Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21094
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 19 Ιαν 2020, 12:13

ΘΕΜΑ: Ισλαμοφοβία

Μένω εδώ και ένα χρόνο στον Άγιο Παντελεήμονα. Για όσους δεν ξέρουν από Αθήνα, είναι μια φτωχογειτονιά κοντά στη Βικτώρια που τη λες και γκέτο. Στην αρχή είχα τρομάξει, γιατί με κοίταζαν ξελιγωμένοι οι μουσουλμάνοι (θα τους λέω μουσουλμάνους γιατί δεν μπορώ να προσδιορίσω πάντα από που κατάγονται ακριβώς), που συνήθως ήταν και σε μεγάλες παρέες. Αναρωτιόμουν αν έχω επηρεαστεί κι εγώ απ'την ισλαμοφοβία, και έψαξα βαθιά μέσα μου να καταλάβω και να αναλύσω νηφάλια τι γίνεται. Και τότε ήρθαν στο μυαλό μου και άλλα περιστατικά.] ....[ Γενικά οι μουσουλμάνοι που έτυχε να γνωρίσω προσωπικά ήταν λιγότερο ματσο από κάποιους έλληνες που γνώριζα.

6. Κάθισα και σκέφτηκα όλα τα περιστατικά παρενόχλησης που έχω δεχθεί στη ζωή μου, και από τα περίπου 15, μόνο δύο αφορούσαν μουσουλμάνους και δεν ήταν σε καμία περίπτωση τα χειρότερα. Να πω εδώ ότι είναι όλα αυτά τα περιστατικά που με έχουν κάνει καχύποπτη και φοβισμένη, και το θεωρώ φυσικό να νιώθω απειλή περπατώντας σε μια γειτονιά γεμάτη λιγούρια.

Έβγαλα το συμπέρασμα ότι μας έχει γίνει πλύση εγκεφάλου σε αυτό το θέμα. Σίγουρα σε τέτοιες γειτονιές υπάρχουν πολλοί μουσουλμάνοι που κοιτάνε έντονα τις κοπέλες γιατί έτσι έχουν μάθει. Είμαστε όμως κι εμείς που δίνουμε περισσότερη βάση στο δικό τους σεξισμό, απ'ότι στον εγχώριο. Νιώθω ότι αδίκησα με τις σκέψεις μου κόσμο, ότι έκρινα πολύ γρήγορα με βάση την εμφάνιση γιατί είχα ακούσει ρατσιστικά παραλληλήματα από τους γονείς μου και όχι μόνο. Με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω τις δικές σας απόψεις στο θέμα, ειδικά από κοπέλες που μένουν σε τέτοιου είδους περιοχές και έχουν μια εμπειρία παραπάνω. Πλέον, όταν ακούω τέτοιες απόψεις σε οικογενειακά τραπέζια, προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι ισλάμ δε σημαίνει απαραίτητα σεξισμός, και ότι δεν πρέπει να παραβλέπουμε το σεξισμό που υπάρχει ήδη εδώ. Νιώθω επίσης ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να δώσουμε μια ευκαιρία σε αυτούς τους ανθρώπους να ενταχθούν αντί να τους απομονώνουμε.

Αυτά. Δεν μπορώ να λύσω το ρατσισμό όλου του κόσμου, νιώθω όμως περήφανη που κοίταξα με ειλικρίνεια τον δικό μου και τον έλυσα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23536
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Ιαν 2020, 12:14

georgebi έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:04
σεξουαλική επίθεση/ή ψευδής κατηγορία
(μεγάλο κείμενο)
Θα ήθελα την άποψή σας σε κάτι που συνέβη και θεωρώ πολύ σημαντικό. Δεν ξέρω ποιά θα πρέπει να είναι η θέση μου ως φεμινίστρια.

Ζω στο εξωτερικό με τους γονείς του συντρόφου μου (Κ). Σήμερα και ενώ ήμουν μόνη στο σπίτι, έρχονται ο αδερφός του συντρόφου μου (Τ) με την αρραβωνιαστικιά του (Λ) (με την οποία έχουν 2 παιδιά, το 1 από προηγούμενο σύντροφό της). Είναι πολλά χρόνια μαζί και οι οικογένειές τους γνωρίζονται πολύ καλά. Μάλιστα ο Τ είναι και κολλητός με τον αδερφό της Λ, τον Β.

Τους είδα και τους δύο (Τ και Λ) σε πολύ άσχημη κατάσταση και κατάλαβα ότι ήθελαν το χρόνο τους οπότε και τους άφησα μόνους στο σπίτι μιας και θα επέστρεφαν οι γονείς του Τ σε λίγο. Κατάλαβα ότι το ζευγάρι ήθελε να τους μιλήσει μόνο του. Ειδοποίησα και τον Κ στο εντωμεταξύ.
Εκείνος με πήρε τηλέφωνο όσο ήμουν έξω να μου πει ότι εχθές το βράδυ συνέλαβαν τον Τ εκεί που κοιμόταν γιατί η κοπέλα του Β, η Α τον κατήγγειλε για σεξουαλική επίθεση.

Θα σας πω το περιστατικό όπως το κατάλαβα από τα όσα άκουσα, αν και δε μίλησα με τον ίδιο τον Τ (ή την Α) για να καταλάβω τις λεπτομέρειες.

Εχθές το βράδυ ο Τ και η Λ είχαν πάει στο σπίτι των γονιών της Λ με τα παιδιά για να κοιμηθούν εκεί. Τα είχαν πιει όλοι και στο τέλος πήγαν για ύπνο. Στο σαλόνι είχαν μείνει μόνοι ο Τ και η Α. Ο Τ πήγε για ύπνο και κάποια στιγμή τον ξύπνησε η Λ. Με το που ξύπνησε του έβαλαν χειροπέδες αστυνομικοί και τον πήγαν στο τμήμα με την κατηγορία της σεξουαλικής επίθεσης.Η Α, όταν ο Τ πήγε να κοιμηθεί είπε στους γονείς της Λ και του Β ότι ο Τ της επιτέθηκε και της φίλησε το στήθος. Αυτοί γενικά δεν την πίστεψαν, αλλά για να ηρεμήσει της είπαν να καλέσει των αριθμό των μη επειγόντων. Εκεί επειδή η κατηγορία είναι σοβαρή έγινε αυτόματο κάλεσμα της αστυνομίας.
Στο αστυνομικό τμήμα διάβασαν στον Τ τη δήλωση της Α και του πήραν το DNA για να κάνουν ταυτοποίηση αφού ήδη είχαν πάρει δείγμα από το λαιμό της Α. Εν τέλει τον άφησαν ελεύθερο. Εκείνος είναι ακόμη σε κατάσταση σοκ, πόσο μάλλον γιατί φοβήθηκε ότι θα του έπαιρναν τα παιδιά για κάποιο λόγο. Έτρεμε όταν ήταν εδώ. Ευτυχώς τα παιδιά δε φαίνεται να κατάλαβαν κάτι (κοιμόντουσαν όταν έγινε η σύλληψη).
Όπως καταλαβαίνετε, η οικογένεια του Τ, συμπεριλαμβανομένου και του Κ βράζουν από θυμό, και ειδικά η μητέρα τους θέλει να βρει την Α και να τη σκοτώσει.
Είπαν μάλιστα ότι η Α είχε κατηγορήσει τον πρώην της ότι τη βίασε, αλλά απέσυρε τις κατηγορίες. Αυτό προσπάθησαν να το χρησιμοποιήσουν ως απόδειξη ότι λέει ψέματα και τώρα.
Επίσης, ο Τ είπε στον Κ ότι η Α του την είχε πέσει στο παρελθόν άλλη μία φορά μεθυσμένη, και μάλιστα τον τράβαγε λέγοντάς του ότι θέλει να κάνουν σεξ, και όταν της αρνήθηκε, τον ρώτησε αν δεν είναι αρκετά όμορφη για εκείνον. Επιπλέον, ισχυρίζεται ότι και εχθές το βράδυ του την έπεσε, κι εκείνος έφυγε αμέσως και πήγε για ύπνο. Όλα αυτά δεν τα είχε πει σε κανέναν για να μη δημιουργήσει θέμα κατά τα λεγόμενά του, επειδή είναι κολλητός με τον Β.

Πάμε στο δικό μου θέμα τώρα. Δεν ξέρω αν πιστεύω τον Τ. Ναι, είναι πολύ καλό παιδί, όχι, δε νομίζω ότι θα έκανε ποτέ του σεξουαλική επίθεση, αλλά ως φεμινίστρια οφείλω να πιστέψω το θύμα. Προσπάθησα να δείξω λίγο ουδέτερη στάση μπροστά στο σύντροφό μου και τους γονείς του, και να είμαι πιο διπλωματική, αλλά άρχισαν να τσαντίζονται οπότε προσποιήθηκα ότι συμφωνώ μαζί τους 100%. Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε δει άτομα υπεράνω πάσης υποψίας που ήταν βιαστές. Και θεωρώ ότι με το να μην πιστέψω το θύμα γίνομαι υποκρίτρια. Εάν τα άτομα που εμπλέκονται δεν τα γνώριζα, η πρώτη μου αντίδραση θα ήταν να πιστέψω το θύμα, και τώρα μπαίνω στο τρυπάκι να στηρίξω τον Τ, χωρίς να έχω μιλήσει καν με την Α.

Δε θεωρώ το ότι η Α απέσυρε τις κατηγορίες για τον πρώην της αποδεικνύει τίποτα. Και βρίσκω και λίγο ύποπτο ότι ο Τ δεν είχε πει σε κανέναν ότι του την είχε πέσει η Α. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ και τι να πω.

Εσείς τι θα σκεφτόσασταν/κάνατε στη θέση μου;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Μλκ, οι φεμινίστριες έχουν φτάσει στο σημείο να διατυπώνουν αυτά τα περιστατικά σαν να είναι μαθηματικά προβλήματα. :smt005:

Ο Τ, η Λ, η Α, κλπ, έχω μπερδευτεί λέμε.

Αλλά αυτό που λέει "ως φεμινίστρια οφείλω να πιστέψω το θύμα", είναι όλα τα λεφτά. Πράγματι, στον τεταρτοκυματικό φεμινισμό, ο κατηγορούμενος για βιασμό είναι ένοχος, μέχρι αποδείξεως του εναντίον.

Και ο τίτλος της ομάδας (Φεμινιστικά παραληρήματα) πολύ ταιριαστός με το μαθηματικό πρόβλημα που διατύπωσε.
Frappezitis έγραψε:
Χθες, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19323
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Ιαν 2020, 12:19

georgebi έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:13
ΘΕΜΑ: Ισλαμοφοβία

Μένω εδώ και ένα χρόνο στον Άγιο Παντελεήμονα. Για όσους δεν ξέρουν από Αθήνα, είναι μια φτωχογειτονιά κοντά στη Βικτώρια που τη λες και γκέτο. Στην αρχή είχα τρομάξει, γιατί με κοίταζαν ξελιγωμένοι οι μουσουλμάνοι (θα τους λέω μουσουλμάνους γιατί δεν μπορώ να προσδιορίσω πάντα από που κατάγονται ακριβώς), που συνήθως ήταν και σε μεγάλες παρέες. Αναρωτιόμουν αν έχω επηρεαστεί κι εγώ απ'την ισλαμοφοβία, και έψαξα βαθιά μέσα μου να καταλάβω και να αναλύσω νηφάλια τι γίνεται. Και τότε ήρθαν στο μυαλό μου και άλλα περιστατικά.] ....[ Γενικά οι μουσουλμάνοι που έτυχε να γνωρίσω προσωπικά ήταν λιγότερο ματσο από κάποιους έλληνες που γνώριζα.

6. Κάθισα και σκέφτηκα όλα τα περιστατικά παρενόχλησης που έχω δεχθεί στη ζωή μου, και από τα περίπου 15, μόνο δύο αφορούσαν μουσουλμάνους και δεν ήταν σε καμία περίπτωση τα χειρότερα. Να πω εδώ ότι είναι όλα αυτά τα περιστατικά που με έχουν κάνει καχύποπτη και φοβισμένη, και το θεωρώ φυσικό να νιώθω απειλή περπατώντας σε μια γειτονιά γεμάτη λιγούρια.

Έβγαλα το συμπέρασμα ότι μας έχει γίνει πλύση εγκεφάλου σε αυτό το θέμα. Σίγουρα σε τέτοιες γειτονιές υπάρχουν πολλοί μουσουλμάνοι που κοιτάνε έντονα τις κοπέλες γιατί έτσι έχουν μάθει. Είμαστε όμως κι εμείς που δίνουμε περισσότερη βάση στο δικό τους σεξισμό, απ'ότι στον εγχώριο. Νιώθω ότι αδίκησα με τις σκέψεις μου κόσμο, ότι έκρινα πολύ γρήγορα με βάση την εμφάνιση γιατί είχα ακούσει ρατσιστικά παραλληλήματα από τους γονείς μου και όχι μόνο. Με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω τις δικές σας απόψεις στο θέμα, ειδικά από κοπέλες που μένουν σε τέτοιου είδους περιοχές και έχουν μια εμπειρία παραπάνω. Πλέον, όταν ακούω τέτοιες απόψεις σε οικογενειακά τραπέζια, προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι ισλάμ δε σημαίνει απαραίτητα σεξισμός, και ότι δεν πρέπει να παραβλέπουμε το σεξισμό που υπάρχει ήδη εδώ. Νιώθω επίσης ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να δώσουμε μια ευκαιρία σε αυτούς τους ανθρώπους να ενταχθούν αντί να τους απομονώνουμε.

Αυτά. Δεν μπορώ να λύσω το ρατσισμό όλου του κόσμου, νιώθω όμως περήφανη που κοίταξα με ειλικρίνεια τον δικό μου και τον έλυσα
Ας πάνε λοιπόν οι γνωστές φεμινίστριες να εκφράσουν τις απόψεις τους σε ισλσμικους κύκλους !! :smt005:
Στηρίζω σε αυτή την περίπτωση .. Ισλαμιστές !! :003:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 12:27

nemo έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:37
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:25
nemo έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:22

μιλάμε για κείνη την στιγμη που ξαφνικά αλλάζει γνώμη η σύντροφος όπως έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει
υσ..μόνο συ δεν το κατάλαβες :smt005:
Οποιαδήποτε στιγμή σου πει η σύντροφος σου "πονάω" ή "δεν μπορώ" ή δεις σημάδια δυσανασχέτισης οφείλεις να σταματήσεις. Υπάρχουν τρόποι να εκτονωθείς στιγμιαία εφόσον δεν μπορείς να αυτοσυγκρατηθείς.
Το όχι σκέτα δεν θέλω άλλο γιατί δεν γουστάρω δεν περιλαμβάνεται στην κλίμακα του πόνου ή της δυσανασχετήσεις
απλά σημαίνει οτι εγώ είμαι υπεράνω και σε "γράφω για την ανάγκη σου να τελειώσεις :102:
Ενώ αν σου πει η άλλη δε θέλω και συνεχίσεις δεν σημαίνει αγνοώ τι μου ζητάς θα κάνω αυτό που θέλω εγώ;
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:41
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:46
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 08:56


Χαίρομαι που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου το δικαίωμα της σεξουαλικής παρενόχλησης. Δείχνει τι μαλακίες λες σε όλο το νήμα.
Από wiki
Σεξουαλική παρενόχληση είναι οποιαδήποτε ανεπιθύμητη λεκτική, μη λεκτική ή σωματική συμπεριφορά σεξουαλικού χαρακτήρα που αποσκοπεί ή έχει ως αποτέλεσμα την προσβολή της αξιοπρέπειας ενός προσώπου ιδίως με τη δημιουργία εκφοβιστικού, εχθρικού, εξευτελιστικού, ταπεινωτικού ή επιθετικού περιβάλλοντος[1][2] (άρθρο 2, παρ. 1δ του νόμου 3896/2010)[3].
Εγώ λέω μαλακίες;
Το έχεις τεντώσει από τα μαλλιά, το έχεις ξεμαλλιάσει για την ακρίβεια για να βγάλεις δίκιο στον εαυτό σου. Αλλά είσαι παράλογος .
Το να την πέφτεις στον άλλον και μετά να «αλλάζεις» γνώμη είναι προσβολή της αξιοπρέπειας και σωματικός βιασμός (το να τρίβεσαι σε κάποιον ερεθίζοντάς τον για να παίξεις και μετά να φύγεις). Είναι χειρισμός του σώματός του και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το κάνεις αυτό. Θα έπρεπε να τιμωρείται με κάθειρξη.

Ίσως θα πρέπει να αλλάξεις την κοσμοθεωρία σου και να αντιληφθείς ότι είναι τουλάχιστον χυδαίο να προκαλείς κάποιον για να παίξεις. Να μάθεις να κωλοτρίβεσαι μόνο αν θες να συμβεί κάτι κι όχι γιατί έτσι γούσταρες. Να μάθεις να σέβεσαι το σώμα και τα αισθήματα των άλλων ανθρώπων.

Σύνελθε.
Μπλέντερ όλα στο μυαλό σου.
Πρώτον όταν υπάρχει σεξουαλικό παιχνίδι και από τους δύο και ο ένας ζητάει τη συνέχιση του και ο άλλος λέει όχι δεν γίνεται να μιλάς για σεξουαλική παρενόχληση. Το καταλαβαίνεις αυτό;
Προσωπικά σέβομαι τον άνθρωπο. Δεν αγγίζω ποτέ αν δεν έχει υπάρξει κάποια αντίστοιχη προσέγγιση. Και εννοείται δεν θεωρώ παιχνίδι το σώμα του άλλου να κάνω ότι θέλω χωρίς να το θέλει.
Και επίσης θεωρώ αναφαίρετο δικαίωμα μου να κάνω πίσω για τον οποίο λόγο. Όπως είναι και δικό του αναφαίρετο δικαίωμα να κάνει πίσω οπότε του γουστάρει.
Τώρα τι σχέση έχουν τα συναισθήματα με το κωλοτριψιμο και η διακοπή του,μόνο εσύ ξέρεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 12:27

nemo έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:37
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:25
nemo έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:22

μιλάμε για κείνη την στιγμη που ξαφνικά αλλάζει γνώμη η σύντροφος όπως έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει
υσ..μόνο συ δεν το κατάλαβες :smt005:
Οποιαδήποτε στιγμή σου πει η σύντροφος σου "πονάω" ή "δεν μπορώ" ή δεις σημάδια δυσανασχέτισης οφείλεις να σταματήσεις. Υπάρχουν τρόποι να εκτονωθείς στιγμιαία εφόσον δεν μπορείς να αυτοσυγκρατηθείς.
Το όχι σκέτα δεν θέλω άλλο γιατί δεν γουστάρω (...)
Είναι πολύ απλό και δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς δυσκολεύεσαι να το κατανοήσεις.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 12:30

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 01:07
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:54
Το πώς θα αποκαλέσει καθένας το ντύσιμο είναι το πώς αισθάνεται στη θέα του. Αν εσύ "προκαλείσαι", το ονομάζεις προκλητικό. Άλλοι το αποκαλούν "όμορφο", "σέξι", "μοντέρνο" κ.ο.κ.
Το γεγονός ότι αιτιολογείς το βιασμό με βάση μία κοινωνική νόρμα είναι εξαιρετικά λυπηρό.
Λοιπόν, πρέπει κάπου να σταματήσει αυτό το αστείο. Κανείς δεν αιτιολογεί βιασμό. Κανείς δεν λέει «καλώς βιάστηκε ο Χ». Κόψτε την μαλακία, είναι εκνευριστικό.
Ε τότε τί ακριβώς θέλεις να πεις γράφοντας για "προκλητικό ντύσιμο";
Αλλάζει κάτι αν έχει βάλει μίνι φούστα ή αν φορά μπούργκα στο γεγονός ότι προχώρησες σε συνουσία παρά τη θέλησή της;

Γράφετε, γράφετε και μετά προσπαθείτε να τα πάρετε πίσω ρε Χελ.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21094
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 19 Ιαν 2020, 12:31

Είστε υπέρ της αυτοδικίας; Θέλω να πω: αν μια γυναίκα τρώει συστηματικά ξύλο από τον γκόμενό της το θεωρείτε εντάξει να στείλει τύπους να τον σπάσουν; [Ναι γιατι αν περιμένουμε απο την αστυνομία σε αυτη τη χώρα..] [Ναι είμαι υπέρ. Το σύστημα δεν προστατεύει, όπως στην κοπέλα στην Κρήτη, είχαν γίνει καταγγελίες...] [ Γιατί να κάτσεις να φας συστηματικά ξύλο, μία δεν είναι αρκετή?] [δεν ειναι ευκολο παντα να φυγεις απο μια τέτοια κατάσταση, μην κανουμε victim blaming]
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 12:32

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:41
Το να την πέφτεις στον άλλον και μετά να «αλλάζεις» γνώμη είναι προσβολή της αξιοπρέπειας και σωματικός βιασμός (το να τρίβεσαι σε κάποιον ερεθίζοντάς τον για να παίξεις και μετά να φύγεις). Είναι χειρισμός του σώματός του και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το κάνεις αυτό. Θα έπρεπε να τιμωρείται με κάθειρξη.

Ίσως θα πρέπει να αλλάξεις την κοσμοθεωρία σου και να αντιληφθείς ότι είναι τουλάχιστον χυδαίο να προκαλείς κάποιον για να παίξεις. Να μάθεις να κωλοτρίβεσαι μόνο αν θες να συμβεί κάτι κι όχι γιατί έτσι γούσταρες. Να μάθεις να σέβεσαι το σώμα και τα αισθήματα των άλλων ανθρώπων.

Σύνελθε.
:fp:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 12:33

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:07
Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:55
Όταν πω στοπ, δεν παύει η συναίνεση; Την έχει ες αεί;
Δεν είναι το παιχνιδάκι σου ο άλλος για να τον χειρίζεσαι καταπώς θες. Ντροπή σου που σκέφτεσαι έτσι. Και να ξέρεις ότι νομικά ο χειρισμός στο σεξ θεωρείται βιασμός.
Καλά θα του δώσω χαρτομαντηλάκια να σκουπίζει τα δάκρυα του. Ρε μας δουλεύεις; Με το ζόρι θα του κάτσεις του άλλου ακόμα και αν αλλαξες γνώμη επειδή; Επειδή είναι άντρας και θα θέλει να εκτονωθεί;
Ας πάει στο μπάνιο, εγώ δεν παρεξηγούμαι πάντως.
Γενικά συνέλθετε λέμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 12:39

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:45
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:00
Έχεις κολλήσει στο παλαιό νομοθετικό πλαίσιο που έπρεπε να σε ...σφάξουν για να θεωρηθεί βιασμός.
Ξεκόλλησε. Άλλαξε ο νόμος. Προσάρμοσε τη σκέψη σου. Εν τέλει υπέρ σου είναι.
Δεν άλλαξε κανένας νόμος. Ούτε ποτέ ο βιασμός απαιτούσε αποκλειστικά και μόνο σωματικά τεκμήρια. Ο νόμος πάντα αναγνώριζε βιασμό υπό απειλή, εκφοβισμό και τα ρέστα. Σταμάτα να λες ΧΟΝΤΡΑ ψέματα.
Τυφλός είσαι ρε συ;
Γράψτο για να ξέρω και να απαντώ ανάλογα.
Ως τώρα το άρθρο 336 περί βιασμού αφορούσε περιπτώσεις βίας, απειλής και εξαναγκασμού.

Μέχρι πριν τον Ιούλιο του 2019 ίσχυε το άρθρο 336 μόνο στις περιπτώσεις σωματικής βλάβης, εξαναγκασμού, απειλής, καθώς και στις περιπτώσεις ακούσιας μέθης ή χρήσης άλλων ουσιών.

Από τον Ιούλιο του 2019 εναρμονίστηκε στο πλαίσιο της Διεθνούς Αμνηστίας και πλέον προστέθηκε η παράγραφος 5 που αναφαίρεται στις περιπτώσεις "απουσίας συναίνεσης".
Τα έχω γράψει και σας έχω δώσει λινκς από τον Π.Κ. τουλάχιστον 5 φορές ως τώρα. Η επιμονή ορισμένων από εσάς μου κάνει απίστευτη εντύπωση.
5. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παραγράφου 1, επιχειρεί γενετήσια πράξη χωρίς τη συναίνεση του παθόντος, τιμωρείται με κάθειρξη έως δέκα έτη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 12:41

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:49
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:11
nemo έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:06
Επιστημονικά και βιολογικά είναι τεκμηριωμένη μια χρονική στιγμή του αρσενικού που δεν του επιτρέπει να σταματήσει εκείνη την στιγμή
που θα αλλάξει γνώμη η γυναίκα και δεν θεωρείται βιασμός
Επιστημονικά και βιολογικά, όταν συνουσιάζεσαι με κάποιον που δεν το επιθυμεί, οποιαδήποτε στιγμή, τον βιάζεις.
Λάθος κάνεις. Ο νόμος αναγνωρίζει μια χαρά ότι αν αλλάξεις γνώμη στην μέση της συνουσίας, όχι μόνο δεν υπάρχει βιασμός αλλά υπάρχει απόπειρα σεξουαλικής εκμετάλλευσης από την πλευρά σου. Εκτός κι αν συντρέχουν εξαιρετικοί λόγοι. Δηλαδή αν ξαφνικά προσπαθεί να σου κάνει κακό. Από την στιγμή που είστε καβάλα ο ένας στον άλλον δεν υπάρχει «άλλαξα γνώμη, σταμάτα». Οι άνθρωποι δεν είναι παιχνιδάκια για να τους χειρίζεσαι όπως θες. Αν δεν είσαι σίγουρος ότι θέλεις να κάνεις κάτι, μην το κάνεις.
Ποιος νόμος είναι αυτός; :p2:
Φαντάζεσαι δηλαδή ότι σε χώρα που δεν ονομάζεται Σομαλία υπάρχει νόμος που να σου λέει ότι αν ξεκινήσεις μία ερωτική διαδικασία είσαι στο έλεος του άλλου μέχρι να αποφασίσει να σταματήσει;
Και σοβαρά ρε συ Χελ, έτσι σκέφτεσαι στις δικές σου σχέσεις; :e040:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιαν 2020, 12:44

stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:39
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:45
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:00
Έχεις κολλήσει στο παλαιό νομοθετικό πλαίσιο που έπρεπε να σε ...σφάξουν για να θεωρηθεί βιασμός.
Ξεκόλλησε. Άλλαξε ο νόμος. Προσάρμοσε τη σκέψη σου. Εν τέλει υπέρ σου είναι.
Δεν άλλαξε κανένας νόμος. Ούτε ποτέ ο βιασμός απαιτούσε αποκλειστικά και μόνο σωματικά τεκμήρια. Ο νόμος πάντα αναγνώριζε βιασμό υπό απειλή, εκφοβισμό και τα ρέστα. Σταμάτα να λες ΧΟΝΤΡΑ ψέματα.
Τυφλός είσαι ρε συ;
Γράψτο για να ξέρω και να απαντώ ανάλογα.
Ως τώρα το άρθρο 336 περί βιασμού αφορούσε περιπτώσεις βίας, απειλής και εξαναγκασμού.

Μέχρι πριν τον Ιούλιο του 2019 ίσχυε το άρθρο 336 μόνο στις περιπτώσεις σωματικής βλάβης, εξαναγκασμού, απειλής, καθώς και στις περιπτώσεις ακούσιας μέθης ή χρήσης άλλων ουσιών.

Από τον Ιούλιο του 2019 εναρμονίστηκε στο πλαίσιο της Διεθνούς Αμνηστίας και πλέον προστέθηκε η παράγραφος 5 που αναφέρεται στις περιπτώσεις "απουσίας συναίνεσης".
Τα έχω γράψει και σας έχω δώσει λινκς από τον Π.Κ. τουλάχιστον 5 φορές ως τώρα. Η επιμονή ορισμένων από εσάς μου κάνει απίστευτη εντύπωση.
5. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παραγράφου 1, επιχειρεί γενετήσια πράξη χωρίς τη συναίνεση του παθόντος, τιμωρείται με κάθειρξη έως δέκα έτη.
Δεν αλλάζει τόσο εύκολα η νοοτροπία ετών.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 19 Ιαν 2020, 12:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2020, 12:46

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:44
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:39
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:45


Δεν άλλαξε κανένας νόμος. Ούτε ποτέ ο βιασμός απαιτούσε αποκλειστικά και μόνο σωματικά τεκμήρια. Ο νόμος πάντα αναγνώριζε βιασμό υπό απειλή, εκφοβισμό και τα ρέστα. Σταμάτα να λες ΧΟΝΤΡΑ ψέματα.
Τυφλός είσαι ρε συ;
Γράψτο για να ξέρω και να απαντώ ανάλογα.
Ως τώρα το άρθρο 336 περί βιασμού αφορούσε περιπτώσεις βίας, απειλής και εξαναγκασμού.

Μέχρι πριν τον Ιούλιο του 2019 ίσχυε το άρθρο 336 μόνο στις περιπτώσεις σωματικής βλάβης, εξαναγκασμού, απειλής, καθώς και στις περιπτώσεις ακούσιας μέθης ή χρήσης άλλων ουσιών.

Από τον Ιούλιο του 2019 εναρμονίστηκε στο πλαίσιο της Διεθνούς Αμνηστίας και πλέον προστέθηκε η παράγραφος 5 που αναφαίρεται στις περιπτώσεις "απουσίας συναίνεσης".
Τα έχω γράψει και σας έχω δώσει λινκς από τον Π.Κ. τουλάχιστον 5 φορές ως τώρα. Η επιμονή ορισμένων από εσάς μου κάνει απίστευτη εντύπωση.
5. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παραγράφου 1, επιχειρεί γενετήσια πράξη χωρίς τη συναίνεση του παθόντος, τιμωρείται με κάθειρξη έως δέκα έτη.
Δεν αλλάζει τόσο εύκολα η νοοτροπία ετών.
Τώρα είδα το "αναφαίρεται" στο ποστ μου και αναμένω ποινή από τον ποινικό κώδικα του Κλινοσοφιστή... :102::oops:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23536
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Ιαν 2020, 12:47

Naida έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:44



Δεν αλλάζει τόσο εύκολα η νοοτροπία ετών.
Εγώ μαζί σας είμαι ως προς αυτό, Νάιδα.
Frappezitis έγραψε:
Χθες, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19323
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Ιαν 2020, 12:49

stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 12:30
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 01:07
stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:54
Το πώς θα αποκαλέσει καθένας το ντύσιμο είναι το πώς αισθάνεται στη θέα του. Αν εσύ "προκαλείσαι", το ονομάζεις προκλητικό. Άλλοι το αποκαλούν "όμορφο", "σέξι", "μοντέρνο" κ.ο.κ.
Το γεγονός ότι αιτιολογείς το βιασμό με βάση μία κοινωνική νόρμα είναι εξαιρετικά λυπηρό.
Λοιπόν, πρέπει κάπου να σταματήσει αυτό το αστείο. Κανείς δεν αιτιολογεί βιασμό. Κανείς δεν λέει «καλώς βιάστηκε ο Χ». Κόψτε την μαλακία, είναι εκνευριστικό.
Ε τότε τί ακριβώς θέλεις να πεις γράφοντας για "προκλητικό ντύσιμο";
Αλλάζει κάτι αν έχει βάλει μίνι φούστα ή αν φορά μπούργκα στο γεγονός ότι προχώρησες σε συνουσία παρά τη θέλησή της;

Γράφετε, γράφετε και μετά προσπαθείτε να τα πάρετε πίσω ρε Χελ.
Ότι ανά συμπεριφέρεσαι σαν πουτανα ως γυναίκα ...στέλνεις μηνύματα ότι είσαι διαθέσιμη ως πουτανα στους άνδρες !!
Το μηνύματα στέλνει μια γυναίκα με τι ντύσιμο η την συμπεριφορά της στο άλλον σήμα και πως εκλαμβάνονται αυτά τα μηνύματα ή σήματα από το άλλο φύλλο , έχει σχέση με τις νοοτροπίες της κοινωνίας στον συγκεκριμένο τόπο και χρόνο

Ας προσέχει λοιπόν μια γυναίκα στο σήματα η μηνύματα στέλνει στο άλλο φύλλο

Και κάτι άλλο
Άλλο πράγμα να αιτιολογω δηλαδή βλέπω τα αίτια που γίνεται κάτι και άλλο να το δικαιολογώ
Άλλο πράγμα κατανοώ τον εγκληματία και τα αίτια που τον έφεραν στο έγκλημα και άλλο πράγμα το να αποδέχομαι η δικαιολογώ την πράξη του

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών