Πόσα φύλα υπάρχουν;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Πόσα φύλα υπάρχουν;

Δύο
32
86%
Περισσότερα από δύο
5
14%
 
Σύνολο ψήφων: 37

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2020, 00:08

Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:15
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2020, 23:29
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
17 Ιαν 2020, 15:52
Ὁ Pinker γενικῶς εἶναι ἀρκετὰ light, προσπαθεῖ νὰ κάνει εὔπεπτα καὶ μὲ εὔσχημο τρόπο τὰ πορίσματα καὶ τὰ εὑρήματα τῆς κοινωνιοβιολογίας καὶ τῆς ἐξελικτικῆς ψυχολογίας.
Πρώτη φορά βλέπω πολυτονιστή να μην μεταγράφει ξένες λέξεις, όπως έκαναν όλοι οι Έλληνες μέχρι το 1995.
Ἐννοεῖς τὸ ὄνομα Pinker καὶ τὴ λέξη light;
Φυσικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Ιαν 2020, 09:22

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:33
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2020, 12:40
Εγω παντως αμα βλεπω καποιο ατομο μπροστα μου που μοιαζει με αντρα, θα τον λεω 'αυτος', ενω αμα μοιαζει με γυναικα, θα τον λεω 'αυτη'.

Αν μου πουν οτι δεν τους σεβομαι, θα τους πω οτι ουτε και αυτοι με σεβονται γιατι εγω ετσι τους βλεπω.
Για να σε προβληματίσω θα σου γράψω ότι "η ελευθερία αυτοδιάθεσης" έχει τη βάση της στους μαύρους της Αφρικής που οι άγγλοι ρατσίσταροι αποκαλούσαν "ζώα". Και μάλιστα με επιχειρήματα, του πισινού μεν, αλλά επιχειρήματα (όπως ότι δεν μπορούν να διαβάσουν και να γράψουν, δυσκολεύονται να προσαρμοστούν στον πολιτισμό και άλλα φαιδρά).
Αυτός ο ρατσισμός ξεκινούσε από το σημείο που περιγράφεις παραπάνω: δεν με νοιάζει πως νιώθεις εσύ, αλλά πώς σε βλέπω εγώ.

Σήμερα, που αναγνωρίζουμε ότι πηγή του ρατσισμού δεν είναι κάποια ιδιότητα που φέρει το θύμα, αλλά κάποιες ιδεοληψίες ή απόψεις που φέρει ο θύτης, αποφασίσαμε να θεσμοθετήσουμε την ελευθερία αυτή (αυτοδιάθεσης) κατά την οποία, ο μόνος που δικαιούται να αυτοπεριγραφεί είναι ο ίδιος φορέας και θα πρέπει να ερωτάται όταν πρόκειται να τον περιγράψουμε, ειδικά όταν πρόκειται να κατηγοριοποιηθεί.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Ιαν 2020, 09:25

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:08
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:15
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2020, 23:29


Πρώτη φορά βλέπω πολυτονιστή να μην μεταγράφει ξένες λέξεις, όπως έκαναν όλοι οι Έλληνες μέχρι το 1995.
Ἐννοεῖς τὸ ὄνομα Pinker καὶ τὴ λέξη light;
Φυσικά.
"...Ὁ Πίνκερος γενικῶς εἶναι ἀρκετὰ ἀνάλαφρος"

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Ιαν 2020, 09:57

Custom_F έγραψε:
16 Ιαν 2020, 12:33
Δύο.
Ακόμη κ οι ερμαφρόδιτοι που λέτε, είναι ανωμαλίες κ όχι φύλα.
Αυτή η αντίληψη για τα ίντερσεξ βρέφη και παιδιά, όπως και αυτά που έχουν ασαφή εξωτερικά γεννητικά όργανα, οδήγησε σε ιατρικές πρακτικές (που συνεχίζονται ακόμα όπου δεν έχουν απαγορευθεί νομικά) όπως να χειρουργούνται ή τροποποιούνται ορμονικά για να αποκτήσουν πιο αποδεκτά έμφυλα χαρακτηριστικά. Αυτές οι ερήμιν των ατόμων μη-αναστρέψιμες θεραπείες μπορεί να περιλαμβάνουν στείρωση ή χειρουργική τροποποίηση σε φύλο μη επιθυμητό απο το ίδιο το άτομο όταν φτάνει στην εφηβεία ή στην ενηλικίωση του. Ενήλικες επίσης, μεταξύ αυτών ελίτ γυναίκες αθλήτριες, έχουν υποβληθεί σε αυτή τη θεραπεία.
Από τα τέλη του 20ού αιώνα ενα κύμα μελετών υποδηλώνει μία αυξανόμενη ιατρική ομοφωνία ότι τα διάφορα ίντερσεξ σώματα αποτελούν φυσιολογικές μορφές της ανθρώπινης βιολογίας.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Ιαν 2020, 10:50

blackpaint έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:57
Custom_F έγραψε:
16 Ιαν 2020, 12:33
Δύο.
Ακόμη κ οι ερμαφρόδιτοι που λέτε, είναι ανωμαλίες κ όχι φύλα.
Αυτή η αντίληψη για τα ίντερσεξ βρέφη και παιδιά, όπως και αυτά που έχουν ασαφή εξωτερικά γεννητικά όργανα, οδήγησε σε ιατρικές πρακτικές (που συνεχίζονται ακόμα όπου δεν έχουν απαγορευθεί νομικά) όπως να χειρουργούνται ή τροποποιούνται ορμονικά για να αποκτήσουν πιο αποδεκτά έμφυλα χαρακτηριστικά. Αυτές οι ερήμιν των ατόμων μη-αναστρέψιμες θεραπείες μπορεί να περιλαμβάνουν στείρωση ή χειρουργική τροποποίηση σε φύλο μη επιθυμητό απο το ίδιο το άτομο όταν φτάνει στην εφηβεία ή στην ενηλικίωση του. Ενήλικες επίσης, μεταξύ αυτών ελίτ γυναίκες αθλήτριες, έχουν υποβληθεί σε αυτή τη θεραπεία.
Από τα τέλη του 20ού αιώνα ενα κύμα μελετών υποδηλώνει μία αυξανόμενη ιατρική ομοφωνία ότι τα διάφορα ίντερσεξ σώματα αποτελούν φυσιολογικές μορφές της ανθρώπινης βιολογίας.
Δεν έχω πρόβλημα στην αποδοχή τους. Αν όμως ήταν το φυσιολογικό, θα ήταν πιο συχνό.
Κάποιος μπορεί να γεννηθεί με μια ασθένεια. Με δυο καρδιές, με δώδεκα δάχτυλα...
Αποδεκτός θα είναι.
Θα έχει προηγηθει όμως κάποια ανωμαλία.
Όπως επίσης αποδεκτός θα είναι κ εκείνος που έχει γεννηθεί με αρσενικά ή θηλυκά γεννητικά όργανα κ θελήσει να είναι κάτι άλλο.

Άλλωστε υπάρχουν τόσα πράγματα που δεν ξέρουμε.
Δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω τη γνώμη μου, την όποια γνώμη μου, αν μάθω κάτι διαφορετικό αποσα ξέρω, που θα ικανοποιήσει τη λογική μου.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

nemo
Δημοσιεύσεις: 7213
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 19 Ιαν 2020, 11:00

Δυο είναι τα κυρίαρχα φύλα από κει και πέρα έχουμε δεκάδες υποκατηγορίες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2020, 11:35

blackpaint έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:25
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:08
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
18 Ιαν 2020, 17:15

Ἐννοεῖς τὸ ὄνομα Pinker καὶ τὴ λέξη light;
Φυσικά.
"...Ὁ Πίνκερος γενικῶς εἶναι ἀρκετὰ ἀνάλαφρος"
Μεταγραφή. Μεταγραφή. Ξέρεις τι είναι η μεταγραφή;

Πίνκερ και λάιτ είναι η μεταγραφή τους. Μέχρι περίπου τα μέσα των 90's, κανείς δεν θα διανοούνταν καν να τα γράψει στο λατινικό αλφάβητο. Και γιατί, άλλωστε; Δηλαδή αν γράψω «ο σερ Maurice Berkeley» εσύ θα πρέπει να μαντέψεις πώς προφέρεται για να το διαβάσεις ή ντάξει, ας το διαβάσεις όπως να 'ναι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αἰακίδης Αἰχμητὴς
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 10 Δεκ 2019, 22:27
Phorum.gr user: Aspetos
Επικοινωνία:

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αἰακίδης Αἰχμητὴς » 19 Ιαν 2020, 21:50

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:35
blackpaint έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:25
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 00:08


Φυσικά.
"...Ὁ Πίνκερος γενικῶς εἶναι ἀρκετὰ ἀνάλαφρος"
Μεταγραφή. Μεταγραφή. Ξέρεις τι είναι η μεταγραφή;

Πίνκερ και λάιτ είναι η μεταγραφή τους. Μέχρι περίπου τα μέσα των 90's, κανείς δεν θα διανοούνταν καν να τα γράψει στο λατινικό αλφάβητο. Και γιατί, άλλωστε; Δηλαδή αν γράψω «ο σερ Maurice Berkeley» εσύ θα πρέπει να μαντέψεις πώς προφέρεται για να το διαβάσεις ή ντάξει, ας το διαβάσεις όπως να 'ναι;
Ὁμολογῶ ὅτι με προβλημάτισες κάπως, διότι οἱ λόγιοι τοῦ 19ου αἰῶνα ἔκαναν ἀξιόλογη ἐργασία ἐξελληνίζοντας πληθώρα ξένων λέξεων καὶ ὅρων ποὺ ἔχουν εἰσαχθεῖ ἐπιτυχῶς στὸ νεοελληνικό λεξιλόγιο (π.χ. λεωφορεῖο, ἀνελκυστήρας) καὶ ὄντως εἶναι εὔηχες. Νομίζω ὅμως ὅτι ὁ ἐξελληνισμός κυρίων ὀνομάτων εἶναι παρατραβηγμένος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2020, 22:42

Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
19 Ιαν 2020, 21:50
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:35
blackpaint έγραψε:
19 Ιαν 2020, 09:25

"...Ὁ Πίνκερος γενικῶς εἶναι ἀρκετὰ ἀνάλαφρος"
Μεταγραφή. Μεταγραφή. Ξέρεις τι είναι η μεταγραφή;

Πίνκερ και λάιτ είναι η μεταγραφή τους. Μέχρι περίπου τα μέσα των 90's, κανείς δεν θα διανοούνταν καν να τα γράψει στο λατινικό αλφάβητο. Και γιατί, άλλωστε; Δηλαδή αν γράψω «ο σερ Maurice Berkeley» εσύ θα πρέπει να μαντέψεις πώς προφέρεται για να το διαβάσεις ή ντάξει, ας το διαβάσεις όπως να 'ναι;
Ὁμολογῶ ὅτι με προβλημάτισες κάπως, διότι οἱ λόγιοι τοῦ 19ου αἰῶνα ἔκαναν ἀξιόλογη ἐργασία ἐξελληνίζοντας πληθώρα ξένων λέξεων καὶ ὅρων ποὺ ἔχουν εἰσαχθεῖ ἐπιτυχῶς στὸ νεοελληνικό λεξιλόγιο (π.χ. λεωφορεῖο, ἀνελκυστήρας) καὶ ὄντως εἶναι εὔηχες. Νομίζω ὅμως ὅτι ὁ ἐξελληνισμός κυρίων ὀνομάτων εἶναι παρατραβηγμένος.
Άλλο μεταγραφή κι άλλο απόδοση. Μεταγραφή είναι να γράψεις την ίδια λέξη στο ελληνικό αλφάβητο. Είναι λίγο αστείο να γράφουμε Ουάσινγκτον και Σίλερ και Καντ και Σούμπερτ κι απ' την άλλην να γράφουμε Pinker.

Γενικότερα σε ανεπίσημο κείμενο, όπως σε ένα φόρουμ σαν αυτό, δεν είναι κάτι που με ενοχλεί, αλλά είναι η πρώτη φορά που το βλέπω αυτό από άτομο που υποστηρίζει το πολυτονικό.

Το οποίο με οδηγεί και στο συμπέρασμα ότι δεν τονίζεις ο ίδιος αλλά χρησιμοποιείς πρόγραμμα αυτόματου τονισμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αἰακίδης Αἰχμητὴς
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 10 Δεκ 2019, 22:27
Phorum.gr user: Aspetos
Επικοινωνία:

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αἰακίδης Αἰχμητὴς » 20 Ιαν 2020, 00:42

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 22:42
Αἰακίδης Αἰχμητὴς έγραψε:
19 Ιαν 2020, 21:50
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2020, 11:35


Μεταγραφή. Μεταγραφή. Ξέρεις τι είναι η μεταγραφή;

Πίνκερ και λάιτ είναι η μεταγραφή τους. Μέχρι περίπου τα μέσα των 90's, κανείς δεν θα διανοούνταν καν να τα γράψει στο λατινικό αλφάβητο. Και γιατί, άλλωστε; Δηλαδή αν γράψω «ο σερ Maurice Berkeley» εσύ θα πρέπει να μαντέψεις πώς προφέρεται για να το διαβάσεις ή ντάξει, ας το διαβάσεις όπως να 'ναι;
Ὁμολογῶ ὅτι με προβλημάτισες κάπως, διότι οἱ λόγιοι τοῦ 19ου αἰῶνα ἔκαναν ἀξιόλογη ἐργασία ἐξελληνίζοντας πληθώρα ξένων λέξεων καὶ ὅρων ποὺ ἔχουν εἰσαχθεῖ ἐπιτυχῶς στὸ νεοελληνικό λεξιλόγιο (π.χ. λεωφορεῖο, ἀνελκυστήρας) καὶ ὄντως εἶναι εὔηχες. Νομίζω ὅμως ὅτι ὁ ἐξελληνισμός κυρίων ὀνομάτων εἶναι παρατραβηγμένος.
Άλλο μεταγραφή κι άλλο απόδοση. Μεταγραφή είναι να γράψεις την ίδια λέξη στο ελληνικό αλφάβητο. Είναι λίγο αστείο να γράφουμε Ουάσινγκτον και Σίλερ και Καντ και Σούμπερτ κι απ' την άλλην να γράφουμε Pinker.

Γενικότερα σε ανεπίσημο κείμενο, όπως σε ένα φόρουμ σαν αυτό, δεν είναι κάτι που με ενοχλεί, αλλά είναι η πρώτη φορά που το βλέπω αυτό από άτομο που υποστηρίζει το πολυτονικό.

Το οποίο με οδηγεί και στο συμπέρασμα ότι δεν τονίζεις ο ίδιος αλλά χρησιμοποιείς πρόγραμμα αυτόματου τονισμού.
Γνωρίζω τὴ διαφορὰ μεταξὺ ἀπόδοσης καὶ μεταγραφῆς, δὲν εἶχα ὅμως ὑπόψη μου τὸ ζήτημα ὅπως τὸ θέτεις. Ὁ ἴδιος τονίζω, ἄλλωστε ὅλο καὶ κάτι θὰ μοῦ ξεφύγει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2020, 00:55

Πάντως μεγάλος σε ηλικία δεν είσαι, γιατί θα θυμόσουν ότι πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε περίπτωση να δεις ακόμη και στο Μίκυ Μάους οτιδήποτε γραμμένο σε λατινικό αλφάβητο.

Και για του λόγου το αληθές (1998):


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 20 Ιαν 2020, 01:21

63

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Ιαν 2020, 11:29

sys3x έγραψε:
17 Ιαν 2020, 23:39
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2020, 12:40
Εγω παντως αμα βλεπω καποιο ατομο μπροστα μου που μοιαζει με αντρα, θα τον λεω 'αυτος', ενω αμα μοιαζει με γυναικα, θα τον λεω 'αυτη'.

Αν μου πουν οτι δεν τους σεβομαι, θα τους πω οτι ουτε και αυτοι με σεβονται γιατι εγω ετσι τους βλεπω.
Είσαι φασίστας, χρυσαυγίτης φασίστας ναζί.
Φασιστες ειναι αυτοι που δεν σεβονται το δικαιωμα μου να λεω αυτο που βλεπω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Ιαν 2020, 11:37

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:33
axilmar έγραψε:
16 Ιαν 2020, 12:40
Εγω παντως αμα βλεπω καποιο ατομο μπροστα μου που μοιαζει με αντρα, θα τον λεω 'αυτος', ενω αμα μοιαζει με γυναικα, θα τον λεω 'αυτη'.

Αν μου πουν οτι δεν τους σεβομαι, θα τους πω οτι ουτε και αυτοι με σεβονται γιατι εγω ετσι τους βλεπω.
Για να σε προβληματίσω θα σου γράψω ότι "η ελευθερία αυτοδιάθεσης" έχει τη βάση της στους μαύρους της Αφρικής που οι άγγλοι ρατσίσταροι αποκαλούσαν "ζώα". Και μάλιστα με επιχειρήματα, του πισινού μεν, αλλά επιχειρήματα (όπως ότι δεν μπορούν να διαβάσουν και να γράψουν, δυσκολεύονται να προσαρμοστούν στον πολιτισμό και άλλα φαιδρά).
Αυτός ο ρατσισμός ξεκινούσε από το σημείο που περιγράφεις παραπάνω: δεν με νοιάζει πως νιώθεις εσύ, αλλά πώς σε βλέπω εγώ.

Σήμερα, που αναγνωρίζουμε ότι πηγή του ρατσισμού δεν είναι κάποια ιδιότητα που φέρει το θύμα, αλλά κάποιες ιδεοληψίες ή απόψεις που φέρει ο θύτης, αποφασίσαμε να θεσμοθετήσουμε την ελευθερία αυτή (αυτοδιάθεσης) κατά την οποία, ο μόνος που δικαιούται να αυτοπεριγραφεί είναι ο ίδιος φορέας και θα πρέπει να ερωτάται όταν πρόκειται να τον περιγράψουμε, ειδικά όταν πρόκειται να κατηγοριοποιηθεί.
Μα εγω μπορω να τεκμηριωσω το γιατι σε βλεπω πχ σαν αντρα ή σαν γυναικα. Αυτοι που λενε τους μαυρους κατωτερους δεν μπορουν να το τεκμηριωσουν.

Τα παντα ειναι θεμα αποδειξεων, δλδ τεκμηριωσης.

Για παραδειγμα, εαν ενας αντρας προσπαθει να το παιξει γυναικα, αλλα η κινηση του, ο τροπος ομιλιας του, η σταση του σωματος του, η φωνη του, παραπεμπουν περισσοτερο σε αντρα παρα σε γυναικα, θα τον πω αντρα. Εαν, απο την αλλη, ολα αυτα παραπεμπουν περισσοτερο σε γυναικα, θα τον πω γυναικα.

Εαν μια γυναικα προσπαθει να το παιξει αντρας, αλλα τα χαρακτηριστικα της παραπεμπουν σε γυναικα, θα την πω γυναικα.

Το ιδιο θα συνεβαινε και με τους μαυρους εαν οντως αποδεικνυονταν οτι ηταν κατωτεροι στην πραξη.

Προσωπικα μου αρεσει η αληθεια, την θεωρω σπουδαιοτερη απο το να ειμαι πολιτικα ορθος για να μην θιξω καποιον. Μακροπροθεσμα, η αληθεια (η οποια ειναι μονο μια), οδηγει σε καλυτερα αποτελεσματα απο την πολιτικη ορθοτητα.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9198
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πόσα φύλα υπάρχουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Ιαν 2020, 12:13

axilmar έγραψε:
20 Ιαν 2020, 11:37


Προσωπικα μου αρεσει η αληθεια, την θεωρω σπουδαιοτερη απο το να ειμαι πολιτικα ορθος για να μην θιξω καποιον. Μακροπροθεσμα, η αληθεια (η οποια ειναι μονο μια), οδηγει σε καλυτερα αποτελεσματα απο την πολιτικη ορθοτητα.
Εικόνα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών