Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 01:35

the comet the course the tail έγραψε:
23 Ιαν 2020, 01:28
Gherschaagk έγραψε:
23 Ιαν 2020, 01:23
Ακόμη κι αν το οραματίζομαι, κάποιοι θα βγουν σκάρτοι. Κάποιοι θα βιάσουν, κάποιοι θα κλέψουν, κάποιοι θα σκοτώσουν.
θα είναι πολύ λιγότεροι, καθώς δεν θα έχουν λόγους.
θα είμαστε όλοι χορτάτοι από τις χαρές της ζωής, μια μεγάλη παρέα.
Λίγοι είναι ήδη. Πόσο λιγότεροι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

the comet the course the tail

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 23 Ιαν 2020, 01:39

Gherschaagk έγραψε:
23 Ιαν 2020, 01:30
the comet the course the tail έγραψε:
23 Ιαν 2020, 01:28
Gherschaagk έγραψε:
23 Ιαν 2020, 01:23
Ακόμη κι αν το οραματίζομαι, κάποιοι θα βγουν σκάρτοι. Κάποιοι θα βιάσουν, κάποιοι θα κλέψουν, κάποιοι θα σκοτώσουν.
θα είναι πολύ λιγότεροι, καθώς δεν θα έχουν λόγους.
θα είμαστε όλοι χορτάτοι από τις χαρές της ζωής, μια μεγάλη παρέα.
Είναι ουτοπικό αλλά στηρίζω.

Γκουντ λακ τσεηντζινγκ δε γουορλντ.
ο κόσμος αλλάζει συνεχώς. απλά τώρα διανύουμε μια περίοδο, και φαντάζομαι για πολύ καιρό ακόμα, που το φάσμα των προβλημάτων προς επίλυση έχει ξεχειλώσει πάρα πολύ, όσο και οι ανισότητες και οι αντιφάσεις στον κόσμο (του πλανήτη όλου).


stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2020, 09:27

sys3x έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:36
Γιάννης έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:26
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2020, 10:14


Λοιπόν, έχουμε εξηγήσει 500 φορές τι σημαίνει ατομική ευθύνη και την επόμενη φορά που θα διαβάσω κάτι τέτοιο θα ζητήσω όχι απλά διαγραφή του ποστ αλλά μπαν για ανήθικη συμπεριφορά. Κάποια πράγματα έχουν και το όριό τους.
Επίσης έχουμε εξηγήσει 500 φορές τι σημαίνει κουλτούρα βιασμού, άρα λογικά θα πρέπει να ζητήσω το ίδιο ακριβώς αν ξαναδιαβάσω για επίρριψη ευθυνών για τον βιασμό στο θύμα του βιασμού. Επειδή πράγματι, σε αυτό το τελευταίο έχεις δίκιο, κάποια πράγματα έχουν όντως το όριό τους.
όταν σου λέει ο άλλος ότι κοίταξε αν πχ ντύνεσαι σαν ξέκωλο συνεχώς, μπεκροπίνεις, τραβιέσαι με παντελώς αγνώστους και γαμιέσαι σαν να μην υπάρχει αύριο τότε έρχεσαι πιο κοντά στο ενδεχόμενο βιασμού και συ το εκλαμβάνεις σαν να μεταφέρει την ευθύνη (ή έστω μέρος αυτής) περ σε του βιασμού στο θύμα τότε μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα ψηλέμου.
επίσης αυτό δεν είναι κουλτούρα βιασμού όπως στον πούτσο και να την έχετε αποτυπώσει στο μυαλό σας, κοινή λογική είναι.
Και ποιος σου είπε ότι όλες αυτές οι "ιδιότητες" απαντούν σε μεγαλύτερη πιθανότητα βιασμών;

https://www.lifo.gr/now/world/176751/ti ... stereotypo

Τί θα πεις στο κοριτσάκι που βιάστηκε με τις πιτζάμες του ή την κοπέλα που βιάστηκε με στολή εργασίας;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2020, 09:31

stargazer έγραψε:
22 Ιαν 2020, 21:53
Εγώ δεν πιστεύω ότι μόνο το ντύσιμο μπορεί να προκαλέσει βιασμό η έστω "βιασμό" . Επίσης πιστεύω ότι έχει χαθεί η μπάλα.

Κανονικό βιασμό θα μπορούσε να προκαλέσει μόνο αν υπάρχουν οι συνθήκες που χρειάζεται για να ικανοποιηθεί η ψυχοπαθολογία του δράστη. Δεν είναι δηλαδή ότι ο βιαστής ερεθίζεται με το σώμα της άλλης απαραίτητα, άλλα με την δύναμη και την εξουσία που έχει γιατί το θύμα είναι ανυπεράσπιστο.
Σε περίπτωση που η άλλη είναι απλά ξέκωλη και δεν προκαλέσει με άλλο τρόπο, μιλάμε για έναν τύπο που θα την δει και θα της στήσει κάπου καρτέρι. Οπότε ανήκει στους αποκάτω

Ψυχολογία του βιαστή σύμφωνα με την ψυχαναλυτική θεωρία
http://dikepsy.gr/index.php?view=view_a ... 89&lang=el

Η ψυχαναλυτική θεωρία βλέπει την πράξη του βιασμού ως ένα είδος «κακοήθους καταναγκαστικής επανάληψης». Ο βιαστής ασυνείδητα ταυτίζει κάθε γυναίκα με το με το μητρικό πρότυπο ή την εικόνα που είχε φτιάξει στη φαντασία του για αυτό. Έτσι όλες οι γυναίκες αποκτούν απεχθή χαρακτηριστικά, είναι ελαφρών ηθών και πρέπει να τιμωρηθούν. Στις συνεντεύξεις τους οι άνθρωποι αυτοί χαρακτηρίζουν τις γυναίκες ως «σκουπίδια» που «πήραν αυτό που τους άξιζε». Σπανίως ο βιασμός αφορά την σεξουαλική πράξη, ή για να το πούμε ακριβέστερα, την εκτόνωση της σεξουαλικής ορμής.
Δομικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας του βιαστή ωστόσο είναι το έντονο μίσος του προς τις γυναίκες.
Αντιθέτως, ο βιασμός είναι συνήθως μια σαδιστική πράξη. Αυτό που έχει σημασία για τον βιαστή είναι το ότι το θύμα υποφέρει, ταπεινώνεται και εξευτελίζεται. Η σεξουαλική διέγερση ενισχύεται από τον απόλυτο έλεγχο και κυριαρχία που ασκεί στο θύμα. Η ταπείνωση και ο εξευτελισμός του θύματος παίζουν κομβικό ρόλο
. Οι εγκληματίες αυτοί είναι συνήθως ψυχοπαθητικές προσωπικότητες που δεν αισθάνονται κανένα συναίσθημα για τους άλλους, οι οποίοι απλώς υπάρχουν για να ικανοποιούν τις ανάγκες τους. Αυτά τα χαρακτηριστικά, σε συνδυασμό με έντονο σαδισμό, τα βλέπουμε σε κατά συρροή σεξουαλικούς εγκληματίες.

Διαβάστε το λινκ δεν είναι μεγάλο. Υπάρχουν και άλλες θεωρίες αλλά τα βασικά είναι τα ίδια.

Με λίγα λόγια ο βιασμός είναι πράξη που γίνεται από ψυχοπαθείς. Ο Γιώργος που περνάει γυψοσανίδες απ τα Πετράλωνα, όταν δει την την σουλα την νυχού απ το περιστέρι λιώμα σε ένα μπαρ με το βυζί και τον κώλο έξω, χαμουρευτούνε και φύγουν και πάνε σπίτι όπου μετά την πίπα του πει αυτή στοπ παίζει και να της τον βάλει στο τέλος, αν δεν υπάρχουν έντονες αντιδράσεις. Όλοι θα τον πούμε μαλάκα και ελάχιστοι θα του πουν "καλά της έκανες"

Βιαστής όμως; :102:
:smt023

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιαν 2020, 09:31

Bipsco έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:54
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
22 Ιαν 2020, 22:18
Bipsco έγραψε:
22 Ιαν 2020, 22:10
Απορώ πως δεν έχει κατηγορήσει κανείς τον γυμνισμό για βιασμό των γυναικών.
Γιατί ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί ως μήνυμα η σήμα συναίνεσης
Οι γυμνιστές πηγαίνουν σε δικά τους περιφραγμένα μέρη όπου δεν πηγαίνουν άσχετοι
Χρειάζεται ο βιαστής μήνυμα συναίνεσης; Ποιοι είναι οι άσχετοι σε παραλίες γυμνιστών; Αν δεν φοράς μαγιό, πηγαίνεις. Γιατί δεν μπορεί μια παρέα να πάει σε μια οποιαδήποτε παραλία το βράδυ και να μπουν γυμνοί στην θάλασσα;
Αυτους που θεωρουν ως βιαστες οι φεμινιστριες του 'αγριου φεμινισμου'' ΔΕΝ ειναι απαραιτητα οι κλασικοι βιαστες που χρησσιμοπουν βια σε μια αγνωστη γυναικα , ειναι ανδρες που ..πηραν λιγο περισοτερο θαρος απο οτιι ηθελε να τους δωσει η γυναικα θυμα !!
Του στυλ , τον αγκαλιασα , του επετρεψα να μου χαιδεψει το στηθος ...αλλα αυτος πηρε πρωτοβουλια ως ανδρας και προχωρησε παρακατω !!
Πραγμα ..που εγω , μετα την πραξη , θεωρησα οτι το εκανε χωρις να με ρωτησει , αρα δεν ειχε την συναινεση μου ..

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιαν 2020, 09:32

stargazer έγραψε:
22 Ιαν 2020, 22:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2020, 22:22
stargazer έγραψε:
22 Ιαν 2020, 21:53

Διαβάστε το λινκ δεν είναι μεγάλο. Υπάρχουν και άλλες θεωρίες αλλά τα βασικά είναι τα ίδια.
Υπάρχει όμως και η κατηγορία των βιαστών λόγω σεξουαλικής στέρησης, που προσπαθούν να την εκτονώσουν όπου και όπως μπορούν.
Το δικό τους ζητούμενο είναι η άμεση κάλυψη αυτής της ανάγκης και όχι ο "εκδικητικός" βιασμός. Το ότι υπάρχουν στοιχεία εκδικητικότητας και μισογυνισμού και σ' αυτές τις περιπτώσεις, είναι σαφές αλλά σε κάθε περίπτωση, δεν είναι τόσο επιλεκτικοί και λειτουργούν περισσότερο με το πρωτόγονο ένστικτο του ζώου.
Μου φαίνεται πολύ χοντρό αυτό. Και γιατί δεν πάνε σε πόρνες στο μεταξουργείο με ένα δεκάρικο, αντί να μπαίνουν σε διαδικασία φυλάκισης;
Επειδή έπρεπε να γράψει κάτι...
Εννοείται, λοιπόν, ότι για να βιάσεις πρέπει να στερείσαι συναισθήματος προς τον άλλο. Πρέπει να τον δεις καθαρά εργαλειακά ή και ρατσιστικά προκειμένου να υπερπηδήσεις το εμπόδιο της συναισθηματικής εμπλοκής που περιλαμβάνει μέριμνα για τα συναισθήματα του άλλου.
Το πρόβλημα με τους βιαστές είναι ότι δεν προτιμούν κάποιον που τους αντιμετωπίζει επίσης εργαλειακά, αφού έτσι χάνεται το "παιχνίδι" και αναστρέφονται οι ρόλοι. Εκεί η κοπέλα μπορεί και να χασμιουριέται την ώρα που αγκομαχάς επάνω της, αφού για εκείνη είναι μία υπηρεσία από την οποία ζει και τίποτα περισσότερο.
Δεν θα δεις βιαστές σε πορνείο εκτός κι αν πρόκειται για περίπτωση σωματεμπορίας όπου η κοπέλα είναι καταναγκασμένη να προβαίνει σε σεξουαλικές πράξεις με "πελάτες".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 23 Ιαν 2020, 09:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιαν 2020, 09:35

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2020, 09:27
sys3x έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:36
Γιάννης έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:26


Επίσης έχουμε εξηγήσει 500 φορές τι σημαίνει κουλτούρα βιασμού, άρα λογικά θα πρέπει να ζητήσω το ίδιο ακριβώς αν ξαναδιαβάσω για επίρριψη ευθυνών για τον βιασμό στο θύμα του βιασμού. Επειδή πράγματι, σε αυτό το τελευταίο έχεις δίκιο, κάποια πράγματα έχουν όντως το όριό τους.
όταν σου λέει ο άλλος ότι κοίταξε αν πχ ντύνεσαι σαν ξέκωλο συνεχώς, μπεκροπίνεις, τραβιέσαι με παντελώς αγνώστους και γαμιέσαι σαν να μην υπάρχει αύριο τότε έρχεσαι πιο κοντά στο ενδεχόμενο βιασμού και συ το εκλαμβάνεις σαν να μεταφέρει την ευθύνη (ή έστω μέρος αυτής) περ σε του βιασμού στο θύμα τότε μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα ψηλέμου.
επίσης αυτό δεν είναι κουλτούρα βιασμού όπως στον πούτσο και να την έχετε αποτυπώσει στο μυαλό σας, κοινή λογική είναι.
Και ποιος σου είπε ότι όλες αυτές οι "ιδιότητες" απαντούν σε μεγαλύτερη πιθανότητα βιασμών;

https://www.lifo.gr/now/world/176751/ti ... stereotypo

Τί θα πεις στο κοριτσάκι που βιάστηκε με τις πιτζάμες του ή την κοπέλα που βιάστηκε με στολή εργασίας;
οτι ειναι διαφορετικες περιπτωσεις βιασμων (αυτοι ειναι πραγματικοι και οχι ψευτικοι βιασμοι .. ) και οτι αυτο που θεωρουν οι φεμμινιστριες ως βιασμο και βιαστη , (το να ...ξεχασει να ρωτησει ενας ανδρας την γυναικα που τον χουφτωνει , εαν θελει ννα προχωρησει πιο κατω ..)
Βλεπεις τι μπερδεμα γινεται εαν ...δινουμε ελαστικη ερμηνεια στον ορο βιαστης και βιασμος ...και βαζουμε μεσα πραγματα ασχετα με τον αρχικο ορο ;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Ιαν 2020, 09:41

the comet the course the tail έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:50
ο σκοπός είναι να προσέχεις, αλλά και ένας καλύτερος κόσμος.

από την στιγμή που η κοινωνία σήμερα βασίζεται στις διακρίσεις των ανθρώπων, ιεραρχικά, οικονομικά, φυλετικά, εθνικά, με βάση το φύλο κλπ είναι αναπόφευκτα όλα αυτά. θα έχεις συγκρούσεις σε όλα τα επίπεδα.

αν είχες μια κοινωνία βασισμένη σε αυτά που μας ενώνουν θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.
Αυτό τώρα ξέρεις πώς μπορεί να μεταφραστεί; Οτι επειδή δεν έχουμε κομμουνισμό δικαιούμαστε να τα κάνουμε όλα μ@υνί καλλιγραφία από αντίδραση.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιαν 2020, 09:45

stavmanr έγραψε:
23 Ιαν 2020, 09:27
sys3x έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:36
Γιάννης έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:26


Επίσης έχουμε εξηγήσει 500 φορές τι σημαίνει κουλτούρα βιασμού, άρα λογικά θα πρέπει να ζητήσω το ίδιο ακριβώς αν ξαναδιαβάσω για επίρριψη ευθυνών για τον βιασμό στο θύμα του βιασμού. Επειδή πράγματι, σε αυτό το τελευταίο έχεις δίκιο, κάποια πράγματα έχουν όντως το όριό τους.
όταν σου λέει ο άλλος ότι κοίταξε αν πχ ντύνεσαι σαν ξέκωλο συνεχώς, μπεκροπίνεις, τραβιέσαι με παντελώς αγνώστους και γαμιέσαι σαν να μην υπάρχει αύριο τότε έρχεσαι πιο κοντά στο ενδεχόμενο βιασμού και συ το εκλαμβάνεις σαν να μεταφέρει την ευθύνη (ή έστω μέρος αυτής) περ σε του βιασμού στο θύμα τότε μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα ψηλέμου.
επίσης αυτό δεν είναι κουλτούρα βιασμού όπως στον πούτσο και να την έχετε αποτυπώσει στο μυαλό σας, κοινή λογική είναι.
Και ποιος σου είπε ότι όλες αυτές οι "ιδιότητες" απαντούν σε μεγαλύτερη πιθανότητα βιασμών;

https://www.lifo.gr/now/world/176751/ti ... stereotypo

Τί θα πεις στο κοριτσάκι που βιάστηκε με τις πιτζάμες του ή την κοπέλα που βιάστηκε με στολή εργασίας;
Κάτι θα βρει να της πει. Ίσως ότι τον κοιτούσε προκλητικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 23 Ιαν 2020, 09:46

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:40
νύχτα έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:03
sys3x έγραψε:
22 Ιαν 2020, 19:36

όταν σου λέει ο άλλος ότι κοίταξε αν πχ ντύνεσαι σαν ξέκωλο συνεχώς, μπεκροπίνεις, τραβιέσαι με παντελώς αγνώστους και γαμιέσαι σαν να μην υπάρχει αύριο τότε έρχεσαι πιο κοντά στο ενδεχόμενο βιασμού και συ το εκλαμβάνεις σαν να μεταφέρει την ευθύνη (ή έστω μέρος αυτής) περ σε του βιασμού στο θύμα τότε μάλλον εσύ έχεις το πρόβλημα ψηλέμου.
επίσης αυτό δεν είναι κουλτούρα βιασμού όπως στον πούτσο και να την έχετε αποτυπώσει στο μυαλό σας, κοινή λογική είναι.
καθόλου καταπιεστική η σύστασή σου για το γυναικείο φύλο, ε; :D

και ο χαρακτηρισμός ξέκωλο πολύ μου άρεσε :lol:
Αν κυκλοφορούσα εγώ με την πούτσα απέξω, πώς θα με χαρακτήριζες;
σαχλαμάρα
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιαν 2020, 09:58

νύχτα έγραψε:
23 Ιαν 2020, 09:46
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:40
νύχτα έγραψε:
22 Ιαν 2020, 20:03


καθόλου καταπιεστική η σύστασή σου για το γυναικείο φύλο, ε; :D

και ο χαρακτηρισμός ξέκωλο πολύ μου άρεσε :lol:
Αν κυκλοφορούσα εγώ με την πούτσα απέξω, πώς θα με χαρακτήριζες;
σαχλαμάρα
:lol:

Ανώμαλο σαχλαμάρα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιαν 2020, 10:11

Το όλο μπερδεμα γίνεται γιατί μπερδεύουμε τον βιασμό χωρίς εισαγωγικά με τον "βιασμό" με εισαγωγικά και τον βιαστή χωρίς εισαγωγικά με τον "βιαστή" με εισαγωγικά ..

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιαν 2020, 10:54

αναθεωρώ.δεν έχει καμία σημασία το ντύσιμο.φορέστε ότι θέλετε όπου ναναι και αν συμβεί κάτι [που δεν θα συμβεί μια και θα σας προστατεύει το ενεργειακό πεδίο της αναγνώρισης του σχετικού αυτονόητου δικαιώματος σε μια παπαροσυζήτηση] θα το καταδικάσουμε ούλοι μαζί

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιαν 2020, 10:55

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2020, 23:22
- Casper - έγραψε:
22 Ιαν 2020, 23:02


"Μας μαθαίνουν να μην πηγαίνουμε μόνες σε σκοτεινά μέρη αντί να μαθαίνουν στα τέρατα να μην είναι τέρατα, ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα"

Όσοι έχετε κόρη έχετε αναρωτηθεί ποτέ πόσο ψυχοφθόρο και καταπιεστικό είναι για την ίδια να μην μπορεί να κυκλοφορήσει με ό,τι ρούχα θέλει και σε όποια σημεία θέλει ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΙΚΟ; Χωρίς να φοβάται μην της την πέσουν οι ανώμαλοι; Και εκτός από τα μη το ένα μη το άλλο, τις φορτώνετε και τις δικές σας ανησυχίες. Και αν γίνει το κακό, εκτός από το μερίδιο (100% γράφετε) που θα δώσετε στον βιαστή, στο πίσω μέρος του μυαλού σας θα υπάρχει και το "θα μπορούσε να το αποφύγει αν...". Το πρόβλημα δεν είναι να αποφεύγεις μια ζωή το κακό και να μειώνεις τις πιθανότητες (που ένας ψυχοπαθής μπορεί να γίνει βίαιος με ένα σωρό άλλα ερεθίσματα και που εκείνη την στιγμή δεν έχεις ιδέα) αλλά να προσπαθείς να εκπαιδεύσεις κατάλληλα ΚΑΙ το ανδρικό φύλο. Τι είναι σωστό, τι λάθος. Έστω ότι έχει σαδιστικά γονίδια και δεν θα αλλάξει. Τουλάχιστον να καταλάβει ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ πως οι πράξεις έχουν συνέπειες και ο φόβος να τον εμποδίσει από το να τις κάνει πράξεις. Το περιβάλλον ξαφνικά δεν παίζει ρόλο; Δεν το ελέγχουμε καθόλου; Αντί να κοιτάξουμε την ρίζα του προβλήματος και πώς θα περιορίσουμε τους θύτες, παίζουμε με τις πιθανότητες και εστιάζουμε στο θύμα; Ψήλα τα χέρια τώρα γιατί δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα;

Η εκπαίδευση φίλε. Η τεράστια ευθύνη που έχεις σαν γονέας για να μην κάνεις το παιδί σου ένα τέρας μισογύνη. Να μπορεί να σέβεται κάθε μορφή ζωής. Αλλά όλοι προτιμάμε την εύκολη λύση. Απλά απεύφεγε δύσκολες καταστάσεις, να φοβάσαι να κυκλοφορείς, να περιορίζεσαι, μην βάλεις αυτό το μίνι. Απλά γιατί; Γιατί μπορεί και να βρεθείς βιασμένη έξω από την πολυκατοικία μέρα μεσημέρι με μια μπούρκα στο κεφάλι. Και μετά ονομάζουμε βλακεία την συμπεριφορά μιας κοπέλας που πηγαίνει κόντρα στον φόβο για να ζήσει την ζωή και την ηλικία της. Και αν σπάσει ο διάβολος το ποδάρι του αλλά η κοπέλα επιβιώσει, θα σκέφτεται πως είναι ντροπή να το καταγγείλει γιατί ντυνόταν σαν ξέκωλο και μπαινόβγαινε στα μπαρ. Και αν το τολμήσει και αθωωθεί τελικά στο δικαστήριο, θα παίζει στο πίσω μέρος του μυαλού της ξανά η ίδια ιστορία και το τι πιστεύει (έστω και μουγκά) ο περίγυρος. Ντροπή μας. Αυτά ήθελα να πω. Συγχίστηκα.
Οκ, κατάλαβα. Μια κοπέλα πηγαίνει κόντρα στο φόβο για να ζήσει τη ζωή της και την ηλικία της αλλά αν γίνει η στραβή, φοβάται να καταγγείλει το βιασμό γιατί οι άλλοι πιθανόν να σκεφτούν ότι...

Κάπως βολικό δεν είναι όλα αυτό;

Μήπως εκτός από την εκπαίδευση ή τα σεμινάρια προς τους επίδοξους βιαστές πρέπει να γίνουν εντατικά σεμινάρια στο να ξεκολλήσουν και οι γυναίκες από το φόβο του τι θα σκεφτεί ο γείτονας αν κάνουν καταγγελία; Αμέσως και όσο υπάρχουν νωπά τα στοιχεία, για να διευκολυνθεί η έρευνα.

Ή θεωρεί κάποιος ότι υπάρχει συμπάθεια από την κοινωνία για τους βιαστές;
Βολικό το να μην ζεις τρομοκρατημένη (γιατί φαντάζομαι ότι συμφωνείς και εσύ πως το χειρότερο πράγμα που μπορεί να τύχει σε μια γυναίκα είναι να την βιάσουν) και όχι το να επικεντρώνεσαι στα θύματα και στην αποφυγή καταστάσεων αντί στον θύτη. Μάλιστα. Ανέφερα πιο πάνω με λεπτομέρεια τις σκέψεις μου. Επίσης δεν είπα πουθενά πως υπάρχει συμπάθεια στους βιαστές (ούτε καταδίκασα κανέναν). Είπα ντροπή για το πιο πάνω σκεπτικό που εσύ θεωρείς βολικό. Το να επικεντρώνεσαι στο θύμα και στην προσωπική του ευθύνη παρά στον θύτη και πώς θα λύσεις το πρόβλημα. Γιατί με το να αποφεύγεις το πρόβλημα σίγουρα δεν το λύνεις και δεν γίνεται μια ζωή να ζεις έτσι. Αν η γενικότερη νοοτροπία του κόσμου αλλάξει τότε και οι κοπέλες που φοβούνται να καταγγείλουν το οτιδήποτε θα το τολμήσουν τελικά. Για ευνόητους λόγους. Δεν μπορείς όμως να μιλάς με πιθανότητες και να βάζεις μέσα στο παιχνίδι μόνο έναν παράγοντα - βλέπε ντύσιμο (ενώ στο μυαλό τους επικρατεί το χάος) και να νομίζεις πως έβγαλες και ασφαλές συμπέρασμα, οπότε εντελώς άστοχο που επί τόσες σελίδες αναλύετε την προσωπική ευθύνη του θύματος παίρνοντας αυτόν τον έναν παράγοντα. Αν θέλετε κάποιοι να μιλήσετε με όρους στατιστικής, από 'δω και μόνο καταλαβαίνεις πως είναι φάουλ αυτό. Πόσο μάλλον όταν κάτι έχει να κάνει με ένα τόσο σοβαρό θέμα που αφορά τον ψυχισμό των θυμάτων. Αν έλυνε αυτό το πρόβλημα να πω χαλάλι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Ο καθένας με την άποψή του και τα συμπεράσματά του. :wave:
Κατά τη γνώμη μου, κάνεις ένα βασικό λάθος. Αντιλαμβάνεσαι την πρόληψη για την πιθανότητα βιασμού ως μία αντιφεμινιστική άποψη που ενισχύει την κουλτούρα βιασμού. Και στηρίζεις το σκεπτικό σου πάνω σε αυτό.

Οπότε, πάμε πάλι από την αρχή. Το να θεωρεί ο οποιοσδήποτε ότι οι γυναίκες στην Ελλάδα σήμερα, ζουν με το φόβο του βιασμού και νοιώθουν τρομοκρατημένες από την πιθανότητα να βιαστούν επειδή ντύθηκαν τολμηρά ή κυκλοφορούν μόνες τους το βράδυ, είναι μάλλον υπερβολή, δε νομίζεις; Εγώ νομίζω ότι καμμία από τις γυναίκες με προκλητικό ντύσιμο δεν θεωρεί ότι κάνει αγώνα ενάντια στην κουλτούρα βιασμού. Το κάνει επειδή γουστάρει να είναι επιθυμητή. Όλοι οι άντρες και γυναίκες θέλουν ν' αρέσουν και είναι απολύτως φυσικό και υγιέστατο μέχρι κάποιο βαθμό αλλά αυτή η κατάσταση έχει πολλές βαθμίδες και από ένα σημείο και μετά μπορεί να προκαλέσει μάλλον υποτιμητική άποψη για την προσωπικότητα της γυναίκας. Ουδείς θα αντιμετωπίσει μια γυναίκα που δείχνει διαθέσιμη ως αγωνίστρια του φεμινιστικού κινήματος. Και είμαι σίγουρη ότι την ίδια ακριβώς άποψη έχουν και οι γυναίκες. Εκτός χορού μπορεί να υπερασπίζονται το γυναικείο φύλο αλλά όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο με μία αγωνίστρια θα τη δουν το ίδιο υποτιμητικά, έτσι δεν είναι; Γιατί; Επειδή έχουν και οι ίδιες την κουλτούρα βιασμού;

Αναφορικά δε με το "διεκδικώ το δικαίωμα να κυκλοφορώ μόνη μου τα βράδυα σε όποια περιοχή γουστάρω" ο κίνδυνος βιασμού παίζει στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο που παίζει και ο κίνδυνος ληστείας και σωματικής κακοποίησης ή ακόμα και φόνου. Και ισχύει για τους άντρες στον ίδιο βαθμό. Όταν υπάρχουν περιοχές, που ακόμη και για τους άντρες είναι επικίνδυνη η κυκλοφορία, το να προβάλλεται ως καταπίεση μιας κοπέλας που "θέλει να ζήσει τη ζωή της" η συγκεκριμένη πρόληψη είναι μάλλον αφελές γιατί είναι άλλο πράγμα η αγοραφοβία και άλλο ο υπαρκτός κίνδυνος.

Θα συνεχίσω λοιπόν να υποστηρίζω ότι τις γενικολογίες τύπου "πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία του κόσμου αναφορικά με την κουλτούρα βιασμού" τις θεωρώ αφελείς προσεγγίσεις και κυρίως ανεύθυνη στάση. Αν αντικατασταθούν τα άσματα τύπου Imagine, με σαφή και διαρκή παρότρυνση και ενημέρωση στις γυναίκες αναφορικά με τις καταγγελίες για βιασμό, τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο απλά και θα επιφέρουν πολύ πιο θετικά αποτελέσματα. Θα επιμείνω σ' αυτό.

Και θα επαναλάβω ότι ο βιασμός είναι από τα πιο απεχθή εγκλήματα και έτσι θεωρείται από τους περισσότερους. Και αυτοί που θα αποδώσουν την ευθύνη βιασμού μόνον στο θύμα, τύπου "ήταν πουτανίτσα και τα ήθελε", είναι μια μειονότητα, που προσπαθεί να λύσει τα δικά της ψυχολογικά θέματα μέσω αυτής της προσέγγισης. Αλλά δεν προτίθεμαι να βάλω στην ίδια ζυγαριά, τους πραγματικούς βιασμούς από αυτούς που παίζουν στο πλαίσιο "οκ, επειδή από ένα σημείο και μετά κάτι στράβωσε στη διαχείριση του ερωτισμού μου, μάλλον ήταν βιασμός".
Τα μεταξωτά βρακιά της ισότητας θέλουν και επιδέξιο μυαλό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 23 Ιαν 2020, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών