Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 20:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:50
O I έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:39
stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 19:25


Μάλλον φορτίστηκες συναισθηματικά και δεν είδες καλά

Αυτό που λες λέει το λινκ και το σκηνικό πατέρας χτυπάει μάνα το βίωσες όπως το είπα στην αρχή

Να σημειώσω ότι άρχισες να αλλάζεις άποψη μετά το "έγκλημα"

Ένας άλλος στην θέση σου μπορεί να είχε βιώσει την ίδια κατάσταση πιο τραυματικά και να την σκότωνε. Εσύ όχι. Για τον πρώτο μιλάμε.
Όλα παίζουν
Κακό είναι οι μονόπλευρες απόψεις που επικεντρώνουν στοχοποιώντας κάποιες καταστάσεις ως αιτία φαινομένων που όπως βλέπεις δεν είναι θέσφατα

.,
Νομίζω ότι στη δική σου περίπτωση έδρασες προστατευτικά και όχι εκδικητικά προς τη μητέρα σου.
Και σίγουρα ήταν εν βρασμώ γιατί ήταν ξέσπασμα συσσωρευμένης οργής.

Το λινκ όμως μιλάει για κακοποιητικές και όχι στοργικές μάνες όπως η δική σου.
Το δικό σου τραύμα έγινε από τον πατέρα όχι από τη μάνα, αυτή το επούλωνε ή τουλάχιστον προσπαθούσε.
Έχει δίκαιο ότι φορτίστηκα και ότι έπιασα τη μια πλευρά αλλά ταυτόχρονα απαντώ και στη μονόπλευρη άποψη.
Οι γονείς μου δεν χώρισαν. Ούτε μίσησα ποτέ τον πατέρα μου αλλά όταν έφτασα σε ηλικία προσπάθησα να γνωρίσω την ιστορία του και να καταλάβω την αιτία που τον ώθησε να πίνει. Ήταν όντως τραγική. Σκότωσαν τον πατέρα του μπροστά στα μάτια του σε ηλικία 8 ετών το 43. Ο ίδιος πέθανε το 93 στα χέρια μου από κύρωση τού ύπατος από το αλκοόλ. Οπότε ποτέ δεν τον έκρινα ένοχο για ότι έκανε όταν γνώρισα τις λεπτομέρειες.
Οι καταστάσεις οικογενειών που χωρίζουν και έχουν φορτική μητέρα, παρ' όλ' αυτά αναλαμβάνει την επιμέλεια η μητέρα, είναι όντως πρόβλημα που μπορεί να γεννήσει ανθρώπους με διαστροφές κατά τού γυναικείου φύλου όπως όμως ομοίως να είναι στοργικές και όντως να φταίει ο πατέρας. Αυτό δείχνει ότι δεν ισχύει ένα τέτοιο επιχείρημα. Γνωρίζω από συγγενικό πρόσωπο που η μητέρα ούτε φορτική είναι ούτε στρέφει τα παιδιά κατά τού πατέρα. Σε κάθε περίπτωση η πολιτεία που αναλαμβάνει την ευθύνη επίδοσης για την επιμέλεια των παιδιών, θα έπρεπε να κρίνει νηφαλιότερα διότι τα αγόρια από μια ηλικία και πέρα μέσα στην εφηβεία χρειάζονται τον πατέρα τους.
Αλήθεια, τι γίνεται με τα κορίτσια σε τέτοιες περιπτώσεις; Αυτά δεν γίνονται βιαστές. Ξέρει κανείς τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μια παρόμοια κατάσταση :smt017

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2020, 21:19

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:17
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:16
Αυτό που δεν έχεις ίσως καταλάβει είναι ότι οι βιαστές δεν απαιτείται να φοράς κάτι προκλητικό να βιάσουν.
Εσύ δεν θες να αποδεχτείς ότι ΑΥΞΑΝΕΙ την γαμημένη πιθανότητα να σε βιάσουν. Αποδέξου το. Τέλος.-
Ξέρεις τι γράφεις τόση ώρα;
Ότι αν δεν γράφεις καθόλου στο φόρουμ και δεν εκφράζεις τις απόψεις σου γενικότερα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πέσεις σε κάποιον φανατικό που θα σε δείρει για τις απόψεις σου. Επομένως, κακώς γράφεις στο φόρουμ διότι αν φας ξύλο από έναν ηλίθιο, θα φταις κι εσύ που δεν προνόησες να μην εκφράζεσαι ελεύθερα γνωρίζοντας ότι κυκλοφορούν ηλίθιοι που δέρνουν για τις απόψεις!
Αντίστοιχα, αν τονίσεις την ομορφιά σου ή την θελκτικότητά σου, έχεις μερίδιο της ευθύνης που ο βλάκας σε βίασε.

Αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα στο σκεπτικό σου;

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14609
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιαν 2020, 21:31

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:19
Ξέρεις τι γράφεις τόση ώρα;
Ότι αν δεν γράφεις καθόλου στο φόρουμ και δεν εκφράζεις τις απόψεις σου γενικότερα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πέσεις σε κάποιον φανατικό που θα σε δείρει για τις απόψεις σου. Επομένως, κακώς γράφεις στο φόρουμ διότι αν φας ξύλο από έναν ηλίθιο, θα φταις κι εσύ που δεν προνόησες να μην εκφράζεσαι ελεύθερα γνωρίζοντας ότι κυκλοφορούν ηλίθιοι που δέρνουν για τις απόψεις!
Αντίστοιχα, αν τονίσεις την ομορφιά σου ή την θελκτικότητά σου, έχεις μερίδιο της ευθύνης που ο βλάκας σε βίασε.

Αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα στο σκεπτικό σου;
μερικοί άνθρωποι ζουν για την αδρεναλίνη
:whp::catwhip::smt129:hammer:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 21:38

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:19
Ξέρεις τι γράφεις τόση ώρα;
Ότι αν δεν γράφεις καθόλου στο φόρουμ και δεν εκφράζεις τις απόψεις σου γενικότερα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πέσεις σε κάποιον φανατικό που θα σε δείρει για τις απόψεις σου.
Αληθεύει, αλλά η πιθανότητα είναι τόσο μικρή που παίρνω το ρίσκο χωρίς να ιδρώνω ιδιαίτερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιαν 2020, 22:38

ST48410 έγραψε:
23 Ιαν 2020, 17:05
sys3x έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:06
Το σωστό για να ξέρετε είναι το εξής:
Every time you play with the pitch wheel on a piano patch a kitten suffers a painful death.

Και ναι ρε είναι δικό μου αυτό, κάπως πρέπει να σταματήσουμε αυτή τη μάστιγα ε
ΣτάθηShow
, συμφωνείς;
Εγώ λέω να απέχω για λίγο από το νήμα
SpoilerShow
Και μετά μου παραπονιέσαι όταν γράφω για διαφορετικές μουσικές γλώσσες. Εδώ Ελληνικά μιλάμε όλοι και άλλα λέμε οι μισοί άλλα καταλαβαίνουν οι άλλοι μισοί.
:P
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιαν 2020, 22:40

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:19
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:17
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:16
Αυτό που δεν έχεις ίσως καταλάβει είναι ότι οι βιαστές δεν απαιτείται να φοράς κάτι προκλητικό να βιάσουν.
Εσύ δεν θες να αποδεχτείς ότι ΑΥΞΑΝΕΙ την γαμημένη πιθανότητα να σε βιάσουν. Αποδέξου το. Τέλος.-
Ξέρεις τι γράφεις τόση ώρα;
Ότι αν δεν γράφεις καθόλου στο φόρουμ και δεν εκφράζεις τις απόψεις σου γενικότερα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πέσεις σε κάποιον φανατικό που θα σε δείρει για τις απόψεις σου. Επομένως, κακώς γράφεις στο φόρουμ διότι αν φας ξύλο από έναν ηλίθιο, θα φταις κι εσύ που δεν προνόησες να μην εκφράζεσαι ελεύθερα γνωρίζοντας ότι κυκλοφορούν ηλίθιοι που δέρνουν για τις απόψεις!
Αντίστοιχα, αν τονίσεις την ομορφιά σου ή την θελκτικότητά σου, έχεις μερίδιο της ευθύνης που ο βλάκας σε βίασε.

Αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα στο σκεπτικό σου;
Σταβ μου έγραψες τέτοιο πράμα ρε συ;
Ρε συ αυτό είναι χειρότερο κι από το Μακεδονία ξακουστή ρε, πολύ χειρότερο.
Όχι ρε.
:a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23192
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Ιαν 2020, 00:08

Many people believe that wearing revealing clothes is unsafe for women and can increase their likelihood of being sexually assaulted or raped.

The controversy around Aretha's funeral is just a manifestation of how popular this topic is. Thankfully, some expert detectives and criminal psychologists can give us insight about the accuracy of a woman's style of dress correlating to sexual assault. We do know it leads to more cat-calling, but does it make it more likely for a woman to be molested or raped?

Current research and criminal data suggest that the answer is no. Most research suggests men perceive women who dress in sexy attire as more willing to complete sexual activities, but no data suggests that women who dress in revealing clothes are sexually assaulted or raped more often.

https://www.theodysseyonline.com/provoc ... ape-causes
Ζούμε σε μια οικονομία.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 24 Ιαν 2020, 05:16

stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:39
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:28
stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:12
Κάτι που έχω πάντα στο μυαλό μου, έτσι για να ανεβάσω και το επίπεδο :P

"Ο ανώτερος άνθρωπος ψάχνει το λάθος στον εαυτό του. Ο κατώτερος άνθρωπος ψάχνει το λάθος στους άλλους" Κομφούκιος

Είναι μια καλή γενική ιδέα να έχουμε στο μυαλό μας ότι ο κόσμος δεν είναι άσπρο-μαύρο, που καταλαβαίνω ότι είναι σημαντικό κομμάτι της αρχαίας θεώρησης, από όπου αντλεί ο Κομφούκιος τα γιν-γιανγκ του.

Η ανατολική φιλοσοφία όμως δεν έχει δυισμό, το γιν και το γιανκ είναι ενιαίο και το ένα εμπεριέχεται μέσα στο άλλο. Το δε κακό δεν υπάρχει αυτόνομο, μπορεί να είναι η αρχή του καλού. Άσπρο-Μαύρο έχει κυρίως η δυτική φιλοσοφία, θα έλεγα λόγω χριστιανισμού

Σημειολογικά διαφωνώ δηλαδή, όχι επί της ουσίας. Στο υπόλοιπο κείμενο συμφωνώ
καλά καί τό "βλέπεις τό αγκάθι στό μάτι τού άλλου καί δεν βλέπεις
τό δοκάρι στό δικό σου" ενώ τό "πίσω από κάθε καλή πράξη ή καί σκέψι,
όσο καλή κι'άν φαίνεται αυτή,κρύβεται μιά κρυφή ιδιοτέλεια πού δεν
φαίνεται καί μπορεί νά εξελιχθεί σέ παγίδα" τών αναχωρητών
ησυχαστών-νηπτικών τής ερήμου δέν σού λένε τίποτα γιά μιά διαφορική
ηθική;....γιά νά μήν αναφέρω φαινόμενα καί τάσεις νηπιακής ηλικίας πού
παρατηρήθηκαν από τόν Γρηγόριο Παλαμά καί χρειάστηκαν αιώνες γιά νά
μελετηθούν καί πάλι στή "Λιμπιντική θεώρηση" τού Ζ.Φρόιντ αλλά καί τή
θεμελίωση τής έννοιας τού "Αρχέτυπου" από τόν Διονύσιο Αρεοπαγίτη όπου
χρειάστηκαν πολύ περισσότεροι αιώνες γιά νά ξαναμελετηθούν τά "Αρχέτυπα"
στή ψυχανάλυση τού ασύνειδου από τόν Κ.Γιούνγκ.
"ληστές καί πόρνες προάγουσιν υμάς........" ψάξτο λίγο, αυτό πού λές δεν
είναι παρά μιά προβολή αρχέγονων προγονικών δοξασιών φυλής-αίματος πάνω
σέ "χριστιανικό" προσκήνιο δηλ.δήθεν χριστιανικό,αλλά έχει γίνει ψωμοτύρι
όλων τών σχετικιστών-μηδενιστών νά ταυτίζουν τόν χριστιανισμό μέ τό
ιερατείο καί τά καμώματα τής παπαδοκρατίας.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 24 Ιαν 2020, 05:22

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:13
stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 10:50
Νταξ εδώ αλλάζει, πρώτη της φορά ήταν, μην γινόμαστε και ζώα. Καλά ξηγήθηκες...

Αν σου συνέβαινε έτσι όπως περιγράφεται στο νήμα τι θα έκανες; Θα επέμενες η θα έφευγες;
Ήταν πρώτη της φορά, αλλά μέχρι που γδυθήκαμε δεν είχε αμφιβολίες και δισταγμούς. Μετά κατάλαβε ότι μπορεί να πονέσει. Μερικές μέρες μετά με πήρε τηλέφωνο να ξαναβγούμε, αλλά της είπα ευγενικά ότι είναι καλύτερα να βρει κάποιον με τον οποίον να νιώθει σωματικά πιο άνετα. Είμαι βέβαιος ότι πληγώθηκε, αλλά έτσι είναι η ζωή.

Αν μου συνέβαινε το ακραίο σενάριο να σταματήσει στην μέση του σεξ, που μόνο φεμινίστριες θα μπορούσαν να βγάλουν απ' το μυαλό τους, απλά θα την πετούσα έξω απ' το σπίτι και θα της έλεγα να ντυθεί στον διάδρομο.

Επίσης θα την έκανα βούκινο στα Social Media, με προειδοποίηση «μείνετε μακριά» χωρίς να αναφέρω ευθέως το ονομά της αλλά αναφέροντας αρκετά ώστε να είναι ταυτοποιήσιμη από γνωστούς και περίοικους.

Εννοείται ότι για τις προαναφερθείσες φεμινίστριες αυτό θα ισοδυναμούσε με βιασμό από μεριάς μου.
χέλυ ερωτικά συγκινητική ή "Anima" σου,σέ έκανε νά επενδύσεις επάνω της
συναισθηματικά-ψυχικά καί ξαφνικά μένεις στά κρύα τού λουτρού(άν όλα
εξελίχθηκαν έτσι όπως λές),από τή στιγμή πού μπαίνετε μαζί στή "μυστική
λίμνη" είναι κάτι πολύ προσωπικό καί οί κανόνες πού αναφέρεις παύουν νά
ισχύουν ή άν θέλεις μπαίνουν μόνοι τους,δέν μπορούμε νά ξέρουμε τί ήταν
αυτό πού έκανε τή κοπέλα νά διστάσει,τά περί πατριαρχικών αναστολών ή
προλήψεων είναι "προοδευτικές" δηθενιές,μιά ιδέα μπορούμε νά πάρουμε από
τό έργο τής Κάρεν Χάρνεη "ή ψυχολογία τής Γυναίκας",αλλά εδώ είναι κάτι
προσωπικό καί δέν χρειαζόταν νά προσπαθήσεις νά τή πείσεις συζητώντας
γιατί ό έρωτας είναι τυφλός....εκείνη τήν ώρα κάτι "έπαιξε" καί δεν τήν
άγγιζε τό όλο σκηνικό...σίγουρα όμως ήταν κάτι δύσκολο γι'σένα,σωστά όμως
φέρθηκες όταν θέλησε νά επικοινωνήσει αργότερα.
ή εικόνα πού θά μιλήσει σέ μιά Γυναίκα γιά κάποιον δεν έχει νά κάνει ούτε
μέ ηθικολογίες,μέ κανόνες,πειστικές στρατηγικές τίποτα απ'αυτά αλλά όμως
ρισκάρει χωρίς επιστροφή,απ'τή στιγμή πού μπαίνουν στή "μυστική λίμνη"
κοινή συναινέσει ό καθένας είναι υπεύθυνος γιά τόν άλλο καί τόν εαυτό του.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Έχει ευθύνη το θύμα του βιασμού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Ιαν 2020, 07:56

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:38
stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2020, 21:19
Ξέρεις τι γράφεις τόση ώρα;
Ότι αν δεν γράφεις καθόλου στο φόρουμ και δεν εκφράζεις τις απόψεις σου γενικότερα έχεις λιγότερες πιθανότητες να πέσεις σε κάποιον φανατικό που θα σε δείρει για τις απόψεις σου.
Αληθεύει, αλλά η πιθανότητα είναι τόσο μικρή που παίρνω το ρίσκο χωρίς να ιδρώνω ιδιαίτερα.
Πιάστηκες με το περιγραφικό κομμάτι και άφησες το ουσιαστικό.
Επομένως, κακώς γράφεις στο φόρουμ διότι αν φας ξύλο από έναν ηλίθιο, θα φταις κι εσύ που δεν προνόησες να μην εκφράζεσαι ελεύθερα γνωρίζοντας ότι κυκλοφορούν ηλίθιοι που δέρνουν για τις απόψεις!
Από τη μία θεωρείς ότι μία γυναίκα που εκφράζεται στο ντύσιμό της είναι προκλητική και φέρει μερίδιο ευθύνης στο βιασμό κι από την άλλη όταν εσύ εκφράζεσαι με λόγια δεν φέρεις αντίστοιχο μερίδιο ευθύνης, σύμφωνα με το ίδιο σκεπτικό;
Γι' αυτό σου γράφω ότι είναι προβληματικό το σκεπτικό που λέει "αυτολογοκρίσου ώστε να μην προκαλείς τους προβληματικούς που προβαίνουν σε εγκληματικές πράξεις όταν εκφράζεσαι ελεύθερα".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 24 Ιαν 2020, 08:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2020, 08:24

Δεν με ενοχλεί να προκαλώ προβληματικούς στο φόρουμ γιατί δεν τους φοβάμαι και άρα δεν αυτολογοκρίνομαι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Ιαν 2020, 08:26

hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2020, 08:24
Δεν με ενοχλεί να προκαλώ προβληματικούς στο φόρουμ γιατί δεν τους φοβάμαι και άρα δεν αυτολογοκρίνομαι.
Δεν απαντάς στο ερώτημα που φυσικά είναι υποθετικό στην περίπτωσή σου.
Και κακώς δεν απαντάς, ώστε να συζητήσουμε για τις "ευθύνες της ελευθερίας έκφρασης".

ΑΝ κάποιος σε βίαζε ή σε έστελνε στο νοσοκομείο για αυτά που γράφεις εδώ μέσα, θα θεωρούσες ότι φέρεις μερίδιο προσωπικής ευθύνης που τα έγραψες, κατ' αντιστοιχία με την κοπέλα που εκφράζεται με το ντύσιμό της και φέρει κατ' εσέ ευθύνη που βιάστηκε;

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 24 Ιαν 2020, 11:14

sibylic έγραψε:
24 Ιαν 2020, 05:16
stargazer έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:39
hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:28



Είναι μια καλή γενική ιδέα να έχουμε στο μυαλό μας ότι ο κόσμος δεν είναι άσπρο-μαύρο, που καταλαβαίνω ότι είναι σημαντικό κομμάτι της αρχαίας θεώρησης, από όπου αντλεί ο Κομφούκιος τα γιν-γιανγκ του.

Η ανατολική φιλοσοφία όμως δεν έχει δυισμό, το γιν και το γιανκ είναι ενιαίο και το ένα εμπεριέχεται μέσα στο άλλο. Το δε κακό δεν υπάρχει αυτόνομο, μπορεί να είναι η αρχή του καλού. Άσπρο-Μαύρο έχει κυρίως η δυτική φιλοσοφία, θα έλεγα λόγω χριστιανισμού

Σημειολογικά διαφωνώ δηλαδή, όχι επί της ουσίας. Στο υπόλοιπο κείμενο συμφωνώ
καλά καί τό "βλέπεις τό αγκάθι στό μάτι τού άλλου καί δεν βλέπεις
τό δοκάρι στό δικό σου" ενώ τό "πίσω από κάθε καλή πράξη ή καί σκέψι,
όσο καλή κι'άν φαίνεται αυτή,κρύβεται μιά κρυφή ιδιοτέλεια πού δεν
φαίνεται καί μπορεί νά εξελιχθεί σέ παγίδα" τών αναχωρητών
ησυχαστών-νηπτικών τής ερήμου δέν σού λένε τίποτα γιά μιά διαφορική
ηθική;....γιά νά μήν αναφέρω φαινόμενα καί τάσεις νηπιακής ηλικίας πού
παρατηρήθηκαν από τόν Γρηγόριο Παλαμά καί χρειάστηκαν αιώνες γιά νά
μελετηθούν καί πάλι στή "Λιμπιντική θεώρηση" τού Ζ.Φρόιντ αλλά καί τή
θεμελίωση τής έννοιας τού "Αρχέτυπου" από τόν Διονύσιο Αρεοπαγίτη όπου
χρειάστηκαν πολύ περισσότεροι αιώνες γιά νά ξαναμελετηθούν τά "Αρχέτυπα"
στή ψυχανάλυση τού ασύνειδου από τόν Κ.Γιούνγκ.
"ληστές καί πόρνες προάγουσιν υμάς........" ψάξτο λίγο, αυτό πού λές δεν
είναι παρά μιά προβολή αρχέγονων προγονικών δοξασιών φυλής-αίματος πάνω
σέ "χριστιανικό" προσκήνιο δηλ.δήθεν χριστιανικό,αλλά έχει γίνει ψωμοτύρι
όλων τών σχετικιστών-μηδενιστών νά ταυτίζουν τόν χριστιανισμό μέ τό
ιερατείο καί τά καμώματα τής παπαδοκρατίας.
Eκτος θέματος και

Καμία σχέση με τις δικές μου αντιλήψεις.

Ίσως τα πούμε σε ένα νήμα πιο κατάλληλο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70002
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2020, 11:24

stavmanr έγραψε:
24 Ιαν 2020, 08:26
hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2020, 08:24
Δεν με ενοχλεί να προκαλώ προβληματικούς στο φόρουμ γιατί δεν τους φοβάμαι και άρα δεν αυτολογοκρίνομαι.
Δεν απαντάς στο ερώτημα που φυσικά είναι υποθετικό στην περίπτωσή σου.
Και κακώς δεν απαντάς, ώστε να συζητήσουμε για τις "ευθύνες της ελευθερίας έκφρασης".

ΑΝ κάποιος σε βίαζε ή σε έστελνε στο νοσοκομείο για αυτά που γράφεις εδώ μέσα, θα θεωρούσες ότι φέρεις μερίδιο προσωπικής ευθύνης που τα έγραψες, κατ' αντιστοιχία με την κοπέλα που εκφράζεται με το ντύσιμό της και φέρει κατ' εσέ ευθύνη που βιάστηκε;
Παίζει και άλλο παράδειγμα.

Ένας καλλιτέχνης που "εκφράζεται" μέσω ενός προκλητικού έργου, φέρει μερίδιο προσωπικής ευθύνης για τις συνέπειες που μπορεί να υπάρξουν;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23192
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Ιαν 2020, 11:25

Είδε κανείς σας ότι έχει αποδειχτεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι το ντύσιμο δεν προκαλεί τους βιαστές; Το άρθρο το ανέβασα παραπάνω.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών