίσω από κάγκελα;
Η όποια συμφωνία δεν προκύπτει από διάλογο μεταξύ των γυναικών αλλά από μια πολύ συγκεκριμένη γραμμή που δίνεται από τον δικηγόρο. Δεν παίζει κάποιο στοιχείο αυθορμητισμού σε αυτές τις φάσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: για τα λεφτά τα κάνεις όλα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 12 Δεκ 2019, 13:24

ST48410 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 12:23
https://www.protothema.gr/life-style/ar ... ia-enohis/
Σύμφωνα με πληροφορίες που μεταδίδουν οι New York Times και η βρετανική εφημερίδα «The Independent», ο διάσημος παραγωγός ήρθε σε συμφωνία με τις περίπου 30 ηθοποιούς και πρώην υπαλλήλους του, που τον έχουν μηνύσει, ώστε να μην προχωρήσουν σε δίκη, αλλά να λήξει η υπόθεση εδώ.

Τα θύματα θα λαβουν συνολικά 25 εκατ. δολάρια, τα οποία θα κατατεθούν από ασφαλιστικές εταιρείες της Weinstein Company, που ανήκει στον Γουάινσταϊν, κι έτσι ο ίδιος ο παραγωγός δεν θα πληρώσει, στην πράξη, κανένα από τα θύματά του.

Στην πράξη, αυτό σημαίνει ότι ο Γουάινσταϊν δεν θα δικαστεί ποτέ για όσα έχει κάνει σε τόσες γυναίκες, αλλά και δεν θα ομολογήσει την ενοχή του!
Ρε είναι δυνατόν; Να το κανε αυτό καμιά άγνωστη κοπελίτσα να πεις δεν θέλει να εκτεθεί στον εξευτελισμό της δίκης. Αλλά να δεχθούν συμβιβασμό αυτές που δημιούργησαν ένα ολόκληρο κίνημα;
Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών