Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 13 Δεκ 2019, 15:46

hellegennes έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:43


Λολ! Εγώ να μαθαίνω; Εσύ μέχρι πριν 5 λεπτά δεν ήξερες καν ποιος είναι. :smt005:
ΜΗ λες ψέμματα, εγώ δεν ήξερα το τραγούδι, όχι τον Biermann.
:)
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Δεκ 2019, 15:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:36
Fluffy έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:15
EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Δεκ 2019, 14:37
Μονο το δημόσιο παλεύεται, και όχι παντού, γιατι λογω ελλείψεων σε προσωπικό πχ μπορεί να γαμιεσαι σε εφημερίες στα νοσοκομεία.

Βασικά το λεω λαθος, το προβλημα ειναι οτι το 90% των εργασιών στο πλαισιο της κοινωνίας που ζουμε ειναι ανιαρες δουλειές, που απλα τις κανεις γιατι πρέπει να επιβιώσεις και γιατι χρειάζονται στην κοινωνία, ενω παρουσιάζουν ελάχιστο ενδιαφερον για το μυαλο και το σώμα του ανθρώπου. Αυτο παλεύεται αν το κάνεις πχ ενα τετράωρο τη μέρα, πχ αν μετρας βίδες ή ξέρω γω τι. Οταν όμως πρέπει να δουλεύεις στο πλαίσιο του σύγχρονου ωραρίου, η δε ανταμοιβή ειναι σκατα, είσαι απλα ενας σκλάβος. Ο ιστορικός του μέλλοντος θα μας αντιμετωπίζει οπως βλέπουμε σήμερα τους μαυρους στις καλλιέργειες καπνου των ΗΠΑ πριν 250 χρονια.

Αν εχεις παλι τη δικιά σου επιχείρηση, τα πραγματα σπανια ειναι καλύτερα. Καταρχάς και οι περισσότερες επιχειρήσεις ειναι βαρετές, γιατί τις χρειαζόμαστε. Βασικά καταλήγεις να εισαι σκλάβος του εαυτού σου και να δουλεύεις ακομα περισσότερες ωρες αλλιως κλαφτη τη μπίζνα, αντι για σκλάβος του αφεντικού σου, ειναι πρακτικά το ιδιο πράγμα, και εχεις και το κράτος συνέταιρο στα κέρδη, συν τα αγχη της επιβίωσης της επιχείρησής σου. Οι περισσότεροι ειναι στα ημικοκκινα και χρωστανε της Μιχαλους.
Ακριβώς, το συμφέρον εργαζομένων και αυτοαπασχολούμενων είναι να οργανωθούν σε πολιτικό κόμμα. Επαναστατικό.
Και τι ακριβώς θα πρόσφερε στον εργασιακό τομέα αυτό το κόμμα; Πιο ενδιαφέρουσες και καλοπληρωμένες εργασίες;
Την πρόταση για ανατροπή του εκμεταλλευτικού αυτού συστήματος όπως πολύ γλαφυρά και κυνικά περιεγραψε ο εκπλικτικος. Ειρήσθω εν παρόδω το κόμμα αυτό υπάρχει. Εναν αιώνα περίπου στην ελλαδα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 13 Δεκ 2019, 15:49

Για να υπάρχει κόμμα εργατικής τάξης πρέπει να υπάρχει εργατική τάξη, χωρίς βιομηχανία δεν υπάρχει, άρα πάπαλα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Δεκ 2019, 15:50

Cavaliere έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:46
hellegennes έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:43


Λολ! Εγώ να μαθαίνω; Εσύ μέχρι πριν 5 λεπτά δεν ήξερες καν ποιος είναι. :smt005:
ΜΗ λες ψέμματα, εγώ δεν ήξερα το τραγούδι, όχι τον Biermann.
:)
Α, τον ήξερες. No problem, αλλά το τραγούδι αυτό είναι από τα πιο γνωστά του που μεταφέρθηκαν στα ελληνικά και δεν είναι καν πρόσφατο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 13 Δεκ 2019, 15:52

ριζοσπαστικος σοσιαλισμος και αμεσοδημοκρατια

δεν αφορα μονο τις πολλες ωρες εργασιας το προβλημα,ολη η καθημερινοτητα ειναι λαθος γιατι χειραγωγειται απο την κερδοσκοπια του καπιταλισμου,ο ελευθερος χρονος,ποσο ελευθερος ειναι;ο βουρκος της διαφημισης κ του κερδους,που μας πυροβολουν απο τοτε που γεννιομαστε εχουν επηρεασει,μυαλο κ ψυχοσυνθεση,εχουν πληρως αλλοτριωσει(με μια διττη σημασια,διπλα σε αυτην που απεδωσε ο μαρξ και υφισταται παντα) τον ανθρωπο.
τον πουλο χθες.
και να περιορισουμε ετσι λιγο την μπαλα και τις σαπουνοπερες,μπας και επιβιωσει και λιγη κριση μεσα μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 13 Δεκ 2019, 15:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Δεκ 2019, 15:52

Το 34% λέει, αισθάνεται ότι υφίσταται στη δουλειά του μόνο ως φυσική παρουσία.

Βρε, ποιες είναι αυτές οι δουλειές που μπορεί να αισθανθεί κανείς μια τέτοια αίσθηση; Κι εγώ θέλω.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 13 Δεκ 2019, 15:55

εξαντληση απο τι πραγμα; Απο την υπερβολικη εργασια; Κατι λιγοι εργαζονται..

Οι πιο πολλοι δε μενουνε με μπαμπαδες και μαμαδες που τους ταιζουνε καγειρεμενο σπιτικο φαγητο...Δεν βλεπω λογους εξαντλησης.

Ο μονος σοβαρος λοογος εξαντλησης ειναι το μπουρδελο το δημοσιο που παραγει κανονες και επιβαλει φορους και αλλα μετρα που ταλαιπωρουνε τον πληθυσμο..

Αλλα το δημοσιο το θελουνε...Γουσταρουνε να σζτηνοπνται σε ουρες στις υπηρεσιες και να χανουνε χρονο. Την βρισκουνε με το νπλαηρωνουνε αυθαιρετα χαρατσια αφου εστι δεν θα απολυθουνε απο το δημοσιο τα διορισμενα με βυσμα μελη των οικογενειων τους..Συνολικα προκειται αυτομαστιγωμα και αυτοβασανισμους.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 13 Δεκ 2019, 15:59

hellegennes έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:50
Α, τον ήξερες. No problem, αλλά το τραγούδι αυτό είναι από τα πιο γνωστά του που μεταφέρθηκαν στα ελληνικά και δεν είναι καν πρόσφατο.
Από αυτά που βρήκα πως έκανε ο Μικρούτσικος ήξερα μόνο την μπαλάντα στους ασφαλίτες, που έτυχε να διαθέτει ο πατέρας μου σε μια συλλογή ελληνικών της εποχής, ξεκάρφωτο. Τις άλλες μελοποιήσεις δεν τις ήξερα καθόλου. Γενικά o Biermann στη Γερμανία εκφράζει μια γενιά αριστερών που τώρα είναι 70, 80 ετών. Και για κάποιον λόγο, είχα την αίσθηση πως η μπαλάντα στους ασφαλίτες είναι του Μπρεχτ, αλλά δεν είναι τελικά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Δεκ 2019, 16:03

Northern Spirit έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:55
εξαντληση απο τι πραγμα; Απο την υπερβολικη εργασια; Κατι λιγοι εργαζονται.
Πάλι είπες να τερματίσεις το μαλακιόμετρο;

Εικόνα

Έχουμε μεν υψηλή ανεργία, επειδή το μνημόνιο γάμησε το σύμπαν, αλλά οι απασχολούμενοι είναι τουλάχιστον 4 εκατομμύρια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Δεκ 2019, 16:13

Cavaliere έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:49
Για να υπάρχει κόμμα εργατικής τάξης πρέπει να υπάρχει εργατική τάξη, χωρίς βιομηχανία δεν υπάρχει, άρα πάπαλα.
όποιος πουλάει την εργασία του για να ζησει δεν είναι εργάτης;
επίσης όταν κάποιος αξιοματούχος του σεβ βγαίνει με κομπασμό και λέει για την προσφορά της βιομηχανίας στην οικονομία δε νομίζω πως θα ήταν σοφό να μην μετρήσουμε τα λόγια του.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 13 Δεκ 2019, 16:15

Fluffy έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:13
όποιος πουλάει την εργασία του για να ζησει δεν είναι εργάτης;
επίσης όταν κάποιος αξιοματούχος του σεβ βγαίνει με κομπασμό και λέει για την προσφορά της βιομηχανίας στην οικονομία δε νομίζω πως θα ήταν σοφό να μην μετρήσουμε τα λόγια του.
Η βιομηχανία έχει κάποια χαρακτηριστικά που διαμορφώνει ένα άλλο προλεταριάτο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 13 Δεκ 2019, 16:15

ο ανθρωπος μεσα στον καπιταλισμο(αλλα τελικα και στον γραφειοκρατικου τυπου αντιπροσωπευτικο κομμουνισμο) αποκτηνωνεται

εχει αποξενωθει τοσο απο την παραγωγικη διαδικασια οσο κ απο την πολιτικη(την οποια εχει παραδωσει σεμια καστα επαγγελματιων πολιτικων,τους οποιους εκλεγει ανα ποσα χρονια!
τελικα εχουμε αποξενωθει απο τον Θεο,αυτος ειναι ο πυρηνας του προβληματος κατ εμε.

και τελικα τι μενει στην καθημερινοτητα μας;ο αγωνας για επιβιωση,η συσσωρευση προιοντων(και επομενως εγωισμου),αμα δε δεν την πετυχουμε νιωθουμε και καπως ανεπαρκεις.
ζουμε μια βαρβαροτητα,αφου ειμαστε τοσο δεμενοι με την υλη και με την ικανοποιηση απειραριθμων τεχνητων αναγκων,που τελικα περιοριζουν την ιδια μας την ελευθερια και θωρακιζουν το εγω μας...οσο γεμιζουμε με πραγματα τον κοσμο που μς περιβαλλει εξω, τοσο αδειαζουμε τον εσωτερικο,εντεινουμε το κενο,που σιγουρα βιωνουμε ....
σε ...δουλεια να βρισκομαστε,μπας και ξεχασουμε τι αλλο,τον θανατο.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Δεκ 2019, 16:17

Κόκκορας έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:52
ριζοσπαστικος σοσιαλισμος και αμεσοδημοκρατια

δεν αφορα μονο τις πολλες ωρες εργασιας το προβλημα,ολη η καθημερινοτητα ειναι λαθος γιατι χειραγωγειται απο την κερδοσκοπια του καπιταλισμου,ο ελευθερος χρονος,ποσο ελευθερος ειναι;ο βουρκος της διαφημισης κ του κερδους,που μας πυροβολουν απο τοτε που γεννιομαστε εχουν επηρεασει,μυαλο κ ψυχοσυνθεση,εχουν πληρως αλλοτριωσει(με μια διττη σημασια,διπλα σε αυτην που απεδωσε ο μαρξ και υφισταται παντα) τον ανθρωπο.
τον πουλο χθες.
και να περιορισουμε ετσι λιγο την μπαλα και τις σαπουνοπερες,μπας και επιβιωσει και λιγη κριση μεσα μας.
Όπως ακριβώς και αν ήσουν σε δουλοκτητική κοινωνία εσύ θα γενιόσουν μέσα στα δεσμά, ο γονιός σου επίσης και ο γονιός του τα ίδια και όλες οι γενιές που έπεφταν πάνω στο κεφάλι σου αλλά και τα παιδιά σου και τα παιδιά των παιδιών σου θα είχαν μάθει πως η δουλεία είναι φυσική όπως έμαθες εσύ και οι πρόγονοι σου.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Δεκ 2019, 16:19

Cavaliere έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:15
Fluffy έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:13
όποιος πουλάει την εργασία του για να ζησει δεν είναι εργάτης;
επίσης όταν κάποιος αξιοματούχος του σεβ βγαίνει με κομπασμό και λέει για την προσφορά της βιομηχανίας στην οικονομία δε νομίζω πως θα ήταν σοφό να μην μετρήσουμε τα λόγια του.
Η βιομηχανία έχει κάποια χαρακτηριστικά που διαμορφώνει ένα άλλο προλεταριάτο.
Δεν ξέρω γιατί πρέπει να πάμε σε τέτοιου τύπου αφορισμούς.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Έρευνα: 5 στους 10 Έλληνες εργαζόμενους νιώθουν ανεξήγητη εξάντληση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Δεκ 2019, 16:22

Northern Spirit έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:55
Γουσταρουνε να σζτηνοπνται σε ουρες στις υπηρεσιες και να χανουνε χρονο.
Αυτό, βρε φίλε, γιατί συμβαίνει; Την έχω χρόνια αυτή την απορία.

Λένε ότι οι ουρές είναι γνώρισμα των σοσιαλιστικών καθεστώτων. Από την άλλη όμως, όταν ο Έλληνας είναι να στηθεί σε ουρά, χαίρονται ακόμη και τα απαυτά του.

Μια μέρα πήγα στο ταχυδρομείο και είδα μια ουρά που έφτανε μέχρι πολύ έξω από το κτήριο. Εμαθα ότι αυτό συνέβη γιατί είχε χαλάσει το μηχάνημα που δίνει τα νούμερα.

Οταν το μηχάνημα λειτουργούσε, η σειρά προτεραιότητας δεν ήταν μεγάλη. Την μέρα που χάλασε, τρέξανε όλοι να στηθούν στην ουρά.

Το βλέπεις και στις γριές στις τράπεζες, όπου προτιμούν χίλιες φορές να στηθούν στην ουρά όρθιες, παρά να βγάλουν ένα νούμερο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών