Εργασία μετά τα 60

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 03 Απρ 2018, 12:31

talaipwros έγραψε:
03 Απρ 2018, 02:11
Το συμπέρασμα διδάσκεται στο μάθημα για human resources σε οποιοδήποτε σοβαρο πανεπιστήμιο διδάσκει διοίκηση επιχειρήσεων
Αμα οι επιλογες ειναι λιγες τοτε καθεσαι και λες και ευχαριστω.
Και νομιζω πως δεν χρειαζεται να το αναγαγουμε σε επιστημη οτι αν ενας ανθρωπος δεν αμειβεται καλα οτι θα φυγει.
[Αχα πιο πανω ανεφερα μια περιπτωση οπου ημουν σε επιχειρηση οπου εγω ημουν ΠΕ και ο Διευθυντης ΤΕΕ αυτος ειχε γνωσεις HR;].
Η εικονα που εχεις για την κοινωνια και την οικονομια ειναι τελειως διαφορετικη απο την δικη μου και γι'αυτο καταληγεις σε αυτα τα συμπερασματα.
Εγω που μενω σε επαρχια βλεπω οτι εργοστασια εκλεισαν βιοτεχνιες το ιδιο και αδεια καταστηματα παντου.
Το μονο που απεμεινε ειναι η αγροτικη παραγωγη την οποια την οδηγουν σε θανατο.
Στην τελικη επειδη η ισχυρογνωμοσυνη σου σε τυφλωνει και δεν θες -δεν θες- να δεις παραπερα (1,5 εκ ανεργοι τι ειναι;ΥΕ;) δεν βρισκω το λογο να συνεχισω.

thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 03 Απρ 2018, 12:44

quote=sys3x post_id=4537 time=1522720230 user_id=129]
Πάντως ένα από τα πλεονεκτήματα που έχουν τα sjw friendly καθεστώτα όπως της σουηντίας ή του καναδά πχ είναι ότι σχεδόν απαγορεύει την ύπαρξη πρακτικού πλεονεκτήματος πρόσληψης ενός 30αρη σε σχέση με έναν 55αρη, όπως επίσης δεν κάνει διάκριση σε κάποιον με 2 ή 3 παιδιά αλλά αυτό δεν νομίζω ότι είναι πλεονέκτημα.
[/quote]
Και τι ειναι Ελληνικο δημοσιο;
Γνωστος μου που πηγαιναμε μαζι γυμνασιο το τελειωσε με τον εξαιρετικο βαθμο του 11 παρακαλω και επειδη ηταν παιδι πολυτεκνης οικογενειας εργαζεται κλητηρας στο δημοσιο.
Κοινωνικη πολιτικη ναι αλλα οχι να εργαζονται ανθρωποι ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ με 5 βαθμο πτυχιου στο δημοσιο και αυτοι του 9 και 10 γκαρσονια.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Απρ 2018, 10:55
και γιατι ειναι κακο αυτο;

αντιθετως, νομιζω οτι καλο ειναι ολοι να περασουν απο καποια τετοια δουλεια στα νιατα τους, φτιαχνει χαρακτηρα, και δινει και καποιες γνωσεις που δεν δινουν τα πανεπιστημια.

εφοσον πλεον μονο ο τουρισμος φερνει εσοδα, λογικο ειναι κατα εκει να ψαχνονται ολοι. και δεν εχει μονο γκαρσονια. π.χ. οι μηχανικοι θα εχουν καλυτερη τυχη αν χτιζουν ξενοδοχεια, παρα σπιτια. οι αγροτες αν πουλανε στα ξενοδοχεια, παρα στη λαικη, κλπ.
[/quote]

Δεν ειναι κακο οταν εισαι 20 στα 30 εχεις προβλημα.
Και εγω εργαζομουν φοιτητης σε καταστημα ως πωλητης και ειχα φτασει να γινω προισταμενος(ως που βαρεσε κανονι η αλυσιδα και πηρα μια μαντρα) και μπορω να σου πω οτι οντως ηταν κατι το θετικο αλλα δεν γινεται να εργαζεσαι καπου χωρις προοπτικες.

thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 03 Απρ 2018, 12:50

Namrail έγραψε:
03 Απρ 2018, 12:08
thanos34 έγραψε:
03 Απρ 2018, 01:37

,ενω παραλληλα σε αυτη την χωρα γινονται διαγωνισμοι (3κ/2018) οπου αλλαζουν τους κανονες κατα την διαρκεια και σου ζητουν να κανεις ενσταση χωρις να εχει γινει ελεγχος των δικαιολογητικων και διοριζονται ανθρωποι σε εναν διαγωνισμο πανηγυρι, πολιτικοι διοριζουν συγγενεις και πολλα ακομη.
Αυτό ακριβώς. Του νιαμού το πανηγύρι γίνεται.
Ετσι γιατι θελανε Τσιπρα.
Τωρα που ξεφτιλισε τον ΑΣΕΠ,εβαλε κληρωση για Σημαιοφορους κλπ εκανε τον αριστο μαθητη και επαγγελματια να μοιαζει ηλιθιος.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 03 Απρ 2018, 13:52

Ταλ, δεν είναι πολύ σαφής η αρχική αφήγηση, είναι αρχινταραβεριτζής ο δικός σου ή όχι;
αν ναι, το να μην έχει μεγαλύτερους σε ηλικία υφισταμένους δεν είναι περίεργο
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 03 Απρ 2018, 19:24

thanos34 έγραψε:
03 Απρ 2018, 01:45
γιατι να μην δεν το κανει,
Σοβαρά τώρα;;
Σε συζήτηση για διδακτορικά κλπ;;;
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών