Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40346
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 14:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιαν 2020, 14:13
Εντάξει, μακάρι να βρεις τον αλγόριθμο να μπουζουριασεις όλους τους βιολογικά καταδικασμενους να γίνουν βιαστές πριν χτυπήσουν.
Η δική σου πλευρά το φαντασιώνεται αυτό κι απαιτεί να μην χρειάζεται να παίρνει κανείς τα μέτρα του επειδή χαντακώνεται η ελευθερία του να κάνει ό,τι θέλει.

Ότι το πρόβλημα είναι της κοινωνίας που δεν έχει βρει τρόπο να εξαφανιστούν οι βιαστές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιαν 2020, 15:08

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 14:29
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 14:11
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 14:04


Ναι. Όσο λιγότερο πιθανό είναι να τον διεγείρει, τόσο λιγότερο πιθανό είναι να κάνει κάτι.
Οκ. Και τι πιστεύεις θα βοηθούσε σε αυτή την περίπτωση να ελαχιστοποιησουν την περίπτωση να βιαστούν, πχ να μην ντύνονται οι γυναίκες προκλητικά;
Ότι θα βοηθούσε, θα βοηθούσε. Ντύνομαι καλά -ή και σέξι ακόμα- δεν σημαίνει ντύνομαι προκλητικά. Εμείς όταν ντυνόμαστε καλά, για να αρέσουμε, δεν αρχίζουμε να βγάζουμε ρούχα. Μάλλον το αντίθετο κάνουμε, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Δεν έχω κάτι με το αποκαλυπτικό ντύσιμο, αν και αποφεύγω τις γυναίκες που ντύνονται συνέχεια έτσι, γιατί χτυπάει μέσα μου το καμπανάκι που λέει ότι είναι ρηχή ή ανασφαλής ή και τα δύο και δεν είμαι πια 20 για να μην με ενοχλεί καθόλου.

Δεν είναι μόνο το ντύσιμο, βέβαια. Οι πιθανότητες αυξάνουν όταν είσαι απερίσκεπτος και μπαίνεις συνέχεια σε αυτοκίνητα αγνώστων, πηγαίνεις στα σπίτια τους ή σε ερημιές μαζί τους, είναι κι άλλοι μαζί, κτλ.

Έχω ρίξει άπειρο μπινελίκι στην αδερφή μου, γιατί συνήθιζε να ζητάει από άτομα που γνώρισε σε κοινή παρέα το ίδιο βράδυ να την γυρίσουν σπίτι, επειδή τσιγκουνευόταν να πάρει ένα ταξί. Ευτυχώς, δεν της συνέβη ποτέ τίποτα.

Τώρα, αν θέλεις να συνεχίσουμε τις μαλακίες με τις κουλτούρες βιασμού, πες μου ότι έβριζα την αδερφή μου γιατί είμαι μέτοχος της κουλτούρας βιασμού κι όχι γιατί φοβόμουν ότι, αν συνεχίσει να κάνει μαλακίες, θα βρεθεί κάποια στιγμή που θα πέσει σε κάποιον ανισόρροπο και θα την κλαίμε.
Οκ σαφώς και το να μην μπαίνεις σε αυτοκίνητα αγνώστων, να μην πίνεις με άγνωστους, να μην περνάς από τζαμαρίες, να μην οδηγείς με υπερβολική ταχύτητα, να μην πίνεις χλωρίνη είναι στη κρίση μας για το πόσο επικίνδυνα τα κρίνουμε και σαφώς αυτό που θεωρούμε επικίνδυνο συμβουλεύουμε τους αγαπημένους μας να το αποφεύγουν. Κάτι που φυσικά είναι εντελώς άσχετο με τον βιασμό.
Αλλά αλήθεια τι θεωρείται προκλητικό; ένα στενό τζιν; ένα κοντό φόρεμα; ένα κολάν με μπουστάκι; είναι προκλητικά;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 15:18

Κυρίως δεν είναι τα ρούχα αλλά η συμπεριφορά.

Εκτός αυτού
φαντάσου μια δεσποινίδα αλα Βασιλιάδου ή Μαρίζα Κοχ "να φοράει ένα στενό τζιν, ένα κοντό φόρεμα, ένα κολάν με μπουστάκι"

Δε νομίζω να κινδυνεύει και πολύ
ίσα-ίσα :8)
.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40346
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 15:25

Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:08
Οκ σαφώς και το να μην μπαίνεις σε αυτοκίνητα αγνώστων, να μην πίνεις με άγνωστους, να μην περνάς από τζαμαρίες, να μην οδηγείς με υπερβολική ταχύτητα, να μην πίνεις χλωρίνη είναι στη κρίση μας για το πόσο επικίνδυνα τα κρίνουμε και σαφώς αυτό που θεωρούμε επικίνδυνο συμβουλεύουμε τους αγαπημένους μας να το αποφεύγουν.
Επιτέλ...
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:08
Κάτι που φυσικά είναι εντελώς άσχετο με τον βιασμό.
:fp:

Οκέι. Δεν υπάρχει γιατρειά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 15:31

Eιδα αυτό που υποτίθεται εξηγεί την κουλτούρα βιασμού

Εικόνα

Εγώ πάω μέχρι το "sexist attitudes" :003:

ποιος πάει μετά;

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Ιαν 2020, 15:41

"Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός"

Ας σοβαρευτούμε λίγο
Επέλεξαν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι
Αν δε διαφωνούν σ' αυτό, ας κοιμηθεί ο καθένας στο δικό του χωρίς "έκτακτες" ενοχλήσεις από το έτερον ήμισυ που μπορεί να προκύψουν αμφοτέρωθεν.
Καλό είναι να μη μπαίνει ο δικαστής στο κρεβάτι παρά μόνο αν υπάρχει σωματική βλάβη ή υπόνοια βιασμού το οποίο σημαίνει με τη βία καθήλωση για σεχ χωρίς τη συγκατάθεση τού άλλου.

Εν κατακλείδι, εμένα μου φαίνεται ότι η κυρία γούσταρε και γι' αυτό δεν αντέδρασε
με απλά λόγια
Εμένα αν θα μου τον έγλειφε η σύντροφός μου την ώρα που κοιμόμουν, ή θα την απωθούσα επειδή δεν γουστάρω ή θα το απολάμβανα εκφραζόμενος ανάλογα. Το να το παίζω κοιμισμένος ενώ είμαι ξύπνιος είναι τελείως ανέντιμο και γι' αυτό δεν θα πάρω...

Καλή συνέχεια στο νήμα

:wave:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 23 Ιαν 2020, 15:42

Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 14:26
Athos έγραψε:
23 Ιαν 2020, 14:17
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 13:59
Μάλιστα. Οπότε να σου αντιστρέψω το ερώτημα,κάποιος που είναι βιαστής και δει κάποια με κανονικά ρούχα, θα είναι ανασταλτικός παράγοντας για να την βιάσει;
είναι άκυρο το ερώτημα σου, δεν έχει σφραγίδα και χαρακτηρισμό,
είναι ο άντρας της διπλανής πόρτας, "εσύ είσαι ο βιαστής" τα ξέχασες ;
Φυσικά και είναι ο άντρας της διπλανής πόρτας. Ο γείτονας, ο φίλος, ο πατέρας, ο ξάδερφος, ο συνάδελφος, ο αγνωστος κτλ
Άρα βρίσκεσαι σε λογικό σφάλμα. Ο άντρας της διπλανής πόρτας επηρεάζεται από ευνοϊκές συνθήκες, κι αυτές περιορίζουμε.

Πάντως η άποψη σου θα ισχυροποιούνταν αν ντύνεσαι προκλητικά αλλά δε σ έχουν ενοχλήσει ποτέ ...
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιαν 2020, 15:52

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:25
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:08
Οκ σαφώς και το να μην μπαίνεις σε αυτοκίνητα αγνώστων, να μην πίνεις με άγνωστους, να μην περνάς από τζαμαρίες, να μην οδηγείς με υπερβολική ταχύτητα, να μην πίνεις χλωρίνη είναι στη κρίση μας για το πόσο επικίνδυνα τα κρίνουμε και σαφώς αυτό που θεωρούμε επικίνδυνο συμβουλεύουμε τους αγαπημένους μας να το αποφεύγουν.
Επιτέλ...
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 15:08
Κάτι που φυσικά είναι εντελώς άσχετο με τον βιασμό.
:fp:

Οκέι. Δεν υπάρχει γιατρειά.
Οκ μάλλον δεν συμφωνούμε :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 16:01

Εξακολουθώ να επιμένω ότι ένας βιαστής δεν έλκεται από το ντύσιμο εκτός αν είναι η παθολογία του τέτοια. Μια μεθυσμένη γυναίκα με προκλητικό ντύσιμο που πιάνει το πουλί του άγνωστου άντρα δίπλα της, παίζει να μπλέξει σε περίεργες καταστάσεις αλλά για να βιαστεί πρέπει να έχει πέσει στον κατάλληλο.

Είδα και αυτό που στηρίζει αυτό που λέω, είναι ρούχα που φόραγαν γυναίκες όταν τις βίασαν (εννοούμε κανονικό βιασμό και όχι "τραβάτε με και ας κλαίω")
https://www.boredpanda.com/what-were-yo ... gn=organic
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

SpoilerShow
Πολ: τι θα κάνατε στον μεσαίο έτσι και τον είχατε στα χέρια σας α) Θα τον σκοτώνατε β) θα τον παλουκώνατε; γ) θα το κόβατε τα @@ και θα του τα δίνατε να τα φάει;
Σχόλιο 2: η τρίτη έπρεπε να σηκώσει το όπλο και να του έριχνε μια ριπή στα μούτρα. Δεν θα της έλεγε κανείς κάτι

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιαν 2020, 16:20

Έτσι να στρίβει το καράβι σιγά σιγά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Ιαν 2020, 16:28

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:24
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 00:05
Το να επικεντρώνεσαι στο θύμα και στην προσωπική του ευθύνη παρά στον θύτη και πώς θα λύσεις το πρόβλημα.
Πώς θα λύσεις το πρόβλημα που όλοι οι άνθρωποι δεν είναι καλοί και ψυχικά ισορροπημένοι; Για πες εσύ πώς.
Απαντώ και σε σένα με τα πιο κάτω Ελληγενή.
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2020, 10:55
Κατά τη γνώμη μου, κάνεις ένα βασικό λάθος. Αντιλαμβάνεσαι την πρόληψη για την πιθανότητα βιασμού ως μία αντιφεμινιστική άποψη που ενισχύει την κουλτούρα βιασμού. Και στηρίζεις το σκεπτικό σου πάνω σε αυτό.
Όχι. Αυτό που λέω είναι πως άμα θες να μιλήσεις για πρόληψη, δεν πρέπει να στέκεσαι ΜΟΝΟ στις ενέργειες του θύματος! Υπάρχει και ένας θύτης στην υπόθεση που άμα δεν δεις με τι κλικς ερεθίζεται και πώς κατέληξε σε αυτή την πράξη για να μπορείς να ενεργήσεις (έστω με όποιο τρόπο μπορείς, ακόμα και μικρό) και να αποτρέψεις ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ από αυτό, δεν γίνεται να ρίχνεις όλο το βάρος της πρόληψης αλλού! Επί τόσες σελίδες, ξαναλέω, μιλάτε για 100% ευθύνη θύτη αλλά αν θέλετε να μιλήσετε για πρόληψη τον βγάζετε εντελώς απ' το παιχνίδι. Παραδινόμαστε δηλαδή; Όλο το βάρος πέφτει στο θύμα και στο πώς θα προστατευτεί; Δεν είναι άδικο αυτό; Και όλο αυτό το σκεπτικό εσύ το θεωρείς ΒΟΛΙΚΟ;
Οπότε, πάμε πάλι από την αρχή. Το να θεωρεί ο οποιοσδήποτε ότι οι γυναίκες στην Ελλάδα σήμερα, ζουν με το φόβο του βιασμού και νοιώθουν τρομοκρατημένες από την πιθανότητα να βιαστούν επειδή ντύθηκαν τολμηρά ή κυκλοφορούν μόνες τους το βράδυ, είναι μάλλον υπερβολή, δε νομίζεις; Εγώ νομίζω ότι καμμία από τις γυναίκες με προκλητικό ντύσιμο δεν θεωρεί ότι κάνει αγώνα ενάντια στην κουλτούρα βιασμού. Το κάνει επειδή γουστάρει να είναι επιθυμητή. Όλοι οι άντρες και γυναίκες θέλουν ν' αρέσουν και είναι απολύτως φυσικό και υγιέστατο μέχρι κάποιο βαθμό αλλά αυτή η κατάσταση έχει πολλές βαθμίδες και από ένα σημείο και μετά μπορεί να προκαλέσει μάλλον υποτιμητική άποψη για την προσωπικότητα της γυναίκας. Ουδείς θα αντιμετωπίσει μια γυναίκα που δείχνει διαθέσιμη ως αγωνίστρια του φεμινιστικού κινήματος. Και είμαι σίγουρη ότι την ίδια ακριβώς άποψη έχουν και οι γυναίκες. Εκτός χορού μπορεί να υπερασπίζονται το γυναικείο φύλο αλλά όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο με μία αγωνίστρια θα τη δουν το ίδιο υποτιμητικά, έτσι δεν είναι; Γιατί; Επειδή έχουν και οι ίδιες την κουλτούρα βιασμού;

Αναφορικά δε με το "διεκδικώ το δικαίωμα να κυκλοφορώ μόνη μου τα βράδυα σε όποια περιοχή γουστάρω" ο κίνδυνος βιασμού παίζει στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο που παίζει και ο κίνδυνος ληστείας και σωματικής κακοποίησης ή ακόμα και φόνου. Και ισχύει για τους άντρες στον ίδιο βαθμό. Όταν υπάρχουν περιοχές, που ακόμη και για τους άντρες είναι επικίνδυνη η κυκλοφορία, το να προβάλλεται ως καταπίεση μιας κοπέλας που "θέλει να ζήσει τη ζωή της" η συγκεκριμένη πρόληψη είναι μάλλον αφελές γιατί είναι άλλο πράγμα η αγοραφοβία και άλλο ο υπαρκτός κίνδυνος.

Θα συνεχίσω λοιπόν να υποστηρίζω ότι τις γενικολογίες τύπου "πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία του κόσμου αναφορικά με την κουλτούρα βιασμού" τις θεωρώ αφελείς προσεγγίσεις και κυρίως ανεύθυνη στάση. Αν αντικατασταθούν τα άσματα τύπου Imagine, με σαφή και διαρκή παρότρυνση και ενημέρωση στις γυναίκες αναφορικά με τις καταγγελίες για βιασμό, τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο απλά και θα επιφέρουν πολύ πιο θετικά αποτελέσματα. Θα επιμείνω σ' αυτό.
Για να το συνδέσω με το άδικο που είπα πριν. Ένας γονέας έχει μια κόρη και έναν γιο. Ποιόν θα πρήξουν στα πρόσεξε και στα απέφυγε όταν είναι να βγουν και οι 2 έξω; Και όχι δεν είναι καθόλου ίδιος ο κίνδυνος που αντιμετωπίζει μια γυναίκα μόνη σε ένα πάρκινγκ από έναν άντρα! Οι γονείς συνεχώς σου λένε να έχεις στην παρέα σου έναν άντρα και να σε συνοδεύει μέχρι το πάρκινγκ. Γιατί άραγε; Το ίδιο θα λένε και στους γιους τους; Δεν το έχω δει πουθενά αυτό. Και ναι εγώ τρέμω και μόνο στην ιδέα να ξέρω πως θα βγω έξω και θα αναγκαστώ να παρκάρω κάπου απομακρυσμένα και πάντα φροντίζω να μην είμαι μόνη. Ζω με τον φόβο κάθε φορά που βγαίνω έξω το βράδυ και δεν υπερβάλλω καθόλου. Οι άντρες φίλοι μου δεν έχουν αυτές τις έγνοιες. Που να ήξερα κιόλας πως αν δεν άκουγα τους κακόμοιρους γονείς μου που με θέλουν γερή και μου συνέβαινε κάτι επειδή δεν ντύθηκα όπως έπρεπε και δεν κυκλοφορούσα με "ασφαλή" μέρη θα άκουγα και κριτική από πάνω, ή έστω θα ήξερα πως το σκέφτονται από μέσα τους.

Θα σου πω περιστατικό. Μέρα μεσημέρι, γυμνάσιο, με ρούχα σχολείου με συγγενικό πρόσωπο στο σπίτι. Κλωτσιά για να γλυτώσω. Αυτός ο άνθρωπος (ο θεός να τον κάνει) έχει για γονέα έναν φασιστάκο μισογύνη και τον έχει κάνει ίδιο με αυτόν. Να μισεί τις γυναίκες και να νομίζει με το θράσος που έχει πως μπορεί να κάνει ό,τι θέλει χωρίς συνέπειες. Και όλοι θα ρωτήσουν αντανακλαστικά. ΕΣΥ τι έκανες; Δεν μίλησες; Μήπως να επικεντρωθούμε πάλι στην παράλογη ντροπή του θύματος; Οκ να το δούμε κι' αυτό και να το διορθώσουμε, αλλά με το περιβάλλον των θυτών τι θα κάνουμε; Ή νομίζουμε πως όλοι οι βιαστές είναι ψυχοπαθείς με γενετική προδιάθεση και οι κοινωνία δεν μπορεί να κάνει το παραμικρό; Μίλησα για περιβάλλον και εκπαίδευση, μίλησα για την τεράστια ευθύνη που έχουν οι γονείς όταν μεγαλώνουν παιδιά (κορίτσια ΚΑΙ αγόρια) αλλά ξαφνικά όλοι πάλι σηκώνουμε τα χέρια ψηλά και ειρωνευόμαστε όποιον τολμάει να μιλήσει για λύσεις σε ένα τόσο σοβαρό θέμα. Από τη στιγμή που θα γίνει το κακό δεν γίνονται πολλά και ούτε μας νοιάζει τι φορούσε το θύμα ή σε τι περιβάλλον μεγάλωσε ο θύτης. Το θέμα είναι να το προλάβουμε και εγώ απλά δεν επικεντρώνομαι στην αποφυγή του "προκλητικού" ντυσίματος ή κακόφημων περιοχών αλλά και στην ευθύνη που έχει ο κάθε γονέας να μεγαλώσει σε όσο γίνεται σωστό περιβάλλον τα παιδιά του για να μην καταλήγουν δολοφόνοι ή και βιαστές. Οκ κάποιοι θα ξεφύγουν. Κάποιοι θα γλυτώσουν. Έστω και ένας να γλυτώσει, κέρδος θα είναι. Ολόκληρη η επιστήμη της ψυχολογίας και την ψυχιατρικής δίνει έμφαση στο περιβάλλον των ατόμων με διαταραχές, αλλά το φόρουμ ξέρει καλύτερα και ειρωνεύεται. Ακόμα και για τους παιδόφιλους, το κατάλληλο περιβάλλον και θεραπεία θα τους αποτρέψει από το να γίνουν παιδεραστές. Ακόμα και άτομα με ψυχιατρικές διαταραχές δικαιούνται την θεραπεία τους στο ψυχιατρείο (και όχι στη φυλακή). Γιατί να μην προσπαθήσεις να προλάβεις το οτιδήποτε με την κατάλληλη εκπαίδευση ή θεραπεία όταν βλέπεις κάποια πράγματα που σου χτυπάνε καμπανάκι; Ανεύθυνη στάση λοιπόν (εξού και το "ντροπή") θεωρώ ότι έχουν όλοι όσοι υποστηρίζουν πως πρόληψη μπορεί να υπάρξει μόνο με την αποφυγή των θυμάτων από δυσάρεστες καταστάσεις. Ο καθένας να δει τις ευθύνες του ξεχωριστά. Ο γονέας να δώσει την σωστή ανατροφή και στην μονάκριβη του κόρη αλλά και στον γιο του ώστε να σέβεται τις γυναίκες και αν δει ανησυχητικά συμπτώματα να ενεργήσει ΑΜΕΣΑ. Και όταν βλέπει ο μονάκριβος γιος κοπέλες με ελαφριά ένδυση, να μην τις θεωρεί αυτόματα εύκολες και ότι δεν αξίζουν σεβασμό. Προσωπική ευθύνη για τις επιλογές μας έχουμε όλοι και εμείς την πληρώνουμε. Μην βγάζουμε όμως απ' το παιχνίδι το πραγματικό πρόβλημα!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40346
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2020, 16:38

- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2020, 10:55
Κατά τη γνώμη μου, κάνεις ένα βασικό λάθος. Αντιλαμβάνεσαι την πρόληψη για την πιθανότητα βιασμού ως μία αντιφεμινιστική άποψη που ενισχύει την κουλτούρα βιασμού. Και στηρίζεις το σκεπτικό σου πάνω σε αυτό.
Όχι. Αυτό που λέω είναι πως άμα θες να μιλήσεις για πρόληψη, δεν πρέπει να στέκεσαι ΜΟΝΟ στις ενέργειες του θύματος! Υπάρχει και ένας θύτης στην υπόθεση που άμα δεν δεις με τι κλικς ερεθίζεται και πώς κατέληξε σε αυτή την πράξη για να μπορείς να ενεργήσεις (έστω με όποιο τρόπο μπορείς, ακόμα και μικρό) και να αποτρέψεις ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ από αυτό, δεν γίνεται να ρίχνεις όλο το βάρος της πρόληψης αλλού! Επί τόσες σελίδες, ξαναλέω, μιλάτε για 100% ευθύνη θύτη αλλά αν θέλετε να μιλήσετε για πρόληψη τον βγάζετε εντελώς απ' το παιχνίδι. Παραδινόμαστε δηλαδή; Όλο το βάρος πέφτει στο θύμα και στο πώς θα προστατευτεί; Δεν είναι άδικο αυτό; Και όλο αυτό το σκεπτικό εσύ το θεωρείς ΒΟΛΙΚΟ;
Καλή μου, ο βιαστής είναι ένας άνθρωπος που είναι προβληματικός. Δεν τον έκανε η κοινωνία έτσι, δεν υπάρχει μέτρο πρόληψης. Είναι ένας άνθρωπος που είτε γεννήθηκε με προδιάθεση, με ελάττωμα στην ανάπτυξη των συναισθηματικών λειτουργιών του εγκεφάλου του (έλλειμμα συναισθηματικής ταύτισης και συμπόνοιας) είτε κάποιο τραύμα τού δημιούργησε το αντίστοιχο πρόβλημα.

Είναι σαν να λες ότι πρέπει να υπάρχει μέτρο πρόληψης από την πλευρά του σίριαλ κίλερ. Τι είδους πρόληψη να υπάρχει;

Επίσης τι θα πει «είναι άδικο»; Υπάρχει δικαιοσύνη στην φυσική πραγματικότητα; Αν σου επιτεθεί μια αγέλη λύκων στην ερημιά, θα πεις «είναι άδικο»;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 16:39

Μια μεθυσμένη γυναίκα με προκλητικό ντύσιμο που πιάνει το πουλί του άγνωστου άντρα δίπλα της, παίζει να μπλέξει σε περίεργες καταστάσεις αλλά για να βιαστεί πρέπει να έχει πέσει στον κατάλληλο.
εννοούμε κανονικό βιασμό και όχι "τραβάτε με και ας κλαίω"
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:20
Έτσι να στρίβει το καράβι σιγά σιγά.
Το έβαλα πριν στα αγγλικά, ας το βάλω στα Ελληνικά γιατί ίσως υπάρχουν δυσκολίες κατανόησης κείμενου

Προκατάληψη επιβεβαίωσης ονομάζεται η τάση ενός ατόμου να αναζητήσει, να ερμηνεύσει, να ευνοήσει και να ανακαλέσει πληροφορίες με τρόπο που να επιβεβαιώνει τις προϋπάρχουσες πεποιθήσεις ή υποθέσεις του.[1] Είναι ένας τύπος γνωστικής προκατάληψης και ένα συστηματικό σφάλμα του επαγωγικού συλλογισμού. Οι άνθρωποι εμφανίζουν αυτή την προκατάληψη όταν συγκεντρώνουν ή θυμούνται πληροφορίες επιλεκτικά ή όταν τις ερμηνεύουν με μεροληπτικό τρόπο. Το φαινόμενο είναι ισχυρότερο για συναισθηματικά φορτισμένα θέματα και για βαθιά ριζωμένες πεποιθήσεις.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF ... E%B7%CF%82


Για το ντύσιμο εκφράζω τις αντιρρήσεις μου εξ αρχής. Κατά τ άλλα όλοι έχουμε μανάδες κόρες αδερφές γκόμενες που αγαπάμε και δεν θέλουμε να πάθουν οτιδήποτε. Στηρίζω την ατομική κρίση του καθενός να συμβουλέψει τις αγαπημένες του γυναίκες και απαξιώνω την κρίση κάθε υστερικής μαλακισμένης. Oπως το βλέπω το πρώτο -και λάθος να είναι- προκύπτει από ενδιαφέρον για τον άλλο, ενώ το δεύτερο από εσωτερική πάλη με ανεμόμυλους. Thats All...

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 23 Ιαν 2020, 16:42

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:38
- Casper - έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιαν 2020, 10:55
Κατά τη γνώμη μου, κάνεις ένα βασικό λάθος. Αντιλαμβάνεσαι την πρόληψη για την πιθανότητα βιασμού ως μία αντιφεμινιστική άποψη που ενισχύει την κουλτούρα βιασμού. Και στηρίζεις το σκεπτικό σου πάνω σε αυτό.
Όχι. Αυτό που λέω είναι πως άμα θες να μιλήσεις για πρόληψη, δεν πρέπει να στέκεσαι ΜΟΝΟ στις ενέργειες του θύματος! Υπάρχει και ένας θύτης στην υπόθεση που άμα δεν δεις με τι κλικς ερεθίζεται και πώς κατέληξε σε αυτή την πράξη για να μπορείς να ενεργήσεις (έστω με όποιο τρόπο μπορείς, ακόμα και μικρό) και να αποτρέψεις ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ από αυτό, δεν γίνεται να ρίχνεις όλο το βάρος της πρόληψης αλλού! Επί τόσες σελίδες, ξαναλέω, μιλάτε για 100% ευθύνη θύτη αλλά αν θέλετε να μιλήσετε για πρόληψη τον βγάζετε εντελώς απ' το παιχνίδι. Παραδινόμαστε δηλαδή; Όλο το βάρος πέφτει στο θύμα και στο πώς θα προστατευτεί; Δεν είναι άδικο αυτό; Και όλο αυτό το σκεπτικό εσύ το θεωρείς ΒΟΛΙΚΟ;
Καλή μου, ο βιαστής είναι ένας άνθρωπος που είναι προβληματικός. Δεν τον έκανε η κοινωνία έτσι, δεν υπάρχει μέτρο πρόληψης. Είναι ένας άνθρωπος που είτε γεννήθηκε με προδιάθεση, με ελάττωμα στην ανάπτυξη των συναισθηματικών λειτουργιών του εγκεφάλου του (έλλειμμα συναισθηματικής ταύτισης και συμπόνοιας) είτε κάποιο τραύμα τού δημιούργησε το αντίστοιχο πρόβλημα.
..Και δεν θεραπεύεται έστω και με τις πιο σύγχρονες μεθόδους

Πέστα μπας και εμπεδωθεί αυτό κάποια στιγμή

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιαν 2020, 16:46

stargazer έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:39
Μια μεθυσμένη γυναίκα με προκλητικό ντύσιμο που πιάνει το πουλί του άγνωστου άντρα δίπλα της, παίζει να μπλέξει σε περίεργες καταστάσεις αλλά για να βιαστεί πρέπει να έχει πέσει στον κατάλληλο.
εννοούμε κανονικό βιασμό και όχι "τραβάτε με και ας κλαίω"
Naida έγραψε:
23 Ιαν 2020, 16:20
Έτσι να στρίβει το καράβι σιγά σιγά.
Το έβαλα πριν στα αγγλικά, ας το βάλω στα Ελληνικά γιατί ίσως υπάρχουν δυσκολίες κατανόησης κείμενου

Προκατάληψη επιβεβαίωσης ονομάζεται η τάση ενός ατόμου να αναζητήσει, να ερμηνεύσει, να ευνοήσει και να ανακαλέσει πληροφορίες με τρόπο που να επιβεβαιώνει τις προϋπάρχουσες πεποιθήσεις ή υποθέσεις του.[1] Είναι ένας τύπος γνωστικής προκατάληψης και ένα συστηματικό σφάλμα του επαγωγικού συλλογισμού. Οι άνθρωποι εμφανίζουν αυτή την προκατάληψη όταν συγκεντρώνουν ή θυμούνται πληροφορίες επιλεκτικά ή όταν τις ερμηνεύουν με μεροληπτικό τρόπο. Το φαινόμενο είναι ισχυρότερο για συναισθηματικά φορτισμένα θέματα και για βαθιά ριζωμένες πεποιθήσεις.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF ... E%B7%CF%82


Για το ντύσιμο εκφράζω τις αντιρρήσεις μου εξ αρχής. Κατά τ άλλα όλοι έχουμε μανάδες κόρες αδερφές γκόμενες που αγαπάμε και δεν θέλουμε να πάθουν οτιδήποτε. Στηρίζω την ατομική κρίση του καθενός να συμβουλέψει τις αγαπημένες του γυναίκες και απαξιώνω την κρίση κάθε υστερικής μαλακισμένης. Oπως το βλέπω το πρώτο -και λάθος να είναι- προκύπτει από ενδιαφέρον για τον άλλο, ενώ το δεύτερο από εσωτερική πάλη με ανεμόμυλους. Thats All...
Κοίτα να δεις που από τις συνέπειες του προκλητικου ντυσίματος φτάσαμε στο
Εξακολουθώ να επιμένω ότι ένας βιαστής δεν έλκεται από το ντύσιμο εκτός αν είναι η παθολογία του τέτοια.
Και στο
για μια "μεθυσμένη γυναίκα προκλητικά ντυμένη που πιάνει το πουλί του αγνώστου"

Σιγά σιγά :)
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών