Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 14 Ιαν 2020, 23:29

Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:26

Ε είπε να πει την σκέψη της για αυτό που της συνέβη
Θα αφαιρέτε από τις γυναίκες και το δικαίωμα να μιλάνε;
και
:lol:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2020, 23:31

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:23
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:22
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:16
Θέμα πίστης είναι; Ξεκάθαρο είναι.

Για ποιο άλλο λόγο άλλαξαν το νόμο για να βγάλουν μόνο αυτή τη λέξη;
Όταν γράφτηκε ο νόμος, καλό μου παιδί, οι άνθρωποι δεν διανοούνταν καν ότι νοείται βιασμός εντός γάμου.
Άαααααντε! Μη μου πεις.
Με αποτέλεσμα να μη διώκεται ποινικά. Σοβαρά, αυτή ήταν η διαφωνία σου;
Δεν νοούνταν αδίκημα γιατί δεν υπήρχε η αντίληψη ότι είναι δυνατόν να βιαστεί σύζυγος από σύζυγο. Δεν περνούσε καν απ' το μυαλό τους. Καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικό είναι αυτό από το να πεις ότι ο νόμος επέτρεπε τον συζυγικό βιασμό; Είναι σαν να λες ότι διεθνώς οι νόμοι επέτρεπαν την γενοκτονία πριν το 1945.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15034
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Ιαν 2020, 23:32

Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:08
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:00
georgebi έγραψε:
14 Ιαν 2020, 20:45
Τότε ήταν η πρώτη χρονιά που παιζόταν το next top model και είχα πάει στο σπίτι του για να δούμε τον τελικό. Αυτός υποστήριζε ότι θα κερδίσει η Σεράινα και εγώ έλεγα την Ιωάννα. Εκείνη τη μέρα μου είπε ότι θα βάλουμε ένα στοίχημα. Μου είπε ότι αν κερδίσει η Σεράινα, θα με πάρει από πίσω. Και η Σεράινα κέρδισε. Κι εγώ το μόνο που θυμάμαι είναι να είμαι ξαπλωμένη στο πλάι κι αυτός πίσω μου να με πονάει. Και απλά έμενα εκεί ακίνητη μέχρι να τελειώσει η διαδικασία, δηλαδή αυτός. Ήταν ολοφάνερο πως πονούσα, πως δεν ένιωθα καμία ευχαρίστηση. Αλλά είχα χάσει το στοίχημα που αυτός όρισε και έπρεπε να μείνω εκεί να υποστώ τις συνέπειες
Α, μάλιστα. Και γιατί το δέχτηκε το στοίχημα; Γιατί σαν φυσιολογικό άτομο δεν είπε «όχι, δεν βάζω τέτοιο στοίχημα»;
Γιατί είχε την πεποίθηση ότι θα κερδίσει. Συνήθως έτσι βάζουμε στοίχημα. Και το στοίχημα τηρείται πάντα.
Αλλά από ότι γράφει είχε θέματα από την αρχή μαζί του. Είχε και δικά της προσωπικά.
Μια φορά ένας κόκορα κυνηγούσε μια κότα να την πηδήξει. Η κότα έτρεχε και ο κόκορας είχε κουραστεί. Τότε σκεφεταινη κότα ότι αν σταματήσει να τρέχει οι άλλες κότες θα την πούμε πουτανα ενώ αν συνεχίσει κινδυνεύει να χάσει το πήδημα. Το βρήκα.σκεφτηκε, θα σκονταψω.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιαν 2020, 23:33

Lord Brum έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:28
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 22:52
Έφταιγε και αυτή.
Μα να είσαι με την παρέα σου και να πίνεις; Και σίγουρα θα φόραγε και τίποτα προκλητικό. Αλλά τι λέω μωρέ, δεν βιάστηκε.
Και την χάλασε τόσο πολύ το να την πηδάνε μεθυσμένη που ξαναμεθυσε όντας μόνη με άντρα σε σπίτι. Ας πει την αλήθεια δεν πήγαινε για το.κυνηγι. Τελικά το έκοψε το ποτό?

Δηλαδή απ0 τα λεγόμενά σου να μην σας έχουμε εμπιστοσύνη όταν βγαίνουμε μαζί σας σαν παρέα. Να σας βλέπουμε σαν πιθανούς βιαστές να μην πίνουμε, να μην χαλαρώνουμε. Και εννοείται να μην φοράμε και τίποτα προκλητικό. Ούτε ευτυχώς δεν υπάρχει κουλτούρα βιασμού στην Ελλάδα. Και είχα πάρει.μια τρομάρα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2020, 23:33

Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:26
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:13
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:08


Γιατί είχε την πεποίθηση ότι θα κερδίσει. Συνήθως έτσι βάζουμε στοίχημα. Και το στοίχημα τηρείται πάντα.
Αλλά από ότι γράφει είχε θέματα από την αρχή μαζί του. Είχε και δικά της προσωπικά.
Ε, τότε γιατί μουγκρίζει; Λέει ότι είναι ολοφάνερο πως δεν ένιωθε καμμιά ευχαρίστηση. Αν είχαν βάλει στοίχημα 1000 ευρώ, θα ένιωθε ευχαρίστηση που θα του τα έδινε;

Ε είπε να πει την σκέψη της για αυτό που της συνέβη
Θα αφαιρέτε από τις γυναίκες και το δικαίωμα να μιλάνε;
Το παρουσιάζει σαν άσχημο βίωμα του οποίου ήταν θύμα, όχι σαν μια συναινετική πράξη που απλά δεν της άρεσε τελικά.

Οπότε η σκέψη της είναι για τα σκουπίδια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιαν 2020, 23:34

Lord Brum έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:32
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:08
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:00


Α, μάλιστα. Και γιατί το δέχτηκε το στοίχημα; Γιατί σαν φυσιολογικό άτομο δεν είπε «όχι, δεν βάζω τέτοιο στοίχημα»;
Γιατί είχε την πεποίθηση ότι θα κερδίσει. Συνήθως έτσι βάζουμε στοίχημα. Και το στοίχημα τηρείται πάντα.
Αλλά από ότι γράφει είχε θέματα από την αρχή μαζί του. Είχε και δικά της προσωπικά.
Μια φορά ένας κόκορα κυνηγούσε μια κότα να την πηδήξει. Η κότα έτρεχε και ο κόκορας είχε κουραστεί. Τότε σκεφεταινη κότα ότι αν σταματήσει να τρέχει οι άλλες κότες θα την πούμε πουτανα ενώ αν συνεχίσει κινδυνεύει να χάσει το πήδημα. Το βρήκα.σκεφτηκε, θα σκονταψω.
Κι μετα έσφαξαν τον κόκορα στου παιδιού τους την χαρά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Ιαν 2020, 23:36

Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:28
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:21
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 22:52
Έφταιγε και αυτή.
Μα να είσαι με την παρέα σου και να πίνεις; Και σίγουρα θα φόραγε και τίποτα προκλητικό. Αλλά τι λέω μωρέ, δεν βιάστηκε.
Σοβαρη (χωρις ...τρολαρισμα :roll: ) συμβουλη :D
Οταν πινεις ποτο με παρεα , και προκειται να πας καπου αλλου πχ τουαλετα , ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΣΟΥ ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ!!
Δεν ξερεις το τι μπορει να ριξει η παρεα σου μεσα στο ποτο σου .. :wink
Ναι μαμά.
Μπαμπα , να με λες κορη μου , οχι μαμα :smt005::003:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιαν 2020, 23:36

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:23
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:22


Όταν γράφτηκε ο νόμος, καλό μου παιδί, οι άνθρωποι δεν διανοούνταν καν ότι νοείται βιασμός εντός γάμου.
Άαααααντε! Μη μου πεις.
Με αποτέλεσμα να μη διώκεται ποινικά. Σοβαρά, αυτή ήταν η διαφωνία σου;
Δεν νοούνταν αδίκημα γιατί δεν υπήρχε η αντίληψη ότι είναι δυνατόν να βιαστεί σύζυγος από σύζυγο. Δεν περνούσε καν απ' το μυαλό τους. Καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικό είναι αυτό από το να πεις ότι ο νόμος επέτρεπε τον συζυγικό βιασμό; Είναι σαν να λες ότι διεθνώς οι νόμοι επέτρεπαν την γενοκτονία πριν το 1945.
Προφανώς πολύ σπάνια ο ποινικός κώδικας λέει τι επιτρέπεται. Τι απαγορεύεται γράφει, και ότι είναι έξω επιτρέπεται.

Βέβαια λίγο δύσκολο να ισχύει και η θεωρία του νομοθέτη που ζούσε κάτω από μια πέτρα αφού οι υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης είχαν αρχίσει νωρίτερα (πρώτη η ΕΣΣΔ το 1922), και γκουγκλάροντας πριν το άρθρο έπεσα σε ένα άρθρο του 1996 που ανέλυε το νομικό κενό, αλλά οκ.
Εγώ θεωρώ πιθανότερο ο νομοθέτης να γνώριζε το ζήτημα απλά να θεωρούσε ότι η κοινή γνώμη δεν θα το αποδεχόταν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2020, 23:39

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:36
οι υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης είχαν αρχίσει νωρίτερα (πρώτη η ΕΣΣΔ το 1922)
Διαμάντι. Πραγματικό διαμάντι. :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Ιαν 2020, 23:42

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:33
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:26
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:13


Ε, τότε γιατί μουγκρίζει; Λέει ότι είναι ολοφάνερο πως δεν ένιωθε καμμιά ευχαρίστηση. Αν είχαν βάλει στοίχημα 1000 ευρώ, θα ένιωθε ευχαρίστηση που θα του τα έδινε;

Ε είπε να πει την σκέψη της για αυτό που της συνέβη
Θα αφαιρέτε από τις γυναίκες και το δικαίωμα να μιλάνε;
Το παρουσιάζει σαν άσχημο βίωμα του οποίου ήταν θύμα, όχι σαν μια συναινετική πράξη που απλά δεν της άρεσε τελικά.

Οπότε η σκέψη της είναι για τα σκουπίδια.
Για αυτήν ήταν μια άσχημη εμπειρία γιατί είχε μπλέξει με ένα αρχιδάκι τόσο δα μικρούτσικο και την είχε στην χειραγώγηση. Καλή εμπειρία για το μικρούτσικο αρχιδάκι κακή εμπειρία για την κοπέλα που ρίσκαρε και έβαλε το στοίχημα. Τώρα την πετάτε ή όχι στα σκουπίδια μου είναι αδιαφορο. Ο δικός μου κάδος έχει γεμίσει από μισογυνικες, σεξιστικές εκδηλώσεις ζωντοβολων στα σοσιαλ και στο ριάλ λαηφ. Οπότε :102:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42877
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιαν 2020, 23:44

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:39
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:36
οι υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης είχαν αρχίσει νωρίτερα (πρώτη η ΕΣΣΔ το 1922)
Διαμάντι. Πραγματικό διαμάντι. :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
:roll:

meanwhile οι μισές χώρες της ΕΣΣΔ είχαν μπει στην ΕΕ πριν αλλάξει ο επίμαχος νόμος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Ιαν 2020, 23:45

Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:42
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:33
Naida έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:26



Ε είπε να πει την σκέψη της για αυτό που της συνέβη
Θα αφαιρέτε από τις γυναίκες και το δικαίωμα να μιλάνε;
Το παρουσιάζει σαν άσχημο βίωμα του οποίου ήταν θύμα, όχι σαν μια συναινετική πράξη που απλά δεν της άρεσε τελικά.

Οπότε η σκέψη της είναι για τα σκουπίδια.
Για αυτήν ήταν μια άσχημη εμπειρία γιατί είχε μπλέξει με ένα αρχιδάκι τόσο δα μικρούτσικο και την είχε στην χειραγώγηση. Καλή εμπειρία για το μικρούτσικο αρχιδάκι κακή εμπειρία για την κοπέλα που ρίσκαρε και έβαλε το στοίχημα. Τώρα την πετάτε ή όχι στα σκουπίδια μου είναι αδιαφορο. Ο δικός μου κάδος έχει γεμίσει από μισογυνικες, σεξιστικές εκδηλώσεις ζωντοβολων στα σοσιαλ και στο ριάλ λαηφ. Οπότε :102:
Εμεις οι αντρες ειμαστε "γουρουνια" πραγμα που μας γεμιζει με περηφανια και ικανοποιηση !!!! :smt005::003:

Γιάννης

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Ιαν 2020, 23:46

hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2020, 02:02
Αν το παράδειγμα με την γκόμενα που γίνεται ντίρλα και μετά πάει στο σπίτι αγνώστων δεν καθιστά σαφές τι σημαίνει ότι το θύμα μπορεί να φέρει ευθύνες για τον βιασμό του, ίσως αυτό να το κάνει πιο ξεκάθαρο:

To έχεις τερματίσει τελείως.

Το θύμα που μπεκρούλιασε και ακολούθησε τον θύτη στο σπίτι του και μετα βιάστηκε, φέρει 100% της ευθύνης για το μπεκρούλιασμα και (ίσως) κάποιο μέρος της ευθύνης που πήγε σπίτι του. Αλλά για τον βιασμό καθεαυτό φέρει 0% της ευθύνης το θύμα και 100% ο θύτης, deal with it.

Και φυσικά υπάρχει και κουλτούρα βιασμού ΚΑΙ στο δικαστήριο, το οποίο απροκάλυπτα αθωώνει βιαστές χρησιμοποιώντας τέτοια επιχειρήματα όπως τα δικά σου για να επιρρίψει ευθύνες στο θύμα ή ακόμη και να στοιχειοθετήσει συναίνεση και συνεπώς μη-τέλεση βιασμού. Θες παραδείγματα; Υπάρχει το σχετικά πρόσφατο στην Ξάνθη, και ένα πολύ πιο πρόσφατο στην Κύπρο. Και ένα που έκανε σχετικό μπάμ πρόσφατα στην Ισπανία. Δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό το φαινόμενο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69775
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2020, 23:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:23
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:22
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:16
Θέμα πίστης είναι; Ξεκάθαρο είναι.

Για ποιο άλλο λόγο άλλαξαν το νόμο για να βγάλουν μόνο αυτή τη λέξη;


Όταν γράφτηκε ο νόμος, καλό μου παιδί, οι άνθρωποι δεν διανοούνταν καν ότι νοείται βιασμός εντός γάμου.
Άαααααντε! Μη μου πεις.
Με αποτέλεσμα να μη διώκεται ποινικά. Σοβαρά, αυτή ήταν η διαφωνία σου;
Kαι έχει απόλυτο δίκιο γιατί γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, αν ο βιαστής παντρευόταν το θύμα του, όλα καλά.

Ας μην ξεχνάμε ότι την παλιά εποχή, η απώλεια της παρθενίας σήμαινε και το "χάλασμα" του κοριτσιού.
Όπερ σημαίνει, ότι ακόμη και το συναινετικό "χάλασμα" ήταν για την κοινή γνώμη, αυτό που σήμερα γίνεται αντιληπτό ως βιασμός.
Γυναίκα που έκανε σεξ εκτός γάμου, συναινετικά ή μη ήταν "ατιμασμένη" γενικώς.

Αυτό δηλαδή που τους ενδιέφερε δεν ήταν το θέμα της βίας αλλά το κατά πόσον το κύρος της "χαλασμένης" μπορούσε να αποκατασταθεί.
Και το στεφάνι λειτουργούσε ως παρθενορραφή.

Και αυτό ακριβώς συνεχίζει να λειτουργεί σήμερα και σε πολλές μουσουλμανικές χώρες και ήταν από τα σχετικά αιτήματα του Ερντογάν.


Αυτό και μόνον δείχνει, πόσο μακρινή μας φαίνεται πλέον αυτή η όντως πατριαρχική νοοτροπία.
Γιατί ανεξαρτήτως του χρόνου που άλλαξε ο νόμος στην Ελλάδα, αυτή η νοοτροπία έπαψε να ισχύει τουλάχιστον 30 με 40 χρόνια πριν την αλλαγή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Ιαν 2020, 23:48

Γιάννης έγραψε:
14 Ιαν 2020, 23:46


Το θύμα που μπεκρούλιασε και ακολούθησε τον θύτη στο σπίτι του και μετα βιάστηκε, φέρει 100% της ευθύνης για το μπεκρούλιασμα και (ίσως) κάποιο μέρος της ευθύνης που πήγε σπίτι του. Αλλά για τον βιασμό καθεαυτό φέρει 0% της ευθύνης το θύμα και 100% ο θύτης, deal with it.

..αυτο ακριβως λεμε και εμεις τοση ωρα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών