Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Δεκ 2019, 12:44

Ασέβαστος έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:34
αυτο που μενει σε μενα, αν ειναι αληθεια, ειναι οτι το ξεκωλιασμα με σκουποξυλο δε θεωρηθηκε βιασμος, που το κρινω ως υπερτατη βλακεια.
Και εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αποφάσισε έτσι δικαστήριο. Επειδή όμως το θέμα προσφέρεται για δημοσιογραφική σπέκουλα και τίτλους επιφυλάσσομαι. Μπορεί τα πράγματα στο δικαστήριο να παρουσιάστηκαν πολύ διαφορετικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Δεκ 2019, 12:49

fagano3 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:38
To πιο πιθανο ειναι ο 18χρονςο να ειχε σχεσει με τη 14χρονη και αφου καναν σεξ ειτε να την παρατησε ειτε ακομα χειροτερο να χρειαστηκε να κανει εκτρωση. Αυτη ειπε στον πατερας της οτι την βιασε ο 18χρονος , ο πατερας μετα κυνηγησε και εσπασε στο ξυλο τον 18χρονο με κανενα σκουποξυλο ή μαδερι.

Παντως βιασμος με σκουποξυλο σε δεκαοχταχρονο, χωρις να εχει βοηθεια απο δευτερο προσωπο ο πατερας, δεν μπορω να φανταστω πως εγινε εκτος και αν ο πατερας ειναι ο σβατζενεγκερ.
Σε κάθε περίπτωση, δεν έχουμε υπ' όψιν όλα τα στοιχεία της δικογραφίας για το συγκεκριμένο γεγονός.

Απλώς συζητάμε το θέμα ως υπόθεση εργασίας.

Αναφορικά με το "σπάσιμο στο ξύλο".

Η εκδίκαση της υπόθεσης στο Δευτεροβάθμιο Δικαστήριο έγινε κεκλεισμένων των θυρών, λόγω της ευαίσθητης φύσης των όσων κατηγορείται ότι έκανε σε βάρος του νεαρού ο πατέρας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Δεκ 2019, 12:49

fagano3 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:38
To πιο πιθανο ειναι ο 18χρονςο να ειχε σχεσει με τη 14χρονη και αφου καναν σεξ ειτε να την παρατησε ειτε ακομα χειροτερο να χρειαστηκε να κανει εκτρωση. Αυτη ειπε στον πατερας της οτι την βιασε ο 18χρονος , ο πατερας μετα κυνηγησε και εσπασε στο ξυλο τον 18χρονο με κανενα σκουποξυλο ή μαδερι.

Παντως βιασμος με σκουποξυλο σε δεκαοχταχρονο, χωρις να εχει βοηθεια απο δευτερο προσωπο ο πατερας, δεν μπορω να φανταστω πως εγινε εκτος και αν ο πατερας ειναι ο σβατζενεγκερ.
καπου λεει στην αρχη οτι δικαστηκε τελικα για παρακρατηση. πιθανον να τον ειχε δεμενο :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Δεκ 2019, 12:52

Ρε μαλάκες, πού να ξέρεις τι έγινε. Εγώ κρατάω μικρό καλάθι, αν δεν ξέρω.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Δεκ 2019, 12:53

Περισσότερα.
Πώς είναι δυνατόν να συνέβη αυτό;
Πρόκειται για συνδυασμό της εφαρμογής του νέου Ποινικού Κώδικα με την σκέψη (;) του Εφετείου πως δεν επρόκειτο για βιασμό!

Πρωτόδικα στον πατέρα είχε επιβληθεί ποινή κάθειρξης πέντε ετών και 10 μηνών. Ωστόσο στο δευτεροβάθμιο δικαστήριο η ποινή του μειώθηκε στους 15 μήνες με αναστολή, καθώς κρίθηκε ένοχος μόνο για την κατηγορία της παράνομης κατακράτησης.

Η εκδίκαση της υπόθεσης στο Δευτεροβάθμιο Δικαστήριο έγινε κεκλεισμένων των θυρών, λόγω της ευαίσθητης φύσης των όσων κατηγορείται ότι έκανε σε βάρος του νεαρού ο πατέρας.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι υπήρξε έντονος προβληματισμός στο Δικαστήριο για τον νομικό χαρακτηρισμό της σοβαρότερης από τις κατηγορίες που αντιμετώπιζε ο 47χρονος, αυτής της σεξουαλικής κακοποίησης με αντικείμενο, καθώς η πράξη φέρεται να αποσκοπούσε όχι στην ικανοποίηση του δράστη αλλά στην τιμωρία και τον εξευτελισμό του παθόντα.

Τελικά το Εφετείο μετέτρεψε την κατηγορία από βιασμό σε παράνομη βία, που είναι πλημμέλημα και με βάση τον νέο ποινικό κώδικα τέθηκε στο αρχείο.

Παράλληλα και η κατηγορία της απλής σωματικής βλάβης, την οποία αντιμετώπιζε, τέθηκε επίσης στο αρχείο, καθώς αφορά σε γεγονότα προ του 2016.

Το Δικαστήριο έκρινε ένοχο τον κατηγορούμενο μόνο για την κατηγορία της παράνομης κατακράτησης και του επέβαλλε ποινή φυλάκισης 15 μηνών με αναστολή.

Δηλαδή, ο βιασμός δεν είναι βιασμός (αλλά παράνομη βία), αν ο φερόμενος ως βιαστής δεν το ευχαριστιέται πραγματικά αλλά έχει σκοπό να ταπεινώσει/τιμωρήσει το άτομο.

Μα οι περισσότεροι βιασμοί δεν γίνονται απαραίτητα λόγω σεξουαλικής επιθυμίας, αλλά ως προσπάθεια επιβολής και επίδειξη εξουσίας.

Δεν ξέρω αν άλλο δικαστήριο τα έβλεπε διαφορετικά τα πράγματα ή αν όντως ο βιασμός με σκουπόξυλο είναι απλώς «παράνομη βία», κι ούτε θέλω να σχολιάσω (πάλι) τα στραβά του νέου Ποινικού Κώδικα που ήταν το τελευταίο «πεσκέσι» της προηγούμενης κυβέρνησης.

Όμως η απορία είναι γνήσια. Είναι δυνατόν;


https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/kriti ... -anastoli/
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Δεκ 2019, 12:56

Συγγνώμη, το να βασανίσεις κάποιον σεξουαλικά, δεν είναι βιασμός; Υπάρχει καβλόμετρο να βλέπουμε πόσο το ευχαριστιόταν ο βιαστής; Πάλι, όντως, δεν ήμουν εκεί, και δεν ξέρω. Δεν πιστεύω οι δικαστές να είναι ντιπ για ντιπ ζώα. Δεν θέλω να το πιστέψω.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Δεκ 2019, 13:00

Δεν κατάλαβα πόσο χρονών ήταν η κόρη του. Ξέρει κανείς;

fagano3

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 24 Δεκ 2019, 13:01

Cavaliere έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:56
Συγγνώμη, το να βασανίσεις κάποιον σεξουαλικά, δεν είναι βιασμός; Υπάρχει καβλόμετρο να βλέπουμε πόσο το ευχαριστιόταν ο βιαστής; Πάλι, όντως, δεν ήμουν εκεί, και δεν ξέρω. Δεν πιστεύω οι δικαστές να είναι ντιπ για ντιπ ζώα. Δεν θέλω να το πιστέψω.
Μα ακομη και βιασμος να μην θεωρηθει, που ειναι, θα επρεπε να καταδικαστει για επικινδυνες σωματικες βλαβες.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Δεκ 2019, 13:02

fagano3 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:01
Cavaliere έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:56
Συγγνώμη, το να βασανίσεις κάποιον σεξουαλικά, δεν είναι βιασμός; Υπάρχει καβλόμετρο να βλέπουμε πόσο το ευχαριστιόταν ο βιαστής; Πάλι, όντως, δεν ήμουν εκεί, και δεν ξέρω. Δεν πιστεύω οι δικαστές να είναι ντιπ για ντιπ ζώα. Δεν θέλω να το πιστέψω.
Μα ακομη και βιασμος να μην θεωρηθει, που ειναι, θα επρεπε να καταδικαστει για επικινδυνες σωματικες βλαβες.
Αυτο ακριβως. Με προλαβες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Δεκ 2019, 13:03

fagano3 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:01
Μα ακομη και βιασμος να μην θεωρηθει, που ειναι, θα επρεπε να καταδικαστει για επικινδυνες σωματικες βλαβες.
Εκτός αν είναι κανένας τοπικός μάγκας αλά κύριος Μάκης της περιοχής, και οι δικαστές δεν κοτάνε να τον κλείσουνε, και ο μικρός έκανε το λάθος να τα μπλέξει με την θυγατέρα του boss, κι ο boss τον δίκασε. Παίζουν και αυτά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 24 Δεκ 2019, 13:04

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Δεκ 2019, 00:23
Γι αυτό λέμε "Ο βιαστής είσαι εσύ". Είναι όλη η κοινωνία και οι μηχανισμοί της που κανονικοποιούν τον βιασμό ως φυσική αντίδραση στην "πρόκληση", το θυμό, το ένα ποτηράκι παραπάνω βρε αδερφέ.
Άρα δεν ήσουνα εσύ με το σκονάκι 😁

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Δεκ 2019, 13:04

Cavaliere έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:03
fagano3 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:01
Μα ακομη και βιασμος να μην θεωρηθει, που ειναι, θα επρεπε να καταδικαστει για επικινδυνες σωματικες βλαβες.
Εκτός αν είναι κανένας τοπικός μάγκας αλά κύριος Μάκης της περιοχής, και οι δικαστές δεν κοτάνε να τον κλείσουνε, και ο μικρός έκανε το λάθος να τα μπλέξει με την θυγατέρα του boss, κι ο boss τον δίκασε. Παίζουν και αυτά.
ή ο 18χρονος να ηταν μεταναστης.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Δεκ 2019, 13:06

Απ' ό,τι κατάλαβα, στα περισσότερα κατηγορητήρια, παραγράφονται τα σοβαρά αδικήματα ενώ παραμένουν αλώβητα όσα προβλέπουν μικρές ποινές και αναστολή της φυλάκισης.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο πατέρας δικάστηκε για "παράνομη παρακράτηση". :lol:

Το γιατί παραγράφεται χαλαρά η σωματική βλάβη (οποιουδήποτε βαθμού) ενώ η παρακράτηση έγινε τον ίδιο χρόνο, είναι κάτι που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Καταλήγω στο ότι κάτι πρέπει να μένει, έτσι για να' χουμε να λέμε ότι τελικώς γίνεται δίκη και αποδίδεται δικαιοσύνη. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Δεκ 2019, 13:11

Alien666 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:02
fagano3 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:01
Cavaliere έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:56
Συγγνώμη, το να βασανίσεις κάποιον σεξουαλικά, δεν είναι βιασμός; Υπάρχει καβλόμετρο να βλέπουμε πόσο το ευχαριστιόταν ο βιαστής; Πάλι, όντως, δεν ήμουν εκεί, και δεν ξέρω. Δεν πιστεύω οι δικαστές να είναι ντιπ για ντιπ ζώα. Δεν θέλω να το πιστέψω.
Μα ακομη και βιασμος να μην θεωρηθει, που ειναι, θα επρεπε να καταδικαστει για επικινδυνες σωματικες βλαβες.
Αυτο ακριβως. Με προλαβες.
Έχει απαντηθεί.
Παράλληλα και η κατηγορία της απλής σωματικής βλάβης, την οποία αντιμετώπιζε, τέθηκε επίσης στο αρχείο, καθώς αφορά σε γεγονότα προ του 2016.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κρητικός βίασε τον 18χρονο φίλο της κόρης του χρησιμοποιώντας σκουπόξυλο.Καταδικάστηκε με 15 μήνες με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Δεκ 2019, 13:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:11
Alien666 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:02
fagano3 έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:01


Μα ακομη και βιασμος να μην θεωρηθει, που ειναι, θα επρεπε να καταδικαστει για επικινδυνες σωματικες βλαβες.
Αυτο ακριβως. Με προλαβες.
Έχει απαντηθεί.
Παράλληλα και η κατηγορία της απλής σωματικής βλάβης, την οποία αντιμετώπιζε, τέθηκε επίσης στο αρχείο, καθώς αφορά σε γεγονότα προ του 2016.
Αν ήθελε η δικαιοσύνη, θα έπραττε τα δέοντα. Αυτά είναι προφάσεις εν αμαρτίαι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών