Ένας σύγχρονος Άγιος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Noor1
Δημοσιεύσεις: 783
Εγγραφή: 17 Αύγ 2019, 15:02

Ένας σύγχρονος Άγιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Noor1 » 06 Ιαν 2020, 05:52

Υιοθέτησε κοριτσάκι με σύνδρομο Down που είχαν απορρίψει 20 οικογένειες

💐Η μικρή Alba από την Νάπολη της Ιταλίας γεννήθηκε με σύνδρομο Down. Αμέσως μετά τη γέννησή της η μητέρα της την εγκατέλειψε λόγω των αυξημένων υποχρεώσεων που απαιτεί η κατάσταση της. Και σαν να μην έφτανε αυτό, 20 ακόμη οικογένειες απέρριψαν τις προτάσεις υιοθεσίας της.

🌞Ευτυχώς όμως ήρθε στη ζωή της ο Luca
Ο Luca που έχει εργαστεί εθελοντικά σε πολλά κοινωνικά προγράμματα γνωρίζει πολύ καλά την δυσκολία της περίπτωσης αλλά και πόσο τραυματική μπορεί να γίνει η απόρριψη. «Προσφέρω εθελοντική εργασία από τα 14 μου. Έχω δουλέψει με ΑμεΑ και πιστεύω ότι διαθέτω τη γνώση και τις ικανότητες για κάτι τόσο σημαντικό όπως είναι η ανατροφή ενός παιδιού», λέει ο Luca.

🌻«Όταν την πρωτοπήρα στην αγκαλιά μου, γέμισα χαρά. Ένιωσα αμέσως ότι είναι η κόρη μου. Ήταν η πρώτη φορά που κράτησα μωρό, αλλά όταν κράτησα την Alba ήξερα ότι ήμουν έτοιμος να γίνω ο πατέρας της»

🌸Ωστόσο η όλη διαδικασία της υιοθεσίας δεν ήταν εύκολη υπόθεση, αφού τα γραφεία αναδοχής προτιμούν παραδοσιακές οικογένειες. Ο Luca δεν είναι συνηθισμένος γονιός. Είναι ομοφυλόφιλος και ζει μόνος του μετά από μια σχέση 11 χρόνων. Ήταν όμως αποφασισμένος. Μετά από πολλές προσπάθειες και «μάχες» με την γραφειοκρατία κατάφερε να γίνει ο νόμιμος κηδεμόνας της Alba και να ξεκινήσουν μαζί την οικογένεια τους.http://www.themamagers.gr/tha-sou-po-mi ... -A5W_RLDA8
Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ένας σύγχρονος Άγιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 06 Ιαν 2020, 07:52

Μπράβο στον άνθρωπο! Ναναι καλά κ αυτός κ η μικρούλα!

Δυστυχώς, έχουμε καταντήσει να βλέπουμε ευχάριστη είδηση κ το μυαλό μας να μπαίνει στο τρυπάκι να δημιουργεί διαφορα σενάρια...
Ελπίζω κ εύχομαι όλα να είναι κ να πάνε καλά!

Ανατριχιασα με τον τίτλο. :lol:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ένας σύγχρονος Άγιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιαν 2020, 08:55

Χαρούμενη φαίνεται η μικρή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών