Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2020, 20:23

Βλήμα έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:10
ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 10:41
Δεν πιστεύω ότι τίθενται τέτοια διλήμματα. Μια συγκροτημένη κοινωνία, αν μπορεί να διαλέξει μια κατεύθυνση και να πάει τα πράγματα προς τα εκεί, οφείλει να κάνει τους πολίτες της κατά το δυνατό ώριμους και υπεύθυνους αλλά ταυτόχρονα και να διευκολύνει τα θύματα βιασμού να καταγγέλλουν και να προστατεύονται.
Και αν κλοτσάω κάπως σε αυτό το νήμα είναι γιατί η κουλτούρα της απίθανης καταγγελίας δείχνει να υποθάλπει και να ενισχύει ανώριμες συμπεριφορές.
Δεν καταλαβαίνω πώς δεν τίθεται το δίλημμα. Τι εννοείς; Ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ψευδής καταγγελία; Έχεις σκεφτεί κάποιον τρόπο να διευκολύνονται τα θύματα του βιασμού να καταγγέλλουν και να προστατεύονται χωρίς να ρισκάρουμε το να γίνει καταγγελία και σε αθώους;
Εννοώ πως ήδη υπάρχει σαν πρακτική το να απαλλάξεις λόγω αμφιβολιών κάποιων παρά να χώσεις στη φυλακή αθώους.
Για την δεύτερη ερώτηση, κάνεις ότι είναι δυνατό προκειμένου να προστατέψεις και να ενθαρρύνεις όποια κοπέλα θα ήθελε να προβεί σε καταγγελία. Δομές, τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης, ψυχολογική υποστήριξη, μέτρα εναντίον του φερόμενου βιαστή, καμπάνιες στα ΜΜΕ. Τα πάντα. Παράλληλα στις ίδιες καμπάνιες καθιστάς σαφές ότι οι ψευδείς καταγγελίες επιφέρουν σοβαρότατες συνέπειες. Δίνεις όλα τα εργαλεία και την υποστήριξη σε όποια θέλει να καταγγείλει αλλά την ενημερώνεις ότι δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα και ότι μια τέτοια καταγγελία δεν μπορεί να είναι πχ εργαλείο αντεκδίκησης ή θέμα εγωισμού και λύσης άλλων προσωπικών διαφορών.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2020, 20:24

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:19
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:16
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:12

Το ίδιο συμβαίνει και με μία φυσικά πανέμορφη (που τραβά τα βλέματα). Επομένως, αυτή που διαθέτει φυσική ομορφιά θα πρέπει να την ...κρύβει ( ; ) ή να την καταστρέφει επίτηδες ώστε να μη φέρει ευθύνη που το Ορκ θέλει να την βιάσει; :p2:
Πώς το αντιλαμβάνεσαι;
Να θεσμοθετήσουμε ας πούμε την μπούργκα ώστε να είμαστε βέβαιοι ότι η κοπέλα έκανε το πάν για να ...μη βιαστεί;
Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Διάβασε παραπάνω σε αυτή την σελίδα ξανά. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Γενικά να σου πω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει μια στοιχειώδη υποχρέωση να προφυλάσσει τον εαυτό του χωρίς αυτό να απαλλάσσει των ευθυνών εκείνους που θα θελήσουν να τον βλάψουν αν δεν το κάνει.
Άρα τελικά παίζει ρόλο το ντύσιμο στον βιασμό;
Δες παραπάνω. Την έχουμε κάνει την συζήτηση και έβαλα και το απόσπασμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 20:25

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:20
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:08
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 19:56
Η όλη συμπεριφορά της γυναίκας θύματος έχει σχέση με την δικαστική διερεύνηση του εάν υπήρχε συναίνεση η όχι
Δεν έχει σχέση με το να σωθεί ελαφρυντικό στον δράστη βιαστή ουτε δικάζεται το θύμα για την συμπεριφορά και εμφάνιση του
Επομένως συζητάμε αν η ενδυμασία αποτελεί τεκμήριο συναίνεσης.
Σωστά; :p2:
Σε συνδιασμό και με άλλα κριτήρια
πχ το εάν θα πάει στο διαμέρισμα του μετά από μπαράκι αγκαλιά κλπ
Περίμενε ρε συ Αινεία.
Είσαι στην παραλία με το μαγιό σου. Έχουν φύγει οι υπόλοιποι κι απολαμβάνεις μόνος σου τον ήλιο. Σε βλέπει ένα Ορκ, ορμά σε ακινητοποιεί, και σε βιάζει.
Έφταιγε που φορούσες το μαγιό; Το μαγιό σου δίνει την απαραίτητη συναίνεση προς το Ορκ για αυτό που θα ακολουθήσει;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 20:27

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:24
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:19
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:16


Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Διάβασε παραπάνω σε αυτή την σελίδα ξανά. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Γενικά να σου πω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει μια στοιχειώδη υποχρέωση να προφυλάσσει τον εαυτό του χωρίς αυτό να απαλλάσσει των ευθυνών εκείνους που θα θελήσουν να τον βλάψουν αν δεν το κάνει.
Άρα τελικά παίζει ρόλο το ντύσιμο στον βιασμό;
Δες παραπάνω. Την έχουμε κάνει την συζήτηση και έβαλα και το απόσπασμα.
Και εκεί δεν έχεις απαντήσει με σαφήνεια. Είναι νομίζω απλό το ερώτημα. Εννοώ μπορεί να απαντηθεί με ένα ναι ή όχι. Εγώ ας πούμε λέω ότι όχι δεν παίζει ρόλο το ντύσιμο του θύματος σε έναν βιασμό. Είναι τραγικό να προφέρεται και μόνο. Εσύ τι λες; Παίζει ρόλο;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 20:27

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:24
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:19
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:16


Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Διάβασε παραπάνω σε αυτή την σελίδα ξανά. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Γενικά να σου πω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει μια στοιχειώδη υποχρέωση να προφυλάσσει τον εαυτό του χωρίς αυτό να απαλλάσσει των ευθυνών εκείνους που θα θελήσουν να τον βλάψουν αν δεν το κάνει.
Άρα τελικά παίζει ρόλο το ντύσιμο στον βιασμό;
Δες παραπάνω. Την έχουμε κάνει την συζήτηση και έβαλα και το απόσπασμα.
Πόσο δύσκολο είναι να απαντηθεί με ένα ναι ή ένα όχι αυτή η ερώτηση βρε ST;
Είτε παίζει ρόλο είτε δεν παίζει. Δεν μπορεί να ισχύουν και τα δύο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2020, 20:29

stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:25
Έφταιγε που φορούσες το μαγιό; Το μαγιό σου δίνει την απαραίτητη συναίνεση προς το Ορκ για αυτό που θα ακολουθήσει;
Μπαίνεις σε λεωφορείο που είναι γεμάτο ασφυκτικά και αφήνεις πεντακοσάευρο να εξέχει το μισό επιδεικτικά από την κωλότσεπη. Σε κλέβουν. Συλλαμβάνεται και καταδικάζεται για κλοπή αυτός που το έκανε.
Εσύ έχεις κάνει κάτι που σε καθιστά θύμα;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2020, 20:35

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:27
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:24
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:19


Άρα τελικά παίζει ρόλο το ντύσιμο στον βιασμό;
Δες παραπάνω. Την έχουμε κάνει την συζήτηση και έβαλα και το απόσπασμα.
Και εκεί δεν έχεις απαντήσει με σαφήνεια. Είναι νομίζω απλό το ερώτημα. Εννοώ μπορεί να απαντηθεί με ένα ναι ή όχι. Εγώ ας πούμε λέω ότι όχι δεν παίζει ρόλο το ντύσιμο του θύματος σε έναν βιασμό. Είναι τραγικό να προφέρεται και μόνο. Εσύ τι λες; Παίζει ρόλο;
Ο βιαστής φέρει 100% ευθύνη που βίασε. 100%. Τέλος.
Η γενικότερη συμπεριφορά της γυναίκας, πιθανόν και το ντύσιμο μπορεί να κατέστησε αυτή την συγκεκριμένη στόχο. Αυτό δεν απαλλάσσει τον βιαστή από την ευθύνη του.
Η ευθύνη της γυναίκας είναι άλλου τύπου και σε άλλο επίπεδο. Στο επίπεδο λήψης στοιχειωδών μέτρων προκειμένου να μη βρεθεί σε δύσκολη θέση.
Υπό αυτή την έννοια και το ντύσιμο παίζει ρόλο. Όχι ότι θα πούμε πως δεν είναι βιασμός ή πως είναι λίγο βιασμός αν το θύμα ήταν πχ προκλητικά ντυμένο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Ιαν 2020, 20:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2020, 19:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Ιαν 2020, 19:24

Εγώ δεν έχω το ίδιο σκεπτικό με τη ΓΑΛΗ. Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί κάτι να είναι βιασμός και να μην μπορεί να αποδειχθεί. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Μα ακριβώς γι' αυτό πρέπει να γίνεται η καταγγελία όσο πιο σύντομα γίνεται.
Και ναι, χρειάζεται ιατροδικαστική εξέταση γι' αυτό.
Γιατί ο χρόνος σβύνει τα σημάδια τόσο της σωματικής κακοποίησης όσο και του βιασμού.

Σε κάθε βιασμό, υπάρχουν δύο βασικά στοιχεία. Το σωματικό και το ψυχολογικό.
Και όπως σε κάθε έγκλημα, αναζητούνται εκτός από τα απτά τεκμήρια, τόσο το κίνητρο όσο και η πρόθεση του δράστη.

Από τη στιγμή λοιπόν, που μια γυναίκα διστάζει ή φοβάται (για τον χ ή ψ λόγο) να καταγγείλει άμεσα τον βιασμό και θεωρεί όλες τις διαδικασίες τεκμηρίωσης του ως "διασυρμό" σημαίνει ότι διέπεται και η ίδια από την πατριαρχική νοοτροπία και την κουλτούρα βιασμού.

Υπάρχει κάποια αντίρρηση σ' αυτό;

Ναι, υπάρχουν γυναίκες που φοβούνται για πολλούς λόγους την καταγγελία και δεν μπορεί κάποιος να τις κατηγορήσει γι' αυτό. Έχουν μπει στη διαδικασία της θυματοποίησης και της ενοχής που προκαλεί.

Αλλά αυτές δεν έχουν κάποια σχέση με όσες τσιρίζουν για την "κουλτούρα βιασμού" και συγχρόνως συνεχίζουν να θεωρούν ως "διασυρμό" την διερεύνηση της υπόθεσης. Αυτό είναι κωμικοτραγικό.

Αν ήταν σοβαρές, θα έπρεπε να επαναλαμβάνουν ξανά και ξανά στις θυματοποιημένες γυναίκες ότι η διερεύνηση των στοιχείων ενός βιασμού δεν είναι διασυρμός της γυναίκας αλλά προσπάθεια τεκμηρίωσης του εγκλήματος.

Αλλά αυτό χρειάζεται και λιιιίγο περισσότερο μυαλό.
Δυστυχώς είναι και τα δύο, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Το τι είναι διασυρμός είναι μεν κοινωνικά καθορισμένο έχει όμως και κάποια σχεδόν πανανθρωπινα κριτήρια όπως η παραβίαση της ιδιωτικοτητας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 20:40

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:35
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:27
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:24

Δες παραπάνω. Την έχουμε κάνει την συζήτηση και έβαλα και το απόσπασμα.
Και εκεί δεν έχεις απαντήσει με σαφήνεια. Είναι νομίζω απλό το ερώτημα. Εννοώ μπορεί να απαντηθεί με ένα ναι ή όχι. Εγώ ας πούμε λέω ότι όχι δεν παίζει ρόλο το ντύσιμο του θύματος σε έναν βιασμό. Είναι τραγικό να προφέρεται και μόνο. Εσύ τι λες; Παίζει ρόλο;
Ο βιαστής φέρει 100% ευθύνη που βίασε. 100%. Τέλος.
Η γενικότερη συμπεριφορά της γυναίκας, πιθανόν και το ντύσιμο μπορεί να κατέστησε αυτή την συγκεκριμένη στόχο. Αυτό δεν απαλλάσσει τον βιαστή από την ευθύνη του.
Η ευθύνη της γυναίκας είναι άλλου τύπου και σε άλλο επίπεδο. Στο επίπεδο λήψης στοιχειωδών μέτρων προκειμένου να μη βρεθεί σε δύσκολη θέση.
Υπό αυτή την έννοια και το ντύσιμο παίζει ρόλο. Όχι ότι θα πούμε πως δεν είναι βιασμός ή πως είναι λίγο βιασμός αν το θύμα ήταν πχ προκλητικά ντυμένο.
Έχουμε ένα γεγονός. Βιασμός. Συντελείται από ένα άτομο εις βάρος ενός άλλου. Την ευθύνη του γεγονότος λες την έχει 100% ο βιαστής. Άρα η γυναίκα όντας προκλητικά ντυμένη για ποιο πράγμα φέρει ευθύνη;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2020, 20:45

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:40
Έχουμε ένα γεγονός. Βιασμός. Συντελείται από ένα άτομο εις βάρος ενός άλλου. Την ευθύνη του γεγονότος λες την έχει 100% ο βιαστής. Άρα η γυναίκα όντας προκλητικά ντυμένη για ποιο πράγμα φέρει ευθύνη;
Νομίζω ότι μου κάνετε πλάκα. :) Ξαναδιαβάστε. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ας απαντήσει ο stavmanr για το πεντακοσάευρο και μπορεί να καλυφθείς.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 20:48

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:45
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:40
Έχουμε ένα γεγονός. Βιασμός. Συντελείται από ένα άτομο εις βάρος ενός άλλου. Την ευθύνη του γεγονότος λες την έχει 100% ο βιαστής. Άρα η γυναίκα όντας προκλητικά ντυμένη για ποιο πράγμα φέρει ευθύνη;
Νομίζω ότι μου κάνετε πλάκα. :) Ξαναδιαβάστε. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ας απαντήσει ο stavmanr για το πεντακοσάευρο και μπορεί να καλυφθείς.
Μα δεν αντιλαμβάνεσαι ότι όταν αποδίδεις το 100% της ευθύνης ενός γεγονότος σε ένα άτομο δεν απομένει ευθύνη για το ίδιο γεγονός να αποδοθεί σε άλλο άτομο; Και έχουμε ένα γεγονός. Τον βιασμό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2020, 20:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2020, 19:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Ιαν 2020, 19:24

Εγώ δεν έχω το ίδιο σκεπτικό με τη ΓΑΛΗ. Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί κάτι να είναι βιασμός και να μην μπορεί να αποδειχθεί. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Μα ακριβώς γι' αυτό πρέπει να γίνεται η καταγγελία όσο πιο σύντομα γίνεται.
Και ναι, χρειάζεται ιατροδικαστική εξέταση γι' αυτό.
Γιατί ο χρόνος σβύνει τα σημάδια τόσο της σωματικής κακοποίησης όσο και του βιασμού.

Σε κάθε βιασμό, υπάρχουν δύο βασικά στοιχεία. Το σωματικό και το ψυχολογικό.
Και όπως σε κάθε έγκλημα, αναζητούνται εκτός από τα απτά τεκμήρια, τόσο το κίνητρο όσο και η πρόθεση του δράστη.

Από τη στιγμή λοιπόν, που μια γυναίκα διστάζει ή φοβάται (για τον χ ή ψ λόγο) να καταγγείλει άμεσα τον βιασμό και θεωρεί όλες τις διαδικασίες τεκμηρίωσης του ως "διασυρμό" σημαίνει ότι διέπεται και η ίδια από την πατριαρχική νοοτροπία και την κουλτούρα βιασμού.

Υπάρχει κάποια αντίρρηση σ' αυτό;

Ναι, υπάρχουν γυναίκες που φοβούνται για πολλούς λόγους την καταγγελία και δεν μπορεί κάποιος να τις κατηγορήσει γι' αυτό. Έχουν μπει στη διαδικασία της θυματοποίησης και της ενοχής που προκαλεί.

Αλλά αυτές δεν έχουν κάποια σχέση με όσες τσιρίζουν για την "κουλτούρα βιασμού" και συγχρόνως συνεχίζουν να θεωρούν ως "διασυρμό" την διερεύνηση της υπόθεσης. Αυτό είναι κωμικοτραγικό.

Αν ήταν σοβαρές, θα έπρεπε να επαναλαμβάνουν ξανά και ξανά στις θυματοποιημένες γυναίκες ότι η διερεύνηση των στοιχείων ενός βιασμού δεν είναι διασυρμός της γυναίκας αλλά προσπάθεια τεκμηρίωσης του εγκλήματος.

Αλλά αυτό χρειάζεται και λιιιίγο περισσότερο μυαλό.
Δυστυχώς είναι και τα δύο, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Το τι είναι διασυρμός είναι μεν κοινωνικά καθορισμένο έχει όμως και κάποια σχεδόν πανανθρωπινα κριτήρια όπως η παραβίαση της ιδιωτικοτητας.
Σοβαρολογείς; Αν καταγγείλεις κάτι που είναι βαρύτατο έγκλημα και αφορά στην ιδιωτική σου ζωή σαφώς και θα πρέπει να πέσει προβολέας σ' αυτό. Όπως συμβαίνει στις αυτοψίες των εγκλημάτων και όλα τα τεκμήρια που στοιχειοθετούν την κατηγορία.

Μ' αυτήν την έννοια ο κάθε ύποπτος για το οτιδήποτε, μπορεί να λέει στον ανακριτή "το που ήμουν και τι έκανα τη συγκεκριμένη ώρα δεν σας αφορά".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 19 Ιαν 2020, 20:51

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:48
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:45
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:40
Έχουμε ένα γεγονός. Βιασμός. Συντελείται από ένα άτομο εις βάρος ενός άλλου. Την ευθύνη του γεγονότος λες την έχει 100% ο βιαστής. Άρα η γυναίκα όντας προκλητικά ντυμένη για ποιο πράγμα φέρει ευθύνη;
Νομίζω ότι μου κάνετε πλάκα. :) Ξαναδιαβάστε. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ας απαντήσει ο stavmanr για το πεντακοσάευρο και μπορεί να καλυφθείς.
Μα δεν αντιλαμβάνεσαι ότι όταν αποδίδεις το 100% της ευθύνης ενός γεγονότος σε ένα άτομο δεν απομένει ευθύνη για το ίδιο γεγονός να αποδοθεί σε άλλο άτομο; Και έχουμε ένα γεγονός. Τον βιασμό.
Είναι φανερό ότι έχεις κολλήσει στην πίτα. Το γράψαμε 30 σελίδες πιο πριν. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 20:53

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:51
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:48
ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:45


Νομίζω ότι μου κάνετε πλάκα. :) Ξαναδιαβάστε. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ας απαντήσει ο stavmanr για το πεντακοσάευρο και μπορεί να καλυφθείς.
Μα δεν αντιλαμβάνεσαι ότι όταν αποδίδεις το 100% της ευθύνης ενός γεγονότος σε ένα άτομο δεν απομένει ευθύνη για το ίδιο γεγονός να αποδοθεί σε άλλο άτομο; Και έχουμε ένα γεγονός. Τον βιασμό.
Είναι φανερό ότι έχεις κολλήσει στην πίτα. Το γράψαμε 30 σελίδες πιο πριν. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Άντε εγώ κόλλησα στην πιτα.
Βλέπεις εσύ δηλαδή και κάποιο άλλο γεγονός εκτός του βιασμού για να αποδώσουμε και κάποια ευθύνη στην γυναικα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Ιαν 2020, 20:59

ST48410 έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:45
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 20:40
Έχουμε ένα γεγονός. Βιασμός. Συντελείται από ένα άτομο εις βάρος ενός άλλου. Την ευθύνη του γεγονότος λες την έχει 100% ο βιαστής. Άρα η γυναίκα όντας προκλητικά ντυμένη για ποιο πράγμα φέρει ευθύνη;
Νομίζω ότι μου κάνετε πλάκα. :) Ξαναδιαβάστε. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ας απαντήσει ο stavmanr για το πεντακοσάευρο και μπορεί να καλυφθείς.
Στάθη, δεν σε κάνουν πλάκα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών