Εργασία μετά τα 60

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42841
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Απρ 2018, 19:02

thanos34 έγραψε:
02 Απρ 2018, 18:44
Εγω παντως αν ειχα να διαλεξω ενα 50+ με πτυχιο πανεπιστημιου με εμπειρια και εναν 30 με διδακτορικο και χωρις οικογενεια και υποχρεωσεις και εμπειρια και κυριως με λιγοτερα λεφτα ε θα ελεγα στο 50+ θες να παραμεινεις με μειωση μισθου ως 50% οκ αλλιως ο νεος ο νεος εχει πιο πολλες προοπτικες.
Και αυτο που λετε ολοι περι μηχανων και οτι ειναι κακη η τεχνολογια πεταξτε κινητα και υπολογιστες αυτοκινητα κλπ και ζηστε στο μεσαιωνσ.
Και μετά ο 30 με το διδακτορικό θα δει στα ριβιούζ στο ίντερνετ ότι εσύ ψάχνεις άτομα χωρίς υποχρεώσεις για τους στάζεις 12 ώρες τη μέρα, και θα σου πει τράβα σάλτα. Έτσι πάει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Απρ 2018, 19:03

μα δεν θελω να κλαψεις, συζητηση κανουμε

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 02 Απρ 2018, 19:05

thanos34 έγραψε:
02 Απρ 2018, 18:58
talaipwros έγραψε:
θα ελεγα στο 50+ θες να παραμεινεις με μειωση μισθου ως 50% οκ αλλιως ο νεος ο νεος εχει πιο πολλες προοπτικες.
επειδη ολοι φοβουνται οτι μετα την προσληψη θα εχουν εναν απογοητευμενο υπαλληλο που θα ψαχνει να φυγει με την πρωτη ευκαιρια
Τοτε να παει κατα οαεδ γωνια κανα 2 χρονακια να ισιωσει και μετα ας τον ξανα προσλαβουν και εκει θα δεις χαρα ππυ θα εχει.

Σιγα μην κλαψω και ολας για τον 50+ γνωστο σου που εχει δουλεια οταν ο 25 ειναι ανεργος ή οταν διαβαζω σε αλλα φορουμ οτι 50 με πανεπιστημιο κανουν αιτηση για να πανε σαν συνοδοι απορριμματοφορου και να καθαριζουν βοθρους κλπ και 30 που μεταναστευουν.
Οτι να ναι.

thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 02 Απρ 2018, 19:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 19:02
thanos34 έγραψε:
02 Απρ 2018, 18:44
Εγω παντως αν ειχα να διαλεξω ενα 50+ με πτυχιο πανεπιστημιου με εμπειρια και εναν 30 με διδακτορικο και χωρις οικογενεια και υποχρεωσεις και εμπειρια και κυριως με λιγοτερα λεφτα ε θα ελεγα στο 50+ θες να παραμεινεις με μειωση μισθου ως 50% οκ αλλιως ο νεος ο νεος εχει πιο πολλες προοπτικες.
Και αυτο που λετε ολοι περι μηχανων και οτι ειναι κακη η τεχνολογια πεταξτε κινητα και υπολογιστες αυτοκινητα κλπ και ζηστε στο μεσαιωνσ.
Και μετά ο 30 με το διδακτορικό θα δει στα ριβιούζ στο ίντερνετ ότι εσύ ψάχνεις άτομα χωρίς υποχρεώσεις για τους στάζεις 12 ώρες τη μέρα, και θα σου πει τράβα σάλτα. Έτσι πάει.
Εχεις δικιο ενω φιλος μου με διδακτορικο[εγω δεν εκανα λεω για ποιο λογο] που δουλευει ντελιβερας 8 ωρες θα πει μια χαρα ειμαι.

thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 02 Απρ 2018, 19:08

talaipwros έγραψε:
02 Απρ 2018, 19:03
μα δεν θελω να κλαψεις, συζητηση κανουμε
Τροπος του λεγειν.
ολο εξυπναδες!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Απρ 2018, 23:38

thanos34 έγραψε:
02 Απρ 2018, 19:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 19:02
thanos34 έγραψε:
02 Απρ 2018, 18:44
Εγω παντως αν ειχα να διαλεξω ενα 50+ με πτυχιο πανεπιστημιου με εμπειρια και εναν 30 με διδακτορικο και χωρις οικογενεια και υποχρεωσεις και εμπειρια και κυριως με λιγοτερα λεφτα ε θα ελεγα στο 50+ θες να παραμεινεις με μειωση μισθου ως 50% οκ αλλιως ο νεος ο νεος εχει πιο πολλες προοπτικες.
Και αυτο που λετε ολοι περι μηχανων και οτι ειναι κακη η τεχνολογια πεταξτε κινητα και υπολογιστες αυτοκινητα κλπ και ζηστε στο μεσαιωνσ.
Και μετά ο 30 με το διδακτορικό θα δει στα ριβιούζ στο ίντερνετ ότι εσύ ψάχνεις άτομα χωρίς υποχρεώσεις για τους στάζεις 12 ώρες τη μέρα, και θα σου πει τράβα σάλτα. Έτσι πάει.
Εχεις δικιο ενω φιλος μου με διδακτορικο[εγω δεν εκανα λεω για ποιο λογο] που δουλευει ντελιβερας 8 ωρες θα πει μια χαρα ειμαι.
αν μετα το διδακτορικο δουλευει ντιλιβερας , κακως εκανε το διδακτορικο.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20226
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Απρ 2018, 23:40

Tαλαίπωρε, όταν ξεκινάς κάτι δεν μπορείς να μυρίσεις τι θα σε περιμένει μετά από 4-5 χρόνια που θα το τελειώσεις. Δεν είναι όλα άσπρα μαύρα και μυρίζω τα νύχια μου.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 02 Απρ 2018, 23:56

Αν έχεις αποφασίσει ότι θα μείνεις σε επαρχιακή πόλη, δεν υπάρχει μεγαλύτερη μ@λ@κία από το να κάνεις διδακτορικό.
Πρέπει να κοιτάξεις αμέσως να δουλέψουν σε θέσεις που θα αποκτήσεις εμπειρία και ας είναι με ελάχιστα λεφτά.

thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 03 Απρ 2018, 00:34

talaipwros έγραψε:
02 Απρ 2018, 23:38
thanos34 έγραψε:
02 Απρ 2018, 19:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 19:02

Και μετά ο 30 με το διδακτορικό θα δει στα ριβιούζ στο ίντερνετ ότι εσύ ψάχνεις άτομα χωρίς υποχρεώσεις για τους στάζεις 12 ώρες τη μέρα, και θα σου πει τράβα σάλτα. Έτσι πάει.
Εχεις δικιο ενω φιλος μου με διδακτορικο[εγω δεν εκανα λεω για ποιο λογο] που δουλευει ντελιβερας 8 ωρες θα πει μια χαρα ειμαι.
αν μετα το διδακτορικο δουλευει ντιλιβερας , κακως εκανε το διδακτορικο.
Να σε ρωτησω θες και τα λες;
Γιατι λες κακως εκανε το διδακτορικο;
Τι θες να πεις;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Απρ 2018, 00:36

το διδακτορικο αγαπητε το κανεις αν
1) θες να διδαξεις και το κανεις σε ενα τομεα που μετα πας ερευνητης/λεκτορας ελλαδα ή εξωτερικο
2) Εισαι ψηλα σε μια εργασια και θες να πας ακομα ψηλοτερα

αν το κανεις σαν μεθοδο αντιμετωπισης ανεργιας ειναι λαθος οπως λαθος ειναι να το κανεις αν δεν εχεις παρα πολυ συγκεκριμενο πλανο μπροστα σου

αποψη μου

thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 03 Απρ 2018, 00:43

Μηχανικός έγραψε:
02 Απρ 2018, 23:56
Αν έχεις αποφασίσει ότι θα μείνεις σε επαρχιακή πόλη, δεν υπάρχει μεγαλύτερη μ@λ@κία από το να κάνεις διδακτορικό.
Πρέπει να κοιτάξεις αμέσως να δουλέψουν σε θέσεις που θα αποκτήσεις εμπειρία και ας είναι με ελάχιστα λεφτά.
Εγω δουλευα σε επιχειρηση (λιανικο εμποριο)που ο προισταμενος μου ειχε τελειωσει λυκειο και διευθυντης ΤΕΕ και εγω πανεπιστημιο και με διαφορα 5 με 7 χρονια.(Το αναφερω ετσι για να υπαρχει).
Δεν εχω δουλεψει ουτε μια μερα στο τομεα μου και εχω φιλησει τοσες κατουρημενες ποδιες ιδιωτων για να παω να εργαστω με μισθο κατω απο 400 ευρω το 8ωρο και δεν με εχουν παρει.
Στην επαρχια δεν εχεις επιλογες οποτε ή πας Αθηνα ή εξωτερικο.

thanos34
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 17:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos34 » 03 Απρ 2018, 01:00

talaipwros έγραψε:
03 Απρ 2018, 00:36
το διδακτορικο αγαπητε το κανεις αν
1) θες να διδαξεις και το κανεις σε ενα τομεα που μετα πας ερευνητης/λεκτορας ελλαδα ή εξωτερικο
2) Εισαι ψηλα σε μια εργασια και θες να πας ακομα ψηλοτερα

αν το κανεις σαν μεθοδο αντιμετωπισης ανεργιας ειναι λαθος οπως λαθος ειναι να το κανεις αν δεν εχεις παρα πολυ συγκεκριμενο πλανο μπροστα σου

αποψη μου
Αμα εσυ καθοριζεις τα παντα στην ζωη σου μπραβο σου.
Νομιζω ενας ανθρωπος που φτανει να κανει διδακτορικο εχει εστω ψηγματα εξυπναδας.
Πλανο εχουν ολοι στην ζωη αλλα οταν γινεται αποβιομηχανοποιηση μιας περιοχης, συρικνωση της αγροτικης παραγωγης και στροφη της επιχειρηματικοτητας σε μλκς δλδ καφε μπαρακια σουβλατσιδικα σε διαστημα 10 χρονων ε δεν νομιζω οτι φταιει αυτος.
Και αμα ζεις Αθηνα πες μου οτι η σημερινη εικονα ειναι ιδια με 10 χρονια πριν.
Το 1.5 εκατομ τι ειναι; ανθρωποι μεσης εκπαιδευσης;
Τα στοιχεια της ΙΟΒΕ τα ειδες;αλλα αναλογα στοιχεια;
Και να το πω και το μελο-κλισε-ατακα
Πισω απο τους αριθμους ειναι ανθρωποι.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Απρ 2018, 01:04

αγαπητε δεν τον λεω ανοητο τον φιλο σου με το διδακτορικο, απλως λεω οτι δεν εκανε καλη επιλογη. Προφανως ηταν και ατυχος και και οτι θες πες, ενα μερος δικο θα το εχεις. Σαν γενικη αρχη ομως και επειδη ειχαμε φτασει μια περιοδο που το διδακτορικο το εκανε ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου, λεγω την αποψη οτι το διδακτορικο δεν ειναι απαραιτητα εφοδιο, ιδιως αν σε βγαζει 4 χρονια εξω απο την παραγωγη.

το δικο μου το διδακτορικο το παρατησα το 2004 οταν βρηκα δουλεια στην Αγγλια. Δεν το μετανιωσα ποτε

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 03 Απρ 2018, 01:14

Φίλος μηχανικός σε μεγάλη πολυεθνική που επιλέγει για πρόσληψη νέους μηχανικούς, λέει ότι το διδακτορικό το έχει σαν μειονέκτημα για τους μηχανικούς της πράξης.
Εάν του πει κάποιος ότι έχει και δύο διδακτορικά, τον απέρριψε χωρίς να ακούσει τίποτα άλλο.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εργασία μετά τα 60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Απρ 2018, 01:15

Μηχανικός έγραψε:
03 Απρ 2018, 01:14
Φίλος μηχανικός σε μεγάλη πολυεθνική που επιλέγει για πρόσληψη νέους μηχανικούς, λέει ότι το διδακτορικό το έχει σαν μειονέκτημα για τους μηχανικούς της πράξης.
Εάν του πει κάποιος ότι έχει και δύο διδακτορικά, τον απέρριψε χωρίς να ακούσει τίποτα άλλο.
αυτο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών