Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Ιαν 2020, 01:27

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
08 Ιαν 2020, 09:22
Χαοτικός έγραψε:
07 Ιαν 2020, 23:39
ST48410 έγραψε:
07 Ιαν 2020, 23:18



Θα ΄χε ενδιαφέρον κάποια μέρα που δεν βαριέσαι να ανοίξεις ένα νήμα για αυτό. Τι είδους ανάγκη είναι αυτή που θέλουμε να αποδείξουμε στον εαυτό μας ότι δεν είμαστε και τόσο χάλια, γιατί τελικά μοιάζει σαν το ελατήριο πίσω από πολλές συμπεριφορές και πράξεις.
Ο ΟΥΤΙΣ θα μπορούσε να το πει απομάκρυνση από το θεό. Η πλάκα είναι ότι θα είχε δίκιο. Κι ας μην υπάρχει θεός για μένα.
Ελπίζω να πιάνεις το υπερβατικό του νοήματος. Εγώ το λέω φόβος για την τελευταία θέση. Πιο θάνατος κι από τον θάνατο ένα πράγμα.
Πράγματι θα ήταν ωραίο νήμα. θα γούασταρα να μπερδέψω το θεό με αυτό που λέω τελευταία θέση. θα έβαζα και τα ψυχεδελικά μου περί μεγαλείου της μηδαμηνότητας (με τον ίδιο τρόπο μιλάνε για ταπεινότητα οι χριστιανοί (που έχουν πιάσει μόμως το νόημα) ).
Θα πιάσουμε το πότε μας συμβαίνει και σε τι φάση της καθημερινής ζωής μας. Πότε το ξεπερνάμε και δεν το έχουμε ανάγκη και ββαια τι προστατεύει όπως λες.

Να το κάνουμε ρε φίλε :smt023
«Ο Θεός υπερηφάνοις αντιτάσσεται ταπεινούς δε δίδωσι χάρην. (Α’ Πέτρου Κεφ. 5).

«Ακάθαρτος παρά τω Θώ πας υψηλοκάρδιος».
(Παροιμ. 16, 15).

«Λέγω ὑμῖν, κατέβη οὗτος δεδικαιωμένος εἰς τὸν οἶκον αὐτοῦ ἢ ἐκεῖνος. Οτι πᾶς ὁ ὑψῶν ἑαυτὸν ταπεινωθήσεται, ὁ δὲ ταπεινῶν ἑαυτὸν ὑψωθήσεται»(Κατά Λουκά, 18:14).

:smt023
Αυτό αν θυμάμαι καλά συσχετίζεται με τη φάση του τελώνη.
Όταν το διάβαζα μικρός στο βιβλίο και δεδομένου πως τα γράφανε τότε με τι λέξεις και τι συντακτικό κλπ, σκεφτόμουν πόσο παπάρας ήτανε αυτός ο τύπος! "Νηστεύω κάθε Τετάρτη και Παρασκευή και είμαι και πολύ γαμάουα θε μου και καμία σχέση με αυτόν τον άπλυτο, την πλέμπα (τον τελώνη).
Ρε μαλάκα είναι δυνατόν; παιδάκι ήμουνα και το έβλεπα πολύ τοξικό όπως το φανταζόμουνα. Μπορεί έλεγα να υπάρχει τέτοιος άνθρβπος;

Και σκέφτομαι σήμερα ότι ενώ έχουν σωθεί τα κείμενα και τα κάνανε και σημαία κάποιοι... δες τι γίνεται!

Τέλος πάντων.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 09 Ιαν 2020, 17:04

Χαοτικός έγραψε:
09 Ιαν 2020, 01:27
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
08 Ιαν 2020, 09:22
Χαοτικός έγραψε:
07 Ιαν 2020, 23:39


Ο ΟΥΤΙΣ θα μπορούσε να το πει απομάκρυνση από το θεό. Η πλάκα είναι ότι θα είχε δίκιο. Κι ας μην υπάρχει θεός για μένα.
Ελπίζω να πιάνεις το υπερβατικό του νοήματος. Εγώ το λέω φόβος για την τελευταία θέση. Πιο θάνατος κι από τον θάνατο ένα πράγμα.
Πράγματι θα ήταν ωραίο νήμα. θα γούασταρα να μπερδέψω το θεό με αυτό που λέω τελευταία θέση. θα έβαζα και τα ψυχεδελικά μου περί μεγαλείου της μηδαμηνότητας (με τον ίδιο τρόπο μιλάνε για ταπεινότητα οι χριστιανοί (που έχουν πιάσει μόμως το νόημα) ).
Θα πιάσουμε το πότε μας συμβαίνει και σε τι φάση της καθημερινής ζωής μας. Πότε το ξεπερνάμε και δεν το έχουμε ανάγκη και ββαια τι προστατεύει όπως λες.

Να το κάνουμε ρε φίλε :smt023
«Ο Θεός υπερηφάνοις αντιτάσσεται ταπεινούς δε δίδωσι χάρην. (Α’ Πέτρου Κεφ. 5).

«Ακάθαρτος παρά τω Θώ πας υψηλοκάρδιος».
(Παροιμ. 16, 15).

«Λέγω ὑμῖν, κατέβη οὗτος δεδικαιωμένος εἰς τὸν οἶκον αὐτοῦ ἢ ἐκεῖνος. Οτι πᾶς ὁ ὑψῶν ἑαυτὸν ταπεινωθήσεται, ὁ δὲ ταπεινῶν ἑαυτὸν ὑψωθήσεται»(Κατά Λουκά, 18:14).

:smt023
Αυτό αν θυμάμαι καλά συσχετίζεται με τη φάση του τελώνη.
Όταν το διάβαζα μικρός στο βιβλίο και δεδομένου πως τα γράφανε τότε με τι λέξεις και τι συντακτικό κλπ, σκεφτόμουν πόσο παπάρας ήτανε αυτός ο τύπος! "Νηστεύω κάθε Τετάρτη και Παρασκευή και είμαι και πολύ γαμάουα θε μου και καμία σχέση με αυτόν τον άπλυτο, την πλέμπα (τον τελώνη).
Ρε μαλάκα είναι δυνατόν; παιδάκι ήμουνα και το έβλεπα πολύ τοξικό όπως το φανταζόμουνα. Μπορεί έλεγα να υπάρχει τέτοιος άνθρβπος;

Και σκέφτομαι σήμερα ότι ενώ έχουν σωθεί τα κείμενα και τα κάνανε και σημαία κάποιοι... δες τι γίνεται!

Τέλος πάντων.
Δεν έχω να προσθέσω τίποτε, φίλε μου. Η υποκρισία και η κατάκριση είναι από τα χειρότερα ελαττώματα και από τις χειρότερες αμαρτίες.

Αν όλοι γινόμαστε ταπεινότεροι, τότε πολλά θα ήταν διαφορετικά!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Ιαν 2020, 07:52

για ελένη.PNG
Να πω εδώ πως το κείμενο δεν είν' δικό μου επίσης να προσθέσω σε αυτούς, τους βιαστές, που κατηγορούν γυναίκες για «αδικες κατηγορίες χωρις στοιχεία», και η ελένη την πρώτη φορά που πήγε στην αστυνομία δεν είχε "στοιχεία" έπρεπε να βρεθούν στοιχεία με το άψυχο κορμί της πρώτα.


Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 15 Ιαν 2020, 10:29

Τι ρόδα, τριαντάφυλλα και βιόλες; Πάει, μαράθηκε ο «ανθός»... :giggle:

Εικόνα

Άτιμο πράγμα τα proxies, Tor, VPN κ.λπ. πάντως, ως προς αυτό έχουν την συμπάθειά μου.
Και το δικό μου το μαγαζί -με περιεχόμενο που δεν προσφέρεται για trolling ή τέλος πάντων αντικείμενο που δεν εξάπτει τα πνεύματα- πήγε να το μαγαρίσει ένας (;) τσόγλανος αναγκάζοντάς με να λάβω πρόσθετα μέτρα ασφαλείας (ένα φιλτράρισμα των μη-κανονικών IP address ήταν αρκετό).
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Ιαν 2020, 11:39

Fluffy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 07:52
για ελένη.PNG

Να πω εδώ πως το κείμενο δεν είν' δικό μου επίσης να προσθέσω σε αυτούς, τους βιαστές, που κατηγορούν γυναίκες για «αδικες κατηγορίες χωρις στοιχεία», και η ελένη την πρώτη φορά που πήγε στην αστυνομία δεν είχε "στοιχεία" έπρεπε να βρεθούν στοιχεία με το άψυχο κορμί της πρώτα.
Αισχρή πολιτική εκμετάλλευση ενός εγκλήματος για να γίνει προπαγάνδα ;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 15 Ιαν 2020, 11:49

Fluffy έγραψε:
05 Ιαν 2020, 20:51
Ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας αυτά που έκαναν οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης είναι ότι κάνει η πατριαρχία και το πρότυπο του σωστού άνδρα σε μια πατριαρχική κοινωνία. Σάμπως είναι λίγοι εκείνοι που τις πρώτες μέρες έλεγαν πως τα ήθελε και αυτήν με αυτούς που έμπλεξε; Ή σάμπως λίγοι την είπαν ως και «πουτάνα» χρησημοποιόντας τα μηνύματα της για να διακαιώσουν τη χυδαιότητα τους. Εϊναι οι ίδιοι που τώρα τελευταία τα βάζουν με τις κοπέλες που βγαίνουν να φωνάξουν ενάντια στην πατριαρχία.
Λυπάμαι για τις αρχές που σου έδωσε ο πατέρας σου και η μάνα σου. Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Ιαν 2020, 11:55

Fluffy έγραψε:
05 Ιαν 2020, 20:51
Ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας αυτά που έκαναν οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης είναι ότι κάνει η πατριαρχία και το πρότυπο του σωστού άνδρα σε μια πατριαρχική κοινωνία. Σάμπως είναι λίγοι εκείνοι που τις πρώτες μέρες έλεγαν πως τα ήθελε και αυτήν με αυτούς που έμπλεξε; Ή σάμπως λίγοι την είπαν ως και «πουτάνα» χρησημοποιόντας τα μηνύματα της για να διακαιώσουν τη χυδαιότητα τους. Εϊναι οι ίδιοι που τώρα τελευταία τα βάζουν με τις κοπέλες που βγαίνουν να φωνάξουν ενάντια στην πατριαρχία.
εσύ μεγάλωσες με τέτοιο πρότυπο του "σωστού άντρα";
όποια δε σου κάθεται τη χτυπάς και τη δολοφονείς;
ρε πάτε καλά που από ένα τέτοιο ειδεχθές έγκλημα βγάζετε γενικά συμπεράσματα για όλη τη κοινωνία και όλους τους άντρες;
άντε να σας δει κάνας γιατρός, εμμονικοί τύποι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιαν 2020, 12:20

Fluffy έγραψε:
05 Ιαν 2020, 20:51
Ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας αυτά που έκαναν οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης είναι ότι κάνει η πατριαρχία και το πρότυπο του σωστού άνδρα σε μια πατριαρχική κοινωνία.
οκ, επειδη λοιπον αυτο συμβαινει μια φορα στα 10 χρονια, σημαινει οτι η δικη μας κοινωνια δεν ειναι αυτο που ονομαζεις εσυ "πατριαρχικη". αν ηταν, θα το βλεπαμε καθημερινα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Ιαν 2020, 12:27

Gordian Knot έγραψε:
15 Ιαν 2020, 10:29
Τι ρόδα, τριαντάφυλλα και βιόλες; Πάει, μαράθηκε ο «ανθός»... :giggle:

Εικόνα

Άτιμο πράγμα τα proxies, Tor, VPN κ.λπ. πάντως, ως προς αυτό έχουν την συμπάθειά μου.
Και το δικό μου το μαγαζί -με περιεχόμενο που δεν προσφέρεται για trolling ή τέλος πάντων αντικείμενο που δεν εξάπτει τα πνεύματα- πήγε να το μαγαρίσει ένας (;) τσόγλανος αναγκάζοντάς με να λάβω πρόσθετα μέτρα ασφαλείας (ένα φιλτράρισμα των μη-κανονικών IP address ήταν αρκετό).
Βασικά αυτό ήθελε να ακούσει το τρολ και γι' αυτό είπε αυτά που είπε.
Ζούμε σε μια οικονομία.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 15 Ιαν 2020, 12:42

Π@π@ριες καμαρωτες λέτε όλοι σας, αυτά που λέει ο fluffy είναι 100% αλήθεια αλλά δεν έχετε το θάρρος να την δείτε κατάματα και γι'αυτό όταν γίνονται τέτοια εγκλήματα νομίζετε ότι πέσαν από τον ουρανό (και το παίζετε και υπερασπιστές της επιστήμης και της λογικής μη χέσω...). Ο άλλος λέει δεν υπάρχει ισχυρή πατριαρχία εδώ, δηλαδή υπάρχει πατριαρχία αλλού στον κόσμο αλλά όχι στα βλαχοβαλκανια! Εγώ φιλικά σας το λέω, ξυπνήστε και πάρτε θέση πριν να είναι αργά για εσάς, τα θύματα ξυπνάνε σιγά σιγά, μπορεί να μην έχω πραγματικές ελπίδες ότι θα γίνει ταξική επανάσταση σύντομα αλλά η πατριαρχία με την μορφή που υπάρχει σήμερα θα πέσει εκκωφαντικά και θα σας πάρει η μπάλα όλους σας άντρες, γυναίκες, τώρα το αν θα αλλάξει κάτι πραγματικά ουσιαστικά ή αν η πατριαρχία θα μεταμφιεστεί κάπως αλλιώς και θα επιβιώσει, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Γιατί αν πέσει ουσιαστικά η πατριαρχία θα γεννηθεί ένας κόσμος δικαιοσύνης και αγάπης γιατί αυτή είναι η πραγματική ρίζα κάθε κακού, του καπιταλισμού, του φασισμού κτλ αλλά δεν ξέρω αν ακόμα ο κόσμος έχει ωριμάσει γι'αυτό...
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιαν 2020, 12:46

the_black_planet έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:42
τα θύματα ξυπνάνε σιγά σιγά, μπορεί να μην έχω πραγματικές ελπίδες ότι θα γίνει ταξική επανάσταση σύντομα αλλά η πατριαρχία με την μορφή που υπάρχει σήμερα θα πέσει εκκωφαντικά και θα σας πάρει η μπάλα όλους σας άντρες, γυναίκες
Δηλαδή τι θα πάθουμε; Θα γίνει υποχρεωτικό να έχεις Instagram;

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 15 Ιαν 2020, 12:49

foscilis έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:46
the_black_planet έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:42
τα θύματα ξυπνάνε σιγά σιγά, μπορεί να μην έχω πραγματικές ελπίδες ότι θα γίνει ταξική επανάσταση σύντομα αλλά η πατριαρχία με την μορφή που υπάρχει σήμερα θα πέσει εκκωφαντικά και θα σας πάρει η μπάλα όλους σας άντρες, γυναίκες
Δηλαδή τι θα πάθουμε; Θα γίνει υποχρεωτικό να έχεις Instagram;
:smt005:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 15 Ιαν 2020, 12:49

the_black_planet έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:42
Π@π@ριες καμαρωτες λέτε όλοι σας, αυτά που λέει ο fluffy είναι 100% αλήθεια αλλά δεν έχετε το θάρρος να την δείτε κατάματα και γι'αυτό όταν γίνονται τέτοια εγκλήματα νομίζετε ότι πέσαν από τον ουρανό (και το παίζετε και υπερασπιστές της επιστήμης και της λογικής μη χέσω...). Ο άλλος λέει δεν υπάρχει ισχυρή πατριαρχία εδώ, δηλαδή υπάρχει πατριαρχία αλλού στον κόσμο αλλά όχι στα βλαχοβαλκανια! Εγώ φιλικά σας το λέω, ξυπνήστε και πάρτε θέση πριν να είναι αργά για εσάς, τα θύματα ξυπνάνε σιγά σιγά, μπορεί να μην έχω πραγματικές ελπίδες ότι θα γίνει ταξική επανάσταση σύντομα αλλά η πατριαρχία με την μορφή που υπάρχει σήμερα θα πέσει εκκωφαντικά και θα σας πάρει η μπάλα όλους σας άντρες, γυναίκες, τώρα το αν θα αλλάξει κάτι πραγματικά ουσιαστικά ή αν η πατριαρχία θα μεταμφιεστεί κάπως αλλιώς και θα επιβιώσει, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Γιατί αν πέσει ουσιαστικά η πατριαρχία θα γεννηθεί ένας κόσμος δικαιοσύνης και αγάπης γιατί αυτή είναι η πραγματική ρίζα κάθε κακού, του καπιταλισμού, του φασισμού κτλ αλλά δεν ξέρω αν ακόμα ο κόσμος έχει ωριμάσει γι'αυτό...
"η ριζα κάθε κακου είναι η πατριαρχια"
εε εδώ επιβάλλεται να πεις κατι περισσοτερο
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Πατριαρχικό πρότυπο οι βιαστές και δολοφόνοι της Ελένης Τοπαλούδη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 15 Ιαν 2020, 13:42

Bazoomba έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:49
the_black_planet έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:42
Π@π@ριες καμαρωτες λέτε όλοι σας, αυτά που λέει ο fluffy είναι 100% αλήθεια αλλά δεν έχετε το θάρρος να την δείτε κατάματα και γι'αυτό όταν γίνονται τέτοια εγκλήματα νομίζετε ότι πέσαν από τον ουρανό (και το παίζετε και υπερασπιστές της επιστήμης και της λογικής μη χέσω...). Ο άλλος λέει δεν υπάρχει ισχυρή πατριαρχία εδώ, δηλαδή υπάρχει πατριαρχία αλλού στον κόσμο αλλά όχι στα βλαχοβαλκανια! Εγώ φιλικά σας το λέω, ξυπνήστε και πάρτε θέση πριν να είναι αργά για εσάς, τα θύματα ξυπνάνε σιγά σιγά, μπορεί να μην έχω πραγματικές ελπίδες ότι θα γίνει ταξική επανάσταση σύντομα αλλά η πατριαρχία με την μορφή που υπάρχει σήμερα θα πέσει εκκωφαντικά και θα σας πάρει η μπάλα όλους σας άντρες, γυναίκες, τώρα το αν θα αλλάξει κάτι πραγματικά ουσιαστικά ή αν η πατριαρχία θα μεταμφιεστεί κάπως αλλιώς και θα επιβιώσει, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Γιατί αν πέσει ουσιαστικά η πατριαρχία θα γεννηθεί ένας κόσμος δικαιοσύνης και αγάπης γιατί αυτή είναι η πραγματική ρίζα κάθε κακού, του καπιταλισμού, του φασισμού κτλ αλλά δεν ξέρω αν ακόμα ο κόσμος έχει ωριμάσει γι'αυτό...
"η ριζα κάθε κακου είναι η πατριαρχια"
εε εδώ επιβάλλεται να πεις κατι περισσοτερο
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών