"Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 23:10

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:09
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:06


Η ευθύνη είναι συλλογική.
..το να βλεπεις ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ κατηγορωντας μια ομαδα ανθρωπων ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ειναι αρχη του ΦΑΣΙΣΜΟΥ ..ξερεις ..
Όχι κανένας φασισμός. Ο φασισμός είναι ο ωχαδερφισμός όταν ανέχεσαι τη ρατσιστική διάλεκτο του δίπλα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Δεκ 2019, 23:13

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:10
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:09
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:06


Η ευθύνη είναι συλλογική.
..το να βλεπεις ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ κατηγορωντας μια ομαδα ανθρωπων ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ειναι αρχη του ΦΑΣΙΣΜΟΥ ..ξερεις ..
Όχι κανένας φασισμός. Ο φασισμός είναι ο ωχαδερφισμός όταν ανέχεσαι τη ρατσιστική διάλεκτο του δίπλα.
Δικαιολογουμε (η νομιμοποιουμε ) τον βιασμο = Δεν αποδεχομαστε τις εξαλες θεωριες ακραιων φεμινιστικων κινηματων
Εισαι ...φασιστας και ρατσιστης γιατι ανεχεσαι ...αντιλογο σε αυτες τις εξαλες θεωριες !!!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2019, 23:14

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:02
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:51
Ας σημειωθεί άλλη μια φορά ότι το προκλητικό ντύσιμο και το ελαφρύ ντύσιμο δεν είναι το ίδιο πράγμα. Φυσικά το καλοκαίρι θα φορέσεις πιο ελαφριά ρούχα, όπου και όποτε είναι αποδεκτό από το εκάστοτε dress code.

Ας πούμε, ελαφρύ ντύσιμο για τον άντρα είναι να φορέσει σορτσάκι και κοντομάνικο. Προκλητικό είναι να κυκλοφορεί ημίγυμνος (και επιπροσθέτως αηδιαστικό αν είναι παχύσαρκος ή υπερβολικά αδύνατος) ή με τέτοιο παντελόνι:


Εικόνα


Και δηλώνω ένοχος σ' αυτό το κομμάτι γιατί μού την έχουν πει στο παρελθόν για το ντύσιμο στην δουλειά (το αφεντικό ήταν γυναίκα και μου είπε να μην φοράω φόρμες στην δουλειά, αφενός γιατί είναι γραφείο και φαίνεται αντιεπαγγελματικό, αφετέρου γιατί φαίνονται διάφορα πράγματα πολύ καθαρά*). Στην δική μου δουλειά εννοείται ότι φοράω και φόρμες τον χειμώνα, αλλά με προσεκτικά επιλεγμένα εσώρουχα για να αποφεύγεται το έντονο περίγραμμα και όχι χωρίς καθόλου τύψεις. Αλλά στην τελική στον πούτσο μου, βέβαια.


* όπου ήμουν 23 χρονών και ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν το είπε· ευτυχώς ιδιαιτέρως.
Αν υπάρχει dress code στη δουλειά είναι κάτι που οφείλεις να ακολουθήσεις. Τώρα η παραπάνω φωτό είναι γελοία κατά τη γνώμη μου. Σαν τα επίσης γελοία μαγιό σλιπ τύπου κολυμβητή αν τα θυμάστε οι μεγαλύτεροι. Τώρα σχετικά με τις φόρμες κτλ.αν διαγράφεται κάτι ή όχι από κάτω λόγω στύσης η δεν ξέρω εγώ τι άλλο κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι μεμπτό. Αμήχανο ναι αλλά δεν είναι κάτι που το ελέγχετε. Αν βέβαια φοράτε κολλητό για να ξεχωρίζει η περιοχή επί τούτου ,το βρίσκω πάλι λίγο γελοίο αλλά οκ who cares? Βαλε ότι θες αρκεί να μην τον έχεις έξω να τον περιφερεις.
Γιατί είναι γελοία η συγκεκριμένη φωτογραφία και όχι η φωτογραφία ενός see-through ξώβυζου;

Και όχι, δεν μιλάω για στύση. Αν δεν τον έχεις μικροσκοπικό, η φόρμα τονίζει πολύ την επίμαχη περιοχή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Δεκ 2019, 23:16

Το συμπερασμα
Αυτου του ειδους τα φεμινιστικα κινηματα δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ...αμερικανιές !!
Μοδες δηλαδη αμερικανικες οι οποιες ειναι παντελως ασχετες με την ελληνικη πραγματικοτητα !!!

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 23:18

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:16
Το συμπερασμα
Αυτου του ειδους τα φεμινιστικα κινηματα δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ...αμερικανιές !!
Μοδες δηλαδη αμερικανικες οι οποιες ειναι παντελως ασχετες με την ελληνικη πραγματικοτητα !!!
Τα φεμινιστικά κινήματα είναι παγκόσμιο φαινόμενο και είναι η συνείδηση της εποχής. Είμαστε όλοι βιαστές.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Δεκ 2019, 23:19

hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:14
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:02
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2019, 22:51
Ας σημειωθεί άλλη μια φορά ότι το προκλητικό ντύσιμο και το ελαφρύ ντύσιμο δεν είναι το ίδιο πράγμα. Φυσικά το καλοκαίρι θα φορέσεις πιο ελαφριά ρούχα, όπου και όποτε είναι αποδεκτό από το εκάστοτε dress code.

Ας πούμε, ελαφρύ ντύσιμο για τον άντρα είναι να φορέσει σορτσάκι και κοντομάνικο. Προκλητικό είναι να κυκλοφορεί ημίγυμνος (και επιπροσθέτως αηδιαστικό αν είναι παχύσαρκος ή υπερβολικά αδύνατος) ή με τέτοιο παντελόνι:


Εικόνα


Και δηλώνω ένοχος σ' αυτό το κομμάτι γιατί μού την έχουν πει στο παρελθόν για το ντύσιμο στην δουλειά (το αφεντικό ήταν γυναίκα και μου είπε να μην φοράω φόρμες στην δουλειά, αφενός γιατί είναι γραφείο και φαίνεται αντιεπαγγελματικό, αφετέρου γιατί φαίνονται διάφορα πράγματα πολύ καθαρά*). Στην δική μου δουλειά εννοείται ότι φοράω και φόρμες τον χειμώνα, αλλά με προσεκτικά επιλεγμένα εσώρουχα για να αποφεύγεται το έντονο περίγραμμα και όχι χωρίς καθόλου τύψεις. Αλλά στην τελική στον πούτσο μου, βέβαια.


* όπου ήμουν 23 χρονών και ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν το είπε· ευτυχώς ιδιαιτέρως.
Αν υπάρχει dress code στη δουλειά είναι κάτι που οφείλεις να ακολουθήσεις. Τώρα η παραπάνω φωτό είναι γελοία κατά τη γνώμη μου. Σαν τα επίσης γελοία μαγιό σλιπ τύπου κολυμβητή αν τα θυμάστε οι μεγαλύτεροι. Τώρα σχετικά με τις φόρμες κτλ.αν διαγράφεται κάτι ή όχι από κάτω λόγω στύσης η δεν ξέρω εγώ τι άλλο κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι μεμπτό. Αμήχανο ναι αλλά δεν είναι κάτι που το ελέγχετε. Αν βέβαια φοράτε κολλητό για να ξεχωρίζει η περιοχή επί τούτου ,το βρίσκω πάλι λίγο γελοίο αλλά οκ who cares? Βαλε ότι θες αρκεί να μην τον έχεις έξω να τον περιφερεις.
Γιατί είναι γελοία η συγκεκριμένη φωτογραφία και όχι η φωτογραφία ενός see-through ξώβυζου;

Και όχι, δεν μιλάω για στύση. Αν δεν τον έχεις μικροσκοπικό, η φόρμα τονίζει πολύ την επίμαχη περιοχή.
Γιατί εμένα μου φαίνεται γελοία. Το σι θρου αν είναι κάτι όμορφο μ' αρέσει σαν εικόνα. Δεν μου μοιάζει γελοιό.Αυτό δεν μ' αρέσει ,όπως και οι αντρικές μπλούζες με βαθύ v. Γούστα είναι αυτά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Δεκ 2019, 23:19

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:18
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:16
Το συμπερασμα
Αυτου του ειδους τα φεμινιστικα κινηματα δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ...αμερικανιές !!
Μοδες δηλαδη αμερικανικες οι οποιες ειναι παντελως ασχετες με την ελληνικη πραγματικοτητα !!!
Τα φεμινιστικά κινήματα είναι παγκόσμιο φαινόμενο και είναι η συνείδηση της εποχής. Είμαστε όλοι βιαστές.
ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΩΣ ΒΙΑΣΤΗΣ !!! :smt005: ...της λογικης .. :003:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Δεκ 2019, 23:22

Ένα νήμα για να σφίξεις το χέρι του foscilis και για να μοιράζει αιτήσεις συμμετοχής στους mgtow, ο Εθνιτύπος.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Δεκ 2019, 07:15

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό » 30 Δεκ 2019, 23:26

Ο όρος-ομπρέλα "βιαστής" είναι λάθος, παλαιότερα θα χρησιμοποιείτο μοιχός, αιμομίκτης, σοδομίτης και παρόμοιες λέξεις. Η λέξη αυτή θολώνει τα πράγματα, π.χ. χρησιμοποιείται ο ίδιος όρος για την πλειοψηφία των παιδεραστών που είναι σοδομίτες, δηλ. άνδρες που κακοποιούν σεξουαλικά παιδιά-αγόρια με την μειοψηφία (άνδρες βιαστές ανήλικων κοριτσιών), για γεροντοκόρες που κατηγορούν φανταστικούς "βιαστές" τους, για διακορευτές παρθένων κλπ...

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 30 Δεκ 2019, 23:29

Feindflug έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:22
Ένα νήμα για να σφίξεις το χέρι του foscilis και για να μοιράζει αιτήσεις συμμετοχής στους mgtow, ο Εθνιτύπος.
Ο Φόσι διαστρεβλώνει -ανεπιτυχώς για εμάς τους συνειδητοποιημένους - επιτυχώς για τα ούγκανα του πχώρουμ - το επιχείρημα με το προκλητικό ντύσιμο που είναι επιχείρημα ΒΙΑΣΤΩΝ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2019, 23:29

Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:19
Γιατί εμένα μου φαίνεται γελοία. Το σι θρου αν είναι κάτι όμορφο μ' αρέσει σαν εικόνα. Δεν μου μοιάζει γελοιό.Αυτό δεν μ' αρέσει ,όπως και οι αντρικές μπλούζες με βαθύ v. Γούστα είναι αυτά.
Συγκεντρώσου. Δεν μιλάμε για τα γούστα μας, μιλάμε για το τι είναι προκλητικό ντύσιμο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 30 Δεκ 2019, 23:44

foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:29
Νάιδα θα της έλεγα μην πηγαίνεις κάθε δύο μερες με άτομα που ξέρεις μονο τριάντα δευτερόλεπτα γιατί υπάρχει πολύ εύλογη πιθανότητα να πέσεις σε κάτι που δε θα σου αρέσει καθόλου.

Και μάλιστα συνήθως πρόκειται απλά για κάτι τέτοιο, μια φάση που έβγαλε περισσότερη σκατιλα απ' το αναμενομενο που στη συνεχεια "βαφτίζεται" βιασμος για να μην παραδεχτεί η άλλη στον εαυτό της ότι έκανε μαλακία. Όπως και να το κάνουμε έχει μια αίγλη να είσαι άβουλο θύμα κακών που συνήθως ειναι υλικό τραγωδίας αντί για συνειδητό θύμα του εαυτού σου που συνήθως είναι υλικό κωμωδίας.

Τώρα για το ντύσιμο όπως έχω πει εδώ και αρκετές σελίδες δεν το έχω δει ποτέ να θεωρείται επαρκής αιτία για βιασμό ή να προβάλλεται σαν ελαφρυντικό σε κάποια δίκη. Εκτός από περιπτώσεις με όχλο σε τίποτα αραβιες ή καταστάσεις με συμμορίτες σε σκοτεινά σοκακια. Και σε ταινίες βέβαια.

Στη δύση και σε νορμάλ καταστάσεις μόνο οι φεμιχαζες πιστεύουν όντως στη εξίσωση προκλητικό ντύσιμο=βιασμός που ενισχύει την άποψή μου πως σαν βιασμό δεν εννοούν το ίδιο με εμάς. Εννοούν μια σεξουαλική συνεύρεση για την οποία το φερόμενο ως θύμα δεν αισθάνεται καλά εκ των υστέρων, μολονότι την επιδίωξε εκ των προτέρων.
συγκαλυμμένα συντηρητικό το σκεπτικό σου.

Στην εποχή μας στις δυτικές κοινωνίες τα πάντα γίνονται γρήγορα και αλλάζουν γρηγορότερα, και μαζί και ο χρόνος που γνωρίζεις το άτομο που προτίθεσαι να κάνεις σεξ.
Αλλά και το τι ακριβώς γίνεται στη διάρκεια του σεξ έχει κι αυτό διαφοροποιηθεί πολύ εξ αιτίας ευρείας ανταλλαγής πληροφορίας, αναστολής ταμπού, έκθεσης σε πορνογραφία κλπ
Είναι επομένως γεγονός ότι ένα σεξουαλικό περιστατικό μπορεί να εξελιχθεί διαφορετικά από ότι είχε εκτιμηθεί, υπερβαίνοντας τα όρια κάποιου από τα δύο (ή και περισσότερα) μέρη.
Αυτά όλα δε σημαίνουν τίποτα.
Το όποιο άτομο συμμετέχει έχει απόλυτο δικαίωμα να δηλώσει στοπ.
Το να υποχρεωθεί να συνεχίσει είναι βιασμός και δεν διαφέρει σε τίποτα απ το να είχε εξαναγκασθεί εξαρχής.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Δεκ 2019, 03:32

hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:29
Naida έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:19
Γιατί εμένα μου φαίνεται γελοία. Το σι θρου αν είναι κάτι όμορφο μ' αρέσει σαν εικόνα. Δεν μου μοιάζει γελοιό.Αυτό δεν μ' αρέσει ,όπως και οι αντρικές μπλούζες με βαθύ v. Γούστα είναι αυτά.
Συγκεντρώσου. Δεν μιλάμε για τα γούστα μας, μιλάμε για το τι είναι προκλητικό ντύσιμο.
Μα με ρώτησες γιατί την θεωρώ γελοία την φωτό :-? Αφού δεν τη θεωρώ προκλητική αλλά γελοία. Τι να πω; Ψέματα να πω;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Δεκ 2019, 04:18

Όχι, απλά δεν θεωρώ ότι αν καθόταν δίπλα σου στο λεωφορείο θα γελούσες και δεν θα σε ενοχλούσε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: "Ο βιαστής είσαι εσύ" ΚΑΙ στο Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 31 Δεκ 2019, 07:29

Athos έγραψε:
30 Δεκ 2019, 23:44
foscilis έγραψε:
30 Δεκ 2019, 20:29
Νάιδα θα της έλεγα μην πηγαίνεις κάθε δύο μερες με άτομα που ξέρεις μονο τριάντα δευτερόλεπτα γιατί υπάρχει πολύ εύλογη πιθανότητα να πέσεις σε κάτι που δε θα σου αρέσει καθόλου.

Και μάλιστα συνήθως πρόκειται απλά για κάτι τέτοιο, μια φάση που έβγαλε περισσότερη σκατιλα απ' το αναμενομενο που στη συνεχεια "βαφτίζεται" βιασμος για να μην παραδεχτεί η άλλη στον εαυτό της ότι έκανε μαλακία. Όπως και να το κάνουμε έχει μια αίγλη να είσαι άβουλο θύμα κακών που συνήθως ειναι υλικό τραγωδίας αντί για συνειδητό θύμα του εαυτού σου που συνήθως είναι υλικό κωμωδίας.

Τώρα για το ντύσιμο όπως έχω πει εδώ και αρκετές σελίδες δεν το έχω δει ποτέ να θεωρείται επαρκής αιτία για βιασμό ή να προβάλλεται σαν ελαφρυντικό σε κάποια δίκη. Εκτός από περιπτώσεις με όχλο σε τίποτα αραβιες ή καταστάσεις με συμμορίτες σε σκοτεινά σοκακια. Και σε ταινίες βέβαια.

Στη δύση και σε νορμάλ καταστάσεις μόνο οι φεμιχαζες πιστεύουν όντως στη εξίσωση προκλητικό ντύσιμο=βιασμός που ενισχύει την άποψή μου πως σαν βιασμό δεν εννοούν το ίδιο με εμάς. Εννοούν μια σεξουαλική συνεύρεση για την οποία το φερόμενο ως θύμα δεν αισθάνεται καλά εκ των υστέρων, μολονότι την επιδίωξε εκ των προτέρων.
συγκαλυμμένα συντηρητικό το σκεπτικό σου.

Στην εποχή μας στις δυτικές κοινωνίες τα πάντα γίνονται γρήγορα και αλλάζουν γρηγορότερα, και μαζί και ο χρόνος που γνωρίζεις το άτομο που προτίθεσαι να κάνεις σεξ.
Αλλά και το τι ακριβώς γίνεται στη διάρκεια του σεξ έχει κι αυτό διαφοροποιηθεί πολύ εξ αιτίας ευρείας ανταλλαγής πληροφορίας, αναστολής ταμπού, έκθεσης σε πορνογραφία κλπ
Είναι επομένως γεγονός ότι ένα σεξουαλικό περιστατικό μπορεί να εξελιχθεί διαφορετικά από ότι είχε εκτιμηθεί, υπερβαίνοντας τα όρια κάποιου από τα δύο (ή και περισσότερα) μέρη.
Αυτά όλα δε σημαίνουν τίποτα.
Το όποιο άτομο συμμετέχει έχει απόλυτο δικαίωμα να δηλώσει στοπ.
Το να υποχρεωθεί να συνεχίσει είναι βιασμός και δεν διαφέρει σε τίποτα απ το να είχε εξαναγκασθεί εξαρχής.
Κατ’ αρχας με το «εκ των υστέρων» εννοεί προφανώς «μετά την πράξη». Αν παρακολουθείς τις διάφορες ζαβές και το κίνημα των καθυστερημένων που ζει στο διαδίκτυο θα έβλεπες τις περιπτώσεις όπου η κάθε βαρεμένα αποφασίζει μια βδομάδα μετά ότι τελικά δεν τον γουστάρει τον Κίτσο και δεν το έκανε ποτέ στ’ αλήθεια. Όποτε ήταν θύμα του βιασμού.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών