Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 17 Ιαν 2020, 12:06

stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 12:02
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 11:56
Alien666 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 11:52


Ακομη και το ελληνικό νομικό πλαίσιο δεν απασχολεί το αν το θύμα ούρλιαξε ή αντιστάθηκε, αλλά το αν ο δράστης ή οι δράστες ενήργησαν βίαια πάνω του, δίχως να εξασφαλίσουν συναίνεση.

Αρα καλύπτει και την περίπτωση του κοκκαλόματος
Αυτά θα πρέπει να αποσύρονται στο δικαστήριο

Το οποιο θα υπολογίσει και θα μετρήσει όλη την συμπεριφορά της γυναίκας θύματος πιο πριν (...)
Η πρότερη συμπεριφορά της γυναίκας δεν στοιχειοθετεί τίποτα ως προς το γεγονός ότι από τη στιγμή που επιχειρήθηκε η πράξη μπορεί να έπαψε να συναινεί για οποιονδήποτε λόγο (από αδιαθεσία, μέχρι τύψεις ή και οτιδήποτε άλλο).

Έχε υπόψη ότι το άρθρο δεν ξεχωρίζει άντρες και γυναίκες.
Μπορεί, πχ. να σου την πέσει ένας 2μετρος γκέι μαχητής του mma... :wink
(κάνει και ομοιοκαταληξία, έτοιμο για νέο χιτ του Καρβέλα)
Καλά ..τώρα τότε τον δικηγόρο σου για υπερασπιστική γραμμή του στυλ
Του έκανα στοματικό έρωτα αλλά αυτός χωρίς την συναίνεση μου εκσπερματωσε μέσα στο στόμα μου χωρίς την συναίνεση μου !!!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Ιαν 2020, 12:24

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει μία αξιόλογη πτυχιακή εργασία στο διαδίκτυο, υπό την επίβλεψη του καθηγητή, σχετικά με το ζήτημα του βιασμού και του ποινικού κώδικα.
Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα με αρκετά παραδείγματα από πραγματικές καταστάσεις.

https://www.academia.edu/33521865/%CE%9 ... F%8C%CF%82_

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Ιαν 2020, 13:32

stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 11:59
Alien666 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 11:52
stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 10:17

Βρε καλό μου, το πρόβλημα δεν είναι αν έγινε από ένα ή περισσότερους δράστες στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά ότι αθωώθηκαν πρωτοβάθμια επειδή με την προηγούμενη νομοθεσία δεν υπήρχε το κριτήριο της συναίνεσης. Η συγκεκριμένη παράγραφος δεν σου λέει πότε η πράξη αποτελεί βιασμό, αλλά σου λέει τί γίνεται αφού στοιχειοθετηθεί ο βιασμός.
Προσπάθησε να συμμετέχεις θετικά στη συζήτηση. Όχι απλά αντίλογος για τον αντίλογο.
Ακομη και το ελληνικό νομικό πλαίσιο δεν απασχολεί το αν το θύμα ούρλιαξε ή αντιστάθηκε, αλλά το αν ο δράστης ή οι δράστες ενήργησαν βίαια πάνω του, δίχως να εξασφαλίσουν συναίνεση.

Αρα καλύπτει και την περίπτωση του κοκκαλόματος
Επειδή είσαι καλοπροαίρετος συζητητής σου εφιστώ την προσοχή σε μία λεπτομέρεια του άρθρου.
Ο βιασμός ουσιαστικά κατηγοριοποιείται σε :
- βιασμό με άμεση χρήση βίας, εκβιασμού ή απειλής (παράγραφοι 1,3,4)
- βιασμό που προκύπτει από απουσία συναίνεσης (παράγραφος 5)

Η πρώτη περίπτωση είναι βαρύτερη και σηκώνει ποινές άνω των 10 ετών, για κάθε έναν από τους συμμετέχοντες στην πράξη. Η δεύτερη περίπτωση είναι ελαφρύτερη και περιορίζει τις ποινές σε κάτω των 10 ετών κάθειρξη, ανάλογα με την περίπτωση, τη βαρύτητα κλπ.
Πολύ ωραία τα λέει το άρθρο

Ωστόσο καλό θα είναι να μην αναλύετε τα εσκεμμένα ομιχλώδη κείμενα όπως αυτό με το στοίχημα και αυτό του αρχικού άρθρου.

Οποιος τα συνέταξε στηρίζει την κουλτούρα της ψευδούς θυματοποίησης. Είναι εμφανέστατο ότι αυτές οι κοπέλες θέλουν εξασφαλίσουν έγκριση ότι έχουν βιαστεί για να εισέλθουν στο "κλαμπ τον βιασμένων γυναικών".

Στην περίπτωση με το στοίχημα υπάρχει εσκεμμένη θολούρα στο σημείο που αφορά τη συναίνεση.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9130
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 17 Ιαν 2020, 13:51

stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 09:49
ST48410 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:11
stavmanr έγραψε:
16 Ιαν 2020, 23:59
Και τι γίνεται συνήθως όταν είναι ο λόγος τους ενός έναντι του λόγου του άλλου; Δηλαδή κάθε γυναίκα μπορεί να ισχυρισθεί εκ των υστέρων ότι "πάγωσε" και δεν συναίνεσε. Και αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους. Σ' αυτές τις περιπτώσεις καταδικάζεται ο άνδρας με μόνο τεκμήριο τον ισχυρισμό της;
Όπως έγραψα παραπάνω, ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης.
Αυτό συμβαίνει, διότι, όπως έβαλα και στα παραδείγματα που μπέρδεψαν τη Γαλή, πολλές περιπτώσεις βιασμών αθωώνονταν εξαιτίας της φύσης του εγκλήματος που είναι συνήθως μέσα σε στενά προσωπικά όρια και αντίστοιχο περιβάλλον (χωρίς μάρτυρες κλπ). Επίσης, τεράστιο πλήθος βιασμών δεν έφταναν ποτέ στη δικαιοσύνη δεδομένου ότι ήταν σχεδόν αδύνατο να αποδείξει κανείς ότι βιάστηκε (χωρίς τη δική του θέληση) και ταυτόχρονα η δημοσιοποίηση αποτελούσε μία εκ νέου ατιμωτική δραστηριότητα για το θύμα το οποίο ήταν ήδη βεβαρυμένο ψυχολογικά.

Μη φαντάζεσαι ότι ξαφνικά θα κατηγορεί καθένας τον άλλο για βιασμό.
Εγώ πάλι γιατί είμαι σίγουρος ότι ότι στο κοντινό μέλλον θα αυξηθούν κατακόρυφα οι καταγγελίες για βιασμό αν "ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης"...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70043
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2020, 13:52

stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 10:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιαν 2020, 10:14
stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 09:53

Όπως έχω γράψει 3 φορές ως τώρα, δεν με απασχολεί η όποια υπόθεση συγκεκριμένα, και δεν δικάζω κανέναν από το διαδίκτυο.
Τα παραπάνω παραδείγματα τα βάζω για να κατανοήσει, όποιος θέλει, τη φύση του αδικήματος και γιατί τροποποιήθηκε ο ποινικός κώδικας στο παρόν πλαίσιο.
Μάλλον έχεις μπλέξει τα άρθρα. Η γλαφυρή περιγραφή σου αφορά σ' αυτό.

3. Αν η γενετήσια πράξη έγινε από δύο ή περισσότερους δράστες που ενεργούσαν από κοινού, επιβάλλεται κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών.
Βρε καλό μου, το πρόβλημα δεν είναι αν έγινε από ένα ή περισσότερους δράστες στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά ότι αθωώθηκαν πρωτοβάθμια επειδή με την προηγούμενη νομοθεσία δεν υπήρχε το κριτήριο της συναίνεσης. Η συγκεκριμένη παράγραφος δεν σου λέει πότε η πράξη αποτελεί βιασμό, αλλά σου λέει τί γίνεται αφού στοιχειοθετηθεί ο βιασμός.
Προσπάθησε να συμμετέχεις θετικά στη συζήτηση. Όχι απλά αντίλογος για τον αντίλογο.
Οι γενικότητες δεν είναι θετική συμμετοχή στη συζήτηση. Και δεν κάνω αντίλογο για τον αντίλογο. Από την αρχή του θέματος προσπαθώ να εξηγήσω τη διαφορά μεταξύ των στοιχείων που γίνονται αποδεκτά στο δικαστήριο και της άποψης που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε για το τι τεκμηριώνεται δικαστικά ως βιασμός.

Ειδικώς το θέμα της συναίνεσης είναι πολύ βασικό, γιατί αν βασίζεται σε υποθέσεις η οποιαδήποτε και ο οποιοσδήποτε μπορούν να κατηγορούν ως βιαστή τον οποιονδήποτε, επειδή δεν υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης για κάθε βήμα της ερωτικής πράξης. Και αυτό είναι παράλογο.

Και στην ακραία εκδοχή του, ακόμη και η ερωτική συμπεριφορά της γυναίκας, μπορεί να εκληφθεί ως βιασμός του άντρα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Ιαν 2020, 13:57

Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:51
stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 09:49
ST48410 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 00:11


Και τι γίνεται συνήθως όταν είναι ο λόγος τους ενός έναντι του λόγου του άλλου; Δηλαδή κάθε γυναίκα μπορεί να ισχυρισθεί εκ των υστέρων ότι "πάγωσε" και δεν συναίνεσε. Και αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους. Σ' αυτές τις περιπτώσεις καταδικάζεται ο άνδρας με μόνο τεκμήριο τον ισχυρισμό της;
Όπως έγραψα παραπάνω, ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης.
Αυτό συμβαίνει, διότι, όπως έβαλα και στα παραδείγματα που μπέρδεψαν τη Γαλή, πολλές περιπτώσεις βιασμών αθωώνονταν εξαιτίας της φύσης του εγκλήματος που είναι συνήθως μέσα σε στενά προσωπικά όρια και αντίστοιχο περιβάλλον (χωρίς μάρτυρες κλπ). Επίσης, τεράστιο πλήθος βιασμών δεν έφταναν ποτέ στη δικαιοσύνη δεδομένου ότι ήταν σχεδόν αδύνατο να αποδείξει κανείς ότι βιάστηκε (χωρίς τη δική του θέληση) και ταυτόχρονα η δημοσιοποίηση αποτελούσε μία εκ νέου ατιμωτική δραστηριότητα για το θύμα το οποίο ήταν ήδη βεβαρυμένο ψυχολογικά.

Μη φαντάζεσαι ότι ξαφνικά θα κατηγορεί καθένας τον άλλο για βιασμό.
Εγώ πάλι γιατί είμαι σίγουρος ότι ότι στο κοντινό μέλλον θα αυξηθούν κατακόρυφα οι καταγγελίες για βιασμό αν "ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης"...
Μπα το πιο πιθανό είναι να αυξηθούν οι καταγγελόμενοι βιασμοί που πριν τους απέκρυπταν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9130
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 17 Ιαν 2020, 14:00

Naida έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:57
Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:51
stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 09:49


Όπως έγραψα παραπάνω, ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης.
Αυτό συμβαίνει, διότι, όπως έβαλα και στα παραδείγματα που μπέρδεψαν τη Γαλή, πολλές περιπτώσεις βιασμών αθωώνονταν εξαιτίας της φύσης του εγκλήματος που είναι συνήθως μέσα σε στενά προσωπικά όρια και αντίστοιχο περιβάλλον (χωρίς μάρτυρες κλπ). Επίσης, τεράστιο πλήθος βιασμών δεν έφταναν ποτέ στη δικαιοσύνη δεδομένου ότι ήταν σχεδόν αδύνατο να αποδείξει κανείς ότι βιάστηκε (χωρίς τη δική του θέληση) και ταυτόχρονα η δημοσιοποίηση αποτελούσε μία εκ νέου ατιμωτική δραστηριότητα για το θύμα το οποίο ήταν ήδη βεβαρυμένο ψυχολογικά.

Μη φαντάζεσαι ότι ξαφνικά θα κατηγορεί καθένας τον άλλο για βιασμό.
Εγώ πάλι γιατί είμαι σίγουρος ότι ότι στο κοντινό μέλλον θα αυξηθούν κατακόρυφα οι καταγγελίες για βιασμό αν "ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης"...
Μπα το πιο πιθανό είναι να αυξηθούν οι καταγγελόμενοι βιασμοί που πριν τους απέκρυπταν.
Γιατί τώρα θα πάψουν να ντρέπονται να το καταγγείλουν ή μήπως οι τοπική κοινωνία θα τις βλέπει διαφορετικά;
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2020, 14:02

stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 09:49
Όπως έγραψα παραπάνω, ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης.
Καλό μου παιδί, δεν συμβαίνει αυτό και δεν μπορεί να συμβεί. Γιατί προσπαθείς να μας πείσεις με παραδείγματα όταν ΔΕΝ ισχύει. Άλλο τι θα ήθελες κι άλλο τι ισχύει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Ιαν 2020, 14:03

Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:00
Naida έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:57
Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:51


Εγώ πάλι γιατί είμαι σίγουρος ότι ότι στο κοντινό μέλλον θα αυξηθούν κατακόρυφα οι καταγγελίες για βιασμό αν "ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης"...
Μπα το πιο πιθανό είναι να αυξηθούν οι καταγγελόμενοι βιασμοί που πριν τους απέκρυπταν.
Γιατί τώρα θα πάψουν να ντρέπονται να το καταγγείλουν ή μήπως οι τοπική κοινωνία θα τις βλέπει διαφορετικά;
Και τα δυο, σιγά σιγά θα αλλάξει η νοοτροπία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70043
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2020, 14:09

Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:51

Εγώ πάλι γιατί είμαι σίγουρος ότι στο κοντινό μέλλον θα αυξηθούν κατακόρυφα οι καταγγελίες για βιασμό αν "ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης"...
Αυτό ισχύει και σήμερα.
Σαφώς και αναζητούνται τα στοιχεία που παραπέμπουν σε συναίνεση.
Για την ακρίβεια, το α, β ή γ στοιχείο, που μπορεί να αναφέρει ο κατηγορούμενος ως δείγματα συναίνεσης για την πράξη.
Και το κατά πόσον τα συγκεκριμένα στοιχεία μπορεί να εκληφθούν από το δικαστήριο ως λογικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70043
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2020, 14:17

Naida έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:03
Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:00
Naida έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:57


Μπα το πιο πιθανό είναι να αυξηθούν οι καταγγελόμενοι βιασμοί που πριν τους απέκρυπταν.
Γιατί τώρα θα πάψουν να ντρέπονται να το καταγγείλουν ή μήπως οι τοπική κοινωνία θα τις βλέπει διαφορετικά;
Και τα δυο, σιγά σιγά θα αλλάξει η νοοτροπία.
Όταν ξεκαθαρίσετε τη διαφορά μεταξύ της νοοτροπίας για το οτιδήποτε και του γεγονότος, πιθανόν. Με το συγκεκριμένο χαώδες σκεπτικό, απλώς θα αρχίσουν να μη θεωρούνται κάτι σημαντικό και οι πραγματικοί βιασμοί.

Φυσικά, αν το ζητούμενο της κάθε περήφανης φεμινίστριας είναι να εξισωθεί ο οποιοσδήποτε βιασμός με την ψυχολογία που έπαθε η χ ή ψ, μετά από σκέψη για το αν ήταν ή δεν ήταν βιασμός αυτό που έγινε πριν 10 λεπτά ή 10 μήνες, θα γίνει κι αυτό.

Απλώς θα έχει συνέπειες, μάλλον δυσάρεστες, για όλους και όλες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 17 Ιαν 2020, 14:19

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:02
stavmanr έγραψε:
17 Ιαν 2020, 09:49
Όπως έγραψα παραπάνω, ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης.
Καλό μου παιδί, δεν συμβαίνει αυτό και δεν μπορεί να συμβεί. Γιατί προσπαθείς να μας πείσεις με παραδείγματα όταν ΔΕΝ ισχύει. Άλλο τι θα ήθελες κι άλλο τι ισχύει.
Ως εκ τούτου, ο ορισμός του βιασμού πρέπει να περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα εξαναγκαστικών περιστάσεων, όπου η συναίνεση δεν μπορεί να δοθεί ελεύθερα. Ταυτόχρονα, εκτός τέτοιων περιστάσεων, ενώ το βάρος της απόδειξης παραμένει στον/στην κατήγορο, ο κατηγορούμενος θα πρέπει να ερωτηθεί σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο εξασφάλισε τη συναίνεση του καταγγέλλοντα.

Σε χώρες με νόμους που βασίζονται στη συναίνεση, η ευθύνη εξακολουθεί να είναι στην πλευρά του κατηγόρου (δηλαδή του θύματος), να αποδείξει πέρα από κάθε εύλογη αμφιβολία ότι η σεξουαλική πράξη δεν ήταν συναινετική και αν ο βιασμός διαπράχθηκε εκ προθέσεως, απερίσκεπτα ή εξ αμελείας. Το γεγονός ότι, κατά τη διάρκεια της έρευνας και των δικαστικών διαδικασιών, ο κατηγορούμενος μπορεί να ερωτηθεί σχετικά με τα μέτρα που έλαβε για να διαπιστώσει εάν το άλλο συναινεί, δεν σημαίνει ότι θεωρείται ένοχος.

https://www.amnesty.gr/en/node/22080
Είναι απ το λινκ που παρέθεσε ο ίδιος χρήστης πίσω.

Ουσιαστικά η καινοτομία είναι ότι ο δικαστής θα ρωτήσει πως εξασφάλισε ο κατηγορούμενος την συναίνεση και όχι ότι θα πρέπει να αποδείξει κάτι.




ΥΓ Βιασμός εξ αμελείας; wtf;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Ιαν 2020, 14:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:17
Naida έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:03
Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:00


Γιατί τώρα θα πάψουν να ντρέπονται να το καταγγείλουν ή μήπως οι τοπική κοινωνία θα τις βλέπει διαφορετικά;
Και τα δυο, σιγά σιγά θα αλλάξει η νοοτροπία.
Όταν ξεκαθαρίσετε τη διαφορά μεταξύ της νοοτροπίας για το οτιδήποτε και του γεγονότος, πιθανόν. Με το συγκεκριμένο χαώδες σκεπτικό, απλώς θα αρχίσουν να μη θεωρούνται κάτι σημαντικό και οι πραγματικοί βιασμοί.

Φυσικά, αν το ζητούμενο της κάθε περήφανης φεμινίστριας είναι να εξισωθεί ο οποιοσδήποτε βιασμός με την ψυχολογία που έπαθε η χ ή ψ, μετά από σκέψη για το αν ήταν ή δεν ήταν βιασμός αυτό που έγινε πριν 10 λεπτά ή 10 μήνες, θα γίνει κι αυτό.

Απλώς θα έχει συνέπειες, μάλλον δυσάρεστες, για όλους και όλες.
Το ζητούμενο κάθε φεμινίστριας εκτός ακραίων και λοιπών ανθρώπων εκτός πατριαρχικης νοοτροπίας,είναι να μην θεωρείται λογική η σκέψη " ο άντρας πανω στην σεξουαλική διέγερση χάνει την συνειδητότητα του και δεν μπορεί να σταματήσει." Και να αναφερόμαστε σε βιασμό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9130
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 17 Ιαν 2020, 14:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιαν 2020, 14:09
Airman68 έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:51

Εγώ πάλι γιατί είμαι σίγουρος ότι στο κοντινό μέλλον θα αυξηθούν κατακόρυφα οι καταγγελίες για βιασμό αν "ο νέος νόμος καταλήγει να ζητά από τον κατηγορούμενο τα τεκμήρια ή έστω κάποια στοιχεία συναίνεσης"...
Αυτό ισχύει και σήμερα.
Σαφώς και αναζητούνται τα στοιχεία που παραπέμπουν σε συναίνεση.
Για την ακρίβεια, το α, β ή γ στοιχείο, που μπορεί να αναφέρει ο κατηγορούμενος ως δείγματα συναίνεσης για την πράξη.
Και το κατά πόσον τα συγκεκριμένα στοιχεία μπορεί να εκληφθούν από το δικαστήριο ως λογικά.
Ναι αλλά απ' ότι καταλαβαίνω τώρα υπάρχει η τάση να προσδίδεται η ταμπέλα του βιασμού σε μια ευρύτερη γκάμα πράξεων και να αναλωνόμαστε σε συζητήσεις επί συζητήσεων αναφορικά με την έννοια της συναίνεσης.
Κάποιες και κάποιοι ονομάζουν "βιασμό" το δάχτυλο που της έβαλε ο άλλος όταν αυτή παρίστανε την κοιμισμένη "για να δει πού το πάει" αντί να το πουν ξέρω γω "μαλακία" ή "ανωμαλία".
Αναφέρουν σαν "βιασμό" αυτό που υπέστησε η άλλη που έχασε το στοίχημα αλλά δεν είπε ότι δεν θέλει, αντί να το πουν "δοκίμασα αλλά δεν μου άρεσε".
Και φοβάμαι ότι θα ξεφτυλιστεί η κατηγορία του βιασμού γιατί πολλές θα σκεφτούν εκ των υστέρων ότι δεν τους άρεσε η φάση.
Όχι τίποτα άλλο αλλά κρίμα για τα πραγματικά θύματα βιασμού που θα αντιμετωπίσουν απίστευτη καχυποψία λόγω αυτού...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 17 Ιαν 2020, 14:26

Μπορούν πάντως οι κοπέλες όταν συνευρισκονται ερωτικά να έχουν και μια φίλη να παρατηρεί η -γιατί όχι- και να συμμετέχει έτσι ώστε να υπάρχουν μάρτυρες για το δικαστήριο και να μην χρειάζεται να αποδείξουν το αυτονόητο.

Νομίζω ότι ειναι η μόνη λύση, spread the word!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stargazer την 17 Ιαν 2020, 14:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών